Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανουλες Απριλίου 2023


Recommended Posts

πρίν από 25 λεπτά , Sweetie32 είπε:

Πόνους περιόδου έχω και εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης  αλλά τώρα νιώθω κάτι διαφορετικό ,σαν να μουδιάζει η κοιλιά η σαν μια δαγκάνα να με σφιγγει και μετά να με αφήνει.Αυτες είναι οι συσπάσεις;Πέτρωμα στην κοιλιά που ακούω να λέτε δεν ξέρω αν έχω η αν είναι αυτό που περιγραφετε

Πως καταλαβαίνουν οι γιατροί σας ότι μπορεί να γεννήσετε νωρίτερα;από τον υπέρηχο η από τα συμπτώματα που περιγράφετε;

Οι πόνοι περιόδου είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα και γίνεται σαν μια τεράστια μπάλα του μπάσκετ μέχρι να γεννήσεις. Κ όταν βγει το μωρό, έχεις ακόμα φούσκωμα γιατί η μήτρα με σκοπό να προστατέψει από το έξω περιβάλλον το μωρό μεγαλώνει κ σκληραίνει, κ μαζεύει λιπακι γύρω γύρω . Μετά τη γεννα πάλι έχεις συσπάσεις και ξαναμαζευει για αυτό κανει κ καιρό να φύγει η κοιλιά γενικα. Αυτό που λες με τη δαγκάνα ακούγεται σαν συσπαση ή απλά αλλάζει θέση το μωρό. Δεν ειναι ανησυχητικό ούτε εγώ έχω έντονους σπασμούς , μόνο κατι κλωτσιδια που τρωω καλά πλέον ! Πονος είναι φυσιολογικός επίσης από κάτω, ανοίγουν τα Κόκκαλα της λεκάνης γύρω από το γεννητικό κανάλι με μια ορμόνη που λέγεται ρηλαξινη. Αυτό χαλαρώνει τα πάντα στο σώμα πχ όργανα να μετακινηθούν όσο μεγαλώνει το μωρό , για αυτό είναι κ εύκολο να γυρίσουμε πχ πόδι εύκολα στην εγκυμοσύνη ή έχουμε φουλ παλινδρόμηση και καούρες γιατί χαλαρώνουν οι σφιγκτήρες του οισοφάγου αλλα προκαλεί πόνο στη διαδικασία. Αν πάλι όμως έχεις πόνο στον τράχηλο και νοιωθεις το μωρό βαρύ στον κόλπο, Μιλα στο γιατρό σου να σου μετρήσει τον τράχηλο. Εγώ θεωρούσα φυσιολογικο να πονάω κ εκεί κ μου τα διευκρίνησε ο γιατρός στη β επιπέδου. Ο δικός μου και που του τα έλεγα δεν δίνει σημασία σε τέτοια. Αύριο θα με μετρήσει πάλι να μου φύγει ένα άγχος λίγο. Προσπάθησε να ξεκουράζεις το στόμιο του τραχήλου πχ αν κάθεσαι όλη μέρα να είσαι πιο ξαπλωτη για να ανακουφίζεις το βάρος του αμνιακου σάκου που βαραίνει τον τράχηλο. Το βράδυ βάζε μαξιλάρι ανάμεσα στα πόδια να σου ανακουφίζει την πίεση και να ξαπλωσεις κυρίως αριστερά ώστε να μην πιέζεις τις βασικές αρτηρίες .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, ElenGD είπε:

Γεια σας! Καλά κι εμείς.. μεγαλώνουμε! Εχθές έκανα καμπύλη, ευτυχώς της μιας ώρας και ήταν καλή, ο αιματοκρίτης μου είναι για κλάματα αλλά οκ.. κι εμένα πετρώνει η κοιλιά, σε σημεία όμως που είναι από την κίνησητου μωρού, όχι ολόκληρη εκτός από σπάνιες περιπτώσεις! Πιο πολύ με ενοχλεί γιατί νομίζω ότι θα σκάσω! Αν είναι από τώρα έτσι, πως θα ειμαι σε 2 μήνες? 

Όσο για φορμακια εμένα δεν με βολεψαν ποτετα μακρυμάνικα. δλδ δεν μπορούσα να του φορέσω δύο μακρυμάνικα οπότε είχα κοντομανικα σταυρωτά συνήθως. Το κακό είναι ότι τα έδωσα στην κουμπάρα μου, και τώρα που μου έδωσε εκείνη τα δικά μας και τα δικά της, σταυρωτά δεν υπάρχουν γιατί τα έδωσε στην ξαδέρφη της οπότε θα πρέπει να αγοράσω λίγα για αρχή! 

Πότε λέτε να αρχίσουμε να ετοιμάζουμε τίποτα? Καμία βαλίτσα, τις αγορές των πρώτων ημερών κλπ (οινοπνεύματα, γάζες για τον αφαλό, σαμπουάν κλπ?) ? Εμένα με αγχωσε λίγο ο γιατρός μου γιατί ενώ έχω ημερομηνία τέλος Απριλίου , πιστεύει ότι δεν θα φτάσουμε καν Πάσχα αν κρίνει από το προηγούμενο και το οικογενειακό ιστορικό μας.. 

Καμπύλη μιας ώρας; Αν ήξερα θα το ζητούσα και εγώ χαχα... 

Μακρυμάνικα ναι είναι η αλήθεια ότι δεν βολεύει κάτω από μακρυ αλλά εντάξει για ώρα ανάγκης αν έχεις κρύο την παλεύουμε κάπως... αλλά μόνο σταυρωτά πραγματικά ότι πιο εύχρηστο και γρήγορο στις αρχές που χρειάζεται συνέχεια να αλλάζουμε πάνες...

Εγώ θα ετοιμάσω βαλίτσα αρχές Μαρτίου και όλα τα χαρτιά.. αν και θα γεννήσω 10 μέρες πριν το Πάσχα στις 38 εβδομάδες με καισαρική! Όλες μαζί θα γεννήσουμε στην τελική!!!!

8 ώρες πρίν, Sweetie32 είπε:

Εμένα με αγχωνει η πεθερά που όλο με ρωτάει ,σαμπουάν πήρες;ταλκ;μπιμπερο για τσάι χαμομήλι;;και της λέω έχεις μείνει λίγο πίσω και το χαμομήλι καταργήθηκε και το ταλκ χαχα

Αυτό που δεν έχω ακόμη είναι πετσέτες και σεντόνια και ψάχνω από πού να πάρω ,τα υπόλοιπα τα έχουμε ταχτοποιησει 

Κοιμαστε καθόλου το βράδυ ;Πόνο στην πλάτη και τα ισχία;

Η πεθερά σου έχει μείνει πίσω λιγάκι χαχαχα... Δεν πειράζει από ενδιαφέρον τα λέει αυτά, πες και εσύ για να σταματήσει χεχε... Τα βράδια κοιμάμαι μια χαρά απλά έχω τον γιο μου που με ξυπνάει 3-4 φορές κατά τα άλλα δεν νιώθω τίποτα και μου φαίνεται περίεργο... Μόνο από κάτω καμιά φορά πονάω στα κόκκαλα δεξιά και αριστερά αλλά είναι λογικό ανοίγει η λεκάνη έχω βάρος.... 

3 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!!!Εγώ έχω κάποιες συσπάσεις κ από χθες όταν κουραστω νιώθω ένα βάρος στον κόλπο κ μια ενόχληση λες κ θα μου φύγει από κατω το μωρό. Αυτό το έχετε κι εσείς κορίτσια ή να ανησυχώ??

Η πητ μου πήγε τέλος Απριλίου κ με βλέπω να γεννάω τέλος Μαρτίου. Έχω αγχωθει ήδη καθώς δεν έχω ετοιμάσει τίποτα λόγω της δουλειάς. 

Έχω πόνο στους γοφούς ανάλογα πως κοιμάμαι, την τελευταία εβδομάδα στην μέση κ από χθες πίεση στον κόλπο.

Θα κοιτάξω κι εγώ αυτές τις μάρκες γιατί δεν έχω ετοιμάσει τίποτα!!!όλο πονάω.

Όταν κουράζομαι νιώθω και εγώ βάρος χαμηλά και πηγαίνω σκυφτά, με ενοχλεί.. θέλει προσοχή και ξεκούραση... Σαν νιώθουμε καλά κάνουμε δουλειές χωρίς σταματημό.... Έτσι έκανα και στο πρώτο μου παιδάκι και για αυτό γέννησα νωρίτερα...

Κορίτσια επειδή στο πρώτο μου παιδάκι δεν είχα βέλουτε ολόσωμα φορμακια και θέλω να αγοράσω μερικά τώρα δε περίπτωση που εχουμε κρύα τότε γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος φέτος, από πού να παραγγείλω λέτε; Να είναι σχετικά οικονομικά....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Καμπύλη μιας ώρας; Αν ήξερα θα το ζητούσα και εγώ χαχα... 

Μακρυμάνικα ναι είναι η αλήθεια ότι δεν βολεύει κάτω από μακρυ αλλά εντάξει για ώρα ανάγκης αν έχεις κρύο την παλεύουμε κάπως... αλλά μόνο σταυρωτά πραγματικά ότι πιο εύχρηστο και γρήγορο στις αρχές που χρειάζεται συνέχεια να αλλάζουμε πάνες...

Εγώ θα ετοιμάσω βαλίτσα αρχές Μαρτίου και όλα τα χαρτιά.. αν και θα γεννήσω 10 μέρες πριν το Πάσχα στις 38 εβδομάδες με καισαρική! Όλες μαζί θα γεννήσουμε στην τελική!!!!

Η πεθερά σου έχει μείνει πίσω λιγάκι χαχαχα... Δεν πειράζει από ενδιαφέρον τα λέει αυτά, πες και εσύ για να σταματήσει χεχε... Τα βράδια κοιμάμαι μια χαρά απλά έχω τον γιο μου που με ξυπνάει 3-4 φορές κατά τα άλλα δεν νιώθω τίποτα και μου φαίνεται περίεργο... Μόνο από κάτω καμιά φορά πονάω στα κόκκαλα δεξιά και αριστερά αλλά είναι λογικό ανοίγει η λεκάνη έχω βάρος.... 

Όταν κουράζομαι νιώθω και εγώ βάρος χαμηλά και πηγαίνω σκυφτά, με ενοχλεί.. θέλει προσοχή και ξεκούραση... Σαν νιώθουμε καλά κάνουμε δουλειές χωρίς σταματημό.... Έτσι έκανα και στο πρώτο μου παιδάκι και για αυτό γέννησα νωρίτερα...

Κορίτσια επειδή στο πρώτο μου παιδάκι δεν είχα βέλουτε ολόσωμα φορμακια και θέλω να αγοράσω μερικά τώρα δε περίπτωση που εχουμε κρύα τότε γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος φέτος, από πού να παραγγείλω λέτε; Να είναι σχετικά οικονομικά....

Καλημέρα!Εγώ από την δουλειά κουράζομαι πολύ κ 2 μέρες σερί νιώθω παντού ενοχλήσεις, μόλις ξυπνάω το πρωί αφού έχω κοιμηθεί καλά είμαι οκ. Άρα προφανώς απτην κούραση το παθαίνω. Την άλλη εβδομάδα που έχω γιατρό θα του πω να μου γράψει αναρρωτική να τελειώνουμε.


 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!Εγώ από την δουλειά κουράζομαι πολύ κ 2 μέρες σερί νιώθω παντού ενοχλήσεις, μόλις ξυπνάω το πρωί αφού έχω κοιμηθεί καλά είμαι οκ. Άρα προφανώς απτην κούραση το παθαίνω. Την άλλη εβδομάδα που έχω γιατρό θα του πω να μου γράψει αναρρωτική να τελειώνουμε.

Καλημέρα!! Έπρεπε να σου γράψει νωρίτερα να ξεκουραστείς γιατί μετά μας περιμένει χαμός με δύο παιδιά χαχα.. εγώ κάθομαι από 25/8 με αναρρωτικες. Χθες έκανα την τελευταία αναρρωτική ενός μήνα και μετά βγαίνω σε άδεια μητρότητας επιτέλους! Ανυπομονώ να γεννήσω για κάποιο λόγο και φοβάμαι ταυτόχρονα.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Καλημέρα!! Έπρεπε να σου γράψει νωρίτερα να ξεκουραστείς γιατί μετά μας περιμένει χαμός με δύο παιδιά χαχα.. εγώ κάθομαι από 25/8 με αναρρωτικες. Χθες έκανα την τελευταία αναρρωτική ενός μήνα και μετά βγαίνω σε άδεια μητρότητας επιτέλους! Ανυπομονώ να γεννήσω για κάποιο λόγο και φοβάμαι ταυτόχρονα.....

Καλά κάνεις κορίτσι μου, εγώ φοβήθηκα με την αργοπορία των αναρρωτικων Άπτον εφκα γι'αυτό συνέχισα τη δουλειά.τωρα όμως θα σταματήσω γιατί δεν αντέχω άλλο κ δεν έχω βοήθεια από πουθενά ούτε στη δουλειά ούτε στο σπίτι.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλά κάνεις κορίτσι μου, εγώ φοβήθηκα με την αργοπορία των αναρρωτικων Άπτον εφκα γι'αυτό συνέχισα τη δουλειά.τωρα όμως θα σταματήσω γιατί δεν αντέχω άλλο κ δεν έχω βοήθεια από πουθενά ούτε στη δουλειά ούτε στο σπίτι.

Τόσο πολύ αργουνε; Εγώ κάθε 20 του μήνα πληρώνομαι κανονικά δεν αργουνε καθόλου.. και φορά έπεσε 20 Κυριακή και με πλήρωσαν στις 21... Και δώρο Χριστουγέννων μου έβαλαν αλλά έναν μήνα μετά, δηλαδή τώρα στις 20/1 αλλά το ήξερα μου το είχαν πει ότι θα τα έβαζαν έναν μήνα μετά...  Όταν δεν έχει και βοήθεια από πουθενά είναι πολύ δύσκολα.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MariaZiss είπε:

Τόσο πολύ αργουνε; Εγώ κάθε 20 του μήνα πληρώνομαι κανονικά δεν αργουνε καθόλου.. και φορά έπεσε 20 Κυριακή και με πλήρωσαν στις 21... Και δώρο Χριστουγέννων μου έβαλαν αλλά έναν μήνα μετά, δηλαδή τώρα στις 20/1 αλλά το ήξερα μου το είχαν πει ότι θα τα έβαζαν έναν μήνα μετά...  Όταν δεν έχει και βοήθεια από πουθενά είναι πολύ δύσκολα.....

Κορίτσι μου ακόμα δεν έχω πληρωθεί την αναρρωτικη του Οκτωβρίου που είχα λόγω αιμορραγίας. Φαντάσου. Ούτε δώρο ούτε τπτ, οπότε φαντάσου να μην δούλευα τόσους μήνες, θα είχαμε θέμα!


 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Όσες δουλεύετε ακόμη με την είσοδο στον 7ο μήνα ή αφού κλείσετε κ τον 7ο σταματατε; Μπράβο για το κουράγιο σας και δουλειά και το σπίτι. Εγώ κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα θέλω κάθε 5-10' να κάθομαι. 

Βρε κορίτσια εγώ ούτε μισή σύσπαση δεν έχω νιώσει ούτε πέτρωμα τίποτα. Μόνο που σπρώχνει χαμηλά νιώθω γιατί είναι με το κεφάλι κάτω και κλωτσιές στο ύψος του αφαλού. Και στην 1η μου εγκυμοσύνη μέχρι και την 38,5 βδομάδα δεν είχα νιώσει το παραμικρό. Φοβάμαι μη τυχόν περάσω πολύ την ΠΗΤ γιατί ο γιατρός είπε ότι δίνει χρόνο μέχρι την 41βδ, και μετά; Πρόκληση; Φοβάμαι μιας κ μιλάμε για vbac. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσει ο τοκετός εκεί 38βδ όπως βλέπω κάποιες από εσάς...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα!! Όσες δουλεύετε ακόμη με την είσοδο στον 7ο μήνα ή αφού κλείσετε κ τον 7ο σταματατε; Μπράβο για το κουράγιο σας και δουλειά και το σπίτι. Εγώ κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα θέλω κάθε 5-10' να κάθομαι. 

Βρε κορίτσια εγώ ούτε μισή σύσπαση δεν έχω νιώσει ούτε πέτρωμα τίποτα. Μόνο που σπρώχνει χαμηλά νιώθω γιατί είναι με το κεφάλι κάτω και κλωτσιές στο ύψος του αφαλού. Και στην 1η μου εγκυμοσύνη μέχρι και την 38,5 βδομάδα δεν είχα νιώσει το παραμικρό. Φοβάμαι μη τυχόν περάσω πολύ την ΠΗΤ γιατί ο γιατρός είπε ότι δίνει χρόνο μέχρι την 41βδ, και μετά; Πρόκληση; Φοβάμαι μιας κ μιλάμε για vbac. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσει ο τοκετός εκεί 38βδ όπως βλέπω κάποιες από εσάς...

Κορίτσι μου εγώ είμαι στον 7ο και τώρα για ένα μήνα θα πάρω αναρρωτικη μέχρι να βγω στην άδεια του εφκα. Εγώ έχω το αντίθετο από εσένα. Έχω κ συσπάσεις αλλά έχω κ το μωρό να κλωτσαει με τα πόδια προς τα γεννητικά μου όργανα κ πραγματικά πονάω. Λέω θα βγει κανένα χέρι ή πόδι έτσι όπως κλωτσαει 😳


 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα!! Όσες δουλεύετε ακόμη με την είσοδο στον 7ο μήνα ή αφού κλείσετε κ τον 7ο σταματατε; Μπράβο για το κουράγιο σας και δουλειά και το σπίτι. Εγώ κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα θέλω κάθε 5-10' να κάθομαι. 

Βρε κορίτσια εγώ ούτε μισή σύσπαση δεν έχω νιώσει ούτε πέτρωμα τίποτα. Μόνο που σπρώχνει χαμηλά νιώθω γιατί είναι με το κεφάλι κάτω και κλωτσιές στο ύψος του αφαλού. Και στην 1η μου εγκυμοσύνη μέχρι και την 38,5 βδομάδα δεν είχα νιώσει το παραμικρό. Φοβάμαι μη τυχόν περάσω πολύ την ΠΗΤ γιατί ο γιατρός είπε ότι δίνει χρόνο μέχρι την 41βδ, και μετά; Πρόκληση; Φοβάμαι μιας κ μιλάμε για vbac. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσει ο τοκετός εκεί 38βδ όπως βλέπω κάποιες από εσάς...

Αν εννοείς πότε βγαίνουμε σε άδεια μητρότητας ειναι 56 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού χωρίς να μετρήσεις την πιθανή ημερομηνία... Στις 32 εβδομάδες νομίζω ξεκινάει η άδεια. 

Μην αγχώνεσαι... Θα σε παρακολουθεί ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά! Δεν σημαίνει κατι που δεν έχεις συσπάσεις. Όταν έρθει η ώρα θα έρθουν και αυτές και το μωράκι σου θα έρθει όταν είναι έτοιμο! 

4 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Κορίτσι μου ακόμα δεν έχω πληρωθεί την αναρρωτικη του Οκτωβρίου που είχα λόγω αιμορραγίας. Φαντάσου. Ούτε δώρο ούτε τπτ, οπότε φαντάσου να μην δούλευα τόσους μήνες, θα είχαμε θέμα!

Καλά σοβαρά τώρα; Γιατί τέτοια μεγάλη καθυστέρηση; Είναι ανεπίτρεπτο αυτό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Katerinakki24 είπε:

Καλησπέρα!! Όσες δουλεύετε ακόμη με την είσοδο στον 7ο μήνα ή αφού κλείσετε κ τον 7ο σταματατε; Μπράβο για το κουράγιο σας και δουλειά και το σπίτι. Εγώ κουράζομαι πάρα πολύ εύκολα θέλω κάθε 5-10' να κάθομαι. 

Βρε κορίτσια εγώ ούτε μισή σύσπαση δεν έχω νιώσει ούτε πέτρωμα τίποτα. Μόνο που σπρώχνει χαμηλά νιώθω γιατί είναι με το κεφάλι κάτω και κλωτσιές στο ύψος του αφαλού. Και στην 1η μου εγκυμοσύνη μέχρι και την 38,5 βδομάδα δεν είχα νιώσει το παραμικρό. Φοβάμαι μη τυχόν περάσω πολύ την ΠΗΤ γιατί ο γιατρός είπε ότι δίνει χρόνο μέχρι την 41βδ, και μετά; Πρόκληση; Φοβάμαι μιας κ μιλάμε για vbac. Ιδανικά θα ήθελα να ξεκινήσει ο τοκετός εκεί 38βδ όπως βλέπω κάποιες από εσάς...

Μην φοβασαι κ εγώ τα ίδια ακριβώς! Σήμερα με είδε ο γυναικολόγος να με μετρήσει κ μου είπε ότι δεν είμαι εξαίρεση και ότι συνήθως αν έχεις πολλές συσπάσεις δίνουν κ παραπάνω μαγνήσιο αφού μπεις στον 7ο. Του είπα ότι ούτε συσπάσεις έχω ούτε πέτρωμα κ μου ειπε ότι αυτές λεγονται Braxton Hicks και δεν τις νοιωθουν όλες οι γυναίκες, αλλά δεν είναι αρνητικό γιατί όταν έρθει η ώρα δεν υπάρχει πιθανότητα να μπερδευτείς.

On 24/1/2023 at 9:27 ΜΜ, MariaZiss είπε:

Καμπύλη μιας ώρας; Αν ήξερα θα το ζητούσα και εγώ χαχα... 

Μακρυμάνικα ναι είναι η αλήθεια ότι δεν βολεύει κάτω από μακρυ αλλά εντάξει για ώρα ανάγκης αν έχεις κρύο την παλεύουμε κάπως... αλλά μόνο σταυρωτά πραγματικά ότι πιο εύχρηστο και γρήγορο στις αρχές που χρειάζεται συνέχεια να αλλάζουμε πάνες...

Εγώ θα ετοιμάσω βαλίτσα αρχές Μαρτίου και όλα τα χαρτιά.. αν και θα γεννήσω 10 μέρες πριν το Πάσχα στις 38 εβδομάδες με καισαρική! Όλες μαζί θα γεννήσουμε στην τελική!!!!

Η πεθερά σου έχει μείνει πίσω λιγάκι χαχαχα... Δεν πειράζει από ενδιαφέρον τα λέει αυτά, πες και εσύ για να σταματήσει χεχε... Τα βράδια κοιμάμαι μια χαρά απλά έχω τον γιο μου που με ξυπνάει 3-4 φορές κατά τα άλλα δεν νιώθω τίποτα και μου φαίνεται περίεργο... Μόνο από κάτω καμιά φορά πονάω στα κόκκαλα δεξιά και αριστερά αλλά είναι λογικό ανοίγει η λεκάνη έχω βάρος.... 

Όταν κουράζομαι νιώθω και εγώ βάρος χαμηλά και πηγαίνω σκυφτά, με ενοχλεί.. θέλει προσοχή και ξεκούραση... Σαν νιώθουμε καλά κάνουμε δουλειές χωρίς σταματημό.... Έτσι έκανα και στο πρώτο μου παιδάκι και για αυτό γέννησα νωρίτερα...

Κορίτσια επειδή στο πρώτο μου παιδάκι δεν είχα βέλουτε ολόσωμα φορμακια και θέλω να αγοράσω μερικά τώρα δε περίπτωση που εχουμε κρύα τότε γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος φέτος, από πού να παραγγείλω λέτε; Να είναι σχετικά οικονομικά....

Εγώ ζήτησα να μου γράψει την άλλη εξέταση που είναι απλή αίματος για το ζάχαρο κ εφόσον δεν έχω ιστορικό μου είπε οκ. 
Για τα φορμάκια θα σου πρότεινα να μην πάρεις βελουτε γιατί όσο απρόβλεπτος κ να είναι μέσα με τέλος Απρίλη ποτ Ε δεν κάνει τόσο κρύο. Έχει πάντως τώρα εκπτώσεις σε πολυσυσκευασίες κ ακόμα κ αυτά που κουμπώνουν σταυρωτά σε hnm, carters και la redoute. Τα αλλά δεν έχω ψάξει αλλά αξίζει να τσεκάρεις και τα cool club. Επίσης ένα άλλο μαγαζι τρομερά οικονομικό κ με καλή ποιότητα, είναι τα sinsay, παρηγγειλα πειραματικά μερικά καλοκαιρινά και έπαθα πλάκα με τιμές κ ποιότητα. Το μόνο που με χάλασε ήταν λίγο η στενή γραμμή στα μακρυμανικα φορμάκια που τα πηρα ένα μεγαλύτερο νούμερο κ στη μικρή μου οριακά μπαινουν. Όλα τα αλλά καταπληκτικά!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Αν εννοείς πότε βγαίνουμε σε άδεια μητρότητας ειναι 56 μέρες πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού χωρίς να μετρήσεις την πιθανή ημερομηνία... Στις 32 εβδομάδες νομίζω ξεκινάει η άδεια. 

Μην αγχώνεσαι... Θα σε παρακολουθεί ο γιατρός σου και όλα θα πάνε καλά! Δεν σημαίνει κατι που δεν έχεις συσπάσεις. Όταν έρθει η ώρα θα έρθουν και αυτές και το μωράκι σου θα έρθει όταν είναι έτοιμο! 

Καλά σοβαρά τώρα; Γιατί τέτοια μεγάλη καθυστέρηση; Είναι ανεπίτρεπτο αυτό! 

Καλημέρα!!Πριν μια εβδομάδα με φώναξαν για επιτροπή για τον Οκτώβριο και ακόμα δεν ξέρω πότε θα μπουν τα χρήματα!! Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου!Στις 56 ημέρες δεν μετράμε την ημέρα της Πητ, σωστά?δηλ μετράμε 56 ημέρες από την προηγούμενη ημέρα της Πητ?


 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Afrodite88 είπε:

Μην φοβασαι κ εγώ τα ίδια ακριβώς! Σήμερα με είδε ο γυναικολόγος να με μετρήσει κ μου είπε ότι δεν είμαι εξαίρεση και ότι συνήθως αν έχεις πολλές συσπάσεις δίνουν κ παραπάνω μαγνήσιο αφού μπεις στον 7ο. Του είπα ότι ούτε συσπάσεις έχω ούτε πέτρωμα κ μου ειπε ότι αυτές λεγονται Braxton Hicks και δεν τις νοιωθουν όλες οι γυναίκες, αλλά δεν είναι αρνητικό γιατί όταν έρθει η ώρα δεν υπάρχει πιθανότητα να μπερδευτείς.

Εγώ ζήτησα να μου γράψει την άλλη εξέταση που είναι απλή αίματος για το ζάχαρο κ εφόσον δεν έχω ιστορικό μου είπε οκ. 
Για τα φορμάκια θα σου πρότεινα να μην πάρεις βελουτε γιατί όσο απρόβλεπτος κ να είναι μέσα με τέλος Απρίλη ποτ Ε δεν κάνει τόσο κρύο. Έχει πάντως τώρα εκπτώσεις σε πολυσυσκευασίες κ ακόμα κ αυτά που κουμπώνουν σταυρωτά σε hnm, carters και la redoute. Τα αλλά δεν έχω ψάξει αλλά αξίζει να τσεκάρεις και τα cool club. Επίσης ένα άλλο μαγαζι τρομερά οικονομικό κ με καλή ποιότητα, είναι τα sinsay, παρηγγειλα πειραματικά μερικά καλοκαιρινά και έπαθα πλάκα με τιμές κ ποιότητα. Το μόνο που με χάλασε ήταν λίγο η στενή γραμμή στα μακρυμανικα φορμάκια που τα πηρα ένα μεγαλύτερο νούμερο κ στη μικρή μου οριακά μπαινουν. Όλα τα αλλά καταπληκτικά!

Άμα ήξερα θα ζητούσα και εγώ αυτήν!!! Τώρα την έκανα και ευτυχώς όλα πήγαν καλά, το άντεξα άκουγα και μουσική κοιμήθηκα λιγάκι εκεί και όλα καλά χαχαχα... 

Μεράκι το έχω να πάρω 2-3 βέλουτε χαχαχαχα... Μεγάλος καημός! Ίσως πάρω 1 για να το φορέσει μόλις βγουμε με το καλό από το νοσοκομείο! Κυρίως λεπτά θα πάρω αλλά νούμερο 0... Γιατί στο πρώτο μου πήρα 1-3 και ήταν όλα μεγάλα.. γεννήθηκε και νωρίς και ήταν μικροσκοπικός, 2910 και 48 ύψος και τους έφευγαν τα ποδαράκια από την μεριά τους... Θα πάρω 5-6 νούμερο 0 και όσο τα φορέσει! Σε ευχαριστώ θα κοιτάξω στο sinsay... Έχει μεγεθολογιο να φανταστώ; Τι νούμερο να πάρω;

5 ώρες πρίν, Mpoumpou23 είπε:

Καλημέρα!!Πριν μια εβδομάδα με φώναξαν για επιτροπή για τον Οκτώβριο και ακόμα δεν ξέρω πότε θα μπουν τα χρήματα!! Είναι να τραβάς τα μαλλιά σου!Στις 56 ημέρες δεν μετράμε την ημέρα της Πητ, σωστά?δηλ μετράμε 56 ημέρες από την προηγούμενη ημέρα της Πητ?

Καλημέρα!!!!! Δεν την έκανες ηλεκτρονικά την αίτηση; Εγώ δεν πήγα καμία φορά στο ΙΚΑ... Όλα ηλεκτρονικά τα κάνω.. ακόμα και για το δώρο Χριστουγέννων έστειλα εμαιλ ότι αιτουμαι δώρο Χριστουγέννων λόγω επιδοματος και τις ημερομηνίες που ξεκίνησαν οι αναρρωτικες.... Και μου τα έβαλαν....  Σε ποια πόλη είσαι εάν επιτρέπεται; 

Ναι από την προηγούμενη ημέρα της πιθανής ξεκινάς να μετράς την πρώτη μέρα από τις 56!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MariaZiss είπε:

Άμα ήξερα θα ζητούσα και εγώ αυτήν!!! Τώρα την έκανα και ευτυχώς όλα πήγαν καλά, το άντεξα άκουγα και μουσική κοιμήθηκα λιγάκι εκεί και όλα καλά χαχαχα... 

Μεράκι το έχω να πάρω 2-3 βέλουτε χαχαχαχα... Μεγάλος καημός! Ίσως πάρω 1 για να το φορέσει μόλις βγουμε με το καλό από το νοσοκομείο! Κυρίως λεπτά θα πάρω αλλά νούμερο 0... Γιατί στο πρώτο μου πήρα 1-3 και ήταν όλα μεγάλα.. γεννήθηκε και νωρίς και ήταν μικροσκοπικός, 2910 και 48 ύψος και τους έφευγαν τα ποδαράκια από την μεριά τους... Θα πάρω 5-6 νούμερο 0 και όσο τα φορέσει! Σε ευχαριστώ θα κοιτάξω στο sinsay... Έχει μεγεθολογιο να φανταστώ; Τι νούμερο να πάρω;

Καλημέρα!!!!! Δεν την έκανες ηλεκτρονικά την αίτηση; Εγώ δεν πήγα καμία φορά στο ΙΚΑ... Όλα ηλεκτρονικά τα κάνω.. ακόμα και για το δώρο Χριστουγέννων έστειλα εμαιλ ότι αιτουμαι δώρο Χριστουγέννων λόγω επιδοματος και τις ημερομηνίες που ξεκίνησαν οι αναρρωτικες.... Και μου τα έβαλαν....  Σε ποια πόλη είσαι εάν επιτρέπεται; 

Ναι από την προηγούμενη ημέρα της πιθανής ξεκινάς να μετράς την πρώτη μέρα από τις 56!

Όλα ηλεκτρονικά τα έκανα!!!Δεν ξέρω τι φάση περνάνε!!!Στην ανατολική Αττική!


 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σήμερα είδα ένα φορμάκι λεπτό σχετικά 0-1 μηνών κ δεν άντεξα το ψώνισα ήταν υπέροχο! 

Δεν ξέρω γενικά τίποτα για το ΙΚΑ κτλ αλλά είχα κάνει αίτηση ηλεκτρονικά για τους γονείς μου για να πάρουν γυαλιά, δαπάνη. Τα έβαλαν πάρα πολύ σύντομα. Νομίζω μήνα έκαναν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...