Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , Neverstop είπε:

Κάθε απόφαση αφορά σε δύο προσπάθειες. Για την κάθε προσπάθεια είναι στις περισσότερες 3600 μονάδες. Μήπως εγκρίθηκες για σπερματεγχυση κι όχι εξωσωματικη κι είναι λιγότερες? Εντύπωση μου κάνει. 

Οχι για εξωσωματικη εγκριθηκα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 hour ago, Zaxaroulamak είπε:

Κοριτσια να ρωτησω επειδη παρακολουθησα τη συζητηση σχετικα με την εγκριση της επιτροπης. Οι μοναδες που εγκρινουν στην καθε κοπελα διαφερουν ε; γιατι εμενα το χαρτι γραφει για 3000 μοναδες και αν καταλαβαινω απο αυτα που γραφετε αυτες αφορουν 2 διεγερσεις με αποσταση 4 μηνων; 

Καλησπέρα! Ο αριθμός των μονάδων συνταγογραφείται από τον γιατρό σου. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που θα πάρεις 3000 μονάδες, συνήθως για 3600 ακούω. Πάντως, αυτές οι 3000 μονάδες είναι για μία μόνο διέγερση. Για τη δεύτερη μετά από 4μηνο θα σου χορηγηθεί νέα συνταγή από το γιατρό σου και θα πάρεις εκ νέου 3000 μονάδες (ή όσες σου γράψει) από φαρμακείο του εοπυυ.

1 ώρα πρίν, Neverstop είπε:

Τρεις εξωσωματικες το χρόνο είναι ανά τετράμηνο. Ο εοπυυ δεν σ δίνει απλά τα φάρμακα πριν το τετράμηνο. Φυσικά και πρέπει να ξεκουράζεται ο οργανισμός! 

Καλή επιτυχία στην ετ 🙏🙏🙏🙏

Είναι απαραίτητο όμως κι ένα διάλειμμα.. Μπορείς να κάνεις δύο φυσικούς ενδιάμεσα. Πάντως 12 στα 42 πολύ καλό νούμερο! 

Σίγουρα είναι απαραίτητο. Δύο μήνες μου φαίνονται αρκετοί. Για ενδιάμεσους φυσικούς κύκλους δεν έχω ενημερωθεί, δεν μου αναφέρθηκε ως επιλογή από τον γιατρό μου. Θα το ερευνήσω και θα το συζητήσω μαζί του. Θεωρώ όμως ότι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στο κόστος. 

Ήταν όντως ικανοποιητικά τα 12 ωάρια, λίγο η ποιότητα μας τα χάλασε και από τα 9 ώριμα πήραμε μόνο μία βλαστοκύστη. Θέλει υπομονή. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Soho24 είπε:

Καλησπέρα! Ο αριθμός των μονάδων συνταγογραφείται από τον γιατρό σου. Κι εμένα μου κάνει εντύπωση που θα πάρεις 3000 μονάδες, συνήθως για 3600 ακούω. Πάντως, αυτές οι 3000 μονάδες είναι για μία μόνο διέγερση. Για τη δεύτερη μετά από 4μηνο θα σου χορηγηθεί νέα συνταγή από το γιατρό σου και θα πάρεις εκ νέου 3000 μονάδες (ή όσες σου γράψει) από φαρμακείο του εοπυυ.

Σίγουρα είναι απαραίτητο. Δύο μήνες μου φαίνονται αρκετοί. Για ενδιάμεσους φυσικούς κύκλους δεν έχω ενημερωθεί, δεν μου αναφέρθηκε ως επιλογή από τον γιατρό μου. Θα το ερευνήσω και θα το συζητήσω μαζί του. Θεωρώ όμως ότι δεν θα μπορέσω να ανταποκριθώ στο κόστος. 

Ήταν όντως ικανοποιητικά τα 12 ωάρια, λίγο η ποιότητα μας τα χάλασε και από τα 9 ώριμα πήραμε μόνο μία βλαστοκύστη. Θέλει υπομονή. 

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες! Υπαρχει περιπτωση να εκαναν λαθος; θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου βεβαια αλλα προβληματιστηκα τωρα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες! Υπαρχει περιπτωση να εκαναν λαθος; θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου βεβαια αλλα προβληματιστηκα τωρα! 

Ασχέτως αν θα χρειαστείς πχ 2400 μονάδες για την προσπάθεια ο γιατρός πρέπει να σ συνταγογραφησει 3600, γιατί να μην πάρεις όλα τα φάρμακα? Η απόφαση της επιτροπής πόσες μονάδες ενέκρινε? 

Γνωρίζει καμία πόσο κοστίζει η εξέταση ngs η επαναληπτικη? Που γίνεται στο ιατρείο του γιατρού? Θυμάμαι 130 περίπου παίρνει το μικροβιολογικο μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες! Υπαρχει περιπτωση να εκαναν λαθος; θα ρωτησω και τον γυναικολογο μου βεβαια αλλα προβληματιστηκα τωρα! 

Αν δεν έχεις εκτελέσει ακόμη τη συνταγή κάνε μια ερώτηση. Κι εγώ περίπου 2300 μονάδες χρησιμοποίησα τελικά, αλλά η συνταγή ήταν για 3600. Μου περίσσεψαν αρκετά κουτιά. 

Γνωρίζει καμία κοπέλα αν αυτά του φάρμακα που περίσσεψαν θα αφαιρεθούν σαν μονάδες από τα φάρμακα που θα μου χορηγήσει για τη 2η διέγερση ο εοπυυ? Κάτι τέτοιο διάβασα σε κάποιο site. 

@Neverstop Την εξέταση που αναφέρεις δυστυχώς δεν τη γνωρίζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Neverstop είπε:

Ασχέτως αν θα χρειαστείς πχ 2400 μονάδες για την προσπάθεια ο γιατρός πρέπει να σ συνταγογραφησει 3600, γιατί να μην πάρεις όλα τα φάρμακα? Η απόφαση της επιτροπής πόσες μονάδες ενέκρινε? 

Γνωρίζει καμία πόσο κοστίζει η εξέταση ngs η επαναληπτικη? Που γίνεται στο ιατρείο του γιατρού? Θυμάμαι 130 περίπου παίρνει το μικροβιολογικο μόνο. 

Στο χαρτι που πηρα απο την επιτροπη γραφει η επιτροπη αποφασιζει την εγκριση για πραγματοποιηση εξωσωματικης γονιμοποιησης και σε παρενθεση γραφει μοναδες:3000 οποτε προφανως μου ενεκριναν τοσες δεν ξερω γιατι. Θα ρωτησω και τον γιατρο και μηπως τους κανω ενα τηλ απο βδομαδα να ρωτησω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Στο χαρτι που πηρα απο την επιτροπη γραφει η επιτροπη αποφασιζει την εγκριση για πραγματοποιηση εξωσωματικης γονιμοποιησης και σε παρενθεση γραφει μοναδες:3000 οποτε προφανως μου ενεκριναν τοσες δεν ξερω γιατι. Θα ρωτησω και τον γιατρο και μηπως τους κανω ενα τηλ απο βδομαδα να ρωτησω.

Κ σε εμένα 3600 γράφει στην έγκριση της επιτροπής αλλά μου φαίνεται σαν διορθωμένο, δηλ φαίνεται να έγραψαν 3000 και μετά σαν να τράβηξαν γραμμή στο μηδενικό να γίνει 6. Θα στο ανέβαζα να το δεις αλλά δεν δίνει το φορουμ τη δυνατότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Alex@ είπε:

Κ σε εμένα 3600 γράφει στην έγκριση της επιτροπής αλλά μου φαίνεται σαν διορθωμένο, δηλ φαίνεται να έγραψαν 3000 και μετά σαν να τράβηξαν γραμμή στο μηδενικό να γίνει 6. Θα στο ανέβαζα να το δεις αλλά δεν δίνει το φορουμ τη δυνατότητα αυτή.

Αληθεια;; οποτε πιθανον να εχουν κανει λαθος και μενα. Θα τους παρω τηλ αυριο. Ελεος πια ολα με το αγχος πρεπει να τα κανουμε!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Zaxaroulamak είπε:

Αληθεια;; οποτε πιθανον να εχουν κανει λαθος και μενα. Θα τους παρω τηλ αυριο. Ελεος πια ολα με το αγχος πρεπει να τα κανουμε!!

Εμένα μου φαίνεται ως διορθωμένο, ίσως στην συνεδρίαση να άλλαξαν γνώμη και από 3000 να το έκαναν 3600 ή να είναι λόγω γραφικού λάθους. 

Εννοείται να ρωτήσεις, δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Soho24 είπε:

Αν δεν έχεις εκτελέσει ακόμη τη συνταγή κάνε μια ερώτηση. Κι εγώ περίπου 2300 μονάδες χρησιμοποίησα τελικά, αλλά η συνταγή ήταν για 3600. Μου περίσσεψαν αρκετά κουτιά. 

Γνωρίζει καμία κοπέλα αν αυτά του φάρμακα που περίσσεψαν θα αφαιρεθούν σαν μονάδες από τα φάρμακα που θα μου χορηγήσει για τη 2η διέγερση ο εοπυυ? Κάτι τέτοιο διάβασα σε κάποιο site. 

@Neverstop Την εξέταση που αναφέρεις δυστυχώς δεν τη γνωρίζω. 

Όταν είναι να πάρεις τα δεύτερα φάρμακα, θα προσκομίσεις βεβαίωση από το κέντρο σου ότι χρησιμοποιησες όλες τις μονάδες στην πρώτη προσπάθεια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 16 λεπτά , Neverstop είπε:

Όταν είναι να πάρεις τα δεύτερα φάρμακα, θα προσκομίσεις βεβαίωση από το κέντρο σου ότι χρησιμοποιησες όλες τις μονάδες στην πρώτη προσπάθεια. 

Σωστά! Ελπίζω να έχει το κέντρο την καλή διάθεση να πει αυτό το ψεματάκι 😉

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Perdikoula said:

 

Καλησπέρα σε όλες! Εχθές έκανα την εμβρυομεταφορα όλα πήγαν καλά! 
τωρα κάθομαι ξάπλα έως την Τρίτη μου είπε και περιμένω να έρθει η μέρα της χοριακης! 
ερωτηση σε όσες γνωρίζουν γιατί δεν το έχω ξανακάνει! 
τα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά που και που ειναι φυσιολογικό; Τα είχα και πριν την εμβρυομεταφορα όταν έφτιαχνα ενδομήτριο! 
επισης πονάει πολύ η μέση μου! Αυτό ειναι νορμαλ; Μουαύξησε και την προγεστερονη τώρα , πρόσθεσε και σεένεση, και αντιπηκτικές επίσης. 
αντε να έχω και εγώ ένα καλό αποτέλεσμα! 
 

νομιζω αλλάζω και ομάδα εδώ εεεε;;; Χαχαχαχα

Ναι είναι πολύ φυσιολογικά τα πονακια, πολλά είναι παρενέργειες από τα φάρμακα! Προσπάθησε όσο γίνεται να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν ώστε να περάσουν οι μέρες χαλαρά. Καλή επιτυχία εύχομαι! Βλαστοκύστες έβαλες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε; 😊σας διαβάζω καθημερινά, μου κρατάτε συντροφιά και είναι από τις στιγμές που με βοηθάτε να ανέβω ψυχολογικά! Είμαι πολύ χάλια τις τελευταίες δυο μέρες, εκεί που κάθομαι με πιάνουν τα κλάματα και λέω ποτέ δεν θα δω ένα θετικό τεστ. άλλες φορές πάλι με πιάνει η αισιοδοξία και λέω την επόμενη θα τα καταφέρουμε. Τι ψυχολογική πίεση κι τι σκαμπανεβάσματα περνάμε ρε κορίτσια; Με πιάνουν τα νεύρα μου κάθε φορά που ακούω ένα δεν πειράζει την επόμενη φορά ή αυτό το όλα για κάποιο λόγο γίνονται; Ποιος είναι ο λόγος δλδ; Να ταλαιπωρούμαστε και να μην μπορούμε να συνέλθουμε; 😭😭😭😭

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...