Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 20 λεπτά , Nels είπε:

Δεν το καταλαβαίνω, σταμάτησε η μισθοδοσία σου ενώ είσαι δημόσιος υπάλληλος επειδή ζήτησες άδεια επ απειλούμενης εγκυμοσύνης? Δεν έχει τύχει τέτοια περίπτωση σε συναδέλφους μου πάντως, η μισθοδοσια τους συνέχιζε κανονικά, όπως σε οποιαδήποτε αναρρωτική άδεια που απαιτείται έγκριση από επιτροπή ΕΟΠΠΥ. Τώρα δεν ξέρω αν από Υπηρεσία σε Υπηρεσία διαφέρει η διαδικασία, αναλογα αν είναι Δήμος, Υπουργείο ή ΝΠΙΔ του Δημοσίου καθώς και τι σύμβαση έχεις, αν είσαι πάντως αορίστου χρόνου ξέρω  πληρώνεσαι κανονικά αρκεί να έχεις κλείσει νομιζω ένα έτος προυπηρεσιας για κάθε μήνα που αιτείσαι άδεια

πρίν από 21 λεπτά , Nels είπε:

η κοπελα ισως ειναι στον ιδιωτικο τομεα γιατι αναφερει εργοδοτη! Για το δημοσιο ισχυει οτι εχεις αναφερει! Διευθυντη δημοσιου θα χρειαστουμε για τις 56 ημερες αδειας πριν τον τοκετο! Τωρα αρκει και του ιδιωτη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 36 λεπτά , Nels είπε:

Δεν το καταλαβαίνω, σταμάτησε η μισθοδοσία σου ενώ είσαι δημόσιος υπάλληλος επειδή ζήτησες άδεια επ απειλούμενης εγκυμοσύνης? Δεν έχει τύχει τέτοια περίπτωση σε συναδέλφους μου πάντως, η μισθοδοσια τους συνέχιζε κανονικά, όπως σε οποιαδήποτε αναρρωτική άδεια που απαιτείται έγκριση από επιτροπή ΕΟΠΠΥ. Τώρα δεν ξέρω αν από Υπηρεσία σε Υπηρεσία διαφέρει η διαδικασία, αναλογα αν είναι Δήμος, Υπουργείο ή ΝΠΙΔ του Δημοσίου καθώς και τι σύμβαση έχεις, αν είσαι πάντως αορίστου χρόνου ξέρω  πληρώνεσαι κανονικά αρκεί να έχεις κλείσει νομιζω ένα έτος προυπηρεσιας για κάθε μήνα που αιτείσαι άδεια.

Όχι όχι ιδιωτικός υπάλληλος είμαι, άπαξ και δηλώσεις αναρρωτικη άδεια σταματάει ο εργοδότης σου να σε πληρώνει και να καταθέτει τα ασφάλιστρα, πέραν τις πρώτες 25 μέρες που πληρώνει ο εργοδότης. Είμαι 4 χρόνια στην ίδια εταιρεία.

πρίν από 15 λεπτά , Στελλα33 είπε:

η κοπελα ισως ειναι στον ιδιωτικο τομεα γιατι αναφερει εργοδοτη! Για το δημοσιο ισχυει οτι εχεις αναφερει! Διευθυντη δημοσιου θα χρειαστουμε για τις 56 ημερες αδειας πριν τον τοκετο! Τωρα αρκει και του ιδιωτη!

Ακριβώς. Από τον γυναικολόγο μου με ενημέρωσαν ότι μπορώ να δηλώσω αναρωτικη μέχρι την 32η εβδομάδα νομίζω; Και μετά μπαίνεις στο 4ο μηνό που σε πληρώνει ο εργοδότης σου. 2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά την γέννα. Σωστά δεν τα λέω; 

Πρέπει να περάσω επιτροπή; Κανένας δεν με ενημέρωσε για αυτό. αυτό ποτέ γίνεται; Έχουν περάσει 3 μήνες και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Xristina96 είπε:

Όχι όχι ιδιωτικός υπάλληλος είμαι, άπαξ και δηλώσεις αναρρωτικη άδεια σταματάει ο εργοδότης σου να σε πληρώνει και να καταθέτει τα ασφάλιστρα, πέραν τις πρώτες 25 μέρες που πληρώνει ο εργοδότης. Είμαι 4 χρόνια στην ίδια εταιρεία.

Ακριβώς. Από τον γυναικολόγο μου με ενημέρωσαν ότι μπορώ να δηλώσω αναρωτικη μέχρι την 32η εβδομάδα νομίζω; Και μετά μπαίνεις στο 4ο μηνό που σε πληρώνει ο εργοδότης σου. 2 μήνες πριν και 2 μήνες μετά την γέννα. Σωστά δεν τα λέω; 

Ναι ναι 56 ημερες πριν και 63 μερες μετα για την ακριβεια!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Στελλα33 είπε:

Ναι ναι 56 ημερες πριν και 63 μερες μετα για την ακριβεια!

Απλά τε συ δεν παίρνω και απαντήσεις από το ΕΦΚΑ. Στο 1550 μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από υπομονή. Εντομεταξυ 0 ευρώ από τον Δεκέμβρη. Δηλαδή τι κάνει ένα ζευγάρι που δεν έχει καλούς μισθούς σε αυτήν την περίπτωση; Να μην πληρωθείς για 3-4 μήνες είναι πάρα πολύ στις μέρες μας δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Xristina96 είπε:

Απλά τε συ δεν παίρνω και απαντήσεις από το ΕΦΚΑ. Στο 1550 μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο πέρα από υπομονή. Εντομεταξυ 0 ευρώ από τον Δεκέμβρη. Δηλαδή τι κάνει ένα ζευγάρι που δεν έχει καλούς μισθούς σε αυτήν την περίπτωση; Να μην πληρωθείς για 3-4 μήνες είναι πάρα πολύ στις μέρες μας δυστυχώς.

Ναι δυστυχως ειναι δυσκολα και δεν σε καταλαβαινει κανεις!Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχω ακουσει για ιστοριες που οι κοπελες γεννησαν και μετα πληρωθηκαν! Εχει να κανει με την περιοχη σου! Δεν ειναι παντου ετσι! Εγω ειμαι στο δημοσιο και ευτυχως πληρωνομαι κανονικα το μισθο μου ενω ειμαι σε επαπειλουμενη απ τον δεκεμβρη! Αν πας απο κει να πιεσεις να «κλαφτεις» και λιγο  δεν θα αλλαξει κατι; Μπας και πεσεις σε κανεναν «ανθρωπο» και το σπρωξει λιγο! Μπορει να λεω κ βλακειες αλλα στην Ελλαδα ειμαστε, ολα ειναι πιθανα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Στελλα33 είπε:

Ναι δυστυχως ειναι δυσκολα και δεν σε καταλαβαινει κανεις!Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχω ακουσει για ιστοριες που οι κοπελες γεννησαν και μετα πληρωθηκαν! Εχει να κανει με την περιοχη σου! Δεν ειναι παντου ετσι! Εγω ειμαι στο δημοσιο και ευτυχως πληρωνομαι κανονικα το μισθο μου ενω ειμαι σε επαπειλουμενη απ τον δεκεμβρη! Αν πας απο κει να πιεσεις να «κλαφτεις» και λιγο  δεν θα αλλαξει κατι; Μπας και πεσεις σε κανεναν «ανθρωπο» και το σπρωξει λιγο! Μπορει να λεω κ βλακειες αλλα στην Ελλαδα ειμαστε, ολα ειναι πιθανα!

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Ναι μου το είπαν και εμένα από το ιατρείο η μαία, ασθενής τους πληρώθηκε μετά την γέννα, τα πήρε όλα μαζί. Δυστυχώς ανήκω στον ΕΦΚΑ Κεραμεικού . Είχα μια εκκρεμότητα που έπρεπε να παραστώ από κοντά, το διαθέσιμο ραντεβού ήταν Φεβρουάριο, το είχα κλείσει από αρχές Δεκέμβρη φαντάσου γιατί δεν υπάρχει κανένα διαθέσιμο. Πήρα τηλέφωνο να τους εξηγήσω ότι είμαι με αιμορραγίες, μίλησα με δύο γυναίκες, η απάντηση και από της δύο , και εμείς τι θέλεις να σου κάνουμε. Δεν τους ζήτησα τίποτα!! Μόνο να μου πουν πως μπορεί ο σύζυγος να έρθει και εάν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό ποιο γρήγορα από το ραντεβού γιατί είμαι με αναρωτικη λόγω αιμορραγιών. Στα τέτοια τους. Συγνώμη και όλας. Οπότε κατάλαβα, υπέροχα όλα. Θα τους πάρω την Δευτέρα τηλέφωνο μπας και μάθω κάτι αλλά είναι άστα να πάνε οι υπάλληλοι εκεί. Άστα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια! Τι κάνετε?? Εγώ είμαι πολύ χάλια! Αν κ έκανα χθες ένα τεστ κ βγήκε αχνό θετικό έχω από το απόγευμα χθες πόνους περιόδου,με πονάει πάρα πολύ η μέση Μ κ σήμερα σταμάτησε να με ενοχλεί τ στήθος... Τις προηγούμενες μέρες είχα λίγα καφέ υγρά. Με την εμπειρία της προηγούμενης εμβρυομεταφορας που κατέληξε σε βιοχημική από το πρωί κλαίω ....πηγαίνω για ιδιαίτερα και στο αυτοκίνητο κλαίω.....είμαι πολύ απογοητευμενη,ένα μιιιικροοοοοο κομμάτι ελπίδας έχει μείνει μέσα μου (μόνο κ μόνο επειδή πέθαινει τελευταία) ....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Ninaki- είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Τι κάνετε?? Εγώ είμαι πολύ χάλια! Αν κ έκανα χθες ένα τεστ κ βγήκε αχνό θετικό έχω από το απόγευμα χθες πόνους περιόδου,με πονάει πάρα πολύ η μέση Μ κ σήμερα σταμάτησε να με ενοχλεί τ στήθος... Τις προηγούμενες μέρες είχα λίγα καφέ υγρά. Με την εμπειρία της προηγούμενης εμβρυομεταφορας που κατέληξε σε βιοχημική από το πρωί κλαίω ....πηγαίνω για ιδιαίτερα και στο αυτοκίνητο κλαίω.....είμαι πολύ απογοητευμενη,ένα μιιιικροοοοοο κομμάτι ελπίδας έχει μείνει μέσα μου (μόνο κ μόνο επειδή πέθαινει τελευταία) ....

Καλημέρα κορίτσι μου !!! Εγώ δυο μέρες πριν την χοριακη είχα πολύ έντονους πόνους περιόδου, καφέ στο σκούπισμα το οποίο συνεχίστηκε για άλλες δυο μέρες μετά και το στήθος μου μια μέρα πριν την υποτιθέμενης περιόδου σταμάτησε να με πονάει κ ξεπριστηκε εντελώς .. κ εγώ έκλαιγα μέρα νύχτα μέχρι που έκανα τεστ κ χοριακη !!!!! Το αχνό θετικό τεστ συναινεί θετικό … γιατί δεν πας να κάνεις μια χοριακη να είσαι σίγουρη ;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Ninaki- είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Τι κάνετε?? Εγώ είμαι πολύ χάλια! Αν κ έκανα χθες ένα τεστ κ βγήκε αχνό θετικό έχω από το απόγευμα χθες πόνους περιόδου,με πονάει πάρα πολύ η μέση Μ κ σήμερα σταμάτησε να με ενοχλεί τ στήθος... Τις προηγούμενες μέρες είχα λίγα καφέ υγρά. Με την εμπειρία της προηγούμενης εμβρυομεταφορας που κατέληξε σε βιοχημική από το πρωί κλαίω ....πηγαίνω για ιδιαίτερα και στο αυτοκίνητο κλαίω.....είμαι πολύ απογοητευμενη,ένα μιιιικροοοοοο κομμάτι ελπίδας έχει μείνει μέσα μου (μόνο κ μόνο επειδή πέθαινει τελευταία) ....

πιασε τα θετικα ολα αυτα που περιγραφεις ειvαι συμπτωματα μιας φυσιολογικης εγκυμοσυvης . Το οτι η προηγουμεvη ηταv βιοχημικη δεv σημαιvει οτι θα επαvαληυθει. Το στηθος τηv μια μερα πρηζετε τηv αλλη ξεπρηζετε . υπομοvη απο δευτερα καvε χοριακη . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Ninaki- είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Τι κάνετε?? Εγώ είμαι πολύ χάλια! Αν κ έκανα χθες ένα τεστ κ βγήκε αχνό θετικό έχω από το απόγευμα χθες πόνους περιόδου,με πονάει πάρα πολύ η μέση Μ κ σήμερα σταμάτησε να με ενοχλεί τ στήθος... Τις προηγούμενες μέρες είχα λίγα καφέ υγρά. Με την εμπειρία της προηγούμενης εμβρυομεταφορας που κατέληξε σε βιοχημική από το πρωί κλαίω ....πηγαίνω για ιδιαίτερα και στο αυτοκίνητο κλαίω.....είμαι πολύ απογοητευμενη,ένα μιιιικροοοοοο κομμάτι ελπίδας έχει μείνει μέσα μου (μόνο κ μόνο επειδή πέθαινει τελευταία) ....

Ο πόνος στο στήθος μια έρχεται μια φεύγει  και στην τόσο αρχή της εγκυμοσύνης είναι και από τα φάρμακα. Εμένα τώρα 2 βδομαδες σχεδόν μετά απο θετικη χοριακη είναι όντως συνεχώς τούμπανο και πονάει.  

Τα υπόλοιπα πονακια είναι τα ίδια και σε εγκυμοσυνη και σε περίοδο. Μια βιοχημικη στο παρελθόν μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός, μην απογοητευεσαι, η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική αυτή την περίοδο.  Εξάλλου με θετικο τεστ χθες (άρα χοριακη πάνω από 50) δε γίνεται σε μια μέρα να μηδενισε και να σου ρχεται και περίοδος. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια χοριακη σήμερα και μια τη Δευτέρα για να δεις την αύξηση και  να ηρεμήσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , Ririii88 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου !!! Εγώ δυο μέρες πριν την χοριακη είχα πολύ έντονους πόνους περιόδου, καφέ στο σκούπισμα το οποίο συνεχίστηκε για άλλες δυο μέρες μετά και το στήθος μου μια μέρα πριν την υποτιθέμενης περιόδου σταμάτησε να με πονάει κ ξεπριστηκε εντελώς .. κ εγώ έκλαιγα μέρα νύχτα μέχρι που έκανα τεστ κ χοριακη !!!!! Το αχνό θετικό τεστ συναινεί θετικό … γιατί δεν πας να κάνεις μια χοριακη να είσαι σίγουρη ;;

Δευτέρα είναι η μέρα της χοριακης....θέλω να περιμένω μέχρι τότε....

πρίν από 1 λεπτό , Nels είπε:

Ο πόνος στο στήθος μια έρχεται μια φεύγει  και στην τόσο αρχή της εγκυμοσύνης είναι και από τα φάρμακα. Εμένα τώρα 2 βδομαδες σχεδόν μετά απο θετικη χοριακη είναι όντως συνεχώς τούμπανο και πονάει.  

Τα υπόλοιπα πονακια είναι τα ίδια και σε εγκυμοσυνη και σε περίοδο. Μια βιοχημικη στο παρελθόν μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός, μην απογοητευεσαι, η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική αυτή την περίοδο.  Εξάλλου με θετικο τεστ χθες (άρα χοριακη πάνω από 50) δε γίνεται σε μια μέρα να μηδενισε και να σου ρχεται και περίοδος. 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι μια χοριακη σήμερα και μια τη Δευτέρα για να δεις την αύξηση και  να ηρεμήσεις.

Απλά είναι τη Δευτέρα η μέρα της χοριακης σύμφωνα με τον γιατρό,και δεν θέλω να κάνω σήμερα....γενικά οι προηγούμενες εγκυμοσύνες μια βιοχημική που όντως μπορεί να είναι τυχαίο ναι και ένα εξωμήτριο δεν είχα τέτοια πινάκια....μου δίνετε ελπίδα και σας ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, πήρα σήμερα τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και βρέθηκε candida albicans, δηλ κολπίτιδα, βέβαια εγώ δεν νιώθω κάποια ενόχληση. 

Θέλω να ρωτήσω αν είναι παράγοντας να μην ξεκινήσω την διέγερση ωοθηκών λόγω κολπίτιδας, δηλ η μονάδα να μην δεχτεί να ξεκινήσω και να πάω στον επόμενο κύκλο που πέφτει μέσα στο Πάσχα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, πήρα σήμερα τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και βρέθηκε candida albicans, δηλ κολπίτιδα, βέβαια εγώ δεν νιώθω κάποια ενόχληση. 

Θέλω να ρωτήσω αν είναι παράγοντας να μην ξεκινήσω την διέγερση ωοθηκών λόγω κολπίτιδας, δηλ η μονάδα να μην δεχτεί να ξεκινήσω και να πάω στον επόμενο κύκλο που πέφτει μέσα στο Πάσχα!!!

Πότε είναι να ξεκινήσεις; Εγώ είχα κολπιτιδα 1 εβδομάδα πριν την διέγερση και μετά όλα καλά. Ξεκίνησα κανονικά. 

Εάν δεν σου δώσουν βαριά αντιβίωση τότε δεν νομίζω να έχεις θέμα. Πάρε ένα τηλέφωνο τώρα, ανοιχτά θα είναι και ρώτα τους. Το κάθε κέντρο δουλεύει διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Xristina96 είπε:

Πότε είναι να ξεκινήσεις; Εγώ είχα κολπιτιδα 1 εβδομάδα πριν την διέγερση και μετά όλα καλά. Ξεκίνησα κανονικά. 

Εάν δεν σου δώσουν βαριά αντιβίωση τότε δεν νομίζω να έχεις θέμα. Πάρε ένα τηλέφωνο τώρα, ανοιχτά θα είναι και ρώτα τους. Το κάθε κέντρο δουλεύει διαφορετικά.

Λογικά Δευτέρα θα αδιαθετησω, οπότε την Τρίτη 2η μερα πάμε για την εναρξη.

Δεν θέλω να πάρω για να μην απογοητευτώ από την απάντηση....😔

Μακάρι να μην είναι ανασταλτικός παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Γενικά σε κάθε κύκλο τα πάντα μπορούμε να δούμε διαφορετικά. Είναι λίγο δύσκολο να έχεις ακόμα επιρροή από τα φάρμακα. Κάνε καλε ένα τεστακι, τα πάντα συμβαίνουν. Κορίτσια εδώ να αναφέρω ότι πολύ δικός μου άνθρωπος είχε καθυστέρηση, κάνει τεστ και βγαίνει αρνητικό. Έρχεται ο δεύτερος μήνας, πουθενά η περίοδος. Δυο μηνών έγκυος παρακαλώ, κατευθείαν για αυχενική πήγε 😀

Ήρθε κανονικότατα η περίοδος!την επόμενη φορα το θαύμα ! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...