Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 26 λεπτά , Alex@ είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις γυρίσαμε από την μονάδα και δε θα ξεκινήσει η διέγερση λόγω κολπιτιδας, ήταν κάθετοι με με αυτό, δυστυχώς θα χάσω και τον επόμενο κύκλο καθώς θα έρθει τις μέρες του Πάσχα που θα είναι κλειστά. Αναμονή μέχρι Μάιο μου είπαν.

Δεν πειραζει..υπομονη..Έτσι κ εγώ ..πάω για ωοληψια μετά το Πάσχα ..για ετ πότε σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , dec-e είπε:

@Ririii88 πως είσαι?

Καλά κορίτσι μου … σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον !!! Ανυπομονώ να πάω γιατρό το απόγευμα να δω αν είναι όλα καλά… εσυ πως είσαι;;;;

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες!

Αυτή τη φορά ήθελα να γράψω κάτι πέρα απ' τα γνωστά προβληματάκια που με συνοδεύουν και θα με συνοδεύουν (αγνωστο για πόσο ακόμα), όπως και όλες μας, σε αυτό το γκρουπάκι. Θέλω να το αναφέρω εδώ καθώς ανεβαίνουμε όλες το ίδιο "βουνό" και πιστεύω καταλαβαινόμαστε. Ίσως να έχει κάποια ή κάποιες αντίστοιχη εμπειρία, αλλά για μένα ήταν η πρώτη φορά, καθώς έχω μπει στο τρυπάκι της υπογονιμότητας, των προσπαθειών και της εξωσωματικής το τελευταίο διάστημα. 

Βγήκα για ένα καφέ με κάτι φίλες μου που είχα μήνες να δω, καθώς και οι δυο είναι φρέσκες μανούλες. (Να σημειώσω πως ειμαι 35 και οι φιλες μου στα 39.) Σε κουβέντα που είχαμε, όταν με ρώτησαν πως πάω με τις προσπάθειες (εκείνες εμειναν εγκυες σε 2-3 μηνες προσπαθειων φυσιολογικα) και τους ανέφερα πως έκανα την 1η μου αποτυχημενη εξωσωματική πριν 2 μηνες και γενικά κάνω εξετέσεις και το παλεύω-πολύ κουλ εγω, η μια από τις δυο είπε "ναι ειναι καθαρα θεμα τύχης" και χτύπησε με το χέρι της ξύλο. Κοιτάχτηκαν με νόημα. Ένιωσα λίγο περίεργα. Και εγώ που είμαι γενικά πολύ κουλ με το θέμα αυτό... "Σαν να είναι το χειρότερο κακό, που να χτυπήσω ξύλο, εγώ το παιδί μου το έκανα!"... Πολύ άσχημο συναίσθημα ρε κορίτσια.... Δεν νομίζω να το καταλάβει κανείς που δεν το περνάει.. Αυτό. Απλά ήθελα κάπου να τα πω. Κάπου που ίσως να μη λυπηθούν για αυτό που μου συμβαίνει!!!

 

  • Δύναμη! 13
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Ririii88 said:

Καλά κορίτσι μου … σ ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον !!! Ανυπομονώ να πάω γιατρό το απόγευμα να δω αν είναι όλα καλά… εσυ πως είσαι;;;;

Κ εγώ στην αναμονή για το 1ο ραντεβού, 28 μου το έβαλε.

Είσαι καλύτερα?

  • Καλή τύχη! 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Fifi88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Αυτή τη φορά ήθελα να γράψω κάτι πέρα απ' τα γνωστά προβληματάκια που με συνοδεύουν και θα με συνοδεύουν (αγνωστο για πόσο ακόμα), όπως και όλες μας, σε αυτό το γκρουπάκι. Θέλω να το αναφέρω εδώ καθώς ανεβαίνουμε όλες το ίδιο "βουνό" και πιστεύω καταλαβαινόμαστε. Ίσως να έχει κάποια ή κάποιες αντίστοιχη εμπειρία, αλλά για μένα ήταν η πρώτη φορά, καθώς έχω μπει στο τρυπάκι της υπογονιμότητας, των προσπαθειών και της εξωσωματικής το τελευταίο διάστημα. 

Βγήκα για ένα καφέ με κάτι φίλες μου που είχα μήνες να δω, καθώς και οι δυο είναι φρέσκες μανούλες. (Να σημειώσω πως ειμαι 35 και οι φιλες μου στα 39.) Σε κουβέντα που είχαμε, όταν με ρώτησαν πως πάω με τις προσπάθειες (εκείνες εμειναν εγκυες σε 2-3 μηνες προσπαθειων φυσιολογικα) και τους ανέφερα πως έκανα την 1η μου αποτυχημενη εξωσωματική πριν 2 μηνες και γενικά κάνω εξετέσεις και το παλεύω-πολύ κουλ εγω, η μια από τις δυο είπε "ναι ειναι καθαρα θεμα τύχης" και χτύπησε με το χέρι της ξύλο. Κοιτάχτηκαν με νόημα. Ένιωσα λίγο περίεργα. Και εγώ που είμαι γενικά πολύ κουλ με το θέμα αυτό... "Σαν να είναι το χειρότερο κακό, που να χτυπήσω ξύλο, εγώ το παιδί μου το έκανα!"... Πολύ άσχημο συναίσθημα ρε κορίτσια.... Δεν νομίζω να το καταλάβει κανείς που δεν το περνάει.. Αυτό. Απλά ήθελα κάπου να τα πω. Κάπου που ίσως να μη λυπηθούν για αυτό που μου συμβαίνει!!!

 

Η λύπη είναι ένα συναίσθημα που εγώ πάντα θεωρώ πως δεν είμαι αξία να νιώσω για ΚΑΝΕΝΑΝ κ ΤΙΠΟΤΑ ! Κανείς δεν είναι άξιος να λυπηθεί κανέναν, είμαστε όλοι μοναδικοί & ίσοι !!!! 
Οι φίλες σου δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν όλα αυτά που τόσο έντονα νιώθουμε όλες εμείς. Εγώ δεν έχω καν κάνει ακόμα ωοληψια εχω μόνο την έγκριση του ΕΟΠΠΥ,αλλά προσπαθούμε χρόνια με αρκετές δυσκολίες, χειρουργεία κτλ, αλλά έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να μην γίνω κ ποτέ μανουλα όσο κι αν προσπαθήσω/θέλω. 
Είναι όμως σκληρό, σαν όλοι οι γύρω σου να προχωρούν κ εσυ να μένεις στάσιμος κοιτώντας χαρούμενες οικογένειες κ να λες γιατί όχι κ σε μένα ρε γμτ & να αντιμετωπίζεις κ τέτοιες συμπεριφορές. 
Τα γράφω αυτά γιατί αυτά είναι που βασανίζουν κ εμένα κ όλες μας θεωρώ. ΟΜΩΣ δεν πρέπει να αφήνουμε ανθρώπους που δεν «μετράει η γνώμη τους» (στο συγκεκριμένο θέμα) να μας επηρεάζουν. Θα σε επηρέαζε η γνώμη/συμβουλή κάποιου που δεν έχει δουλέψει ποτέ, αν σου έλεγε κάτι για το τι θα πρέπει να κανείς στην δουλειά σου ; Εμένα όχι ! Εν αντίθεση θα επηρεαζόμουν από κάποιον που δουλεύουμε στο ίδιο αντικείμενο κ είχε παραπάνω προϋπηρεσία από μένα κ αξιόλογη πορεία! Κάπως έτσι λοιπόν.. άνθρωποι που δεν έχουν μπει σε παρόμοια διαδικασία κ ευτυχώς για εκείνους η ζωή τους τα έφερε αλλιώς, δεν πρέπει να μας επηρεάζουν στο κομμάτι της υπογονιμότητας, μπορούμε να συζητάμε κάτι άλλο που θα έχει νόημα η γνωμη τους !  
Δεν φταίνε εκείνες ! Απλά δεν μπορούν να καταλάβουν κ ίσως να μην θέλουν η να φοβούνται ! 
εμεις σφίγγουμε δόντια κ προχωραμε !

 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Δύναμη! 2
  • Λουλούδια 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Fifi88 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Αυτή τη φορά ήθελα να γράψω κάτι πέρα απ' τα γνωστά προβληματάκια που με συνοδεύουν και θα με συνοδεύουν (αγνωστο για πόσο ακόμα), όπως και όλες μας, σε αυτό το γκρουπάκι. Θέλω να το αναφέρω εδώ καθώς ανεβαίνουμε όλες το ίδιο "βουνό" και πιστεύω καταλαβαινόμαστε. Ίσως να έχει κάποια ή κάποιες αντίστοιχη εμπειρία, αλλά για μένα ήταν η πρώτη φορά, καθώς έχω μπει στο τρυπάκι της υπογονιμότητας, των προσπαθειών και της εξωσωματικής το τελευταίο διάστημα. 

Βγήκα για ένα καφέ με κάτι φίλες μου που είχα μήνες να δω, καθώς και οι δυο είναι φρέσκες μανούλες. (Να σημειώσω πως ειμαι 35 και οι φιλες μου στα 39.) Σε κουβέντα που είχαμε, όταν με ρώτησαν πως πάω με τις προσπάθειες (εκείνες εμειναν εγκυες σε 2-3 μηνες προσπαθειων φυσιολογικα) και τους ανέφερα πως έκανα την 1η μου αποτυχημενη εξωσωματική πριν 2 μηνες και γενικά κάνω εξετέσεις και το παλεύω-πολύ κουλ εγω, η μια από τις δυο είπε "ναι ειναι καθαρα θεμα τύχης" και χτύπησε με το χέρι της ξύλο. Κοιτάχτηκαν με νόημα. Ένιωσα λίγο περίεργα. Και εγώ που είμαι γενικά πολύ κουλ με το θέμα αυτό... "Σαν να είναι το χειρότερο κακό, που να χτυπήσω ξύλο, εγώ το παιδί μου το έκανα!"... Πολύ άσχημο συναίσθημα ρε κορίτσια.... Δεν νομίζω να το καταλάβει κανείς που δεν το περνάει.. Αυτό. Απλά ήθελα κάπου να τα πω. Κάπου που ίσως να μη λυπηθούν για αυτό που μου συμβαίνει!!!

 

Μηδέν ενσυναίσθηση οι φίλες σου.. Δεν έχω παρόμοια εμπειρία γιατί εμείς μέχρι στιγμής το έχουμε πει σε ελάχιστα άτομα, αλλά μια καλή μου φίλη που το ξέρει και ενώ και η ίδια είχε στο άμεσο περιβάλλον της άτομο που απέκτησε τα παιδιά του μέσω εξωσωματικής, όσες φορές το συζητάω μαζί της (με ρωτάει), νιώθω "κάπως" κάθε φορά, μου προσθέτει άγχος χωρίς να έχω ξεκινήσει καν την προσπάθεια, άθελά της θεωρώ. Οπότε πιστεύω ότι ακόμη και άτομα με καλή προαίρεση, δεν ξέρουν απαραιτήτως πώς να συμπεριφερθούν. Το ΄ίδιο μάλλον ισχύει σε όλες τις δυσκολίες της ζωής. 

Εδώ μάνα έχασα και η κουμπάρα μου δε με ρώτησε παρά μόνο 8 μήνες μετά "αν νιώθω λίγο καλύτερα τώρα" - αυτή ήταν όλη κι όλη η συζήτηση μαζί της, κάποιοι άνθρωποι προστατεύουν τον εαυτό τους από όλες τις "δύσκολες" συζητήσεις.

Γενικά είναι λίγοι οι άνθρωποι με ενσυναίσθηση, ειδικά πάνω στο συγκεκριμένο θέμα. Αν δεν το ζήσεις.. Δεν γνωρίζεις.-

Αλλά να πω ότι θεωρώ ότι είναι άλλο πράγμα να λυπάμαι για τον συνάνθρωπό μου, με την έννοια ότι θα ήθελα να μην την περνάει αυτή τη δυσκολία, και άλλο χτυπάω ξύλο για να ξορκίσω το κακό που δόξα τω Θεώ δε μου έτυχε εμένα.. Το δεύτερο είναι απλά μικρόψυχο αν και καταλαβαίνω ότι ήταν αυθόρμητη αντίδραση. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nina_1979 είπε:

Ειπώθηκε και πιο πάνω, αλλά θα το ξαναπώ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΜΑΣ. 
 

Κανένας όμως. Ούτε ο σύντροφός μου με καταλαβαίνει, ούτε οι φίλες μου, ούτε κανείς. 

Για μένα ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο; Το να με λυπούνται. «Αχ, αυτή η κακομοίρα δε μπορεί να κάνει παιδιά». Λες και μόνο η ύπαρξη ενός παιδιού με καταξιώνει ως χρήσιμο άνθρωπο. Ούτε οι σπουδές μου, ούτε τα μεταπτυχιακά μου, ούτε η καριέρα μου, ούτε ο χαρακτήρας μου, ούτε τα όσα έχω καταφέρει στη ζωή μετράνε για μερικούς από τη στιγμή που δεν έχω παιδί. 
 

Πλέον έχω γίνει μεγάλο στραβόξυλο και βγάζω γλώσσα και χέστηκα κιόλας. Θα μου πουν κάτι του τύπου «δεν έχεις παιδιά και δε ξέρεις» και θα απαντήσω «γιατί το να γεννήσεις ένα παιδί σε καθιστά αυτόματα παντογνώστη, άι παράτα με». 
 

κοριτσάκια, μοπνο εμείς ξέρουμε τί τραβάμε. Οπλιστείτε με τσαμπουκά και περάστε στην αντεπίθεση γιατί μόνο έτσι το βουλώνουν ορισμένοι. 

Αχ ρε συ τι ωραία που τα λες! Σε θαυμάζω αλήθεια! Μακάρι να μπορούσα και εγώ ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Lotos είπε:

Δεν πειραζει..υπομονη..Έτσι κ εγώ ..πάω για ωοληψια μετά το Πάσχα ..για ετ πότε σου είπε?

Ε δε γίνεται και αλλιώς, υπομονή...για ετ μου είπαν θα αφήσουμε έναν κύκλο να ηρεμήσει ο οργανισμός και μετά.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Stef91 είπε:

Αχ ρε συ τι ωραία που τα λες! Σε θαυμάζω αλήθεια! Μακάρι να μπορούσα και εγώ ! 

Όχι θα κάτσω να σκάσω. Έχω τα ζόρια μου, να έχω και τον κάθε ηλίθιο 👿

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Alex@ είπε:

Ε δε γίνεται και αλλιώς, υπομονή...για ετ μου είπαν θα αφήσουμε έναν κύκλο να ηρεμήσει ο οργανισμός και μετά.

 

Ααα..εμένα μου είπε 2κυκλους να αφήσουμε , για να κάνουμε άλλη μια υστεροσκοπηση ...τώρα θα δείξει 

  • Δύναμη! 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. Εχει κανει καποια καταψυξη ωαρίων; Κ αν ναι τι ποσοστό επιβιωσης εχουν στην αποψυξη; Οχι θεωρητικά...σε δικες σας περιπτώσεις... Κ αν αποψυχθει ενα ωαριο και γινει εμβρυο, μπορεί να καταψυχθει ξανα;


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , winspert είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. Εχει κανει καποια καταψυξη ωαρίων; Κ αν ναι τι ποσοστό επιβιωσης εχουν στην αποψυξη; Οχι θεωρητικά...σε δικες σας περιπτώσεις... Κ αν αποψυχθει ενα ωαριο και γινει εμβρυο, μπορεί να καταψυχθει ξανα;

Εγώ σε προηγούμενη προσπάθεια έβγαλα δυο απο την κατάψυξη που είχα απο άλλο κέντρο και δεν επιβίωσαν (μου είπαν ότι δεν ήταν καλής ποιότητας). Μετά έβγαλα αλλά δυο απο το κέντρο που είμαι τώρα και είχα εικόνα για τα ωαρια και γονιμοποιήθηκαν και τα δυο. Φαντάζομαι ότι ξαναμπαίνουν κατάψυξη γιατί ήθελαν εξαρχής να χρησιμοποιήσω 4-5 ωαρια, άρα αν είχα επιπλέον έμβρυο θα έμπαινε κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...