Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,
εκτός από την @Angotυπάρχει καμιά άλλη κοπέλα που διαφωνεί με τον γιατρό της για το αν θα κάνει διέγερση ή όχι;

Προσπαθώ να κάνω κατάψυξη ωαρίων (34 χρονών), τον Οκτώβρη στην 1η ωοληψία με διέγερση 150 μονάδες meriofert+femara πήραμε 4 ωάρια, στον αμέσως επόμενο κύκλο με την ίδια διέγερση πήραμε 1 ωάριο και ένα ακόμα ωάριο δεύτερης φάσης. Ο γιατρός απογοητευμένος είπε ότι οι ωοθήκες μου δεν δίνουν πολλά ωάρια και να μην κάνω κανένα διάλειμμα και να συνεχίσουμε με φυσικούς κύκλους.
Εγώ ήθελα να κάνω ένα διάλειμμα και να συνεχίσω με μια τελευταία διέγερση μήπως πάρουμε άλλα 4 ωάρια όπως την πρώτη φορά να φτάσω τον αριθμό των 10...
Θέλω να πάρω πάλι meriofert αλλά δεν ξέρω πως να πείσω τον γιατρό μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

6 minutes ago, Texas said:

Αχ ναι την 4η έκανα τέλεια μνήμη μπράβο ! Είναι τα τελευταία της πρώτης διέγερσης είπαμε να τα βάλουμε και ότι γίνει με πολύ μικρές πιθανότητες πάντα ..

Με την ιδια ψυχολογία πήγαμε κι εμείς κορίτσι μου για την 4η και πέτυχε. Εύχομαι το ίδιο να γίνει και σε σένα. Σε θυμάμαι γιατί απο την 1η μας προσπάθεια πηγαίναμε κοντα σε όλες. Κι εγώ πριν 1 μηνα έκανα την 4η

  • Μου αρέσει 4

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kateriiina25 said:

8η-9η ειναι νωρίς για να σου δείξει μεγάλα νούμερα, οχι για να σου δείξει θετικό-αρνητικό 

Κατάλαβα .. απλά η Δευτέρα φαντάζει πολύ μακρυά με καταλαβαίνεται και επίσης ήθελα να γλυτωσω την κλινική να πάω εδώ στην γειτονιά μου όπως πάντα 

Just now, kateriiina25 said:

Με την ιδια ψυχολογικά πήγαμε κι εμείς κορίτσι μου για την 4η και πέτυχε. Εύχομαι το ίδιο να γίνει και σε σένα. Σε θυμάμαι γιατί απο την 1η μας προσπάθεια πηγαίναμε κοντα σε όλες. Κι εγώ πριν 1 μηνα έκανα την 4η

Αχ αλήθεια συγχαρητήρια !! Ποσο χαίρομαι για εσένα έχω καιρό να μπω αλλά εννοείτε σε θυμάμαι βοηθάς πάντα πολύ με τις γνώσεις σου 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 46 λεπτά , Ninaki- είπε:

Kοριτσια πρώτη χοριακη 980 μονάδες!!! Ο γιατρός Μ είπε θα πάω σε 2 εβδομαδες για ραντεβού! Είμαι μετά από καιρό αισιόδοξη....αν κ χθες τσακώθηκα πολύ άσχημα με τον άντρα μου κ φοβήθηκα μήπως δεν πάει καλά. Σήμερα χάρηκα πάρα πολυυυυ

Συγχαρητήρια!!! Τέλεια τιμή, καλούς διπλασιασμούς :) 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , marmaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια,
εκτός από την @Angotυπάρχει καμιά άλλη κοπέλα που διαφωνεί με τον γιατρό της για το αν θα κάνει διέγερση ή όχι;

Προσπαθώ να κάνω κατάψυξη ωαρίων (34 χρονών), τον Οκτώβρη στην 1η ωοληψία με διέγερση 150 μονάδες meriofert+femara πήραμε 4 ωάρια, στον αμέσως επόμενο κύκλο με την ίδια διέγερση πήραμε 1 ωάριο και ένα ακόμα ωάριο δεύτερης φάσης. Ο γιατρός απογοητευμένος είπε ότι οι ωοθήκες μου δεν δίνουν πολλά ωάρια και να μην κάνω κανένα διάλειμμα και να συνεχίσουμε με φυσικούς κύκλους.
Εγώ ήθελα να κάνω ένα διάλειμμα και να συνεχίσω με μια τελευταία διέγερση μήπως πάρουμε άλλα 4 ωάρια όπως την πρώτη φορά να φτάσω τον αριθμό των 10...
Θέλω να πάρω πάλι meriofert αλλά δεν ξέρω πως να πείσω τον γιατρό μου...

Με τους φυσικούς μπορει να είναι πιο κοστοβορο κ χρονοβόρο αλλα όταν περνεις ωάριο από διαφορετικούς κύκλους έχεις περισσότερες πιθανότητες τα ωαρια που θα μαζέψεις να είναι πιο ποιοτικά . Το να κάνεις μια διέγερση σε ενα κυκλο δεν ξέρεις τι θα επιβιώσει τελικα κ αν αυτός ο κύκλος θα έχει όντως 4 ωαρια κ τα 4 καλής ποιότητας.  Αν είναι μάπα ο κύκλος θα πάρεις τα φάρμακα τσάμπα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 52 λεπτά , Nina_1979 είπε:

Χοριακή 15/3 2.041

χοριακή σήμερα 20/3 4.212

διπλασιάστηκε σε 5 μέρες, δεν ανεβαίνει καθόλου καλά. Σκατά. Θα μου βγάλει πρώτα την πίστη και μετά θα παλινδρομήσει…

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις και 2η γνώμη. Μπορεί ο δικό σου ρυθμός να είναι διαφορετικός χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι κακό. Υπέρηχο έχεις κάνει; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Perdikoula said:

 

Καλησπέρα σε όλες! Εχθές έκανα την εμβρυομεταφορα όλα πήγαν καλά! 
τωρα κάθομαι ξάπλα έως την Τρίτη μου είπε και περιμένω να έρθει η μέρα της χοριακης! 
ερωτηση σε όσες γνωρίζουν γιατί δεν το έχω ξανακάνει! 
τα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά που και που ειναι φυσιολογικό; Τα είχα και πριν την εμβρυομεταφορα όταν έφτιαχνα ενδομήτριο! 
επισης πονάει πολύ η μέση μου! Αυτό ειναι νορμαλ; Μουαύξησε και την προγεστερονη τώρα , πρόσθεσε και σεένεση, και αντιπηκτικές επίσης. 
αντε να έχω και εγώ ένα καλό αποτέλεσμα! 
 

νομιζω αλλάζω και ομάδα εδώ εεεε;;; Χαχαχαχα

Ναι είναι πολύ φυσιολογικά τα πονακια, πολλά είναι παρενέργειες από τα φάρμακα! Προσπάθησε όσο γίνεται να κάνεις πράγματα που σε ευχαριστούν ώστε να περάσουν οι μέρες χαλαρά. Καλή επιτυχία εύχομαι! Βλαστοκύ

 

42 minutes ago, Texas said:

Πόσες μέρες είχαν περάσει από την ετ ; 
εγω ρωτάω μήπως 8η μέρα είναι απαγορευτηκά νωρίς γιατί ήδη και η 9η είναι οριακά (ή όχι ) διαφωτίστε με ! 

Και εγώ έτυχε να πάω 8η μέρα Σάββατο. Είχα ρωτήσει τον γιατρό κ μου λέει θα δείξει, ίσως μόνο να είναι χαμηλό το νούμερο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ninaki- είπε:

Kοριτσια πρώτη χοριακη 980 μονάδες!!! Ο γιατρός Μ είπε θα πάω σε 2 εβδομαδες για ραντεβού! Είμαι μετά από καιρό αισιόδοξη....αν κ χθες τσακώθηκα πολύ άσχημα με τον άντρα μου κ φοβήθηκα μήπως δεν πάει καλά. Σήμερα χάρηκα πάρα πολυυυυ

Συγχαρητήρια!!! Καλούς διπλασιασμούς να έχεις 🙏🏼

πρίν από 25 λεπτά , Nina_1979 είπε:

Μου είχε πει την προηγούμενη βδομάδα ότι εγώ θέλω 3-4 μέρες για διπλασιασμό, και όχι 2-3 όπως στνήθως. Αλλά αυτό είναι ακόμα πιο πολύ. Δεν αντέχω ρε κορίτσια, θέλω απλά να τελειώνει το βασανιστήριο. Είτε για καλό, είτε για κακό, θέλω να τελειώνει, κουράστηκα

Ειλικρινά γράφω κ σβήνω πόση ώρα, δεν ξέρω τι να σου πω, το μόνο που θα προσπαθούσα κ εγώ να σκεφτώ είναι πως το μόνο που θα μπορούσα να επηρεάσω στην πραγματικότητα είναι η διάθεση μου κ η υπομονή μου. Καταλαβαίνω (στον βαθμό που μπορώ) πως είναι κουραστικό κ ψυχοφθόρο αλλ σε κάθε περίπτωση τα νοερά δείχνουν πως το μωράκι παλεύει να κρατηθεί. Πίστεψε κ εσυ όσο πιστεύει κ αυτο, προσπάθησε όσο μπορείς να μην σκέφτεσαι αρνητικά και οι δυο σας θα τα καταφέρετε ! Σου στέλνω πολυυυυυ θετική ενέργεια !!!

πρίν από 2 λεπτά , TaxAgg είπε:

Συγχαρητήρια!!! Καλούς διπλασιασμούς να έχεις 🙏🏼

Ειλικρινά γράφω κ σβήνω πόση ώρα, δεν ξέρω τι να σου πω, το μόνο που θα προσπαθούσα κ εγώ να σκεφτώ είναι πως το μόνο που θα μπορούσα να επηρεάσω στην πραγματικότητα είναι η διάθεση μου κ η υπομονή μου. Καταλαβαίνω (στον βαθμό που μπορώ) πως είναι κουραστικό κ ψυχοφθόρο αλλ σε κάθε περίπτωση τα νοερά δείχνουν πως το μωράκι παλεύει να κρατηθεί. Πίστεψε κ εσυ όσο πιστεύει κ αυτο, προσπάθησε όσο μπορείς να μην σκέφτεσαι αρνητικά και οι δυο σας θα τα καταφέρετε ! Σου στέλνω πολυυυυυ θετική ενέργεια !!!

Νούμερα *

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 προηγούμενες ετ ήμουν πολύ προσεκτική και κρεβατωμένη για τις περισσότερες μέρες μέχρι την χοριακη χωρίς να το προτείνει ο γιατρός πάντα έλεγε πως δεν παίζει ρόλο , αυτό το κρεβάτωμα με έριχνε ψυχολογικά και γινόμουν εμμονική με το να περάσουν οι μέρες και οι ωρες . 
Αυτην την φορά έκατσα την μέρα της ετ και την επόμενη και μετά άρχισα να κάνω σχεδόν τα πάντα απλά χαλαρά . 
τι γνώμη έχετε και τι εμπειριες ; Εσείς στις δικές σας ετ τι κάνετε ; 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 45 λεπτά , marmaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια,
εκτός από την @Angotυπάρχει καμιά άλλη κοπέλα που διαφωνεί με τον γιατρό της για το αν θα κάνει διέγερση ή όχι;

Προσπαθώ να κάνω κατάψυξη ωαρίων (34 χρονών), τον Οκτώβρη στην 1η ωοληψία με διέγερση 150 μονάδες meriofert+femara πήραμε 4 ωάρια, στον αμέσως επόμενο κύκλο με την ίδια διέγερση πήραμε 1 ωάριο και ένα ακόμα ωάριο δεύτερης φάσης. Ο γιατρός απογοητευμένος είπε ότι οι ωοθήκες μου δεν δίνουν πολλά ωάρια και να μην κάνω κανένα διάλειμμα και να συνεχίσουμε με φυσικούς κύκλους.
Εγώ ήθελα να κάνω ένα διάλειμμα και να συνεχίσω με μια τελευταία διέγερση μήπως πάρουμε άλλα 4 ωάρια όπως την πρώτη φορά να φτάσω τον αριθμό των 10...
Θέλω να πάρω πάλι meriofert αλλά δεν ξέρω πως να πείσω τον γιατρό μου...

Γιατί κάνατε δυο συνεχόμενους κύκλους διέγερση; Τέσσερα ωαρια είναι καλό νούμερο και δείχνει ότι ανταποκρίνεσαι. Μπορεί ο επόμενος μηνας να μην ήταν καλός. Εγώ θα άφηνα 2-3 μήνες και θα δοκίμαζα και κάποιο άλλο πρωτόκολλο, μου φαίνεται υπερβολή να ξεκινήσεις φυσικούς από τώρα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , EvgeniaCher είπε:

Θα σου πρότεινα να ζητήσεις και 2η γνώμη. Μπορεί ο δικό σου ρυθμός να είναι διαφορετικός χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι κακό. Υπέρηχο έχεις κάνει; 

Έκανα το Σάββατο και είδαμε σάκο μόνο. Με έβγαλε μια βδομάδα λιγότερο (το ξέραμε). Υπέρηχο ξανά σε καμιά 10ριά μέρες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις γυρίσαμε από την μονάδα και δε θα ξεκινήσει η διέγερση λόγω κολπιτιδας, ήταν κάθετοι με με αυτό, δυστυχώς θα χάσω και τον επόμενο κύκλο καθώς θα έρθει τις μέρες του Πάσχα που θα είναι κλειστά. Αναμονή μέχρι Μάιο μου είπαν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Σποράκι είπε:

Γιατί κάνατε δυο συνεχόμενους κύκλους διέγερση; Τέσσερα ωαρια είναι καλό νούμερο και δείχνει ότι ανταποκρίνεσαι. Μπορεί ο επόμενος μηνας να μην ήταν καλός. Εγώ θα άφηνα 2-3 μήνες και θα δοκίμαζα και κάποιο άλλο πρωτόκολλο, μου φαίνεται υπερβολή να ξεκινήσεις φυσικούς από τώρα!

Στο μυαλό μου είσαι, τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι... 
Κάναμε δυο συνεχόμενους κύκλους διέγερση γιατί έτσι είπε ο γιατρός....
Έκανα διάλειμμα 4 μήνες και λέω να πάω τώρα για μια τελευταία ωοληψία αν και διαφωνούσε ο γιατρός με το διάλειμμα

πρίν από 52 λεπτά , linaa είπε:

Με τους φυσικούς μπορει να είναι πιο κοστοβορο κ χρονοβόρο αλλα όταν περνεις ωάριο από διαφορετικούς κύκλους έχεις περισσότερες πιθανότητες τα ωαρια που θα μαζέψεις να είναι πιο ποιοτικά . Το να κάνεις μια διέγερση σε ενα κυκλο δεν ξέρεις τι θα επιβιώσει τελικα κ αν αυτός ο κύκλος θα έχει όντως 4 ωαρια κ τα 4 καλής ποιότητας.  Αν είναι μάπα ο κύκλος θα πάρεις τα φάρμακα τσάμπα. 

Σε ευχαριστώ πολύ για όσα μου γράφεις, το ίδιο λέει ο ενδοκρινολόγος μου, ότι τα ωάρια του φυσικού κύκλου είναι πιο ποιοτικά.
Την 2η φορά πήρα τα φάρμακα τσάμπα αλλά ήταν ο αμέσως επόμενος κύκλος από διέγερση...
Για το κοστοβόρο και χρονοβόρο άστα... Το χρονοβόρο με πειράζει γιατί το σκέφτομαι όλο αυτό το διάστημα και ένα άγχος δημιουργείται από όλο αυτό... Κοστοβόρο δεν θέλω να υπολογίσω τα λεφτά μέχρι στιγμής καν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , marmaki είπε:

Στο μυαλό μου είσαι, τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι... 
Κάναμε δυο συνεχόμενους κύκλους διέγερση γιατί έτσι είπε ο γιατρός....
Έκανα διάλειμμα 4 μήνες και λέω να πάω τώρα για μια τελευταία ωοληψία αν και διαφωνούσε ο γιατρός με το διάλειμμα

Οκ, θα μπορούσες αν σε έπαιρνε οικονομικά να κάνεις και κανένα φυσικό ενδιάμεσα αλλά και πάλι υπερβολή βρίσκω το να διαφωνεί με ένα μικρό διάλειμμα. Θα σου πω μόνο ότι μετά από παρά πολλές ωοληψιες και κουβέντες με τον γιατρό ποτέ δεν προχωράω σε κάτι αν δεν θέλω. Μίλα μαζί του και πες του να δοκιμάσετε και αλλά (αλλά φάρμακα, τροποποιημένους φυσικούς με φεμαρα, κλομιφεν, σεπραφαρ) και μετά θα ξέρεις τι ανταπόκριση έχεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...