Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Εγώ ρε γμτ δε θυμάμαι τι εξετάσεις έκανα στην ωοληψια..για κάποιο λόγο δε θυμάμαι σχεδόν τπτ από αυτή τη διαδικασία,πέρασαν 2,5 χρόνια ..Πάντως ακόμα και αν πάω με φυσικό τρόπο,πάλι θα κάνω μέθη,δεν παίζει να αντέξω χωρίς αναισθησία 

      Τώρα στην εμβρυομεταφορά έκανα  ορμονολογικες(tsh,lh,Ε2 κτλ)αλλά FSH δεν εκανα. Φοβάμαι να την κάνω,θα δω κάνα νούμερο τρελό και θα βάλω τα κλάματα.Εχεις δίκιο πάντως,από την ώρα που απέτυχε η εμβρυομεταφορά,έχω τρελαθεί απ' τη στεναχώρια και το άγχος..

      Στην ετ δεν σε νοιάζει η fsh, αλλά σου μιλώ από προσωπική εμπειρία όλες αυτές οι εξετασεις μόνο άγχος μας φέρνουν. Τις κάνεις μόνο αν τις ζητήσει ο γιατρός, για να καταλάβεις εγώ του είχα πει δεν θέλω να τις κάνω ξανά και μου είπε κανένα πρόβλημα. Άλλωστε αν πας σε φυσικό κύκλο δεν σε νοιάζουν!

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

1 hour ago, Kate89 είπε:

Το έχω σκεφτεί και αυτό.

Θα αφήσω λίγο το χρόνο να περάσει γιατί αυτή τη στιγμή μόνο αρνητισμος υπάρχει.Και αφού ηρεμήσουμε το ξανά βλέπουμε.

Αυτή τη στιγμή είμαστε και οι δύο πολύ φορτισμένοι 

Τα ίδια ακριβώς μου λέει και εκείνος.

Φοβάται πολύ το επόμενο στάδιο για το θέμα του παιδιού.Μου λέει ότι τα πράγματα θα χειροτερέψουν από τη στιγμή που θα υπάρχει και ένα παιδί.

Παρόλα αυτά θέλει να κάνουμε το ραντεβού με τον εξωσωματικο και βλέπουμε 

Δεν ξέρω αλλά εγώ σε αυτό το κλίμα μόνο χωρισμό βλέπω.Μακαρι να μην γίνει πραγματικότητα 

Καλημέρα! Βρε κορίτσι, πως να το πω, λες και ανεβαίνεις Γολγοθά νιώθω, έχεις πολλά μέτωπα να αντιμετωπίσεις. 

Ήθελα να σου πω, έχετε συζητήσει μήπως να πήγαινε ο σύζυγος σε ψυχολόγο, ίσως να τον βοηθήσει με όλη την κατάσταση σε προσωπικό επίπεδο πρωτα και μετά συλλογικά στην σχέση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 23 λεπτά , Alex@ είπε:

Καλημέρα! Βρε κορίτσι, πως να το πω, λες και ανεβαίνεις Γολγοθά νιώθω, έχεις πολλά μέτωπα να αντιμετωπίσεις. 

Ήθελα να σου πω, έχετε συζητήσει μήπως να πήγαινε ο σύζυγος σε ψυχολόγο, ίσως να τον βοηθήσει με όλη την κατάσταση σε προσωπικό επίπεδο πρωτα και μετά συλλογικά στην σχέση σας.

Και εγω ακριβως ετσι νιωθω οτι ανεβαινω γολγοθα και δεν ξερω αν εχει και νοημα πια.Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζονται βιαστικες κινησεις.Πρεπει να ηρεμησουμε και οι δυο πρωτα και μετα βλεπουμε.Για τον ψυχολογο το εχουμε συζητησει και δεν ειναι πολυ θετικος.Και γενικοτερα με εκνευριζει ολο αυτο,δηλαδη υπαρχει προβλημα και δεν προσπαθεις να το λυσεις,απλως το βαζεις κατω απο το χαλι.Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη.

Παντως στο μυαλο μου πελον επικρατουν δυο σεναρια:ή μενω και προσπαθω με αυτα που εχω ,μη δίνοντας και πολυ σημασια, κανω και ενα παιδι και αφιερωνομαι σε αυτο ή φευγω .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Kate89 είπε:

Και εγω ακριβως ετσι νιωθω οτι ανεβαινω γολγοθα και δεν ξερω αν εχει και νοημα πια.Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζονται βιαστικες κινησεις.Πρεπει να ηρεμησουμε και οι δυο πρωτα και μετα βλεπουμε.Για τον ψυχολογο το εχουμε συζητησει και δεν ειναι πολυ θετικος.Και γενικοτερα με εκνευριζει ολο αυτο,δηλαδη υπαρχει προβλημα και δεν προσπαθεις να το λυσεις,απλως το βαζεις κατω απο το χαλι.Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη.

Παντως στο μυαλο μου πελον επικρατουν δυο σεναρια:ή μενω και προσπαθω με αυτα που εχω ,μη δίνοντας και πολυ σημασια, κανω και ενα παιδι και αφιερωνομαι σε αυτο ή φευγω .

Παιδι μπορείς να κάνεις άσχετος συντροφου . Πρωτα θα κοιτάξεις εσυ να είσαι ευτυχισμένη.  Το να κάνεις ένα παιδί κ να αφιερωθεις σε αυτο με έναν άνθρωπο που αργότερα δεν θα μπορείς να συνεννοηθεις δεν είναι λύση. Βλέπεις τι γίνετε στον κόσμο πως τα παιδια γίνονται τελικά τα θύματα λογο δυστηχισμενων γονιών που πίστευαν οτι ενα παιδί φέρνει την ευτυχία.  

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Kate89 είπε:

Και εγω ακριβως ετσι νιωθω οτι ανεβαινω γολγοθα και δεν ξερω αν εχει και νοημα πια.Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζονται βιαστικες κινησεις.Πρεπει να ηρεμησουμε και οι δυο πρωτα και μετα βλεπουμε.Για τον ψυχολογο το εχουμε συζητησει και δεν ειναι πολυ θετικος.Και γενικοτερα με εκνευριζει ολο αυτο,δηλαδη υπαρχει προβλημα και δεν προσπαθεις να το λυσεις,απλως το βαζεις κατω απο το χαλι.Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη.

Παντως στο μυαλο μου πελον επικρατουν δυο σεναρια:ή μενω και προσπαθω με αυτα που εχω ,μη δίνοντας και πολυ σημασια, κανω και ενα παιδι και αφιερωνομαι σε αυτο ή φευγω .

Εγώ θα σου πω ότι αυτή τη στιγμή η απόφαση ζυγίζει πάνω σου .... Ο άνθρωπος σου είναι αυτός που είναι κ έχει τα θεματάκια του. Δύσκολα αλλάζει ριζικά ένας άνθρωπος. Αν σε αγαπάει πολύ σίγουρα θα προσπαθήσει να βελτιώσει κάποιες συνθήκες αλλά μη περιμένεις καμία απόλυτη μεταμόρφωση. Θα παραμείνει κ διαβητικός κ αγχώδης κ με περιστασιακούς εκνευρισμούς λόγω των συνθηκών. Το θέμα είναι εσυ μπορείς και θες να ζήσεις τη ζωή σου με αυτά τα δεδομένα ; Είναι η αγάπη σας τόσο δυνατή που θα σε κάνει σιγά σιγά να αγνοείς τα θέματα αυτά ; Έγω βρήκα τον άνθρωπο μου κ παντρεύτηκαμε σχετικά μεγάλη σε ηλικία κ δεν έχω ακόμα παιδάκι για να σου μιλήσω εμπειρικά .... Όμως όπως καταλαβαίνεις στη πορεία των χρόνων ειδα να Παντρεύονται πολλές γνωστές κ φίλες οι οποιες έκαναν παιδιά  κ μετά χώριζαν. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο ερχομός ενός παιδιού σε ένα ζευγάρι μεγιστοποιεί την ήδη υφιστάμενη σχέση του. Αν δηλαδή αυτή είναι καλή γίνεται καλύτερη αν είναι δύσκολη γίνεται δυσκολότερη ... Εν κατακλείδι, ένα μωρό δεν θα κάνει καλύτερη τη μεταξύ σας συνθήκη ... Σκέψου κ αποφάσισε τα θέλω σου κ ζύγισε την υπομονή που μπορείς να επιδείξεις,  σε σχέση με το πως νιώθεις πραγματικά για τον άνθρωπο σου. Ο δρόμος της εξωσωματικής είναι ζόρικος κ δοκιμάζει τα ζευγάρια όποτε πριν φτάσετε εκεί φροντίστε να έχετε βρει τις ισορροπίες σας. Δε ξέρω αν ακούγονται κάπως τα όσα σου έγραψα κ χίλια συγνώμη αν κάτι από αυτά σε στεναχωρεί, είναι η γνώμη μου .... Δεν είμαι ψυχολόγος αλλα είναι μια σκέψη βασισμένη σε αυτά που έχω δει γύρω μου κ κάτι που θα έλεγα στην κολλητή μου. Σου εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο για σένα μέσα από την καρδιά μου ❤️

  • Μου αρέσει 11
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Kate89 είπε:

Και εγω ακριβως ετσι νιωθω οτι ανεβαινω γολγοθα και δεν ξερω αν εχει και νοημα πια.Το σιγουρο ειναι οτι δεν χρειαζονται βιαστικες κινησεις.Πρεπει να ηρεμησουμε και οι δυο πρωτα και μετα βλεπουμε.Για τον ψυχολογο το εχουμε συζητησει και δεν ειναι πολυ θετικος.Και γενικοτερα με εκνευριζει ολο αυτο,δηλαδη υπαρχει προβλημα και δεν προσπαθεις να το λυσεις,απλως το βαζεις κατω απο το χαλι.Δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενη.

Παντως στο μυαλο μου πελον επικρατουν δυο σεναρια:ή μενω και προσπαθω με αυτα που εχω ,μη δίνοντας και πολυ σημασια, κανω και ενα παιδι και αφιερωνομαι σε αυτο ή φευγω .

Δυστυχώς οι άντρες δεν είναι το ίδιο δεκτικοί όπως εμείς οι γυναίκες που θα τρέξουμε να βρούμε τι μας συμβαίνει και δώσουμε μια λύση. Οι άντρες δεν δέχονται εύκολα τα προβλήματα, πόσο μάλλον αυτά που έχουν να κάνουν με αυτούς. Θέλει πολύ υπομονή και όσο γίνεται ήρεμη συζήτηση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Lela79 είπε:

Εγώ θα σου πω ότι αυτή τη στιγμή η απόφαση ζυγίζει πάνω σου .... Ο άνθρωπος σου είναι αυτός που είναι κ έχει τα θεματάκια του. Δύσκολα αλλάζει ριζικά ένας άνθρωπος. Αν σε αγαπάει πολύ σίγουρα θα προσπαθήσει να βελτιώσει κάποιες συνθήκες αλλά μη περιμένεις καμία απόλυτη μεταμόρφωση. Θα παραμείνει κ διαβητικός κ αγχώδης κ με περιστασιακούς εκνευρισμούς λόγω των συνθηκών. Το θέμα είναι εσυ μπορείς και θες να ζήσεις τη ζωή σου με αυτά τα δεδομένα ; Είναι η αγάπη σας τόσο δυνατή που θα σε κάνει σιγά σιγά να αγνοείς τα θέματα αυτά ; Έγω βρήκα τον άνθρωπο μου κ παντρεύτηκαμε σχετικά μεγάλη σε ηλικία κ δεν έχω ακόμα παιδάκι για να σου μιλήσω εμπειρικά .... Όμως όπως καταλαβαίνεις στη πορεία των χρόνων ειδα να Παντρεύονται πολλές γνωστές κ φίλες οι οποιες έκαναν παιδιά  κ μετά χώριζαν. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι ο ερχομός ενός παιδιού σε ένα ζευγάρι μεγιστοποιεί την ήδη υφιστάμενη σχέση του. Αν δηλαδή αυτή είναι καλή γίνεται καλύτερη αν είναι δύσκολη γίνεται δυσκολότερη ... Εν κατακλείδι, ένα μωρό δεν θα κάνει καλύτερη τη μεταξύ σας συνθήκη ... Σκέψου κ αποφάσισε τα θέλω σου κ ζύγισε την υπομονή που μπορείς να επιδείξεις,  σε σχέση με το πως νιώθεις πραγματικά για τον άνθρωπο σου. Ο δρόμος της εξωσωματικής είναι ζόρικος κ δοκιμάζει τα ζευγάρια όποτε πριν φτάσετε εκεί φροντίστε να έχετε βρει τις ισορροπίες σας. Δε ξέρω αν ακούγονται κάπως τα όσα σου έγραψα κ χίλια συγνώμη αν κάτι από αυτά σε στεναχωρεί, είναι η γνώμη μου .... Δεν είμαι ψυχολόγος αλλα είναι μια σκέψη βασισμένη σε αυτά που έχω δει γύρω μου κ κάτι που θα έλεγα στην κολλητή μου. Σου εύχομαι ολόψυχα το καλύτερο για σένα μέσα από την καρδιά μου ❤️

Σε ευχαριστω πολυ!Δεν ακουγονται καθολου καπως αυτα που μου εγραψες,ουτως ή αλλως και εγω τα σκεφτομαι ολα αυτα.Σε αυτη τη φαση προσπαθω να σκεφτω, να βρω τη δυναμη να δω καταματα το προβλημα και να μην ειμαι σε αυταπατες.Θα τη βρω τη λυση σιγουρα.Χρειαζεται ψυχραιμια και υπομονη.

Σε ευχαριστω πολυ παντως.

  • Μου αρέσει 1
  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

@Kate89 συμφωνω με οσα σου ειπαν τα κοριτσια. Ειναι λαθος το σκεπτικο να κανω ενα παιδι για να λυσω τα οποια προβληματα υπαρχουν γιατι δυστυχως αυτα πολλαπλασιαζονται. Αν υπαρχει αγαπη ολα μπορουν να ξεπεραστουν αρκει να το θελουν και οι δυο βεβαια. Ευχομαι να αποφασισεις ο,τι ειναι καλυτερο για σενα και για την οικογενεια σας ❤

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Nina_1979 είπε:

Update 

Με πήρε ο Δόκτωρ. Μου είπε ότι ανέβηκε η χοριακή είναι καλό και ότι «έχει κάποιες πιθανότητες η εγκυμοσύνη να είναι βιώσιμη» (επί λέξει).

Θα πάω την Παρασκευή πάλι για υπέρηχο και είπε ότι θα μου πει σίγουρα πού βρισκόμαστε. Ή έχω κενό σάκο και πάω για απόξεση, ή βλέπω έμβρυο και ανοίγω σαμπάνια. 🤷‍♀️

Εγώ βλέπω ότι είσαι όλο και πιο κοντά στα ευχάριστα. Ευχομαι την Παρασκευή να δείτε έμβρυο και να πάνε όλα τέλεια!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 3 λεπτά , Σποράκι είπε:

Εγώ βλέπω ότι είσαι όλο και πιο κοντά στα ευχάριστα. Ευχομαι την Παρασκευή να δείτε έμβρυο και να πάνε όλα τέλεια!

Αμήν, Σποράκι μου. Ό,τι και να είναι, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, θα τελειώσει ο εφιάλτης τηε αβεβαιότητας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Nina_1979 είπε:

Update 

Με πήρε ο Δόκτωρ. Μου είπε ότι ανέβηκε η χοριακή είναι καλό και ότι «έχει κάποιες πιθανότητες η εγκυμοσύνη να είναι βιώσιμη» (επί λέξει).

Θα πάω την Παρασκευή πάλι για υπέρηχο και είπε ότι θα μου πει σίγουρα πού βρισκόμαστε. Ή έχω κενό σάκο και πάω για απόξεση, ή βλέπω έμβρυο και ανοίγω σαμπάνια. 🤷‍♀️

Σου εύχομαι ολόψυχα την Παρασκευή να δεις εμβρυάκι !!!!! Το εύχομαι κ το πιστεύω !!!! Όλα θα πάνε καλά !!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Nina_1979 said:

Update 

Με πήρε ο Δόκτωρ. Μου είπε ότι ανέβηκε η χοριακή είναι καλό και ότι «έχει κάποιες πιθανότητες η εγκυμοσύνη να είναι βιώσιμη» (επί λέξει).

Θα πάω την Παρασκευή πάλι για υπέρηχο και είπε ότι θα μου πει σίγουρα πού βρισκόμαστε. Ή έχω κενό σάκο και πάω για απόξεση, ή βλέπω έμβρυο και ανοίγω σαμπάνια. 🤷‍♀️

Μακάρι κορίτσι μου να πάνε όλα καλά να τελειώσει επιτέλους αυτό το βασανιστήριο! Σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια!!! 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Kate89 και εγώ συμφωνώ με όσα σου είπαν τα κορίτσια! Αλλά όσον αφορά τον ψυχολόγο θα σου πρότεινα να δεις εσύ έναν, θα σου ανοίξει  δρόμους να τον διαχειρίζεσαι και να τον κάνεις να καταλάβει😊 Είχαμε και εμείς πολλά προβλήματα όταν ξεκινήσαμε τις εξωσωματικές( έχει πρόβλημα υπογονιμότητας κ όταν το έμαθε ήταν σαν θηρίο σε κλουβί, φώναζε χωρίς συγκεκριμένο λόγο, κλείστηκε στον εαυτό του, μάλωνε με τους γονείς μου και εγώ ήμουν στη μέση, είχα φτάσει και εγώ σε αυτό το σημείο που είσαι εσύ να χωρίσω ή να μείνω να κάνω ένα παιδί επειδή τον αγαπάω και να τα αντέξω όλα αυτά, αλλά μετά την πρώτη εξωσωματική που δεν πήγε καλά συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται  και με « Πόλεμο» στο σπίτι και όλη αυτή η ψυχοφθόρα διαδικασία που περνάμε, γιατί θέλει δύναμη τεράστια κακά τα ψέμματα! ΚΑΙ πήγα ΕΓΩ σε ψυχολόγο γιατί δεν μπορούσα να τον και να το διαχειριστώ και η αλήθεια είναι ότι με βοήθησε γενικότερα όχι μόνο με τον άντρα μου. Πάντως τώρα ένα χρόνο περίπου μετά, ύστερα από άπειρες συζητήσεις, τσακωμούς κτλ, καμία σχέση. Είναι σαν τα μικρά παιδιά που δεν νιώθουν εμπιστοσύνη, κάπως έτσι του φερόμουν στην αρχή ήταν δύσκολα γιατί έμπαινε ο εγωισμός μου μπροστά μετά το δούλεψα, κατάλαβε και εκείνος κάποια πράγματα και τώρα είμαστε καλά. Με τα πάνω μας και τα κάτω μας, όπως όλοι! Όποτε θα στη συνιστούσα κάνει καλό! 🤣😊

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Stef91 είπε:

@Kate89 και εγώ συμφωνώ με όσα σου είπαν τα κορίτσια! Αλλά όσον αφορά τον ψυχολόγο θα σου πρότεινα να δεις εσύ έναν, θα σου ανοίξει  δρόμους να τον διαχειρίζεσαι και να τον κάνεις να καταλάβει😊 Είχαμε και εμείς πολλά προβλήματα όταν ξεκινήσαμε τις εξωσωματικές( έχει πρόβλημα υπογονιμότητας κ όταν το έμαθε ήταν σαν θηρίο σε κλουβί, φώναζε χωρίς συγκεκριμένο λόγο, κλείστηκε στον εαυτό του, μάλωνε με τους γονείς μου και εγώ ήμουν στη μέση, είχα φτάσει και εγώ σε αυτό το σημείο που είσαι εσύ να χωρίσω ή να μείνω να κάνω ένα παιδί επειδή τον αγαπάω και να τα αντέξω όλα αυτά, αλλά μετά την πρώτη εξωσωματική που δεν πήγε καλά συνειδητοποίησα ότι δεν γίνεται  και με « Πόλεμο» στο σπίτι και όλη αυτή η ψυχοφθόρα διαδικασία που περνάμε, γιατί θέλει δύναμη τεράστια κακά τα ψέμματα! ΚΑΙ πήγα ΕΓΩ σε ψυχολόγο γιατί δεν μπορούσα να τον και να το διαχειριστώ και η αλήθεια είναι ότι με βοήθησε γενικότερα όχι μόνο με τον άντρα μου. Πάντως τώρα ένα χρόνο περίπου μετά, ύστερα από άπειρες συζητήσεις, τσακωμούς κτλ, καμία σχέση. Είναι σαν τα μικρά παιδιά που δεν νιώθουν εμπιστοσύνη, κάπως έτσι του φερόμουν στην αρχή ήταν δύσκολα γιατί έμπαινε ο εγωισμός μου μπροστά μετά το δούλεψα, κατάλαβε και εκείνος κάποια πράγματα και τώρα είμαστε καλά. Με τα πάνω μας και τα κάτω μας, όπως όλοι! Όποτε θα στη συνιστούσα κάνει καλό! 🤣😊

Και εγώ σκέφτομαι για αρχή να δω εγώ έναν ψυχολόγο, σίγουρα θα με βοηθήσει να αντιμετωπίσω με άλλη οπτική τα πράγματα και να ξεμπλοκαρω.Ο χωρισμός δεν είναι πάντα η λύση στο πρόβλημα.αυτο πιστεύω εγώ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...