Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

1 minute ago, Katiamaxiking said:

Τι εννοείς οριακά καλο για διέγερση; Δεν θα πάρουμε πολλά ή καλά ωάρια; Ξέρουμε αυτό από τι εξαρτάται και αν αλλάζει; Ευχαριστω πολύ!

Εννοώ οτι το όριο που λένε για καλο αποτέλεσμα διέγερσης ειναι αυτο, 12-13. Άρα εισαι καλα, αυτο θελω να πω. Κάθε κύκλος ειναι διαφορετικός, δεν ξερω αν εξαρτάται απο κατι συγκεκριμένο η τιμής της Fsh σε εναν  μονο κύκλο. Η ηλικία επηρεάζει σίγουρα αλλα δν μπορει να άλλαξε απο τον Νοέμβρη του 22 μεχρι τωρα. Προφανώς ειναι ο συγκεκριμένος κυκλος έτσι. Οι υπόλοιπες τιμές σου πως ηταν; 

 

3 minutes ago, Sisheido said:

Τα υπολοιπα είναι νορμάλ γι αυτό...

TSH 1.83

FT3 2.69

FT4 0.93

ANTI-TRO 6.95 (οριακά υψηλο)

Αnti- Tg 568

 

και για την ιστορία η ΑΜΗ 9.33 σε pmol

Ηθελα και άμεσα διέγερση τρομάρα μου...

 

 

Μιλα με τον ενδοκρινολόγο σου. Πιστεύω θα σε καθησυχάσει, δεν νομίζω να πας πίσω στην διέγερση. 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, kateriiina25 είπε:

Εννοώ οτι το όριο που λένε για καλο αποτέλεσμα διέγερσης ειναι αυτο, 12-13. Άρα εισαι καλα, αυτο θελω να πω. Κάθε κύκλος ειναι διαφορετικός, δεν ξερω αν εξαρτάται απο κατι συγκεκριμένο η τιμής της Fsh σε εναν  μονο κύκλο. Η ηλικία επηρεάζει σίγουρα αλλα δν μπορει να άλλαξε απο τον Νοέμβρη του 22 μεχρι τωρα. Προφανώς ειναι ο συγκεκριμένος κυκλος έτσι. Οι υπόλοιπες τιμές σου πως ηταν; 

 

ΑΜΗ:1,98

LH: 6,67

E2: 30,20

PRL:16,36

Ελεύθερη τεστοστερόνη: 1,73

D3:30,05

Θα δούμε και ενδοκρινολόγο τη Τρίτη. Στις 2 διεγέρσεις που εκανα με το μεγιστο των ορμονών πήρα 5 και 9 ωάρια αντίστοιχα και αυτό προβληματίζει τους γιατρούς. Περίμεναν πολλά παραπάνω. Ευχαριστω πολύ Κατερίνα ❤️

Just now, Katiamaxiking είπε:

ΑΜΗ:1,98

LH: 6,67

E2: 30,20

PRL:16,36

Ελεύθερη τεστοστερόνη: 1,73

D3:30,05

Θα δούμε και ενδοκρινολόγο τη Τρίτη. Στις 2 διεγέρσεις που εκανα με το μεγιστο των ορμονών πήρα 5 και 9 ωάρια αντίστοιχα και αυτό προβληματίζει τους γιατρούς. Περίμεναν πολλά παραπάνω. Ευχαριστω πολύ Κατερίνα ❤️

Ηλικία 36 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, armousi said:

Ειδα ξαφνικα κοκκινο σκούρο και καπως αραιωμενο αιμα το πρωι στο σκουπισμα και κατεβηκε και λιγο στο εσώρουχο και τη σερβιετα μετα. Τωρα το μεσημερι ξαναεβγαλα αλλα ηταν πιο σκουρο (προς καφε) και παλι καπως αραιωμενο. Εσενα πως ηταν η αιμορραγια; Εβγαζες υπολειμματικα για μερες ή σταματησε τελειως αμεσως; Απο τοτε εισαι καθαρη, σε ξαναειδε ενδιαμεσα στον υπερηχο και τι κανεις απο δραστηριότητες;

Καλη αποτελεσματα στον υπερηχο β επιπεδου

Κάπως έτσι και εγώ ξεκίνησα όταν ξύπνησα με καφέ αρκετό , Πανίκος, μετά από μια ώρα βγήκε κατακόκκινο, πήρα το γιατρό πήγα νοσοκομείο έβγαζε ακόμα κόκκινο αλλά πιο λίγο και μέχρι να με δουν και να μπω δωμάτιο είχε σταματήσει, για αρκετές ημέρες μετά λίγο καφέ λίγο ροζ είχα με βλέπει σχεδόν κάθε εβδομάδα .....δεν αντέχω πιο που γιατί πέρυσι έχασα ένα μωρα κι 21 εβδομάδες και τώρα μου είναι δύσκολο να το διαχειριστω αλλιώς...

1 hour ago, armousi said:

Ειδα ξαφνικα κοκκινο σκούρο και καπως αραιωμενο αιμα το πρωι στο σκουπισμα και κατεβηκε και λιγο στο εσώρουχο και τη σερβιετα μετα. Τωρα το μεσημερι ξαναεβγαλα αλλα ηταν πιο σκουρο (προς καφε) και παλι καπως αραιωμενο. Εσενα πως ηταν η αιμορραγια; Εβγαζες υπολειμματικα για μερες ή σταματησε τελειως αμεσως; Απο τοτε εισαι καθαρη, σε ξαναειδε ενδιαμεσα στον υπερηχο και τι κανεις απο δραστηριότητες;

Καλη αποτελεσματα στον υπερηχο β επιπεδου!

Για τις δραστηριότητες λίγο πλένω πιάτα , σηκώνομαι στο σπίτι δηλαδή κανονικά, δεν σηκώνω βάρη , δεν περπατάω πολύ γενικώς και καμιά βόλτα με το αμάξι μου έχει πει...δεν κάνω άλλες δουλειές γενικώς...ότι λιγότερο μπορώ....

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Katiamaxiking είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Πριν τη 1η ivf ειχα fsh 8 το 2021, τον Νοέμβριο 22 πριν τη 2η ειχα 8 επίσης και τώρα Μάρτιος 23 έχω 12,59. Λέτε επειδή μεσολάβησε πρόσφατα η εξωσωματική ή δεν επηρεάζεται; Επίσης πως σας φαίνεται το 12,59;

Οι εξετασεις σου είναι καλές κάποιες φορές επηρεάζεται η fsh απτα φαρμακα . Οταν είχες 8 fsh αν έχεις τις εξετασεις σου δες κ την ε2 ποσο ηταν . Αν ήταν έτσι χαμηλά όπως τωρα στο 30 είσαι οκ . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , linaa είπε:

Οι εξετασεις σου είναι καλές κάποιες φορές επηρεάζεται η fsh απτα φαρμακα . Οταν είχες 8 fsh αν έχεις τις εξετασεις σου δες κ την ε2 ποσο ηταν . Αν ήταν έτσι χαμηλά όπως τωρα στο 30 είσαι οκ . 

Ήταν στο 25-26 όταν ήταν στο 8! Βασικά αυτές τώρα οι εξετάσεις με το 12 είναι 2 μήνες μετά από διέγερση. Ευχαριστω πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Ήταν στο 25-26 όταν ήταν στο 8! Βασικά αυτές τώρα οι εξετάσεις με το 12 είναι 2 μήνες μετά από διέγερση. Ευχαριστω πολύ!!!

Είναι πολύ καλές οι εξετασεις σου το 12 δεν είναι απαγορευτικο απλα ένας μέτριος κύκλος 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι; Πριν τη 1η ivf ειχα fsh 8 το 2021, τον Νοέμβριο 22 πριν τη 2η ειχα 8 επίσης και τώρα Μάρτιος 23 έχω 12,59. Λέτε επειδή μεσολάβησε πρόσφατα η εξωσωματική ή δεν επηρεάζεται; Επίσης πως σας φαίνεται το 12,59;

Εγώ από όσα ξέρω η fsh έχει να κάνει με ποιότητα όχι με ποσότητα. Επίσης από κύκλο σε κύκλο μπορεί να διαφοροποιείται. Όπως σου είπαν θεωρείται οριακά οκ για διέγερση. Εγώ σκέψου έκανα βλαστοκυστη και με fsh 17-18. Οπότε στο 12 είσαι μια χαρά. Πότε είναι να ξεκινήσεις? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, GBAL είπε:

Για τις δραστηριότητες λίγο πλένω πιάτα , σηκώνομαι στο σπίτι δηλαδή κανονικά, δεν σηκώνω βάρη , δεν περπατάω πολύ γενικώς και καμιά βόλτα με το αμάξι μου έχει πει...δεν κάνω άλλες δουλειές γενικώς...ότι λιγότερο μπορώ....

Εγω μεχρι στιγμης μονο καναπε και κρεβατι τουαλετα ειμαι και βγαινω εξω μονο για να παω στους γιατρους. Δεν μπορώ να καταλαβω πως εγινε... Τις πρώτες μερες μετα το επεισόδιο ποσο εκατσες κρεβατι; Δηλαδη ποτε ξανασηκωθηκες; 

Σου δινει αντιπηκτικες ενεσεις στην εγκυμοσύνη; Εμενα μου δινει αλλα μονο σημερα μου είπε να μην την κανω και απο αύριο θα τις συνεχισω κανονικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω την γνώμη σας!  Τον Φεβρουάριο κάναμε την δεύτερη εξωσωματική, ουσιαστικά τον Μάρτιο απέτυχε και σήμερα με πήρε η γιατρός και με ρωτούσε πότε θα κάνουμε την επόμενη; Αν θα πάω με την επόμενη περίοδο κτλ; Δεν είναι λίγο νωρίς; Ξέρω γω. Την ρώτησα και μου είπε όσο πιο σύντομα τόσο καλύτερα γιατί οι ορμόνες βρίσκονται ακόμα στο σώμα σου και θα πάει καλύτερα. Back to back δεν είναι σύντομα; Εγώ το σκεφτόμουν για Μάιο! Αλλά προβληματίστηκα. Εσείς τι λέτε; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, lizard12 είπε:

Εγώ από όσα ξέρω η fsh έχει να κάνει με ποιότητα όχι με ποσότητα. Επίσης από κύκλο σε κύκλο μπορεί να διαφοροποιείται. Όπως σου είπαν θεωρείται οριακά οκ για διέγερση. Εγώ σκέψου έκανα βλαστοκυστη και με fsh 17-18. Οπότε στο 12 είσαι μια χαρά. Πότε είναι να ξεκινήσεις? 

Στη πρώτη διέγερση που είχε βγει 8 η fsh τα 4 από τα 5 ωάρια δεν ήταν ποιοτικά. Στη δεύτερη που πάλι ήταν 8, τα 7 από 9 ήταν καλά. Πάντως ο γυναικολογος μου είπε ότι είναι λίγο υψηλή και να μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο που θα τον δούμε τη Τρίτη. Αν φτιάξει το σπερμα, πάμε για Ιούνιο. 
πως τα πηγες; 

πρίν από 13 λεπτά , Stef91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω την γνώμη σας!  Τον Φεβρουάριο κάναμε την δεύτερη εξωσωματική, ουσιαστικά τον Μάρτιο απέτυχε και σήμερα με πήρε η γιατρός και με ρωτούσε πότε θα κάνουμε την επόμενη; Αν θα πάω με την επόμενη περίοδο κτλ; Δεν είναι λίγο νωρίς; Ξέρω γω. Την ρώτησα και μου είπε όσο πιο σύντομα τόσο καλύτερα γιατί οι ορμόνες βρίσκονται ακόμα στο σώμα σου και θα πάει καλύτερα. Back to back δεν είναι σύντομα; Εγώ το σκεφτόμουν για Μάιο! Αλλά προβληματίστηκα. Εσείς τι λέτε; 

Ένας γιατρός μου είχε πει να αφήσω ένα μήνα να περάσει και να πάω στον επόμενο και ένας άλλος μου είχε πει να γίνει μες το τρίμηνο γιατί είναι βοηθητικό λογω των ορμονών που ήδη έχω πάρει. Είναι και η έγκριση των φαρμάκων επίσης που απαιτεί 4μηνο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Katiamaxiking είπε:

Στη πρώτη διέγερση που είχε βγει 8 η fsh τα 4 από τα 5 ωάρια δεν ήταν ποιοτικά. Στη δεύτερη που πάλι ήταν 8, τα 7 από 9 ήταν καλά. Πάντως ο γυναικολογος μου είπε ότι είναι λίγο υψηλή και να μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο που θα τον δούμε τη Τρίτη. Αν φτιάξει το σπερμα, πάμε για Ιούνιο. 
πως τα πηγες; 

Ένας γιατρός μου είχε πει να αφήσω ένα μήνα να περάσει και να πάω στον επόμενο και ένας άλλος μου είχε πει να γίνει μες το τρίμηνο γιατί είναι βοηθητικό λογω των ορμονών που ήδη έχω πάρει. Είναι και η έγκριση των φαρμάκων επίσης που απαιτεί 4μηνο.

Δεν έχω έγκριση φαρμάκων, γιατί μένω εξωτερικό! Η διαδικασία διαρκεί μια βδομάδα μόνο όποτε δεν υπάρχει θέμα! Ναι και εμένα έτσι μου είπε είναι βοηθητικό λόγω των ορμονών.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Stef91 είπε:

Δεν έχω έγκριση φαρμάκων, γιατί μένω εξωτερικό! Η διαδικασία διαρκεί μια βδομάδα μόνο όποτε δεν υπάρχει θέμα! Ναι και εμένα έτσι μου είπε είναι βοηθητικό λόγω των ορμονών.. 

εγω το πιο πιθανό να πήγαινα σύντομα. Και αυτή η αναμονή μου φαίνεται ψυχοφθόρα. Και νομίζω ότι θα εμπιστευόμουν τον γιατρό. Τώρα αν εσυ θελεις ότι χρειάζεσαι παραπάνω χρόνο, να τον παρεις. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Katiamaxiking said:

ΑΜΗ:1,98

LH: 6,67

E2: 30,20

PRL:16,36

Ελεύθερη τεστοστερόνη: 1,73

D3:30,05

Θα δούμε και ενδοκρινολόγο τη Τρίτη. Στις 2 διεγέρσεις που εκανα με το μεγιστο των ορμονών πήρα 5 και 9 ωάρια αντίστοιχα και αυτό προβληματίζει τους γιατρούς. Περίμεναν πολλά παραπάνω. Ευχαριστω πολύ Κατερίνα ❤️

Ηλικία 36 

Είναι πολύ καλές όλες. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να ανησυχεις 

41 minutes ago, Stef91 said:

Καλησπέρα κορίτσια! Θέλω την γνώμη σας!  Τον Φεβρουάριο κάναμε την δεύτερη εξωσωματική, ουσιαστικά τον Μάρτιο απέτυχε και σήμερα με πήρε η γιατρός και με ρωτούσε πότε θα κάνουμε την επόμενη; Αν θα πάω με την επόμενη περίοδο κτλ; Δεν είναι λίγο νωρίς; Ξέρω γω. Την ρώτησα και μου είπε όσο πιο σύντομα τόσο καλύτερα γιατί οι ορμόνες βρίσκονται ακόμα στο σώμα σου και θα πάει καλύτερα. Back to back δεν είναι σύντομα; Εγώ το σκεφτόμουν για Μάιο! Αλλά προβληματίστηκα. Εσείς τι λέτε; 

Μιλάς για διέγερση ή για μεταφορά;

Αν λες για ετ, εγω back to back πήγα και πέτυχε. Αν λες για διέγερση, δεν ειναι αναλόγως τα φάρμακα που παίρνεις; Νομίζω σε διέγερση κανονική με ενέσεις λένε να αφήνεις ενα διάστημα να ηρεμεί ο οργανισμός απο τις ορμόνες. Αν ειναι με τύπου femara δεν εχεις θέμα 

28 minutes ago, Katiamaxiking said:

Στη πρώτη διέγερση που είχε βγει 8 η fsh τα 4 από τα 5 ωάρια δεν ήταν ποιοτικά. Στη δεύτερη που πάλι ήταν 8, τα 7 από 9 ήταν καλά. Πάντως ο γυναικολογος μου είπε ότι είναι λίγο υψηλή και να μιλήσω με τον ενδοκρινολόγο που θα τον δούμε τη Τρίτη. Αν φτιάξει το σπερμα, πάμε για Ιούνιο. 
πως τα πηγες; 

Ένας γιατρός μου είχε πει να αφήσω ένα μήνα να περάσει και να πάω στον επόμενο και ένας άλλος μου είχε πει να γίνει μες το τρίμηνο γιατί είναι βοηθητικό λογω των ορμονών που ήδη έχω πάρει. Είναι και η έγκριση των φαρμάκων επίσης που απαιτεί 4μηνο.

Τον Ιούνιο θα προχωρήσεις σε διέγερση; Νόμιζα σε αυτόν τον κύκλο. Ε τοτε βρε τι σκας; Τον Ιούνιο πιθανότατα θα ειναι πάλι 8

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...