Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Κορίτσια μια ερώτηση !!!

      αν έρθει η περίοδος πρωί πρωί αλλά όλη μέρα κατεβάζεις λίγο λίγο και πολύ κατεβάσεις τ βράδυ τα χάπια ποτέ τα ξεκινάς ; 

      Εγώ τα ξεκινουσα 2η μέρα περιόδου...φορες ομως που η περίοδος μου ερχοταν πολύ λίγη ή πολύ απόγευμα προς βράδυ ...πρώτη μέρα περιόδου θεωρούνταν η επόμενη που υπήρχε κανονική ροή. Καλύτερα όμως ρώτα τον γιατρό σου.

      .....

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , silvy22 είπε:

Νομίζεις δεν τα βλέπω … πραγματικά θα το πω και γώ ήταν πολύ νωρίς , παντως Εγω αυτό με τα χείλια δεν το ξαναείχε στη ζωή μου με η χωρίς ορμόνες , επίσης αυτό το μπούκωμα το παντρεύτηκα 😚 σου εύχομαι να έρθει η θετική χοριακη κ χαλάλι το μπούκωμα ! Baby dust 🍼

ωχ δύσκολο αυτό με το μπούκωμα ! χαλάλι όμως δεν πειράζει! υπάρχει και ο παραδοσιακός τρόπος όρος με σύριγγα !  μικρό καλάθι κρατώ ,δλδ ξεγραμμένο το χω αλλά δεν θα ήθελα μια στο εκατομμύριο να προκαλέσω κάτι κακό αν υπάρχει η πιθανότητα να εχω ανατροπή! πάντως εχω κόψει τα τεστ από την πέμπτη ! 😇

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Angot είπε:

ωχ δύσκολο αυτό με το μπούκωμα ! χαλάλι όμως δεν πειράζει! υπάρχει και ο παραδοσιακός τρόπος όρος με σύριγγα !  μικρό καλάθι κρατώ ,δλδ ξεγραμμένο το χω αλλά δεν θα ήθελα μια στο εκατομμύριο να προκαλέσω κάτι κακό αν υπάρχει η πιθανότητα να εχω ανατροπή! πάντως εχω κόψει τα τεστ από την πέμπτη ! 😇

Ναι ορό κ γώ Π-Μ-Β κάποιες φορές έχω και αίμα, 50-50 είναι το αποτέλεσμα, το σίγουρο είναι ότι θα κάτσει , καλό αυτό με τα τεστ που τα έκοψες , ποτέ θα πας για χοριακη τελικά ; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , silvy22 είπε:

Ναι ορό κ γώ Π-Μ-Β κάποιες φορές έχω και αίμα, 50-50 είναι το αποτέλεσμα, το σίγουρο είναι ότι θα κάτσει , καλό αυτό με τα τεστ που τα έκοψες , ποτέ θα πας για χοριακη τελικά ; 

τα κακομοίρα τα μωράκια τι περνάνε με τα μυτάκια τους!  την πέμπτη είναι κανονικά η χοριακη μου! πέμπτη λέω να παω ! έτσι κι αλλιώς και στην προηγούμενη χοριακη το διαγνωστικό έγραφε επανεξέταση σε μια εβδομάδα ! πίνω ωστόσο κανονικά τα χαπάκια μου! για αίμα το εχω ακούσει συχνά πάντως με εγκύουλες! το είχε και η ξαδέρφη μ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα με ωραία και θετικά νέα για όλες εύχομαι! 🌹

Θέλω λίγο την γνώμη σας γιατί είμαι μπερδεμένη... 

Εγώ όπως ίσως κάποιες θυμάστε, έκανα την 1η μου διέγερση με βραχύ πρωτόκολλο και είχα την ωοληψία μέσα Φλεβάρη (7 ωάρια, 2 κατάλληλα για γονιμοποίηση, 0 γονιμοποιήθηκαν). Ο γιατρός πρότεινε να πάρω κάποιες ενισχυτικές βιταμίνες (DHEA, inofert), να αφήσουμε έναν κύκλο (Μάρτιο) και να κάνουμε νέα διέγερση με μακρύ τον Απρίλιο. Η Οικονομ και ο ενδοκρινολόγος (ο οποίος επίσης μου έδωσε ένα χάπι Q10 καθώς και ένα προληπτικά γιατί κάτι είδε στην καμπύλη σακχάρου) μου συνέστησαν όχι νέα διέγερση πριν τον Ιούνιο. 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

1. Να πάω τώρα τον Απρίλιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό; δεν ξέρω αν αξίζει, δεν ξέρω την διαδικασία, δεν ξέρω αν θα προλάβω δεδομένου ότι σήμερα έχουμε 1η και η περίοδος μου είναι άφαντη (έχει καθυστερήσει αυτό το μήνα), 16 έχουμε Πάσχα και λογικά από 14-15 θα υπολειτουργούν τα κέντρα ή θα κλείσουν. 

2. Να πάω τον Μάιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό και να πάω τον Ιούνιο για την διέγερση; Επιτρέπεται δύο ωοληψίες τόσο κοντά; 

3. Να πάω τον Μάιο για την νέα διέγερση και να πληρώσω τα φάρμακα από την τσέπη μου (να μην περιμένω τα μέσα Ιούνη που κανονικά μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον ΕΟΠΠΥ); Δεν έχω θέμα σε αυτό, αν χρειαστεί να τα πληρώσω, θα τα πληρώσω. 

4. Να πάω τον Ιούνιο για νέα διέγερση; Αν πάρω μέσα Ιούνη τα φάρμακα, με βάση τα ως τώρα δεδομένα (υπολογισμούς για την περίοδο), χάνω τον κύκλο του Ιουνίου (για το μακρύ πρωτόκολλο πρέπει να ξεκινήσω ενέσεις την 19η μέρα του κύκλου, η οποία είναι δυστυχώς πριν την ημερομηνία που μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον εοππυ, άρα πάω στον επόμενο, άρα θα μπορώ να ξεκινήσω ενέσεις γύρω στις 13 ιουλίου...) και αυτό σημαίνει ότι πέφτω μάλλον μέσα στον Αύγουστο για να τελειώσω και να κάνουμε ωοληψία (το μακρύ μου είπαν παίρνει περίπου ένα μήνα το οποίο σημαίνει ότι θα έχω ωοληψία κάπου μέσα στις πρώτες 10 μέρες του αυγούστου...). Μετά θα πρέπει να περιμένω να τα βάλουν για γονιμοποίηση, και ΑΝ γονιμοποιηθεί τίποτα να περιμένουμε να φτάσουν στάδιο βλαστοκύστης, να παρθούν βιοψίες, να σταλούν χωρέμειο για προεμφυτευτικό....πότε; μπρος πίσω στις 15 αυγούστου; και το κέντρο θα υπολειτουργεί σίγουρα, και το χωρέμειο θα έχει κατεβάσει ρολά...

Βοηθήστε με να ξεμπλεχτώ λίγο. Συγγνώμη για το σεντόνι...  

 

Καλημέρα Μαρία μας!

απ όσο ξέρω και εγω, οι βιταμίνες θέλουν 3 μήνες οποτε ίσως για τη διέγερση να περιμένεις να περάσει το 3μηνο για να πας με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Τώρα για τα ωάρια στο φυσικό κυκλο, δες τα κόστη και αν το επιτρέπει ο γιατρός να κανεις τόσες ωοληψιες μαζεμένες. 
παντως το καταλαβαίνω αυτό το άγχος με το πρόγραμμα και του ποτε θα γίνει τι και με ποιο τρόπο. Εγω θα έλεγα να κανεις ένα ραντεβου με τον γιατρό σου, να του πεις όλα αυτά που σκέφτεσαι και να σε βοηθήσει να αποφασίσεις. 😘
 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, armousi said:

Εγω μεχρι στιγμης μονο καναπε και κρεβατι τουαλετα ειμαι και βγαινω εξω μονο για να παω στους γιατρους. Δεν μπορώ να καταλαβω πως εγινε... Τις πρώτες μερες μετα το επεισόδιο ποσο εκατσες κρεβατι; Δηλαδη ποτε ξανασηκωθηκες; 

Σου δινει αντιπηκτικες ενεσεις στην εγκυμοσύνη; Εμενα μου δινει αλλα μονο σημερα μου είπε να μην την κανω και απο αύριο θα τις συνεχισω κανονικα

Όχι αντιπηκτικες δεν κάνω.... Έκατσα αρκετές ημέρες σχεδόν καναπέ κρεβάτι περίπου δεκαπέντε δηλαδή και σιγά σιγά σηκώθηκα ...ο γιατρός δεν μου είπε απόλυτα να καθίσω εγώ το έκανα από τον φόβο μου.....και από τότε χαλαρά ....όσο πιο λίγες δουλειές μπορώ κάνω...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα. Να σας πω ότι έχω 

Ένα κουτί arvekap λήγουν 08/23

Μια ένεση orgalutran λήγει 09/23

Μια ένεση ovitrelle λήγει 11/23

Εάν κάποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα. Αθήνα μένω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

 

Βοηθήστε με να ξεμπλεχτώ λίγο. Συγγνώμη για το σεντόνι...  

 

Λοιπόν εγώ νομίζω στη θέση σου, αν σε παίρνει οικονομικά, θα έκανα φυσικούς. Ειδικά αυτό το μήνα, μήπως και από τα φάρμακα βγουν τίποτα δευτερεύοντα ωάρια. Ωοληψια και κάθε μήνα να κάνεις δεν υπάρχει θέμα. Φάρμακα θα περίμενα μέχρι Ιούνιο για να πάρω. Στους φυσικούς ξεκινάς με μέτρηση ορμονών 2η μέρα και αν δεις ότι είναι νορμάλ κ συνεχίζει καλά πας, αλλιώς τον αφήνεις τον κύκλο. Δεν χάνεις κάτι δηλαδή. Τώρα για το ότι αργούν τα φάρμακα επιτροπής θα σου έλεγα να προτείνεις στην κλινική σου να σου τα δώσουν αυτοί, που σίγουρα έχουν, ώστε να ξεκινήσεις πχ Μάιο και τους τα δίνεις πίσω μόλις τα πάρεις από επιτροπή. Ίσως το δεχτούν. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, MarGe2022 said:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα με ωραία και θετικά νέα για όλες εύχομαι! 🌹

Θέλω λίγο την γνώμη σας γιατί είμαι μπερδεμένη... 

Εγώ όπως ίσως κάποιες θυμάστε, έκανα την 1η μου διέγερση με βραχύ πρωτόκολλο και είχα την ωοληψία μέσα Φλεβάρη (7 ωάρια, 2 κατάλληλα για γονιμοποίηση, 0 γονιμοποιήθηκαν). Ο γιατρός πρότεινε να πάρω κάποιες ενισχυτικές βιταμίνες (DHEA, inofert), να αφήσουμε έναν κύκλο (Μάρτιο) και να κάνουμε νέα διέγερση με μακρύ τον Απρίλιο. Η Οικονομ και ο ενδοκρινολόγος (ο οποίος επίσης μου έδωσε ένα χάπι Q10 καθώς και ένα προληπτικά γιατί κάτι είδε στην καμπύλη σακχάρου) μου συνέστησαν όχι νέα διέγερση πριν τον Ιούνιο. 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

1. Να πάω τώρα τον Απρίλιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό; δεν ξέρω αν αξίζει, δεν ξέρω την διαδικασία, δεν ξέρω αν θα προλάβω δεδομένου ότι σήμερα έχουμε 1η και η περίοδος μου είναι άφαντη (έχει καθυστερήσει αυτό το μήνα), 16 έχουμε Πάσχα και λογικά από 14-15 θα υπολειτουργούν τα κέντρα ή θα κλείσουν. 

2. Να πάω τον Μάιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό και να πάω τον Ιούνιο για την διέγερση; Επιτρέπεται δύο ωοληψίες τόσο κοντά; 

3. Να πάω τον Μάιο για την νέα διέγερση και να πληρώσω τα φάρμακα από την τσέπη μου (να μην περιμένω τα μέσα Ιούνη που κανονικά μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον ΕΟΠΠΥ); Δεν έχω θέμα σε αυτό, αν χρειαστεί να τα πληρώσω, θα τα πληρώσω. 

4. Να πάω τον Ιούνιο για νέα διέγερση; Αν πάρω μέσα Ιούνη τα φάρμακα, με βάση τα ως τώρα δεδομένα (υπολογισμούς για την περίοδο), χάνω τον κύκλο του Ιουνίου (για το μακρύ πρωτόκολλο πρέπει να ξεκινήσω ενέσεις την 19η μέρα του κύκλου, η οποία είναι δυστυχώς πριν την ημερομηνία που μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον εοππυ, άρα πάω στον επόμενο, άρα θα μπορώ να ξεκινήσω ενέσεις γύρω στις 13 ιουλίου...) και αυτό σημαίνει ότι πέφτω μάλλον μέσα στον Αύγουστο για να τελειώσω και να κάνουμε ωοληψία (το μακρύ μου είπαν παίρνει περίπου ένα μήνα το οποίο σημαίνει ότι θα έχω ωοληψία κάπου μέσα στις πρώτες 10 μέρες του αυγούστου...). Μετά θα πρέπει να περιμένω να τα βάλουν για γονιμοποίηση, και ΑΝ γονιμοποιηθεί τίποτα να περιμένουμε να φτάσουν στάδιο βλαστοκύστης, να παρθούν βιοψίες, να σταλούν χωρέμειο για προεμφυτευτικό....πότε; μπρος πίσω στις 15 αυγούστου; και το κέντρο θα υπολειτουργεί σίγουρα, και το χωρέμειο θα έχει κατεβάσει ρολά...

Βοηθήστε με να ξεμπλεχτώ λίγο. Συγγνώμη για το σεντόνι...  

 

Καλησπέρα κορίτσι μου! Καλό μήνα σε όλες! ❤️ Εγώ θα άκουγα το τους γιατρούς και θα περίμενα μέχρι τον Ιούνιο για τη νέα διέγερση ώστε να δώσω και χρόνο στις βιταμίνες να δράσουν αλλά και στο σώμα να ηρεμήσει από τις ορμόνες. Δεδομένου ότι τότε θα δικαιούσαι ξανά τα φάρμακα του ΕΟΠΠΥ θα τα πάρεις και χωρίς κόστος για να κάνεις τη διέγερσή σου. Επίσης θα έκανα και έναν ή δύο φυσικούς για να μην πάνε χαμένα τα ωάρια του μήνα. Αυτό φυσικά αν μπορούσα να το υποστηρίξω και οικονομικά γιατί γενικά τα κόστη είναι σημαντικά. Αλλά θα προτιμούσα από το να δώσω λεφτά στα φάρμακα της διέγερσης θα τα έδινα σε φυσικούς. Θα ένιωθα μετά ότι θα πήγαινα με καλύτερες προοπτικές για διέγερση. Ο γιατρός μου επίσης μου είπε ότι τα ωάρια μετά από κύκλο διέγερσης μπορεί να είναι πιο ποιοτικά από τις ορμόνες. Επίσης δεν υπάρχει θέμα να κάνεις συνεχόμενους μήνες ωοληψίες. Κι εγώ στον προηγούμενο κύκλο έκανα με διέγερση και τώρα κάνουμε υπέρηχους να πάμε με φυσικό. Με φυσικό εμένα μου έγραψε μόνο οβιτρέλ και πάω απλά για μεγαλύτερο διάστημα για υπέρηχο γιατί αργεί να μεγαλώσει το ωοθηλάκιο. Τέλος, όσον αφορά το Πάσχα εγώ θα ξεκινούσα με υπερήχους να δω πώς θα πάει γιατί μπορεί οριακά να σε πάρει. Αλλά ότι και να λέμε πάρε το χρόνο σου να το σκεφτείς και να αποφασίσεις ότι σε κάνει εσένα να αισθάνεσαι καλύτερα! ❤️ 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα με ωραία και θετικά νέα για όλες εύχομαι! 🌹

Θέλω λίγο την γνώμη σας γιατί είμαι μπερδεμένη... 

Εγώ όπως ίσως κάποιες θυμάστε, έκανα την 1η μου διέγερση με βραχύ πρωτόκολλο και είχα την ωοληψία μέσα Φλεβάρη (7 ωάρια, 2 κατάλληλα για γονιμοποίηση, 0 γονιμοποιήθηκαν). Ο γιατρός πρότεινε να πάρω κάποιες ενισχυτικές βιταμίνες (DHEA, inofert), να αφήσουμε έναν κύκλο (Μάρτιο) και να κάνουμε νέα διέγερση με μακρύ τον Απρίλιο. Η Οικονομ και ο ενδοκρινολόγος (ο οποίος επίσης μου έδωσε ένα χάπι Q10 καθώς και ένα προληπτικά γιατί κάτι είδε στην καμπύλη σακχάρου) μου συνέστησαν όχι νέα διέγερση πριν τον Ιούνιο. 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

1. Να πάω τώρα τον Απρίλιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό; δεν ξέρω αν αξίζει, δεν ξέρω την διαδικασία, δεν ξέρω αν θα προλάβω δεδομένου ότι σήμερα έχουμε 1η και η περίοδος μου είναι άφαντη (έχει καθυστερήσει αυτό το μήνα), 16 έχουμε Πάσχα και λογικά από 14-15 θα υπολειτουργούν τα κέντρα ή θα κλείσουν. 

2. Να πάω τον Μάιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό και να πάω τον Ιούνιο για την διέγερση; Επιτρέπεται δύο ωοληψίες τόσο κοντά; 

3. Να πάω τον Μάιο για την νέα διέγερση και να πληρώσω τα φάρμακα από την τσέπη μου (να μην περιμένω τα μέσα Ιούνη που κανονικά μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον ΕΟΠΠΥ); Δεν έχω θέμα σε αυτό, αν χρειαστεί να τα πληρώσω, θα τα πληρώσω. 

4. Να πάω τον Ιούνιο για νέα διέγερση; Αν πάρω μέσα Ιούνη τα φάρμακα, με βάση τα ως τώρα δεδομένα (υπολογισμούς για την περίοδο), χάνω τον κύκλο του Ιουνίου (για το μακρύ πρωτόκολλο πρέπει να ξεκινήσω ενέσεις την 19η μέρα του κύκλου, η οποία είναι δυστυχώς πριν την ημερομηνία που μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον εοππυ, άρα πάω στον επόμενο, άρα θα μπορώ να ξεκινήσω ενέσεις γύρω στις 13 ιουλίου...) και αυτό σημαίνει ότι πέφτω μάλλον μέσα στον Αύγουστο για να τελειώσω και να κάνουμε ωοληψία (το μακρύ μου είπαν παίρνει περίπου ένα μήνα το οποίο σημαίνει ότι θα έχω ωοληψία κάπου μέσα στις πρώτες 10 μέρες του αυγούστου...). Μετά θα πρέπει να περιμένω να τα βάλουν για γονιμοποίηση, και ΑΝ γονιμοποιηθεί τίποτα να περιμένουμε να φτάσουν στάδιο βλαστοκύστης, να παρθούν βιοψίες, να σταλούν χωρέμειο για προεμφυτευτικό....πότε; μπρος πίσω στις 15 αυγούστου; και το κέντρο θα υπολειτουργεί σίγουρα, και το χωρέμειο θα έχει κατεβάσει ρολά...

Βοηθήστε με να ξεμπλεχτώ λίγο. Συγγνώμη για το σεντόνι...  

 

Γεια σου κορίτσι γλυκό κ καλό μήνα! Πιστεύω κ εγω πως καλό θα ήταν να παίρνεις το ωάριο του μήνα μέχρι Ιούνιο. Η διαδικαδια είναι απλή πας 2η μέρα κύκλου σε βλέπει με υπέρηχο κ ορμονεσ Και μετά ανά δυο μέρες μέχρι τα μέσα του κύκλου όπου θα κανεις την ωοληψια. Τώρα για Ιούνιο που λες για τη διέγερση κ τις ημερομηνίες δε μπορείς να ξέρεις από τώρα ποτέ ακριβώς θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angot said:

μάνα μου εκανα χοριακη την πέμπτη και πήρα ένα 0 ισα με το μπούκωμα μου !

Κι εγώ μόνο στην τελευταία είχα μπούκωμα. Μακάρι να σημαίνει κάτι καλό και να γίνει η ανατροπή! 

  • Μου αρέσει 1

eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό μήνα με ωραία και θετικά νέα για όλες εύχομαι! 🌹

Θέλω λίγο την γνώμη σας γιατί είμαι μπερδεμένη... 

Εγώ όπως ίσως κάποιες θυμάστε, έκανα την 1η μου διέγερση με βραχύ πρωτόκολλο και είχα την ωοληψία μέσα Φλεβάρη (7 ωάρια, 2 κατάλληλα για γονιμοποίηση, 0 γονιμοποιήθηκαν). Ο γιατρός πρότεινε να πάρω κάποιες ενισχυτικές βιταμίνες (DHEA, inofert), να αφήσουμε έναν κύκλο (Μάρτιο) και να κάνουμε νέα διέγερση με μακρύ τον Απρίλιο. Η Οικονομ και ο ενδοκρινολόγος (ο οποίος επίσης μου έδωσε ένα χάπι Q10 καθώς και ένα προληπτικά γιατί κάτι είδε στην καμπύλη σακχάρου) μου συνέστησαν όχι νέα διέγερση πριν τον Ιούνιο. 

Δεν ξέρω τι να κάνω. 

1. Να πάω τώρα τον Απρίλιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό; δεν ξέρω αν αξίζει, δεν ξέρω την διαδικασία, δεν ξέρω αν θα προλάβω δεδομένου ότι σήμερα έχουμε 1η και η περίοδος μου είναι άφαντη (έχει καθυστερήσει αυτό το μήνα), 16 έχουμε Πάσχα και λογικά από 14-15 θα υπολειτουργούν τα κέντρα ή θα κλείσουν. 

2. Να πάω τον Μάιο να πάρω το ωάριο του μήνα με φυσικό και να πάω τον Ιούνιο για την διέγερση; Επιτρέπεται δύο ωοληψίες τόσο κοντά; 

3. Να πάω τον Μάιο για την νέα διέγερση και να πληρώσω τα φάρμακα από την τσέπη μου (να μην περιμένω τα μέσα Ιούνη που κανονικά μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον ΕΟΠΠΥ); Δεν έχω θέμα σε αυτό, αν χρειαστεί να τα πληρώσω, θα τα πληρώσω. 

4. Να πάω τον Ιούνιο για νέα διέγερση; Αν πάρω μέσα Ιούνη τα φάρμακα, με βάση τα ως τώρα δεδομένα (υπολογισμούς για την περίοδο), χάνω τον κύκλο του Ιουνίου (για το μακρύ πρωτόκολλο πρέπει να ξεκινήσω ενέσεις την 19η μέρα του κύκλου, η οποία είναι δυστυχώς πριν την ημερομηνία που μπορώ να πάρω τα φάρμακα από τον εοππυ, άρα πάω στον επόμενο, άρα θα μπορώ να ξεκινήσω ενέσεις γύρω στις 13 ιουλίου...) και αυτό σημαίνει ότι πέφτω μάλλον μέσα στον Αύγουστο για να τελειώσω και να κάνουμε ωοληψία (το μακρύ μου είπαν παίρνει περίπου ένα μήνα το οποίο σημαίνει ότι θα έχω ωοληψία κάπου μέσα στις πρώτες 10 μέρες του αυγούστου...). Μετά θα πρέπει να περιμένω να τα βάλουν για γονιμοποίηση, και ΑΝ γονιμοποιηθεί τίποτα να περιμένουμε να φτάσουν στάδιο βλαστοκύστης, να παρθούν βιοψίες, να σταλούν χωρέμειο για προεμφυτευτικό....πότε; μπρος πίσω στις 15 αυγούστου; και το κέντρο θα υπολειτουργεί σίγουρα, και το χωρέμειο θα έχει κατεβάσει ρολά...

Βοηθήστε με να ξεμπλεχτώ λίγο. Συγγνώμη για το σεντόνι...  

 

Αν μπορείς να το υποστηρίξεις μέχρι την επόμενη διέγερση προχώρα με φυσικούς. Πας κι εσύ για προεμφυτευτικο; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Nora39 είπε:

Γεια σας κοριτσια!!.. Εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που εγινα μελος σ αυτη τη μεγαλη ομαδα..Θα ηθελα να ευχαριστησω ολες τις κοπελες που με εχετε βοηθησει ειτε δημοσια ειτε σε πμ, δινοντας μου συναισθηματικη συμπαρασταση και πληροφοριες, απο μιλια μακρια ,πολυ περισσοτερο απο οσο μου εδωσαν τα κοντινα μου ατομα..Ευχαριστω και τους διαχειριστες του parentscafe γιατι υπηρξε το μεσο να σταθω τυχερη και να κανω φιλιες,που δεν πιστευα!Βρισκομαι σε αναμονη της  χοριακης μου επειτα απο 3 χρονια προσπαθειων -απο 1η ετ- παιρνοντας αυριο το τελικο αποτελεσμα..Επειδη ηδη ειμαι παρα πολυ φορτισμενη  απο τη δευτερη εβδομαδα κιολας αναμονης,αποφασισα να σας γραψω σημερα ετσι, αυτα τα ευχαριστηρια λογια και να ευχηθω σε ολες σας επιτυχια σε καθε σταδιο και τελικο προορισμο, μικρες ψυχουλες στην αγκαλια σας!!! 💐

 

Ευχομαι μια μεγαλη χοριακη αυριο, να πανε ολα καλα ,καλη επιτυχια!😊

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Nina_1979 είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια μου. 
Ήθελα να ευχαριστήσω την κάθε μία σας προσωπικά για την αγάπη σας και τα ζεστά σας λόγια. ❤️

Από τη Δευτέρα ξεκίνησε το αίμα και ξεκίνησα τα χάπια για να κάνει συσπάσεις η μήτρα και να πετάξει την κύηση. Δεν ήθελε να μου κάνει απόξεση ο γιατρός γιατί είπε ότι ρισκάρουμε ίσως να τραυματιστεί το ενδομήτριο. Πάντως, συναισθηματικά, καλύτερα να έκανα απόξεση, παρά που απέβαλα μόνη μου και έβλεπα την κύηση να πέφτει μαζί με το αίμα και τα πήγματα στη λεκάνη. 

Ψυχολογικά έχω αρχίσει κάπως να συνέρχομαι και να το παίρνω απόφαση, αν και οι ενοχές με πνίγουν μερικές φορές, σκέφτομαι αν έκανα κάτι λάθος (δούλευα αρκετά, δεν έτρωγα τακτικές ώρες κτλ). Η χοριακή έχει αρχίσει να πέφτει και όταν καθαρίσω από το αίμα θα πάω να με δει ο γιατρός και να σχεδιάσουμε τα επόμενα βήματά μας.

Η αλήθεια είναι ότι δε ξέρω αν θέλω να συνεχίσω, μου στοίχισε πολύ όλο αυτό. Συνήθως με δωρεά ωαρίων τα πράγματα πάνε καλύτερα και ενδεχομένως στο πίσω μέρος του μυαλού μου να το είχα «σίγουρο». Ίσως είναι νωρίς ακόμα, προς το παρόν όμως θέλω να σκέφτομαι άλλα πράγματα, να προγραμματίσω διακοπές το καλοκαίρι κτλ. Ο σύντροφός μου θέλει να κάνουμε άλλη μία προσπάθεια, έχουμε άλλα 3 έμβρυα της ίδιας δότριας στην κατάψυξη. Οικονομικά είμαστε εντελώς σκατά βέβαια, αλλά τέλος πάντων. 
 

Πολλά συχγαρητήρια σε όσα κοριτσάκια πήραν θετική χοριακή και καλή επιτυχία σε όλα τα υπόλοιπα. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε 😘


 

 

Τιποτα λάθος δεν έκανες! Το σημαντικο ειναι οτι έμεινες εγκυος . Η δωρεα δεν λεει κάτι σίγουρο εδω ζευγάρια 25 χρονων χωρίς κανένα πρόβλημα υπογονιμοτητας κ με υγιη γεννημένα παιδια κ αποβολές βιοχημικες κτλ έχουν βιώσει κ όχι μόνο μια φορά. Κανε την προσπαθεια σου οποτε νιώσετε έτοιμοι κ οι δυο . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...