Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Καφέ Εξωσωματικής 2023 !


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, Σποράκι είπε:

Μήπως δεν είχες βάλει βλαστοκυστες; Η προγεστερόνη πάει με τα έμβρυα. Κανονικά αν έχεις 5 ημερών έμβρυο παίρνεις 5 μέρες προγεστερονη, αν έχεις 3 ημερών 3 μέρες προγεστερονη κλπ. 

Καλημέρα! 
Και εγώ αυτό νόμιζα αλλά μάλλον δεν είναι κανόνας και πολύ προβληματίστηκα και εγώ, δεδομένης όλης της συζήτησης που κάνουμε για το παράθυρο εμφύτευσης. 
Την προηγούμενη φορά σε φυσικό κύκλο με ωοληψια,  2 μέρες πριν την ωοληψια ειχα 10.5mm ενδομήτριο τριζωνικο και πηρα ultro μόνο 4 μέρες. Μεταφέραμε βλαστοκυστες και έπιασαν.

πρίν από 9 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλημέρα! 
Και εγώ αυτό νόμιζα αλλά μάλλον δεν είναι κανόνας και πολύ προβληματίστηκα και εγώ, δεδομένης όλης της συζήτησης που κάνουμε για το παράθυρο εμφύτευσης. 
Την προηγούμενη φορά σε φυσικό κύκλο με ωοληψια,  2 μέρες πριν την ωοληψια ειχα 10.5mm ενδομήτριο τριζωνικο και πηρα ultro μόνο 4 μέρες. Μεταφέραμε βλαστοκυστες και έπιασαν.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 34 λεπτά , Clouds είπε:

Άρα με βλαστοκύστες 5 ημερών πήρες 4 μέρες ουλτρουζεσταν και το πρωί της Τετάρτης.Συν οι μέρες από τότε που έκανες  οβιτρελ έως την αρχή του ουλτρουζεσταν.Μου είπε ότι από τότε μετρά η έκκριση της προγεστερόνης.Σωστα;

Απο Τετάρτη και μετά συνέχιζα κανονικά , για την έκκριση δεν ξέρω … Εγω παντως είχα θέμα με την προγεστερονη δεν ανέβαινε , δηλ μέτρησα παραμονή της ετ και 3η μέρα ετ , δηλ Παρασκευή 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , silvy22 είπε:

Απο Τετάρτη και μετά συνέχιζα κανονικά , για την έκκριση δεν ξέρω … Εγω παντως είχα θέμα με την προγεστερονη δεν ανέβαινε , δηλ μέτρησα παραμονή της ετ και 3η μέρα ετ , δηλ Παρασκευή 

Σου έδωσε παραπάνω προγεστερόνη και πηγές καλά;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Chris_V είπε:

Καλημέρα! 
Και εγώ αυτό νόμιζα αλλά μάλλον δεν είναι κανόνας και πολύ προβληματίστηκα και εγώ, δεδομένης όλης της συζήτησης που κάνουμε για το παράθυρο εμφύτευσης. 
Την προηγούμενη φορά σε φυσικό κύκλο με ωοληψια,  2 μέρες πριν την ωοληψια ειχα 10.5mm ενδομήτριο τριζωνικο και πηρα ultro μόνο 4 μέρες. Μεταφέραμε βλαστοκυστες και έπιασαν.

 

Μήπως έχεις μετατόπιση παραθύρου; Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως εμένα μου εξήγησαν ότι η μέση γυναίκα θέλει 5 μέρες προγεστερονη για να ανοίξει το παράθυρο, υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις όπως εγώ που θέλω μια παραπάνω αλλά έχω κάνει την εξέταση και το είδαμε. Αν δεν την είχαμε κάνει θα πήγαινα με τον κανόνα όπως την πρώτη φορά. Τι να πω, αλήθεια δεν θέλω να γράφω και κάτι που δεν ισχύει, μάλλον βλέπουν και αλλά πράγματα και ο κάθε γιατρός έχει τον τρόπο του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , Σποράκι είπε:

Μήπως έχεις μετατόπιση παραθύρου; Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως εμένα μου εξήγησαν ότι η μέση γυναίκα θέλει 5 μέρες προγεστερονη για να ανοίξει το παράθυρο, υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις όπως εγώ που θέλω μια παραπάνω αλλά έχω κάνει την εξέταση και το είδαμε. Αν δεν την είχαμε κάνει θα πήγαινα με τον κανόνα όπως την πρώτη φορά. Τι να πω, αλήθεια δεν θέλω να γράφω και κάτι που δεν ισχύει, μάλλον βλέπουν και αλλά πράγματα και ο κάθε γιατρός έχει τον τρόπο του. 

Μου είπαν ότι μετράει από την μέρα της οβιτρελ.Αρα συν μία μισή μέρα μέχρι που ξεκίνησες τα ουλτρουζεσταν, μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Σποράκι είπε:

Μήπως έχεις μετατόπιση παραθύρου; Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος. Πάντως εμένα μου εξήγησαν ότι η μέση γυναίκα θέλει 5 μέρες προγεστερονη για να ανοίξει το παράθυρο, υπάρχουν φυσικά και εξαιρέσεις όπως εγώ που θέλω μια παραπάνω αλλά έχω κάνει την εξέταση και το είδαμε. Αν δεν την είχαμε κάνει θα πήγαινα με τον κανόνα όπως την πρώτη φορά. Τι να πω, αλήθεια δεν θέλω να γράφω και κάτι που δεν ισχύει, μάλλον βλέπουν και αλλά πράγματα και ο κάθε γιατρός έχει τον τρόπο του. 

Όχι μωρε…το μόνο που δεν εχω νομίζω είναι αυτό! Ότι μου βάλεις πιάνει, άλλου κουτσαίνω, αντε να το βρω 😂

Βεβαια ήμουν σε φυσικό, όποτε λογικά ειχα τις ορμόνες του κύκλου μου που τις ενισχύσαμε κιόλας. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα από υπέρηχο 5ης μέρας. Μου βρήκαν σήμερα 3 ωάρια στην δεξιά και 3 στην αριστερή - έλεγαν και το μέγεθος τους αλλά δεν συγκράτησα πολλά γιατί μετρούσα από μέσα μου πόσα έβρισκαν (ξέρω, χαζό, λες και δεν θα μου τα έλεγαν μετά!!). Θυμάμαι να είπαν 2 είναι 10-11 χιλ, κανα δυο άλλα μεταξύ 7-10, και άλλα δυο λίγο πιο μικρά. Μου είπαν ότι επειδή παίρνω μόνο 3 μέρες ενέσεις, θέλει λίγο χρόνο ακόμα για να με πιάσουν τα φάρμακα και να φανεί πόσα και πως μεγαλώνουν, και στον υπέρηχο της άλλης βδομάδας θα φανεί καλύτερα. Ρώτησα και για την FSH, δεν έχει νόημα η μέτρηση της μου είπαν, γίνεται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν καλή εικόνα ωοθηκών και εγώ δεν είμαι τέτοια περίπτωση (;). LH και οιστραδιόλη θα με πάρουν το απόγευμα να μου πουν τις σημερινές τιμές. 

Για πείτε, πως τα βλέπετε; Αναθάρρησα λίίίίγο να σας πω την αλήθεια. Εκείνο το "3 καταβολές" στον προηγούμενο υπέρηχο με είχε αγχώσει...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

@Maroxmaroxπως πήγε ο υπέρηχος? 

@MarGe2022εσένα ήθελα να ταγκαρω εδώ 😁

πρίν από 21 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα από υπέρηχο 5ης μέρας. Μου βρήκαν σήμερα 3 ωάρια στην δεξιά και 3 στην αριστερή - έλεγαν και το μέγεθος τους αλλά δεν συγκράτησα πολλά γιατί μετρούσα από μέσα μου πόσα έβρισκαν (ξέρω, χαζό, λες και δεν θα μου τα έλεγαν μετά!!). Θυμάμαι να είπαν 2 είναι 10-11 χιλ, κανα δυο άλλα μεταξύ 7-10, και άλλα δυο λίγο πιο μικρά. Μου είπαν ότι επειδή παίρνω μόνο 3 μέρες ενέσεις, θέλει λίγο χρόνο ακόμα για να με πιάσουν τα φάρμακα και να φανεί πόσα και πως μεγαλώνουν, και στον υπέρηχο της άλλης βδομάδας θα φανεί καλύτερα. Ρώτησα και για την FSH, δεν έχει νόημα η μέτρηση της μου είπαν, γίνεται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν καλή εικόνα ωοθηκών και εγώ δεν είμαι τέτοια περίπτωση (;). LH και οιστραδιόλη θα με πάρουν το απόγευμα να μου πουν τις σημερινές τιμές. 

Για πείτε, πως τα βλέπετε; Αναθάρρησα λίίίίγο να σας πω την αλήθεια. Εκείνο το "3 καταβολές" στον προηγούμενο υπέρηχο με είχε αγχώσει...

Πολύ θετική εξέλιξη, να μεγαλώσουν όλα εύχομαι! Να συγκρατείς διαστάσεις γιατί είναι βασικό στο πώς μεγαλώνουν. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , MarGe2022 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα από υπέρηχο 5ης μέρας. Μου βρήκαν σήμερα 3 ωάρια στην δεξιά και 3 στην αριστερή - έλεγαν και το μέγεθος τους αλλά δεν συγκράτησα πολλά γιατί μετρούσα από μέσα μου πόσα έβρισκαν (ξέρω, χαζό, λες και δεν θα μου τα έλεγαν μετά!!). Θυμάμαι να είπαν 2 είναι 10-11 χιλ, κανα δυο άλλα μεταξύ 7-10, και άλλα δυο λίγο πιο μικρά. Μου είπαν ότι επειδή παίρνω μόνο 3 μέρες ενέσεις, θέλει λίγο χρόνο ακόμα για να με πιάσουν τα φάρμακα και να φανεί πόσα και πως μεγαλώνουν, και στον υπέρηχο της άλλης βδομάδας θα φανεί καλύτερα. Ρώτησα και για την FSH, δεν έχει νόημα η μέτρηση της μου είπαν, γίνεται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν καλή εικόνα ωοθηκών και εγώ δεν είμαι τέτοια περίπτωση (;). LH και οιστραδιόλη θα με πάρουν το απόγευμα να μου πουν τις σημερινές τιμές. 

Για πείτε, πως τα βλέπετε; Αναθάρρησα λίίίίγο να σας πω την αλήθεια. Εκείνο το "3 καταβολές" στον προηγούμενο υπέρηχο με είχε αγχώσει...

Πολύ ωραία μου φαίνονται τα αποτελέσματα! Αυτά τα 4 μεγαλούτσικα θα τα έχεις σιγουρα! 
Με το καλό! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κορίτσια καλημέρα, έκανα ανάλυση προλακτινης, είμαι στην 1η μέρα περιόδου, κ βγήκε 4,52, με φυσιολογικά όρια 4,79-23,30. αγχώθηκα, τα έστειλα βέβαια και στον γυναικολόγο. έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , dec-e είπε:

κορίτσια καλημέρα, έκανα ανάλυση προλακτινης, είμαι στην 1η μέρα περιόδου, κ βγήκε 4,52, με φυσιολογικά όρια 4,79-23,30. αγχώθηκα, τα έστειλα βέβαια και στον γυναικολόγο. έχει κάποια παρόμοια εμπειρία?

Καλημέρα, η προλακτίνη μετριέται 3η με 5η μέρα περιόδου. Οπότε το αποτέλεσμα δεν μπορεί να αξιολογηθεί σωστά. Συνήθως υπάρχει πρόβλημα ότι είναι πολύ πάνω από το όριο όχι χαμηλή μην αγχώνεσαι, ενημέρωσε τον γιατρό σου.

Προσωπική εμπειρία, έπαιρνα dostinex για να την ρίξουμε. ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια 

Δτον επόμενο κύκλο θα κανω την πρώτη μου εμβρυομεταφορα επιτέλους. Ποια είναι η διαδικασία πονάει? Επίσης είμαι σε διλλημμα ποσα έμβρυα να μεταφέρουμε. Δεν είμαι σίγουρη ότι θελω δυο. Μου έγραψε ο γιατρός cyclacur, utrogestan ovitrelle Κ innohep, αυτα για τι πράγμα είναι κ πότε θα τα ξεκινησω? Εχω χαθεί λίγο κ αγχώθηκα....

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chris_V είπε:

Όχι μωρε…το μόνο που δεν εχω νομίζω είναι αυτό! Ότι μου βάλεις πιάνει, άλλου κουτσαίνω, αντε να το βρω 😂

Βεβαια ήμουν σε φυσικό, όποτε λογικά ειχα τις ορμόνες του κύκλου μου που τις ενισχύσαμε κιόλας. 

Χαχαχα, όλες κάπου το χάνουμε. Και εγώ σε φυσικό πάω, να δω τι θα συμβεί και αυτή τη φορά 🙃

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, MarGe2022 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Μόλις γύρισα από υπέρηχο 5ης μέρας. Μου βρήκαν σήμερα 3 ωάρια στην δεξιά και 3 στην αριστερή - έλεγαν και το μέγεθος τους αλλά δεν συγκράτησα πολλά γιατί μετρούσα από μέσα μου πόσα έβρισκαν (ξέρω, χαζό, λες και δεν θα μου τα έλεγαν μετά!!). Θυμάμαι να είπαν 2 είναι 10-11 χιλ, κανα δυο άλλα μεταξύ 7-10, και άλλα δυο λίγο πιο μικρά. Μου είπαν ότι επειδή παίρνω μόνο 3 μέρες ενέσεις, θέλει λίγο χρόνο ακόμα για να με πιάσουν τα φάρμακα και να φανεί πόσα και πως μεγαλώνουν, και στον υπέρηχο της άλλης βδομάδας θα φανεί καλύτερα. Ρώτησα και για την FSH, δεν έχει νόημα η μέτρηση της μου είπαν, γίνεται σε γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας που δεν έχουν καλή εικόνα ωοθηκών και εγώ δεν είμαι τέτοια περίπτωση (;). LH και οιστραδιόλη θα με πάρουν το απόγευμα να μου πουν τις σημερινές τιμές. 

Για πείτε, πως τα βλέπετε; Αναθάρρησα λίίίίγο να σας πω την αλήθεια. Εκείνο το "3 καταβολές" στον προηγούμενο υπέρηχο με είχε αγχώσει...

Μια χαρά τα πας.. με δεδομένο ότι σου ανέφεραν ήδη 3+3, θεώρησε σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρετε αυτά τα 6 συν όποιο άλλο καταφέρει να μεγαλώσει ικανοποιητικά μέχρι την ημέρα της ωοληψίας. Να συγκρατείς τα χιλιοστά για να βλέπεις πως μεγαλώνουν...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...