Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

εγώ πάντως σε όποιο σπίτι πηγαίνω βγάζω πάντα τα παπούτσια μου και όποιος έρχεται επίσης βγάζει πάντα τα παπούτσια του. Δεν χρειάστηκε δηλαδή να βρεθώ στη δύσκολη θέση να το ζητήσω απο κάποιον αλλά ....τώρα που θυμάμαι μόλις ήρθε το μωρό στο σπίτι όποιος έμπαινε ζητούσαμε να βγάλει παπούτσια και να πλύνει τα χέρια του, άρα μάλλον τους έμεινε συνήθειο...

Είναι πολύ καλό το να βγάζουν όλοι τα παπούτσια τους στο σπίτι. είναι κρίμα να βρωμίζονται τα σπίτια μας με ό,τι βρωμιά κυκλοφορεί έξω ειδικά όταν υπάρχουν μικρά παιδιά. εσυ αφού το κατάφερες μπράβο σου. Διατηρείς το σπίτι σου καθαρό!Εγω κολλάω (κακώς μάλλον) να πω σε ξένους να βγάλουν τα παπούτσια τους με αποτέλεσμα αν μπορώ να αποφύγω επίσκεψη να την αποφεύγω, αν όχι σηκώνω τα χαλιά και όταν φεύγουν κάνω ένα σφουγγάρισμα και τα ξαναστρώνω. Κουλό μεν....τι να κάνω δε...


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Με (μεγάαααλο) κίνδυνο να αναγορευθώ η "ανοικοκύρευτη" (για να το θέσω κομψά :rolleyes:) του τόπικ αναφέρω ότι: σήμερα όλη μέρα δεν έκανα τίποτα (κανονικό τίποτα, όμως) και διαβάζοντας τα μηνύματά σας θα προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα και θα σας κάνω τις εξής αποκαλύψεις: Με τα μπαλκόνια ασχολούμαι άνοιξη-καλοκαίρι. Φθινόπωρο-χειμώνα τα αγνοώ επιδεικτικά :tongue:. Σιδερώνω μόνο τα ρούχα της κόρης μου (κι αυτό δεν ξέρω για πόσο ακόμα :rolleyes:) και όσα δικά μας απλά δεν φοριούνται ασιδέρωτα.

Ελπίζω να μην κοιτάτε την οθόνη σας με βδελυγμία :oops: και για "να μ' αγαπάτε ακόμα και να μ' έχετε φίλη" :P σας λέω ότι το πρόγραμμα του απογεύματος έχει σκούπισμα-σφουγγάρισμα και αποπεράτωση εργασιών ξεσκαρταρίσματος ντουλαποσυρταριών κουζίνας (Georgina, σε νιώθω!)


4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites

Με (μεγάαααλο) κίνδυνο να αναγορευθώ η "ανοικοκύρευτη" (για να το θέσω κομψά :rolleyes:) του τόπικ αναφέρω ότι: σήμερα όλη μέρα δεν έκανα τίποτα (κανονικό τίποτα, όμως) και διαβάζοντας τα μηνύματά σας θα προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα και θα σας κάνω τις εξής αποκαλύψεις: Με τα μπαλκόνια ασχολούμαι άνοιξη-καλοκαίρι. Φθινόπωρο-χειμώνα τα αγνοώ επιδεικτικά :tongue:.

Είμαστε στην ίδια κατηγορία!!!

Σήμερα δεν έχω κάνει τίποτα

Κι επίσης τα μπαλκόνια μου κι εγώ τα αγνοώ το χειμώνα

Εδώ δεν προλαβαίνω να μαζεύω τα εντός,θα μαζεύω και τα μπαλκόνια χειμωνιάτικα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

Σας διαβάζω καθημερινά,αλλά δεν έχω κάτι να σας γράψω για τον απλούστατο λόγο ότι τις τελευταίες ημέρες κάνω μόνο τα βασικά

Και σιδέρωμα τρελό!!!

Εχω εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια οργάνωσης πλέον...

Και να σας πω το γιατί...

Μόλις κάνω το στοιχειώδες συμμάζεμα σε κάθε δωμάτιο,έχω κατα πόδας τον ανακατωσούρη που τα κάνει μπάχαλο!!

Και τα παιχνίδια του μικρού αραδιάζονται παντού.

Δεν βρίσκω ησυχία,μιλάμε!

Καημό το έχω να χαρώ ενα όχι μόνο καθαρό,αλλά και τακτικό σπίτι

Κι επειδή δεν θέλω να πάω με τον καημό,έχω πάψει να ασχολούμαι με την ακαταστασία-αυτές τις μέρες τουλάχιστον!

Αύριο πρώτα ο Θεός θα σηκωθώ πρωί πρωί να καθαρίσω-συγυρίσω κι αλίμονο στον άντρα μου,αν διανοηθεί να τα κανει πάλι χάλια,πριν περάσει το 24ωρο

Εχω κυριολεκτικά απελπιστεί με την όλη κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Εγω κολλάω (κακώς μάλλον) να πω σε ξένους να βγάλουν τα παπούτσια τους με αποτέλεσμα αν μπορώ να αποφύγω επίσκεψη να την αποφεύγω, αν όχι σηκώνω τα χαλιά και όταν φεύγουν κάνω ένα σφουγγάρισμα και τα ξαναστρώνω. Κουλό μεν....τι να κάνω δε...

Ρε συ, mirtoula, οι άνθρωποι που έρχονται στο σπίτι μας συνήθως είναι "δικοί μας" άνθρωποι, συγγενείς και φίλοι. Σ' αυτούς, γιατί να μην μπορείς να τους πεις ευθέως "Ρε παιδιά, αποφασίσαμε για τη μικρή που είναι ακόμα μικρούλα και παίζει στο χαλί να μην το πατάμε με παπούτσια, να το ξέρετε να έχετε πλύνει ποδαράκια και να 'χετε βάλει τις καλές σας τις καλτσούλες (μην είναι φούξια, μην έχουν τρύπες) για να μην έρθετε σε δύσκολη θέση (χιουμοράκι) :D"

Τώρα για τυπικές επισκέψεις, πόσες έχεις μέσα στο χρόνο; 2-3; Εκείνες τις φορές, οκ, να το σηκώσεις το χαλί, διαφορετικά, το βρίσκω κρίμα να ταλαιπωρείσαι τόσο ή να μην έρχονται οι άνθρωποι που θέλεις στο σπίτι σου.

Επεξεργάστηκαν by kiki v
Έφυγααααα

4j3mz22muk0eivxh.png

41ed94dflw3lenl5.png

41ed5tais0z8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ, mirtoula, οι άνθρωποι που έρχονται στο σπίτι μας συνήθως είναι "δικοί μας" άνθρωποι, συγγενείς και φίλοι. Σ' αυτούς, γιατί να μην μπορείς να τους πεις ευθέως "Ρε παιδιά, αποφασίσαμε για τη μικρή που είναι ακόμα μικρούλα και παίζει στο χαλί να μην το πατάμε με παπούτσια, να το ξέρετε να έχετε πλύνει ποδαράκια και να 'χετε βάλει τις καλές σας τις καλτσούλες (μην είναι φούξια, μην έχουν τρύπες) για να μην έρθετε σε δύσκολη θέση (χιουμοράκι) :D"

.

ναι μάλλον έχεις δίκιο, θα αρχίσω να το λέω κ όποιος τη δει στραβά....ε ας μην ξανάρθει!

Για τα λοιπά κ γω εννοείται ότι δεν κάνω μπαλκόνια χειμωνιάτικα, τα βάζω όλα στο στεγνωτήριο οπότε δεν σιδερώνω σχεδόν τίποτα, δυο φορές το μήνα γυναίκα....αυτό είναι ΑΚΟΜΑ η πολυτέλειά μου, ελπίζω να μπορέσω να τη διατηρήσω γιατί το σπίτι μου είναι 170τμ τριόροφο οπότε καταλαβαίνετε τι κούραση τραβάω...τρώω πολύ χρόνο στο νεροχύτη (δεν ξέρω πώς αλλά και με πλυντήριο πιάτων πλένω 3-4 φορές τη μέρα ) και στο τακτοποίημα - συμμάζεμα (κυρίως παιχνίδια της μικρής, αλλά και ρούχα). Προσπαθώ να πετάω συχνά και να διατηρώ τους χώρους μου όχι πνιγμένους (κομμάτι δύσκολο με τόσα συμπράγκαλα της μικρής). Αδυναμία μου τα minimal σπιτια, αλλά πού να τα βρεις...


Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!

γυρισαμε πριν απο λιγο απο την βολτα μας, πηγαμε για περπατημα με μια φιλη μου και την κορη μου, πολυ το χαρηκα!

Κατα τα αλλα ξεσκονισα το πρωι με μαλακτικο και νερο, καλε τι τελειο αποτελεσμα???? δεν εχουν πιασει ακομα σκονη!!!!:cool:

Ποιο κοριτσι ειπε οτι δεν χρησιμοποιει το πλυντηριο πιατων? καλα αν χαλασει το δικο μου θα πηδηχτω απο το παραθυρο!!!

Εγω τα σκουπιζω πολυ καλα και τα βαζω μεσα, κοιταζω οταν τελειωνει να το αδειαζω αμεσως ωστε να εχω χωρο για τα επομενα πιατα... παντα καθαρος νεροχυτης, τελεια!!!

Επισης και εμεις βγαζουμε τα παπουτσια μας σε σπιτια φιλων και εκεινοι το κανουν σε εμας.. Τωρα αν ερθει και κανας "επισημος" ενταξει δεν λεμε βγαλτα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράω κάθε μέρα αλλά σας διαβάζω.

Καλά κάνεις κοριτσάκι μου. Οτι σε βολεύει. Σημασία έχει που σε βοηθάει να μας διαβάζεις! ;)

Πρέπει να πλύνω και ριχτάρια και κουβέρτες που παίρνουμε στον κα΄ναπέ αλλά με τέτοιο καιρό όλο το αναβάλλω.

Και γω... το χω στο πρόγραμμα! :P


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη, ξερω ποιο ειναι το μυστικο σου, που καταφερνεις να κανεις τοσες δουλειες σε ενα πρωινο. Πιστευω οτι το σπιτι σου ειναι υψηλο επιπεδο οργανωσης, που οι δουλειες ειναι παιχνιδακι. Το βρηκα? Αχ, ελπιζω και εγω συντομα να φτασω σε αυτο το σημειο και να μην ξεπατωνομαι. Ευγε σου παντως!!!!

Αυτό ακριβώς! :P Το χεις καταλάβει σε όλο του το μέγεθος.

Και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που σας πρήζω με το να οργανωθείτε όσο καιρό και να σας πάρει. Είναι το Α και το Ω στο να είστε ήρεμες και να τελειώνετε τις δουλειές σας χωρίς να νιώθετε κουρέλι.

Όταν πλέον έχω φτάσει σ' ενα επίπεδο που το σπίτι μου είναι τόσο οργανωμένο και απαλλαγμένο από περιττά δεν κουράζομαι, δεν αγχώνομαι και οι δουλειές μου "βγαίνουν" πολύ πιο εύκολα από ότι σε άλλη περίπτωση.

Αύριο θα ασχοληθώ μόνο με το διάβασμα του μικρού μου και θα τελειώσω το σιδέρωμα...:D


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χτες ειχα μια συζητηση με φιλη που μονιμως το σπιτι της ειναι ακαταστατο και γενικως δειχνει την εικονα του πηγμενου, αντικειμενα παντου! Η ιδια ειναι παντα κουρασμενη, κανει δουλειες και παντα το σπιτι ειναι ασυμεζευτο (οχι βρωμικο, αλλα ακαταστατο). Της εξηγησα οτι το λαθος της ειναι οτι δεν πετα αμεσως ο,τι ειναι αχρηστο, δηλ. οταν βρισκει διαφημιστικα στην πορτα της, αντι να τα ριξει αμεσως στην ανακυκλωση, εκεινη τα ακουμπα οπου βρει εκεινη τη στιγμη, πανω στην τηλεοραση, μεσα στη φρουτιερα, πανω στο πλυντηριο, μεσα στο καλαθι για τις ομπρελες, με αποτελεσμα αυτα να συσσωρευονται μαζι με αλλα αντικειμενα. Της προτεινα να περνει καθε μερα απο μια λεκανη, να κανει μια βολτα σε ολο το σπιτι και να ριχνει μεσα ο,τι αντικειμενο δεν βρισκεται στη θεση του ή απλα ειναι αχρηστο. Μετα να κανει αλλη μια βολτα σε καθε δωματιο και να μοιραζει τα αντικειμενα στη θεση τους και να πετα στο τελος τα σκουπιδια. Με κοιτουσε με απορια, αλλα πειστηκε να το κανει για μια εβδομαδα και να δει το αποτελεσμα.

Σας έχω πει πως σιχαίνομαι τα διαφημιστικά των delivery και δεν τα κρατώ ποτέ? Στο ρημαδο-σύρταρο (όπως σας έχω πει) έχω ένα κομψό folderaki που μέσα κρατάμε μερικά τέτοια φυλλάδια από μαγαζιά που έχουμε τσεκάρει και μας αρέσουν και μόνο. Το πολύ να έχω 5 τέτοια φυλλάδια..

Α, κατι αλλο που με ειχε βοηθησει τον πρωτο καιρο που ξεκινησα να οργανωνω το σπιτι μου, ειναι το εξης: Καθε βραδυ επερνα μια σακουλα και μετρουσα 27 αντικειμενα-σκουπιδια που επρεπε να φυγουν μεσα απο το σπιτι. Μεσα σε αυτα μετρουσα μεχρι και περιτυλιγματα απο γλυκα, χαρτακια, σπαμενα παιχνιδια, λιωμενα εωρουχα, τρυπιες καλτσες ακομη και μεγαλυτερα αντικειμενα που πηγαιναν για χαρισμα (πχ. σετ πιατων για παστες μπλιαχ). Σε ενα μηνα το σπιτι ηταν πολυ πιο αναλαφρο!

Πανέξυπνη ιδέα! Μπράβο! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Με (μεγάαααλο) κίνδυνο να αναγορευθώ η "ανοικοκύρευτη" (για να το θέσω κομψά :rolleyes:) του τόπικ αναφέρω ότι: σήμερα όλη μέρα δεν έκανα τίποτα (κανονικό τίποτα, όμως) και διαβάζοντας τα μηνύματά σας θα προχωρήσω ένα βήμα παραπέρα και θα σας κάνω τις εξής αποκαλύψεις: Με τα μπαλκόνια ασχολούμαι άνοιξη-καλοκαίρι. Φθινόπωρο-χειμώνα τα αγνοώ επιδεικτικά :tongue:. Σιδερώνω μόνο τα ρούχα της κόρης μου (κι αυτό δεν ξέρω για πόσο ακόμα :rolleyes:) και όσα δικά μας απλά δεν φοριούνται ασιδέρωτα.

Σ' έχω φίλη, σ' έχω φίλη... σ' έχω φίλη! :tongue::tongue:;)

Είναι δικό σου θέμα το τι κάνεις με την καθαριοτητα και το προγραμμα που ακολουθείς και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν! :D

Το ίδιο κάνω και γω με τα πατζούρια μου. Τα καθαρίζω από άνοιξη και μετά. Το χειμώνα ίσα που ρίχνω λίγο νεράκι και αυτό είναι όλο. Κι αυτό... όποτε μου κάνει κέφι.

Σημασία έχει να νιώθεις εσύ καλά. Μήπως και θα ήσουν πιο ευτυχισμένη αν έκανες τα μπαλκόνια σου το χειμωνα???? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

Σας διαβάζω καθημερινά,αλλά δεν έχω κάτι να σας γράψω για τον απλούστατο λόγο ότι τις τελευταίες ημέρες κάνω μόνο τα βασικά

Και σιδέρωμα τρελό!!!

Εχω εγκαταλείψει κάθε προσπάθεια οργάνωσης πλέον...

Και να σας πω το γιατί...

Μόλις κάνω το στοιχειώδες συμμάζεμα σε κάθε δωμάτιο,έχω κατα πόδας τον ανακατωσούρη που τα κάνει μπάχαλο!!

Και τα παιχνίδια του μικρού αραδιάζονται παντού.

Δεν βρίσκω ησυχία,μιλάμε!

Καημό το έχω να χαρώ ενα όχι μόνο καθαρό,αλλά και τακτικό σπίτι

Κι επειδή δεν θέλω να πάω με τον καημό,έχω πάψει να ασχολούμαι με την ακαταστασία-αυτές τις μέρες τουλάχιστον!

Αύριο πρώτα ο Θεός θα σηκωθώ πρωί πρωί να καθαρίσω-συγυρίσω κι αλίμονο στον άντρα μου,αν διανοηθεί να τα κανει πάλι χάλια,πριν περάσει το 24ωρο

Εχω κυριολεκτικά απελπιστεί με την όλη κατάσταση

Αρχικά ΗΡΕΜΙΣΕ!

Χαλάρωσε πάρε βαθιές ανάσες και σκέψου πως απ αυτό το σημείο έχουμε περάσει ΟΛΕΣ οσες έχουμε παιδιά. Είναι η ηλικία του μπουμπουκιού σου.

Δεν υπάρχει λόγος απελπισίας! Αλίμονο! Κάνε τα καθημερινά και όποτε βρίσκεις λίγο χρόνο και έχεις ανεβασμένη ψυχολογία τότε και μόνο τότε κάνε κάτι για την οργάνωση ενός και μόνο κομματιού. Ηρέμισε και χαμογέλασε! ;)


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Oσο για τα παντζουρια και τις βεραντες και εγω δεν τα πλενω τον χειμωνα, μονο τζαμια κανω και τις βεραντες τις μερες που δεν βρεχει απλα τις σκουπιζω και στα μεγαλα κεφια ριχνω και κανα σφουγγαρισμα με την σφουγγαριστρα..

περιστερακι μου ξερεις τι ελεγε μια φιλη της μαμας μου?

Το σπιτι ειναι για να μας υπηρετει και οχι να το υπηρετουμε...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι βρε κορίτσια δεν μπορώ να ''ηρεμήσω'' αν η βεράντα μου είναι χάλια. ενταξει αν βρέχει διαρκώς θα την αφήσω μέχρι να σταματήσει αλλά ένα λαστιχάκι με λίγο υγρο γενικού καθαρισμού το κάνω αν όχι μια φορα τη βδομαδα μια στις 15 το χείμωνα. βέβαια τρώω κράξιμο απο τον άντρα μου γιατί λεχώνα Ιανουαριο μήνα έπαθα κρυολογημα στην κοιλιά και δεν σταματούσε το αίμα της λοχείας και κατέληξα με αντιβίωση. Αλλά λένε πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι...:tongue:

όσο για το πληντύριο πιάτων το εξάρτημα για τα μαχαιροπήρουνα το έχω καταργήσει. προτμώ να πλένω 3-4 μαχαιροπήρουνα επιτόπου στο χέρι και να εκμεταλευτώ τον χώρο που καταλαμβάνει το εξάρτημα στο πλυντήριο.


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...