Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍 μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά και υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Αντε βρε κορίτσια πόσες μείναμε!!!!! Μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού!! Εγω η Γεωργία η Chot και η μπαρμπούλα!!!

Μπαρμπ περαστικά στον αντρούλη σου και πρόσεχε μην αρρώστησεις κι εσυ!!

Κάτι μου λέει οτι η επόμενη θα ειναι η Γεωργία!! Που ειναι κι αυτο το κορίτσι να μας πει τι της λέει ο γιατρός!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

marry μου οντως μετρημενες ειμαστε στα δαχτυλα...!!

αλλα δεν με βλεπω να γλιτωνω την αρρωστια...γιατι ηδη με ψιλοποναει ο λαιμος μου....!!!παω να δω καμια ταινια...!!σας φιλω...!!:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και αγορι γεια σας!!!

Να ζησουν τα καινουρια μωρακια και με το καλο οι υπολοιπες!!!!

Χιλια συγνωμη που δεν σας σχολιαζω εναν εναν αλλα δεν μπορω να κατσω πολυ ωρα στην καρεκλα :( ! Γι αυτο σας λεω το στορυ μας και ελπιζω να επανελθω σιγα σιγα.

Λοιπον αν θυμαστε Δευτερα ειχα παει στον γιατρο και με ειχε δει και ειχα αρχισει συσπασουλες. Τριτη απ το πρωι ειχα αρχισει να εχω δυνατες και ψιλορυθμικες αλλα δεν ηταν ακριβεις. περιμενα λοιπον να περασει ωρα να δω τι θα γινει. Κατα τις 7 το απογευμα ειπαμε να παμε μια βολτα απ το νοσοκομειο, αλλα εγω δεν ημουν και σιγουρη οτι θα γινει κατι μιας κι αλλη φορα την ειχαμε πατησει και μας ειχαν στειλει πισω. Με εβαλαν στον ΚΤΚ και οι συσπασεις ηταν πολυ δυνατες (80 ως 100+) αλλα εγω φαινεται τοσους μηνες με πονους χαμπαρι δεν επαιρνα!! :D :D :D

Μου ειπε λοιπον η γιατρος οτι θα με κρατησει μεσα γιατι θα γεννησω το βραδυ ή μεχρι την επομενη. Μου εβαλαν μια πεταλουδα στο χερι (ουτε ορους ουτε τπτ) και μου εδωσαν κρεβατι και μου ειπαν να κανω βολτες πολλες και οταν εχω συσπαση να κανω καθισματα να κατεβει το παιδι γτ ηταν ακομα ψηλα και η διαστολη μου μονο 1 !! Και αν αισθανθω κατι αλλο πιο δυνατο να παω να με ξαναβαλουν στο ΚΤΚ.

Στις 11 με ξαναβαλαν. Οι συσπασεις ακομα πολυ δυνατες και 3λεπτες. Περναγε η ωρα ..τιποτα. Στις 3 με ξαναβαλαν...τα ιδια, και διαστολη ακομα ιδια και το παιδι ψηλα και η μεταβλητοτητα στους παλμου ειχε αλλαξει...ειχε πεσει σταθερα στους 120-125.Πεφτω να κοιμηθω. Στις 4.30- 5 ξαφνικα μου σταματησαν οι συσπασεις. Παω στις 8 το πρωι, τους το λεω, με ξαναβαζουν στον ΚΤΚ και οντως δεν ειχα συσπασεις και το παιδι ακομα στα ιδια επιπεδα.

Τοτε φευγουν οι γιατροι και συζητανε και μετα απο 10 λεπτα ερχονται και μου λενε οτι πρεπει να παρουν το παιδι με καισαρικη γιατι εκτος του οτι δεν ανταποκρινεται καλα σην καρδια μπορει αυτο που σταματησε τις συσπασεις να μου κανει καμια ξαφνικη αποκολληση πλακουντα και να τρεχουμε.

Ξεκινανε να με ετοιμασουν για το χειρουργειο. Δεν προλαβαν να με βαλουν γτ μπηκε ενα αλλο που ηταν για τις 10. Οι ωρες ηταν ατελειωτες γτ ψιλοφοβομουν. Με ξυρισαν, μου εκαναν κλυσμα, εβαλαν ορο, καθετηρα και περιμενα. 11 και 30 ξεκινησαμε για μεσα. Αργησαμε λιγο γτ δεν ειχε τελειωσει το σφουγγαρισμα του χειρουργειου :P:P!!! Μου εκαναν ραχιαια, εβαλαν το πανι μπροστα και ξεκινησαν. Ανοιγει ο γιατρος κι ακουω .."ειναι πολυ μπλεγμενο"...βγαινει και λεει "ποπο μγαλος που ειναι!! Και καθαρο...σαν τελειομηνο!!χχαχαχα" Οντως περασε απο διπλα μου κι εσταζε νερακι..Να σου ζησει μου λενε και...12 Ακριβως!!! χαχχαα 3360 και 52 ποντους παρακαλω!!!

Τον καθαρισαν λιγο, τον ειδε ο γιατρος,, τον τυλιξαν στο πρασινο σεντονακι και μου το ακουμπησε διπλα στο προσωπο μου. Του δωσα οσα φιλακια προλαβα...ηταν τοσο γλυκουλης!!!!!

Τελικα δεν υπηρχε περιπτωση να κατεβει το παιδι γτ ειχε διπλη περιτυλιξη στο λαιμο, αλλα αυτο που τον κραταγε ηταν οτι ηταν μπλεγμενος και στο χερι ,στον ωμο!!!!!!

Τα υπολοιπα της καισαρικης, αφου μου πηραν τον μπεμπακο μου, ηταν τραγικα!!! Εχοντας ζησει 2 ΦΤ μπορω να πω οτι ηταν η πιο τραυματικη εμπειρια που εχω ζησει στη ζωη μου! Απορω που υπαρχουν γυναικες που χωρις λογο επιλεγουν την ΚΤ!! Το χειρουργειο θεωρειτε απο τα πιο βαρια, ποναει παρα πολυ (εχω κανει κι αλλα χειρουργεια αλλα ..καμια σχεση) κανεις πολυ καιρο να αναρρωσεις...εχεις ορους, δεν μπορεις να φας, παιρνεις φαρμακα και γενικα δεν ευχαριστιεσαι και το μωρακι σου σαν ανθρωπος.

ΓΕΡΑ να ναι τα μωρακια μας κι ο Θεος να τα χει καλα , και ευτυχως υπαρχει κι αυτη η μεθοδος, αλλιως σε αλλες εποχης μπορει ακομα και να πεθαιναμε..αλλα ειλικρινα ουτε στον εχθρο μου!! Καλη αναρρωση κοριτσια σε οσες κανατε καισαρικη αλλα και ΦΤ !!!!

Εμεις απο χθες ειμαστε σπιτακι μας. Σημερα κατεβηκε για τα καλα το γαλα αλλα ο μικρουλης ειναι υπναρουλης και ολο τον ξυπναω για να φαει!!! Χθες 1ο βραδυ στο σπιτι ξυπνησε 12-3.30- 7- 10! Μια χααραα!!! Αντε να δουμε και σημερα.

Για οσους δεν ειδαν...http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/12/12122012-12.html και θα μας δειξει και το τοπικο καναλι στις 9!!! :D:D:D Αντε και στο BBC χαχχααχα

Φιλια πολλα!!!!!!!!!!!!!!


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κοριτσάκια μου!!!

Χαρά , Νένα και papatrikos να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!!!!!!!!!!!!! γερά και καλότυχα να είναι σε όλη τους τη ζωή!!!!

εγώ σήμερα πήγα στο γιατρό να μου κόψει το ένα ραματάκι μου!!!! τα υπόλοιπα τα έχει αποροφήσει ο οργανισμός!!! η κοιλίτσα μου έχει πέσει και γενικά δεν φαίνεται ότι γεννησα πριν 11 μερες!!!!!! η ανάρρωση για μένα ήταν έυκολη!!! μόνο τις 3 πρώτες μέρες στο μαιευτύριο ήταν λίγο δύσκολα αλλά σηκώθηκα αμέσως για περπάτημα κι έτσι πήγαν όλα καλά!!! τώρα είμαι μια χαρά!!!

η γοργονίτσα μου ξυπνάει ανα τρεις ώρες αλλά 2 τρίωρα την ημέρα μου τα χαλάει γιατί δεν κοιμάται και κλαίει συνέχεια!!! είναι τέλεια και δεν μπορώ να πιστεψω στο θαύμα!!!! την κάνω μπάνιο ανα δευτερη μέρα αλλά δεν της αρέσει και πολύ...μόνο όταν λουζουμε το κεφαλάκι μας αρέσει!!!!

ο αντρούλης μου θα έρθει το σαββατο και μετράω τις μέρες!!!!

με το καλό εύχομαι και στις υπόλοιπες!!!!

Μαιρούλα η επισκληρίδιος δεν πονάει καθόλου!!! κι εγώ φοβόμουν αλλά τελικά τίποτα δεν ήταν!!!!

φιλάκια σε όλες


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πω πω Χαρά μου περάσες και εσυ περιπέτεια αλλα χαλάλι για χάρη του μπέμπαρου!!! Κι εμένα ακόμα δεν εχει καλη θεση κι έχω αγχωνει λιγο μη τυχόν χρειαστει καισαρικη κι επειδη έχω κάνει κι εγω διάφορα χειρουργία και ξέρω τι εστι πόνος, είμαι καο λιγόψυχη δεν θα ηταν οτι το καλύτερο για μένα.. Εδω σκωληκοειδητη έκανα μια τομούλα τόση δα!!! Και χωρίς υπερβολές δεν μπορούσα να περπατήσω 15 μέρες!!! Για να μη σχολιάσω οτι στα ιδιωτικά μαιευτήρια το δωμάτιο αυξάνεται ένα χίλιαρικο πανω αν κανεις καισαρικη. Το μονο που με παρηγορεί ειναι οτι το μωράκι βγαίνει αταλαιπώρητο και ξεκουραστο!!! Αλλα αν υπάρχει ανάγκη να τη κανεις, τι να κανεις... Ξεχνά το τωρα ειναι υγιής κι αυτο εχει σημασία!! Αληθεια τωρα πονάς;;

Φραουλίτσα Αχ πως την κανεις μπάνιο μονη σου τη μικρούλα!! Το έχω κι ένα άγχος! Με το καλο να ξανάρθει ο αντρούλης σου!!! Εσυ θηλάζεις; Οπως λένε τα κορίτσια γεύμα άμα στήθος; Για τη σιλουέτα σου δεν θα το σχολιάσω!!! ΚΑλε αφου ήσουν κορμάρα απο πριν!!!!

Σημερα θα βγήκε κι η Παπατρίκος λογικα!! Θα περιμένουμε τα νεα της!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!!! 37 εβδομάδων σημερα!!! Στο τικεράκι μου το μωρο μπήκε στη κούνια του, άντε να δω και ποτε θα γίνει πραγματικα αυτο!!!! :)


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

Σοφουλα με εναν πονο σου ευχομαι ,να πανε ολα καλα και να κρατησεις ενα υγιεστατο μωρακι αγκαλιτσα!!!Θα περιμενουμε νεα οταν βγεις με το καλο!!

barboula περαστικα στον αντρα σου και λιγακι προσοχη να μη κολησεις!!!

grace καλε τι κουκλος ο γιος !!!!Φτου...Φτου!!!!!Μεγαλουτσικος κιολας...Θυμισε μου σε ποια βδομαδα γεννησες???Τα κοριτσια σου υποθετω θα εχουν ξετρελαθει ε???Καλη προσαρμογη στο σπιτακι σας τωρα ευχομαι!!!

mary τι λες ερχετε η σειρα μας???Εχεις καθολου πονακια??Εγω τωρα που εχω κοψει το μαγνησιο ποναω λιγο και πετρωνει η κοιλια αλλα πολυ ακανονιστα διαστηματα,ελπιζω οταν ποναω για να γεννησω να το καταλαβω μονο!!!!!!

fraoulitsa κοντα ειναιτο Σαββατο....Με το καλο να ερθει ο αντρας σου να χαρητε το μωρακι σας οικογενειακως!!!!!!

λινακι κατσε να γεννησουμε και υπολοιπες και θα πρηξουμε στις ερωτησεις μου φαινετε..!!!!!!

Φιλακια!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω κοριτσια μου για τις ευχες σας!!! Αντε σιγα σιγα κοντευετε κι εσεις!!

Χθες μας εδειξε και το τοπικο καναλι!!! :) Συγκινηθηκα πολυ :tongue: :tongue:

Ο μπεμπακος γεννηθηκα 37 +5 Chot μου, κι οντως ηταν πολυ μεγαλος!

Μαιρουλα κι εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα κι εγω μονο απ το ενα στηθος καθε φορα, ετσι εκανα και στη μεγαλη. Ευτυχως κοιμηθηκαμε ωραια κι αποψε. 12- 3 -6 -9 ξυπνησε το ζουζουνι.Σουπερ ευχαριστημενη ειμαι. Βεβαια ακομα κοιμομαστε αγκαλιτσα στο κρεβατι αλλα πολυ το φχαριστιεμαι. Σε λιγο καιρο θα κοιμαται και μονος του.

Τα κοριτσια ξετρελαμενα, οπως ολοι, αν και η μεγαλη ειναι λιγο στα τετοια της, η μικρη κανει περισσοτερα!! Αχ αυτη η εφηβεια!!

Φραουλιτσα, εμενα μου πε στην 9η μερα να παω για το ραμμα. Ξεπρηστηκες κιολας? Τελεια!! Εγω ακομα ειμαι σαν 5 μηνων!!χαχαχαχα:P:p

Να σε ρωτησω, εσενα ειναι μουδιασμενη η τομη???Εμενα ναι και μου πε οτι θα παρει καιρο για να περασει...


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα από μια non-sun Θεσσαλονίκη :)

Βλέπω πως μαμάδες νυν και μέλλουσες τα πηγαίνετε μια χαρά.

Κι εδώ πια καλά τα πάω νομίζω. Πέρασε ο πυρετός και φαίνεται σαν να περνάει και ο πόνος/κοκκίνισμα στο στήθος. Η αγωγή τελείωσε. Κάνω ακόμη αντλήσεις, και έχουμε αρχίσει να του δίνουμε λιγότερο ξένο γάλα τώρα. Σκέφτομαι να προσπαθήσω σύντομα να τον θηλάσω ξανά... Εσείς πονάτε όταν πιάνει την θηλή; Αν όχι, τι κάνετε σωστά που προφανώς εγώ δεν κάνω; Συμβουλές;

Τώρα που είναι 12 ημερών μου φαίνεται ότι θέλει να μένει και λίγο ξύπνιος. "Μεγαλύτεροι", έτσι είναι τα πράγματα;

grace, ζουζουνάκι ο μικρός σου! φτου φτου και πάλι :) Αλήθεια, σου φάνηκε μεγάλο μωρό; Ο δικός μου ο γατούλης, μου φαίνεται ακόμη μικρούλης! χαχα!


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στις κουκλες! Κι εδω βροχή, Μαγειρευω ψαρόσουπα!

Chot μου κι εμένα μου σταμάτησε το μαγνήσιο αλλα πονάκια δεν έχω. Εσυ μάλλον έχεις συσπασεις τωρα ειναι ακανόνιστες και σε αυτη τη φάση πρέπει και ειναι πολυ καλο να τις έχεις γιατι προετοιμαζεται η μητρα για τη μεγάλη στιγμη!Εγω πάλι χαμπάρι δεν παίρνω!! Δεν νομίζω οτι έχω καταλάβει ούτε μια φορα συσπαση κι Ανυσηχω λιγο! Για την ακρίβεια φτου φτου είμαι καλύτερα απο ποτε!!! Αν εξαιρέσεις τις αυπνιες ούτε καταλαβαίνω πως είμαι εγκυος!!! Φοβάμαι οτι μια ωραιαν πρωίαν η νυκταν θα μου σπάσουν τα νερά χωρις πόνους και θα μου κάνουν τέχνητούς πόνους στο νοσοκομείο!!

Grace μου αν εσένα σου φάνηκε ο μπέμπης μεγάλος εγω τι να πω που στις 36&3 ηταν σχεδόν 3 κιλα!!! Ποσος θα φτάσει δηλαδή αν πάρει όλο το μηνα;;;

Zophie μπράβο που είσαι καλύτερα!! Μακάρι να το παλεψεις με το θηλασμο αξίζει το κόπο!! Εγω έχω σημερα σεμινάριο θηλασμού με τη Μαια μου αν μάθω κάτι καινούριο θα σας το πω.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χααχαχααχα ναι μου φαινεται μεγαλος γτ το μεγαλυτερο που γεννησα ηταν 3250 και τελειομηνο κιολας :tongue::tongue::tongue:

Κοριτσαρα για το θηλασμο το μονο που μπορω να σου πω ειναι να πιανει με τα δυο σου δαχτυλα τη θηλη σαν να το ειχε δαγκωσει το μωρο και να το βαλει στο στομα με περιθωριο απο τη θηλη ενα δαχτυλο και να μην πιπιλαει την θηλη σου γτ θα ματωνει. Επισης οταν τελειωνεις να μην ντυνεσαι και να τ αφηνεις στον αερα να στεγνωνει για να σκληρυνει και μετα να ντυνεσαι ;);)

Παντως κι εγω ποναγα μεχρι και χθες. Απλα προσπαθω να μην τον αφηνω να πιπιλαει και να του δινω μονο οταν πινει γαλα. Μην τα παρατας συνεχισε και δεν θα χεις θεμα. Καλη επιτυχια :D:D


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μου....τωρα καταφερα κ μπηκα...πηγαμε με τον αμορε να του σφραγισουν την αδεια κ μετα εφτιαχνε εκεινος πατατοσουπα κ εγω μπουρεκακια με σπανακι...!!κ τωρα που με πεθανε η μεση αποφασισα να κατσω....μεχρι να μπω για μπανακι...!αυριο θα φτιαξουμε κουραμπιεδεςςςς!!:D:D

χαρα υπεροχα ο μπεμπουλης κ σε προγραμμα απο τωρα εε???μπραβο μπραβο...φτου φτου....!

ζοφι ευχομαι συντομα κ παλι στον αποκλειστικο θηλασμο...:D:D θα τα καταφερεις ειμαι σιγουρη..

marry μου κανε υπομονη κ θα ερθει κ η δικη μας σειρα...(καλα η δικη μου αργειιιιι)αλλα μην σκας..εχεις ακομα περιθωριοοοο!!:D:D:D

παω για ξαπλες...φιλακιααα!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!

Εδώ και λίγες μέρες είχα έντονους πόνους στη πλάτη και χθες πόναγα πάρα πολύ και ανέβασα πυρετό 39!! Έχω να ανεβάσω πυρετό απο παιδάκι γενικά ποτέ δεν έκανα πυρετό. Τρομοκρατήθηκα λίγο και πήρα τη γιατρό μου τηλ. Τα συμπτώματα μου ήταν πόνος στα νεφρά, θολά ούρα και πυρετός. Μου είπε πως μπορώ να θηλάζω το μικρό αλλά να φοράω μάσκα μέχρι να δούμε τι έχω και να στείλω δείγμα ούρων για ανάλυση επειγόντος. Τελικά έχω ουρολοίμωξη (!!!!!!) :cry: Δεν ξέρω πως πρόεκυψε. Ευτυχώς δεν είναι μεταδοτική με την αναπνοή και δεν χρειάζεται να φοράω μάσκα! Μου έδωσε και αντιβίωση που είναι συμβατή με θηλασμό και έτσι συνεχίζουμε κανονικά. Είμαι χάλια όμως με τους πυρετούς ζαλίζομαι και χάνω την αίσθηση του χρόνου είναι πολύ δύσκολο να φροντίζω το μικρό μου :cry::cry::cry:

Χαρά μου ευχαριστούμε που μοιράστηκες την ιστορία σου. Όντως η κ.τ είναι λίγο ζόρι στις αρχες!!! Εγώ 1 μήνα μετά ακόμη αισθάνομαι μουδιασμένη τη περιοχή :| Είναι σαν να μην υπάρχει εκείνη η περιοχή.

Ζόφη μου είναι φυσικό να πονάς λίγο στην αρχή τις θηλές σου και εγώ μερικές φορές πόναγα αλλά τώρα έχουν σκληρύνει και έχουν χάσει την υπερβολική ευαισθησία. Αν συνεχίζει ο πόνος θα σου πρότεινα ψευδοθειλές για να μην τραυματιστείς και να μην μπορείς καθόλου!

Και όσο αφορά τον ύπνος των παιδιών εμάς είναι με τις μέρες του. Δεν έχει κοιμηθεί ποτέ περισσότερο απο 3 ώρες όμως. Και είναι μέρες σαν τη σημερινή (που έχω και τα χάλια μου) που απο τις 2 που ξύπνησε κοιμήθηκε ξανά στις 9!!! Και συνέχεια έκλαιγε και ήθελε να τον κρατάω κοντά στο στήθος μου!!!

Επίσης σήμερα πήγαμε για φυσιοθεραπεία επειδή είμαστε λίγο προοράκια και μας έδειξαν πολύ καλές ασκήσεις για να δυναμώσει το σωματάκι μας!!!! :cool:


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...