Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

grace, nena, papatrikos : Να σας ζησουν τα μωρακια σας! Με το καλο η επιστροφη και προσαρμογη στο σπιτι!

Χαθηκα γιατι ηταν μια δυσκολη εβδομαδα για μενα η πρωτη στο σπιτι. Τωρα ομως ειμαι καλυτερα :)

Με την επιστροφη, ειχαμε αποκλειστικο θηλασμο με δυσκολα βραδυνα ωραρια και δυστυχως πληγωμα θηλων! Ή εγω δεν κανω κατι καλα ή ο μικρος κανει ο,τι θελει και βολευει! χαχα! Το αποκορυφωμα ηρθε την Πεμπτη το βραδυ που ανεβασα πυρετο 38-39! Εκανε παγωνια για μενα ακομη και κατω απο το παπλωμα! Πονουσε και το ενα μου στηθος .. Και πρωι πρωι την επομενη ενημερωσα την γιατρο μου. Μαστιτιδα! Πηρα αντιβιωση, και ακομη παιρνω. Ευτυχως ο πυρετος κρατησε μονο μεχρι χθες. Σιγα σιγα αναρρωνω .. Δυστυχως το στηθος ακομη ποναω. Βγαζω τωρα το γαλα με θηλαστρο και απο Παρασκευη δινουμε στον μικρο ξενο γαλα. Απο την στιγμη που επεσε ο πυρετος κρατω και το δικο μου και του δινουμε εναλλαξ. Περιμενω να γιανει το στηθος και οι θηλες (τετοιο πονο δεν μπορω να τον αντεχω δυστυχως {!} δεν γινεται να σκεφτομαι πως θα τον θηλασω ξανα, ε;) για να αρχισω ξανα τον θηλασμο, και ευχομαι ως τοτε να εχει μεγαλωσει και λιγο το στοματακι του και να βρω κι εγω τροπο να του δινω σωστα την θηλη! Αληθεια, εσεις που θηλαζετε, εχετε τετοιο προβλημα;

Οσο για την δικη μου ιστορια τοκετου την γραφω αμεσα σε νεα αναρτηση! Μην σας κραταω αλλο σε αγωνια :)


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

και τωρα η συνεχεια :)

Θυμαστε που στις 5/12 ειχα παει στην γιατρο μετα απο το ατυχες "περιστατικο" και την ελλειψη αρκετων κινησεων απο τον μικρο και ειδαμε οτι ειχα διαστολη 1. Την επομενη την ενημερωσα οτι η περιοδικοτητα των κινησεων δεν αυξηθηκε και μου ειπε να περασω την επομενη απο την κλινικη για ΚΤΓ.

Παρασκευη πρωι, 9 και, εμφανιστηκα στην κλινικη για ενα απλο καρδιοτοκογραφημα! Μετα ειχα να παω στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου, και για καφε με μια νεα φιλη απο εκει, και αλλα σχεδια για την ημερα! Αχ και που να ξερα! χαχα!

Καλο το καρδιοτοκογραφημα ειπε η γιατρος. Εβαλε εναν δεικτη και ειδε οτι δεν εσπασαν τα νερα (αυτο πονεσε). Και ειδε οτι ειχα κιολας διαστολη 2! Λεει λοιπον .. Γενναμε! χαχα! Δεν πιστευα στα αυτια μου! Για αλλα ειχα ερθει εγω! Μου αρεσε που ειχε πει και ΠΗΤ ουτε καν 25/12 αλλα 30! Πανε να φερεις τα πραγματα της γυρισε και ειπε στον ανδρα μου!

Μου εβαλα ορο κανονικο και αυτο για την προκληση, το υποθετο για τον τραχηλο μαλλον, και κλυσμα ... και ξεκινησαμε! Ολα αυτα γινονται στις 11 το πρωι. Η ωρα με το ενα και με το αλλο περνουσε σχετικα γρηγορα ..

Στις 1 περιπου με πηγαν στην αιθουσα που θα γεννουσα οπου και καναμε την επισκληρηδιο. Δεν καταλαβα τιποτα! Κανενας δεν ειχε αναφερει οτι δεν νιωθεις κατι, και οσο να ναι ειχα εναν φοβο! Ειχα και την μαμα μου να φοβαται τις ναρκωσεις και ολα αυτα και να μου λεει να γεννησεις χωρις .. δεν παμε καλα της ελεγα! Επειδη πονεσες εσυ να ποναω κι εγω! χαχα! Και πραγματικα δεν καταλαβαινω τι στο καλο βρισκουμε ολα αυτα τα πραγματα που μας διευκολυνουν αν ειναι να μην τα χρησιμοποιουμε! Οποτε, τουλαχιστον για μενα, τζαμπα το αγχος για την επισκληρηδιο! Η διαστολη ειχε φτασει κιολας στο 3, και μου εσπασαν τα νερα. Δεν καταλαβα τιποτα.

Συνολικα πηρα περα απο την πρωτη, δυο ακομη δοσεις, περιπου στις 3 και στις 5 παρα. Εκει που περνουσε η δραση της, ειχα κατι πονους, αρκετους, ευτυχως ειχα προλαβει σε αυτα τα 4 μαθηματα ανωδυνου τοκετου να παρακολουθησω και αναπνοες για τις ωδυνες, που βοηθησαν. Βεβαια δε νομιζω οτι με τιποτα να αντεχα ωρες τετοιων και δυνατοτερων πονων με αντιμετωπιση τους μονο με αναπνοες!

Στις 5 ειχε φτασει πια η διαστολη στο 10! 5:10 μπουκαρουν στο δωματιο 5-6 ατομα, γιατροι, μαιες και ξεκιναμε! Γεννησαμε με επισκληρηδιο οπως ανεφερα και Φ.Τ.. Ευτυχως ειχα μαθει και για την εξωθηση! Ο μικρος ομως αποφασισε οτι ηθελε να βγει αρακτος, δλδ με το χερι στο κεφαλι ακουμπισμενο, ετσι η γιατρος χρησιμοποιησε βεντουζα. Βοηθουσαν και οι μαιες που πατουσαν την κοιλια. 5:20 ειχε τελειωσει η διαδικασια. Ο μικρος ειχε βγει, ειχε κλαψει, τον ειχε δει ο παιδιατρος, τον κουκουλωσαν και τον εβαλαν πανω μου, ηρθε στην αιθουσα και τον ειδε ο μπαμπας του [Δεν μπηκε μεσα κατα την διαδικασια εξωθησης γιατι δεν θα το αντεχε, το λιγοτερο θα ηταν να τον μαζευαμε απο τα πατωματα, μια που απο το πρωι της ημερας αυτης που ειπαμε οτι γενναμε, ο παλμος του δεν επεσε κατω απο 120! Ως και χαπακι να ηρεμησει του εδω η γιατρος μου!].. και μετα τον πηραν και τον εδειξαν για 1 λεπτακι στους υπολοιπους που περιμεναν την αφιξη του, και συνεχισε προς την αιθουσα νεογνων, με τον μπαμπα του απο πισω, που ειδε να τον κανουν το πρωτο του μπανιο! Οσο για μενα, επειδη μου εκανα τομη, μου εκαναν ραμματα, 3-4, και μετα εγινε η εξωθηση του πλακουντα. Η ολη διαδικασια να κρατησε αλλα 20 λεπτακια, δλδ μεχρι τις 17.40 ειχαν τελειωσει αυτα, και περιμεναμε να σταματησει να τρεχει το πολυ αιμα, να συνελθω καπως ..

Κατα τις 19.30 ημουν στο δωματιο πια. Και στις 21.00 πηρα αγκαλια μεγαλη, και οχι του ενος λεπτου, τον μικρο μου!

Αυτη ειναι η ιστορια της γεννας μου :)


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πω πω zophie πολυ όμορφη η ιστορία σου και όντως ήσουν έκπληξη για όλες μας ποσο μάλιστα και για εσένα την ιδια!! Δηλαδη εσυ πηγές τυχαία σχεδόν και σου είπαν γεννάμε!!!! Αν δεν πηγαίνες απο οτι κατάλαβα θα σου έσπαγαν τα νερά στο καφε με τη φίλη, οπότε πάλι καλα γιατι προετοιμαστηκες ψυχολογικά!!! Χαίρομαι που γράφεις οτι η εμπειρία με την επισκληριδιο δεν πονεσε καθόλου γιατι η αληθεια ειναι οτι κι εγω την έχω μεγάλο άγχος! Εδω σκέφτομαι οτι δεν θα είμαι καν ήρεμη για να μου την κάνουν.. Ειδομεν.

Λυπάμαι πολυ για τη μαστιτιδα ελπίζω να το ξεχάσεις σύντομα και να ξανάθηλάσεις. Δεν νομίζω οτι έκανες κάτι λάθος με το θηλασμο άλλωστε είχες παρακολουθήσει και τόσα σεμινάρια ήσουν πλήρως ενημερωμένη. Ίσως καθε μωρο θελει το χρόνο του μεχρι να βρει το ρυθμό του! Γενικά ο μπέμπης πως ειναι; Ήσυχος; Κοιμάται τα βραδια; Που μοιάζει; Θελουμε photo!!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

maryy, η επισκληριδιος δεν ειναι τιποτα! Πριν σου την κανουν σου κανουν μια τοπικη αναισθησια, καταλαβαινεις αυτο το τσιμπημα που δεν ειναι τιποτα! Σκεψουν την καμπυλη ζαχαρου που σε τσιμπησαν και 3 φορες! Απλα οταν κανει την επισκληριδιο σου λεει να μεινεις ακινητη, και ακριβως τι μπορει να νιωσεις! Σιγουρα θα υπαρχει και καποια μαια/νοσοκομα διπλα σου να σε βοηθησει! Εμενα ηταν αυτη της γιατρου μου.

Τα νερα μου δεν πιστευω να εσπαγαν στο καφε, μια που μου εκαναν προκληση και ειχα την διαστολη .. η γιατρος ομως ανησυχουσα που ο μικρος δεν εδειχνε την ιδια κινητικοτητα και ειπε οτι ουτως η αλλως την επομενη εβδομαδα θα πηγαινα για γεννα λογω του διαβητη κυησης. Στις 7 ουτως ή αλλως ημουν κλειστες 37 εβδομαδες στην 38 .. ασχετα αν εγω δεν ημουν προετοιμασμενη! αχαχα! Στην φιλη μου στο μαθημα εστειλα αρχικα να ενημερωσει οτι θα αργησω .. και μετα απο λιγο οτι ουτε για καφε θα παμε αλλα ουτε και στο μαθημα θα εμφανιστω γιατι γενναω! χαχα!

Ελπιζω να μου περασει η ιστορια με το στηθος συντομα! Για την ωρα μια χαρα τα παω με το θηλαστρο, και ευτυχως ακομη βγαζω γυρω στα 150 ml τη φορα! Το κανω καθε 3 ωρες περιπου. Οταν νιωσω καλυτερα και δω οτι και ο μικρος τα καταφερνει θα επανερθω με τον θηλασμο.

Σημερα καναμε και την πρωτη επισκεψη στον γιατρο μετα την κλινικη! Ολα μια χαρα μας ειπε. Θα τον ξαναδει το Σαββατο για να μετρησει το βαρος. Οταν γεννηθηκε (7/12) ηταν 3400, οταν βγηκαμε (10/12) 3250, και σημερα (16/12) παλι 3400 γρ.! Επισης πηρε και 2 ποντους! Απο 52 εκ. πηγαμε στα 54! Οσο ειχα πυρετο καλα εκανα και του εδωσα ξενο οπως ειπε η γιατρος μου, γιατι μπορει να περνουσε ο πυρετος στον μικρο. Η γιατρος μου ειπε οτι αν ειχα μονο κατω απο 38 θα τον θηλαζα! Για αυτο και το δωσαμε ξενο! Να φανταστεις οτι δεν ειχαμε αγορασει! Πηγαμε Παρασκευη πρωι μετα που μιλησαμε με την γιατρο μου να παρουμε! Ο παιδιατρος ειπε να του δωσουμε και σημερα, και απο αυριο εναλλαξ, και μετα μπορω να θηλασω. Μητρικο θα του δωσω σιγουρα, αλλα με ποια μεθοδο θα δω :)

Οσο αφορα τον μικρο .. προσεξα τωρα που πινει και ξενο .. και σαν να χορταινει περισσοτερο (!) .. τα ξημερωματα μετα που θα φαει .. ξυπναει νωριτερα και θελει και αλλο σε σχεση με την υπολοιπη μετα! Αυτο συμβαινει σιγουρα τα τελευταια 2 ξημερωματα! χαχα! Οσο τον θηλαζα .. δεν υπηρχε ωραριο .. οταν εκλαιγε, ετρωγε! Προφανως θα επρεπε να τον αφηνω να μην πως και ωρες .. μια που κανενας δεν ειχε πει οτι το στηθος θα πρεπει να αδειαζει εντελως .. αλλα οι "γνωστες" μου ελεγαν αντε το πολυ πολυ στο συνολο 45 λεπτα!

Κατα τα αλλα ... μαμ, κακα και νανι! Κοιταμε τωρα να τον ξυπναμε να φαει πριν κλαψει καθε περιπου 3-3,5 ωρες! Δεν του αρεσει το αλλαγμα ... μαλλον γιατι κρυωνει :) Και δεν τρελαινεται ουτε για το μπανιο, αν και στο σπιτι τον εκανα μονο δυο φορες μεχρι τωρα, μια που η γιατρος ειπε οτι δεν ειναι αναγκη να τον κανω καθε μερα!

soch, linaki, happybear .. πως ειναι ή ηταν την περιοδο που περναω εγω τα πραγματα με εσας;


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!

zophie τι ομορφη η ιστορια!!!!Νομιζω οτι εσυ και ο μικρος τα καταφερατε μια χαρα!!!!Ο μπαμπας μαλλον αγχοθηκε ο καημενος ...!!!!Με το θηλασμο μην ανυσηχεις αφου βγαζεις με το θηλαστρο αρκετο και του δινεις ,απλα κανε ξανα μια προσπαθεια οταν ηρεμησει το στηθος σου και βλεπεις,ισως να πιασει καλυτερα τη θηλη αλλα και αν οχι δεν πειραζει,τούλαχιστον θα εχεις προσπαθησει!!!!

Σκεφτομουνα οσο σε διαβαζα μηπως γινει καπως ετσι και με μενα τη Παρασκευη...να περασουν οι μερες να δουμε!!

Να ναι καλοτυχος ο μικρος σου και παντα γερος!!!!!!


wsUfp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια γρήγορη καλημέρα κι απο εμένα!!! Είμαι για αλλο ένα βραδυ εντελώς αυπνη κι δεν έχω διάθεση να γράψω πολλα... :(

Σας φιλω όλους, μανούλες, μπαμπάκα, μέλλουσες μανούλες και μπεμπάκια!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Ευχαριστω πολυ chot για τις ευχες! Την Πεμπτη παντως ας εχεις ετοιμη την τσαντα μαιευτηριου!

maryy, καλο κουραγιο! Τωρα αυπνιες .. μετα υπνηλιες! :)

Τριτη αντληση της ημερας ... για να δουμε μεχρι ποτε θα βγαζει? Μου παιρνει καμια ωρα η ολη διαδικασια! Το κανει καποια αλλη κοπελα;

Καλη βδομαδα!


XzvPp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη εβδομαδα σε οοολες...!!τι κανουμε??

zophie Moυ λυπαμαι για την μαστιτιδα κ ευχομαι να καταφερεις γρηγορα να δινεις αποκλειστικα παλι μονο το δικο σου γαλατακι...!:D:D:D

τα υπολοιπα κοριτσια μας βλεπω μια χαρα....ο γιος της Νενας μας κουκλος εεε??φτου φτου..!κ ο γιοκας της Χαρας μας διασημος....χεχεχε!!

http://tro-ma-ktiko.blogspot.gr/2012/12/12122012-12.html

εγω μια χαρα υπεροχα οοοολα κοριτσια μου..ανυπομονω να ερθει η αλλη εβδομαδα να δω τον μπομπιρακο μας παλι...!!!!:D:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Ζόφη μου καλοσώρισες πίσω! Πολύ ωραία η ιστορία σου!! Χαίρομαι που ακούω και την ιστορία ενός Φ.Τ!!! :P Όσο για τη μαστίτιδα λυπάμαι πολύ!! Δεν σου εξήγησε καμιά μαία πως πρέπει να αδειάζει τελείως το στήθος; Εμένα με πανικόβαλε μια μαία όταν είδε τη 3η μέρα το στήθος μου τούμπανο και θήλαζα για ώρες το μικρό. Και μετά έκανα και άντληση για να αδειάσει τελείως. Τώρα 1 μήνα μετά το στήθος παράγει όσο χρειάζεται το μωρό. Εγώ ακολουθώ την τακτική 1 στήθος κάθε φορά και οχι 10 λεπτά στο ένα και 10 στο άλλο για να αδειάζουν τελείως. Φυσικά μερικά βράδια κάνω και εγώ άντληση περίπου 150 μλ και του το δίνω και αν θέλει μετά το θηλάζω και λίγο και έτσι κοιμόμαστε 3 ώρες! Δεν άντεχα να ξυπνάω συνέχεια ειδικά με τέτοιο κρύο. Όσο για τα κιλάκια και εμείς στη βδομάδα είχαμε πάρει τα γραμμάρια που χάσαμε και την επόμενη βδομάδα πήραμε άλλα 300 και μέσα στις επόμενες 2 βδομάδες πήραμε 800γρ.! Επόμενο ραντεβού στο 2ο μήνα... Κάθε αρχή και δύσκολη και εμάς μας πήρε μέρες μέχρι να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα. Ακόμη και τώρα μερικές μέρες είναι περίεργο αλλά μπήκαμε σε μια σχετική ρουτίνα!

Μαιρούλα μου πως είναι αυτές οι αϋπνίες σου; Δεν νιώθεις νύστα; Ξαπλώνεις και το μυαλό σου κάνει περίεργες σκέψεις;


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


zophie wraia ta nea soy nsa ssa zisei.nena k patrikios gera na einai irfe k i seira moy mpainw ayrio prwi ta leme

Σοφούλα με το καλο!!! Με εναν πόνο ο μπέμπης!!!! Θα περιμένουμε τα νεα σου!!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια με αυτόν τον ύπνο δεν ξέρω τι θα κάνω. Μάλλον ορμονικό ειναι γιατι το έχω απο τον πρωτο μηνα της εγκυμοσύνης. Μάλλον μετα θα μου περάσει αλλα δεν θα μπορω να κοιμάμαι. Το πρωι κοιμήθηκα ένα δίωρο κι είδα οτι γεννουσα και με έβαζαν στα χειρουργία και με ετοιμάζανε...

Να ρωτήσω κάτι για το θηλασμο. Πως ξέρετε οτι το στήθος αδειάζει τελειώς και ποσο πρέπει να θηλαζει το μωρο μεχρι να αδειάσει;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι με το καλό η γέννα αύριο! Όλα καλά να πάνε κοπέλα μου και να κρατάς σύντομα το μωράκι σου στην αγκαλιά σου!! Περιμένουμε νέα σου!!!!!!!!

Μαιρούλα το στήθος στην αρχή όταν είναι γεμάτο με γάλα είναι σκληρό και σε περιοχές (οι αδένες μάλλον είναι) είναι σαν πέτρα. Επίσης όταν το πιέζεις βγάζει γάλα (μπορεί και να πετιέται με πιεση). Μετά απο κάποια ώρα θηλασμού γίνεται σαν ζυμαράκι το στήθος και όσο και να το πιέζεις δεν βγάζει γάλα...


oYNBp2.png

Link to comment
Share on other sites

sofoula Μου με το καλο λοιπον αυριο να κρατησεις κ εσυ το μπεμπακι σου στην αγκαλιτσα σου...!!θα περιμενουμε νεα σου το συντομοτερο...!!:D:D:D

εμενα ο αμορες κοριτσια αρρωστησε...μαλλον απο ρευματα στο σπιτι....απο αρρωστους τριγυρω μας...κ τωρα ειναι στον γιατρο κ στην καραντινα...ουτε με πλησιαζει...!!:(:(:(:(:(

με πηρε απο κατω,,,,!!σημερα φαγαμε ντοματοσουπα..!

σας φιλω!!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...