Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα!

      Γνωρίζει καμία αν εφοσον ανοιχτεί η gonal μέχρι ποτε μπορει να διατηρηθεί στο ψυγείο και να χρησιμοποιηθεί το υπόλοιπο υλικό; Στο κουτί γραφει 28 ημέρες, αλλα μιλαει για θερμοκρασιες μικρότερες των 25, στο ψυγειο δεν θα διατηρείται σιγουρα παραπάνω; Οχι φυσικα μεχρι την αναγραφόμενη ημερομηνια ληξης, αλλα ενα διμηνο δεν θα διατηρείται; 

Μανουλες του Δεκεμβριου 2012


pepitsa

Recommended Posts

Γειά σας κοριτσάκια και Σωκράτη!!!

Εμείς σήμερα είμαστε καλά!! ουτε γουλιες ουτε πολύ γκρίνια...μόνο που δεν τρώει όπως έτρωγε τόοοοσο πολύ !!! αλλά τουλάχιστον δεν βγάζει γουλίτσες!!! Οπότε τζάμπα φοβόμουν κ μ' ετρωγε το αγχος η χαζή!! νομίζω πέρασαν και οι κολικοί μας!! χθες κοιμήθηκε από τις 12 το βράδυ και ξύπνησε στις 6 το πρωι!!!

Κάθι η μια η παιδίατρος είναι μεγάλη εχει περισσοτερη πειρα και θα μου γραψει και τα εμβόλια γιατι δουλεύει στο εσυ, η άλλη είναι νεα αλλά περισσότερο αναλυτική...οπότε κρατάω και τις 2 ...προς το παρόν γιατί σε καμια 20αρια μερες ανεβαινω Δράμα που μενει ο αντρας μου οπότε θα βρούμε εκεί εναν καλό παιδίατρο!!!

Κορίτσια διαλεξα νυφικό!!!!!! θα το βαλω φώτο στο γκρουπάκι μας για να μου πειτε αν σας αρέσει!!!!!!!!δοκίμασα 10 νυφικά κι αυτό ήταν το τελευταίο!!!το 10 το καλό που λενε!!!

κορίτσια όσο για τα τσισάκια εμένα με τις λιμπερο τις πανες μου εκανε διαρροες η μικρή...τώρα με τα babylino είμαστε μια χαρά!!!


861fp3.png

WmXFp2.png

oZs5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Γεια σας γεια σας!!! Σημερα πηγαμε και πηραμε την ευχη απ τον παππουλη Βοηθεια μας!!! :D Το παιζακι μου ηταν πολυ υσηχο και το ευχαριστηθηκα!!

Κοριτσια με τις διαρροες, μηπως δεν κανει το νουμερο που βαζετε? εγω παιρνω τα λιμπερο αλλα και τα παμπερς που επαιρνα στα κοριτσια , οταν ειχαμε διαρροες επρεπε να αλλαξουμε νουμερο;) . Επισης δεν εχουν ολες οι πανες τις ιδιες διαστασεις (εννοω μαρκες) δλδ μπορει το 1 της παμπερς να ειναι μικροτερο απ το 1 της λιμπερο ή της μπειμπιλινο... Ψαχτειτε πιο σας ταιριαζει καλυτερα ;) ;)


EDIJp1.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ καλη κυριακη να εχουμε!

μαιρουλα εμενα αυτο με τα τσισακια μου το εκανε με τις λιμπερο, αλλαξα πανες κ μια χαρα, νομιζω αυτο που λεει η χαρα με βαση την μαρκα κ τα κιλα ειναι, για δοκιμασε κ καποια αλλη, οσο γι ατο γαλατακι κ εμενα αλλοτε βγαζει αλλοτε οχι, απολυτα φυσιολογικο

λινακι κ ζοφη μια χαρα θα ειναι τα νεφρακια των μικρων!!

ζοφη αυτο στο στηθος μαλλον γαλατακι θα ειναι, που κ που κ εγω τα πιανω κ μετα εξαφανιζονται, τωρα για το γιατρο τι να σε πω κ εγω απο βδομαδα θα παω, κ ενω ειχε σταματησει το αιματακι, εχει 2-3 που ξαναηρθε, αληθεια συμβαινει σε καμια κατι αναλογο?εσυ εχεις ακομα λοχεια?

χαρα αντε πηρατε κ την ευχουλα, ολα καλα!!!!!

φραουλιτσα διαβαζω πως η μικρη ειναι καλυτερα, μπραβοοο κ πολλα μπραβο κ για τον υπνο της;)

καθι τι κανετε?πως ειναι το μπεμπακι?


jOScp2.png

σ ευχαριστω παναγια μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!!! Εμείς κορίτσια τη μέρα είμαστε πολυ καλα παιδάκια, κοιμόμαστε και ξυπνάμε άνα τρίωρο για μαμ και κακά και μετα ξανά Νάνι ομως τη νυχτα γινεται το έλα να δεις!!! Μπορει να τη βγάζω και δυο ώρες περπατώντας Αγκαλίτσα στο σαλόνι ώσπου να κοιμηθει γιατι έτσι και το βάλεις στη κούνια μας ακούει όλη η πολυκατοικία!!! Χώρια που εχει το μάτι γαρίδα εκείνες τις ώρες!!! Τι κουνημα, τι περπάτημα τι τραγούδι!!!

Απόψε δεν αισθανόμουν πολυ καλα μου ερχόταν εμετος πονουσε η κοιλια μου έτσι ο άντρας μου κατα τις 12 του έδωσε ξένο γάλα και στις 3 του έδωσα εγω πάλι μπίμπερο απο το δικο μου ε και μετα καταλαβαίνετε δεν ήθελε να πιάσει στήθος με τίποτα!! Είχε εναν εκνευρισμό αλλο πράγμα!!! Δεν το ξανακάνω αυτο δυο συνεχόμενα ταισματα με μπίμπερο. Παω να αρμεχτώ τωρα για να του δώσω το βραδυ ένα γεύμα που ειναι δύσκολες οι ώρες. Έτσι κι αλλιώς πανω απο 50-60 μλ δεν πίνει..

Φραουλίτσα και Λινάκι καταπληκτικά και τα δυο νυφικά σας ταιριάζουν απόλυτα.

Όσο για τις πάνες στο νούμερο ένα είμαστε κσι πάλι μεγάλες του ειναι!! Λιμπερο έχω ναι θα δοκιμάσω και κάτι αλλο οχι τίποτα αλλο αλλα το βραδυ που βρέχεται και τον αλλάζουμε ρούχα μας ακούνε μεχρι το επόμενο τετράγωνο! :)


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σαςςςςςς...!!τι κανουμε>>επεστρεψα κ εγω σπιτι με την βοηθεια της Παναγιας κ ζω ανεπαναληπτες στιγμες...!!!λοιπον.....να σας πω κ εγω την εμπειρια μου,,,!!

απο το πρωι της Δευτερας ημουν πολυ ανηυσυχη....εφυγε ο αμορες για δουλεια κ του ζητησα να φωναξει την μαμα μου να κατσει μαζι μου...ειχα πονακια κ ειχα δει κ λιγο καφετι...!κοιμηθηκα μεχρι το μεσημερι κ ημουν μια χαρα....αλλα τα καφε συνεχιζοταν...ειχα πει οτι το απογευμα οταν ερθει ο αμορες θαπαρω τον γιατρο να το αναφερω...το απογευμα λοιπον ειχα ξαπλωσει κ εβλεπα τηλεοραση ..ξαφνικα τρωω μια ξεγυρισμενη κλωτσια απο τον μπεμπη μου κ αρχιζω να μετραω αντιστροφα...μετα απο 10 δευτερολεπτα συνειδητοποιω τι σημαινει το ''σπασανε τα νερα..''το λεω στον αμορε για να φωναξει κ την μαμα μου κ αρχιζουν κ τρεχουν ολοι πανικοβλητοι...μπαινω κανω το μπανακι μου κ ειδοποιω τον γιατρο...η ωρα ηταν 19.10...ξεκιναω για το νοσοκομειο στις 19.30 κ φτανουμε 20.00....το νοσοκομειο εφημερευε κ γινοταν χαμος αλλα ευτυχως η μαιευτικη ηταν αδεια...ειχα ηδη διαστολη 2...με βαζουν στον ΚΤΚ στις 20.30 κ μου ελεγαν οτι εχουμε πολυ μελλον μπροστα μας....!!με ετοιμαζουν κ με πανε στο δωματιο....σε καθε πονο μου ερχοταν αναγουλα....ξαφνικα εκανα 3 φορες εμετο...!!ερχεται η μαια κ μου λεει οτι ο εμετος βοηθαει στην διαστολη κ οτι ειχα φτασει στο 5....ο γιατρος μου ακομα ηταν αφαντος....ηρθε περιπου 22.30...του ειπα οτι θελω επισκληριδιο κ μου ειπε οτι περιμενανε τις αιματολογικες για να με ξεκινησουν...22.45 ηρθαν για την επισκληριδιο..υπεγραψα κ ξεκινησε η διαδικασια...μου εκαναν την τοπικη αναισθησια κ ξεκινησαν την εισαγωγη καθετηρα...ο γιατρος μου κρατουσε τα χερια κ μου ελεγε αν πονεσω να το πω...!!εκεινη την ωρα ενιωσα ΠΟΝΟ..κ σταματησαν την εισαγωγη καθετηρα επισκληριδιου....επιχειρησαν ξανα να μου βαλουν στις 23.00...οπου ξανα ενιωσα πονους....εκει η αναισθησιολογος ειπε να με εξετασουν απο κατω γιατι τα συμπτωματα εδειχναν οτι ημουν ετοιμη για γεννα...πραγματι ετσι ηταν....με ετοιμασαν κατευθειαν κ 23.10 ξεκινησαν οι εξωθησεις...23.25 το μπεμπακι μου με μια δυνατη φωνη που μετα απο οσο εμαθα την ακουσαν μεχρι την αιθουσα αναμονης ηταν στην αγκαλιτσα μου...!!ενιωσα την απολυτη ευτυχια...κ μετα δεν θυμαμαι πολλα μονο την στιγμη που μου τον εφεραν στην ανανηψη αν μου δειξουν πως να θηλαζω...κ οτι δεχομουν συγχαρητηρια απο μαιες που γεννησα τοσο ευκολα....αμεσως μετα εβαλαν τον αντρουλη μου μεσα κ μειναμε μια ωρα εκει 3 μας να προσπαθουμε να συνειδητοποιησουμε ποσο αλλαξε η ζωη μας.....απο εκεινη την στιγμη ζω τις ωραιοτερες μου στιγμες.....!!ο μπεμπουλςη μας ειναι πολυ πολυ ησυχος...ξυπναει καθε3 ωριτσες περιπου αν εξαιρεσουμε το χθεσινο βραδυ που ηταν βραδια προσαρμογης κ ολα τελεια...ξεκινησανε τα ωραιοτερα ξενυχτια της ζωης μας...αυριο η μεθαυριο θα ερθει κ ο παιδιατρουλης μας κ θα σας ενημερωνω....ακομη ειμαι λιγο χαμμενη....!:D:D:D:D:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπαρμπούλα τα μωράκια μας εχουν μόλις δυο εβδομάδες διάφορα!!!! Μπράβο κούκλα μου που είχες τόσο εύκολη γέννα τωρα ομως ετοιμαστείτε για τρέλα ξενύχτια!!! Όμορφα ομως οπως ειπες!!! Εγω δεν κατάλαβα γιατι πονουσε η έπισκληριδιος επειδη ερχόταν ο τοκετος;; Η πονουσες για αλλο λόγο;; Γιατι θυμάμαι κι εμένα που ηταν καισαρικη η αναισθησιολογος με ρώτησε αν πόναω να σταματήσουν!! Για εμένα η χειρότερη εμπειρία της ζωης μου ηταν ο φόβος της επισκληριδιου και το να μην κουνηθώ.. Οχι να πήγαινα φυσιολογικα και να είχα και συσπασεις α πα πα!!!


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν πονουσε η επισκληριδιος....απλως ειχα συσπασεις εντονες εκεινη την ωρα γιατι εκανα διαστολη 10...την επισκληριδιο δεν την καταλαβαινα ετσι κ αλλιως αν κ εγω ετρεμα γιατι ακουγα οτι δεν ειχαν καλη αισθηση...κ επειδη εγω πονουσα κ ηθελα να κουνηθω περιμεναν...κ τελικα παλι καλα..αφου τα καταφερα τοσο ευκολα...!!απλως με τραβανε τα ραμματα λιγακι αλλα απο την πρωτη μερα ημουν τελεια....περπατουσα κ με πονουσε λιγακι η μεση μου αλλα ηταν ολα πολυ υποφερτα κ ετσι δεν εβαλα καν υποθετα που μου εδιναν για τον πονο...μονο ντεπονακι...!!:D:D:D


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μπαρμπούλα μου πως ηταν το βραδυ σας;;; Εμάς δύσκολο κορίτσια πολυ δυσκολο!! Μάλλον ο μπεμπούλης εχει κολικους τελικα αλλα δεν μπορω να καταλάβω γιατι τον πιάνουν μονο τη νυχτα!!! Τη μέρα ειναι ησυχουλης ξυπνάει άνα τρίωρο για κακά και μαμ και μετα ξανά ύπνος! Μετα τις 12 το βραδυ γινεται το σώσε!! Επειδη ειναι λαιμαργος του δίνω μπίμπερο απο το δικο μου και μετα τρώει και στήθος για συμπλήρωμα.. Ομως ενώ μεχρι τωρα τον έπαιρνα Αγκαλίτσα και περπατουσαμε για να κοιμηθει τωρα ούτε αυτο δεν του έκανε! Εκλαιγε ασταμάτητα στην αγκαλια μου, τον έβαζα στο στήθος και μου βεντούζαρε με νεύρο τη θηλή και μου τη πετούσε απο έξω! Σαν να προσπαθούσε να τη ξεκολλήσει!!! Ποοοοονος!!! Αλλαγμένος ηταν, χορτατος ηταν δεν ήξερα τι του φταίει χτυπιοταν κι εκλαιγε γοερά! Μετα απο κανά δίωρο αυτής της κατάστασης τον έπαιρνε ο ύπνος κι ηρεμούσε! Γενικά δεν Έκλεισα μάτι απόψε το πρωι απο τη νυστα ούτε θυμάμαι πως τον κρατούσα και θήλαζα. Είπα στη μάνα μου να τον κρατήσει λιγο κι έτσι κοιμήθηκα μια ωρα. Μάλλον θα συνεχιστεί αυτο και πρέπει να πίνω καφέδες για να αντεξω. Απο την αλλη η καφεΐνη περνάει στο μωρο προκαλώντας υπέρ διέγερση! Και να λέγα οτι πίνω.. Άρα νυχτερινοι κολικοί ειναι δεν εξηγείται αλλιώς! Και παράλληλα να προσπαθώ να μην ξυπνήσει κι ο καημενος ο άντρας μου που παει για δουλειά.. Αδύνατον ομως.. Αφου σκέφτομαι να δοκιμάσω πιπίλα.. Αν τις αποστειρωσω πόση ωρα κρατούν στο ψυγείο και μετα οταν την πάρει ο μπέμπης ειναι οκ μεχρι να πέσει κατω πχ η θελει άνα κάποιες ώρες αποστείρωση;;


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο εμενα....σημερα αυπνιες τρελες ο μπεμπουλης.....εφαγε 12 η ωρα κ μεχρι τις 2 γκρινιαζε σαν να πονουσε η κοιλιτσα...στις 2 καναμε κακακια κ ξαναφαγαμε για λιγο κ πεσαμε στο λικνο αλλα δεν αντεξε παραπανω απο μιση ωρα....παλι κλαμα...παλι ζυζακι κ κοιμηθηκε για λιγο αγκαλιτσα μεχρι να ρευτει....ξανα ξυπνιος σαν να πονουσε η κοιλιτσα....ξανα αγκαλιτσα κ χαιδεματακια στην κοιλιτσα κ κατα τις 5 ξυπνησαμε τον μπαμπα για λιγο γιατι η μαμα κοιμοταν ορθια....σηκωθηκε ο μπαμπακας...εκανε κακακια...ξαναθηλασαμε κ 6 ηωρα μεχρι τις 9.30 υπνοοοοοςςςςς...!!μετα μαμ κ παλι υπνο μεχρι τις 1.30 που ηρθε ο παιδιατρουλης να μας εξετασει...!!

εχουμε ενα πολυ ησυχο κ υγιες παιδι....ολα ειναι τελεια...προσεχει η μανουλα την διατροφη κ συνεχιζουμε κανονικα τον θηλασμο μας αφου χορταινει..νοικιαζουμε ζυγαρια κ μας ενδιαφερει να παιρνει 200 γραμμαρια κ παραπανω την εβδομαδα...!κ του δινουμε κ βιταμινη απο το στοματακι οσο θηλαζουμε....δινετε ολες η μπα????παω να κοιμηθω λιγο οσο κοιμαται κ τον προσεχει η γιαγια για να εχω δυναμεις για το βραδυ κ γιατι σημεερα ζαλιζομαστε λιγακι...

επισης κ στο νοσοκομειο κ ο παιδιατρος μου ειπαν οτι συνισταται οτι γονεις παππουδες κ οσοι εχουν στενη επαφη με τον μπεμπη να κανουν το εμβολιο της γριπης...εσεις τι λετε???


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ μαιρουλα κ μεισ τα ιδια τραβαμε εχει 4 μερες που χειροτερεψε η κατασταση τωρα δεν κοιματε κ τα πρωινα καλα μια δυο ωρες το πολυ θελει συνεχεια στηθος κ ακγαλιες .εγω κανω κ το αλλο δεν ξερψ αν επιτρεπετε παιρνω μια μπατονετα την λαδωνω κ ελαφρος το ακουμπαω στο ποπουδακι του για να αεριστει καμια φορα τον βοηθαει.τι να κανουμε υπομονη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας!!

Μαιρούλα εγω αποστειρώνω τις πιπίλες και τις παίρνω μαζί μου στο δωμάτιο μέσα σε κουτάκι. Της τη δινω και την ξαναχρησιμοποιώ και ας εχει πέσει εκεί που κοιμάται. Μονο αν πέσει κατω η ακουμπήσει σε άσχετα έπιπλα την αλλάζω. Δεν είναι δυνατόν τα πάντα να είναι συνέχεια αποστειρωμένα, άλλωστε και τα χέρια της γλύφει και τα μανίκια της οταν λυσσάει που δεν ειναι αποστειρωμένα. Όσο μπορώ προσέχω και μέχρι τώρα δεν είχαμε πρόβλημα. Είμαι όμως και της λογικής οτι η πολύ προσοχή φέρνει αντίθετα αποτελέσματα οπότε όπως νομίζει η κάθε μανούλα πράττει.

Μπαρμπόυλα υπομονή τουλάχιστον 40 μέρες!! Ειναι δύσκολο σπορ ο θηλασμός αλλά απαραίτητος!!


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites

παπατρικος δεν εχω προβλημα με τον θηλασμο ειμαι οκ....!!το βραδυ λιγο παιδευομαι που εχει γκρινιτσες αλλα ειμαι καλα..δοξα τον Θεο κοιμαται κ οσο κοιμαται κοιμαμαι..αφου εχω την βοηθεια της μαμας μου..!!:D:D τωρα κοιμαται ο μπεμπουλης μας παλι κ εγω προετοιμαζομαι για το βραδυ παλι...βεβαια εχω πεσμενη πιεση σημερα ολη μερα κ δεν εμπιστευομαι τον εαυτο μου...εχει πεσει στο 8.5!!!τωρα τρωω τα φρουτακια μου κ προσπαθω να την παλεψω...!!


Jr39p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφουλα εμένα αεριζεται συνεχεια και κάνει πολλα κακάκια δεν ξέρω γιατι ειναι τόσο ανήσυχος και κλαίει συνεχεια. Τωρα του έδωσε ο άντρας μου ξένο γάλα να ηρεμήσει.. Στενοχώριέμαι δίπλα που καταφευγουμε σε αυτη τη λύση. Νιώθω οτι δεν χορταινει με το στήθος νευριαζει τα παρατάει και μετα γλυφεται και φτου απο την αρχη. Πολυ δύσκολος τελικα ο Θηλασμος. Παπατρίκος αξριβως οπως τα λες ειναι.

Πριν με έπιασε κι εμένα κρίση κλαμματος που είμαστε εδω δυο άνθρωποι με τον άντρα μου τσακωνομαστε συνεχεια και δεν μπορούμε να κάνουμε καλα μια σταλιά παιδι.


Σε ευχαριστώ Αγία μου Ειρήνη, Άγιε Ευφραίμ, Παναγιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις Μαιρούλα μου γιατι είχα κατάθλιψη τουλάχιστον 3 εβδομάδες... Δεν πειράζει λίγο ξένο, η ψυχική σας υγεία είναι πιο σημαντική αγάπη μου. Κι εγώ έδωσα 2 εβδομάδες και τώρα θηλάζουμε χωρίς κανένα θέμα αποκλειστικά (και πιπίλα τις περισσότερες φορές μετά για γλυκό ύπνο). Όταν εισαι ξεκούραστη να το παλεύεις και αν δεν μπορείς το δικό σου με μπιμπιράκι. Μην αγχώνεσαι και μην απογοητεύεσαι. Όλα θα γίνουν και στο λέω εγω που αισθανόμουν αποτυχημένη, το παιδί δεν έπαιρνε βάρος και όλοι με ζαλιζανε. όταν το βράδυ δεν άντεχα το ξένο το έπινε μια χαρα. Με τον άντρα μου σκοτωνόμαστε κάθε μέρα... Καλά λένε ότι ο πρώτος χρόνος με το πρώτο παιδί ειναι κρίσιμος για το ζευγάρι..


tt163fd3.aspx

tt1cfe8d

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...