Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα παρεάκι!

Λιανα καταπληκτική η μικρη σου! Πωπω επισκέπτες που έχετε. Το έχω ακουσει κι εγω οτι ειναι πολύ ωραια αλλά μας πέφτει κομματακι άβολο να έρθουμε. Χωρια που με τοσο πολύ κοσμο δεν ξέρω αν θα το ευχαριστιομασταν κιολας. Προπερσι ειχε ταξει ο αντρας μου στην μικρη το event που ειχαν οργανωσει σε ενα εμπορικό κέντρο με θέμα το Frozen κι εκατσα στην ουρα 1,5 ωρα. Τους εξηγηθηκα οτι κατι τετοιο δεν το ξανακάνω. 

Αφροδίτη ειστε και ψαραδες ε; Παρολο που κι εμεις ειμαστε σε νησί εγω δεν το έχω με το ψαρεμα. Όσον αφορα την κορη σου, επειδη ειμαι καμμενη, οσο ειναι καλά στα κιλά της και στο σιδηρο μην ανησυχεις. Θελει τρομερη υπομονή και σταθεροτητα αυτη η φαση. Θα μου πεις που να τη βρεις τη ρημαδα την υπομονή δεδομένου οτι οσονουπω ερχεται κι ενα άλλο πλασματακι. Μάλλον τη γεννάμε κι αυτην. 

Αγγελικη τι ωρα σχολασες τελικά χτες; Μεγεια το μαλλακι. Κι εγω πρεπει να το φτιαξω την επόμενη εβδομάδα να γινω ωραια (λέμε τωρα).

Palmoira εγω έφτιαχνα μια συνταγη της Σκουρα και την τελευταια φορα εφτιαξα της Εβιρι (μέλος της παρεας μας, το μπλογκ της ειναι  http://thisauroikouzinas-syntages.blogspot.gr/). Ειχαν βγει ωραια. Φετος δεν θα φτιαξουμε λογω πενθους. 

Χτες ειχαμε φασολάδα και σημερα παστιτσιο.

Αδεια θα παρω και τις 2 εβδομάδες των εορτών οπότε κανονίστε ραντεβου!

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημερα!!!τι κανετε?

Και εμεις πηγαμε στο κομμωτηριο χθες και εγω και η κορη μου!εγω εκοψα την ψαλιδα και η κορη μου ηθελε καρε!τελικα το κοψαμε μακρυ καρε μεχρι τον ώμο!θα κανουνε Χριστουγεννιατικη γιορτη στο σχολειο την Τεταρτη και θα ειναι χιονονυφαδα!θα κατεβω το απογευμα στην αγορα να παρω τουλι ασπρο και λαστιχο να της φτιαξει η πεθερα μου μια φουστα τουτου!

σημερα θα φαμε ψαροσουπα απο χθες η κορη μου θα φαει στην πεθερα μου γιατι απεργει η μια δασκαλα και θα σχολασουν 1 η ωρα!για αυριο θα κανω κατι ευκολο για να προλαβω να κατεβω αγορα...πειτε καμια ιδεα..

Φωτεινη δεν ειναι οτι δεν τρωει τιποτα!απλα τρωει συγκεκριμενα φαγητα!αλλα δεν γινεται να τρωει μονο ρυζι ,μακαρονια ,κρεας,ψαρι και να μην τρωει οσπρια, λαδερα και λαχανικα...εγω τα μαγειρευω ολα δεν θελω να την μαθω ετσι...κανω υπομονη και λεω καποια στιγμη θα φαει..παλιοτερα ετρωγε περισσοτερα πραγματα...καλα οταν ηταν μωρο ετρωγε τα παντα!οτι της εφτιαχνα!η πεθερα μου για παραδειγμα θα της κανει η ρυζι η μακαρονια σημερα σιγουρα!αλλα δεν με νοιαζει γιατι δεν την κραταει συχνα...επειρεαζεται και απο την ξαδερφη της οταν ειναι στο χωριο..που δεν τρωει τιποτα εκτος απο ρυζι, μακαρονια,κρεας δεν εχει δοκιμασει ποτε οσπρια και λαχανικα...τελος παντων καποια στιμη θα φαει..τι ωραια που θα παρεις αδεια!

Ο αντρας μου ψαρευει με ψαροντουφεκο ελευθερες καταδυσεις κανει οχι με μπουκαλα...οποτε τρωμε φρεσκα ψαρακια , χταποδακια..και κωλοχτυπες...

Φιλακια σε ολες!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μπιφτεκάκια κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες έχω φτιάξει για σήμερα. Για αύριο δεν θα μαγειρέψω καθώς έχει υπόλοιπα από προηγούμενες μέρες.

Χτες αγόρασε ο άντρας μου μόνο boiler τελικά για τον ηλιακό και σήμερα μένει να το συνδέσει με τους συλλέκτες. Οπότε θα πάψουμε να μπανιαριζόμαστε στην πεθερά μου!

Φωτεινή κι εμένα με εκνεύριζει να πρέπει να στηθώ στην ουρά για να ανέβουν τα παιδιά σε ένα παιχνίδι ή να βγάλουν μία φωτογραφία. Ευτυχώς ούτε κι εκείνα μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία. Ωραία, αφού θα είσαι Αθήνα 2 εβδομάδες σίγουρα θα μπορέσουμε να τα πούμε. Χτες σχόλασα στις 5 αλλά σήμερα ίσως τραβήξει πιο αργά.

Αφροδίτη με υγεία τα μαλλάκια σας! Έχω απορία... τι είναι οι κωλοχτύπες?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , ΑΓΓΕΛΙΚΗ2 είπε:

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μπιφτεκάκια κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες έχω φτιάξει για σήμερα. Για αύριο δεν θα μαγειρέψω καθώς έχει υπόλοιπα από προηγούμενες μέρες.

Χτες αγόρασε ο άντρας μου μόνο boiler τελικά για τον ηλιακό και σήμερα μένει να το συνδέσει με τους συλλέκτες. Οπότε θα πάψουμε να μπανιαριζόμαστε στην πεθερά μου!

Φωτεινή κι εμένα με εκνεύριζει να πρέπει να στηθώ στην ουρά για να ανέβουν τα παιδιά σε ένα παιχνίδι ή να βγάλουν μία φωτογραφία. Ευτυχώς ούτε κι εκείνα μπαίνουν σε τέτοια διαδικασία. Ωραία, αφού θα είσαι Αθήνα 2 εβδομάδες σίγουρα θα μπορέσουμε να τα πούμε. Χτες σχόλασα στις 5 αλλά σήμερα ίσως τραβήξει πιο αργά.

Αφροδίτη με υγεία τα μαλλάκια σας! Έχω απορία... τι είναι οι κωλοχτύπες?

οι κωλοχτυπες ειναι ειδος αστακου..ειναι πολυ νοστιμη την κανουμε και μακαροναδα!βεβαια δεν πιανει συχνα και αναλογα την εποχη τωρα δεν εχει και αν ειναι πολυ μικρη την αφηνει...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσακια τι κάνετε;

Εχω πολλες μερες να μπω να διαβασω τα νεα σας κ μου λειψατε.

Εγω κανω υπομονη μιας κ μια μερα εμεινε κ μετα ξεκιναει η αδεια μου η Χριστουγεννιατικη, μπας κ ξεκουραστω λιγακι. Ξεκιναει την Δευτερα κ γυριζω γραφειο 2 Γενάρη,οποτε πιστευω καποια στιγμη να τα καταφερουμε να το πιουμε το καφεδακι μας.

Στο χωριο θα παμε μονο τις 4 μερες των Χριστουγεννων . 

Σημερα το μενου εχει μπιφτεκια με πατατες στο φουρνο . Για αυριο μαλλον περισευματα. Εχει απο χτες λιγα φασολακια, λιγα μακαρονια του μικρου, εμεινε κ λιγο σημερινο θα περασει το μεσημερι κ το βραδυ κατι προχειρο.

Link to comment
Share on other sites

Τζενάκι άντε 1 μέρα σου έμεινε και μετά θα χαρείς το σπίτι και τα παιδάκια σου! Θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο, αν είναι, για να βρεθούμε και με την Φωτεινή αλλά και όποια άλλη κοπέλα μπορεί.

Εγώ άδεια έχω την εβδομάδα ανάμεσα Χριστούγεννα - Πρωτοχρονιά. Θα είμαστε στο χωριό, πρώτα ο Θεός.

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Έχω πολλές μέρες να γράψω, αλλά μπαίνω κάπου κάπου και διαβάζω τα νέα σας. Έχω αρκετό τρέξιμο γενικώς και όσο πλησιάζουν οι γιορτές στην δουλειά αρχίζει πολύ πήξιμο. Να φανταστείτε ήθελα να κάνω μελομακάρονα και δεν έχω προλάβει.. τελικά είπα στη μαμά να φτιάξει και με την ευκαιρία την απασχολώ και λίγο, γιατί από τότε που γύρισε από το χωριό, κοντεύει να πέσει σε κατάθλιψη! Έχουμε και αυτά....

Ελπίζω να είσαστε όλες καλά, γιατί πολλές ιώσεις ακούω... πέρασα και εγώ μία, αλλά ελαφριά (ευτυχώς).

Άμα κανονίσετε για μάζωξη, πείτε μου, μήπως τα καταφέρω, αλλά επειδή δεν πολυμπαίνω εδώ, στείλτε μου στο φέις.

Σήμερα έχει γενέθλια ο άντρας του θέματος μας, ο Νίκος και έχετε όλες φιλιά... μου τα είπε από το φέις.

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Φακές έχω μαγειρέψει για σήμερα. Κουραμπιέδες και μελομακάρονα δεν με βλέπω να φτιάχνω. Φτιάχνουν όμως η μαμά και η πεθερά μου και μας δίνουν. Μέσα στο σαββατοκύριακο θα παραλάβω μια δόση!

Νινάκι καλά κάνεις και απασχολείς την μανούλα σου! Άν είναι και κανονιστεί συνάντηση θα σε ειδοποιήσω. Μίλησα κι εγώ με τον Νίκο χτες και μου είπε να δώσω χαιρετίσματα σε όλες.

Σήμερα θα φύγω νωρίς από την δουλειά γιατί έχω εμβολιάκι να κάνω. Αν δεν τα ξαναπούμε εύχομαι σε όλες καλό σαββατοκύριακο!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια! Σήμερα φτιάχνω μπιφτέκια γαλοπούλας και θα βράσω και ωραίους ζωχους. Μελομακάρονα δεν έφτιαξα ακόμη, ελπίζω να προλάβω το ΣΚ. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέραααα

Χρονια πολλα στο Νικο μας να τον χαιρομαστε !  Γεορς κ δυνατος να ειναι με πολλες επιτυχιες οπως αυτος ξερει !!

Αγγελικουλα ναι μιλαμε !! 

Νινακι κουραγιο μωρε με την δουλεια στα λεω εγω που εχω λαλησει , σκεψου πως ερχονται γιορτες θα αλλαξουμε λιγο παραστασεις κ στην τελικη δεν αξιζει τον κοπο να σκαμε για την δουλεια ετσι δεν ειναι ; Κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε !

Παλμοιρα πολυ ωραιο το φαγακι σου !

Εμεις σημερα φακες . Τα τσακισανε χτες τα μπιφτεκια, ενα εμεινε ποιος να το πρωτοφαει κ τα φασολακια επισης ηταν πολυ λιγα, ετσι εβαλα μπρος κατσαρολα στις 9 το βραδυ.

Εχω κ εγω βλεψεις για το Σαββατο για μελομακαρονα , για να δουμε ! Αλλιως ενα πρωι την βδομαδα που θα καθομαι, ηθελα ομως Σαββατο να τα κανω μαζι με τα παιδια ... Τωρα που τι γραφω μαλλον σημερα το βραδυ θα ειναι ευκαιρια !! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια..μας κανει ωραιες μερες αλλα φυσαει αρκετα σημερα κρυο πολυ δεν εχει

Θα φτιάξω κ εγω μελομακάρονα φέτος πρωτη φορα την συνταγή του Άκη..τα εφτιαξε η μαμα μου κ ειναι τελεια...ειχε μια αλλη συνταγη αλλα γινοταν πολυ μαλακα κ τα βαρεθηκαμε..ελπιζω να τα πετύχω

Αγγελική μεγεια το.μαλλι κ.εμεις κουρευτηκαμε κ μικρή καρεδακι μεχρι τους ώμους ειναι κ σγουρο απο τα δυο κ.μετα αρχισαμε να εχουμε μαλλι χαχα

Φωτεινη να ερθετε του χρονου και να κλεισετε απο το καλοκαιρι..γινεται πανικος..ειναι ωραια εκδρομη μπορεις να πας Μετεωρα Ελατη Περτουλι Λιμνη Πλαστηρα

Αφροδιτη μεγεια κ τα δικα σας μαλλακια 

Τζενη καλη ξεκούραση

Γεια σου Νινα ναι σε χασαμε..να μπαινεις συχνοτερα

Μαγειρικα Τετάρτη σπανακορυζο Πέμπτη κοτοπουλο με  μουσταρδα γιαουρτι κ πατατες κ σημερα γιγαντες

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!

Την Παρασκευη ειχα παρει άδεια μια κι έδιναν βαθμους στο σχολειο της κορης μου και πηγα. Το Σκ τα περασαμε καλά, ειχα φερει στο σπιτι παρεα της κορης, την Κυριακή πηγαμε σε μια φιλη της. Τα παιδια το κατευχαριστηθηκαν.

Νινα οντως σε χασαμε. Καλά εκανες για τα μελομακαρονα και τη μαμα σου. Θα σε ενημερωσουμε για τη συνάντηση. Οσον αφορα τη δουλεια υπομονη γιατι ειναι απαιτητικη περιοδος τωρα.

Λιανα όντως ειναι πολύ ωραια στα μερη σου αλλά μου ειναι δύσκολο να κανονισω απο νωρις γιατι εγω δεν ξέρω εγκαιρως την άδεια μου κι ο συζυγος εκεινες τις μερες δεν μπορει να παρει. Με γεια τα μαλλακια σας.

Τζενη καλή ξεκουραση! Τι ωραια που θα κατσεις λιγακι να ξαποστασεις γιατι σου χρειάζεται. Ελπίζω αυτη τη φορα να καταφερουμε να συναντηθούμε.

Αφροδίτη μεγεια και τα δικά σας μαλλακια! Ο δικος μου θα ειναι ταρανδος! Η μεγαλη καλλικάντζαρος. Κι εγω πιστευω οτι καποια στιγμη θα αρχισει να τρωει η μικρη. Παντως ειναι δυσκολια για τη νοικοκυρα να βαζει διπλή κατσαρολα.

Palmoira δεν εχω δοκιμασει ποτε μπιφτεκια γαλοπουλας. Τα κανεις οπως και του κοτοπουλου;

Λοιπον την Παρασκευη εφτιαξα hot-dog για τα παιδια και τραχανά για εμας τους μεγαλους. Πηγα κι εγω κομμωτηριο με τη μαμα μου ομως για να γινουμε ομορφες για τις γιορτες. Το Σαββατο το μεσημερι κοτομπουκιες με πατατες τηγανητες και το βραδυ πιτσα και κρεπες μια που ειχαμε και την κοριτσοπαρεα. Την Κυριακή φαγαμε μακαρονια και κιμά στην φιλη μας. Για σημερα κοτοπουλο κοκκινιστο με πουρε. Θελω να φτιαξω και κέικ σήμερα για τη γιορτη του νηπιαγωγειου που ειναι μεθαυριο και πρεπει να παμε κατι γιατι άλλη ώρα δεν προλαβαινω.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην μαγειροπαρεα!!!τι κανετε?

Καλη εβδομαδα να έχουμε!!!απο οτι βλέπω όλες πηγαμε κομμωτηριο!Με γεια σε όλες λοιπόν!!!

εμενα ηρθε η κουμπαρα μου η νονα της κόρη μου Σαββατοκυριακο με τον αντρα της και το παιδακι τους!περασαμε πολυ ωραια πηγαμε την Κυριακη στα μαγαζια και το μεσημερι για φαγητο!

Ετοιμαζομαστε για την γιορτη του σχολειου η πεθερα μου της εφτιαξε την φουστα και θα παμε σημερα να την παρουμε να δουμε πως της παει, της πηρα και μια στεκα με χιονονυφαδες πανω!και καλσον ασπρο και εχουμε και μια μπλουζα ασπρη και μια χαρα!

Μαγειρικα το Σαββατο εφτιαξα καλαμαρακια με πατατες με κρεμμυδακι και ντοματουλα στην κατσαρολα...παραγγελια του αντρα μου...τα καλαμαρακια φρεσκα..εγινε πολυ νοστιμο..η κορη μου φυσικα δεν εφαγε..αλλα εφαγε μακαρονια με κιμα απο την προηγουμενη!την κυριακη φαγαμε εξω!και για σημερα φασολακια!

και εγω θα φτιαξω μελομακαρονα αυτη την εβδομαδα..θα δω ποτε θα τα καταφερω..την συνταγη του Ακη φτιαχνω και εγω!

Φιλακια!!!:-D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα και καλή εβδομάδα!

Ήσυχο ήταν το σαββατοκύριακό  μας σε γενικές γραμμές. Το Σάββατο το πρωί έκανα τα κλασικά σκουπιζοξεσκονίσματα στο σπίτι. Το βράδυ πήγαμε στο σπίτι της αδερφής του άντρα μου που γιόρταζε το βαφτιστήρι μας. Την Κυριακή το μεσημέρι συναντήθηκα με κάποια ξαδέρφια μου και πήγαμε για τσιπουράκια και μπύρες στην Πλάκα. Ωραία ήταν!

Τα μαγειρικά του Σαββατοκύριακου είχαν ως εξής: Σάββατο μεσημέρι, κουτσομούρες τηγανιτές με χόρτα. Το βράδυ που είχαμε πάει στην αδερφή του άντρα μου είχαν κεμπάπ και λουκάνικα ψητά, ρολό χοιρινό, λουκανικοπιτάκια και τυροπιτάκια, σαλατούλα με λάχανο, ξυνόμηλο και ρόδι, πατατούλες τηγανιτές και τζατζίκι. Την Κυριακή το μεσημέρι όπως σας είπα φάγαμε έξω αλλά είχα ήδη φτιάξει κοτόπουλο κοκκινιστό στο φούρνο με κριθαράκι για να φάνε τα παιδιά. Για σήμερα  έχω φτιάξει φασολάκια.

Παρεάκι σας φιλώ όλους και θα μπω αργότερα να σχολιάσω τα νέα σας γιατί με καλέι το καθήκον....  


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...