Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας,

σας διαβάζω καιρό και πραγματικά κοριτσια με έχετε ενθουσιάσει! Πολύ νοικοκυρές !!Μπραβο σας!

Εχθες πήρα έναν ατμομάγειρα και ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία ή καμία ωραία συνταγουλα. 

Σας ευχαριστώ πολύ


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα παρεάκι! Εδω εβαλε κρυο και ψιλοχιονισε στο βουνο επανω. Την ωρα που ηρθα στη δουλεια ειχε 4 βαθμους.

Palmoira καλώς ορισες! Δυστυχως δεν έχω ατμομαγειρα οπότε δεν μπορω να βοηθησω.

Αφροδιτη ειστε γλυκατζουδες ε; Τι γλυκά που τα λενε τα μικρα! Εγω ειμαι μονο με τη σοκολάτα κατα τα αλλα δεν με νοιαζουν τα γλυκά. Τι νέα απο το γιατρο;

Τζενη δεματακι απο το χωριο ακουω. Τι καλά!

Αγγελικη δεν λες στην πεθερα σου να μας πει τη συνταγη του κοτοπουλου με το σπανάκι; Η κορη ζητησε να στολισουμε το σπιτι στην Αθηνα αλλά δεν ξέρω τι θα κανουμε τελικά.

Χτες ειχαμε γεμιστα που ειχε ζητήσει η κορη. Για σημερα σουπιτσα με ζωμο που εχω ετοιμο στην αγια καταψυξη. 

Ευχαριστω για τις ευχες σας για τη γιαγια. Αυριο πρώτα ο Θεος ταξιδευω. Θα τα πουμε τη Δευτερα.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας,

σας διαβάζω καιρό και πραγματικά κοριτσια με έχετε ενθουσιάσει! Πολύ νοικοκυρές !!Μπραβο σας!

Εχθες πήρα έναν ατμομάγειρα και ήθελα να σας ρωτήσω εάν έχει κάποια εμπειρία ή καμία ωραία συνταγουλα. 

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλημερα palmoira!Καλωσόρισες στην μαγειροπαρέα!

Εγω η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ατμομαγειρα αλλα πιστευω και εχω ακουσει οτι ολα τα λαχανικα θα ψηνονται ωραια και θα κρατανε και τις θρεπτικες τους αξιες!καθως και το ψαρι και το κοτοπουλο!νοστιμα και υγιεινα!θα γραφει και στις οδηγιες καποια πραγματα για το χρονο που θα θελει καθε τροφιμο!καλοριζικος και καλα μαγειρεματα!μπορεις να ψαξεις και στο ιντερνετ θα βρεις πολλες συνταγες!και αν εχει και καμια κοπελα απο εδω θα μπορεσει να σε βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Afroditi85 είπε:

Καλημερα palmoira!Καλωσόρισες στην μαγειροπαρέα!

Εγω η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ατμομαγειρα αλλα πιστευω και εχω ακουσει οτι ολα τα λαχανικα θα ψηνονται ωραια και θα κρατανε και τις θρεπτικες τους αξιες!καθως και το ψαρι και το κοτοπουλο!νοστιμα και υγιεινα!θα γραφει και στις οδηγιες καποια πραγματα για το χρονο που θα θελει καθε τροφιμο!καλοριζικος και καλα μαγειρεματα!μπορεις να ψαξεις και στο ιντερνετ θα βρεις πολλες συνταγες!και αν εχει και καμια κοπελα απο εδω θα μπορεσει να σε βοηθησει!

Καλημέρα Αφροδίτη,

εχθες έκανα την πρώτη δοκιμή. Τα λαχανικά πατάτες,μπρόκολο,κουνουπίδι και κολοκυθάκια έγιναν απίθανα! Τραγανά και πεντανόστιμα. Δοκίμασα και μπιφτέκια αλλά έκανα λάθος στο χρόνο μάλλον και τα έβαλα πολύ ώρα με αποτέλεσμα να μη γίνουν πολύ αφράτα. Φοβήθηκα μήπως μείνουν άψητα και το παράκανα! Θα δοκιμάσω σίγουρα ψάρι τις επόμενες ημέρες.


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στο υπολοιπο μαγειροπαρεακι!τι κανετε σημερα?

εμεις πηγαμε χθες στο γιατρο οικογενειακως και ειδαμε το μωρακι μας!ολα πολυ καλα!εχουμε ενα πολυ καλο μωρο που αναπτυσσεται κανονικα!και μας επιβεβαιωσε οτι ειναι κοριτσακι!εχω παρει 1,5 κιλο συνολικα!πολυ καλα!μου ειπε βεβαια να προσεχω τις γιορτες μην τα παρω μαζεμενα!χαχαχα..κατι ξερει!!

Φωτεινη ετσι ειναι!τα παιδια ειναι αθωα!οτι βλεπουν λενε!καλο ταξιδι και καλα να περασετε!

εμεις σημερα ψαρακι στο φουρνο!και περισσεψει και ενα πιατο φαγητο απο χθες!η κορη μου κοριτσια δεν τρωει στο σχολειο και με στεναχωρει!σημερα μου ειπε οτι θα φαει το ψαρι για να δουμε!επισης θα κανουνε κρητικο πρωινο με τις ελιες που τους εδωσαν απο την εκδρομη που πηγαν στον Αρόλιθο!και εγω της εβαλα ντοματουλα αγγουρακι, φετουλα, και παξιμαδακια!για να δουμε!αυτα της αρεσουνε και θα τα φαει!

και εγω την θελω την συνταγη με το κοτοπουλο και το σπανακι!

Καλημερα να εχουμε!:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Για σήμερα έχω μαγειρέψει αρακά. Για αύριο ξεπαγώνω μπιφτέκια κοτόπουλου που θα τα βάλω στον φούρνο. Ϊσως βάλω και πατάτες αλλιώς θα φτιάξουμε ρυζάκι ή πουρέ για συνοδευτικό. Θα σας πω αύριο...

Palmoira καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δεν έχω ατμομάγειρα οπότε δεν μπορώ να σε διαφωτίσω σχετικά με συνταγές. Αλλά από ότι διάβασα ήδη έκανες τις δοκιμές σου ...

Φωτεινή καλό ταξίδι να έχετε! Να προσέχετε πολύ γιατί προβλέπεται κακοκαιρία τις επόμενες μέρες με πολλές βροχές! Να κάνεις την χάρη στην κορούλα σου και να στολίσετε. Να χαρεί λιγάκι αφού δεν θα το κάνετε στο νησί.

Αφροδίτη χαίρομαι που είναι όλα καλά με την μπεμπούλα! Όσο για το φαγητό της κόρης μην αγχώνεσαι... η Φωτεινή τα έχει περάσει σε χειρότερο βαθμό και φέτος βλέπει άλλο παιδί! ( Φτου φτου σκόρδα, Φωτεινούλα!) Κι εμένα ο δικός μου υπήρχαν φορές που δεν έτρωγε στο σχολείο αλλά αναπλήρωνε το κενό στο σπίτι. 

 

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, palmoira είπε:

Καλημέρα Αφροδίτη,

εχθες έκανα την πρώτη δοκιμή. Τα λαχανικά πατάτες,μπρόκολο,κουνουπίδι και κολοκυθάκια έγιναν απίθανα! Τραγανά και πεντανόστιμα. Δοκίμασα και μπιφτέκια αλλά έκανα λάθος στο χρόνο μάλλον και τα έβαλα πολύ ώρα με αποτέλεσμα να μη γίνουν πολύ αφράτα. Φοβήθηκα μήπως μείνουν άψητα και το παράκανα! Θα δοκιμάσω σίγουρα ψάρι τις επόμενες ημέρες.

Ωραια σιγα σιγα θα τον μαθεις!θα δεις και θα σου φαινεται παιχνιδακι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια..

Τζένη λες να ετοιμάζομαι;να βάλουμε μπροστα το.δευτερο;χαχα..μπα οχι ακομα

Παλμοιρα καλως ηρθες ουτε εγω εχω ατμομαγειρα..τα.λαχανικά ξερω τα κανει ωραια να μας πεις κ τα κρεατα

Αφροδιτη τι ωραια μια χαρα η μπεμπα κ 1μιση κιλο τελεια..η μικρη σου δεν τρωει σχολειο;σπιτι;εμεις φέτος που πηγαμε πρωτη φορα παιδικό δεν έτρωγε στην αρχη τωρα ευτυχως τρώει πρωινο οχι και τόσο δεν.πειράζει αλλα μεσημεριανό τρωει θα ερθει σπίτι θα φαει κ εδω λιγο..ειμαστε σε φαση φαγητου το καλοκαιρι περασαμε αφαγια βεβαια

Τα υπόλοιπα κοριτσια τι κανουν;

Μαγειρικα Παρασκευή γεμιστα κ το Σάββατο την Κυριακή φαγαμε στη μαμα μου χοιρινο με πράσα κ κας εδωσε κ φαγαμε κ τη Δευτέρα χτες μπιφτεκακια με πατάτες έφτιαξα ενα κεικ μια φορμα με μηλο-κανελα κ οι αλλες δυο σκετο κ για σημερα σπανακορυζο

Link to comment
Share on other sites

 

πρίν από 33 λεπτά , Liana1984 είπε:

Καλημέρα κοριτσια..

Τζένη λες να ετοιμάζομαι;να βάλουμε μπροστα το.δευτερο;χαχα..μπα οχι ακομα

Παλμοιρα καλως ηρθες ουτε εγω εχω ατμομαγειρα..τα.λαχανικά ξερω τα κανει ωραια να μας πεις κ τα κρεατα

Αφροδιτη τι ωραια μια χαρα η μπεμπα κ 1μιση κιλο τελεια..η μικρη σου δεν τρωει σχολειο;σπιτι;εμεις φέτος που πηγαμε πρωτη φορα παιδικό δεν έτρωγε στην αρχη τωρα ευτυχως τρώει πρωινο οχι και τόσο δεν.πειράζει αλλα μεσημεριανό τρωει θα ερθει σπίτι θα φαει κ εδω λιγο..ειμαστε σε φαση φαγητου το καλοκαιρι περασαμε αφαγια βεβαια

Τα υπόλοιπα κοριτσια τι κανουν;

Μαγειρικα Παρασκευή γεμιστα κ το Σάββατο την Κυριακή φαγαμε στη μαμα μου χοιρινο με πράσα κ κας εδωσε κ φαγαμε κ τη Δευτέρα χτες μπιφτεκακια με πατάτες έφτιαξα ενα κεικ μια φορμα με μηλο-κανελα κ οι αλλες δυο σκετο κ για σημερα σπανακορυζο

Οταν γυριζει σπιτι δεν θελει να φαει απο το φαγητο που εφαγε στο σχολειο(μαλλον που δεν εφαγε)...θα φαει αλλα πραγματα...αν εχω κεικ θα θελει, γιαουρτι με μελι,ψωμι με μαρμελαδα ή μελι, κανενα φρουτο, καμια μπαρα δημητριακων, σκετα δημητριακα χωρις γαλα τα θελει, αν εχω φρεσκα αυγα να της βρασω κανενα αυγο, χθες εφαγε καροτα με λεμονι και αλατι, μετα που μαγειρευω για την επομενη αν της αρεσει το φαγητο μπορει να φαει λιγο...εχω και παντα στην καταψυξη ζωμο απο κοτοπουλο που εχω βρασει αν θελει να της κανω κανενα μακαρονακι..και το βραδυ πριν κοιμηθει γαλα...το ζηταει απο μονη της..ειναι καλη στα κιλα της η παιδιατρος μου λεει οτι ειναι φυσιολογικη...απλα εγω θελω να τρωει το φαγητο της και να μην τρωει σαχλαμαρες...εννοειται οτι αν εχουμε τιποτα μπισκοτα η σοκολατα και το ξερει θελει να φαει..αλλα προσπαθω να τα κρυβω...και ο αντρας μου της παιρνει την μπλε σοκολατα (μαυρη) και της αρεσει...και μπισκοτα με βρωμη και τετοια...

Link to comment
Share on other sites

Λιάνα μου, πολύτιμη βοήθεια τα μαμαδοταπεράκια! 

Αφροδίτη δώσε της λίγο χρόνο και νομίζω θα ξεκινήσει να τρώει και στο σχολείο. Το πολύ πολύ βάζε της μαζί κάτι πιο πρόχειρο και δίνε το κυρίως μεσημεριανό στο σπίτι. 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!!!!!

τι κανετε?εδω εχει ηλιο σημερα!κανει βεβαια λιγο κρυο!η κορη μου εχει συνδιασει τα Χριστουγεννα με το χιονι!οποτε της λεω θα στολισουμε το δεντρο γιατι πλησιαζουν τα Χριστουγεννα!και μου λεει α ωραια θα χιονισει!χαχαχα!λεω θα δειξει αλλα δεν το βλεπω φετος με τετοιο καλο καιρο που κανει!περισυ στο χωριο χιονισε και ξετρελαθηκαν τα παιδια!ειχαν βγει στην αυλη και εφτιαξαν χιονανθρωπο!αυτο ειναι πολυ σπανιο βεβαια!

Σημερα φακες και παντζαρια!προσπαθησα να πισω την κορη μου να δοκιμασει τις φακες γιατι κανουν καλο και εχουν σιδηρο κλπ...θα δειξει..τα παντζαρια της αρεσουν πολυ και τα τρωει!

μολις με κερασανε ενα γλυκακι γιατι εχουμε εναν Αντρεα στη δουλεια!οποτε ξεκινησε γλυκα η μερα!αν εχετε καποιον που γιορταζει να τον χαιρεστε!

Φιλια σε ολες!:wub:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο μαγειροπαρεάκι!

Μπιφτέκια κοτόπουλο στον φούρνο με πατατούλες έχω φτιάξει για σήμερα. Όποιος θέλει όμως μπορεί να τα συνοδέψει με πουρέ. 

Αφροδίτη η αλήθεια είναι ότι τα Χριστούγεννα συνδιάζονται ιδανικά με χιόνι αλλά όπως λες κι εσύ σε κάποια μέρη είναι σπάνιο φαινόμενο. Για να δούμε φέτος....

Κι εγώ τώρα θα πάω να πω χρόνια πολλά σε έναν συνάδελφο από άλλο όροφο, οπότε θα το πάρω κι εγώ το κέρασμά μου. Είμαι γλυκατζού κι εγώ!

 

  • Μου αρέσει 1

1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Τι κανετε κοριτσια; εμεις καλα ειμαστε στο κλασικο τρέξιμο αλλα καλα. Ρωρα εβαλα να μαγειρεψω μπριζολες κραστες θα τηγανισουμε και καμμια πατατα και μια χαρα θα βολευτουμε. 

Απο τις πλημμυρες ενας συναδελφος μου εχασε το αυτοκινητο του και ειχε πολλες υλικες ζημιες και μια φιλη μου δυστυχως εχασε τη μαμα της. Ηταν ηλικιωμενη και πνιγηκε δεν την προλαβαν. 

Στο σχολειο εχουμε προβληματα με τη δασκαλα η οποια χρησιμοποιεί λεκτικη και σωματική βια. Στο χρηστο που δεν φέρθηκε καλα και του πεταξε την τσαντα του πηγα απο κει και της την ειπα. Σ ενα αλλο παιδακι εδωσε χαστούκι. Γενινα έχουμε σοβαρο θεμα και τώρα εχω πει στο σύλλογο γονεων να κάνουμε συναντηση να δούμε πως θα κινηθουμε αλλα δυστυχως ενω πολλοι εχουν πρόβλημα δεν βλεπω και πολυ ενδιαφέρον. Να μην ηρεμήσουμε λιγακι. 

Σημερα ειχαμε ωραία ψαροσουπα για να πω και λιγα μαγειρικα και προχτες κοκκινιστο με μακαρονια.

Το Σάββατο λεμε να στολισουμε

Μηπως τις γιορτες που θα ερθει η φωτεινη να προσπαθήσουμε να συναντηθουμε; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Μακαρόνια με κιμά έχει σήμερα το μενού μας. 

Το απόγευμα έχω συνάντηση στο σχολείο της κόρης μου για να μας ενημερώσουν σχετικά με την 5ήμερη. Πάνε Χανιά και φεύγουν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, την Δευτέρα το βράδυ. Αν γυρίσω νωρίς θα κατεβάσω τα Χριστουγεννιάτικα από το πατάρι για να στολίσουμε αύριο. Έχω να σιδερώσω κιόλας... όλα θα γίνουν.

Ιωαννάκι ο σύλλογος δεν θα κάνει τίποτα. Πας σφαίρα στον διευθυντή και τον απειλείς πως θα πας στην Πρωτοβάθμια και στον Σχολικό Σύμβουλο αν δεν την συνετήσει. 

Θέλει δραστικές κινήσεις για να της κόψεις την φόρα. Άι σιχτίρ με την κάθε κότα που θέλει να λέγεται και δασκάλα!!!!!!

 


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια..καλο μηνα..βρεχει εδω αλλα δεν εχει πολυ κρυο..σημερα ανοιξε ο μυλος των ξωτικων..κ η πολη μας θα γεμισει κόσμο απο ολα τα μερη..ειναι πολυ ομορφα 

Ιωαννα τι πραγματα ειναι αυτα αν ειναι δυνατον κατι πρέπει να κάνετε..οριστε κατι τετοιες διοριζονται..κ εμεις ποτέ ετσι οπως παει...να μην το αφήσετε..νευριασα τωρα πφφφφ

Αγγελικη τι ωραια εκδρομουλα το κοριτσι σου μια χαρα..εμεις τριτη λυκειου ειχαμε παει Κερκύρα..κ εγω θελω να στολισω μαλλον Δευτέρα λεω να ειναι η μικρή παιδικό αλλιως δεν θα με αφήσει

Αφροδιτη εμενα ευτυχως τρωνε ολα το ιδιο φαγητο στο σχολειο παει σε δημοσιο κ δεν βαζω τιποτα μαζι..κ η δικια μου ειναι με τις μερες ο τι θελει οσο θελει

Μαγειρικα χτες αρνι με ρύζι στη γαστρα κ σημερα φασολαδα τραβαει ο καιρος με ελιτσες κ τουρσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...