Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Σε πολλές κοπέλες εμφανίζονται καφέ και όλα πάνε μια χαρά αλλά καταλαβαίνω απόλυτα το άγχος σας....

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσια!

Πως μου ειστε;

Βρε Τζενακι διερρηξαν το σχολειο; Ειναι μονο νηπιαγωγειο ή και δημοτικο και στοχευαν σε Η/Υ κλπ; Τι να πει κανεις... Ευτυχως που δεν το εκαναν εν ωρα λειτουργιας που θα ηταν και παιδακια μεσα.

Νινα ολα πανε καλά βλεπω. Μπραβο. Αληθεια τι κανουν τα κουταβακια σας;

Εβιρακι ευχαριστω για τα καλά σου λογια.

Η συνταγη για το λικερ που εκανα ειναι αυτη: http://www.sintagespareas.gr/sintages/liker-rodi.html |Εγω δεν πινω λικερ γενικα και δεν ξερω απο γευσεις. Αυτο το δοκιμασα και μου φανηκε ωραια και χριστουγεννιατικη η γευση του αλλα την επομενη φορα θα βαλω λιγοτερη κανελα. Παντως το χρωμα του ειναι πολύ ωραιο.

Εγω σημερα ειμαι με 2 ωρες υπνο. Ξυπνησε η μικρη γιατι την πονουσε το αυτι της το βραδυ και ειχε πολυ γκρινια. Την κρατησα σπιτι επειδη εκλαιγε και γκρινιαζε πολύ και θα παρω τον παιδιατρο τηλεφωνο να δω τι θα μου πει. Εφτιαξα και ολοκληρη ιστορια απο το πρωι γιατι δεν εστειλα και τον μικρο στο δικο του "σταθμο".

Η μικρη δεν τρωει γενικως. Ουτε στο σπιτι. Μονο μακαρονια σκετα και πατατες τηγανητες. Πιο μικρη ετρωγε κανονικα για την ηλικια της αλλά οταν ετρεχα με τους παππουδες που ειχαν μπει νοσοκομειο και την κρατησαν διαφοροι χαθηκε το παιχνιδι. Της εδιναν μονο γλυκα. Μετα άρχισε και η γιαγια τα "τι θελεις να σου φτιαξω" και παει. Πιστευω οτι θα διορθωθει η κατασταση αλλα θελει πολύ χρονο.

Με πηραν τηλεφωνο οτι αδειασε θεση και στο δημοσιο παιδικο σταθμο. Μαλλον ομως θα την απορριψω τωρα γιατι σκεφτομαι να περασει τωρα κι αλλη προσαρμογη η μικρη και μετα αν παω στο νησι σε 2,5 μηνες κι αλλη μηπως ειναι πολύ γιαυτην. Ειδαμε και παθαμε να μην πηγαινει με κλαματα σε αυτον. Δεν ξερω θα δουμε.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Τζενάκι, άβραστα τα έβαλα κι εγώ και μου σκλήρυναν λίγο στις άκρες αλλά δεν έβγαλα καθόλου το αλουμινόχαρτο και ήταν εντάξει την επόμενη μέρα. τι να πω για το νηπιαγωγείο; μήπως ήταν τπτ μεθυσμένοι;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερούδια μαγειροκόριτσα!

Σήμερα τρώμε φασολάκια που έμειναν από χτες.

Χτες είχα πάει στο σχολείο της κόρης μου για να ρωτήσω πως πάει. Μου είπαν τα καλύτερα όλοι οι καθηγητές της και είναι πολύ περήφανη για το κοριτσάκι μου!

Ουπς έπεσε δπυλίτσα τα λέμε σε λιγάκι...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Επανήλθα!

Αρετούλα υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που αφήνεις την ζύμη για το ψωμί να φουσκώσει? Σε ρωτάω γιατί σε όσες συνταγές έχω διαβάσει την αφήνουν για καμιά ωρίτσα.

Όσο για τα άσπρα μαλλιά ευτυχώς ψιλοάργησα να βγάλω. Γύρω στα 30 είχα κάμποσα αλλά τώρα δεν παίζει να τα αφήσω έτσι! Έχω πάρει τα γονίδια του μπαμπά μου ο οποίος ήταν άσπρος από τα 20!!!

Νίνα τι υπέροχο χρώμα έχουν τα χρυσάνθεμά σου!!!

Τζενάκι το ότι χάνεις αργά αλλά σταθερά βάρος θα σε βοηθήσει να το διατηρήσεις στην συνέχεια όταν θα σταματήσεις την δίαιτα! Τζενάκι μου εκεί που έχουμε φτάσει τα πάντα ληστεύουν! Τι να πει κανέις...

Φωτεινούλα το φαγητό στον σταθμό είναι κι αυτό μέσα στην προσαρμογή! Θα ξεκινήσει να τρώει κάποια στιγμή! Όσο για τον σταθμό άσε την καλύτερα εκεί που την έχεις τώρα! Σωστά το σκέφτηκες!

Μεγάλωσε μωρέ και ο μπεμπάκος σας και βγάζει δοντάκια!!!!

Το λικεράκι είναι πάρα πολύ καλή ιδέα για δωράκι! Μπράβο Φωτεινή!

Εβιράκι καλημέρα! Τι καιρό εχετε?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Φωτεινούλα σε νιώθω! κι εγώ τα ίδια, η μικρή έχει συνάχι και βήχα και φυσικά πολλή γκρίνια και δε με άφησε να κοιμηθώ, σέρνομαι σήμερα! Ρε παιδιά, πώς αλλάζει ο χαρακτήρας του ανθρώπου αν δεν κοιμάται, εγώ γίνομαι ευερέθιστη, λιγομίλητη και σκυθρωπή...:(:tongue:

Αγγελικούλα μπράβο για την κορούλα σου! Φούσκωσες από περηφάνια ε; Μπράβο! Αυτή είναι η ανταμοιβή των γονιών, ας μας βγάζουν εμάς την ψυχή:lol:

όσο για το ζυμάρι, ζυμώνω μόνο με προζύμι, χωρίς καθόλου μαγιά και θέλει το χρόνο του για να πάρει όγκο, ειδικά τώρα που κάνει και κρύο. Προσωπικά το βάζω πάνω από το στεγνωτήριο, όταν το έχω σε λειτουργία!:roll::lol:


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα Αρετούλα! Αλλά όποια ξέρει μου λύνει την εξής απορία : Αν μείνει η ζύμη με την μαγιά περισσότερη ώρα από ότι λέει η συνταγή να φουσκώσει θα πάθει τίποτα? Κι αν δεν υπάρχει θέμα πόση ώρα μετά μπορεί να έχει περάσει?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα Αρετούλα! Αλλά όποια ξέρει μου λύνει την εξής απορία : Αν μείνει η ζύμη με την μαγιά περισσότερη ώρα από ότι λέει η συνταγή να φουσκώσει θα πάθει τίποτα? Κι αν δεν υπάρχει θέμα πόση ώρα μετά μπορεί να έχει περάσει?

Ίσως "κάτσει", αλλά μετά ξαναζυμώνεται.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπραβο για την κορη σου Αγεγλικη μου!!!

Κ εμας χτες τα καλυτερα ειπαν για τον γιο!

Φωτεινη μου περαστικα στην κουκλιτσα σου. Λενε οτι ποναει πολυ το αυτι οταν εχεις ωτιτιδα.Ωχ τι τραβανε τα καημενα τα παιδακια μας!

Περαστικα κ σε εσας Αρετη μου!!

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινούλα ξεχάστηκα να σου πω περαστικά για την κορούλα σου πριν!

Τζένη τώρα που μου το είπες ότι ξαναφουσκώνει χωρίς πρόβλημα η ζύμη χάρηκα γιατί αυτός ο περιορισμός στην ώρα ήταν λίγο ανασταλτικός παράγοντας αν δεν έχω πολύ χρόνο μπροστά μου!

Μπράβο για τον γιόκα σου περήφανη μανούλα!;)


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια.

Έφτιαξα μακαρόνια με κιμά το μεσημέρι.

Καλημέρα! Για σήμερα έμειναν λαζάνια από χθες, ο Δημήτρης μου δε έφαγε μια κομματάρα ...να! Δεν το περίμενα να φάει σπανάκι...

Φαντάσου πόσο νόστιμα ήταν.

Τζενάκι σε χρειάζομαι, θέλω να σε ρωτήσω το εξής: Τη ζύμη για τα λουκανικο-τυροπιτάκια μπορώ να τη φτιάξω από σήμερα, να τη βάλω στο ψυγείο, αν χρειάζεται και να την ανοίξω αύριο το απόγευμα; Αν τη βάλω στο ψυγείο, πόση ώρα πριν θα πρέπει να τη βγάλω;

Ξανανοίγει και πάλι αν τη βάλεις στο ψυγείο. Νομίζω ότι 15'-20' φτάνουν να πάρει λίγο τη θερμοκρασία περιβάλλοντος για να την ανοίξεις με πλάστη.

Εβιρούλα μου, Αγγελικούλα, Νίνα μου, λοιπές κοπέλες είστε καλά; Τις καλημέρες μου. Πάω να ζυμώσω.

Καλά είμαι Αρετή μου.

Αν θες πες μας πως φτιαχνεις το λικερ ροδι πρεπει αν ειναι πολυυυυ ωραιο κ κανει κ τελειο χρωματακι!

Η συνταγή της Φωτεινής μ' αρέσει γιατί δείχνει πολύ εύκολη, τη διάβασα, αλλά δεν έχω φτιάξει ποτέ λικέρ ρόδι. Αν θες σου δίνω κι εγώ μία που είχα κρατήσει από το κανάλι STAR πριν μερικά χρόνια.

ΛΙΚΕΡ ΡΟΔΙ (ΣΤΑΡ)

Υλικά:

5 ρόδια καθαρισμένα,

1/2λ. κονιάκ ή τσίπουρο,

1/2κ. ζάχαρη,

1 ξύλο κανέλας,

1/4φλ γρεναδίνη,

1ποτ νερό.

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

Κόβουμε τα ρόδια στη μέση και μετά σε τέταρτα. Τραβάμε τη φλούδα κρατώντας την ψίχα κι ύστερα αφαιρούμε τις εσωτερικές μεμβράνες. Σε σουρωτήρι βάζουμε τούλι ή τουλπάνι τα ρίχνουμε, κάνουμε πουγκί και τα πιέζουμε ώστε να πέφτει το ζουμί στο σουρωτήρι και κάτω σε λεκάνη. Στην κατσαρόλα βάζουμε νερό και ζάχαρη για το σιρόπι. Στο στυμμένο χυμο ρίχνουμε το κονιάκ και την κανέλα. Σκεπάζουμε με μεμβράνη και το βάζουμε 4-5 μέρες στο ψυγείο. Όταν το βγάλουμε από το ψυγείο έχουμε ετοιμάσει και κρυώσει το σιρόπι την ίδια μέρα, το προσθέτουμε μαζί με τη γρεναδίνη στο χυμό και τέλος στο μπουκάλι, το αφήνουμε 3-4 μέρες να ωριμάσει στο ψυγείο κι ύστερα είναι έτοιμο για σερβίρισμα.

Ρωταω τι εγινε κ μαθαμε πως τα ξημερωματα διαρυξανε το σχολειο κ ειχαν σπασει τζαμαριες κλπ κ μεχρι εκεινη την ωρα ακομα περιμεναν την αστυνομια που ειχε γινει αφαντη.Εννοειται πως μας γυρισανε πισω κ δεν θα γινει σημερ μαθημα αλλα λεω που φτασαμε βρε κοριστια, να ληστευουν νηπιαγωγεια!! κ τι να παρουν μαρκαδορους?

Μνήστιτί μου Κύριε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν τα χρυσάνθεμα! έχω 5 χρωμάτων φυτά και έχουν ανθίσει όλα μαζί:D είναι υπέροχα αυτή την εποχή!

Φαντάζομαι ότι θα έχεις χάρμα οφθαλμών κήπο. Τα συγχαρητήριά μου Νίνα.

Ξυπνησε η μικρη γιατι την πονουσε το αυτι της το βραδυ και ειχε πολυ γκρινια.

Περαστικά της, ελπίζω να μην είναι τίποτα και μέχρι αύριο να της περάσει.

Με πηραν τηλεφωνο οτι αδειασε θεση και στο δημοσιο παιδικο σταθμο. Μαλλον ομως θα την απορριψω τωρα γιατι σκεφτομαι να περασει τωρα κι αλλη προσαρμογη η μικρη και μετα αν παω στο νησι σε 2,5 μηνες κι αλλη μηπως ειναι πολύ γιαυτην. Ειδαμε και παθαμε να μην πηγαινει με κλαματα σε αυτον. Δεν ξερω θα δουμε.

Δεν έχεις άδικο.

Χτες είχα πάει στο σχολείο της κόρης μου για να ρωτήσω πως πάει. Μου είπαν τα καλύτερα όλοι οι καθηγητές της και είναι πολύ περήφανη για το κοριτσάκι μου!

Κι εμείς είμαστε περήφανες για το κοριτσάκι της φίλης μας. Γι' αυτό σου ευχόμαστε πάντα τέτοια ν' ακούς.

Αρετούλα υπάρχει συγκεκριμένος χρόνος που αφήνεις την ζύμη για το ψωμί να φουσκώσει? Σε ρωτάω γιατί σε όσες συνταγές έχω διαβάσει την αφήνουν για καμιά ωρίτσα.

Αγγελική υπάρχουν συνταγές που κάνουν 3 φουσκώματα (3 ώρες) στο ψωμί. Το είχα κάνει έτσι την πρώτη φορά που είχα ζυμώσει πριν πολλά χρόνια. Αλλά το θεωρώ τόσο χρονοβόρο που δεν αξίζει τον κόπο να παιδευόμαστε μισή μέρα, ενώ θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα με τη μία φορά (1 ώρα) φουσκώματος.

Εβιράκι καλημέρα! Τι καιρό εχετε?

Είχαμε συννεφιά κυρίως και μόνο λίγη ώρα με ήλιο που έπαιζε κρυφτό. Η θερμοκρασία ήταν καλύτερη από τις προηγούμενες μέρες, δηλαδή γύρω στους 17-18 βαθμούς, ενώ χτες είχαμε 10. Δεν έβρεξε καθόλου σήμερα σε αντίθεση με χτες.

Αχ Φωτεινούλα σε νιώθω! κι εγώ τα ίδια, η μικρή έχει συνάχι και βήχα και φυσικά πολλή γκρίνια και δε με άφησε να κοιμηθώ, σέρνομαι σήμερα! Ρε παιδιά, πώς αλλάζει ο χαρακτήρας του ανθρώπου αν δεν κοιμάται, εγώ γίνομαι ευερέθιστη, λιγομίλητη και σκυθρωπή...:(:tongue:

Περαστικά στο μωράκι Αρετή. Η Εβιρίνα είναι τώρα 3 βδομάδες με τέτοιο συνάχι και βήχα που σταδιακά της αλλάζουν τα συμπτώματα.

Κατάλαβα Αρετούλα! Αλλά όποια ξέρει μου λύνει την εξής απορία : Αν μείνει η ζύμη με την μαγιά περισσότερη ώρα από ότι λέει η συνταγή να φουσκώσει θα πάθει τίποτα? Κι αν δεν υπάρχει θέμα πόση ώρα μετά μπορεί να έχει περάσει?

Το ζυμάρι δεν παθαίνει τίποτα αν μείνει πολλές ώρες να φουσκώσει, αρκεί να το έχεις σε χώρο που δε θερμαίνεται από κάποια πηγή (όπως καλοριφέρ, ήλιο, θερμοθάλαμο, ηλεκτρική κουζίνα στους 40ο βαθμούς) γιατί αλλιώς θα ξεραθεί. Δηλαδή, στο τραπέζι ή στον πάγκο της κουζίνας θα είναι μια χαρά. Αν έχεις χρόνο το φτιάχνεις το πρωί πριν φύγεις για τη δουλειά κι όταν έρθεις το μεσημέρι το συνεχίζεις σύμφωνα με τη χρήση που το θες.

Αυτό που έχει πρόβλημα κάποιες φορές είναι ο χυλός με μαγιά, (μαγιά διαλυμένη σε νερό με λίγο αλεύρι έτσι που να γίνει πηχτός χυλός) αν το βάλεις π.χ. όλη τη νύχτα να φουσκώσει μπορεί την επόμενη μέρα να το βρεις ξινισμένο.

Μου έχει τύχει στο παρελθόν κάποιο Πάσχα πριν φτιάξω τσουρέκια να μου ξινίσει ο χυλός επειδή τον είχα όλη τη νύχτα στην ηλεκτρική κουζίνα. Όμως δε θυμάμαι να σου πω αν την είχα αναμμένη στους 40ο ή κλειστή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...