Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Καλημέρα! Τελικά αποκοιμήθηκα, όπως καταλάβατε!

Λοιπόν, η συνταγή βασιλόπιτας:

380γρ μαργαρίνη

350 γρ. ζάχαρη

6 αυγά

ξύσμα από 1 πορτοκάλι ή λεμόνι

80γρ. μπράντυ

700γρ. αλεύρι για όλες τις χρήσεις

6 κουταλάκια μπέικιν πάουντερ

300 γρ. στραγγιστό γιαούρτι

Εκτέλεση: Χτυπάμε τα αυγά, τη ζάχαρη και τη μαργαρίνη σε μπωλ ώσπου να αφρατέψουν Προσθέτουμε το ξύσμα πορτοκαλιού η λεμονιού και το μπράντυ.

Κοσκινίζουμε το αλεύρι με το μπέικιν πάουντερ και το ρίχνουμε στο μείγμα εναλλάξ με το γιαούρτι. Ρίχνουμε το μείγμα σε αλειμμένο με μαργαρίνη και αλευρωμένο ταψάκι και ψήνουμε για 45 λεπτά σε προθερμασμένο φούρνο στους 200 βαθμούς.

Εύκολη ε; Σαν κέικ.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Α τώρα βλέπω ότι έχει και συνταγή για βασιλόπιτσα πολίτικη με μαχλέπι και γλυκάνισο. Σαν τσουρέκι φαίνεται.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Πρωινη σημερα. Πως τα πατε με την αλλαγη του καιρου;

Αρετη κι εγω δεν σχολιασα την ατακα του μικρου. Ειναι απαιχτα τα ατιμα. Η δικια μου εβλεπε στην τηλεοραση ενα παιδικο με μια παρεα που γυρναει απο πολη σε πολη και μου λεει:

Κορη: "Μαμα αυτα τα παιδια δεν εχουν σπιτι για να μενουν. Να τους παρουμε ενα" Εγω: "Δεν μπορουμε να παρουμε σπιτι σε παιδακια που παιζουν σε παραμυθια στην τηλεοραση, δεν ειναι αληθινα"

Κορη: Και οι Barbie μου δεν εχουν σπιτι μαμα. Να τους παρουμε ενα. Υπαρχει στα Jumbo.

Απο που το ξεκινησε για να καταληξει εκει που ηθελε. Στο μεταξυ δεν την εχω παει ποτε σε Jumbo (ετσι κι αλλιως δεν πολυψωνιζω απο εκει καθως δεν εχει και κοντα μου καποιο) και της εχω πει οτι στην Αθηνα δεν εχει Jumbo (για να μην αρχισει να ζηταει διαφορα που βλεπει)

Φαντασου ο δικος σου που ειναι και μεγαλυτερος τι θα λεει!

Εβιρακι η σπανακοπιτα ειναι μουρλια!

Αγγελικη δεν ηταν τοσο η ενταση των φαινομενων. Εβρεχε καθε μερα τουλαχιστον πεντε μηνες το χρονο και καποιους άλλους δεν εβρεχε καθε μερα αλλά αρκετες φορες. Πολλες φορες η βροχη ηταν τοσο εντονη οσο εδω και αυτο δυσκολευε τις μετακινησεις (γιατι εγω δεν μενω στην πρωτευουσα του νησιου) καθως ειχε και μικροκατολισθησεις. Γιαυτο και δεν μου κανει τιποτα εντυπωση.

Καλα βρε κοριτσι κουραζεσαι τοσο και τα ακους κιολας; Ειναι κριμα να μην εχεις χρονο για τα παιδια (λες κι εσυ δεν το θελεις αυτο) αλλα ειναι καποιες μερες που ειναι δυσκολες. Τι να κανουμε.

Εγω για βασιλοπιτα κανω τη συνταγη για κεικ που εβαλε και η Τζενη. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να φτιαξω αυτην που ειναι σαν τσουρεκι. Εδω να φανταστειτε τσουρεκια το Πασχα εφτιαξα για πρωτη φορα το 2012.

Για το αλλο θεμα που συζητουσαμε εγω ειμαι τυχερη γιατι δεν εχω αντιμετωπισει τιποτε απο την οικογενεια του αντρα μου ισα ισα μου συμπεριφερονται αψογα οι ανθρωποι. Αλλα λογω αλλων εμπειριων που ειχα στο παρελθον (με καποιους δικους μου συγγενεις) εχω κατορθωσει οι ασχημες κουβεντες των αλλων να μην με αγγιζουν (ψυχολογικα) - μια που τα λενε και μια που τα διαγραφω αλλιως θα ειχα αυτοκτονησει στην κυριολεξια κοριτσια, τοσο ασχημα πραγματα ειχα ακουσει και συνεχιζονται ακομα να αιωρουνται. Οποτε επελεξα τη δικη μου ηρεμια και τους αφηνω να σκυλιαζουν που δεν ενοχλουμαι και συνεχιζω τη ζωη μου.

Για σημερα θα φτιαξω κοτοσουπα που παει και με τον καιρο.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγειροκόριτσα!

Για σήμερα το μενού έχει μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ.

Αρετούλα πολύ εύκολη η συνταγή της βασιλόπιτας. Θα την φτιάξω το Σαββατοκύριακο για να δω αν θα αρέσει στα παιδιά!

Τα λέμε ξανά αργότερα καθώς τώρα με καλεί το καθήκον!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Βροχή και σήμερα... πού θα πάει, θα έρθει και η καλοκαιρία;)

genny ακριβώς το ίδιο κέικ έκανα χτες! λες και ήσουν στην κουζίνα μου:P το μόνο διαφορετικό ήταν ότι του έριξα γλάσο σοκολάτας από πάνω, στο μισό, για αλλαγή...ιδού η απόδειξη:

uzhs.jpg

Βασιλόπιτα από τώρα βλέπω! τί έγινε, μας έπιασε το χριστουγεννιάτικο πνεύμα ήδη?! μακάρι, να αλλάξουμε λίγο διάθεση!

Φωτεινή σούπα λες σήμερα,ε? εγώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα τί να μαγειρέψω... προχτές τα γιουβαρλάκια ήταν πολύ ωραία... έχουν μείνει λίγα για το μεσημέρι... αλλά το βράδυ?

Τα κουταβάκια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα... άνοιξαν τα ματάκια τους όλα και μου γαβγίζουν, μόλις με βλέπουν... έχουν πολύ γέλιο... χτες τα τάισα πρώτη φόρα... μου δαγκώνανε τα δάκτυλα με τα μικρά δοντάκια τους και μετά τα γλύφανε... έχω ξετρελαθεί μαζί τους!

Eviri περαστικά για το κρύωμα! ξέρεις εσύ: σουπίτσα και χουχούλιασμα:tongue:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Νινακι ουτε σινενοημενες να ειμασταν ε? Δεν ειναι πολυ ωραιο αυτο το κεικ?? Κ εσενα σου εχει πετυχει αψογα!!Στον γιο μου για να τον καταφερω να φαει το βαζω πανω λιγη μαρμελαδα φραουλα χαχαχα

Εβιρακι μου η πιτουλα σου χαρμα οφθαλμων! Μπραβο χρυσοχερα?

Πως εισαι σημερα?

Φωτεινη μου κ πολυ καλ ακανεις που τους αγνοεις! Κ εγω ειμαι της γνωμης καλυτερα το κεικ για βασιλοπιτα παρα το τσουρεκι .Περσυ ειχα κανει κ μια συνταγη απο τις συνταγες παρεας που την λεγαν βιενεζικη, κεικ ηταν κ ειχε μεσα καρυδια,σταφιδες,ινδοκαρυδο,λικερ ωραιο ειχε βγει.

Εμενα ο δικος μου που λες δεν το θελει απο μονο του το τζαμπο του εχει κολλησει οτι δεν εχει καλα παιχνιδια κ θελει να πηγαινουμε μονο μουστακα που εχει αποκλειστικα παιχνιδια γιατι του αρεσει που εχει παιδικα καροτσακια χαχαχα.

Ωραια η σουπιτσα ταιριαζει οπως λες κ με τον καιρο!

Αρετη μου πτωμα θα ησουν χτες ε? πωωω ρε κοριτσι ... Καλ αο μικρος θεος!

Λενε κατι ατακες τα ατιμα μας στελνουν αδιαβαστους! Κ εμενα ετσι μου την λεει με το γαντι το ατιμο κ απορω ποσο εξυονα κ θαραρλεα ειναι πλεον τα παιδια.

Κ οι πιτουλες της πεθερας ομως δεν πανε πισω να ειχα λιγο τωρα ...

Αγγελικη μου καλα της ειπε αφου στο κρεββατι ηταν το παιδι! Μοσχαρακι ε? μμμμμμμ

Εγω γι ασημερα εφτιαξα απλες κ ταπεινες φακουλες να φαμε.Εφτιαξα χτες κ ρυζογαλο κ εφαγε ο αντρας μου το βραδυ κ σημερα το πρωι κ εβαλα ενα μπολακι κ στο μικρο στο νηπειο κ ψιλοξινισε αλλα δενμε νοιαζει.Δεν μπορει να παιρνει μαζι του καθε μερα τοστ ...

τωρα για αυριο εχει μεινει για μας σπανακορυζο κ εχω κ ενα ψαρακι στην καταψυξη θα κανω ισα για τα παιδια μια σουπιτσα νε περασει η μερα. Το ΣΚ μαλλον θα παμε χωριο γιατι θα κανει πολιτικο γαμο ο αδερφος μου μιας κ περιμενουν μωρακι ... Πολυ κακοκαιρια ομως κ εκει θα ειναι ακομα χειροτερα οποτε δεν θα το χαρουμε καθολου

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Καλημέρα Φωτεινούλα!

Πρωινη σημερα. Πως τα πατε με την αλλαγη του καιρου;

Έβαλε κρύο σήμερα! Έχω λίγο πονοκέφαλο και με βλέπω να πίνω παυσίπονο!

Αγγελικη δεν ηταν τοσο η ενταση των φαινομενων. Εβρεχε καθε μερα τουλαχιστον πεντε μηνες το χρονο και καποιους άλλους δεν εβρεχε καθε μερα αλλά αρκετες φορες. Πολλες φορες η βροχη ηταν τοσο εντονη οσο εδω και αυτο δυσκολευε τις μετακινησεις (γιατι εγω δεν μενω στην πρωτευουσα του νησιου) καθως ειχε και μικροκατολισθησεις. Γιαυτο και δεν μου κανει τιποτα εντυπωση.

Καλά και στα Γιάννενα αν αρχίσει να βρέχει ξεχνάει να σταματήσει! Οπότε ξέρω τι εννοείς!

Καλα βρε κοριτσι κουραζεσαι τοσο και τα ακους κιολας; Ειναι κριμα να μην εχεις χρονο για τα παιδια (λες κι εσυ δεν το θελεις αυτο) αλλα ειναι καποιες μερες που ειναι δυσκολες. Τι να κανουμε.

Δυστυχώς αυτό δεν το καταλαβαίνουν όλοι :rolleyes:

Εγω για βασιλοπιτα κανω τη συνταγη για κεικ που εβαλε και η Τζενη. Δεν εχω δοκιμασει ποτε να φτιαξω αυτην που ειναι σαν τσουρεκι. Εδω να φανταστειτε τσουρεκια το Πασχα εφτιαξα για πρωτη φορα το 2012.

Εμένα δεν μου αρέσει η βασιλόπιτα να είναι σαν τσουρέκι. Την θέλω σαν κέικ!

Για το αλλο θεμα που συζητουσαμε εγω ειμαι τυχερη γιατι δεν εχω αντιμετωπισει τιποτε απο την οικογενεια του αντρα μου ισα ισα μου συμπεριφερονται αψογα οι ανθρωποι. Αλλα λογω αλλων εμπειριων που ειχα στο παρελθον (με καποιους δικους μου συγγενεις) εχω κατορθωσει οι ασχημες κουβεντες των αλλων να μην με αγγιζουν (ψυχολογικα) - μια που τα λενε και μια που τα διαγραφω αλλιως θα ειχα αυτοκτονησει στην κυριολεξια κοριτσια, τοσο ασχημα πραγματα ειχα ακουσει και συνεχιζονται ακομα να αιωρουνται. Οποτε επελεξα τη δικη μου ηρεμια και τους αφηνω να σκυλιαζουν που δεν ενοχλουμαι και συνεχιζω τη ζωη μου.

Κάνεις την καλύτερη δουλειά!

Για σημερα θα φτιαξω κοτοσουπα που παει και με τον καιρο.

Φιλακια

Καλημέρα κορίτσια!

Καλημέρα Νινάκι!

Βροχή και σήμερα... πού θα πάει, θα έρθει και η καλοκαιρία;)

Άντε να δούμε!

genny ακριβώς το ίδιο κέικ έκανα χτες! λες και ήσουν στην κουζίνα μου:P το μόνο διαφορετικό ήταν ότι του έριξα γλάσο σοκολάτας από πάνω, στο μισό, για αλλαγή...ιδού η απόδειξη:

uzhs.jpg

Μμμμμ! λαχταριστό είναι!

Βασιλόπιτα από τώρα βλέπω! τί έγινε, μας έπιασε το χριστουγεννιάτικο πνεύμα ήδη?! μακάρι, να αλλάξουμε λίγο διάθεση!

Δεν έχω μπει ακόμη σε Χριστουγεννιάτικο mood!

Τα κουταβάκια μεγαλώνουν πολύ γρήγορα... άνοιξαν τα ματάκια τους όλα και μου γαβγίζουν, μόλις με βλέπουν... έχουν πολύ γέλιο... χτες τα τάισα πρώτη φόρα... μου δαγκώνανε τα δάκτυλα με τα μικρά δοντάκια τους και μετά τα γλύφανε... έχω ξετρελαθεί μαζί τους!

Είναι πάρα πολύ γλυκά ολα τα κουταβάκια! μακάρι να μπορούσα να πάρω κι εγώ!

Eviri περαστικά για το κρύωμα! ξέρεις εσύ: σουπίτσα και χουχούλιασμα:tongue:

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Καλημερούδια Τζενάκι!

Αγγελικη μου καλα της ειπε αφου στο κρεββατι ηταν το παιδι! Μοσχαρακι ε? μμμμμμμ

Την προσγείωσε ανώμαλα όμως! Επρεπε να δεις το ύφος της!!!

τωρα για αυριο εχει μεινει για μας σπανακορυζο κ εχω κ ενα ψαρακι στην καταψυξη θα κανω ισα για τα παιδια μια σουπιτσα νε περασει η μερα. Το ΣΚ μαλλον θα παμε χωριο γιατι θα κανει πολιτικο γαμο ο αδερφος μου μιας κ περιμενουν μωρακι ... Πολυ κακοκαιρια ομως κ εκει θα ειναι ακομα χειροτερα οποτε δεν θα το χαρουμε καθολου

Η ώρα η καλή για τον αδερφούλη σου! Και με το καλό το μπεμπάκι τους!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινή ΦΟΒΕΡΗ η μικρή!! Διπλωματία παιδί μου, γυναικείο προσόν!

Αγγελική, ωραίο φαγητό!ζηλεύω!

Νίνα, τι ωραίο κέικ! Και τι ωραία που τα περιγράφεις τα κουταβάκια! Δένεσαι μωρέ!

Τζένη, να ζήσουν τα παιδιά και με το καλό το μωράκι! Ξέρετε τι είναι;

όσο για το χριστουγεννιάτικο mood, έχω ψιλομπεί, αν και σκέφτομαι ότι δεν θα ψωνίσω τπτ για μένα και κάτι με πιάνει:-(:mad:Ένα κομμωτήριο και πολύ είναι... Επίσης, σκέφτηκα ότι για γλυκά δε θα φτιάξω τα κλασσικά αφού κουραμπιέδες δεν τρώμε και μελομακάρονα θα μου δώσει η πεθερά μου. θα φτιάξω ψωμάκια με μήλο και κανέλλα, σαν τσουρεκάκια ατομικά για Χριστούγεννα και τη βασιλόπιτα για την Πρωτοχρονιά.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Αγγελικη μου!

Εχεις δικιο για τα Γιαννενα κ τρομερη υγρασια επισης ....

Αρα ολες προτιμαμε την βασιλοπιτα κεικ!! Εμενα γενικα μου αρεσουν τα τσουρεκια αλλα για βασιλοπιτα οχι ....

Επειδη προηγειται κ τραπεζι με κρεατα κλπ νομιζω ενα ελαφρυ κεικ ειναι πολυ καλη επιλογη για βασιλοπιτα αλλα κ πρωινο της επομενη μερας ...Κ εγω ακομα δεν σκεφτομαι καν τα Χριστουγεννα.Ακομα ουτε χαλια δεν εχω στρωσει ...

Εμεις οσα χροναι ειματσε μαζι με τον αντρα μου ( απο το 1997) δεν εχουμε κανει ποτε Πρωτοχρονια σπιτι μας .Παντα τυχαινει κ ειμαστε στο χωριο κ η θα ειμαστε σπιτι των γονιων μου ,η στα αδερφια μας η στην πεθερα κ εμενα δεν μου αρεσει καθολου ειναι η αληθεια .Θελω μια φορα να κανουμε σπιτι μας να ξυπνησουν τα παιδια κ να βρουν τα δωρα απο τον Αι Βασιλη κατω απο το δεντρο μας να χαρουν κλπ ... Φετος μιας κ πεφτει ετσι ενδιαμεσα καθημερινη λεμε να μεινουμε εδω μακαρι , να κανω κ εγω μια φορα σπιτι παραμονη πρωτοχρονιας τραπεζι!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάθε χρόνο βασιλόπιτα κέικ κάνω... παρόλο που έχω ωραιότατη συνταγή για τσουρέκι... μήπως να κάνω φέτος τσουρέκι, να αλλάξουμε?;)

genny τα ίδια και εμείς με την πρωτοχρονιά... ποτέ δεν έχουμε κάνει σπίτι μας... μιά στην κουνιάδα μου πάμε, που γιορτάζουν κιόλας και μιά στους κουμπάρους μας... φέτος θέλω πολύ να ανοίξω το σπίτι και να μαζέψω φίλους και συγγενείς... ελπίζω να τα καταφέρουμε:P

Τι όμορφα τα Γιάννενα! είχαμε πάει κάποια Χριστούγεννα, πριν 3-4 χρόνια... πολλή υγρασία βέβαια, αλλά όμορφο τοπίο... απόκοσμο και μυστηριώδες, ειδικά γύρω από την λίμνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγγελική, ωραίο φαγητό!ζηλεύω!

Να σου στείλω ταπεράκι?

Τζένη, να ζήσουν τα παιδιά και με το καλό το μωράκι! Ξέρετε τι είναι;

όσο για το χριστουγεννιάτικο mood, έχω ψιλομπεί, αν και σκέφτομαι ότι δεν θα ψωνίσω τπτ για μένα και κάτι με πιάνει:-(:mad:Ένα κομμωτήριο και πολύ είναι...

Όλοι πάνω κάτω στα ίδια είμαστε Αρετούλα! Τα πολύ απαράιτητα δυστυχώς...

Επίσης, σκέφτηκα ότι για γλυκά δε θα φτιάξω τα κλασσικά αφού κουραμπιέδες δεν τρώμε και μελομακάρονα θα μου δώσει η πεθερά μου. θα φτιάξω ψωμάκια με μήλο και κανέλλα, σαν τσουρεκάκια ατομικά για Χριστούγεννα και τη βασιλόπιτα για την Πρωτοχρονιά.

Εγώ μόνο μελομακάρονα θα φτιάξω γιατί οι κουραμπιέδες πάντα μένουν στο τέλος. Και βασιλόπιτα ελπίζω να προλάβω να φτιάξω γιατί παραμονή πέφτει καθημερινή και θα δουλεύω μέχρι αργά!

Ευχαριστω πολυ Αγγελικη μου!

Εχεις δικιο για τα Γιαννενα κ τρομερη υγρασια επισης ....

Από υγρασία άλλο τίποτα! Ξυπνάς το πρωί και δεν βλέπεις την μύτη σου μέχρι να πάει 10!

Αρα ολες προτιμαμε την βασιλοπιτα κεικ!! Εμενα γενικα μου αρεσουν τα τσουρεκια αλλα για βασιλοπιτα οχι ....

Δεν είμαι και πολύ φαν του τσουρεκιού γενικώς.

Επειδη προηγειται κ τραπεζι με κρεατα κλπ νομιζω ενα ελαφρυ κεικ ειναι πολυ καλη επιλογη για βασιλοπιτα αλλα κ πρωινο της επομενη μερας ...Κ εγω ακομα δεν σκεφτομαι καν τα Χριστουγεννα.Ακομα ουτε χαλια δεν εχω στρωσει ...

Ούτε εγώ έχω στρώσει ακόμη.

Εμεις οσα χροναι ειματσε μαζι με τον αντρα μου ( απο το 1997) δεν εχουμε κανει ποτε Πρωτοχρονια σπιτι μας .Παντα τυχαινει κ ειμαστε στο χωριο κ η θα ειμαστε σπιτι των γονιων μου ,η στα αδερφια μας η στην πεθερα κ εμενα δεν μου αρεσει καθολου ειναι η αληθεια .Θελω μια φορα να κανουμε σπιτι μας να ξυπνησουν τα παιδια κ να βρουν τα δωρα απο τον Αι Βασιλη κατω απο το δεντρο μας να χαρουν κλπ ... Φετος μιας κ πεφτει ετσι ενδιαμεσα καθημερινη λεμε να μεινουμε εδω μακαρι , να κανω κ εγω μια φορα σπιτι παραμονη πρωτοχρονιας τραπεζι!!

Με εμένα πάλι συμβαίνει το αντίθετο! Επέιδή συνήθως δουλεύω ανήμερα Πρωτοχρονιά κάνουμε αλλαγή του χρόνου στο σπίτι και μετά παω και κοιμάμαι!

Και εγώ κάθε χρόνο βασιλόπιτα κέικ κάνω... παρόλο που έχω ωραιότατη συνταγή για τσουρέκι... μήπως να κάνω φέτος τσουρέκι, να αλλάξουμε?;)

Αν σας αρέσει, γιατί όχι?

genny τα ίδια και εμείς με την πρωτοχρονιά... ποτέ δεν έχουμε κάνει σπίτι μας... μιά στην κουνιάδα μου πάμε, που γιορτάζουν κιόλας και μιά στους κουμπάρους μας... φέτος θέλω πολύ να ανοίξω το σπίτι και να μαζέψω φίλους και συγγενείς... ελπίζω να τα καταφέρουμε:P

Σου το εύχομαι κορίτσι!

Τι όμορφα τα Γιάννενα! είχαμε πάει κάποια Χριστούγεννα, πριν 3-4 χρόνια... πολλή υγρασία βέβαια, αλλά όμορφο τοπίο... απόκοσμο και μυστηριώδες, ειδικά γύρω από την λίμνη!

Είναι πολύ όμορφα στην λίμνη όντως! Ακόμη και τον χειμώνα είναι μαγευτικά!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσάκια μου.

Μαγείρεψα κοκκινιστό μοσχαράκι με μακαρόνια.

Καλησπέρα Εβιράκι! Η σπανακόπιτα οπτικά σκίζει και είμαι σίγουρη ότι και γευστικά θα είναι ακόμη καλύτερη! Εύχομαι να σου περάσει γρήγορα αυτό το κρυολόγημα.

Σ' ευχαριστώ για όλα Αγγελική μου.

Κορη: "Μαμα αυτα τα παιδια δεν εχουν σπιτι για να μενουν. Να τους παρουμε ενα" Εγω: "Δεν μπορουμε να παρουμε σπιτι σε παιδακια που παιζουν σε παραμυθια στην τηλεοραση, δεν ειναι αληθινα"

Κορη: Και οι Barbie μου δεν εχουν σπιτι μαμα. Να τους παρουμε ενα. Υπαρχει στα Jumbo.

Άστεγες και οι Μπάρμπι; Ρε πού έφτασε η κρίση!!!!!!!!!!!!!

genny ακριβώς το ίδιο κέικ έκανα χτες! λες και ήσουν στην κουζίνα μου:P το μόνο διαφορετικό ήταν ότι του έριξα γλάσο σοκολάτας από πάνω, στο μισό, για αλλαγή...ιδού η απόδειξη:

Πωπω βρε Νίνα σκέτη απόλαυση δείχνει το κέικ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eviri περαστικά για το κρύωμα! ξέρεις εσύ: σουπίτσα και χουχούλιασμα:tongue:

Σουπίτσα έφαγα και σήμερα το μοσχαράκι το μαγείρεψα για τους υπόλοιπους. Αλλά το χουχούλιασμα δε μου βγήκε και πολύ. Χτες το απόγευμα πήγα την Εβιρίνα για δεύτερη φορά στο γιατρό γιατί δε λέει να της περάσει η ίωση που την ταλαιπωρεί εδώ και τόσο καιρό και σήμερα πήγα εγώ για την πρώτη φυσικοθεραπεία.

Εβιρακι μου

Πως εισαι σημερα?

Δεν ξέρω τι να απαντήσω. Δηλαδή, αρχικά χτες θεωρούσα ότι τείνω προς τη βελτίωση, σήμερα το πρωί με πόναγε ο λαιμός σε άλλο σημείο και είμαι βραχνή ενώ χτες μιλούσα με τη μύτη. Ευτυχώς σταμάτησε ο πόνος στα κόκαλα και η ατονία που ένιωθα. Η μύτη μου επίσης, σήμερα μοιάζει με βρύση που την ξέχασε κάποιος να στάζει. Πρόλαβε κι ερεθίστηκε γύρω από τα ρουθούνια, έτσι που ξεκινάει να κάνει σπυρί από το σκούπισμα και πονάει. Μου φαίνεται θα σταματήσω τα χαρτομάντηλα και θα βάλω ένα μπολάκι συλλογής από κάτω. Άσε που όλη τη μέρα μου έρχεται να φτερνιστώ, αλλά δε φτερνίζομαι πάντα και τότε δακρύζουν τα μάτια μου για πολύ ώρα και στραβώνει η μούρη από το παρατρίχα φτέρνισμα που δε βγαίνει, αλλά όταν όμως έρθει και φτερνιστώ......βαστάτε Τούρκοι τ' 'αλογα... βγαίνει με τέτοια δύναμη που μάλλον σηκώνονται τα κεραμίδια στη στέγη.

Το ΣΚ μαλλον θα παμε χωριο γιατι θα κανει πολιτικο γαμο ο αδερφος μου μιας κ περιμενουν μωρακι ...

Εγώ θα ήθελα να ευχηθώ η ώρα η καλή και για το θρησκευτικό και με το καλό να αποκτήσουν το μωρό τους.

θα φτιάξω ψωμάκια με μήλο και κανέλλα, σαν τσουρεκάκια ατομικά για Χριστούγεννα και τη βασιλόπιτα για την Πρωτοχρονιά.

Έτσι θα έχεις καλύψει μεγάλη γκάμα γλυκών και τα παιδιά θα ξετρελλαθούν με τα ψωμάκια.

Αρα ολες προτιμαμε την βασιλοπιτα κεικ!! Εμενα γενικα μου αρεσουν τα τσουρεκια αλλα για βασιλοπιτα οχι ....

Κι εγώ της ίδιας γνώμης είμαι. Το τσουρέκι μ' αρέσει αλλά μου θυμίζει Πάσχα, αν το φτιάξω και τα Χριστούγεννα αισθάνομαι ότι δεν αλλάζω γλυκό, γι' αυτό προτιμώ τη συνταγή του κέικ.

Θελω μια φορα να κανουμε σπιτι μας να ξυπνησουν τα παιδια κ να βρουν τα δωρα απο τον Αι Βασιλη κατω απο το δεντρο μας να χαρουν κλπ ...

Εμείς όταν λείπαμε σε άλλα σπίτια την παραμονή της Πρωτοχρονιάς βάζουμε το δώρο της μικρής ή στο μπαλκόνι αν ξέρουμε σίγουρα ότι δε θα βρέξει και της λέμε να πάει να κλείσει τα εξώφυλλα πριν κοιμηθούμε. Ή ο ένας από μας χτυπάει το κουδούνι και κρύβεται βολίδα και στέλνουμε τη μικρή ν' ανοίξει την πόρτα. Ή το βάζουμε πάνω στο κρεβάτι της πριν φύγουμε για το ρεβεγιόν την ώρα που ήδη έχει βγει από το σπίτι πρώτη η μικρή. Έτσι το βρίσκει όταν γυρνάμε.

Τι όμορφα τα Γιάννενα! είχαμε πάει κάποια Χριστούγεννα, πριν 3-4 χρόνια... πολλή υγρασία βέβαια, αλλά όμορφο τοπίο... απόκοσμο και μυστηριώδες, ειδικά γύρω από την λίμνη!

Δε μου δόθηκε ποτέ η ευκαιρία να πάω, αλλά έχω ακούσει τόσο καλά λόγια για το μέρος εκείνο που θα ήθελα πολύ να πάω. Θα ήθελα να δω τη λίμνη, το σπήλαιο και το μουσείο κέρινων ομοιομάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην όμορφη παρέα!

Για σήμερα έφτιαξα κάρυ χορτοφαγικό για μας με ρύζι και σουπούλα για την μπέμπα μου. Τώρα βράζω το ρύζι.

Εβιρί μου, εσείς στήνετε ολόκληρο σκηνικό καλέ για τη μικρή (που είναι και μεγάλη)...χαχα.Περαστικά και στις δυο σας!

Φιλάκια στις υπόλοιπες!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καλημερα τι κανετε? εφτιαξε λιγο ο καιρος σημερα ε? αντε μπας κ απλωσουμε κανα ρουχο...

Ευχαριστω κοριτσακι αγια τις ευχες ! Του χρονου με το καλο θα κανουν μαζι γαμο θρησκευτικο κ την βαφτιση του μωρου.Ακομα δεν ξερουμε τι ειναι,ισως ομως μαθουμε την Δευτερα.

Αρετη μου τι ειναι το χορτοφαγικο καρυ οεο?

Εβιρακι μου τι πακετο που περνας ρε κοριτσι.. ελπιζω σημερα να ειστε καλυτερα κ οι δυο σας.

Σημερα κ εγω δεν μαγειρεψα μιας κ εχει μεινει σπανακορυζο απο προχθες κ φακες απο χθες για εμας κ για τα παιδια θα τους κανει η κυρια που κραταει τον μικρο μια ψαροσουπιτσα.

Αρετη αν τα ψωμακια που φτιαξεις ειναι σαν τα γνωστα κανελλορολακια θα ξετρελαθουν.Εγω οποτε τα κανω ο Δημ τα τσακιζει.Σκεφτομουν κ εγω να βαλω μηλα κ σταφιδες αλλα ακομα δεν εχω τολμησει γιατι ειναι κ η ατιμη διαιτα κ φοβαμαι πως θα τα τσακισω....

Κανελλα κ Χριστουγεννα πανε πακετο νομιζω.Εμεις στην Ευβοια την Πρωτοχρονια εκτος απο βασιλοπιτα κανουμε παντα κ μπακλαβα,το εχουμε σαν εθιμο.

Χριστουγεννα μελομακαρονα-κουραμπιεδες κ εμεις σπιτι κ ενα αλλο γλυκο σιροπιαστο η ψυγειου συνηθως γιατι Παραμονη Χριστουγεννων γιορταζω κ Πρωτοχρονια μπακλαβας κ βασιλοπιτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cooktherapy.gr/recipes/%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%85-%CE%BC%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CF%85%CE%B4%CE%B1%CF%82

Εγώ Τζένη έβαλα και λίγο νερό για να βράσουν καλά τα λαχανικά και δεν έβαλα τζίντζερ. Δεν δοκίμασα, θα σας πω μετά εντυπώσεις αλλά μύρισε πολύ ωραία το σπίτι από τα μπαχαρικά.

Εδώ μπακλαβά φτιάχνουν κοντά στις Απόκριες μαζί με κανταϊφι. Μ'αρέσουν και τα δυο πολύ... φυσικά!


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...