Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

καλημερα κοριτσακια τι κανετε?

Εβιρακι μου ευχομαι συντομα ολα να γινουν οχι μονο οπως πριν αλλα ακομα καλυτερα σε ολους τους τομεις στην οικογενεια σας. Ολα καλα θα πανε κοριτσακι μου.

Πως εισαι σημερα σμε το κρυωματακι?

Αρετη καλα κανεις κ δεν ανεχεσαι το κοντο κ το μακρυ του καθενος.Πλεον με τοσα προβληματα που εχουμε αυτο μας ελειπε να αφηνουμε κ τον καθενα να μας χαλαει την διαθεση με τα πικροχολα σχολια του.Μια δυο τρεις πεντε δεκα εκατο που θα παει θα το πιαοσυν το νοημα κ θα βγαλουν τον σκασμο.Μην τσακωνεσαι ομως κοριτσακι με τον αντρα σου γι ααλλους δεν αξιζει τον κοπο να σας δημιουργουν προβληματα απο εκει που δεν υπαρχουν ...εσεις να ειστε καλα με τα παιδακια σας κ για τους αλλους χεστηκατε..

Αυτο το πραγμα ομως βρε κοριτσια με τα ατομα απο την οικογενεια του αντρα που παντα πετανε λογια κ δημιουργουν θεματα απιστευτο ....

Φωτεινη μου φανταζομαι τι κακοκαιριες θα εχεις ζησει... Δεν τα εφαγε η μικρη τα μπιφτεκια ε?Κ μενα ο γιος σπανια τα τρωει.Αν τριψω στις πατατες μια φρεσκια ντοματα που τις κανει λιγο πιο μαλακες τα τρωει λιιγο καλυτερα . Γι αυτο κ τις πιο πολλες φορες κανω σουτζουκακια η γιουβαρλακια για να ειμαι σιγουρη πως θα φαει ...

Νινακι πηρανε φωτια οι κουταλες ε?Τα μονο που δεν εχω επιχειρησει στην κουζινα μου ειναι το λικερ κ τα τουρσια οποτε δεν εχω ιδεα για το ροδι κοριτσακι αν κ δεν νομιζω να πειραζει σε τιποτ αη κουταλα.Ωραιο το κοτοπουλακι σου!!

Εγω χτες εφτιαξα κοκορα χωριατικο σουπα με ρυζακι αυγολεμονο για ολους ( για μενα ειχε μεινει απο χτες λιγο ψητο κοτοπουλο) κ ενα φαντατσικο κεικ πορτοκαλι.Κανω κανονικα απλο κεικ αλλα αντι βανιλιας βαζω ξυσμα πορτοκαλι κ αντι για γαλα χυμο πορτοκαλι κ γινεται σουπερ αφρατο ,νοστιμο κ μυρωδατο..Χτες ειχα κ φρεσκο βουτυρο κ απογειωθηκε.Οταν εστιψα το χυμο ειδα πως δεν ηταν κ τοσο πολυ γλυκος κ εριξα λιιιγη ζαχαριτσα γυρω στην κουταλια μεσα κ εγινε απιστευτο το κεικ λες κ εσωτερικα ειχε σιροπιαστει ενα πραγμα.Αφου δεν αντεξα κοριτσια δοκιμασα κ εγω λιγο ....

Τωρα για αυριο λεω να κανω απλες κ ταπεινες φακουλες για ολους.

Το σπανακορυζο τελικα δνε το εβαλα καταψυξη.Το αφησα στην συντηρηση ,θα μεινουν κ φακες αυριο να μην μαγειρεψω για Παρασκευη αν τα καταφερω...

Φωτεινη μου πολυ χαρηκα που σας αρεσε η συνταγη μου !!! Εφαγε η μικρη?

Αγγελικουλα που εισαι κοριτσακι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Νίνα μου, δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

Τζενάκι, νευριάζω περισσότερο με μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) που τους αφήνουμε και μας επηρεάζουν. Φοβάμαι να μιλήσω πλέον στον άντρα μου, γιατί ξέρω τι κατάληξη θα έχει... ε είναι λύση αυτή; δεν είναι! Απ'την άλλη, ε δεν αντέχω τις προσβολές, ειδικά αν επαναναλαμβάνονται και η σιωπή μου εκλαμβάνεται ως αδυναμία μου. Ας το λύσει ο Βασ. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό που λέω και ότι σκέφτομαι εγωιστικά, αλλά και τι ζευγάρι είμαστε εμείς αν δεν μπορούμε να τα λέμε όλα μεταξύ μας;

Δε μας λες τη συνταγή ακριβώς για το κέικ; Μην ξεχνιόμαστε...

Υ.Γ: Γέλασα που τόλμησες και δοκίμασες....τς τς τς:lol:


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλημερα!

Εβιρακι περαστικα για το κρυωμα κι ευχομαι να λυθει γρηγορα ο,τι σας ταλαιπωρει! Μακαρι να ειναι τα τελευταια βασανα που περνατε!

Νινα στο ροδι εγω χρησιμοποιησα αλλη συνταγη αλλά ειχα φτιαξει πριν αρκετα χρονια λικερ βυσσινο που ηθελε κλεισιμο σε δοχειο και απλως τα ανακινουσαμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα χωρις να το ανοιξουμε ωστε ο αερας να μην επηρεασει τη ζυμωση. Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο ομως και για το ροδι. Ελπιζω να λυθουν και σε εσας τα οικογενειακα προβληματα με τον καλυτερο δυνατο τροπο. Αληθεια τα κουταβακια τι κανουν;

Τζενη μου η μικρη δεν τρωει τιποτα. Στον παιδικο πηγε να φαει μια φορα και λερωθηκε κι εκτοτε το εκοψε κι εκει. Μιλησα με τον παιδιατρο και θα το κοιταξουμε γιατι δεν ειναι και καλό. Περιμενω να μεινει απυρετη και χωρις φαρμακα 2-3 μερες για να της κανω και κατι εξετασεις αιματος. Βεβαια δεν αγχωνομαι γιατι ξερω οτι το κανει απο πεισμα- φαινεται- αλλα ενταξει πρεπει να γινει πιο βολικη. Όσοι ειναι τριγυρω μου αγχωνονται με το θεμα και λεει ο καθενας το μακρυ του και το κοντο του με αποτελεσμα τα δικα μου νευρα να γινονται καπως αλλα τι να κανουμε...

Αρετουλα καλα κανεις και μιλας αλλα προσεξε και τη σχεση σου με τον αντρα σου. Κατα τη γνωμη μου καθε ανθρωπος εχει τα ορια του και τις ανοχες του. Βρειτε τις καλύτερες ισορροπιες για τους δυο σας και για τα παιδια σας γιατι με την παροδο του χρονου αυτα τα μικροποροβληματα τεινουν να διογκωνονται. Αλλα Τζενακι λογω προσωπικων εμπειριων επιτρεψε μου να σου πω πως υπαρχουν περιπτωσεις που τα ατομα απο την οικογενεια της γυναικας εχουν δημιουργησει τα προβληματα με τα λογια τους. Ξερω 2 διαζυγια κοντινων μου ανθρωπων που χωρισαν εξαιτιας των γονεων της κοπελας χωρις να υπαρχει καποιος αλλος ιδιαιτερος λογος.

Για σημερα εβγαλα φασολαδα απο την καταψυξη ωστε να προλαβω να κανω κατι αλλα πραγματα που θελω.

Φιλακια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Παρούσα!!!!

Δεν έχω γράψει ακόμη κορίτσια γιατί εχω αρκετή δουλίτσα! Ελπίζω αργότερα να βρω λίγο περισσότερο χρόνο.

Σήμερα τρώμε μελιτζάνες ιμάμ.

Σας φιλώ...


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε βρε Αγγελικούλα που είσαι;! Κι εγώ έχω δουλειά, αλλά είμαι μόνη προς το παρόν οπότε μπορώ και γράφω.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!! τρελοκομεια!!

ναι Φωτεινη μου συμφωνω σε αυτο που λες, τελικα ειναι στους ανθρωπους !

Αρετη μου αν περιμενεις απο τον αντρα να κατσει να βγαλει το φιδι απο την τρυπα με τους δικους του σωθηκες.... δεν λεω να τσακωθεις εσυ προς Θεου ... ειναι δυσκολη η κατασταση κ μπερδεμενη ... τα εχω περασει κ εγω.ενω σε κουβεντα συμφωνουσε μαζι μου κ καταλαβαινβε δεν εκανε κατι για να διορθωθει η κατασταση το μονο που λεει ειναι να μην γινομαστε ιδιοι κ να τα αγνοουμε ολα , να κανουμε τον μλκ εν ολιγης...

Εγω θα σου ελεγα να μην ανακατεψεις καθολου τον Β κ οταν σου λενε τα πικροχολα σχολια να απανταςαναλογα με καλο τροπο βεβαιως κ μια δυο τρεις θα το κοψουν.Οσο δεν μιλας σε περνανε κ για θυμα .Δεν θα γινεις σακος του μποξ για κανεναν.Να μην το αφηνεις ετσι να σε τρωει αλλα κ να μην μιλας αποτομα.

Φωτεινη εμας αυτο το θεμα με το φαγητο το κανει οταν παμε στο χωριο στην μαμα μου η οποια 241468θ340 φορες το λεπτο τον ρωταει αν θελει κατι να φαει κ ολο φαει φαε φαε ειναι κ απο αντιδραση δεν τρωει απολυτως τιποτα ακομα κ αγαπημενα του φαγητα.

Εδω δεν τον πιεζω καθολου για φαγητο κ μπορω να πω πως ψιλοτρωει.Επισης ενδιαμεσα του δινω κατι πχ φρουτο η κατι αλλο λιγο ωστε να μην ειναι φουλ χορτατος το μεσημερι/βραδυ κ δεν θελει να φαει.Δηλαδη του δινω λιγο στα ενδιαμεσα οχι μεγαλες ποσοτητες γιατι μετα δεν θα φαει με τιποτα.

Το κεικ ειναι απλο απλουστατο το οποιο κανω κ για βασιλοπιτα χαχαχα

Κεικ πορτοκαλι

250 γρ βιταμ η βουτυρο σε θερμοκρασια δωματιου

5 αυγα ( αν τα αυγα ειναι του χωριου κ ειναι μικρα προσθεστε παραπανω 1-2 ασπραδια)

2 κουπες τσαγιου ζαχαρη

ξυσμα 2 πορτοκαλιων

1 ποτηρι του νερου χυμο φρεσκο πορτοκαλι

500 γρ αλευρι που φουσκωνει μονο του η για ολες τις χρησεις μαζι με ενα φακελακι μπεικιν.

Αν τα πορτοκαλια ειναι λιγο οξινα για να ειμαι σιγουρη πως θα φουσκωσει καλα το κεικ κ δεν θα λασπωσει βαζω κ λιγο εξτρα μπεικιν η σοδα .Αλλιως αν τα προρτοκαλια ειναι γλυκα δεν βαζω τπτ.Να χτες προσθεσα μονο λιγη ζαχαρη στο χυμο γιατι δεν ειχα ουτε σοδα ουτε αλλο μπεικιν.

Βουτυρωνουμε κ αλευρωνουμε μια φορμα για κεικ κ προθερμαινουμε τον φουρνο στους 180 ' πανω κατω αντιστασεις βαζοντασ την σχαρα στην μεσαια υποδοχη.

Χτυπαμε καλα το βουτυρο με την ζαχαρη κ σταδιακα ριχνουμε ενα ενα τα αυγα.Προσθετουμε το ξυσμα κ εναλλαξ αλευρι-χυμο κα ανακατευουμε.

Βαζουμε στο μειγμα στην φορμα κ ψηνουμε για μια ωρα περιπου.

καλως την Αγγελικη!!

Ασε κοριτσι κ εγω εχω παρα πολυ δουλεια κ βαριεμαι απιστευτα αλλα δυστυχως απο τα χειρα μου θα περασουν .....

Link to comment
Share on other sites

Παλι καλα Αγγελικη μου χτες που σε πηγαν στο μετρο γιατι την ειχες πραγματικα ασχημα. Πολυ βροχη κοριτισια παλι καλα που ειχαν στεγνωσει τα ρουχα που ειχα απλωμενα κ μολι; πηγα σπιτι κ τα μαζεψα μετα απο 5 λεπτα αρχισε κ εβρεχε....

Πάλι καλά δεν λες τίποτα! Θα γύριζα σπίτι μέσα στα νεύρα αφού ως γνωστόν μου την δίνει πολύ η βροχή! Για κρύωμα δεν νομίζω αφού ευτυχώς ακόμη δεν κάνει κρύο!

Καλά για τα ρούχα που δεν λένε να στεγνώσουν δεν θα σχολιάσω!

Τρωω απο ολα κοριτσακι κ σουβλακι μου εχει με κοτοπουλο γι ακανα βραδυ κ με ρωταει καθε φορα τι μου εχει λειψει να μου βαλει.Πιτσα την ειχα ξεχασει , τωρα που την θυμηθηκα θα της πω καμι αμερα να την βαλουμε...

Να την βάλετε για να αλλάξεις και λίγο γεύσεις!

Εγω γι ασημερα μαγειρεψα σπανακορυζο! Κ μαλιστα μου ειχε στειλει η μανα μου πολυ σπανακι κ εγινε μι ακατσαρολα γεματη! Να δω τι θα το κανω... Αν το χωριζα στα δυο μερη το σπανακι θα ηταν λιγο κ ετσι ολο ειναι πολυ.Κανει να το βαλω καταψυξη ετσι οπως ειναι μαγειρεμενο?

Είμαι της άποψης ότι το ρύζι στην κατάψυξη γίνεται χάλια!!!

Χτες ξεπατωθηκα παλι ρε κοριτσια ουτε τ απαιδια δεν ειδα καλα καλα... Μπηκα σπιτι 5:15 κ καθισα 10 ..... μαγειρεψα, σιδερωσα τρια πλυντηρια ενα παιδικα ρουχα το αλλο σεντονια κ πετσετες κ το αλλο δικα μας κ μετα αρχισα αλλαγες ρουχων χειμωνιατικα-καλοκαιρινα τα δικα μας.Καθαρισα ντουλαπα εφτιαξα τα ρουχα, τακτοποιησα τα συρταρια μας με εσωρουχα κλπ χαμος.... μετα ετοιμασα φαγαμε , ειχε γινει μια κουζινα να μην σας λεω πως απο τα παιδια κ τον συζυγο που αποφασισε να ετοιμασει σαλατες , καθαρισα την κουζινα,εκανα κ ενα περασμα το μπανιο κ τα φτυσα μετα ....

Το πόσο σε καταλαβαίνω δεν λέγεται! Έτσι τρέχω κι εγώ κάποια απογεύματα και τα ακούω κιόλας ότι κάνω μόνο δουλειές και δεν ασχολούμαι με τα παιδιά :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Νευριασα πολυ βρε κοριτσια πολυ τρεξιμο. Οχι επειδη κουραζομαι εγω κ με την δουλεια κ μετα στο σπιτι αλλα επειδη δεν προλαβαινω να ασχοληθω οσο θελω με τα παιδια.Σημερα ομως δεν κανω τιποτα, ενα φαι κ τελος παιδακια μετα

Τα χάρηκες τα παιδάκια σου?


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Η συνταγή εκτυπώθηκε. Αμα λες ότι είναι σαν σιροπιαστό ίσως να κάνει και σα βάση για τούρτα ε;

Μια και το ανέφερες, δεν ανταλάσσουμε καμιά συνταγή για βασιλόπιτα; Θα κοιτάξω ένα βιβλίο που έχω στο σπίτι και ή σήμερα το βράδυ ή αύριο θα σας δώσω τη συνταγή που έχει και σκεφτόμουν να κάνω φέτος.Αλλά είμαι ανοιχτή σε προτάσεις...πάντα, όταν πρόκειται για γλυκά ή φαγητά!

Ααααα να πω κι ένα άσχετο αλλά ωραίο που μου είπε ο Χρηστάκος μου σήμερα; Αυτή την εβδομάδα μου ζήτησαν να τους αγοράσω ομπρέλες. Ε εγώ το αμέλησα και σήμερα το πρωί μου είπε να φτιάξω λίστα (είμαι πολύυυ της λίστας για να μην ξεχνάω). "Και τι να γράφει η λίστα Χρηστάκο μου;" ρωτάω εγώ. "Να πάρω ομπρελίτσες για τα παιδάκια μου".... χαχαχαχαχα. Και χθες είπε: "προς το παρόν..." :Dτρελαίνομαι βρε κορίτσια, σα μεγάλος μιλάει ώρες -ώρες και με εντυπωσιάζει! Κι εσείς νιώθετε έτσι ή εγώ έχω χαζέψει;


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Εβιράκι μου είσαι καλύτερα σήμερα?

Καλησπερα!

Πως ειστε; Συνερχεστε απο τον χθεσινο καιρο; Αγγελικη ευτυχως που σε προσεξαν και δεν ταλαιπωρηθηκες παρα πολυ και ουτε κρυολογησες. Εγω βεβαια δεν χρεαιστηκε να μετακινηθω με τετοιον καιρο αλλα αν σας πω οτι δεν μου εκανε εντυπωση μετα απο αυτα που εχω ζησει στο νησι θα το πιστεψετε; Δεν παω καλά το ξερω μην με παρεξηγειτε.

Μιά χαρά πας! Οι κακοκαιρίες στην επαρχία έχου πολύ πιο έντονο χαρακτήρα από ότι στην πόλη!

Λοιπον τα λαζανια χθες ηταν απλά υπεροχα. Εγω που δεν ειμαι και φαν των ζυμαρικων κι εφαγα ενα τεραστιο κομματι. Τζενακι thanks a lot που λενε και στα ελληνικα. Προστεθηκε ακομα ενα φαγητο στο μενου μας.

Δεν έχω προλάβει να αγοράσω λαζάνια αλλά το Σάββατο που έχουμε λαική θα πάρω και σπανάκι και θα τα φτιάξω μάλλον την Κυριακή.

Φιλακια

Καλησπέρα κορίτσια.

Eviraki ελπίζω να επανέλθετε σύντομα στους ρυθμούς σας... η ζωή έχει σκαμπανεβάσματα...αλλά τί να κάνουμε? προσπαθούμε να βρίσκουμε δύναμη να πηγαίνουμε παρακάτω. και εμείς έχουμε κάποια οικογενειακά προβλήματα, από την οικογένεια του άντρα μου... δεν ξέρω πού θα βγάλουν.... και προβληματίζομαι πολύ...

Νινάκι μου ελπίζω να λυθούν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!

Σήμερα στην κουζίνα μου έγινε το έλα να δεις: έφτιαξα λικέρ ρόδι, τσιγάρισα μελιτζάνες και πιπεριές, για να τις φυλάξω στη κατάψυξη, να μην χαλάσουν, μαγείρεψα για το σκυλί και έκανα και γιουβαρλάκια για μας.

Μαγειρικό όργιο δηλαδη :tongue:

Τα φιλιά μου σε όλες!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, τι κάνετε; Δε μαγείρεψα τπτ για σήμερα, αφού μου έμειναν μπιφτέκια με λίγο κριθαράκι και μου έστειλε και η πεθερά μακαρόνια με κιμά. Έφτιαξα μόνο φαγητό της Γεωργίας, αρακά με πατατούλες κλπ.

Άγαλμα να της φτιάξεις της πεθερούλας για τα ταπεράκια της!

Εβιρί μου, ψυχραιμία, ελπίζω να μην είναι θέμα υγείας, όλα τα άλλα λύνονται εύκολα. Μη νομίζεις, κι εγώ χθες και προχθές δεν ήμουν καλά, γίνονται προστριβές με άτομα του οικ. περιβάλλοντος του άντρα μου και ως αποτέλεσμα τσακώθηκα και μαζί του...:mad: αυτό μου τη δίνει!Συμφιλιωθήκαμε με τον άντρα μου...μέχρι νεωτέρας:rolleyes:! Δεν ξέρω, ρε παιδιά, νιώθω να έχω πολλά νεύρα. όχι με τα παιδιά, με αυτά νιώθω χαρούμενη, αλλά με τους μεγάλους, δεν μπορώ να αφήσω κουβέντα πλέον να πέσει κάτω. Κακό αυτό, αλλά μου φαίνεται ότι θα σκάσω αν δεν το πω και ότι δεν είμαι υποχρεωμένη να ανέχομαι την μπηχτή του καθενός. Λες κι έχω πάθει μετάλλαξη:tongue:Παλιότερα ήμουν πολύ πιο παθητική και τουλάχιστον τα'χα καλά με όλους.

Καλέ, πείτε μου να σταματήσω το μονόλογο!

Φιλιά σε όλες!

Χμ! Κι εγώ τα τελευταία χρόνια το αντιμετωπίζω αυτό. Αλλά δεν βρίσκεις άκρη. Άλλες φορές απαντάω κι άλλες τις αφήνω να περάσουν ασχολίαστες. Ο άντρας μου πάντως τις περισσότερες φορές που του έχω μιλήσει για κάτι που με ενόχλησε πρώτα θα κοιτάξει να δικαιολόγησει την άλλη πλευρά και όταν δει ότι δεν του βγαίνει πηγαίνει και μιλάει! Βέβαια τις περισσότερες φορές δεν έχει αποτέλεσμα! Το έργο επαναλαμβάνεται!

Καλημέρα κορίτσια.

ARNIKOL πολύ καλά κάνεις και δεν ανέχεσαι την μπηχτή του καθενός, λέω εγώ... και γιατί την λέει, αν δεν θέλει να σε τσιτώσει εξάλλου? οπότε βάλε τον καθένα στην θέση του και μη μασάς...στο λέω εγώ, που δεν το κάνω ακόμα, αλλά το παλεύω!;)χα χα χα

Χαίρομαι τις γυναίκες που τα λένε έξω από τα δόντια και δεν κολλάνε πουθένα! Μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ αυτό!

Σήμερα θα κάνω κοτόπουλο με πατατούλες φουρνιστές... έχω και παντζάρια για σαλάτα, από χτες...για πείτε μου κάτι εσείς που έχετε κάνει λικέρ ρόδι: όταν το ανακατεύω, πειράζει που το ανοίγω και το ανακατεύω με κουτάλι ή δεν πρέπει να το ξεσκεπάζω και απλώς να το κουνάω? το αναρωτιέμαι γιατί η συνταγή έλεγε να το βάλω σε αεροστεγές δοχείο...

Δεν έχω ιδέα κοριτσάκι!

Αυτο το πραγμα ομως βρε κοριτσια με τα ατομα απο την οικογενεια του αντρα που παντα πετανε λογια κ δημιουργουν θεματα απιστευτο ....

και το χειρότερο είναι όταν αυτά τα λόγια είναι εντέχνως σερβιρισμένα για να μπορόυν να επηρεάσουν χωρίς όμως να φαίνονται ότι λέγονται επίτηδες!

Αγγελικουλα που εισαι κοριτσακι?

Όπως είδες το έδωσα το παρόν! ;)

Νίνα μου, δυστυχώς δεν το γνωρίζω.

Τζενάκι, νευριάζω περισσότερο με μας (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) που τους αφήνουμε και μας επηρεάζουν. Φοβάμαι να μιλήσω πλέον στον άντρα μου, γιατί ξέρω τι κατάληξη θα έχει... ε είναι λύση αυτή; δεν είναι! Απ'την άλλη, ε δεν αντέχω τις προσβολές, ειδικά αν επαναναλαμβάνονται και η σιωπή μου εκλαμβάνεται ως αδυναμία μου. Ας το λύσει ο Βασ. Ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό που λέω και ότι σκέφτομαι εγωιστικά, αλλά και τι ζευγάρι είμαστε εμείς αν δεν μπορούμε να τα λέμε όλα μεταξύ μας;

Δεν είναι εγωιστικό να αφήνεις τον άντρα σου να λύνει τα θέματα που αφορούν τους δικούς του ! Αντίθετα το θεωρώ απολύτως λογικό!

Δε μας λες τη συνταγή ακριβώς για το κέικ; Μην ξεχνιόμαστε...

Υ.Γ: Γέλασα που τόλμησες και δοκίμασες....τς τς τς:lol:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε Αγγελικούλα που είσαι;! Κι εγώ έχω δουλειά, αλλά είμαι μόνη προς το παρόν οπότε μπορώ και γράφω.

Είναι ωραίο να δουλεύεις μόνη! Βγάζεις την δουλειά σου με τον ρυθμό που θέλεις και κάνεις και τα διαλειμματάκια σου ενδιάμεσα!

χαχαχαχα!!! τρελοκομεια!!

Σε ποιές ακριβώς αναφέρεσαι? :tongue: Είναι καμία τρελή εδώ μέσα? :lol:

Φωτεινη εμας αυτο το θεμα με το φαγητο το κανει οταν παμε στο χωριο στην μαμα μου η οποια 241468θ340 φορες το λεπτο τον ρωταει αν θελει κατι να φαει κ ολο φαει φαε φαε ειναι κ απο αντιδραση δεν τρωει απολυτως τιποτα ακομα κ αγαπημενα του φαγητα.

Εδω δεν τον πιεζω καθολου για φαγητο κ μπορω να πω πως ψιλοτρωει.Επισης ενδιαμεσα του δινω κατι πχ φρουτο η κατι αλλο λιγο ωστε να μην ειναι φουλ χορτατος το μεσημερι/βραδυ κ δεν θελει να φαει.Δηλαδη του δινω λιγο στα ενδιαμεσα οχι μεγαλες ποσοτητες γιατι μετα δεν θα φαει με τιποτα.

Λοιπόν τις προάλες που είχαμε συνάντηση με την παιδοψυχολόγο στον σταθμό μας έλεγε πως όσο τα παιδιά μας βλέπουν να επιμένουμε να φάνε τόσο πιό πολύ θα αρνούνται γιατί σκέφτονται πως για μας είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό το φαγητό για να κυνηγαμε έτσι! Κι επειδή τους αρέσει να τα κυνηγάμε και κατ΄επέκταση να ασχολούμαστε μαζί τους το κάνουν επίτηδες!

Το κεικ ειναι απλο απλουστατο το οποιο κανω κ για βασιλοπιτα χαχαχα

Κεικ πορτοκαλι

250 γρ βιταμ η βουτυρο σε θερμοκρασια δωματιου

5 αυγα ( αν τα αυγα ειναι του χωριου κ ειναι μικρα προσθεστε παραπανω 1-2 ασπραδια)

2 κουπες τσαγιου ζαχαρη

ξυσμα 2 πορτοκαλιων

1 ποτηρι του νερου χυμο φρεσκο πορτοκαλι

500 γρ αλευρι που φουσκωνει μονο του η για ολες τις χρησεις μαζι με ενα φακελακι μπεικιν.

Αν τα πορτοκαλια ειναι λιγο οξινα για να ειμαι σιγουρη πως θα φουσκωσει καλα το κεικ κ δεν θα λασπωσει βαζω κ λιγο εξτρα μπεικιν η σοδα .Αλλιως αν τα προρτοκαλια ειναι γλυκα δεν βαζω τπτ.Να χτες προσθεσα μονο λιγη ζαχαρη στο χυμο γιατι δεν ειχα ουτε σοδα ουτε αλλο μπεικιν.

Βουτυρωνουμε κ αλευρωνουμε μια φορμα για κεικ κ προθερμαινουμε τον φουρνο στους 180 ' πανω κατω αντιστασεις βαζοντασ την σχαρα στην μεσαια υποδοχη.

Χτυπαμε καλα το βουτυρο με την ζαχαρη κ σταδιακα ριχνουμε ενα ενα τα αυγα.Προσθετουμε το ξυσμα κ εναλλαξ αλευρι-χυμο κα ανακατευουμε.

Βαζουμε στο μειγμα στην φορμα κ ψηνουμε για μια ωρα περιπου.

Εύκολη συνταγούλα! Θα την φτιάξω οπωσδήποτε!

καλως την Αγγελικη!!

καλώς σας βρήκα!

Ασε κοριτσι κ εγω εχω παρα πολυ δουλεια κ βαριεμαι απιστευτα αλλα δυστυχως απο τα χειρα μου θα περασουν .....

Σήκωσε τα μανίκια λοιπόν και ξεκίνα! :tongue:


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου.

Είμαι μόνο λίγο καλύτερα σήμερα. Μαγείρεψα αρακά λεμονάτο και μία σπανακόπιτα που έβγαλα φωτογραφία.

e6wd.jpg

Eviraki ελπίζω να επανέλθετε σύντομα στους ρυθμούς σας...

Ευχαριστώ Νίνα μου.

Σήμερα στην κουζίνα μου έγινε το έλα να δεις: έφτιαξα λικέρ ρόδι, τσιγάρισα μελιτζάνες και πιπεριές, για να τις φυλάξω στη κατάψυξη, να μην χαλάσουν, μαγείρεψα για το σκυλί και έκανα και γιουβαρλάκια για μας.

Αυτό είναι μέρα με βάρδια στην κουζίνα.

Εβιρί μου, ψυχραιμία, ελπίζω να μην είναι θέμα υγείας, όλα τα άλλα λύνονται εύκολα.

Όχι Αρετή μου δεν είναι υγεία, αλλά θέλει σωστούς χειρισμούς από όλη την οικογένειά μας.

Εβιρακι μου ευχομαι συντομα ολα να γινουν οχι μονο οπως πριν αλλα ακομα καλυτερα σε ολους τους τομεις στην οικογενεια σας. Ολα καλα θα πανε κοριτσακι μου.

Πως εισαι σημερα σμε το κρυωματακι?

Σ' ευχαριστώ Τζένη μου. Το κρύωμά μου είναι σχετικά λίγο καλύτερα αλλά έχω αρκετό δρόμο μπροστά μου μέχρι να περάσει.

Έφτιαξες ωραίο φαγητό, ο κόκορας πάντα γίνεται πιο νόστιμος από το κοτόπουλο, αλλά και το κέικ με την περιγραφή που δίνεις μέχρι και τη γεύση του ένιωσα.

Εβιρακι περαστικα για το κρυωμα κι ευχομαι να λυθει γρηγορα ο,τι σας ταλαιπωρει! Μακαρι να ειναι τα τελευταια βασανα που περνατε!

Σ' ευχαριστώ Φωτεινή μου.

Σήμερα τρώμε μελιτζάνες ιμάμ.

Αχ πόσο τις έχω πεθυμήσει!!!!!!!!!!! Από την Παρασκευή θα αρχίσω νηστεία και θα τις έχω υπ΄όψιν μου.

"Και τι να γράφει η λίστα Χρηστάκο μου;" ρωτάω εγώ. "Να πάρω ομπρελίτσες για τα παιδάκια μου".... χαχαχαχαχα. Και χθες είπε: "προς το παρόν..." :Dτρελαίνομαι βρε κορίτσια, σα μεγάλος μιλάει ώρες -ώρες και με εντυπωσιάζει! Κι εσείς νιώθετε έτσι ή εγώ έχω χαζέψει;

Ειδικά με τη λίστα και τις ομπρέλες γέλασα πολύ. Να τα χαίρεσαι όλα τα παιδάκια σου.

Εβιράκι μου είσαι καλύτερα σήμερα?

Το προσπαθώ πολύ Αγγελική μου, σ' ευχαριστώ.

Να σας πω κι εγώ κάτι να γελάσετε. Μία από τις φορές που είχαμε βγει βόλτα, βλέπουμε κάτι σιδερένια αγάλματα σε μια πλατεία που αναπαριστούσαν παιδάκια πιασμένα χέρι-χέρι και στη μέση ήταν ένα άλλο παιδάκι άγαλμα σκυφτό.

Μου λέει λοιπόν, ο Έβιρος: ''Έλα να σου πω, ξέρω πώς το λένε αυτό το κοριτσάκι εδώ στη μέση."

"Πώς;" του λέω εγώ.

"Μανώλη" μου λέει εκείνος.

Του θύμισε το τραγουδάκι "γύρω γύρω όλοι στη μέση ο Μανώλης....."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Εβιράκι! Η σπανακόπιτα οπτικά σκίζει και είμαι σίγουρη ότι και γευστικά θα είναι ακόμη καλύτερη! Εύχομαι να σου περάσει γρήγορα αυτό το κρυολόγημα.

Αρετούλα το σχόλιο που έκανε ο γιόκας σου μου είχε ξεφύγει! Εμ είδε το παιδί ότι δεν το θυμόσουν οπότε θέλησε να το σιγουρέψει! Μεγαλώνουν Αρετούλα και δίνουν απαντήσεις που σε κολλάνε στον τοίχο!

Να σου πω κι ένα ωραίο του δικού μου. Την Παρασκευή το βράδυ είχαν ξαπλώσει στα κρεβάτια τους και η κόρη μου λέει στον Χρήστο :

Χρηστάκο φαντάσου ότι βρίσκεσαι σε ένα τρένο μαζί με τους φίλους σου και κοιτάτε έξω απο το παράθυρο και βλέπετε δέντρα, λουλούδια...

Οπότε εκείνος την διακοπτέι και της λέει:

Κωνσταντίνα δεν είμαι στο τρένο, στο κρεβάτι μου είμαι!!!!

Και είναι μόλις 3.5! Οπότε μην σου κάνει εντύπωση που ο δικός σου σου την είπε με το γάντι!!!:tongue:

Αυτα τα ολίγα κορίτσια! Τελείωσε το πλυντήριο και παω να το απλώσω.

Σας καληνυχτίζω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Χαχα πολυ γελασα, να'στε καλα! Τις ομπρελες παντως προλαβαν κ τις χαλασαν κιολας...

Ειχα δουλεια αποψε κ γυρισα 11 παρα. Ευτυχως δεν εχω μαγειρεμα αφου τα μακαρονια με κιμα εμειναν κ μουεστειλε μπατζινα κ πλαστο η πεθερα μου. Αγγελικη δικιο εχεις, αγαλμα πρεπει να της στησω της γυναικας. Γραφω απο το κινητο αν δεν αποκοιμηθω θα σας δωσω τη συνταγη βασιλοπιτας.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...