Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Giouli36 και @Blue Velvet σας εύχομαι να αποκτησετε τα δευτερα παιδακια σας!! 39 και 40 μια χαρα ηλικια ειναι!!!! 🙏 Και υπάρχει και ο φυσικός κυκλος στην εξωσωματική!!! Σε πολλές γυναίκες που είχαν ήδη παιδί είπαν χαμηλή ΑΜΗ και μόνο εξωσωματικη και τα ζευγάρια έκαναν με φυσικό τρόπο ...απλά θέλει βιταμίνες και επιμονή. 

      • Μου αρέσει 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια.

΄Αλλαξε εντελώς ο καιρός τελικά... το Σ/Κ λένε για 30 βαθμούς! Πάνω που έλεγα να φυλάξω τα μπανιερά..:)

Σήμερα τρώμε ψάρι (πέστροφα και σάλπες) ψητές με σαλάτα... κάνει δίαιτα ο σύζυγος και πάει πολύ καλά, οπότε προσπαθώ να το συνεχίσει. Χτες έφαγα εγώ λίγα φασολάκια με μπάμιες, που είχαν περισσέψει και ο καλός μου μπριζόλα ψητή με σαλάτα.

Nina-Tom έχεις δίκιο θα ήταν καλύτερες μαριναρισμενες.Εχεις καμιά ιδεα πως να τις κανω;

Δεν ξέρω τι επιτρέπεται με την δίαιτα που κάνεις, αλλά θέλει σίγουρα κάτι όξινο, όπως χυμό πορτοκάλι ή κρασί ή ντομάτα ή μπύρα και ότι αρωματικά σου αρέσουν, όπως ρίγανη, κ.α. Πάντως και οι τρόποι που προτείνει η Τζένη είναι μία χαρά.

Καλημερα κοριτσια τι κανετε? Η μερα μου ξεκινησε τελειως στραβα. Παω να χαιρετησω το παιδι για να φυγω και χυνει κατα λαθος πανω μου ολο το γαλα με τα δημητριακα, Φανταζεστε πως εγινα εγω και η κουζινα. Εκεινος αρχισε να κλαιει και να φωναζει πως δεν με θελει. Αυτο το τελευταιο το εχει κανει συστημα τον τελευταιο καιρο και θελει λεει να φυγει απο το σπιτι να μεινει στον παππου του. Με στεναχωρει πολυ που το λεει και γενικα επικρατει πολυ γκρινια δεν με ακουει. Αφου φυσικα αργησα να φυγω μπλεκω σ ενα δρομο που ειχε μεινει ενα λεωφορειο με αποτελεσμα 5χλμ που ειναι σπιτι δουλεια να το κανω 50 λεπτα. Τα νευρα κροσσια!

Στο θεμα αφυγραντηρα εχω αποφασισει για τα τετραγωνικα αλλα μπλεκω στο θεμα καταναλωση ρευματος και decibel γιατι ο προηγουμενος ετριζαν τα πλαστικα του και δεν μπορουσα βραδυ να τον χρησιμοποιησω καθολου. Εσυ Νινα ποιον εχεις παρει? Πρέπει να ανέβω στην αποθήκη να δω και να σου πω.

Αγγελικη εινα ιπραγματικα χαλια να δουλευεις ετσι

Εβιρι, αστερακι που ειστε?

Νινα χαιρομαι που σου εδωσα μια ιδεα για φαγητο:tongue:

Φωτεινη τελειο το κοκκινιστο, ασε καλυτερα τις πρασιναδες γιατι τοσα που θα δωσεις για σπανακι καλυτερα να παρεις μοσχαρι

Cacao εμπλεξες στα μαγειρεματα μου φαινεται! Καλα κουραγια.

Τζενη εφτιαξες τον φουρνο?

Σημερα θα φαμε σνιτσελ γαλοπουλας

Καλημερά κοριτισακια τι κάνετε;

Σαν να μαλακωσε λιγο το κρυο σημερα ή ειναι η ιδέα μου; Ναι!:tongue:

Αγγελικη ετσι ειμασταν εμεις πριν αλλαξουμε κτιριο,ολο τον χρονο ειχα μονιμη ζακετα κ μια μαλλινη πασμινα... κ τωρα βεβαια εχω ζακετα το χειμωνα γιατι μαλλον λογω περικοπων η κακης συντηρησης ζεστη καλη δεν εχουμε.

Κοριτσια ελατε οποτε θελετε εχω θα κανω τους μεζεδες!

Νινακι πολυ θαρραλεα εισαι με το μπανακι !!! Ωραια φαγακια κανατε !!

Ιωαννακι κ ο κουνιαδος μου εχουν αφυγραντηρα κ μαζευει παρα πολυ νερο,σωθηακε ομως απο την υγρασια.Αυτο που σου ειπαν τα κοριτσια ισχυει , ειναι αναλογα τα τετραγωνικα, σαν τα κλιματιστικα ενα πραγμα.

Ναι τον εφτιαξα τον φουρνο επιτελους, κ παλι καλα δεν στοιχισε κ πολλα. Ασε ρε κοριτσι αν ξεκινησει κατι στραβα ακολουθουνε κ αλλα ετσι για να δοκιμαζονται τα νευρα μας ..

Φωτεινη κ εδω ακομα ακριβο ειναι το σπανακι ακομα κ στην λαικη δεν το βρισκεις κατω απο 2 ευρω. Αλλα τραβιεται ομως τωρα ,θα το βαλω κ εγω στο προγραμμα των προσεχως ! Τι καλα που τρωτε σπιτι ζεστο φαγητο, εμεις ολο ζεσταμενα τρωμε ...

Κακαο μαριναδες υπαρχουν πολλες αλλα το θεμα ειναι τι επιτρεπεται στην ντουκαν.Ουτε λαδια πολλα μπορεις να βαλεις,ουτε ντοματα αν δεν κανω λαθος. Μπορεις ομως να δοκιμασεις να τις ψησεις σε γαστρα κλειστες η σε σακουλα ψησιματος ωστε να κρατησουν τα ζουμια τους κ να μην στεγνωσυν.Αλλιως στην χυτρα λεμονατες???

Εμεις σημερα θα φαμε σουτζουκακια με μακαρονακια.Οι υπολοιποι βασικα,εγω σαλατα τυπου σιζαρς.

Για αυριο λεω μπουτακια κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο που ειναι γρηγορο γιατι το απογευμα εχω πολυ τρεξιμο.

Εδώ είμαι πάλι...

Αύριο θα πάρω άδεια γιατί μας φώναξε για ενημέρωση η δασκάλα του μικρούλη μου. Για να δω τι θα ακούσω....

Νινάκι εγώ την θάλασσα δεν την πλησιάζω τώρα πιά. Για κανένα καφεδάκι δίπλα στο κύμα καλά είναι αλλά ως εκεί! Δεν ξέρεις τι χάνεις!:tongue:

Κακάο η ιδέα που σου δίνει η Τζένη για μαγείρεμα την μπριζόλας είτε στην γάστρα είτε σε σακούλα είναι καλή!

Φωτείνη απόψε κι εγώ κοιμήθηκα με πικεδένια κουβερτούλα.

Ιωάννα καταλαβαίνω πόσο στεναχωρήθηκες με αυτό που σου είπε ο μικρός σου αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν το εννοούσε. Που να δεις τι ακούω από τον δικό μου ώρες ώρες! Κουβεντιάστε το κάποια στιγμή που θα είστε ήρεμοι και οι δύο και πες του ότι σε στεναχωρεί να τον ακούς να μιλάει έτσι.

Τζενάκι κι εγώ νομίζω ότι σήμερα έχει λιγότερη ψύχρα.

Εβιράκι και Αστεράκι που είστε?

Καλημερα κοριτσια. Αχ ποσο πολυ ποναει ο λαιμος μου, δεν θελω να κανω και πυρετο ελεος!! Ολο αρρωσταινω. Σημερα τι θα φαμε δεν ξερω. Το παιδι στο σχολειο θα φαει σνιτσελ γαλοπουλας και σαλατα και μαλλον μετα θα παω να κανω μακαρονια με κιμα για το βραδυ κι αυριο. Εχτες τελικα ολη τη μερα εκανα 30χλμ κι εμεινα στο αυτοκινητο πανω απο 2 ωρες στο συνολο, τραγικη η κατασταση, η Αθηνα δεν εχει να δωσει τιποτα πια, μακαρι να μπορουσα να φυγω Πω πω τσάταλια τα νεύρα σου φαντάζομαι! Μακάρι να μπορούσαμε να φύγουμε από την Αθήνα... εμείς πάντως μία φορά το συζητάγαμε σοβαρά, αλλά το θέμα της δουλειάς δεν βόλευε... τώρα το έχουμε πάλι στο νου μας, με κάτι που σκεφτόμαστε... θα δούμε.

Φωτεινη χαιρομαι με το παιδι που κανει προοδο στο φαγητο, μακαρι να κρατησει να ηρεμησεις λιγο.

Κακαο οντως με αυτη τη διαιτα πρεπει να μαγειρευεις πολυ αλλιως δεν θα εχει τι να τρως, βγαζε εβδομαδιαιο προγραμμα να ξερεις τι πρεπει ν αγοραζεις και οργανωσου

καλημερα κοριτσακια μου τι κάνετε;

κακαο μου οντως σε εχει φαει η κουζινα. Να ρωτησα κατι ισως χαζο,γιατι δεν τρως κ γιαουρτακια που δεν θελουν μαγειρεμα κ τα βρισκεις κ παντου;

Φωτεινη εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που λες κ δοξα το Θεο να λεμε που εχουμε κ τρωμε.

Μακαρι το κοριτσακι μωρε να ανοιξε η ορεξη του !!! φτου φτου φτου !

Ιωαννακι μου η κατασταση ειναι απελπιστικη !!! περαστικα βρε κοριτσακι μας τρελανε ο παλιοκαιρος!

Εσυ Αγγελικη μου πως εισαι σημερα;

Νινακι ολα καλα; Εβιρακι;

Εμεις σημερα τρωμε μπουτακια κοτοπουλο με πατατες στο φουρνο.Εφτιαξα κ κουλουρια θεσσαλονικης να παρουμε για κολατσιο. Ολο το βλέπω εκεί στην ομάδα του φέις που το κάνουν και το σκέφτομαι. λες?

Κοριτσια πανευκολα με μισο κιλο αλευρι ,λιγο νερο μια μαγια κ σουσαμι βγαινουν 10 κουλουρια!

Οταν κρυωσουν λιγο τα βαζεις σε σακουλακια στην καταψυξη κ οποτε θες τα βγαζεις απο βραδυς κ ετοιμα.

1/2 κιλο αλευρι,1 ποτηρι χλιαρο νερο,1 μαγια 50 γρμ λειωμενο βιταμ η σπορελαιο,1κγ ζαχαρη ,αλατι κ αν θες 1κσ ταχινι.

Ανακατευεις τα υλικα ,γινεται μια μαλακη ζυμη.Πλαθεις κουλουρακια,τα αλοιφεις με λιγο νερο στο οποιο εχεις ριξει μεσα λιγη ζαχαρι κ αμεσως απο πανω βαζεις σουσαμι.Τα βαζεις σε ταψι για κανα 20λεπτο να φουσκωσουν λιγο κ μετα ψησιμο 18-20 λεπτα στους 180 στον αερα.

Εμενα χτες μου πηρε 10 λεπτα να ζυμωσω κ να τα πλασω κ οταν βγηκε το κοτοπουλο μεχρι να μαζεψω λιγο την κουζινα ετοιμα κ τα κουλουρακια.

Τωρα βρηκα κ μια συνταγη για μηλομπισκοτακια θα τα δοκιμασω αν προλαβω το απογευμα κ θα σας πω.

Δεν ξερω βρε κοριτσια τι να βαζω στο παιδι καθε μερα στο σχολειο βασανο !!

κατα τα αλλα στην δουλεια χαμος στο σπιτι τρεξιμο ουφφφφφ τηνυ υγεια μας να εχουμε αυτο λεω μονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Καλημέρα παρεάκι!

Όντως λένε οτι το ΣΚ θα έχει καλό καιρό αλλά από Τριτη - Τετάρτη χαλάει ξανά. Για να δουμε.

Sweetberry πολύ άσχημο αυτο που περνάτε και μάλιστα σε τέτοια περίοδο. Τι να σου πω, το έχουμε περασει κι εμεις ενα διάστημα αλλά ευτυχως εξομαλύνθηκαν λίγο μετα τα πραγματα. Ευχομαι ο,τι καλύτερο ειλικρινά. Ζουμε δύσκολες και άσχημες εποχές.

Ιωαννα κουράγιο κι εσύ γιατί και σε εσάς είναι ζόρικα τα πράγματα. Πως είσαι σήμερα; Μήπως να παρεις καμια βιταμίνη για ενίσχυση του ανοσοποιητικού σου; Όντως η Αθήνα στο θέμα μετακινήσεων είναι πολύ δύσκολη πόλη. Στην επαρχία η διαχείριση του χρόνου είναι πολύ καλύτερη. Βέβαια σου λείπουν άλλες δυνατότητες και ευκαιρίες που έχουν τα μεγαλύτερα αστικά κέντρα της χώρας. Αυτά από την εμπειρία μου σε μικρή επαρχιακή περιοχή.

Τζένη κι εγω τα εχω δει αυτά τα κουλουράκια αλλά τα πιτσιρικια μου δεν τα πολυθέλουν ακομη. Πες μας για τα μηλομπισκοτακια. Κι εγω αυτο πιστευω: είναι βασανο το τι να βαζεις καθημερινα στα παιδια.

Κακάο όντως ενα μαγειρικό πρόγραμμα θα σε βόλευε πολύ πιστευω. Θα ψώνιζες και τα απαραίτητα και θα είχες ό,τι χρειάζεσαι.

Νινα, σκέφτεστε κι εσεις την επαρχία ε; Θα κερδισετε αρκετα την ηρεμια σας πιστεύω. Μου αρεσει που δεν χανεις τον ενθουσιασμό σου για τη θαλασσα. Εγω το ΣΚ θα ειμαι σε βουνο οπότε μπανιο γιοκ.

Χτες τελικά η μικρη δεν έφαγε αρακά. Το βραδυ της εφτιαξε η γιαγια σνιτσελ κοτοπουλο και της το έδωσε με το ζορι. Για σημερα μακαρόνια με κιμά.

Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!!!!

Ευτυχως ο λαιμος περασε και ηρθε η καταροη αλλα μικρο το κακο. Στη δουλεια παντως παιζει πολυ γαστρεντεριτιδα.

Σημερα τρωμε μακαρονια με κιμα. Οντως θα κανει λεει ζεστη το σ/κ , σκοτσεζικο ντους κανουμε.

Παντως κοριτσια το θεμα επαρχιας εχει αρχισει να με απασχολει αλλα για μενα στη δεδομενη στιγμη ειναι δυσκολη αποφαση, μακαρι να μπορουσα να φυγω.

Φωτεινη εσεις θα ειναι ωραια να πατε για κανα μπανιο το σ/κ ή κανα πικ νικ στη θαλασσα αν δεν θελετε μπανιο.

Νινα ασε μην κατεβεις αποθηκη κατασταλαξα στην αγορα μου. Μεχρι την Τριτη θα τον εχω. Τι ψαρια ειναι οι σαλπες?

Κακαο τι λεει το μενου για σημερα?

Τζενη ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ολοι περιμενουμε να μαςα πεις τη συνταγη για τα μπισκοτακια

Sweetberry αν ξερεις οτι εκδιδοντας διαταγη πληρωμης μπορεις να παρεις λεφτα καλα ειναι να το προχωρησετε. Την κριση εγω την εζησα και τη ζω για τα καλα και λεω και δοξα το Θεο γιατι ακομα τα βασικα δεν μας εχουν λειψει

Εχουμε απωλειες κοριτσια. Λειπει η Εβιρι, η στρουμφιτα, το αστερακι, ξεχναω καποια?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ! Ειναι δυσκολα κανουμε υπομονη τι αλλο...

Σημερα θα κανω χοιρινο με ρυζι αλλα δεν εχω αποφασίσει να το κανω λεμονάτο η κοκκινιστό η κρασάτο χιχι


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια ! Ειναι δυσκολα κανουμε υπομονη τι αλλο...

Σημερα θα κανω χοιρινο με ρυζι αλλα δεν εχω αποφασίσει να το κανω λεμονάτο η κοκκινιστό η κρασάτο χιχι

κρασατο λεω εγω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χτες είχαμε μία ενημέρωση στο σχολείο απο τις δασκάλες της πρώτης για τον τρόπο διαβάσματος των μαθημάτων. Πάντως στο τελειώμα που την ρώτησα για το πως είναι ο μικρός μου στην τάξη απο θέμα συμπεριφοράς μου είπε ότι είναι ζωηρός και μιλάει! Δεν περίμενα και κάτι άλλο για να είμαι ειλικρινής, απλά είχα μία ελπίδα ότι μπορεί και να άκουγα κατι άλλο. Είπαμε είχα καλομάθει από την κόρη μου και τώρα με τον μικρό τα έχω βρει σκούρα!

Σχετικά με το μπούκωμα η κατάσταση δεν βελτιώθηκε γιατί προφανώς έχει μπει στην μέση και η αλλεργία και χειροτέρεψα. Ξεκινάω από απόψε και τα χάπια που είχα σταματήσει εδώ κι ένα μήνα.

Στα μαγειρικά μας τώρα, για σήμερα τρώμε γεμιστά που έμειναν από την Δευτέρα. Χτες είχαμε σπανακόρυζο.

Θα τα ξαναπούμε αργότερα γιατί έχω κάποιες εκκρεμότητες που πρέπει να τελειώσω.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χτες είχαμε μία ενημέρωση στο σχολείο απο τις δασκάλες της πρώτης για τον τρόπο διαβάσματος των μαθημάτων. Πάντως στο τελειώμα που την ρώτησα για το πως είναι ο μικρός μου στην τάξη απο θέμα συμπεριφοράς μου είπε ότι είναι ζωηρός και μιλάει! Δεν περίμενα και κάτι άλλο για να είμαι ειλικρινής, απλά είχα μία ελπίδα ότι μπορεί και να άκουγα κατι άλλο. Είπαμε είχα καλομάθει από την κόρη μου και τώρα με τον μικρό τα έχω βρει σκούρα!

Σχετικά με το μπούκωμα η κατάσταση δεν βελτιώθηκε γιατί προφανώς έχει μπει στην μέση και η αλλεργία και χειροτέρεψα. Ξεκινάω από απόψε και τα χάπια που είχα σταματήσει εδώ κι ένα μήνα.

Στα μαγειρικά μας τώρα, για σήμερα τρώμε γεμιστά που έμειναν από την Δευτέρα. Χτες είχαμε σπανακόρυζο.

Θα τα ξαναπούμε αργότερα γιατί έχω κάποιες εκκρεμότητες που πρέπει να τελειώσω.

Αλλιως ειναι τα αγορια αλλιως τα κοριτσια, επισης μπορει να θελει λιγο χρονο ακομα για να προσαρμοστει. Μια χαρα θα τα παει και ο γιος σου, εξαλλου σιγουρα πολλα παιδακια θα μιλανε

Link to comment
Share on other sites

Το ελπίζω Ιωάννα! Πάντως θα του αλλάξει διπλανό η δασκάλα μου είπε για αρχή. Μωρέ αυτό που με νοιάζει είναι να παρακολουθεί όσο περισσότερο γίνεται στο μάθημα για να εμπαιδώνει εκεί τα βασικά και να μην ζορίζεται μετά στο σπίτι.


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε;

Αγγελικη μην αγχωνεσαι μωρε τα αγορια ετσι ειναι λιγο ζουζουνια !!

Χοιρινο μμμμ κ λεμονατο κ κρασατο τελειο είναι !

Ιωαννακι χτες αργησα να τελειωσω με διαφορα τρεξιματα που εχω κ δεν προλαβα να τα φτιαξω τα μπισκοτακια,μπορει σημερα θα δουμε.

Η συνταγη ειναι απλη

1 κουπα τριμμενο μηλο

1 κουπα ζάχαρη

1 κουπα σπορελαιο

1 φακελακι μπεικιν

1κγ κανελα

κ αλευρι οσο παρει~750 γρμ.

Εγω λεω να βαλω κ λιγες σταφιδες μεσα κ ισως κ λιγη μαυρη ζαχαρη (3/4 κουπας λευκη κ το υπόλοιπο μαυρη).

Το ΣΚ λεει θα ειναι για μπανιο,Νινακι ελπίζω να μην τα μαζεψες τα μαγιω!

Φωτεινη εμεναο μεγαλος παρολο που στα φαγητα γενικα δεν εχει ιδιεταιρο θεμα,οχι οτι τρωει κ τα παντα,αυτο το δεκατιανο ειναι απελπισια.Ουτε κεικ τρωει,ουτε τσουρεκακι,ουτε κριτσινακια τπτ .Το τοστ κ αυτο θα το φαει αλλα οχι καθε μερα .Ποσα πιτακια να κανεις καθε μερα κ αυτα θα τα σιχαθει γι αυτο προσπαθω καπως να του βαζω ολο κ κατι διαφορετικο να μην τρωει συνεχως τα ίδια.

Σημερα το μενου εχει κοτομπουκιές με πατάτες που περισεψαν απο το χτεσινο κοτοπουλο.Εγω μπαμιες.

Εφτιαξα κ μια σφολιατα την εκανα ρολο γεμιστο σαν πιτσα με λιγη σαλτα ,γαλοπουλα κ τυρι κ την εκοψα φετες ωραιο λενε εγινε.

Τωρα για αυριο μαλλον μια μακαροναδα με σαλτσα,εχει κολλησει το μυαλο μου αμαν πια καθε μερα με αυτο το φαγητό ,προβλημα τι να μαγειρεψεις !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια!

Σήμερα με έχει πιάσει μία νευρικότητα, μία ενεργητικότητα, δεν ξέρω τι γίνεται... ίσως γιατί έχω πολλά στο μυαλό μου και νομίζω ότι δεν θα προλάβω να τα κάνω;)... αλλόκοτη αίσθηση;) Είπα να μπω λίγο στο ίντερνετ, μπας και ηρεμήσω... Καρμπονάρα έχουμε σήμερα και πήρα λίγες ντομάτες να συνεχίσω την επιχείρηση-σάλτσα.

Καλημέρα παρεάκι!

Όντως λένε οτι το ΣΚ θα έχει καλό καιρό αλλά από Τριτη - Τετάρτη χαλάει ξανά. Για να δουμε.

Sweetberry πολύ άσχημο αυτο που περνάτε και μάλιστα σε τέτοια περίοδο. Τι να σου πω, το έχουμε περασει κι εμεις ενα διάστημα αλλά ευτυχως εξομαλύνθηκαν λίγο μετα τα πραγματα. Ευχομαι ο,τι καλύτερο ειλικρινά. Ζουμε δύσκολες και άσχημες εποχές.

Ιωαννα κουράγιο κι εσύ γιατί και σε εσάς είναι ζόρικα τα πράγματα. Πως είσαι σήμερα; Μήπως να παρεις καμια βιταμίνη για ενίσχυση του ανοσοποιητικού σου; Όντως η Αθήνα στο θέμα μετακινήσεων είναι πολύ δύσκολη πόλη. Στην επαρχία η διαχείριση του χρόνου είναι πολύ καλύτερη. Βέβαια σου λείπουν άλλες δυνατότητες και ευκαιρίες που έχουν τα μεγαλύτερα αστικά κέντρα της χώρας. Αυτά από την εμπειρία μου σε μικρή επαρχιακή περιοχή. Και σου λείπουν οι δικοί σου άνθρωποι επίσης. Το σημαντικότερο! Είναι δίκοπο μαχαίρι!

Τζένη κι εγω τα εχω δει αυτά τα κουλουράκια αλλά τα πιτσιρικια μου δεν τα πολυθέλουν ακομη. Πες μας για τα μηλομπισκοτακια. Κι εγω αυτο πιστευω: είναι βασανο το τι να βαζεις καθημερινα στα παιδια.

Κακάο όντως ενα μαγειρικό πρόγραμμα θα σε βόλευε πολύ πιστευω. Θα ψώνιζες και τα απαραίτητα και θα είχες ό,τι χρειάζεσαι.

Νινα, σκέφτεστε κι εσεις την επαρχία ε; Θα κερδισετε αρκετα την ηρεμια σας πιστεύω. Μου αρεσει που δεν χανεις τον ενθουσιασμό σου για τη θαλασσα. Δεν με έχεις μάθει πια?:D Αν δεν χιονίσει, μπάνιο εγώ δεν χάνω! :tongue:Εγω το ΣΚ θα ειμαι σε βουνο οπότε μπανιο γιοκ. Το ψηλό βουνό? με τα άλογα?:D

Χτες τελικά η μικρη δεν έφαγε αρακά. Το βραδυ της εφτιαξε η γιαγια σνιτσελ κοτοπουλο και της το έδωσε με το ζορι. Για σημερα μακαρόνια με κιμά.

Φιλια

Καλημερα σας!!!!

Ευτυχως ο λαιμος περασε και ηρθε η καταροη αλλα μικρο το κακο. Στη δουλεια παντως παιζει πολυ γαστρεντεριτιδα. Ωχ, άρχισαν τα όργανα!:(

Σημερα τρωμε μακαρονια με κιμα. Οντως θα κανει λεει ζεστη το σ/κ , σκοτσεζικο ντους κανουμε.

Παντως κοριτσια το θεμα επαρχιας εχει αρχισει να με απασχολει αλλα για μενα στη δεδομενη στιγμη ειναι δυσκολη αποφαση, μακαρι να μπορουσα να φυγω. Μήπως να το σκεφτόσουν πιο σοβαρά? θα γλίτωνες από πολλούς και πολλά...;)

Φωτεινη εσεις θα ειναι ωραια να πατε για κανα μπανιο το σ/κ ή κανα πικ νικ στη θαλασσα αν δεν θελετε μπανιο.

Νινα ασε μην κατεβεις αποθηκη κατασταλαξα στην αγορα μου. Μεχρι την Τριτη θα τον εχω. Τι ψαρια ειναι οι σαλπες? Είναι σαν τσιπούρες, αλλά μικρά... νόστιμα είναι και τα έκανα ψητά, αλλτγκαι τηγανιτά.

Κακαο τι λεει το μενου για σημερα?

Τζενη ελπιζω να καταλαβαινεις οτι ολοι περιμενουμε να μαςα πεις τη συνταγη για τα μπισκοτακια

Sweetberry αν ξερεις οτι εκδιδοντας διαταγη πληρωμης μπορεις να παρεις λεφτα καλα ειναι να το προχωρησετε. Την κριση εγω την εζησα και τη ζω για τα καλα και λεω και δοξα το Θεο γιατι ακομα τα βασικα δεν μας εχουν λειψει

Εχουμε απωλειες κοριτσια. Λειπει η Εβιρι, η στρουμφιτα, το αστερακι, ξεχναω καποια?

Καλημερα κοριτσια ! Ειναι δυσκολα κανουμε υπομονη τι αλλο...

Σημερα θα κανω χοιρινο με ρυζι αλλα δεν εχω αποφασίσει να το κανω λεμονάτο η κοκκινιστό η κρασάτο χιχι

΄

Εγώ ψηφίζω λεμονάτο!:D

Καλημέρα στην μαγειροπαρέα!

Χτες είχαμε μία ενημέρωση στο σχολείο απο τις δασκάλες της πρώτης για τον τρόπο διαβάσματος των μαθημάτων. Πάντως στο τελειώμα που την ρώτησα για το πως είναι ο μικρός μου στην τάξη απο θέμα συμπεριφοράς μου είπε ότι είναι ζωηρός και μιλάει! Δεν περίμενα και κάτι άλλο για να είμαι ειλικρινής, απλά είχα μία ελπίδα ότι μπορεί και να άκουγα κατι άλλο. Είπαμε είχα καλομάθει από την κόρη μου και τώρα με τον μικρό τα έχω βρει σκούρα! Αγόρι είναι.. τι περιμένεις?! Το σημαντικό είναι αυτό που λες με τα μαθήματα.

Σχετικά με το μπούκωμα η κατάσταση δεν βελτιώθηκε γιατί προφανώς έχει μπει στην μέση και η αλλεργία και χειροτέρεψα. Ξεκινάω από απόψε και τα χάπια που είχα σταματήσει εδώ κι ένα μήνα.

Στα μαγειρικά μας τώρα, για σήμερα τρώμε γεμιστά που έμειναν από την Δευτέρα. Χτες είχαμε σπανακόρυζο.

Θα τα ξαναπούμε αργότερα γιατί έχω κάποιες εκκρεμότητες που πρέπει να τελειώσω.

καλησπέρα κοριτσάκια τι κάνετε;

Αγγελικη μην αγχωνεσαι μωρε τα αγορια ετσι ειναι λιγο ζουζουνια !!

Χοιρινο μμμμ κ λεμονατο κ κρασατο τελειο είναι !

Ιωαννακι χτες αργησα να τελειωσω με διαφορα τρεξιματα που εχω κ δεν προλαβα να τα φτιαξω τα μπισκοτακια,μπορει σημερα θα δουμε.

Η συνταγη ειναι απλη

1 κουπα τριμμενο μηλο

1 κουπα ζάχαρη

1 κουπα σπορελαιο

1 φακελακι μπεικιν

1κγ κανελα

κ αλευρι οσο παρει~750 γρμ.

Εγω λεω να βαλω κ λιγες σταφιδες μεσα κ ισως κ λιγη μαυρη ζαχαρη (3/4 κουπας λευκη κ το υπόλοιπο μαυρη). Σίγουρα θα τους πηγαίνει η σταφίδα... όπως στη κανονική μηλόπιτα. Καλή επιτυχία!:D

Το ΣΚ λεει θα ειναι για μπανιο,Νινακι ελπίζω να μην τα μαζεψες τα μαγιω! Όχι βέβαια! Μου το υποσχέθηκε και ο καλός μου... αν και ετοιμάζουμε ρακοκάζανο για το Σ/Κ, οπότε θα έχουμε φασαρίες.:D

Φωτεινη εμεναο μεγαλος παρολο που στα φαγητα γενικα δεν εχει ιδιεταιρο θεμα,οχι οτι τρωει κ τα παντα,αυτο το δεκατιανο ειναι απελπισια.Ουτε κεικ τρωει,ουτε τσουρεκακι,ουτε κριτσινακια τπτ .Το τοστ κ αυτο θα το φαει αλλα οχι καθε μερα .Ποσα πιτακια να κανεις καθε μερα κ αυτα θα τα σιχαθει γι αυτο προσπαθω καπως να του βαζω ολο κ κατι διαφορετικο να μην τρωει συνεχως τα ίδια.

Σημερα το μενου εχει κοτομπουκιές με πατάτες που περισεψαν απο το χτεσινο κοτοπουλο.Εγω μπαμιες.

Εφτιαξα κ μια σφολιατα την εκανα ρολο γεμιστο σαν πιτσα με λιγη σαλτα ,γαλοπουλα κ τυρι κ την εκοψα φετες ωραιο λενε εγινε. Πω πω μου έδωσες μία καταπληκτική ιδέα, για ένα ζυμάρι που έχω στην κατάψυξη από πίτσα!:D

Τωρα για αυριο μαλλον μια μακαροναδα με σαλτσα,εχει κολλησει το μυαλο μου αμαν πια καθε μερα με αυτο το φαγητό ,προβλημα τι να μαγειρεψεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια!

Παρασκευή σήμερα.

Αγγελικη μη στενοχωριεσαι συνήθως τα αγορια σε αυτήν την ηλικία είναι πιο ζωηρά. Και σε μας έκαναν ενημέρωση για το διάβασμα. Το σημαντικό είναι να μπουν σε νοοτροπία να παρακολουθούν και να συγκεντρώνονται για να μην ταλαιπωρούνται μετά.

Ιωάννα γαστρεντεριτιδα ε; Το χειρότερό μου. Χτες η μικρη ήρθε λίγο μπουκωμένη και φοβήθηκα οτι θα μου ανεβασει πυρετό αλλά μέχρι στιγμής ευτυχώς τίποτα. Όχι τιποτε άλλο αλλά ταξιδεύουμε σήμερα.

Νινα όχι δεν θα πάω στο ψηλό βουνό με τα άλογα. Θα πάμε η μικρη κι εγω στο χωριο του άντρα μου που έχουμε έναν γάμο στον οποίο η κόρη θα είναι παρανυφάκι. Ρακοκάζανο ε; Δεν έχω ασχοληθεί ποτε με τετοια πραγματα. Τώρα για την επαρχια που λες και το οτι σου λείπουν οι δικοι σου άνθρωποι είναι ένα θέμα αλλά όπως σε κάθε τι υπάρχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα. Επιπλέον καμια φορά είσαι μακριά κι απο ανεπιθύμητους ανθρώπους:tongue::tongue::tongue::tongue::tongue:

Sweetberry εγω λεμονάτο θα το έκανα αλλά είναι πια αργα να σου πω τη γνώμη μου. Το έχετε φάει ήδη.

Τζένη ευχαριστούμε για τη συνταγή. Θα την κάνω κάποια στιγμή (ελπίζω). Κι εμένα κολλάει το μυαλό μου τι να της βαζω αλλά η δική ειναι γενικά ειδική περίπτωση. Μου ζητησε στο τοστ να της βαζω μαρουλι, της έβαλα χτες και δεν το έφαγε γιατι δεν της άρεσε το μαρουλι!!!! Το ακουει η μαμα μου παθαινει παρακρουση που δεν το εφτιαξα ωραιο του παιδιου (μιλάμε για ένα τοστ) κι έμεινε νηστικό. Ευτυχως ειμαι αρκετά αναισθητη ώστε να το προσπεράσω όλο αυτό.

Για σήμερα κατι πρόχειρο εγω στη δουλεια γιατι δεν προλαβαίνω αλλιώς και μαλλον μπιφτέκια τα παιδιά.

Καλό ΣΚ! Φιλια


ktiri7jq0bqkpc3m.png  q93iayvjx.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Για μαντεψτε! Για μαντεψτε! Τι λεγαμε εχτες? Ο μικρος εχει γαστρεντεριτιδα. ΟΛο το βραδυ λεκανακι αγκαλια και ξενυχτι και τωρα εννοειται οτι ειμαι στη δουλεια:twisted::twisted::twisted:

Εννοειται οτι θα φαμε λαπα σημερα! γ@@$#@

Αγγελικη ευχομαι να προσαρμοστει γρηγορα τουλαχιστον να προσεχει να μην εχει πολυ διαβασμα μετα. Πιστευω πως θα στρωσει. Παντως ο γιος της φιλης μου για να σε παρηγορησω εφτασε Χριστουγεννα για να προσαρμοστει

Φωτεινη μα καλα να μην πετυχαινεις ενα τοστ? απαπαπα. Δυστυχως εισαι επαρχια αλλα οχι μακρια απο γκρινια.

Τζενη θα τιμησω τη συνταγη με τα μπισκοτα μολις αναρρωσουμε

Νινα η μερα σου αυριο. Καλες βουτιες! Μου αρεσει που καταπιανεσαι με πολλα

Σας αφηνω γιατι μολις προεκυψε θεμα στη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Αντε να φυγει αυτος ο μηνας, ολο εντάσεις εχω!

Σημερα ευτυχως δεν εχω μαγειρεμα εμεινε απο χθες το χοιρινο με το ρυζακι θα φτιαξω μηλοπιτα ομως που την λιγουρευτηκα απο τις μανουλες Ιανουαρίου 2017 το συζητάγανε Χαχαχα.

Αυριο να δω τι θα μαγειρεψω εχω βαρεθει μακαρονια, κρεας, ψαρι, ρυζι, λαχανικα.

Με αερα κοπανιςτο θα την βγαλω.


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα στην μαγειροπαρέα!

Σήμερα το μενού μας έχει κοτόπουλο στον φούρνο με πατάτες.

Τζενάκι τα μπισκοτάκια θα μπουν στην λίστα των προσεχώς! Και με το ρολό με την σφολιάτα μου έδωσες ιδέα!

Νινάκι αύριο πάτε για βουτιές? Μέχρι μεσοβδόμαδα άκουσα ότι θα έχουμε καλές θερμοκρασίες.

Φωτεινή αν κρίνω από τον γιό μου δεν θα σου ανεβάσει πυρετό η μικρή. Μυξούλες και βηχαλάκι έχει το πακέτο! Να την καμαρώσεις αύριο και να την δεις και νυφούλα!

Ιωάννα περαστικά στο αντράκι σου! Τουλάχιστον έρχεται Σαββατοκύριακο και δεν θα χρειάζεται να πηγαίνεις στην δουλειά. Βέβαια αν είχατε κανονίσει δραστηριότητες θα ανατραπούν τα σχέδιά σας αλλά και οι ιώσεις στο πρόγραμμα είναι.

Sweetberry28 καμία πίτσα δεν παίζει στα σχέδια σου?

Εμάς μας προέκυψε πάρτυ την Κυριακή το μεσημέρι κι έτσι αύριο θα πάω να ψωνίσω δωράκι για τον παιδάκι που μας κάλεσε αλλά και ένα ζευγάρι αθλητικά του μικρού μου γιατί δεν τον προλαβαίνω!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...