Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΤΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ (η συνέχεια)


melita

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 31,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ΑΓΓΕΛΙΚΗ2

    3924

  • Eviri

    2615

  • fefi

    1922

  • peristeraki

    1785

Αααααα, να τα χιλιάσει και να είστε πάντα ευτυχισμένοι να χαίρεστε ο ένας τον άλλο.

σε ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω πολυ καλη μου.

κι εσυ οτι επιθυμεις για την οικογένεια σου!!!!:D:D:D:D


r.gif

an1cEXP0cr60000Mjg5ZHw0NTQ4NjY0NWRhfCYjOTI0O3kgYm95cyBpcw.gif

an1cvcAVM0V0000MDAwMDEwN2x8MDAwMDEzZGF8TG92ZQ.gif

Ο Θεος να μας φυλαει.....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εφαγα την μαρουλοσαλατιτσα μου και αφου ευχηθω στο dwraki να χαιρεται τον αντρουλη της να σας δωσω την συνταγη

Ευκολη πιτσα ρολο:

υλικα:

2 1/2 φλυτζ. τσαγ. αλευρι που φουσκωνει μονο του

2 κ.σ. μαργαρινη σε θερμοκρασια δωματιου (εγω την ελιωσα ελαφρα)

1 ποτηρι του νερου χλιαρο γαλα

1/2 κ.γλ. θυμαρι

1/2 κ.γλ. ριγανη

1/2 κ.γλ. ζαχαρη

1 κ. γλ. αλατι

για την γεμιση:

1/2 φλυτζ. τσαγ. σαλτσα ντοματας (στεγνη χωρις πολυ ζουμι)

4 φετες ζαμπον ψιλοκομμενες

2 φλυτζ. τσαγ. τριμενη μοτσαρελλα (ή αλλο κιτρινο τυρι)

1 πρασινη πιπερια ψιλοκομμενη

Εκτελεση:

σε ενα μπολ βαζουμε το αλευρι, κανουμε μια λακουβιτσα και ριχνουμε τα μυρωδικα, την ζαχαρη και το αλατι. Μετα βαζουμε την μαργαρινη και επειτα προσθετουμε το γαλα.

Με ενα κουταλι ανακατευουμε μεχρι να μαζευτει σε μπαλα το ζυμαρι.

Σε αυτο το σημειο η ζυμη κολλαει λιγο, παιρνουμε λιγο αλευρι και ζυμωνουμε μεχρι η ζυμη να γινει ευπλαστη και να μην κολλαει στα χερια.

Ανοιγουμε χοντρο μακροστενο φυλλο μηκους 30-40 εκ. σε αλευρωμενη επιφανεια.

Αλειφουμε με την σαλτσα το φυλλο, απλωνουμε πανω το ζαμπον, το τυρι και την πιπερια.

Το τυλιγουμεσε σφικτο ρολο και με κοφτερο μαχαιρι το κοβουμς σε 14 φετες περιπου, (εγω τα εκοψα περιπου 2 δαχτυλα)

Αραδιαζουμε σε λαδωμενο (καλυτερα αντικολλητικο) ταψι και ψηνουμε στους 180C για περιπου 30'.

Αν η σαλτσα ειναι αραιη, πασπαλιζουμε με λιγη φρυγανια ωστε να ρουφηξει τα υγρα.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΟΡΕΞΗ.

Υ.Γ. την συνταγη την βρηκα στο περιοδικο ΕΓΩ, εκει εχει και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ωραία η πίτσα-ρολό. Την εκτύπωσα! Εμείς σήμερα χοιρινό με πρασσοσέλινο από χθες που μαγείρεψε η πεθερά μου.


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!!

Καλή εβδομάδα...

Για σήμερα το μενού έχει κοκκινιστό με πουρε και το περίφημο ριζότο που μόνο εγώ δεν πρόλαβα να φτιάξω!!!:tongue::tongue::tongue:

Αρετή ζηλεύωωω!!! Τέλειο φαγητό!!!


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπντζόρνο!

κι εγώ την εκτύπωσα. πότε θα την κάνω δεν ξέρω.

εγώ πήρα μοσχαράκι με αρακούλι από τη μανούλα μου. θα τρώμε για 2 μέρες.

με μοντάρισε η μανούλα μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, ολες οι καλες νοικοκυρες το κανονισατε βλεπω το φαγακι σας!

εγω δεν εχω αποφασισει, πινω το κακαο μου ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!!

Καλή εβδομάδα...

Για σήμερα το μενού έχει κοκκινιστό με πουρε και το περίφημο ριζότο που μόνο εγώ δεν πρόλαβα να φτιάξω!!!:tongue::tongue::tongue:

Αρετή ζηλεύωωω!!! Τέλειο φαγητό!!!

Πολύ σουξέ το ρυζότο! Χαίρομαι! Μου είπε η αδερφή και κάτι για να το συνοδεύσουμε: Παίρνουμε ένα φύλλο κρούστας, βάζουμε στη μέση μια φέτα ζαμπόν και τυρί (τη μία πάνω στην άλλη) και κόβουμε το φύλλο σε πλάτος λίγο μεγαλύτερο από αυτό του ζαμπόν και του τυριού. τυλίγουμε σε ρολό, διπλώνουμε στις άκρες, βουτάμε το ρολό σε αβγό και μετά σε τριμμένη φρυγανιά και βουρ στο τηγάνι. Οπαδός της υγιεινής διατροφής η αδερφή, όπως καταλαβαίνετε...:lol:

Ελένη μου, εμένα δεν μου πολυαρέσει αυτό το φαγητό. Το θεωρώ αρκετά βαρύ και κάνω όλη μέρα να το χωνέψω...ένα πράγμα σαν το λουκάνικο...:)


Mother of 4:-D

Χρήστος-22/3/2008

Μιχάλης-30/11/2009

Δημήτρης-3/4/2012

Γεωργία-3/2/2013

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρααααα σαααας. Εγώ σήμερα έχω καθαρή Δευτέρα, που θα πει ότι θα φάμε ό,τι υπάρχει από τις προηγούμενες μέρες. Θα τηγανίσω και καμμιά πιπεριά κέρατο κι από ΄δω παν΄κι άλλοι. ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερααααααααααααααααα!!!!σημερα ηρθε η ωρα...του σολωμου!!!πφφφ κ δεν μου αρεσει καθολου,αλλα τι να κανω που αρεσει στον αντρουλη μου!!!θα τον κανω στον φουρνο με μια πικαντικη σος κ πατατοσαλατα(μπας κ φαω κ εγω κατι)για συνοδευτκο!!!!φιλακιαααααα!!!

Eviri τελεια ιδεα η καθαρη Δευτερα,θα αρχισω να το εφαρμαζω κ εγωωωωωωωωωω!!!!!χαχαχαχαχαχαχαχα!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


λοιπν για την πατατοσαλατα ειναι απλο

βραζω πατατες,προσθετ ντοματες,αγκουρακια,κρεμμυδ(μπολικο χιχιχιχιχι),μαιντανο ψιλοκ,αλατι-πιπερι,κιμινο οσο θελετε,κ φυσικα λαδακιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

η μαμα μου βαζει κ μαγιονεζα αλλα εγω το θελω λαιτ...

για την σος του σολωμ βαζω 2κουταλιες μουσταρδας πικαντ,μπολικο πιπερι,ενα κρεμμυδι,χυμο απο λεμονι,λιγο λαδι,αλατι πιπερι(εγω βαζω κ ενα πιπερακι,μας αρεσει να ειναι αρκετα καυτερο),λιγο μαιντανο κ τα χτυπαω ολα μαζι στο μουλτι κ στην συνεχεια τα αλειφω πανω στον σολωμο κ τα αφηνω στο φουρνο για κανενα 20λεπτο.για οσους δεν αρεσει ο σολωμος ειναι ενας τροπος για να τον φατε κ να ναι γιαμιιιιιιιιιιιιιι!!!!


χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα!!!!

9892a30fbd.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπν για την πατατοσαλατα ειναι απλο

βραζω πατατες,προσθετ ντοματες,αγκουρακια,κρεμμυδ(μπολικο χιχιχιχιχι),μαιντανο ψιλοκ,αλατι-πιπερι,κιμινο οσο θελετε,κ φυσικα λαδακιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

η μαμα μου βαζει κ μαγιονεζα αλλα εγω το θελω λαιτ...

για την σος του σολωμ βαζω 2κουταλιες μουσταρδας πικαντ,μπολικο πιπερι,ενα κρεμμυδι,χυμο απο λεμονι,λιγο λαδι,αλατι πιπερι(εγω βαζω κ ενα πιπερακι,μας αρεσει να ειναι αρκετα καυτερο),λιγο μαιντανο κ τα χτυπαω ολα μαζι στο μουλτι κ στην συνεχεια τα αλειφω πανω στον σολωμο κ τα αφηνω στο φουρνο για κανενα 20λεπτο.για οσους δεν αρεσει ο σολωμος ειναι ενας τροπος για να τον φατε κ να ναι γιαμιιιιιιιιιιιιιι!!!!

μπράβο χρυσοχέρα!

το κύμινο δεν το έχω δοκιμάσει στην πατατοσαλάτα. θα το δοκιμάσω.

όσο για τη σως, έτσι όπως την περιέγραψες, μου έτρεχαν τα σάλια.

Link to comment
Share on other sites

λοιπν για την πατατοσαλατα ειναι απλο

βραζω πατατες,προσθετ ντοματες,αγκουρακια,κρεμμυδ(μπολικο χιχιχιχιχι),μαιντανο ψιλοκ,αλατι-πιπερι,κιμινο οσο θελετε,κ φυσικα λαδακιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!

η μαμα μου βαζει κ μαγιονεζα αλλα εγω το θελω λαιτ...

για την σος του σολωμ βαζω 2κουταλιες μουσταρδας πικαντ,μπολικο πιπερι,ενα κρεμμυδι,χυμο απο λεμονι,λιγο λαδι,αλατι πιπερι(εγω βαζω κ ενα πιπερακι,μας αρεσει να ειναι αρκετα καυτερο),λιγο μαιντανο κ τα χτυπαω ολα μαζι στο μουλτι κ στην συνεχεια τα αλειφω πανω στον σολωμο κ τα αφηνω στο φουρνο για κανενα 20λεπτο.για οσους δεν αρεσει ο σολωμος ειναι ενας τροπος για να τον φατε κ να ναι γιαμιιιιιιιιιιιιιι!!!!

Άννα αντί για αγγουράκι δοκίμασε να βάλεις πίκλες και 1 κουταλιά μουστάρδα! Κάνε λίγο για να το δοκιμάσεις γιατί μπορεί να μη σ'αρέσει!

Γίνειται τέλειο και ξεφεύγει απο την συνηθισμένη γεύση της πατατοσαλάτας.


line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

4Suap3.png

line_flow1_beg_girl_time_1217304000_text_c720ecf0eff5ecf0dff4f3e120eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...