Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 34 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ξανά ήρθε σήμερα η καφέ μας 😅 αυτό το παιδί θα μασ βγάλει την πίστη είμαι σίγουρος 😅😅 η γιατρός λέει ότι είναι λογικό κάποιο θα απορροφηθεί μέσα στην μήτρα και κάποιο θα βγει αφού μασ βγει πρώτα η πίστη και 2,3 αυτοάνοσα 😅😅 

      Μην αγχώνεσαι. Εγω μέχρι και την 8η βδομάδα είχα σχεδον κάθε μέρα καφέ αλλά είναι όλα καλά μέχρι τώρα, δόξα τω Θεω. Είναι λογικό μου έλεγε ο γιατρός λόγω της πίεσης που ασκείται στη μήτρα. 

ΤΟ FUN CLUB TΟΥ κ. ΧΑΣΙΑΚΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου, Χριστός Ανέστη !

Εύχομαι σε όλες τις μέλλουσες μανούλες, καθώς και σε αυτές που προσπαθούν, του χρόνου το Πάσχα να έχουν τα μωράκια τους αγκαλιά ! :-P

Pik μου σου εύχομαι με ένα πόνο ! Το πρώτο δεν είναι ;

Μην φοβάσαι και μην αγχώνεσαι, θα γεννήσεις χωρίς να το καταλάβεις !

Άντε με το καλό και περιμένουμε να μας περιγράψεις την εμπειρία σου ! :-P

Αndro2 μου, ανησυχούσα για σένα ...... γι' αυτή την παρατεταμένη σιωπή σου ....

Όλα καλά μετά από την τελευταία ατυχία που είχες ;

Δεν θέλω πεσμένο ηθικό ! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος, θα δεις ......

Ιόλη μου, πως πάνε οι προσπάθείες ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Kikar μου και Ηλιαχτίδα μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!

Ναι, το πρώτο μου είναι. Ειμαι πολύ ήρεμη και ψυχραιμη. Και εκεί που σας έγραψα χθες πως δεν έχω κανένα σύμπτωμα, μετά την Ανάσταση με έπιασαν κάτι μικρά πονάκια σαν περιόδου. Που σημαίνει πως η μέρα πλησιάζει!

Andro μου και Iolh μου σας εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Φιλιά σε όλα τα κορίτσια!


vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kikar μου και Ηλιαχτίδα μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!

Ναι, το πρώτο μου είναι. Ειμαι πολύ ήρεμη και ψυχραιμη. Και εκεί που σας έγραψα χθες πως δεν έχω κανένα σύμπτωμα, μετά την Ανάσταση με έπιασαν κάτι μικρά πονάκια σαν περιόδου. Που σημαίνει πως η μέρα πλησιάζει!

Andro μου και Iolh μου σας εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!

Φιλιά σε όλα τα κορίτσια!

Pik μου, αν δεις στο εσώρουχο ροζ υγρό ή λίγο αίμα μην φοβηθείς, είναι από τον τράχηλο, απλά προετοιμάσου ....... γιατί θα γεννήσεις σε λιγότερο από 48 ώρες !

Θυμάμαι πέρισυ Κυριακή πρωί, παραμονή του Αγίου Πνεύματος, είδα ροζ υγρό στο εσώρουχο, πήγα στο Αρεταίειο, ο γιατρός μας με εξέτασε και με ρώτησε εάν έχω πόνους, επέμενε πολύ σε αυτή την ερώτηση και όταν απάντησα αρνητικά με έστειλε πίσω στο σπίτι. Το μεσημέρι της ίδιας μέρας το υγρό εξαφανίστηκε.

Τρίτη πρωί ξημερώματα, γύρω στις 1 το πρωί, άρχισε ένας πόνος στην μέση, "διακριτικός" αρχικά, που όσο περνούσε η ώρα γινόταν έντονος και κατά τις 4 ο πρωί εμφανίστηκε πάλι το ροζ υγρό. Την Τρίτη το μεσημέρι, στις 14:35, γέννησα το "μπισκοτοζουζουνάκι" !

Αυτά για να είσαι υποψιασμένη, γιατί εγώ είχα μαύρα μεσάνυχτα !

Φαντάσου, πονούσε η μέση μου, είχε αρχίσει η διαδικασία του τοκετού και εγώ στην κοσμάρα μου στο σπίτι, έκανα τις αναπνοές της γιόγκα και νόμιζα ότι πονάω επειδή την προηγούμενη ημέρα έκανα pilates για σχεδόν 3 ώρες !

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη σε όλα τα κορίτσια!!Pik μου,καλή λευτεριά!!Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου!!

Εύχομαι σε όλες τις εγκυμονούσες καλή λευτεριά και στα κοριτσάκια που προσπαθούν γρήγορα μανούλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pik Αndro2 μου, ανησυχούσα για σένα ...... γι' αυτή την παρατεταμένη σιωπή σου ....

Όλα καλά μετά από την τελευταία ατυχία που είχες ;

Δεν θέλω πεσμένο ηθικό ! Όλα θα πάνε καλά στο τέλος, θα δεις ......

Ιόλη μου, πως πάνε οι προσπάθείες ; ;)

προσπαθω να συνελθω αλλα τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ευκολο, ιδιως μετα απο τοσα που εχουν συμβει

το δικο σου ζουζουνι καλα ειναι;


2538116qn0paax0p3.gif
Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να συνελθω αλλα τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ευκολο, ιδιως μετα απο τοσα που εχουν συμβει

το δικο σου ζουζουνι καλα ειναι;

To "μπισκοτοζουζουνάκι" καλά είναι, αλλά όσο μεγαλώνει θέλει να του δίνω συνέχεια σημασία..... αφού πηγαίνω στην τουαλέτα και κάνω ότι κάνω με ανοικτή την πόρτα για να με ακούει που του μιλάω ! Βλέπει έχει μάθει με κόσμο και όταν είμαστε οι δυό μας μου αλλάζει τα φώτα ! Νομίζω ότι η καλύτερη ηλικία είναι όταν είναι νεογέννητα όλο μαμ, κακά και νάνι.

Άντε Andro2 μου, να έλθει το καλοκαίρι, να πας διακοπές, να ξεκουραστείς, να ηρεμήσεις και να γεμίσεις τις μπαταρίες σου για νέες προσπάθειες !

Link to comment
Share on other sites

Pik μου, αν δεις στο εσώρουχο ροζ υγρό ή λίγο αίμα μην φοβηθείς, είναι από τον τράχηλο, απλά προετοιμάσου ....... γιατί θα γεννήσεις σε λιγότερο από 48 ώρες !

Θυμάμαι πέρισυ Κυριακή πρωί, παραμονή του Αγίου Πνεύματος, είδα ροζ υγρό στο εσώρουχο, πήγα στο Αρεταίειο, ο γιατρός μας με εξέτασε και με ρώτησε εάν έχω πόνους, επέμενε πολύ σε αυτή την ερώτηση και όταν απάντησα αρνητικά με έστειλε πίσω στο σπίτι. Το μεσημέρι της ίδιας μέρας το υγρό εξαφανίστηκε.

Τρίτη πρωί ξημερώματα, γύρω στις 1 το πρωί, άρχισε ένας πόνος στην μέση, "διακριτικός" αρχικά, που όσο περνούσε η ώρα γινόταν έντονος και κατά τις 4 ο πρωί εμφανίστηκε πάλι το ροζ υγρό. Την Τρίτη το μεσημέρι, στις 14:35, γέννησα το "μπισκοτοζουζουνάκι" !

Αυτά για να είσαι υποψιασμένη, γιατί εγώ είχα μαύρα μεσάνυχτα !

Φαντάσου, πονούσε η μέση μου, είχε αρχίσει η διαδικασία του τοκετού και εγώ στην κοσμάρα μου στο σπίτι, έκανα τις αναπνοές της γιόγκα και νόμιζα ότι πονάω επειδή την προηγούμενη ημέρα έκανα pilates για σχεδόν 3 ώρες !

Χριστός Ανέστη σε όλα τα κορίτσια!!Pik μου,καλή λευτεριά!!Περιμένουμε με αγωνία τα νέα σου!!

Εύχομαι σε όλες τις εγκυμονούσες καλή λευτεριά και στα κοριτσάκια που προσπαθούν γρήγορα μανούλες!!!

Κορίτσια γέννησα!!

Την Δευτέρα 5/4 το πρωί. Με έπιασαν οι πόνοι μετά τις 12 τα μεσάνυχτα. Ολα μια χαρά πήγαν, ο τοκετός εξελίχθηκε πάρα πολύ καλά (φ.τ.) , μέσα σε λίγες ώρες είχα διαστολή τελεία και έτσι ήρθε στον κόσμο ο μίκρουλός μου, με βάρος 3180. Σήμερα πήραμε και εξιτήριο και τώρα κοιμάται η καρδούλα μου στο κουνάκι του...

Θα σας γράψω και την όλη εμπειρία που έζησα. Πραγματικά ο Χασιάκος και όλη η ομάδα ήταν απλώς καταπληκτικοί!!


vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γέννησα!!

Την Δευτέρα 5/4 το πρωί. Με έπιασαν οι πόνοι μετά τις 12 τα μεσάνυχτα. Ολα μια χαρά πήγαν, ο τοκετός εξελίχθηκε πάρα πολύ καλά (φ.τ.) , μέσα σε λίγες ώρες είχα διαστολή τελεία και έτσι ήρθε στον κόσμο ο μίκρουλός μου, με βάρος 3180. Σήμερα πήραμε και εξιτήριο και τώρα κοιμάται η καρδούλα μου στο κουνάκι του...

Θα σας γράψω και την όλη εμπειρία που έζησα. Πραγματικά ο Χασιάκος και όλη η ομάδα ήταν απλώς καταπληκτικοί!!

Κουκλάρα μου, να σου ζήσει ο μπεμπουλίνος σου, να τον χαίρεσαι και να τον δεις όπως επιθυμείς.

Πολλά φιλάκια σε σένα και τον μπέμπη σου και περιμένουμε με αγωνία την εμπειρία σου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου όμορφα, καλησπέρα σε όλες, Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη, υγεία και ευτυχία σε όλες μας.

Έλειπα καμιά 10αριά μέρες για Πάσχα, πέρασα ωραία, ηρέμησα, ξεκουράστηκα και ξεκόλλησε το μυαλουδάκι μου από το θέμα παιδί και εγκυμοσύνη.

(Δεν) περιμένω περίοδο αύριο ή μεθαύριο, οπότε από βδομάδα θα έχετε τα νέα μου, αν και δεν πιστεύω ότι είμαι έγκυος, δεν αισθάνομαι καθόλου έγκυος αλλά δεν με νοιάζει, θα μείνω τον άλλο μήνα ή τον παράλλο, υγεία να έχουμε και όποτε γίνει.

Σας φιλώ γλυκά όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ιολη σου εύχομαι ότι καλύτερο και οσο ποιο γρήγορα γίνεται. Όσο δεν αγχώνεσαι τόσο το καλύτερο!

Pik να σου ζήσει ο μπέμπης!!!!!!!!!!!!! Χαίρομαι που έμειενες ευχαριστημένη απο το γιατρο και την ομάδα του! Με ξεάγχωσες με αυτό που είπες μιας και είμαι 36+3 και πλησιάζει η μέρα! Σήμερα πηγα στο αρεταιειο γιατι νοιώθω κάτι πόνους και ο γιατρός μου είπε στο τέλος της άλλης εβδομάδας να κόψω τα Yutopar που παίρνω εδώ και κανένα 2μηνο. Έχω λέει συσπάσεις και ίσως γεννήσω πρόωρα.

Εδώ και αρκετες μέρες έχω αγχωθεί με το τι θα γίνει εκείνη την ημέρα και άλλα διαδικαστικά οπότε Pik μου αν έχεις κάποια στιγμη μπορείς να μου απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα. Τα έχω ποστάρει και στο parents και η Ιολη μου απάντησε αλλά θέλω και τη δική σου γνώμη που έμεινες και μάλιστα τόσο πρόσφατα.

1. Οι μπαμπάδες επιτρέπεται να είναι εκεί μόνο κατά τη διάρκεια του επισκεπτηρίου?

2. Το μωρό το είχες συνέχεια δίπλα σου ή όχι? σε ποιον όροφο έμεινες και σε τι δωμάτειο? Που είναι καλύτερα (ισόγειο ή πρώτο)

3. Η μητέρα σου ή η πεθερά σου μπορούσε να είναι εκεί όλη μερα/νύχτα

4. Τι πρέπει να περιέχει το βαλιτσάκι? Τι δίνουν από το μαιευτήριο?

6. Το μπάνιο ήταν μέσα στο δωμάτειο? Ήταν καθαρό?

7. είχες δική σου μαία κατά τη γέννα?

8.Όταν πήγες στο νοσοκομείο και σου έκαναν εξετάσεις μετά σε έβαλαν στην αίθουσα ωδινών χειρουργείο, ξαπλωμένη ή μπορούσες να κινεισε? Πόσες ώρεσ βρισκόσουν εκεί? Μήπως σας άφησαν μετά στο δωμάτειο μέχρι να προχωρήσουν οι ωδύνες? Μπορούσε ναβρίσκεται εκεί κάποιος δικό σου (κατα τη διάρκεια των ωδυνών όχι στον τοκετό).

Αγχώνομαι πολύ γιατί δεν θέλω να περάσω 15 ώρες ωδυνών ξαπλωμένη και μόνη σε ένα κρύο χώρο του νοσοκομείου.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!


uDLqp1.png

Link to comment
Share on other sites

Pik μου, να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου !!!!

Να είναι καλότυχος και ευτυχισμένος !!!

Όποτε μπορέσεις γράψε μας την εμπειρία σου !!!

Ιόλη μου, περιμένω να ακούσω ευχάριστα νέα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γέννησα!!

Την Δευτέρα 5/4 το πρωί. Με έπιασαν οι πόνοι μετά τις 12 τα μεσάνυχτα. Ολα μια χαρά πήγαν, ο τοκετός εξελίχθηκε πάρα πολύ καλά (φ.τ.) , μέσα σε λίγες ώρες είχα διαστολή τελεία και έτσι ήρθε στον κόσμο ο μίκρουλός μου, με βάρος 3180. Σήμερα πήραμε και εξιτήριο και τώρα κοιμάται η καρδούλα μου στο κουνάκι του...

Θα σας γράψω και την όλη εμπειρία που έζησα. Πραγματικά ο Χασιάκος και όλη η ομάδα ήταν απλώς καταπληκτικοί!!

Να σας ζήσει γλυκεία μου

Πραγματικά σας εύχομαι να έχετε όλοι υγεία για να το χαρείτε και να το απολαύσετε

Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα. Καλή συνέχεια από εδώ και πέρα…:P:p


"Λέτε: είναι κουραστικό να συναναστρέφεσαι παιδιά".

Έχετε δίκιο.

Προσθέτετε: γιατί πρέπει να κατέβεις στο επίπεδό τους, να σκύψεις, να λυγίσεις, να γίνεις μικρός.

Εδώ έχετε άδικο.

Δεν είναι αυτό που κουράζει πιο πολύ.

Φταίει μάλλον το ότι είστε υποχρεωμένοι να φτάσετε στο ύψος των συναισθημάτων τους.

Να τεντωθείτε, να μακρύνετε, να σηκωθείτε στις μύτες των ποδιών.

Για να μην τα πληγώσετε".

JANUSZ KORCZAK

Link to comment
Share on other sites

Κουκλάρα μου, να σου ζήσει ο μπεμπουλίνος σου, να τον χαίρεσαι και να τον δεις όπως επιθυμείς.

Πολλά φιλάκια σε σένα και τον μπέμπη σου και περιμένουμε με αγωνία την εμπειρία σου!

Σε ευχαριστώ πολύ Ιόλη μου! Θα σας γράψω αναλυτικά την εμπειρία μου (θα την γράφω σιγά-σιγά σε ένα word και θα την ανεβάσω). Μόλις τελείωσα τάισμα πλύσιμο (πολλαπλές φορές και τα δύο), είχαμε ξεκινήσει στις 8.00 και τώρα κάθισα.:D

Με το καλό να μας πεις κοριτσάκι μου τα ευχάριστα, όποτε έρθουν! Και μπράβο που είσαι αισιόδοξη και λες 'όταν ειναι να έρθει θα έρθει'!

Ιολη σου εύχομαι ότι καλύτερο και οσο ποιο γρήγορα γίνεται. Όσο δεν αγχώνεσαι τόσο το καλύτερο!

Pik να σου ζήσει ο μπέμπης!!!!!!!!!!!!! Χαίρομαι που έμειενες ευχαριστημένη απο το γιατρο και την ομάδα του! Με ξεάγχωσες με αυτό που είπες μιας και είμαι 36+3 και πλησιάζει η μέρα! Σήμερα πηγα στο αρεταιειο γιατι νοιώθω κάτι πόνους και ο γιατρός μου είπε στο τέλος της άλλης εβδομάδας να κόψω τα Yutopar που παίρνω εδώ και κανένα 2μηνο. Έχω λέει συσπάσεις και ίσως γεννήσω πρόωρα.

Εδώ και αρκετες μέρες έχω αγχωθεί με το τι θα γίνει εκείνη την ημέρα και άλλα διαδικαστικά οπότε Pik μου αν έχεις κάποια στιγμη μπορείς να μου απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα. Τα έχω ποστάρει και στο parents και η Ιολη μου απάντησε αλλά θέλω και τη δική σου γνώμη που έμεινες και μάλιστα τόσο πρόσφατα.

1. Οι μπαμπάδες επιτρέπεται να είναι εκεί μόνο κατά τη διάρκεια του επισκεπτηρίου?

2. Το μωρό το είχες συνέχεια δίπλα σου ή όχι? σε ποιον όροφο έμεινες και σε τι δωμάτειο? Που είναι καλύτερα (ισόγειο ή πρώτο)

3. Η μητέρα σου ή η πεθερά σου μπορούσε να είναι εκεί όλη μερα/νύχτα

4. Τι πρέπει να περιέχει το βαλιτσάκι? Τι δίνουν από το μαιευτήριο?

6. Το μπάνιο ήταν μέσα στο δωμάτειο? Ήταν καθαρό?

7. είχες δική σου μαία κατά τη γέννα?

8.Όταν πήγες στο νοσοκομείο και σου έκαναν εξετάσεις μετά σε έβαλαν στην αίθουσα ωδινών χειρουργείο, ξαπλωμένη ή μπορούσες να κινεισε? Πόσες ώρεσ βρισκόσουν εκεί? Μήπως σας άφησαν μετά στο δωμάτειο μέχρι να προχωρήσουν οι ωδύνες? Μπορούσε ναβρίσκεται εκεί κάποιος δικό σου (κατα τη διάρκεια των ωδυνών όχι στον τοκετό).

Αγχώνομαι πολύ γιατί δεν θέλω να περάσω 15 ώρες ωδυνών ξαπλωμένη και μόνη σε ένα κρύο χώρο του νοσοκομείου.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!!!!!

Νατάσα μου μην αγχώ νεσαι καθόλου! Τον Ιανουάριο όταν σκεφτόμουν για το πού να γεννήσω (Λητώ ή Αρεταίειο) αναρωτιόμουν εάν θα τα καταφέρω με το μωράκι. Πολύτιμες πληροφορίες για τις μαίες μου έδωσε η καλή μας Ιλιαχτίδα αλλά και η Tzia. Κορίτσια σας υπερευχαριστώ!

Αφού τηλεφώνησα και στα δύο μαιευτήρια για να συγκεντρώσω πληροφορίες αποφάσισα να γεννήσω στο Αρεταίειο τόσο εξαιτίας των όσων μου είχαν πει τα κορίτσια για το προσωπικό αλλά και λόγω του γεγονότος ότι ο Χασιάκος κάνει τις περισσότερες γέννες στο Αρεταίειο, άρα είναι όλη τη μέρα εκεί, και όχι στο Λητώ.

Ας πάμε τώρα στις ερωτησεις σου.

1. Οι μπαμπάδες επιτρέπεται να είναι εκεί συνέχεια (άτυπα βέβαια). Εκτός όμως από το βράδυ. Το επισκεπτηριο τελειώνει στις 8.00, κατά τις 8.30 - 9.00 πρέπει να φύγουν.

2. Εμεινα στον πρώτο όροφο γιατί το ζήτησα (κατόπιν συμβουλών των κοριτσιών από το φόρουμ). Είναι καλύτερος γιατί στον πρώτο όροφο είναι η αίθουσα των μωρών όπου ειναι και οι μαίες. Οταν έκανα εισαγωγή μονόκλινα-δικλινα-τρίκλινα στον πρώτο όροφο ήταν κατηλλειμένα. Μην φανταστείς πως είναι και πολλά: 2 μονόκλινα, 1 δίκλινο, 2 τρίκλινα και ένα 4κλινο. Οπότε αναγκαστικά πήγα στο 4κλινο. ΟΜΩΣ (χιχιχι, κι εκεί υπερτυχερή ήμουν!) μέχρι το τελευταίο βράδυ δεν ήταν καμία άλλη κοπέλα στο δωμάτιο εκτός από εμένα :D Το τελευταίο βράδυ ήρθε μια κοπέλα αργά το βράδυ μόνο για να κοιμηθεί γιατί της είχαν σπάσει τα νερά και θα έκανε εισαγωγή το πρωί. Οπότε ήμουν ουσιαστικά σε ένα μονόκλινο με μέγεθος τετράκλινου :D:D Το μωρό το είχα συνέχεια δίπλα μου εκτός από 2.00 - 2.30 ώρες το πρωί (7.00 - 9.30) που το έπαιρναν οι παιδίατροι για εξετάσεις. Την πρώτη μέρα (γέννησα 11.35 το πρωί, στο δωμάτιο με πήγαν κατά τις 14.00) μου ειπαν να μου φέρουν το μωρό κατά τις 5.00 αλλά χρειαζόμουν λίγο ύπνο οπότε και το ξαναπήραν. Ολες τις επόμενες μέρες το είχα διπλα μου. Αλλά ότι χρειαζόμουν (πχ έκλαιγε συνέχεια το μωρό, βοήθεια στο μπάνιο κτλ) οι μαίες ήταν πάντα πρόθυμες για βοήθεια.

3. Επιτρέπεται να μείνει μια γυναίκα κατά τη διάρκεια της νύχτας (ότι συγγένεια και να έχετε)

4. Για το μωρό φέρνεις πετσέτα και λίγα ρουχαλάκια γιατί συχνά δεν έχουν ξεμένουν από ρούχα ιδίως προς το τέλος κάθε εβδομάδας, σαβ-κυριακή.(τις μισές μέρες στο δικό μου μωρό είχαν φορέσει δικά τους ρούχα)

5. Το μπάνιο είναι στο δωμάτιο και είναι καθαρό (το δικό μου έτυχε και ήταν αποκλειστικής χρήσης)

7. Δεν είχα δική μου μαία κατά την διάρκεια της γέννας. Στην πράξη διαπίστωσα πως ακόμη και να είχα θα ήταν περιττή καθώς το προσωπικό ήταν συνεχώς δίπλα μου όταν έπρεπε.

8. Δεν με έβαλαν σε αίθουσα ωδίνων, δεν ξέρω αν καν υπάρχει. Με έβαλαν κατευθείαν στην αίθουσα τοκετού όπου το χειρουργικό κρεβάτι είναι κανονικό κρεβάτι (φαινομενικά) και μόνο στο τέλος γίνεται χειρουργικό (αποσπάται το κάτω μέρος χωρίς να μετακινηθεί, που και να ήθελες είναι αδύνατο εκεινη τη στιγμή από τους πόνους). Λογικά από τη στιγμή που μπαίνεις στο δωμάτιο τοκετού δεν μετακινήσε καθώς σου βάζουν ορό για ενυδάτωση, σε συνδέουν με τον καρδιοτοκογράφο και σου κάνουν επισκληρίδιο. Εάν δεν είσαι έτοιμη για γέννα και πρέπει να περιμένεις για κάποιο λόγω απλώς δεν σε βάζουν μέσα. Στο δωμάτιο τοκετού ήμουν μέχρι και που γέννησα στις 11.35 το πρωί (πρέπει να με πήγαν κατά τις 4.00 με 4.30). Δεν επιτρέπεται βέβαια σε κανέναν να βρίσκεται εκεί αλλά επιτρέπεται το κινητό τηλέφωνο. Οπότε μιλούσα συνέχεια με τον καλό μου. Η γέννα μου ήταν πάρα πολύ καλή και με ταχύτατη εξέλιξη στην διαστολή. Ενα μισάωρο πριν από εμένα έκανε εισαγωγή μια κοπέλα στο δεύτερο παιδί με σπασμένα νερά. Η οποία γέννησε στις 7.00 - 8.00 το βράδυ!

Μην φοβάσαι ότι θα είσαι μόνη ξαπλωμένη σε έναν κρύο όπως λες χώρο νοσοκομείου. Το προσωπικό είναι τόσο καλό, συνέχεια σε εμψυχώνει και σου δίνει κουράγιο. Πραγματικά δεν έχω λόγια για αυτούς τους ανθρώπους ήταν όλοι πραγματικά θαυμάσιοι!!

Ελπίζω να σε βοήθησα. Ο,τι χρειάζεσαι με ξαναρωτάς. Με το καλό να γεννήσεις!

Θα σας γράψω βέβαια όταν ευκαιρήσω για όλη την εμπειρία μου.

Φιλάκια κορίτσια μου!


vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

Pik μου, να σου ζήσει το ζουζουνάκι σου !!!!

Να είναι καλότυχος και ευτυχισμένος !!!

Όποτε μπορέσεις γράψε μας την εμπειρία σου !!!

Ιόλη μου, περιμένω να ακούσω ευχάριστα νέα !!!!!

Να σας ζήσει γλυκεία μου

Πραγματικά σας εύχομαι να έχετε όλοι υγεία για να το χαρείτε και να το απολαύσετε

Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα. Καλή συνέχεια από εδώ και πέρα…:P:p

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! Είναι πραγματικά τόσο γλυκό το συναίσθημα...


vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...