Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Σάντυ Κουτσοσταμάτη: Της έκαναν παρατήρηση γιατί θήλαζε σε εμπορικό κέντρο. προστυχο?


giwta-la

Recommended Posts

Ασε Λουλα μην ανοιξεις σχετικο θεμα γιατι θα μπουν ολες οι μη σχετικες και θα γινει της τρελλης..θα σε αρχισουν στα " ααα κακως που το πιεζεις το μωρο οταν ειναι ετοιμο θα κοιμηθει μονο του χωρις κλαμματα" (μεταξυ μας αυτο κινειται στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας)......ακομα και σαν επιχειρημα ειναι αστειο μην πω γελοιο εφοσον το παιδι δεν εχει την απαιτουμενη ωριμοτητα να αποφασισει να παει στο κρεββατι του...

Επισης θα σου πουνε " μα καλα φαντασια δεν εχετε καθολου με τον αντρα σου? Πηγαινετε στο πλυντηριο, στον καναπε, στον παγκο της κουζινας..." Ετσι να αισθανθεις και μειονεκτικα ρε συ Λουλα βλεποντας ποσες Τζεννες Τζειμσον υπαρχουν ακομα και μωρα!!!Και εσυ αναρωτιεσαι γτ μολις ξαπλωσεις κοιμασαι ενω επρεπε να δινετε ραντεβου να κρεμαστειτε απο το πολυφωτο...

Κανε αυτο που ειπε η Ντεμι, σταδιακα και σιγα σιγα θα μαθει η μικρη, αλλα πρεπει να εισαι σταθερη....αν εχει παιχνιδακια η' ζωγραφιες στον τοιχο να κοιταζει θα της αρεσει...αν δοκιμασεις να της δωσεις μπουκαλι μονο το βραδυ για να μην ξυπναει να θηλαζει? Θα κοιμηθει ολη νυχτα?

πολύ γέλασα με το πολύφωτο!χαχααχαχαχαχαχαχ

όταν είμαι κομμάτια πραγματικά δε ξέρω από που να κρεμαστώ!χαχαα

και σημειωτέον έχω πολύ βολικό παιδί!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάθε βράδυ πλέον μετά το μπάνιο της τη βάζω στην κούνια της με μουσική και παιχνίδια,έτσι για λίγη ώρα να μπει στη ρουτίνα,να δω κ αν κάτσει.Στόχος μου είναι να της γίνει ο χώρος οικείος πρώτα.Κάθεται λίγο κ παίζει αλλά αν φύγω απο το δωμάτιο γίνεται μπλε απο το κλάμα (είναι και πονηρή,έχει καταλάβει τις προθέσεις μου :D:D:tongue) και εννοείται τη σηκώνω.

'Οταν ξυπνάει,τη μία φορά θα πιει γάλα τις άλλες πιπιλίζει.Πιπίλα δεν παίρνει (ομολογώ οτι το προσπάθησα τελευταία,μπας κ την κοιμίζει και ο πατέρας της,γιατί κοιμάται μόνο με στήθος.Εκτός κι αν λείπω απο το σπίτι).

Αυτά!

Βάζε την στην κούνια της και άλλες ώρες της ημέρας. πχ το μεσημέρι πού κοιμάται; Κάνε λίγο το κρεβατάκι σαν παρκοκρέβατο, μπας κι αρχίσει και χαλαρώνει κι εκεί. Και μην την σηκώνεις όταν κλαίει, γιατί αυτό επιδιώκει και σε τουμπάρει. Κάτσε εκεί μέχρι να κοιμηθεί, κράτα της το χεράκι και πες της παραμύθια, αλλά όχι αγκαλιά.

Επίσης δοκίμασε να "εξαφανιστείς" και να την κοιμίσει ο άντρας σου. Αφού λες πως όταν δεν είσαι εκεί, κοιμάται και χωρίς στήθος, είστε σε καλό δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

'Ακου εκεί πολύφωτο!!!Χαχαχαχχα!!

Η μικρή αρρώστησε,οπότε όλες μου οι προσπάθειες πήγανε πίσω.Χτύπησε κάτι 39ρια πυρετό και την είχα μαζί μου για να την παρακολουθώ.

Λοιπόν η κούνια σαν παρκοκρέβατο λειτουργεί αλλά όταν αρχίζει να νυστάζει κλαίει και οδύρεται.Και δεν σταματάει μέχρι να αρχίσει το γνωστό "μου κόβεται η αναπνοή" όπου εγώ ψαρώνω,τη φυσώ στο πρόσωπο και τα σχετικά.

'Οταν λείπω η μάνα μου την κοιμίζει με το καρότσι.Η πεθερά μου κουνώντας την αλλά κλάιει πολύ κι όταν φτάσει στο αμήν κοιμάται πια.Ο άντρας μου το ίδιο με την πεθερά.

Γενικά δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ όλο αυτό το κλάμα.Δεν σταματάει.Σηκώνεται και απλώνει τα χέρια,φωνάζει μαμά και νααα το δάκρυ.

Οπότε μάλλον στο πολύ χαλαρό θα το πάμε,σε κανένα 6μηνο ίσως να τα καταφέρω :?

Ελένη θα αρχίσω μπουκάλι πιο συστηματικά μόλις αναρρώσει και πλησιάσουμε περισσότερο το χρόνο.'Ηδη δοκίμασα αλλά δεν ξέρει να πιει απο το μπουκάλι,δεν το θέλει καθόλου.

Κλείνοντας,να σας πω και κάτι άλλο.Τι κατάλαβα εγώ απο το όλο θέμα.Αν καταλήξεις με σπασμένα νεύρα,δεν κάνεις καλό στο παιδί σου.Πρέπει να κάνεις κι εσύ τα διαλείμματα σου σαν άνθρωπος.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λουλακι τι γινεται με τη μικρη? αυτο που λες με το κλαμμα το κανε κ η αδερφη μου, κρατουσε την αναπνοη της μεχρι που μπλαβιζε:|

εχεις δικιο οτι πρεπει να υπαρχει ηρεμια στο σπιτι και οχι μια μαμα με σπασμενα νευρα.. αυτο το διαβαζα σ ενα αρθρο με τιτλο overparenting, που εξηγουσε πως τη σημερον ημερα τα παιδια εχουν παρει πρωταγωνιστικο ρολο στις οικογενειες παραμεριζοντας τις αναγκες των αλλων μελων...και πως κανονικα πρεπει να υπαρχει ισορροπια και να λαμβανονται υποψη ολων οι αναγκες...και οτι η ισορροπια στην οικογενεια μαθαινει και το παιδι οτι δε γυριζει ολος ο κοσμος γυρω του και ετσι γινεται προσγειωμενο και ωριμο..γενικα πολυ ενδιαφερουσα θεωρια!!

Αν τη βαλεις στην κουνια και κατσεις μαζι της μεχρι να κοιμηθει?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

overparenting-πολύ ενδιαφέρον!

Ολα σωστά μου φαίνονται ρε γμτ,και το να δώσεις πολλή ασφάλεια στο παιδί απο μωρό και αγάπη να χορτάσει αλλά ναι,πιστεύω οτι χρειάζεται και η ισορροπία και όπως λες να μην είναι το επίκεντρο.Η δικιά μου είναι ήδη ψωνάρα-είναι και Δίδυμος,οπότε καταλαβαίνεις για πόσες πήχες καλάμι μιλάμε :D

Τώρα για την κούνια,να σου πω..αν μπω στην κούνια κάτι γίνεται :D:D

Είχαμε εξελίξεις όμως,τελευταία την κουνώ στα χέρια και μετά τη βάζω στο παρκοκρέββατο και κοιμάται!! Δυστυχώς μετά την μεταφέρει ο σύζυγος στο κρεβάτι ο οποίος ακόμα δεν νιώθει άνετα να την αφήσουμε όλο το βράδυ μόνη της!!Είναι χειρότερος απο εμέναΑλλά είμαστε σε πολύ καλό δρόμο;)


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λουλα ειναι σημαντικο το παιδι να νιωθει ασφαλεια αλλα οχι να νιωθει οτι μπορει να διαταζει και να βαζει τους ορους στην οικογενεια...και δυστυχως υπαρχουν πολλα παιδια που μεγαλωνουν με το σκεπτικο οτι ειναι το κεντρο του κοσμου, πραγμα που ακουγεται πολυ ρομαντικο αλλα δεν τα βοηθαει στη ζωη τους καθολου γιατι καποια στιγμη ανακαλυπτουν οτι ΔΕΝ ειναι το κεντρο του κοσμου και παθαινουν σοκ...θεωρω πολυ σημαντικο ενα παιδι να μεγαλωνει με αγαπη και σεβασμο..σεβασμο και προς το παιδι αλλα και απο το παιδι σε ολα τα αλλα μελη της οικογενειας!

Καλα το πατε με τη μικρη, τωρα που καλοκαιριαζει και θα βγαινετε εξω συνεχεια, μπορεις να της δωσεις μπουκαλι οταν ειστε εξω και σιγα σιγα να το συνηθισει!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Ελένη αυτά θέλω να αποφύγω κ παλεύω να ισορροπήσω την κατάσταση..θέλω το παιδί μου να μην έχει ανασφάλειες αλλά να μην γίνει και κακομαθημένο..ή να νιώθει το κέντρο του κόσμου..δυστυχώς η δουλειά είναι πιο δύσκολη με τα in laws μου,αφού η αδυναμία που της έχουν παίρνει διαστάσεις ψύχωσης...:rolleyes: θα τα θυμάσαι τα δικά μου πιστεύω..ίσως γιαυτό κι εγώ έπεσα με τα μούτρα στη μικρή,γιατί μου την διεκδικούσαν τόσο.Τέσπα.Ουδείς-γονιός-τέλειος ;) είμαι συμφιλιωμένη με το γεγονός οτι,ακόμα κι αν κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ μια μέρα η μικρή θα μου πει:εσύ φταις που..που...που..!

anyways καλή μας Ανάσταση κορίτσια!!!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λουλα κανεις δε διεκδικει το παιδι σου! Και οση αδυναμια και εχουν οι παππουδες στα εγγονια το παιδι δεν προκειται ποτε να αντικαταστησει τους γονεις εκτος αν αυτοι το παραμελησαν, το αφησαν κλπ...το διαβαζω απο πολλες κοπελες αυτο εδω οτι διεκδικουν τα μωρα τους και το ριχνω στις ορμονες διοτι ειλικρινα δεν εχει καμμια λογικη βαση. και βρισκουν και οι επιτηδειοι εδαφος να λενε, να το εχεις συνεχεια μαζι σου, να μην το αφηνεις δευτερολεπτο...και αλλες τετοιες μπαρουφες. Δεν κανουμε παιδι για να καλυψουμε τις ανασφαλειες μας!!

Καποια στιγμη η μικρη θα σε κατηγορησει για διαφορα στην εφηβεια της οτι κ να κανεις ειναι απολυτα φυσιολογικο..αυτο δεν εχει καμμια σχεση με τη δουλεια που πρεπει να γινει μεχρι τοτε. Το να μην επαναστατησει ποτε εναντιον σου θα ηταν το αφυσικο!

Χριστος Ανεστη και ευχομαι υγεια κ ευτυχια σε ολες!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ ευχαριστω Πεπερ!

Λες να ανοιξω μια σχολη "Ελενης" Παρενταλ...?:tongue: Πως το κανε ο Σηαρς που δεν τον ηξερε η μανα του και τωρα εγινε πρωτη μουρη....

Γιατί όχι;!!!!!! Οι άλλοι καλύτεροι είναι δηλαδή;:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!Χρόνια πολλά και καλά!!!!

συμφωνώ!έχουμε λίγο συγκεχυμένους τους όρους!καλή μάνα είναι εκείνη που είναι όλο το 24ωρο διπλα στο παιδί και δεν κουνάει ρούπι,που το θηλάζει μέχρι εκείνο να αποφασίσει ότι δε θέλει άλλο(παρεπιπτόντως αποθηλάζουμε και είναι πολύ δεκτική η μικρή) που δεν κάνει τπτ άλλο απο το να ασχολείται με εκείνο, που κοιμάται μαζί του που χ...ει ακόμη μαζί του!

δλδ οκ!ποιο παιδί θέλει μια μάνα έρμαιό του;και ποιο παιδί νιώθει ασφάλεια με μια μάνα που δεν κάνει τίποτα για τον εαυτο της αλλά τρέχει πίσω του;όλα αυτά είναι συνδεδεμένα με την αγάπη!δεν είναι αγάπη αυτό!είναι αρρώστια για μένα!και πραγματικά κι εγώ πολλές φορές τσατίζομαι με πράγματα που διαβάζω στο φόρουμ!:evil: αλλά!οι απόψεις όλες είναι δεκτές και σεβαστές αλλά όχι και οδηγός για κάθε μάνα!

και φυσικά όταν θα φτάσει στην εφηβεία,μπορεί και νωρίτερα,θα γυρίσει και θα μου την πει!φυσικά και θα στενοχωρηθώ αλλά θα χαρώ που έχει τη γνώμη της και δεν την κάνω εγώ ό,τι θέλω!!!;)

η myfavouritelullaby κάνει υγιείς σκέψεις!και προβληματίζεται ορθά!αλήθεια,πώς τα πάτε;


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και Χριστός Ανέστη!!

Να σας πω τα νέα μας,όπως και κάποιες σκέψεις μου,αν μου επιτρέπετε..

Καταρχάς να πω οτι ως δια μαγείας πάμε πολύ καλύτερα..Την αφήνω για ώρες ολόκληρες χωρίς πρόβλημα εκτός κι αν είναι βράδυ όπου εκεί ακόμα υπάρχει θέμα,εκτός κι αν βγαίνω αφού κοιμηθεί καλά δηλαδή μετά τις έντεκα (πώς δεν το είχα σκεφτεί??)

Κοιμάται και τη βάζω είτε στην κούνια είτε στο πάρκο κ οκ μετά αν ξυπνήσει την φέρνω σε μας πάλι αλλά κι αυτή η εξέλιξη καλή είναι.Γενικά έχει γίνει πολύ πιο ανεξάρτητη,το μόνο πρόβλημα είναι σε ποιον να την αφήνω,εδώ έχουμε άλλο θέμα,οικογενειακό μας.

Τώρα σε ό,τι αφορά αυτά που λένε οι επιστήμονες..το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες...αναφέρονται κυρίως στον πρώτο χρόνο του μωρού..και λένε αυτό το περιβόητο 9 months in nine months out που σε μένε λειτούργησε.Δηλαδή μετά τον 9ο άρχισα να χαλαρώνω λίγο με το παιδί..δεν εννοούν να είσαι 24/7 με το παιδί ισόβια...και οκ,αν έκανα άλλο παιδί προφανώς θα μάθαινε στην κούνια του απο μικρό και δεν θα το είχα τρεις την ώρα αγκαλιά αλλά σίγουρα δεν θα το πολυάφηνα με άλλους πέραν του συζύγου μέχρι 6-7 μηνών..αυτό συνεχίζω να το υποστηρίζω..

Τέλος κάτι για την Ελένη μου..σου έχω ξαναπεί οτι εκτιμώ πολύ τον τρόπο που διατυπώνεις τις απόψεις σου..αλλά στο θέμα της μητρότητας άλλο η πράξη άλλο η θεωρία.Πίστεψέ με δεν φαντάζεσαι πόσα έλεγα πριν μείνω έγκυος/γεννήσω κλπ..Η φύση σε κάνει να νιώθεις σούπερ προστατευτική με το μωράκι σου.Είναι μια αγάπη χωρίς προηγούμενο,ανεπανάληπτη..Δεν θα το άφηνες ποτέ σε άνθρωπο που δεν τον εμπιστεύεσαι-για οποιονδήποτε λόγο έτσι?Σίγουρα όχι σε έναν άνθρωπο που δεν σε σέβεται,επίσης.Αυτό λένε κοπέλες εδώ,αυτό αντιμετώπισα κι εγώ.Και ξέρω κ περίπτωση που παρόλο που το παιδί δεν το εγκατέλειψαν οι γοννείς,κατέληξε να μένει με τους παππούδες και να το μεγαλώσουν εκείνοι όπως ήθελαν γιατί απλά έδωσαν πολύ αέρα..βάλε και τις ορμόνες (όπως ανέφερες) και έχεις μια ...βόμβα!!

Ποτέ δεν πίστεψα οτι θα γίνω μια τόσο προστατευτική μάνα...βασικά δεν πίστευα οτι θα γίνω μάνα καν απο ένα σημείο κ μετά..:D ήμουν πολύ χίπι,έβγαινα,ταξίδευα,σπούδαζα,άλλαζα παρέες/φίλους κλπ..συζήτησα πολλά και με πολλούς-ανάμεσα σε αυτό και η μητρότητα..και αποφάσισα οτι όταν θα μου συνέβαινε,θα έκανα ό,τι κάνω γενικά στη ζωή:του κεφαλιού μου :tongue::tongue: κι ό,τι γίνει!εγώ για καλό θα το έκανα!Ακολούθησα λοιπόν το ένστικτό μου..που αποδείχθηκε χειρότερο κι απο αρκούδας..ντον τατς δε λιτλ γούαν σας έφαγα..

Πάντως μάνες(και μη) συντρόφισσες επιβιώσαμε..ήταν και τα λάθη στο πρόγραμμα.Την αγάπη μου και σόοοορυ για το ποστ-κολοσσό :oops:


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και Χριστός Ανέστη!!

Να σας πω τα νέα μας,όπως και κάποιες σκέψεις μου,αν μου επιτρέπετε..

Καταρχάς να πω οτι ως δια μαγείας πάμε πολύ καλύτερα..Την αφήνω για ώρες ολόκληρες χωρίς πρόβλημα εκτός κι αν είναι βράδυ όπου εκεί ακόμα υπάρχει θέμα,εκτός κι αν βγαίνω αφού κοιμηθεί καλά δηλαδή μετά τις έντεκα (πώς δεν το είχα σκεφτεί??)

Κοιμάται και τη βάζω είτε στην κούνια είτε στο πάρκο κ οκ μετά αν ξυπνήσει την φέρνω σε μας πάλι αλλά κι αυτή η εξέλιξη καλή είναι.Γενικά έχει γίνει πολύ πιο ανεξάρτητη,το μόνο πρόβλημα είναι σε ποιον να την αφήνω,εδώ έχουμε άλλο θέμα,οικογενειακό μας.

Τώρα σε ό,τι αφορά αυτά που λένε οι επιστήμονες..το σκεφτόμουν αυτές τις μέρες...αναφέρονται κυρίως στον πρώτο χρόνο του μωρού..και λένε αυτό το περιβόητο 9 months in nine months out που σε μένε λειτούργησε.Δηλαδή μετά τον 9ο άρχισα να χαλαρώνω λίγο με το παιδί..δεν εννοούν να είσαι 24/7 με το παιδί ισόβια...και οκ,αν έκανα άλλο παιδί προφανώς θα μάθαινε στην κούνια του απο μικρό και δεν θα το είχα τρεις την ώρα αγκαλιά αλλά σίγουρα δεν θα το πολυάφηνα με άλλους πέραν του συζύγου μέχρι 6-7 μηνών..αυτό συνεχίζω να το υποστηρίζω..

Τέλος κάτι για την Ελένη μου..σου έχω ξαναπεί οτι εκτιμώ πολύ τον τρόπο που διατυπώνεις τις απόψεις σου..αλλά στο θέμα της μητρότητας άλλο η πράξη άλλο η θεωρία.Πίστεψέ με δεν φαντάζεσαι πόσα έλεγα πριν μείνω έγκυος/γεννήσω κλπ..Η φύση σε κάνει να νιώθεις σούπερ προστατευτική με το μωράκι σου.Είναι μια αγάπη χωρίς προηγούμενο,ανεπανάληπτη..Δεν θα το άφηνες ποτέ σε άνθρωπο που δεν τον εμπιστεύεσαι-για οποιονδήποτε λόγο έτσι?Σίγουρα όχι σε έναν άνθρωπο που δεν σε σέβεται,επίσης.Αυτό λένε κοπέλες εδώ,αυτό αντιμετώπισα κι εγώ.Και ξέρω κ περίπτωση που παρόλο που το παιδί δεν το εγκατέλειψαν οι γοννείς,κατέληξε να μένει με τους παππούδες και να το μεγαλώσουν εκείνοι όπως ήθελαν γιατί απλά έδωσαν πολύ αέρα..βάλε και τις ορμόνες (όπως ανέφερες) και έχεις μια ...βόμβα!!

Ποτέ δεν πίστεψα οτι θα γίνω μια τόσο προστατευτική μάνα...βασικά δεν πίστευα οτι θα γίνω μάνα καν απο ένα σημείο κ μετά..:D ήμουν πολύ χίπι,έβγαινα,ταξίδευα,σπούδαζα,άλλαζα παρέες/φίλους κλπ..συζήτησα πολλά και με πολλούς-ανάμεσα σε αυτό και η μητρότητα..και αποφάσισα οτι όταν θα μου συνέβαινε,θα έκανα ό,τι κάνω γενικά στη ζωή:του κεφαλιού μου :tongue::tongue: κι ό,τι γίνει!εγώ για καλό θα το έκανα!Ακολούθησα λοιπόν το ένστικτό μου..που αποδείχθηκε χειρότερο κι απο αρκούδας..ντον τατς δε λιτλ γούαν σας έφαγα..

Πάντως μάνες(και μη) συντρόφισσες επιβιώσαμε..ήταν και τα λάθη στο πρόγραμμα.Την αγάπη μου και σόοοορυ για το ποστ-κολοσσό :oops:

καλά εσύ που πας για ώρες ολόκληρες;κάτσε τώρα να δούμε ποια είναι πιο κολλημένη γιατί εγώ την αφήνω μόνο όσο είμαι στη δουλειά !δεν έχει διανυκτερεύσει ποτέ με άλλον!και όταν δε δουλεύω είμαστε μαζί εννοείται!παρόλα αυτά δεν κοιμάται μαζί μου,δε ξυπνάει το βράδι,έιναι πολύ δεκτική με τον αποθηλασμό,παίζει και μόνη της,έξω όταν είμαστε παίζει με τα άλλα παιδάκια,δεν απομακρύνεται,ξέρει που κάθομαι και γυρίζει σε μένα

:rolleyes:


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λουλα μου δεν αναφερομουν προσωπικα σε σενα..αναφερομουν σ αυτη τη γενικοτερη αντιληψη οτι φοβουνται "μην τους παρουν το παιδι". Φυσικα και ειναι λογικο να εισαι προστατευτικος με το μωρο σου αλλοιμονο...αλλο αυτο και αλλο να νομιζεις οτι θα αγαπησει καποιον πιο πολυ απο σενα κ επομενως πρεπει να στε συνεχεια μαζι για να σε αγαπησει...αυτη ειναι η εντυπωση που αποκομισα απο πολλα ποστς (δε μιλαω προσωπικα παντα). Θεωρω οτι ειναι μια τελειως λαθος εικονα και φυσικα αυτο αποδεικνυεται καθε μερα με οολες τις κοπελες που μετα που γεννησαν δεν ειχαν τετοιο θεμα. Αρα οντως ηταν ενας "παραλογισμος". Με καθε αγαπη στο λεω οτι αυτο δε γινεται εσκεμμενα καταλαβαινω την αγωνια της καθε κοπελας απλα λεω οτι ΑΥΤΟ το εκμεταλλευονται παρα πολλοι επαγγελματιες και μη...

Το αλλο που ας μου επιτραπει να πω μιας και πηραμε φορα :tongue: ειναι το εξης¨ειδα πολλα ποστς απο κοπελες που αναφερονταν στο μωρο σα να ναι τροπαιο λες και δεν συνελαβε ποτε καμμια αλλη μονο αυτες! Και ελεγαν οτι πχ τα πεθερικα με καλοπιανουν αλλα εγω δε θα τους δινω το μωρο λες και προκειται για κουκλα!! Το παιδι ειναι μια ξεχωριστη προσωπικοτητα δεν ειναι προεκταση μας! Πρεπει να το μεγαλωσουμε να ειναι μια δυνατη ανεξαρτητη οντοτητα! Δεν ειναι "δικο μου ειναι το μωρο κ οτι θελω το κανω" που το διαβαζω και μου γυριζει το μυαλο αναποδα..τρομερη ελλειψη σεβασμου πρωτα απο ολα στο ιδιο σου το παιδι!!!

Και κατι αλλο που διαβαζα και τραβουσα τα ομορφα ξανθα μου μαλλια ειναι οι κοπελες που θεωρουσαν οτι μικροβια παιρνει μονο απο τους ξενους ενω αυτες ζουν μεσα σ ενα κλιβανο μονιμα και φυσικα δεν υπαρχει προβλημα να τις γλειφει το μωρο τον ωμο ¨"γιατι ειναι η μανα" και ως γνωστον η μανα δεν εχει μικροβια...:| δλδ γενικοτερα μια ψιλο ανευθυνοτητα να το πω, μια ψιλοκατινια να το πω....μια βλακεια να το πω.. Ειδα λοιπον πολλες απο αυτες τις κοπελες να κανουν το μωρο τους προεκταση δικη τους για να νιωθουν καλυτερα, οτι κατι κανουν, οτι εχουν τον ελεγχο σε κατι, οτι εχουν κανει κατι στη ζωη τους....και λυπαμαι που το λεω οτι αυτο μ εχει απωθησει απο το παρεντς και μπαινω σπανια.

αυτα, ειπα πολλα ασχετα αλλα ηθελα να τα πω πολυ καιρο κ μιας κ ξεσπασε η Λουλαμπι ακολουθησα κ εγω:tongue:


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...