Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Γειά σας κορίτσια...

      Συγχαρητηρια σε οσες ειστε εγκυουλες ευχομαι να πανε ολα ηρεμα και ομορφα οπως μας αξιζει μετα απο οσα περνάμε!!!!!

      Καλή δύναμη στα κορίτσια που προσπαθούν ή είναι στην αναμονή χοριακης! 

      9η ημέρα σήμερα μετά την 8η εμβρυομεταφορα, έκανα τεστ εγκυμοσυνης που δείχνει πιο νωρίς και μου έβγαλε γραμμη αλλά πολύ αχνη. Το θετικό της ιστορίας είναι οτι στα τόσα χρόνια πρώτη φορά στις τόσες εξωσωματικές + προσπάθειες μόνοι μας είδα γραμμή σε τεστ εγκυμοσυνης...το λες και ιστορική στιγμή 😆. Το αρνητικό ειναι οτι για να έχω 9η ημέρα τόσο αχνη γραμμη αυτό σημαίνει σιγουρα χαμηλή χοριακη 😔... Έχω ξαναπάρει χοριακες 5-15 που θεωρούνται γκρίζα ζώνη και πάντα έπεφταν....Χοριακη θα κανω τη Δευτέρα....

      Καλημέρα και συγχαρητήρια! Εγώ ένατη μέρα,χθες δλδ,είχα χοριακη 58 και όπως είπε ο γιατρός είναι λίγο χαμηλή.Αυριο έχω επαναληπτική και θέλουμε να διπλασιαστεί.. Ποιο τεστ έκανες εσύ?από πόσες μονάδες δείχνει?Σου εύχομαι μια μεγάλη χοριακη τη Δευτέρα και μια ακόμα μεγαλύτερη την Τετάρτη ❤️

Σάντυ Κουτσοσταμάτη: Της έκαναν παρατήρηση γιατί θήλαζε σε εμπορικό κέντρο. προστυχο?


giwta-la

Recommended Posts

το θεμα ειναι οτι η διαμαρτυρια δεν ειχε τετοιο σκοπο την διαφημιση της σαντυ, αλλα την ελευθερια να θηλαζει μια μαμα το μωρο της οπου κι αν βρισκεται. απο εκει και περα οτι διαφημιστηκε ειναι ενα αλλο θεμα. το οποιο δεν με αφορα και δεν με νοιαζει καθολου.

επισης δεν χρειαζονται ειδικοι χωροι, γι αυτο κι εγινε η διαμαρτυρια. margi εσυ οταν τρως πας σε ειδικο χωρο;;; γιατι να παει η μανουλα με το μωρο που δεν κανει τιποτα το διαφορετικο....


wPQ1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θεμα ειναι οτι η διαμαρτυρια δεν ειχε τετοιο σκοπο την διαφημιση της σαντυ, αλλα την ελευθερια να θηλαζει μια μαμα το μωρο της οπου κι αν βρισκεται. απο εκει και περα οτι διαφημιστηκε ειναι ενα αλλο θεμα. το οποιο δεν με αφορα και δεν με νοιαζει καθολου.

επισης δεν χρειαζονται ειδικοι χωροι, γι αυτο κι εγινε η διαμαρτυρια. margi εσυ οταν τρως πας σε ειδικο χωρο;;; γιατι να παει η μανουλα με το μωρο που δεν κανει τιποτα το διαφορετικο....

Γιατί κι εγώ που θα γίνω μανούλα ( πρώτα ο Θεός να πάνε όλα καλά), δεν είμαι τόσο μοντέρνα όσο είναι κάποιες άλλες να βγάλω το στήθος μου και να θηλάσω δημόσια! Ντρέπομαι από την μία και από την άλλη σέβομαι και τον άλλο δίπλα μου που μπορεί να μην θέλει να βλέπει το στήθος μου την ώρα που πίνει καφέ! Θέλω την ιδιαιτερότητά μου! Και φαντάζομαι πολλά κορίτσια σκέφτονται όπως εγώ! Για σένα που δεν έχεις πρόβλημα να θηλάσεις μπροστά σε κόσμο, δεν υπάρχει πρόβλημα! Το ταίζεις κι αν κάποιος κάνει παρατήρηση, τον βγάζεις στα κανάλια και τελείωσε η υπόθεση! Θα σε μάθει η μισή Ελλάδα! Για μένα όμως που καταπιέζομαι και δεν θέλω να βγάλω φάτσα φόρα το στήθος μου έξω, ναι! θέλω κι απαιτώ έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο!

BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites

η καθε μητερα κανει αυτο που νομιζει καλυτερα, αν θελει η οχι να θηλασει εξω το μωρο της ειναι της καθε γυναικας δικο της θεμα. απο εκει και περα εγω με αυτο που δεν συμφωνω ειναι οτι αν μια μαμα θελει να θηλασει εξω , να φοβαται να θηλασει απο το τι θα πουν γυρω το υπολοιπο περιβαλλον. στην περιπτωση της κουτσοσταματη την πλησιασε ο σεκιουριτη και την ειπε οτι δεν επιτρεπεται να θηλασει εξω γιατι προκαλλει!!! αυτος ο σεκιουριτι γιατι δεν πιανει και την καθε κοπελιτσα που τα βγαζει ολα εξω και να πει οτι δεν επιτρεπεται;;;; αλλα παμε αλλου τι συζητηση τωρα... ειναι αναφαιρετο δικαιωμα της καθε γυναικας να ταισει το μωρο της οπου κι αν ειναι ακομα και στην καφετερια,

σε καταλαβαινω απολυτα πως σκεφτεσαι, γιατι ειχα τις ιδιες αποψεις με εσενα πρωτου γινω μανα, αλλα απο την ωρα που γεννησα και μετα ειδα πολυ διαφορετικα πολλα θεματα. στην αρχη ντρεπομουν να θηλασω εξω γιατι ελεγα τι θα πουν.... καλα ελεγα δεν υπαρχει ενας χωρος για μας τις θηλαζουσες κι αγανακτουσα.;;;;... δεν εβγαινα αρκετες φορες γι αυτο το λογο, κι αν εβγαινα με επιανε κι ενα αγχος για το ποτε θα πεινασει το μωρο μιας και δεν ειχε ενα ωραριο συγκεκριμενο. απο ολη αυτην την καταπιεση ομως μονο κακο μου εκανε και μια μερα ειπα αι σιχτιρ , δεν με νιοιαζει τι θα πουν οι αλλοι εγω απλα ταιζω το μωρο μου. βεβαια δεν εφτασα ποτε στο σημειο να βγαλω το στηθος ολο εξω και να το δουν, παντα ειχα και μια πανουλα για να αισθανομαι εγω καλυτερα , αλλα αν μια μητερα νιωθει ανετα με αυτο μπορει να το κανει..

τελος παντων , παω στο μικρο μου τωρα με φωναζει... με το καλο το μωρακι σου!!!


wPQ1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν τροποι να θηλασεις αξιοπρεπεστατα μεσα σε μαρσιπο και σλινγκ χωρις να φαινεται τπτ και να μην προκαλεις αν θελεις. Μπορεις να θηλασεις και ως εχεις και δικαιωμα σου. Αυτο που εκανε η εν λογω κυρια για μενα εγινε για διαφημηση. Οχι η παρατηρηση αλλα η 'χρηση΄ της παρατηρησης απο την ιδια. Η διαμαρτυρια που εκανε δεν σωζει κανενα ουτε βαζει στην θεση του κανενα αλλο. Οπως προειπα χιλιαδες μαναδες θηλασαν και με σλινγκ και με μαρσιππο και δεν ενοχλησαν κανεναν (δεν σχολιαζω αν το να ενοχλητε καποιος ειναι σωστο ή οχι γιατι δεν με αφορα). Αλλες χιλιαδες μαναδες θηλαζουν φορα παρτιδα. Το εκαναν και πριν απο την κυρια και θα το εκαναν και μετα αυτης ασχετως παρατηρησης.......


Here in dreamland we will NOT obey the masters

:evil:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ litsaki!

Λες όταν γεννήσω να αλλάξβ γνώμη; Μπα! δεν νομίζω!

Είδες όμως που κι εσύ ήθελες στην αρχή να υπήρχαν διαμορφωμένοι χώροι και καταπιεζόσουν;;; Γιατί να με αναγκάσουν λόγω έλλειψης τέτοιων χώρων να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει; Τι καλά, να ξέραμε πως όπου πάμε, θα μπορούμε άνετα να αποσυρθούμε σε ένα υγιεινό περιβάλλον να θηλάσουμε τα βλαστάρια μας! Αντι γι'αυτό παλεύουμε να μας αφήνουν να βγάζουμε το στήθος μας σε κοινή θέα ( για όσες το τολμούν - κακώς για μένα) ή να κοιτάμε πώς να σκεπαστούμε για να ταίσουμε το μωρό ( πάλι κακώς- προτιμώ να πάω στο αμάξι να θηλάσω με την ησυχία μου).

Καλά, η συγκεκριμένη το έκανε για να προκαλέσει την παρατήρηση! Είμαι πεπεισμένη! 18 μηνών παιδάκι δεν νομίζω να μην μπορούσε πια να το κουμαντάρει! Αλλο το μηνιάρικο που τρώει απόκλειστικά από σένα......


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ οτι διαφημιστηκε με ολη αυτην την κινηση που εγινε απο αλλες θηλαζουσες, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα....

επισης ΕλενηΑγγλια λες οτι ειναι μοδα ο Σιαρς, αλλα δεν ειναι μοδα Το ελεγχομενο κλαμα;;;;!! που ουσιαστικα με το ελεγχομενο καλμα αφηνουμε μονο του το παιδι να κλαιει γιατι ετσι δεν το κακομαθαινουμε.....δηλαδη ενα μωρο που ηταν στην κοιλια μας θα πρεπει να το αφησουμε μονο του μολις γεννηθει για να μην κακομαθει και να το αφηνουμε να κλαιει..... και μετα θα σταματησει να κλαει γιατι θα νιωσει οτι κανενας δεν το δινει σημασια...και εμεις σαν γονεις θα νιωσουμε οτι καταφεραμε να ελεγχουλε το παιδι!!!! ποσο λαθος!!. εεεεε ναι δεν θελω να εχει το παιδι μου τετοια ψυχολογια!!!! ειναι βασανηστηριο αυτο στην ψυχολογια του μωρου!!και διπλα μου θα το εχω και θα κοιμαται μαζι μου....

επισης ποιες ειναι οι ψυχολογικες επιπτωσεις στο co-sleeping στο ζευγαρι;;;εμενα αντρας μου δεν μπορεις να φαναστεις ποσο ομορφα νιωθει που εχει την οικογενεια του διπλα του οταν κοιμαται. και αν εννοεις τις προσωπικες στιγμες που εχει το ζευγαρι, σε ενα σπιτι υπαρχουν χιλλιοι δυο τροποι να περναει καλα το ζευγαρι....

λ

\

Δε συμφωνω με τις καθε λογης μοδες..δε συμφωνω με το να αφηνεις το παιδι σου να πλανταζει στο κλαμμα..δε συμφωνω με το να αφηνεις βρεφος μιας εβδομαδας σε ντανταδες για να τρεχεις πισω απο την καριερα σου γιατι ετσι μας ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ καποιοι...

Επισης δε συμφωνω με τη νεα μοδα που ηρθε για να καταπιεσει τις γυναικες, τη μοδα του Σιαρς, κατα την οποια πρεπει να θηλασεις μεχρι τα 2 για να δεθεις με το παιδι..(και να μεινεις σπιτι κατ επεκταση η' αλλιως να σε φανε οι τυψεις..)

Δε συμφωνω με το να φτανουν γυνακες να εχουν εμμονη με το θηλασμο επειδη ετσι λεει η νεα μοδα και οι φιλεναδες τους, να πονανε, να ματωνουν, να κλαινε και να λενε "το κανω για χαρη του παιδιου μου" ξεχνωντας βεβαια οτι δε θα παρουν το βραβειο καλυτερης μανας οσο περισσοτερο υποφερουν! επισης δε συμφωνω να πνιγονται απο τυψεις επειδη εδωσαν συμπληρωμα και να νιωθουν υποδεεστερες απο αυτες που θηλασαν λες και η αξια της μανας ειναι στο β@ζι..

Δε συμφωνω με το να αντιμετωπιζεται το co-sleeping ως κοινη πρακτικη...και καλα οταν ειναι μωρο το παιδι οταν μεγαλωσει τι θα γινει? θα καταλαβει το κρεββατι? και οταν ερθει δευτερο μωρο?θα κοιμουνται ολοι μαζι???και τελικα ποιος θα ωφεληθει απο το να ξυπνανε οι γονεις καθε πρωι πιασμενοι και κουρασμενοι? πως θα εχει το ζευγαρι χωρο και χρονο για τη σχεση τους? Θα δινουν ραντεβου στο μπανιο οταν κοιμηθουν τα παιδια? και μετα ενας ενας θα ξεγλιστρανε στο μπανιο στις 3 τη νυχτα? Πολυ ρομαντικο και πολυ αστειο γιατι ολοι ξερουμε οτι με τους συγχρονους τροπους ζωης και την κουραση αυτο αντε να γινει μια το μηνα και πολυ λεω...ασε που δε βοηθαει και πολυ τη σχεση να "βλεπονται" για 10 λεπτα και στα αβολα αυτο ειναι μια ικανοποιηση βιολογικης αναγκης ενω το ζευγαρι χρειαζεται πολυ πιο ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα.

Οσο για τη κουτσοσταματη, δεν ταισε βρεφος να πρεπει ντε κ καλα να το θηλασει συγκεκριμενη ωρα! Ολοκληρο παιδακι κοντα 2 χρονων, μπορουσε να του δωσει ενα γιαουρτακι η' να του εξηγησει οτι θα φαμε σε λιγο στο σπιτι!

Δε με ενοχλει η εικονα μιας θηλαζουσας. Με ενοχλει να το παιρνει καποια σαν αφορμη να δημιουργησει ντορο.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

\

Δε συμφωνω με τις καθε λογης μοδες..δε συμφωνω με το να αφηνεις το παιδι σου να πλανταζει στο κλαμμα..δε συμφωνω με το να αφηνεις βρεφος μιας εβδομαδας σε ντανταδες για να τρεχεις πισω απο την καριερα σου γιατι ετσι μας ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ καποιοι...

Επισης δε συμφωνω με τη νεα μοδα που ηρθε για να καταπιεσει τις γυναικες, τη μοδα του Σιαρς, κατα την οποια πρεπει να θηλασεις μεχρι τα 2 για να δεθεις με το παιδι..(και να μεινεις σπιτι κατ επεκταση η' αλλιως να σε φανε οι τυψεις..)

Δε συμφωνω με το να φτανουν γυνακες να εχουν εμμονη με το θηλασμο επειδη ετσι λεει η νεα μοδα και οι φιλεναδες τους, να πονανε, να ματωνουν, να κλαινε και να λενε "το κανω για χαρη του παιδιου μου" ξεχνωντας βεβαια οτι δε θα παρουν το βραβειο καλυτερης μανας οσο περισσοτερο υποφερουν! επισης δε συμφωνω να πνιγονται απο τυψεις επειδη εδωσαν συμπληρωμα και να νιωθουν υποδεεστερες απο αυτες που θηλασαν λες και η αξια της μανας ειναι στο β@ζι..

Δε συμφωνω με το να αντιμετωπιζεται το co-sleeping ως κοινη πρακτικη...και καλα οταν ειναι μωρο το παιδι οταν μεγαλωσει τι θα γινει? θα καταλαβει το κρεββατι? και οταν ερθει δευτερο μωρο?θα κοιμουνται ολοι μαζι???και τελικα ποιος θα ωφεληθει απο το να ξυπνανε οι γονεις καθε πρωι πιασμενοι και κουρασμενοι? πως θα εχει το ζευγαρι χωρο και χρονο για τη σχεση τους? Θα δινουν ραντεβου στο μπανιο οταν κοιμηθουν τα παιδια? και μετα ενας ενας θα ξεγλιστρανε στο μπανιο στις 3 τη νυχτα? Πολυ ρομαντικο και πολυ αστειο γιατι ολοι ξερουμε οτι με τους συγχρονους τροπους ζωης και την κουραση αυτο αντε να γινει μια το μηνα και πολυ λεω...ασε που δε βοηθαει και πολυ τη σχεση να "βλεπονται" για 10 λεπτα και στα αβολα αυτο ειναι μια ικανοποιηση βιολογικης αναγκης ενω το ζευγαρι χρειαζεται πολυ πιο ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα.

Οσο για τη κουτσοσταματη, δεν ταισε βρεφος να πρεπει ντε κ καλα να το θηλασει συγκεκριμενη ωρα! Ολοκληρο παιδακι κοντα 2 χρονων, μπορουσε να του δωσει ενα γιαουρτακι η' να του εξηγησει οτι θα φαμε σε λιγο στο σπιτι!

Δε με ενοχλει η εικονα μιας θηλαζουσας. Με ενοχλει να το παιρνει καποια σαν αφορμη να δημιουργησει ντορο.

συμφωνουμε απολυτα σε ολα.τα βρισκω λιγο πολυ ολα να γινονται σε υπερβολικο βαθμο.εκει που καποτε δερνανε τα παιδια με τις βεργες,εχουμε παει στο αλλο ακρο,να κοιμομαστε ολοι μαζι κ να θηλαζουμε ολοκληρα παιδια.υπαρχει κ η μεση λυση σε ολα.


kZq6p2.pngQSCvp2.png7kJip2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

θηλάζω την ενός έτους κόρη μου ακόμη και σήμερα

καταλαβαίνετε πως δε γίνεται 1 χρονο ναμαστε κλεισμένες μέσα!έχουμε θηλάσει παντού!ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα και μάλιστα δεν είδα και κάποιον ή κάποια να μας κοιτάζει περίεργα!μη σας πως πως δε μας έπαιρναν χαμπάρι καν!:P

σε περιπτώσεις που ηθελα περισσότερη ησυχία πήγαινα στο αυτοκίνητό μας και τέλος!

σίγουρα θαταν καλύτερα να υπάρχει κάποια ειδική αιθουσα όχι μόνο για το θηλασμό αλλά και για να αλλάξεις το παιδί

λίγες είναι οι καφετέριες που έχουν!όλα τα υπόλοιπα δε τίποτα!

αλλά να σας πω ότι την έχουμε αλλάξει και στην εταζιέρα από το αυτοκίνητο!

τι θέλω να πω;πως πρέπει να κάνουμε εύκολη τη ζωή μας αφού δε μας τη διευκολύνουν οι άλλοι και να μην ντρεπόμαστε πάνω απ'όλα για ό,τι κάνουμε όχι μόνο για το ότι θηλάζουμε

η εν λόγω κυρία τώρα δε ξέρω και δε με αφορούν και οι λόγοι που το έκανε


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνω με τις καθε λογης μοδες..δε συμφωνω με το να αφηνεις το παιδι σου να πλανταζει στο κλαμμα..δε συμφωνω με το να αφηνεις βρεφος μιας εβδομαδας σε ντανταδες για να τρεχεις πισω απο την καριερα σου γιατι ετσι μας ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ καποιοι...

Επισης δε συμφωνω με τη νεα μοδα που ηρθε για να καταπιεσει τις γυναικες, τη μοδα του Σιαρς, κατα την οποια πρεπει να θηλασεις μεχρι τα 2 για να δεθεις με το παιδι..(και να μεινεις σπιτι κατ επεκταση η' αλλιως να σε φανε οι τυψεις..)

Δε συμφωνω με το να φτανουν γυνακες να εχουν εμμονη με το θηλασμο επειδη ετσι λεει η νεα μοδα και οι φιλεναδες τους, να πονανε, να ματωνουν, να κλαινε και να λενε "το κανω για χαρη του παιδιου μου" ξεχνωντας βεβαια οτι δε θα παρουν το βραβειο καλυτερης μανας οσο περισσοτερο υποφερουν! επισης δε συμφωνω να πνιγονται απο τυψεις επειδη εδωσαν συμπληρωμα και να νιωθουν υποδεεστερες απο αυτες που θηλασαν λες και η αξια της μανας ειναι στο β@ζι..

Δε συμφωνω με το να αντιμετωπιζεται το co-sleeping ως κοινη πρακτικη...και καλα οταν ειναι μωρο το παιδι οταν μεγαλωσει τι θα γινει? θα καταλαβει το κρεββατι? και οταν ερθει δευτερο μωρο?θα κοιμουνται ολοι μαζι???και τελικα ποιος θα ωφεληθει απο το να ξυπνανε οι γονεις καθε πρωι πιασμενοι και κουρασμενοι? πως θα εχει το ζευγαρι χωρο και χρονο για τη σχεση τους? Θα δινουν ραντεβου στο μπανιο οταν κοιμηθουν τα παιδια? και μετα ενας ενας θα ξεγλιστρανε στο μπανιο στις 3 τη νυχτα? Πολυ ρομαντικο και πολυ αστειο γιατι ολοι ξερουμε οτι με τους συγχρονους τροπους ζωης και την κουραση αυτο αντε να γινει μια το μηνα και πολυ λεω...ασε που δε βοηθαει και πολυ τη σχεση να "βλεπονται" για 10 λεπτα και στα αβολα αυτο ειναι μια ικανοποιηση βιολογικης αναγκης ενω το ζευγαρι χρειαζεται πολυ πιο ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα.

Οσο για τη κουτσοσταματη, δεν ταισε βρεφος να πρεπει ντε κ καλα να το θηλασει συγκεκριμενη ωρα! Ολοκληρο παιδακι κοντα 2 χρονων, μπορουσε να του δωσει ενα γιαουρτακι η' να του εξηγησει οτι θα φαμε σε λιγο στο σπιτι!

Δε με ενοχλει η εικονα μιας θηλαζουσας. Με ενοχλει να το παιρνει καποια σαν αφορμη να δημιουργησει ντορο.

Ελενάκι είναι σαν να τα έγραψα εγώ! Με κάλυψες πλήρως!


1040078pjtfxwjzwi.gif

uVnHp3.png

ticker.php?img=9,104,124,0,CD,MjAxMC8wNy8xNw==,Q2hyaXN0b3Mg

Link to comment
Share on other sites

\

Δε συμφωνω με τις καθε λογης μοδες..δε συμφωνω με το να αφηνεις το παιδι σου να πλανταζει στο κλαμμα..δε συμφωνω με το να αφηνεις βρεφος μιας εβδομαδας σε ντανταδες για να τρεχεις πισω απο την καριερα σου γιατι ετσι μας ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ καποιοι...

Επισης δε συμφωνω με τη νεα μοδα που ηρθε για να καταπιεσει τις γυναικες, τη μοδα του Σιαρς, κατα την οποια πρεπει να θηλασεις μεχρι τα 2 για να δεθεις με το παιδι..(και να μεινεις σπιτι κατ επεκταση η' αλλιως να σε φανε οι τυψεις..)

Δε συμφωνω με το να φτανουν γυνακες να εχουν εμμονη με το θηλασμο επειδη ετσι λεει η νεα μοδα και οι φιλεναδες τους, να πονανε, να ματωνουν, να κλαινε και να λενε "το κανω για χαρη του παιδιου μου" ξεχνωντας βεβαια οτι δε θα παρουν το βραβειο καλυτερης μανας οσο περισσοτερο υποφερουν! επισης δε συμφωνω να πνιγονται απο τυψεις επειδη εδωσαν συμπληρωμα και να νιωθουν υποδεεστερες απο αυτες που θηλασαν λες και η αξια της μανας ειναι στο β@ζι..

Δε συμφωνω με το να αντιμετωπιζεται το co-sleeping ως κοινη πρακτικη...και καλα οταν ειναι μωρο το παιδι οταν μεγαλωσει τι θα γινει? θα καταλαβει το κρεββατι? και οταν ερθει δευτερο μωρο?θα κοιμουνται ολοι μαζι???και τελικα ποιος θα ωφεληθει απο το να ξυπνανε οι γονεις καθε πρωι πιασμενοι και κουρασμενοι? πως θα εχει το ζευγαρι χωρο και χρονο για τη σχεση τους? Θα δινουν ραντεβου στο μπανιο οταν κοιμηθουν τα παιδια? και μετα ενας ενας θα ξεγλιστρανε στο μπανιο στις 3 τη νυχτα? Πολυ ρομαντικο και πολυ αστειο γιατι ολοι ξερουμε οτι με τους συγχρονους τροπους ζωης και την κουραση αυτο αντε να γινει μια το μηνα και πολυ λεω...ασε που δε βοηθαει και πολυ τη σχεση να "βλεπονται" για 10 λεπτα και στα αβολα αυτο ειναι μια ικανοποιηση βιολογικης αναγκης ενω το ζευγαρι χρειαζεται πολυ πιο ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα.

Οσο για τη κουτσοσταματη, δεν ταισε βρεφος να πρεπει ντε κ καλα να το θηλασει συγκεκριμενη ωρα! Ολοκληρο παιδακι κοντα 2 χρονων, μπορουσε να του δωσει ενα γιαουρτακι η' να του εξηγησει οτι θα φαμε σε λιγο στο σπιτι!

Δε με ενοχλει η εικονα μιας θηλαζουσας. Με ενοχλει να το παιρνει καποια σαν αφορμη να δημιουργησει ντορο.

Mα πόσο συμφωνώ τελικά μαζί σου!!!!:P


BnbHp3.png?SuJx0Ufr

Ηρθες, ψυχούλα μου, και μας φώτισες.....:P Σε λατρεύω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:P:p:p

Καπου ειχα διαβασει κατι ενδιαφερον, ενα βιβλιο φεμινιστριας στο οποιο κατακρινει τη σχολη "Σηαρς" και το πως χρησιμοποιουνται οι θεωριες του για να δημιουργησουν ενοχες στις γυναικες...αν βρω το λινκ θα το παραθεσω!

http://www.marieclaire.gr/women/career/article/161/to-telos-toy-feminismoy/


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

\

Δε συμφωνω με τις καθε λογης μοδες..δε συμφωνω με το να αφηνεις το παιδι σου να πλανταζει στο κλαμμα..δε συμφωνω με το να αφηνεις βρεφος μιας εβδομαδας σε ντανταδες για να τρεχεις πισω απο την καριερα σου γιατι ετσι μας ΕΠΕΒΑΛΛΑΝ καποιοι...

Επισης δε συμφωνω με τη νεα μοδα που ηρθε για να καταπιεσει τις γυναικες, τη μοδα του Σιαρς, κατα την οποια πρεπει να θηλασεις μεχρι τα 2 για να δεθεις με το παιδι..(και να μεινεις σπιτι κατ επεκταση η' αλλιως να σε φανε οι τυψεις..)

Δε συμφωνω με το να φτανουν γυνακες να εχουν εμμονη με το θηλασμο επειδη ετσι λεει η νεα μοδα και οι φιλεναδες τους, να πονανε, να ματωνουν, να κλαινε και να λενε "το κανω για χαρη του παιδιου μου" ξεχνωντας βεβαια οτι δε θα παρουν το βραβειο καλυτερης μανας οσο περισσοτερο υποφερουν! επισης δε συμφωνω να πνιγονται απο τυψεις επειδη εδωσαν συμπληρωμα και να νιωθουν υποδεεστερες απο αυτες που θηλασαν λες και η αξια της μανας ειναι στο β@ζι..

Δε συμφωνω με το να αντιμετωπιζεται το co-sleeping ως κοινη πρακτικη...και καλα οταν ειναι μωρο το παιδι οταν μεγαλωσει τι θα γινει? θα καταλαβει το κρεββατι? και οταν ερθει δευτερο μωρο?θα κοιμουνται ολοι μαζι???και τελικα ποιος θα ωφεληθει απο το να ξυπνανε οι γονεις καθε πρωι πιασμενοι και κουρασμενοι? πως θα εχει το ζευγαρι χωρο και χρονο για τη σχεση τους? Θα δινουν ραντεβου στο μπανιο οταν κοιμηθουν τα παιδια? και μετα ενας ενας θα ξεγλιστρανε στο μπανιο στις 3 τη νυχτα? Πολυ ρομαντικο και πολυ αστειο γιατι ολοι ξερουμε οτι με τους συγχρονους τροπους ζωης και την κουραση αυτο αντε να γινει μια το μηνα και πολυ λεω...ασε που δε βοηθαει και πολυ τη σχεση να "βλεπονται" για 10 λεπτα και στα αβολα αυτο ειναι μια ικανοποιηση βιολογικης αναγκης ενω το ζευγαρι χρειαζεται πολυ πιο ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα.

Οσο για τη κουτσοσταματη, δεν ταισε βρεφος να πρεπει ντε κ καλα να το θηλασει συγκεκριμενη ωρα! Ολοκληρο παιδακι κοντα 2 χρονων, μπορουσε να του δωσει ενα γιαουρτακι η' να του εξηγησει οτι θα φαμε σε λιγο στο σπιτι!

Δε με ενοχλει η εικονα μιας θηλαζουσας. Με ενοχλει να το παιρνει καποια σαν αφορμη να δημιουργησει ντορο.

ελενη μου , ο ΠΟΥ προτεινει να θηλαζουμε τα παιδια ως τα 2 τουλαχιστον , απο εκει και επειτα ειναι θεμα μανας και παιδιου αν θελουν να συνεχισουν, και οχι ο Σηαρς.Καταπιεση για μενα δεν ειναι ολο αυτο , αν μια μανα δεν θελει να θηλασει, δεν θηλαζει, ειναι δικαιωμα της, αν δεν θελει να κοιμαται το παιδι στο κρεβατι της κι αυτο ειναι παλι δικο της θεμα.Κανες δεν ειπε οτι η θηλαζουσα κλεινεται μεσα στο σπιτι , αλλα ανετα βγαινει και κανει ολες τις υποχρεωσεις τους καφεδες και οτι αλλο θελει. εγω προσωπικα δεν εχω νιωσει καμια καταπιεση και βγαινω και ολα οσα μου αρεσει τα κανω.Επισης αν καποιες μανες δεν καταφεραν να θηλασουν και νιωθουν τυψεις γι αυτο, το 100% δεν φταινε αυτες για το αποτελεσμα, αλλα οι λαθος συμβουλες που εχουν δωθει απο παιδιατρους και λοιπους που οδηγουν σε αποθηλασμο, αυτο προσπαθουμε να μην γινεται, γι αυτο και οι μητερες προσπαθουν να ενημερωνονται οσο μπορουν περισσοτερο μπορουν.

επισης με το co-sleeping επιδη το εφαρμοζουμε εγω και ο αντρας μου, για μας ειναι κατι που μας αρεσει και το ευχαριστιομαστε που εχουμε το παιδι μας διπλα. βεβαια δεν θα μεινει για μια ζωη εκει, καποια στιγμη θα παει στο κρεβατι του οταν αυτο ειναι ετοιμο και με ηπιο τροπο χωρις κλαματα, μην νομιζεις οτι και τα παιδια δεν θελουν την απλα τους και το κρεβατι τους .οσο για την μεταξυ σχεση του ζευγαριου δεν εχω νιωσει να πιεζομαι ουτε να στερω ή να στερουμαι απο κατι και φυσικα οταν γινεται δεν γινεται σαν τα ζωα μονο και μονο για την φυσικη ικαοποιηση,αλλα οπως ειπες μια ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα...βεβαια εχω και μεγαλο σπιτι αρα εχω και επιλογες αρκετες.. αν βεβαια ενα ζευγαρι δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα λογω χωρου και νιωθει να καταπιεζεται απλα δεν το κανει, εχει το μωρο στο κρεβατακι του και το θεμα εχει ληθει..

Κατι τελευταιο οταν το παιδι νιωσει την αναγκη να θηλασει , δεν ξεγελιεται ουτε με γιαουρτακια ουτε με νερο ή οτιδηποτε αλλο, θελει να θηλασει και ειναι δικαιωμα του.. αλλιως αντιδραει και κλαιει, και αλλωστε εφοσον ο δημοσιος θηλασμος επιτρεπεται και ειναι κατοχυρωμενο δικαιωμα και απο τους νομους του συνταγματος, οποιαδηποτε μπορει να το κανει.. τα επικριτικα σχολια θελουμε να αποφυγουμε και να καταλαβει το κοινο οτι ο θηλασμος δεν ειναι ταμπου... αλλα στο ελλαντα ειναι δυσκολο να μην υπαρχουν παντα αυτα τα βλεματα.. στην ουσια η μανα δεν θα πρεπει να νιωθει καταπιεση γι αυτο που κανει!


wPQ1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ελενη μου , ο ΠΟΥ προτεινει να θηλαζουμε τα παιδια ως τα 2 τουλαχιστον , απο εκει και επειτα ειναι θεμα μανας και παιδιου αν θελουν να συνεχισουν, και οχι ο Σηαρς.Καταπιεση για μενα δεν ειναι ολο αυτο , αν μια μανα δεν θελει να θηλασει, δεν θηλαζει, ειναι δικαιωμα της, αν δεν θελει να κοιμαται το παιδι στο κρεβατι της κι αυτο ειναι παλι δικο της θεμα.Κανες δεν ειπε οτι η θηλαζουσα κλεινεται μεσα στο σπιτι , αλλα ανετα βγαινει και κανει ολες τις υποχρεωσεις τους καφεδες και οτι αλλο θελει. εγω προσωπικα δεν εχω νιωσει καμια καταπιεση και βγαινω και ολα οσα μου αρεσει τα κανω.Επισης αν καποιες μανες δεν καταφεραν να θηλασουν και νιωθουν τυψεις γι αυτο, το 100% δεν φταινε αυτες για το αποτελεσμα, αλλα οι λαθος συμβουλες που εχουν δωθει απο παιδιατρους και λοιπους που οδηγουν σε αποθηλασμο, αυτο προσπαθουμε να μην γινεται, γι αυτο και οι μητερες προσπαθουν να ενημερωνονται οσο μπορουν περισσοτερο μπορουν.

επισης με το co-sleeping επιδη το εφαρμοζουμε εγω και ο αντρας μου, για μας ειναι κατι που μας αρεσει και το ευχαριστιομαστε που εχουμε το παιδι μας διπλα. βεβαια δεν θα μεινει για μια ζωη εκει, καποια στιγμη θα παει στο κρεβατι του οταν αυτο ειναι ετοιμο και με ηπιο τροπο χωρις κλαματα, μην νομιζεις οτι και τα παιδια δεν θελουν την απλα τους και το κρεβατι τους .οσο για την μεταξυ σχεση του ζευγαριου δεν εχω νιωσει να πιεζομαι ουτε να στερω ή να στερουμαι απο κατι και φυσικα οταν γινεται δεν γινεται σαν τα ζωα μονο και μονο για την φυσικη ικαοποιηση,αλλα οπως ειπες μια ουσιαστικη επαφη μεσα απο τον ερωτα...βεβαια εχω και μεγαλο σπιτι αρα εχω και επιλογες αρκετες.. αν βεβαια ενα ζευγαρι δεν εχει αυτη τη δυνατοτητα λογω χωρου και νιωθει να καταπιεζεται απλα δεν το κανει, εχει το μωρο στο κρεβατακι του και το θεμα εχει ληθει..

Κατι τελευταιο οταν το παιδι νιωσει την αναγκη να θηλασει , δεν ξεγελιεται ουτε με γιαουρτακια ουτε με νερο ή οτιδηποτε αλλο, θελει να θηλασει και ειναι δικαιωμα του.. αλλιως αντιδραει και κλαιει, και αλλωστε εφοσον ο δημοσιος θηλασμος επιτρεπεται και ειναι κατοχυρωμενο δικαιωμα και απο τους νομους του συνταγματος, οποιαδηποτε μπορει να το κανει.. τα επικριτικα σχολια θελουμε να αποφυγουμε και να καταλαβει το κοινο οτι ο θηλασμος δεν ειναι ταμπου... αλλα στο ελλαντα ειναι δυσκολο να μην υπαρχουν παντα αυτα τα βλεματα.. στην ουσια η μανα δεν θα πρεπει να νιωθει καταπιεση γι αυτο που κανει!

αυτες τις δυο φρασες τις εχω διαβασει τοοοοοσες πολλες φορες στο παρεντς που νομιζω τεινουν να επαναλαμβανονται σαν μαντρα....Ναι ο ΠΟΥ συστηνει το θηλασμο ΜΕΧΡΙ τα 2 χρονια οχι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εχει διαφορα....και ο ΠΟΥ μιλαει για τα οφελη στην υγεια του παιδιου μεχρι τα 2...δεν αναφερει οφελη θηλασμου στα 5!! Επισης στο λινκ που το εχω βρει συννημενο τουλαχιστον 2 χιλιαδες φορες σε διαφορετικα θρεντς, η φραση που χρησιμοποειται ειναι η εξης "infant breαstfeeding" δηλαδη "βρεφικος θηλασμος"! Πουθενα δεν αναφερεται η λεξη νηπιο!!

Μη με παρεξηγεις, απλα βλεπω καποιες "επαγγελματιες" να βγαζουν πελατισες απο την αγνοια αλλων κοριτσιων..και πραγματικα λυπαμαι.

Για το co-sleeping πως μπορεις να ξερεις οτι μονο του χωρις κλαμματα και οταν νιωσει ετοιμο θα παει στο κρεββατι του? Αν συνηθισει την αγκαλια στον υπνο και την ασφαλεια των γονιων του εισια σιγουρη οτι θα θελει να φυγει? Τα παιδια την απλα τη θελουν οταν πια φτασουν να μπουν στην εφηβεια και θελουν το δικο τους χωρο!!Μεχρι τοτε αν συνηθισουν να κοιμουνται με αλλους δεν εχουν κανενα προβλημα αυτο να συνεχιστει. Το να κοιμαται το μωρο με τους γονεις δεν ειναι μια φυσικη διαδικασια στην οποια το μωρο σιγα σιγα ανεξαρτητοποιειται και θελει το κρεββατι του!! οπως περιπου πχ η πιπιλα που σιγα σιγα μαθαινει να μην τη θελει...Αυτο εννοω οταν λεω παραπληροφορηση...το φυσιολογικο ειναι να κοιμαται στο δικο του κρεββατακι εστω σε μια κουνια διπλα στους γονεις. Θελω να πω, δεν ειναι μονο θεμα ανεξαρτητοποιησης..ειναι οτι πρεπει να υπαρχει ισορροπια στην οικογενεια χωρις να επιτραπει ενα μελος της (πχ παιδια) να καταλαμβανουν το ΟΛΟΝ μιας οικογενειας...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοπελιες!

βρηκα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφετε αν κ δεν γνωριζω τον ΠΟΥ(ειναι συνθηματικο?)κ ουτε τον Σιαρς (μονο τα SEARS market στην Αμερικη)

Το θεμα του θηλασμου νομιζω πως τοχει απαντησει η Φυση ή ο γυναικειος οργανισμος,πειτε το οπως θελετε! το γαλα κραταει περιπου 2 χρονια(υπαρχουν εξαιρεσεις σε καθε κανονα)...Κ οι γυναικες παλαιοτερα που εκαναν πολλα παιδια κ δεν ειχαν να τα ταισουν τα θηλαζαν κ δεν συλλαμβαναν μωρο.Οταν σταματουσε ο θηλασμος παλι εμεναν εγκυες...

Νομιζω παντως οτι σε ό,τι εχει να κανει με ενα μωρο ή παιδι το καλυτερο ειναι να συμβουλευομαστε τους γατρους.εξαλλου στην τελικη το σημαντικοτερο ειναι η υγεια του!

Το τι ειναι φυσιολογικο για καθε εναν ειναι πολυ υποκειμενικο πραγματικα!

---πχ Η νυχτερινη διουρηση ειναι πολυ συνηθισμενο σε πολλες οικογενειες,κληρονομικο μερικες φορες κ δεν αποτελει ιδιαιτερο προβλημα.το παιδι καθαριζει αλλα΄το βραδυ συνεχιζει να φοραει για πολλα χρονια ακομη...

Επισης θα πρεπει,οπως κ σε ολα τα άλλα θεματα, να μην κανουμε αυτο που μας αρεσει ή θελουμε αλλά αυτο που ειναι "σωστό" !!

---πχ με βολευει η πιπιλα στον γιο μου που ειναι πολυ γκρινιαρης αλλά εφτασε 2,5χρ κ εχει αραια δοντια κ δεν εχει προχωρησει στην ομιλια του!η πιπιλα επηρεαζει τους τομεις αυτους.'Αρα η αποφαση θα πρεπει να ειναι μονοδρομος!


du4bvfn6x.png1389tcem0.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κοπελιες!

βρηκα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που γραφετε αν κ δεν γνωριζω τον ΠΟΥ(ειναι συνθηματικο?)κ ουτε τον Σιαρς (μονο τα SEARS market στην Αμερικη)

Το θεμα του θηλασμου νομιζω πως τοχει απαντησει η Φυση ή ο γυναικειος οργανισμος,πειτε το οπως θελετε! το γαλα κραταει περιπου 2 χρονια(υπαρχουν εξαιρεσεις σε καθε κανονα)...Κ οι γυναικες παλαιοτερα που εκαναν πολλα παιδια κ δεν ειχαν να τα ταισουν τα θηλαζαν κ δεν συλλαμβαναν μωρο.Οταν σταματουσε ο θηλασμος παλι εμεναν εγκυες...

Νομιζω παντως οτι σε ό,τι εχει να κανει με ενα μωρο ή παιδι το καλυτερο ειναι να συμβουλευομαστε τους γατρους.εξαλλου στην τελικη το σημαντικοτερο ειναι η υγεια του!

Το τι ειναι φυσιολογικο για καθε εναν ειναι πολυ υποκειμενικο πραγματικα!

---πχ Η νυχτερινη διουρηση ειναι πολυ συνηθισμενο σε πολλες οικογενειες,κληρονομικο μερικες φορες κ δεν αποτελει ιδιαιτερο προβλημα.το παιδι καθαριζει αλλα΄το βραδυ συνεχιζει να φοραει για πολλα χρονια ακομη...

Επισης θα πρεπει,οπως κ σε ολα τα άλλα θεματα, να μην κανουμε αυτο που μας αρεσει ή θελουμε αλλά αυτο που ειναι "σωστό" !!

---πχ με βολευει η πιπιλα στον γιο μου που ειναι πολυ γκρινιαρης αλλά εφτασε 2,5χρ κ εχει αραια δοντια κ δεν εχει προχωρησει στην ομιλια του!η πιπιλα επηρεαζει τους τομεις αυτους.'Αρα η αποφαση θα πρεπει να ειναι μονοδρομος!

Ακριβως ετσι Γιοριμισι... Η φυση εχει προβλεψει για τη φυσικη ηλικια απογαλακτισμου που ειναι τα 2 χρονια τοτε που η μητερα σταματαει να εχει γαλα...πολλες γυναικες (ακομα και τωρα σε χωρες του Τριτου κοσμου) θηλαζαν μεχρι τα 4 και 5 γιατι δεν ειχαν φαγητο να θρεψουν τα παιδια τους. Εμεναν εγκυες και γεννουσαν ωστε να ξαναεχουν παραγωγη γαλακτος να μπορεσουν να συντηρησουν και τα μεγαλυτερα παιδια μεχρι να φτασουν γυρω στα 4 ωστε να ειναι πιο δυνατος ο οργανισμος τους και να εχουν καλυτερη πιθανοτητα επιβιωσης. Μην ξεχναμε οτι η παιδκη θνησιμοτητα ηταν αρκετα μεγαλη τοτε.

Οταν βλεπω τικερακι του στυλ "4 χρονια και συνεχιζουμε να θηλαζουμε" αναρωτιεμαι...χρησιμοποιουν τη σωστη λεξη? Αφου δεν υπαρχει γαλα!!Μηπως θα επρεπε να γραφει το τικερακι" 4 χρονια και πιπιλιζουμε?" Αν ηταν φυσιολογικο να θηλαζεις μεχρι τα 5 θα ειχες και γαλα μεχρι τοσο , χωρις να χρειαζεται να ξαναμεινεις εγκυος!

Ο ΠΟΥ Γιορισιμι, ειναι ο Παγκοσμιος Οργανισμος Υγειας...


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...