Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Το κέντρο μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο αλλά η γιατρός μου, μου είπε να πάω να επιβεβαιώσουμε ότι υπάρχει ενδομητρια κύηση. Πήγα, κάναμε υπέρηχο, είδαμε τον σάκο!!!! Εμβρυικα στοιχεία δεν φαινόταν ακόμα αλλά ήταν ορατός ο λεκιθικος ασκός που προηγείται του εμβρυου. Σε 10 μέρες που θα μπω στην 7η εβδομάδα έχω πάλι υπέρηχο ελπίζω να ακούσουμε καρδια!!!!

      1 hour ago, Lila ki είπε:

      Μπταβο κορίτσια με το καλό !!!! Όλα να πάνε δεξιά !!!

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      1 ώρα πρίν, η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Ρε κορίτσια αλήθεια είναι φοβερό που ξένοι άνθρωποι χαίρονται με την χαρά σου σασ ευχαριστούμε πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σασ αλήθεια μέσα από την καρδιά μου μόνο χαρές σας εύχομαι. Απλά η σύζυγος έσκασε γιατί μου λέει ότι εχτές θα έπρεπε να είναι κοντά 4000 και σήμερα 6000 αλλά μπορεί να μην κάνει διπλασιασμό κάθε 48ωρες σωστά δεν τα λέω;;

      Ρε χαίρομαι πάρα πολύ αλήθεια γιατί κάναμε την ίδια μέρα εμβρυομεταφορα αχααχαχαχα ο καθένας με τον πόνο του αχααχαχαχα σου εύχομαι τα καλύτερα αλήθεια εσύ πότε θα πασ για ραντεβού 

      Οχι δεν κάνει υποχρεωτικά διπλασιασμό κάθε 48. Μια χαρά ανεβαίνει η χοριακη σας!!!! Θα περιμένουμε τσ ομορφα νέα σας την Παρασκευή που έχετε υπέρηχο! 

      1 ώρα πρίν, Bluee19 είπε:

      Η χοριακη σας ανεβαίνει τελειαααα με το καλό ο υπέρηχος όλα να σας πάνε κατευχην 🙏🏼

      Σε ευχαριστώ!!! 🥰

      • Λουλούδια 1

Σάντυ Κουτσοσταμάτη: Της έκαναν παρατήρηση γιατί θήλαζε σε εμπορικό κέντρο. προστυχο?


giwta-la

Recommended Posts

'Ωπα. Μόλις είδα το "όχι-προσωπικό-μήνυμα σου"..:rolleyes:

Σου ξαναλέω με όλη την αγάπη οτι πραγματικά άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη..

Δεύτερο..εδώ είναι ένα φόρουμ όπου μιλάνε γοννείς ή άνθρωποι που τέλος πάντων πρόκειται να γίνουν γοννείς.. και μιλάνε για τα παιδιά και οτιδήποτε τα αφορά..οπότε,το επίκεντρο της συζήτησης,είναι τα παιδιά,που ναι,όταν τα κάνεις αλλάζει ο κόσμος σου-για να μην πω γίνονται ο κόσμος σου.Είναι η πρώτη σκέψη όταν ξυπνήσεις και η τελευταία πριν κοιμηθείς.Τουλάχιστον έτσι το βιώνω εγώ και οι περισσότερες απο τις φίλες μου.Τουλάχιστον όσο είναι τόσο μικρά και απροστάτευτα,τα νιώθεις ναι,σαν προέκτασή σου.Μέχρι να είναι σε θέση να περπατήσουν/μιλήσουν/φάνε,κάπως έτσι είναι τα πράγματα όσο κι αν επεμένουμε να τα βλέπουμε διαφορετικά..

Για τα μικρόβια που είπες.Ο παιδίατρος μου είχε αναφέρει οτι μέχρι 3 μηνών το μωρό έχει αντισώματα απο εμάς..ό,τι έχουμε έχει κι αυτό..κι επειδή εσύ (που πχ γέννησες) είσαι όλη μέρα σπίτι με το μωρό,λουσμένη,αποστειρώνεις συνέχεια κλπ,σαφώς δεν είσαι το ίδιο με τον άλλον που πχ ήρθε απο τον καφέ του.Μιλάω πάντα για την περίοδο που είναι νεογέννητο και άρα με ανώριμο ανοσοποιητικό.

Τώρα το αν θα σου πάρουν το παιδί που είπες..αυτό το παίρνω προσωπικά γιατί εγώ το έχω-πολλάκις-αναφέρει και γιατί φαίνεται οτι το λες για εμένα..να σου απαντήσω λοιπόν με ένα συγνώμη Ελένη μου.Ναι συγνώμη,γιατί δεν με ξέρεις.Δεν ξέρεις εμένα ή την οικογένειά μου ή τι μπορεί να τραβάω καθημερινά.Ξέρεις μόνο οτι εγώ γράφω εδώ μέσα,σε στιγμές που ενδεχομένως θέλω να ακούσω απο κάποιον "μην αγχώνεσαι,συμβαίνουν κι αλλού" .'Ηταν καθαρά δικό μου λάθος που ανοίχτηκα στο ίντερνετ,σε ανθρώπους που δεν τους ξέρω για κάτι τόσο προσωπικό..ούτε θα δικαιολογηθώ που τσινούσα επειδή η πεθερά μου φαγώθηκε να μου μεγαλώσει το παιδί και 9 μήνες άκουγα "πότε θα το πάρω/πότε θα μου το δώσεις" λες και όντως μιλάμε για κούκλα (όπως χαρακτηριστικά λες κι εσύ)

Ε και αφού πλέον πήραμε όλοι φόρα,να πω οτι αυτό που εμένα απογοήτευσε στο πάρεντς είναι που,ενώ είναι ένα φόρουμ βοήθειας,αλληλουποστήριξης και ανταλλαγής πληροφοριών,κατα καιρούς κρίνει η μία την άλλη λες και κάτι θα αποδείξουμε όλοι εδώ μέσα.Μπαίνει η μία να πει κάτι να την κράζει απο κάτω το λόμπι.Γιατί ρε παιδιά?Δεν το καταλαβαίνω.Επέβαλλε κανείς την άποψή του?Γιατί να κρίνουμε?Γιατί να κακολογούμε?Γιατί να λέμε τρολ ο ένας τον άλλον?Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε διαφορετικοί?Τα παιδιά μας όλοι το ίδιο θα τα μεγαλώσουμε?

Μετάνιωσα,πραγματικά που ανοίχτηκα..:oops: πραγματικά,τη περίοδο ειδικά που ήμουν έγκυος κ τα είχα παίξει,έβρισκα μεγάλη παρηγοριά..αλλά τέτοια ζητήματα δεν πρέπει να ανοίγονται δημόσια..μέγα λάθος..


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

'Ωπα. Μόλις είδα το "όχι-προσωπικό-μήνυμα σου"..:rolleyes:

Σου ξαναλέω με όλη την αγάπη οτι πραγματικά άλλο η θεωρία κι άλλο η πράξη..

Δεύτερο..εδώ είναι ένα φόρουμ όπου μιλάνε γοννείς ή άνθρωποι που τέλος πάντων πρόκειται να γίνουν γοννείς.. και μιλάνε για τα παιδιά και οτιδήποτε τα αφορά..οπότε,το επίκεντρο της συζήτησης,είναι τα παιδιά,που ναι,όταν τα κάνεις αλλάζει ο κόσμος σου-για να μην πω γίνονται ο κόσμος σου.Είναι η πρώτη σκέψη όταν ξυπνήσεις και η τελευταία πριν κοιμηθείς.Τουλάχιστον έτσι το βιώνω εγώ και οι περισσότερες απο τις φίλες μου.Τουλάχιστον όσο είναι τόσο μικρά και απροστάτευτα,τα νιώθεις ναι,σαν προέκτασή σου.Μέχρι να είναι σε θέση να περπατήσουν/μιλήσουν/φάνε,κάπως έτσι είναι τα πράγματα όσο κι αν επεμένουμε να τα βλέπουμε διαφορετικά..

Για τα μικρόβια που είπες.Ο παιδίατρος μου είχε αναφέρει οτι μέχρι 3 μηνών το μωρό έχει αντισώματα απο εμάς..ό,τι έχουμε έχει κι αυτό..κι επειδή εσύ (που πχ γέννησες) είσαι όλη μέρα σπίτι με το μωρό,λουσμένη,αποστειρώνεις συνέχεια κλπ,σαφώς δεν είσαι το ίδιο με τον άλλον που πχ ήρθε απο τον καφέ του.Μιλάω πάντα για την περίοδο που είναι νεογέννητο και άρα με ανώριμο ανοσοποιητικό.

Τώρα το αν θα σου πάρουν το παιδί που είπες..αυτό το παίρνω προσωπικά γιατί εγώ το έχω-πολλάκις-αναφέρει και γιατί φαίνεται οτι το λες για εμένα..να σου απαντήσω λοιπόν με ένα συγνώμη Ελένη μου.Ναι συγνώμη,γιατί δεν με ξέρεις.Δεν ξέρεις εμένα ή την οικογένειά μου ή τι μπορεί να τραβάω καθημερινά.Ξέρεις μόνο οτι εγώ γράφω εδώ μέσα,σε στιγμές που ενδεχομένως θέλω να ακούσω απο κάποιον "μην αγχώνεσαι,συμβαίνουν κι αλλού" .'Ηταν καθαρά δικό μου λάθος που ανοίχτηκα στο ίντερνετ,σε ανθρώπους που δεν τους ξέρω για κάτι τόσο προσωπικό..ούτε θα δικαιολογηθώ που τσινούσα επειδή η πεθερά μου φαγώθηκε να μου μεγαλώσει το παιδί και 9 μήνες άκουγα "πότε θα το πάρω/πότε θα μου το δώσεις" λες και όντως μιλάμε για κούκλα (όπως χαρακτηριστικά λες κι εσύ)

Ε και αφού πλέον πήραμε όλοι φόρα,να πω οτι αυτό που εμένα απογοήτευσε στο πάρεντς είναι που,ενώ είναι ένα φόρουμ βοήθειας,αλληλουποστήριξης και ανταλλαγής πληροφοριών,κατα καιρούς κρίνει η μία την άλλη λες και κάτι θα αποδείξουμε όλοι εδώ μέσα.Μπαίνει η μία να πει κάτι να την κράζει απο κάτω το λόμπι.Γιατί ρε παιδιά?Δεν το καταλαβαίνω.Επέβαλλε κανείς την άποψή του?Γιατί να κρίνουμε?Γιατί να κακολογούμε?Γιατί να λέμε τρολ ο ένας τον άλλον?Γιατί δεν μπορούμε να είμαστε διαφορετικοί?Τα παιδιά μας όλοι το ίδιο θα τα μεγαλώσουμε?

Μετάνιωσα,πραγματικά που ανοίχτηκα..:oops: πραγματικά,τη περίοδο ειδικά που ήμουν έγκυος κ τα είχα παίξει,έβρισκα μεγάλη παρηγοριά..αλλά τέτοια ζητήματα δεν πρέπει να ανοίγονται δημόσια..μέγα λάθος..

κορίτσι μου,βρες υποστήριξη στην οικογένειά σου!ό,τι και να λέμε εμείς εδώ βοήθεια προφανώς και δεν μπορεί να είναι!οι δικοί σου άνθρωποι μπορούν όμως να σε βοηθήσουν αφού ξέρουνε κι εκείνοι το παιδί!σου είπα πολλές φορές πως οι προβληματισμοί σου είναι υγιείς!όσο για το ότι ανοίχτηκες δεν εκανες δα και έγκλημα!!!ο καθένας έχει τα δικά του!και κανείς δεν έχει τις τέλειες συνθήκες!να το ξέρεις αυτο!απλώς οι άνθρωποι διαφέρουμε στη διαχείριση των προβλημάτων μας!δες κι εσύ τα πράγματα θετικά και κάνε υπομονή!τα μικρά αλλάζουν συνεχώς!εσύ απλά δως της την ευκαιρία να εξελιχθεί!

και φρόντισε να ξεκουράζεσαι και να κάνεις και τίποτα για τον εαυτό σου!

φιλικά :P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι μου,βρες υποστήριξη στην οικογένειά σου!ό,τι και να λέμε εμείς εδώ βοήθεια προφανώς και δεν μπορεί να είναι!οι δικοί σου άνθρωποι μπορούν όμως να σε βοηθήσουν αφού ξέρουνε κι εκείνοι το παιδί!σου είπα πολλές φορές πως οι προβληματισμοί σου είναι υγιείς!όσο για το ότι ανοίχτηκες δεν εκανες δα και έγκλημα!!!ο καθένας έχει τα δικά του!και κανείς δεν έχει τις τέλειες συνθήκες!να το ξέρεις αυτο!απλώς οι άνθρωποι διαφέρουμε στη διαχείριση των προβλημάτων μας!δες κι εσύ τα πράγματα θετικά και κάνε υπομονή!τα μικρά αλλάζουν συνεχώς!εσύ απλά δως της την ευκαιρία να εξελιχθεί!

και φρόντισε να ξεκουράζεσαι και να κάνεις και τίποτα για τον εαυτό σου!

φιλικά :P

Εννοείται οτι υποστήριξη πρέπει να βρίσκεις απο τους δικούς σου..απλά δεν ήθελα να τους φορτώνω κ ειδικά να τα λέω στον άντρα μου..για ευνόητους λόγους :?

'Ενιωσα απλά πολλές φορές να δέχομαι κριτική επειδή ήμουν αρκετά προστατευτική..έλεγα τον πόνο μου κ πίστεψέ με δεν είμαι καθόλου υπερβολική,ούτε τα μισά δεν έχω παραθέσει εδώ μέσα..τα παιδιά χειραγωγούνται εύκολα τόσο αθώα που είναι,δεν είναι λογικό κι επόμενο λοιπόν να ανησυχώ αν το παιδί μου θα περνάει αρκετό χρόνο με ανθρώπους που με κακολογούν??Κι αν πάρει και χαμπάρι τον ανταγωνισμό,και μου γίνει κανένα κ$^&παιδο και μόλις του χαλάω χατήρι αρχίζει τα "δεν σ'αγαπάω πάω στη γιαγιά μου?" κ εκείνη φυσικά το εκμεταλλεύεται? Και περάσει στο παιδί τις ηλίθιες αντιλήψεις της για τη ζωή?

Εγώ τα σκέφτομαι όλα αυτά γιατί απο τη στιγμή που έκανα αυτό το παιδί,έχω στη ζωή και το μυαλό μου την τεράστια αίσθηση της ΕΥΘΥΝΗΣ,ευθύνη απέναντι στο παιδί μου,στην κοινωνία (για το παιδί που θα μεγαλώσω κλπ κλπ)..Είμαι υπεύθυνη για αυτό το παιδί,θέλω να έχει μια υγιή σχέση μαζί μου κ με τον πατέρα του κ να γίνει σωστός άνθρωπος κι όχι να γίνει μπαλάκι για να βγάλουν οι άλλοι τα απωθημένα τους..

Κι ούτε είχα ανάγκη να κολλήσει το παιδί πάνω μου για να πετύχω "κάτι" στη ζωή μου..έχω πετύχει πάρα πολλά-πιστέψτε με-αλλά,όσα κι αν έκανα..ακόμα κι αν κέρδιζα το νόμπελ :D:D:D αυτό το παιδί κι αν θέλει ο Θεός να αποκτήσω κι άλλα..θα είναι ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑ..και το αγαπώ αφάνταστα και θέλω να είναι καλά..

Αυτά απο μένα..γιατί δεν θα ξαναμπώ εδώ μέσα,ever.


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λουλαμπι, στο ξαναλεω ΔΕΝ λεω πραγματα για σενα, δεν καταλαβαινω το γιατι θιγεσαι τοσο. Ειπα οτι πολλες κοπελες νομιζουν οτι θα τους παρουν το παιδι, εσυ αμεσως ειπες οτι ειχες αυτη την αντιληψη και ειπα οτι τ εχω ακουσει απο πολλες κοπελες και το θεωρω παραλογο. Τι να σου πω, γνωμη μου, δεν ειμαι στο σπιτι σου οντως και δε μπορω να ξερω τι ακριβως συμβαινει. Εσυ η ιδια ομως παραδεχοσουν οτι τα δραματοποιεις τα πραγματα λιγο και οτι παιρνεις τα παντα σοβαρα κλπ...Τι να πω κ εγω. Δε σε κρινω, λεω την αποψη μου σε κατι το οποιο ΕΣΥ παρεθεσες...Δλδ ρε συ Λουλα τι να πω αμα το θεωρω παραλογο, να προσποιηθω? Δε μπορω δε το χω κανει ποτε μου...Φυσικα μπορει να εχεις δικιο και να εχω αδικο. Αλλα επετρεψε μου να διατηρω επιφυλαξεις για πολλα που εχουν ειπωθει οχι γιατι πιστευω οτι καποια κοπελα λεει ψεμματα απλα γτ θεωρω οτι πολλες κοπελες τα βλεπουν λιγο μεγενθυμενα τα οποια θεματα.

Οσο για το οτι εχεις κολλησει στο παιδι σου και το θεωρω δειγμα οτι δεν εχεις κανει κατι αλλο αυτο παλι το εχεις εφευρει μονη σου. Ειναι αληθεια οτι θεωρω οτι το να προσκολλαται καποιος στο παιδι του δεν ειναι παντα θετικο. Οχι και αρνητικο ΠΑΝΤΑ απλα καποιες κοπελες το κανουν γιατι δεν εχουν τπτ αλλο στη ζωη τους. Εσυ ΓΙΑΤΙ παρεξηγεισαι? Αφου θεωρεις οτι εχεις μια υγιη σχεση με το μωρο σου, τι σε νοιαζει αμα η αλλη το εχει κολημμενο πανω της κ ας ειναι 5 χρονων πια πχ?

Οσο για τα μικροβια ρε συ ελα τωρα...και 15 φορες τη μερα να κανεις μπανιο εχεις μικροβια. Το οτι καθεσαι μεσα δε σημαινει οτι εισαι και αποστειρωμενος! Δε ξερω αλλα το βρισκω ανευθυνο να θεωρει μια μανα οτι ολοι οι αλλοι εχουν μικροβια ενω αυτη ειναι σα να βγηκε απο τον κλιβανο.

Μπηκες σ αυτο το φορουμ λεγοντας τα παραπονα σου και ολοι σε υποστηριξαν. Αλλα αλλο να σε στηριζει καποιος ψυχολογικα αλλο να συμφωνει με οτι λες! Δε μπορω να μη διαφωνησω σε καποια πραγματα, στο ειπα μπορει να εχω κ αδικο αλλα οπως τα βλεπω τα πραγματα ειχαν μια δοση υπερβολης.


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Λούλα όταν με το καλό θα κάνεις δευτερο μωράκι, θα αλλάξεις πολλές από τις απόψεις που έχεις τώρα.

Θα είσαι πολύ πιο κοντά σε αυτά που λέει η Ελένη.

Είναι πολύ φυσικό σαν πρωτο μάνα και μικρομάνα που είσαι να σκέφτεσαι έτσι τώρα.

Όμως πρέπει να χαλαρώσεις λίγο... Γενικά...

Συγνώμη που τρύπωσα στη συζήτησή σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ απλά, δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες. Προσωπικά δεν αναθεώρησα τα πάντα με το που έγινα μάνα. Και ναι, το μωρό μας δεν πρέπει να είναι προέκταση του εαυτού μας, πρέπει να γίνει ανεξάρτητη οντότητα κι αυτό επιτυγχάνεται από τα γεννοφάσκια του. Δεν πιστεύω ότι αυτό με κάνει χειρότερη μάνα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες. Προσωπικά δεν αναθεώρησα τα πάντα με το που έγινα μάνα. Και ναι, το μωρό μας δεν πρέπει να είναι προέκταση του εαυτού μας, πρέπει να γίνει ανεξάρτητη οντότητα κι αυτό επιτυγχάνεται από τα γεννοφάσκια του. Δεν πιστεύω ότι αυτό με κάνει χειρότερη μάνα.

με το καλό και το 2ο!!!;)

φυσικά και δεν είναι προέκτασή μας!αλλά ούτε κι εμείς "έρμαιά" τους!;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελες κι άλλο;;;;:P:p:p

Ναι, κι εγώ κι ο άντρας μου ιδανικά θα θέλαμε τρία. Αλλά είχα αρχικά μια παλίνδρομη, μετά μια αποτυχημένη εξωσωματική, μια προσπάθεια που πέτυχε και μου έδωσε το γιο μου, και στο καπάκι μια εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα που είχε θετικό, αλλά κατέληξε σε αποβολή. Λέω πάλι καλά που τα κατάφερα κι έχω ένα. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, κι εγώ κι ο άντρας μου ιδανικά θα θέλαμε τρία. Αλλά είχα αρχικά μια παλίνδρομη, μετά μια αποτυχημένη εξωσωματική, μια προσπάθεια που πέτυχε και μου έδωσε το γιο μου, και στο καπάκι μια εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα που είχε θετικό, αλλά κατέληξε σε αποβολή. Λέω πάλι καλά που τα κατάφερα κι έχω ένα. :)

σαφως!και να χαίρεστε!και να είστε πάντα καλά!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τρια Νιουμπι? εγω ενα λεω να κανω με το καλο...λες να ειμαι και τοτε ασπλαχνη μανα?

Αααα συγχαρητήρια!!! Μεγειά το "φασολάκι"! Δεν ξέρεις πόσο χάρηκα! :D

Να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...