Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Σάντυ Κουτσοσταμάτη: Της έκαναν παρατήρηση γιατί θήλαζε σε εμπορικό κέντρο. προστυχο?


giwta-la

Recommended Posts

εμένα πάντως ο άντρας μου ένα βράδι πήγε να κοιμηθεί στον καναπέ γιατί ήτανε άρρωστη η μικρή και δε με αποχωριζόταν,και αμέσως επέστρεψε λεγοντάς μου:"θα με διώξει από το κρεβάτι μου;" χαχααχ

έβαλα κάτι γέλια!!!χαχα

από τότε δεν το επιχειρήσαμε καν να την έχουμε μαζί μας

κοιμάται στο κρεβατάκι της από 2 μηνών και δε νομίζω πως δε θα της άρεσε να κοιμάται και να ξυπνά μαζί μου.ίσα ισα που όσο μεγαλώνει βλέπω πως προσκολλάται πάνω μου περισσότερο και έτσι νομίζω πως είναι ακόμη πιο δύσκολο να αλλάξει συνήθειες ευκολα

τα βράδια σπάνια ξυπνάει κι όταν καμιά φορά τη βάλω για ύπνο και κλαίει γιατι δε θέλει να την αφησω,τη ξαναβάζω για ύπνο λέγοντάς της πως είναι ώρα για ύπνο και η μαμά είναι εδώ και εκείνη κοιμάται

δεν είμαι υπέρ του μακροχρόνιου θηλασμού,κι εμείς με την 1η ευκαιρία από θέμα χρόνου δικού μου εννοώ θα αποθηλάσουμε.δε θέλω να αποθηλάσουμε σε περίοδο που εργάζομαι,πιστεύω πως θα της στοιχίσει περισσοτερο

δεν είμαι υπέρ του να κοιμόμαστε όλοι μαζί.θεωρώ πως ο καθένας πρεπει ναχει το χώρο του.δεν είναι το σεξ το θέμα.το θέμα είναι πως το παιδί μαθαίνει πως αγαπιέται και 'μακρυά" από τους γονείς

σε πάω στην κούνια δε σημαίνει δε σ'αγαπω

σάφήνω στη γιαγιά κατεπέκταση για να πάω στη δουλειά δε σημαίνει σ'εγκαταλείπω

άσε που φοβάμαι μην το πατήσουμε το παιδί!:P

και μπορεί να μας φαίνεται παράξενο αλλά ήδη από αυτή την ηλικία μαθαίνουν

είναι όλα όμως εκείνα που αφορούν την ανατροφή του παιδιού υποκειμενικά

γι'αυτο εξάλλου και βγαίνουμε διαφορετικοί άνθρωποι

κι αν ήμασταν κι όλοι ίδιοι βρε παιδί μου δε θα βαριόμασταν;;:P


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ελενη συμφωνα με τις συστασεις του ΠΟΥ λεει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χρονια και φυσικα υπαρχει γαλα και πιο μετα, δεν φτανει το παιδι σε στα 2 και ξαφνικα το γαλα της μανας κοβεται... αλλα λεω να μην μεινουμε σις λεξεις γιατι δεν ειναι λογος για να διαφωνησουμε. η φυση της γυναικας ειναι να παραγει γαλα οσο το παιδι ζηταει αν σταματησει το παιδι στα δυο να εχει ενδιαφερον, καθως του ανοιγονται αλλοι οριζοντες και εχει με αλλα να ασχοληθει θα κοπει απο μονο του. ξερω πολλες μανες που εχουν γαλα με τα τα δυο καθως αντλουν . μα αναρωτησου πως αλλιως η ανθρωποτητα θα εξελισσοταν και θα επιβιωνε το παιδι σε εποχες που δεν υπηρχε τροφη, αρα η φυση μας προνοησε γι αυτες τις καταστασεις, αλλα γενικως για να τρεφει το παιδι της.

επισης ολα τα χρονια μεγαλωναν τα παιδια κοντα στους γονεις τους, γιατι παλαι δεν υπηρχε η πολυτελεια του χωρου και ακομη να υπηρχε κοιμοντουσαν ολοι μαζι και καποια στιγμη τα παιδια πηγαιναν στα δωματια τους χωρις να ειναι εφηβοι;).επισης τα κρεβατακια, τα ριλαξ , τα παρκα και οτιδηποτε αλλο εχουν δημιουργηθει για την διευκολυνση του γονεα και οχι του παιδιου, βρεφους κτλ.Για μενα ειναι τασεις του τελευταιου αιωνα , αχρηστα για μενα και αδικα οι γονεις να μπαινουν σε εξοδα, αυτο ειναι καθε αυτη δικη μου αποψη. Αλλωστε το μωρο βρισκεται στην κοιλια μας εννια μηνες , το κουβαλαμε μεσα μας, νιωθει τους χτυπους της καρδιας μας και ξαφνικα μολις γεννιεται αποχωριζεται την μητερα του και μενει σε ενα κρυο και παγερο κρεβατακι, χωρις να νιωθει της ανασα και την μυρωδια της μανας του που τοσο καιρο ειχε...Η μεταβαση αυτη ειναι αρκετη αποτομη για ενα βρεφος και ειναι φυσιολογικο να του προκαλλεσει αγχος..Κατ'εμε το μωρο θα πρεπει αυτη η μεταβαση να γινει πολυ πιο ηπια ετσι ωστε να μην υπαρχουν ξεσπασματα κτλ.Βεβαια απο εκει και περα το τι θα κανει ο γονιος στο παιδι του ειναι δικια του επιλογη.


wPQ1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελενη συμφωνα με τις συστασεις του ΠΟΥ λεει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 χρονια και φυσικα υπαρχει γαλα και πιο μετα, δεν φτανει το παιδι σε στα 2 και ξαφνικα το γαλα της μανας κοβεται... αλλα λεω να μην μεινουμε σις λεξεις γιατι δεν ειναι λογος για να διαφωνησουμε. η φυση της γυναικας ειναι να παραγει γαλα οσο το παιδι ζηταει αν σταματησει το παιδι στα δυο να εχει ενδιαφερον, καθως του ανοιγονται αλλοι οριζοντες και εχει με αλλα να ασχοληθει θα κοπει απο μονο του. ξερω πολλες μανες που εχουν γαλα με τα τα δυο καθως αντλουν . μα αναρωτησου πως αλλιως η ανθρωποτητα θα εξελισσοταν και θα επιβιωνε το παιδι σε εποχες που δεν υπηρχε τροφη, αρα η φυση μας προνοησε γι αυτες τις καταστασεις, αλλα γενικως για να τρεφει το παιδι της.

επισης ολα τα χρονια μεγαλωναν τα παιδια κοντα στους γονεις τους, γιατι παλαι δεν υπηρχε η πολυτελεια του χωρου και ακομη να υπηρχε κοιμοντουσαν ολοι μαζι και καποια στιγμη τα παιδια πηγαιναν στα δωματια τους χωρις να ειναι εφηβοι;).επισης τα κρεβατακια, τα ριλαξ , τα παρκα και οτιδηποτε αλλο εχουν δημιουργηθει για την διευκολυνση του γονεα και οχι του παιδιου, βρεφους κτλ.Για μενα ειναι τασεις του τελευταιου αιωνα , αχρηστα για μενα και αδικα οι γονεις να μπαινουν σε εξοδα, αυτο ειναι καθε αυτη δικη μου αποψη. Αλλωστε το μωρο βρισκεται στην κοιλια μας εννια μηνες , το κουβαλαμε μεσα μας, νιωθει τους χτυπους της καρδιας μας και ξαφνικα μολις γεννιεται αποχωριζεται την μητερα του και μενει σε ενα κρυο και παγερο κρεβατακι, χωρις να νιωθει της ανασα και την μυρωδια της μανας του που τοσο καιρο ειχε...Η μεταβαση αυτη ειναι αρκετη αποτομη για ενα βρεφος και ειναι φυσιολογικο να του προκαλλεσει αγχος..Κατ'εμε το μωρο θα πρεπει αυτη η μεταβαση να γινει πολυ πιο ηπια ετσι ωστε να μην υπαρχουν ξεσπασματα κτλ.Βεβαια απο εκει και περα το τι θα κανει ο γονιος στο παιδι του ειναι δικια του επιλογη.

το ότι θέλεις να κοιμάστε μαζί,οκ,το καταλαβαίνω αν και θα ήθελα να μου εξηγήσεις πρακτικά πως το κάνετε αυτό;δλδ κοιμάται ανάμεσά σας;στην άκρη;πανω κάτω;που;ειλικρινά τοχω απορία αυτό γιατι μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να κοιμηθώ με το παιδί.επίσης,ώρες που δεν κοιμάστε εσείς αλλά αυτό θέλει να κοιμηθεί;τι κάνετε;κοιμάστε όλοι πάλι;ή δεν κοιμάται αυτό επειδή δεν κοιμάστε εσεις;έχετε δλδ το ίδιο πρόγραμμα;

εμείς πχ δεν κοιμόμαστε όποτε κοιμάται το παιδί το μεσημέρι άλλοτε κοιμόμαστε άλλοτε όχι και το βράδι κοιμόμαστε αργότερα από το παιδί

τώρα,όσον αφορά τα ριλάξ τα πάρκα κλπ που αναφέρεις,δεν έχετε τιποτα από αυτά στο σπίτι;τις ώρες που δεν κοιμάται το παιδί τι κάνει;πώς περνά η μέρα του;εντάξει τώρα είναι μεγάλο και δε θέλει ριλάξ ή παρκο;πιο μικρό;ή και τώρα ακόμη,πως περνά τη μέρα του;

εγώ είχα ένα ριλάξ της κουμπάρας μου το οποίο ποτέ δεν της άρεσε τελικά οπότε φυσικά και κάναμε καλά που δεν το αγοράσαμε

παρκο δεν πήραμε ποτέ,από την αρχή την έβαζα κάτω να πάιζει αρχικά με στηρίγματα και απ'όταν άρχισε να κάθεται στον ποπό έφυγαν τα στηρίγματα κλπ κλπ

παρκοκρέβατο πήραμε όμως γιατι μας χρησίμευσε και στο χωριό όταν πηγαίναμε για να κοιμηθεί αλλά και σε εκδρομές με διανυκτέρευση παρόλο που τα ξενοδοχεία που μείναμε είχανε δικό τους

αλλά μη γίνουμε τώρα κι εμείς όπως ήτανε κάποτε οι άνθρωποι!αρκεί τα τεχνολογικά μέσα να τα χρησιμοποιούμε με μέτρο και σύνεση

όσο για τα ξεσπάσματα και τη μετάβαση λιτσάκι.εγώ βλέπω από τη δικιά μου πως όσο μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται όλο και περισσότερο τόσο πιο δύσκολα θα έκανα μεταβάσεις που έκανα όταν ήτανε 2 και 3 μηνών

αυτό που μου μένει τώρα είναι ο αποθηλασμός,και όπως ανέφερα παραπάνω θα τον κάνω σε περίοδο που δε θα εργάζομαι ώστε να μη χρειάζεται και να την αφήνω για να πάω στη δουλειά

και ο αποθηλασμός θα γίνει τώρα ώστε να γίνει πιο εύκολα και για εκείνη

νομίζω βέβαια πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας αλλά οκ αν δε σας πειράζει....;)


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λιτσακι, η μητερα δεν παραγει γαλα οσο το ζηταει το παιδι της γιατι αυτο θα σημαινε οτι θα μπορουσε να θηλαζει επ απειρον!! Εμενα η μαμα μου θηλασε την αδερφη μου μεχρι που ηταν 3 ετων η μικρη και ΔΕΝ ειχε γαλα, προσπαθουσε να της κοψει τη συνηθεια "γιατι πλεον δεν ηταν θηλασμος αφου δεν υπηρχε γαλα" με τιποτα δεν ηθελε, εκλαγε, χτυπιοταν, δεν πηγαινε για υπνο ειχαμε πολλα προβληματα μεχρι να αποθηλασει...

Η μητερα συνηθως παραγει γαλα για 2 χρονια αντε λιγο περισσοτερο αλλα οχι παραπανω..προσωπικα θελω να μου δειξεις μια που εχει γαλα μετα απο 4 η'μ 5 χρονια θηλασμου αλλα ΧΩΡΙΣ να εχει κανει αλλο μωρο.

Η φυση λοιπον εχει προβλεψει, αλλωστε το νοημα ειναι να τραφει το μωρο, οταν βγαλει δοντια κ μεγαλωσει μπορει να τρεφεται κανονικα με φαγητο...

Για το co-sleeping θα συμφωνησω οτι παλια κοιμοντουσαν ολοι μαζι οχι ομως σαν κοινη πρακτικη, αυτο το εκαναν οι οικογενεις που ηταν φτωχες και ειχαν ενα δωματιο. Δεν ηταν δλδ μια επιλογη ηταν αναγκαστικα αυτο που επρεπε να γινει..επισης κοιμοντουσαν σ ενα δωματιο το οποιο χρησιμοποιουσα και ως σαλονι , ως καθιστικο...γιατι ως επι το πλειστον τα παλια φτωχικα σπιτια ειχαν 2 δωματια μονο και το ενα ηταν η κουζινα ενω η τουαλετα ηταν εκτος σπιτιου. Εδω βρε Λιτσα οι ανθρωποι στριμωχνονταν σαν τις σαρδελες σε ενα δωματιο (εφτα νομα σ ενα δωμα) και τωρα που βελτιωθηκε καπως το επιπεδο ζωης μας θα ξαναγυρισουμε σ αυτο? Και ξαναλεω αν το καναν εσκεμμενα επειδη κανει καλο στα παιδια να πω παει στο δι@λο αλλα οι κακομοιρηδες απο αναγκη στριμωχνοταν..κανενα οφελος δεν ειχε απο πλευρας ανατροφης!

Δε λεω να το πεταξεις το μωρο σε μια ακρη, αλλα τρελλαινομαι μ αυτη την πλυση εγκεφαλου εδω μεσα οτι αν το κοιμιζεις το μωρο στο κρεββατακι του το "εγκαταλειπεις"! Ισα ισα που το μωρο δεν καταλαβαινει και μια χαρα κοιμαται στην κουνιτσα του! Οταν αρχισει να καταλαβαινει ομως να δεις προβλημα που θα εχεις που δε θα θελει να φυγει!! Μπορεις να το κοιμιζεις στην αγκαλια σου για να σε μυριζει και μετα να το βαλεις στο κρεββατακι του..το ιδιο ειναι. Δε θα το βαλεις σ ενα παγερο κ εχθρικο περιββαλον στο ομορφο δωματιακι του θα ειναι, με τα σκεπασματακια του κ τα παιχνιδακια του..οπως λεει και η Ντεμι οσο μεγαλωνει το μωρο τοσο πιο δυσκολο θα ειναι να αλλαξει συνηθειες περα του οτι ισως νιωσει απορριψη γτ αν ξαφνικα βρεθει στο κρεββατι του θα αναρωτιεται τι εκανε λαθος και το εδιωξαν!για φαντασου στα4 του χρονια ξαφνικα να πρεπει να παει να κοιμηθει μονο του! ασε που την κουνια να την εχεις στο δωματιο σου οποτε παλι ειστε στον ιδιο χωρο!


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένηηηηηηηηηηηη υποκλίνομαι,πραγματικά!

Κυρίως για το πόσο όμορφα επιχειρηματολογείς σε ό,τι αφορά τις απόψεις σου.

'Εχω αρχίσει να αναθεωρώ κι εγώ πάρα πολλά,και,μόλις διάβασα αυτά που έγραψες,αναγνώρισα κι εγώ τον εαυτό μου στις ενοχές που έχει η σημερινή γυναίκα,όπως περιέγραψες.

Υποστηρίζω και θα συνεχίσω να υποστηρίζω το θηλασμό.Είναι και θα είναι για μένα απίστευτη εμπειρία και είμαι σίγουρη οτι όποια τη δοκίμασε το ίδιο θα πει.Ωστόσο κι εγώ δεν θα θήλαζα,ενδεχομένως μέχρι τα τρία χρόνια.

Επίσης το co-sleeping με προβλημάτισε τελευταία.Πολύ.Και κατέληξα οτι παν μέτρον άριστον. (Ειδικά σε ό,τι έγραψες αναφορικά με το ζευγάρι,δεν μπορείς να φανταστείς πόσο δίκιο έχεις!!)

Αλλά!! Δεν μπορώ να πω και ψέματα.Δεν μπορώ να πω οτι δεν απόλαυσα τόσο καιρό να έχω το μωράκι μου δίπλα,να το μυρίζω,να το φιλάω,να το βλέπω το πρωί που ξυπνάει.Το ίδιο και ο άντρας μου δηλαδή.Τώρα που άρχισε να μην είναι ευχάριστο όμως,θα το κόψουμε.

Είναι πολύ ευχάριστο όμως να διαβάζει κανείς και μια άλλη άποψη,με επιχειρήματα όμως-όχι απλά κράξιμο στις μαμάδες που κατέφυγαν στη θεωρία αυτή (που στην τελική,για καλό το έκαναν έτσι?)

Σε ευχαριστούμε λοιπόν Ελένη!!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα σας λογια κουκλες!!

Και κατι ακομα επειδη διαβαζω πολυ συχνα οτι "το στηθος ειναι του μωρου" " το στηθος ειναι για την ικανοποιηση του αντρα" και αλλα τετοια και μου σηκωνεται η τριχα... Το στηθος ειναι δικο μας!! το σωμα μας μας ανηκει! Δεν ειναι ουτε πιπιλα μωρου, ουτε γαλακτομηχανη, ουτε σκευος ηδονης για αρσενικα ουτε τιποτα τετοιο! Ειναι δικο μας να το χαιρομαστε οπως και οσο θελουμε, δεν εχουμε υποχρεωση, καθηκον και αλλα τετοια κουλα σε κανεναν και για τιποτα!! Οπως ολα τα ζωντανα γεννιουνται και πεθαινουν ελευθερα χωρις να βαρυνονται απο ενα σωρο καθηκοντα, ετσι και ο γυναικειος πληθυσμος.

Ρε Λουλαμπι που χαθηκες????


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites

Που να χάθηκα μαρή? θηλάζωωωωωω :tongue:

βασικά όλες αποφάσισαν να εξαφανιστούν μια μέρα και να μιλάνε στο φέις (που εμένα δεν μ'αρέσει) οπότε το μαγαζάκι μας έκλεισε :|

Εγώ τα γνωστά,έχω φάει κόλλημα με τη μπέμπα,έχω και την πεθερά να με πρήζει,you know,the usual.Μόνο το μαλλί μάκρυνε! :cool:


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ντεμάκι,το μωρό που το θηλάζεις ακόμα,το έχεις στο δωμάτιό του?Θύμησέ μου!Ξυπνάς το βράδυ κ πας το θηλάζεις κ μετά πάλι μέσα?Πώς το καταφέρνεις αυτό?

Ρε κορίτσια,αν την μεταφέρω δηλαδή τώρα σε δικό της κρεβάτι θα αναρωτιέται τι έκανε λάθος?????!!Τι βλακεία έκανα!!

το ότι θέλεις να κοιμάστε μαζί,οκ,το καταλαβαίνω αν και θα ήθελα να μου εξηγήσεις πρακτικά πως το κάνετε αυτό;δλδ κοιμάται ανάμεσά σας;στην άκρη;πανω κάτω;που;ειλικρινά τοχω απορία αυτό γιατι μου φαίνεται τρομερά δύσκολο να κοιμηθώ με το παιδί.επίσης,ώρες που δεν κοιμάστε εσείς αλλά αυτό θέλει να κοιμηθεί;τι κάνετε;κοιμάστε όλοι πάλι;ή δεν κοιμάται αυτό επειδή δεν κοιμάστε εσεις;έχετε δλδ το ίδιο πρόγραμμα;

εμείς πχ δεν κοιμόμαστε όποτε κοιμάται το παιδί το μεσημέρι άλλοτε κοιμόμαστε άλλοτε όχι και το βράδι κοιμόμαστε αργότερα από το παιδί

τώρα,όσον αφορά τα ριλάξ τα πάρκα κλπ που αναφέρεις,δεν έχετε τιποτα από αυτά στο σπίτι;τις ώρες που δεν κοιμάται το παιδί τι κάνει;πώς περνά η μέρα του;εντάξει τώρα είναι μεγάλο και δε θέλει ριλάξ ή παρκο;πιο μικρό;ή και τώρα ακόμη,πως περνά τη μέρα του;

εγώ είχα ένα ριλάξ της κουμπάρας μου το οποίο ποτέ δεν της άρεσε τελικά οπότε φυσικά και κάναμε καλά που δεν το αγοράσαμε

παρκο δεν πήραμε ποτέ,από την αρχή την έβαζα κάτω να πάιζει αρχικά με στηρίγματα και απ'όταν άρχισε να κάθεται στον ποπό έφυγαν τα στηρίγματα κλπ κλπ

παρκοκρέβατο πήραμε όμως γιατι μας χρησίμευσε και στο χωριό όταν πηγαίναμε για να κοιμηθεί αλλά και σε εκδρομές με διανυκτέρευση παρόλο που τα ξενοδοχεία που μείναμε είχανε δικό τους

αλλά μη γίνουμε τώρα κι εμείς όπως ήτανε κάποτε οι άνθρωποι!αρκεί τα τεχνολογικά μέσα να τα χρησιμοποιούμε με μέτρο και σύνεση

όσο για τα ξεσπάσματα και τη μετάβαση λιτσάκι.εγώ βλέπω από τη δικιά μου πως όσο μεγαλώνει και αντιλαμβάνεται όλο και περισσότερο τόσο πιο δύσκολα θα έκανα μεταβάσεις που έκανα όταν ήτανε 2 και 3 μηνών

αυτό που μου μένει τώρα είναι ο αποθηλασμός,και όπως ανέφερα παραπάνω θα τον κάνω σε περίοδο που δε θα εργάζομαι ώστε να μη χρειάζεται και να την αφήνω για να πάω στη δουλειά

και ο αποθηλασμός θα γίνει τώρα ώστε να γίνει πιο εύκολα και για εκείνη

νομίζω βέβαια πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα μας αλλά οκ αν δε σας πειράζει....;)


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ντεμάκι,το μωρό που το θηλάζεις ακόμα,το έχεις στο δωμάτιό του?Θύμησέ μου!Ξυπνάς το βράδυ κ πας το θηλάζεις κ μετά πάλι μέσα?Πώς το καταφέρνεις αυτό?

Ρε κορίτσια,αν την μεταφέρω δηλαδή τώρα σε δικό της κρεβάτι θα αναρωτιέται τι έκανε λάθος?????!!Τι βλακεία έκανα!!

καλημέρα κοριτσάκι!

κοιμάται στο δωμάτιό της από 2 μηνών!την είχαμε σε καλαθούνα αλλά άρχισε έντονα να γκρινιάζει γιατί δε βολευόταν και τη μεταφέραμε,αρχικά σε ημίδιπλο κρεβάτι με προστατευτικά και αργότερα στην κούνια της!γιατί δεν είχαμε υπολογίσει ότι θα κοιμηθεί τόσο λίγο στην καλαθούνα και δεν είχαμε παραγγείλει την κούνια!!!:P:p

πιο μικρή έτσι έκανα,ναι!πήγαινα τη θήλαζα και πάλι πίσω!δε δούλευα τότε οπότε δεν είχα πρόβλημα!από 6-7 μηνών άρχισε να μειώνει θηλασμούς μέχρι που φθάσαμε να θηλάζει πρωι βράδι!ακόμη και σήμερα δηλαδή!το βράδι δε ξυπνάει!μόνο όταν είναι κρυωμένη ξυπνάει και πάλι όχι για να θηλάσει!

επομένως,είχα και έχω ένα βολικό παιδί;εγώ το έκανα έτσι;από μόνο του;δε ξέρω!πάντως βλέπω πως είναι κι εκείνη καλά κι εγώ φυσικά γιατί ξεκουράζομαι!ξυπνάμε κάθε μέρα στις 6 για να θηλάσει και να φύγω για δουλειά!

μην αγχώνεσαι,σιγά σιγά θα γίνει η μετάβαση!εγώ θα σου πρότεινα να τη βάλεις δίπλα σας πρώτα στην κούνια!να αγαπήσει την κούνια!και μετά μεταφέρεις την κούνια κι εκείνη μαζί στο δωματιό της!;)

θα κλάψει και λίγο αλλά θα συνιθίσει!

να πάρετε κι εσείς ανάσα βρε κοριτσάκι!

και ξεκίνα μόλις έχει θηλάσει και έχει χορτάσει να τη βάζεις αμέσως για ύπνο!

το βράδι πόσες φορές ξυπνάει;όλες θηλάζει γιατί πεινάει ή μήπως πιπιλίζει γιατι δε ξέρει τον τρόπο να ξανακοιμηθεί;το 2ο παίζει πολύ πιστεύω!

καιρός να μάθει να κάνει πράγματα μόνη της!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Την καλύτερη δουλειά έκανες! Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει μετά τον 6ο μήνα να κοιμάται στο δωμάτιό της,αλλά σου λέω,βλέποντας πλέον τα πράγματα απο απόσταση,μετανιώνω.Στην αρχή,ναι,λειτουργούσε,αλλά έπρεπε απο τον τρίτο να τη μεταφέρω.

Επίσης,εγώ φοβόμουν να τη θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και της πρόσφερα στήθος όσο πιο συχνά μπορούσα.Τώρα ξαφνικά μου ξυπνάει και το βράδυ,και 4 φορές!!!! Επίσης δεν μπορώ να βάλω στο δωμάτιό μου την κούνια της,κάναμε κάποιες αλλαγές και δεν χωράει πλέον κούνια :roll::roll:

'Εχω αρχίσει να τη βάζω στην κούνια της λίγο λίγο μες τη μέρα,να τη συνηθίζει.Κάθομαι κι εγώ δίπλα και πηγαινοέρχομαι. Επίσης την κοιμίζω εκεί το μεσημέρι όσο μπορώ,βέβαια δεν κάθεται κ πολύ αλλά κάτι είναι κι αυτό.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια,δεν ξέρω.Κουράστηκα λίγο :?


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά έκανες! Εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει μετά τον 6ο μήνα να κοιμάται στο δωμάτιό της,αλλά σου λέω,βλέποντας πλέον τα πράγματα απο απόσταση,μετανιώνω.Στην αρχή,ναι,λειτουργούσε,αλλά έπρεπε απο τον τρίτο να τη μεταφέρω.

Επίσης,εγώ φοβόμουν να τη θηλάζω μόνο πρωί βράδυ και της πρόσφερα στήθος όσο πιο συχνά μπορούσα.Τώρα ξαφνικά μου ξυπνάει και το βράδυ,και 4 φορές!!!! Επίσης δεν μπορώ να βάλω στο δωμάτιό μου την κούνια της,κάναμε κάποιες αλλαγές και δεν χωράει πλέον κούνια :roll::roll:

'Εχω αρχίσει να τη βάζω στην κούνια της λίγο λίγο μες τη μέρα,να τη συνηθίζει.Κάθομαι κι εγώ δίπλα και πηγαινοέρχομαι. Επίσης την κοιμίζω εκεί το μεσημέρι όσο μπορώ,βέβαια δεν κάθεται κ πολύ αλλά κάτι είναι κι αυτό.

Δεν ξέρω βρε κορίτσια,δεν ξέρω.Κουράστηκα λίγο :?

κι εμείς αναγκαστήκαμε να την πάμε ουσιαστικά στο δωμάτιό της γιατί δε βολευόταν και ούτε σε μας χωρούσε η κούνια!αποδείχθηκε όμως στην πορεία πολύ καλύτερο!

πεινάει και ξυπνάει;πίνει γάλα;ή απλά πιπιλίζει;

έχεις προσπαθήσει να την κοιμίσεις στο δωμάτιό της και δε θέλει;

προσπάθησε να δούμε και το ξανασυζητάμε!

καλά κάνεις και τη βάζεις το μεσημέρι!έτσι να κάνεις για όλο και περισσότερη ώρα!


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βράδυ πλέον μετά το μπάνιο της τη βάζω στην κούνια της με μουσική και παιχνίδια,έτσι για λίγη ώρα να μπει στη ρουτίνα,να δω κ αν κάτσει.Στόχος μου είναι να της γίνει ο χώρος οικείος πρώτα.Κάθεται λίγο κ παίζει αλλά αν φύγω απο το δωμάτιο γίνεται μπλε απο το κλάμα (είναι και πονηρή,έχει καταλάβει τις προθέσεις μου :D:D:tongue) και εννοείται τη σηκώνω.

'Οταν ξυπνάει,τη μία φορά θα πιει γάλα τις άλλες πιπιλίζει.Πιπίλα δεν παίρνει (ομολογώ οτι το προσπάθησα τελευταία,μπας κ την κοιμίζει και ο πατέρας της,γιατί κοιμάται μόνο με στήθος.Εκτός κι αν λείπω απο το σπίτι).

Αυτά!


y5yep3.png

Αγαπώ όλο τον κόσμο γιατί ζεις κι εσύ μαζί..σ'αγαπώ κουκλίτσα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βράδυ πλέον μετά το μπάνιο της τη βάζω στην κούνια της με μουσική και παιχνίδια,έτσι για λίγη ώρα να μπει στη ρουτίνα,να δω κ αν κάτσει.Στόχος μου είναι να της γίνει ο χώρος οικείος πρώτα.Κάθεται λίγο κ παίζει αλλά αν φύγω απο το δωμάτιο γίνεται μπλε απο το κλάμα (είναι και πονηρή,έχει καταλάβει τις προθέσεις μου :D:D:tongue) και εννοείται τη σηκώνω.

'Οταν ξυπνάει,τη μία φορά θα πιει γάλα τις άλλες πιπιλίζει.Πιπίλα δεν παίρνει (ομολογώ οτι το προσπάθησα τελευταία,μπας κ την κοιμίζει και ο πατέρας της,γιατί κοιμάται μόνο με στήθος.Εκτός κι αν λείπω απο το σπίτι).

Αυτά!

αφού κάθεται όσο είσαι στο δωμάτιο μη φεύγεις τότε μέχρι να κοιμηθεί

πες της τραγουδάκια,χαιδεψέ την,καθησύχασέ την και μόλις την πάρει ο ύπνος φεύγεις!

επίσης,μπορείς να μεταφέρεις μια καρέκλα κουνιστή ή μη στο δωμάτιό της,να την κοιμίζεις εκεί και τσουπ στην κούνια

η μετάβαση δεν μπορεί να γινει έτσι εύκολα και απλά!μπαπ σε αφήνω στην κούνια γεια!:P

έχει στον τοίχο του δωματίου της ζωάκια και τέτοια;μπορειτε να χαζεύετε και αυτά ώστε να έχει κάτι να απασχολείται όταν αργότερα θα φεύγεις απο το δωμάτιο

πάνω από το κρεβατι της έχει κάτι να παίξει μέχρι να κοιμηθεί;

πιπίλα δεν πήρε κι εμάς ποτέ,αργήσαμε να της τη δώσουμε και ήταν πλέον αργά να τη μάθει

αλλά καλύτερα δεν είναι;

και το δάχτυλο που έβαζε απ'όταν άρχισε να σηκώνεται και να παίζει τοκοψε

μόνο στον ύπνο μέχρι να αποκοιμηθεί καλά και μετά το βγάζει

ό,τι προσπαθήσεις κοίτα να είσαι σταθερή γατι καταλαβαίνει πως μπορεί να σε κάνει ό,τι θέλει

εσύ όμως πρέπει να είσαι πιο δυνατή από το παιδί ώστε να νιώθει κι αυτο ασφάλεια!εσύ παίρνεις τις αποφάσεις για το καλύτερο!και θα το μάθει αυτό!

επίσης πρέπει να έχεις σύμμαχο και το σύζυγο

δηλαδή αν την αφήσεις εσύ να κλάψει λίγο να μην τρέχει εκεινος να την πάρει αγκαλια ή το αντίθετο!;)

όταν λειπεις πως κοιμάται;

υγ μπορεις να ανοίξεις σχετικό θέμα


EvgLp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ασε Λουλα μην ανοιξεις σχετικο θεμα γιατι θα μπουν ολες οι μη σχετικες και θα γινει της τρελλης..θα σε αρχισουν στα " ααα κακως που το πιεζεις το μωρο οταν ειναι ετοιμο θα κοιμηθει μονο του χωρις κλαμματα" (μεταξυ μας αυτο κινειται στη σφαιρα της επιστημονικης φαντασιας)......ακομα και σαν επιχειρημα ειναι αστειο μην πω γελοιο εφοσον το παιδι δεν εχει την απαιτουμενη ωριμοτητα να αποφασισει να παει στο κρεββατι του...

Επισης θα σου πουνε " μα καλα φαντασια δεν εχετε καθολου με τον αντρα σου? Πηγαινετε στο πλυντηριο, στον καναπε, στον παγκο της κουζινας..." Ετσι να αισθανθεις και μειονεκτικα ρε συ Λουλα βλεποντας ποσες Τζεννες Τζειμσον υπαρχουν ακομα και μωρα!!!Και εσυ αναρωτιεσαι γτ μολις ξαπλωσεις κοιμασαι ενω επρεπε να δινετε ραντεβου να κρεμαστειτε απο το πολυφωτο...

Κανε αυτο που ειπε η Ντεμι, σταδιακα και σιγα σιγα θα μαθει η μικρη, αλλα πρεπει να εισαι σταθερη....αν εχει παιχνιδακια η' ζωγραφιες στον τοιχο να κοιταζει θα της αρεσει...αν δοκιμασεις να της δωσεις μπουκαλι μονο το βραδυ για να μην ξυπναει να θηλαζει? Θα κοιμηθει ολη νυχτα?


Eleni

bd5c7983f7.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...