Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ


new_baby

Recommended Posts

Και εγώ κάπου στην 21η βδομάδα την κατάλαβα καλά. Αχ, άγχη πολλά.. Αλλά οι μάνες, με τα άγχη ζουν, έτσι δεν είναι ;

Έχει ωραία πραγματάκια πάντως στα μαγαζιά.. Αν και εγώ ξεμυαλίζομαι. :tongue:

Θα μπαίνω, θα μπαίνω !!

Σήμερα έκανε έφοδο η new_baby :D:D:D

και με τράβηξε απο το μαλλί !!!

χαχααχχα Τωρα σε διαβαζα και διπλα!! Για πες ρωτησες στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας? Λεει οτι πρεπει να εισαι ενεργη εργασιακα οταν ξεκινησει η κυησεως!! Κριμα ειναι να το χασω για λιγες μερες!! Η συμβαση μου ξεκινασει συνηθως 5-6 του Σεπτεμβρη!! Μακαρι να γινει κατι και να το παρουμεεε!!!

Περιμενω να κλωτσησει η κουκλαρα μου!! Ποσο πολυ το θελωωω!!!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

χαχααχχα Τωρα σε διαβαζα και διπλα!! Για πες ρωτησες στον οαεδ για το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας? Λεει οτι πρεπει να εισαι ενεργη εργασιακα οταν ξεκινησει η κυησεως!! Κριμα ειναι να το χασω για λιγες μερες!! Η συμβαση μου ξεκινασει συνηθως 5-6 του Σεπτεμβρη!! Μακαρι να γινει κατι και να το παρουμεεε!!!

Περιμενω να κλωτσησει η κουκλαρα μου!! Ποσο πολυ το θελωωω!!!!!

Εννοείς για το 6μηνο του ΟΑΕΔ ; Δεν ρώτησα, επειδή δεν το διακαιούμαι...

Να πας να ρωτήσεις.. Εχεις χρόνο. Αλλά συμβουλή : Αν πας στον ΟΑΕΔ, να πας στην Κνωσού όχι στην Αλικαρνασσό που πήγα εγώ.. Δεν καταλάβαινε ο υπάλληλος τί τον ρωτούσα... :!:

Καλομελέτα κι έρχεται η κλωτσιάαααααα !!


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς για το 6μηνο του ΟΑΕΔ ; Δεν ρώτησα, επειδή δεν το διακαιούμαι...

Να πας να ρωτήσεις.. Εχεις χρόνο. Αλλά συμβουλή : Αν πας στον ΟΑΕΔ, να πας στην Κνωσού όχι στην Αλικαρνασσό που πήγα εγώ.. Δεν καταλάβαινε ο υπάλληλος τί τον ρωτούσα... :!:

Καλομελέτα κι έρχεται η κλωτσιάαααααα !!

οχι το 6μηνο!! Δινει την διαφορα ημερομισθιου! εργοδοτης-ικα!! Θα παω να ρωτησω βεβαια και απο κοντα!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

ουυφφφ πρεπει να δω και γω τι θα κανω με τον οαεδ...με το ικα μαλλον τιποτα γιατι δουλευω κανονικα..θα μου κανουν την απολυση μου οπως καθε χρονο τελος Ιουλη και προσληψη παλι αρχες Οκτωμβρη δηλαδη κανονικα με το προγραμμα της σχολης..καθε 2 χρονια μπαινω ταμειο..υποθετω οτι φετος μπαινω..κανονικα ηταν περσι ο δευτερος χρονος αλλα δεν εφτιαξα τα χαρτια μου:rolleyes: τωρα πρεπει να δω παλι τι χρειαζεται να μαζεψω απο χαρτουρα και να δω αν προλαβω να τα φτιαξω πριν γεννησω..γιατι οταν θα μου κανουν απολυση θα ειμαι στα μισα του 9!!!!!! μπορει να γεννησω και στη δουλεια!:confused: στο ικα πας μονο για να παρεις αδεια απο την δουλεια ετσι δεν ειναι? για το νοσοκομειο ξερετε αν πρεπει να κανουμε κατι η αν πληρωνετε αυτοματα απο την ασφαλεια μας? και συς δημοσιο δεν θα γεννησετε? δεν θυμαμαι.:confused::confused:..εγω στο ΠΑΓΝΗ. τα αλλα επιδοματα τα παιρνω αν μπω ταμειο ανεργιας για 3 μηνες?


xfppp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έχω ψάξει πολύ και δε θέλω να τους χαρίσω τίποτα απο ότι δικαιούμαι, χεχε !

Λοιπόν...

Υπάρχει το επίδομα κύησης, που το παίρνουμε 56 μέρες ΠΡΙΝ γεννήσουμε

και το επίδομα λοχείας που το παίρνουμε 63 μέρες ΜΕΤΑ που θα γεννήσουμε.

Για όλα αυτά, χρειάζεται να έχουμε 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια πρίν την ΠΗΤ.

Εσύ new_baby θα δουλεύεις μέχρι να γεννήσεις ;;; Γιατί αν είναι έτσι δε θα μπορείς να το πάρεις το κύησης... Θέλουν βεβαίωση του εργοδότη οτι η ασφαλισμένη δεν εργάζεται τις μέρες της επιδότησης.. Δηλαδή τις 56...

Το νοσοκομείο, πληρώνεται απευθείας απο το ΙΚΑ, με το επίδομα τοκετού. Εχω ρωτήσει και για αυτό επειδή θα γεννησω Βενιζέλειο.


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή τα έχω ψάξει πολύ και δε θέλω να τους χαρίσω τίποτα απο ότι δικαιούμαι, χεχε !

Λοιπόν...

Υπάρχει το επίδομα κύησης, που το παίρνουμε 56 μέρες ΠΡΙΝ γεννήσουμε

και το επίδομα λοχείας που το παίρνουμε 63 μέρες ΜΕΤΑ που θα γεννήσουμε.

Για όλα αυτά, χρειάζεται να έχουμε 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια πρίν την ΠΗΤ.

Εσύ new_baby θα δουλεύεις μέχρι να γεννήσεις ;;; Γιατί αν είναι έτσι δε θα μπορείς να το πάρεις το κύησης... Θέλουν βεβαίωση του εργοδότη οτι η ασφαλισμένη δεν εργάζεται τις μέρες της επιδότησης.. Δηλαδή τις 56...

Το νοσοκομείο, πληρώνεται απευθείας απο το ΙΚΑ, με το επίδομα τοκετού. Εχω ρωτήσει και για αυτό επειδή θα γεννησω Βενιζέλειο.

θα δουλεψω μεχρι και της 26-7 που θα γινει η παρασταση της σχολης και μετα ετσι και αλλιως η σχολη δεν λειτουργει για 3 μηνες! οποτε ναι θα δουλεψω μεχρι και εκεινη την μερα(αν δεν γεννησω που δεν νομιζω γιατι θα ειμαι μολις μια βδομαδα στο μηνα μου)! αν καταλαβα καλα μπορω να παρω το 2 επιδομα? δεν ξερω καν αν εχω τοσα ενσημα βεβαια γιατι σαν ορομισθια δεν εχω πολλα..γιαυτο δεν μπαινω και καθε χρονο στο ταμειο..ισως παω απο το ΙΚΑ εδω στην περιοχη μου να δω..αν και δεν ξερω καν αν λειτουργει ακομα...αλλιως το ηρακλειο μου πεφτει μακρυα μονο για να ρωτησω...αν μπω στο ταμειο ανεργιας θα το παρω αυτοματα το 2 επιδομα? μηπως ξερεις τι χαρτια χρειαζομαι εκει μιας και το εχεις ψαξει?


xfppp3.png
Link to comment
Share on other sites

θα δουλεψω μεχρι και της 26-7 που θα γινει η παρασταση της σχολης και μετα ετσι και αλλιως η σχολη δεν λειτουργει για 3 μηνες! οποτε ναι θα δουλεψω μεχρι και εκεινη την μερα(αν δεν γεννησω που δεν νομιζω γιατι θα ειμαι μολις μια βδομαδα στο μηνα μου)! αν καταλαβα καλα μπορω να παρω το 2 επιδομα? δεν ξερω καν αν εχω τοσα ενσημα βεβαια γιατι σαν ορομισθια δεν εχω πολλα..γιαυτο δεν μπαινω και καθε χρονο στο ταμειο..ισως παω απο το ΙΚΑ εδω στην περιοχη μου να δω..αν και δεν ξερω καν αν λειτουργει ακομα...αλλιως το ηρακλειο μου πεφτει μακρυα μονο για να ρωτησω...αν μπω στο ταμειο ανεργιας θα το παρω αυτοματα το 2 επιδομα? μηπως ξερεις τι χαρτια χρειαζομαι εκει μιας και το εχεις ψαξει?

Νομίζω οτι θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ... Ή να εξουσιοδοτήσεις κάποιον δικό σου, για να δείς τα ένσημα. Αυτό που θέλουν είναι τα 200 ένσημα.. Αλλά αφού μπαίνεις στο ταμείο, σημαίνει οτι τα έχεις έτσι δεν είναι...; Και εγώ στο ταμείο είμαι και δεν έχει σχέση.. Απλώς κάτι που δίνει ο ΟΑΕΔ δεν το δικαιούμαστε.. Επίσης όταν γεννήσεις με το καλό, να το δηλώσεις στον ΟΑΕΔ, σου δίνει κάτι παραπάνω.. Κάτσε να βρω τα χαρτιά για το λοχίας και θα σου πω.


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επιδοτεί τις άμεσα ασφ/νες για 56 ημέρες πριν το τοκετό και 63 ημέρες μετά τον τοκετό.

Για να τύχουν αυτών των επιδομάτων πρέπει να έχουν συμπληρώσει 200 ημέρες εργασίας στην ασφάλιση τα δύο προηγούμενα χρόνια από την πιθανή ή την πραγματική ημέρα τοκετού και να μην εργάζονται κατά τον χρόνο της επιδότησης.

Δικαιολογητικά:

1.Ασφαλιστικά βιβλιάρια των δύο τελευταίων ετών ή βεβαίωση εργοδότη επικυρωμένη από το Υποκ/μα ΙΚΑ-ΕΤΑΜ το οποίο ελέγχει τον εργοδότη.

αν δεν υπάρχει εργοδότης, φωτοτυπία της απόλυσης ή της οικιοθελούς αποχώρησης

2. Βιβλιάριο υγείας (ατομικό, οικογενειακό)

3. Βεβαίωση του γυναικολόγου του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για την πιθανή ημέρα τοκετού

απο δημόσιο νοσοκομείο

4. Δήλωση από τον εργοδότη ότι σταμάτησε να εργάζεται - Δήλωση δική της για την ημέρα διακοπής (χορηγείται έντυπο από το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)

όσοι δεν εργάζονται δεν το χρειάζονται

5. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού (μετά τον τοκετό για το επίδομα λοχείας)

Αυτά τα αντέγραψα απο το σάιτ του ΙΚΑ. Τα bold είναι δικές μου σημειώσεις !!


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μου δεν τα καταλαβαινα αυτα...για τα 200 ενσημα δεν ξερω αν τα εχω θα τα δω μολις παρω την απολυση μου η οποια ομως θα γινει περιπου 20 μερες πριν την ΠΗΤ μου.οποτε δεν μπορω να παρω το επιδομα... δεν καταλαβα σωστα?


xfppp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ποτε μου δεν τα καταλαβαινα αυτα...για τα 200 ενσημα δεν ξερω αν τα εχω θα τα δω μολις παρω την απολυση μου η οποια ομως θα γινει περιπου 20 μερες πριν την ΠΗΤ μου.οποτε δεν μπορω να παρω το επιδομα... δεν καταλαβα σωστα?

Έτσι έχω καταλάβει... Αλλά το καλύτερο είναι να σε ενημερώσει το ίδιο το ΙΚΑ ή ο λογιστής σου !! Μακαρι να δικαιούσαι !!!


0WNhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ Χαρμακι και Μπρι τα ίδια άγχη έχω κ εγώ!!!!!

Όσο για τα επιδόματα να πάρουμε ο,τι δικαιούμαστε!!! Εδώ που μας έφτασαν πρέπει να μην το αφήσουμε. Από αρχές του άλλου μήνα θα πάω ΙΚΑ να δω τι δικαιούμαι!!! Όσο για τα ψώνια ... Τα θέλω όλα!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αννουλα μου εννοειται!! Οτι δικαιομαστε!! Δεν χαριζουμε ουτε ευρω!!!

Ποτε λες να ξεκινησεις το δωματιακι!;! Εμεις μαλλον θα αλλαξουμε σπιτι οποτε θα καθυστερησει λιγακι!!!

Απο πραγματακια για το μωρο τι εχετε παρει? Την αλλη εβδομαδα θα παω τζαμπο να αλλαξω δυο δωρακια που μας φερανε και να παρω αλλα μικρα-μικρα για την μπεμπα!! Χτενακι, ψαλιδακι, αυτο για τις μυξουλες και αλλα.. αχ ποσο μου αρεσει που ψαχνω πραγματακια για το παιδι μου!! Απιστευτο μου φαινεται ωρες ωρες!!! Χαζευω την κοιλιτσα και ονειρευομαι!!!!!


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χαρμακι!!! Κ μένα απίστευτο μου φαίνεται που θα είμαι μανούλα!!!! Από ψώνια όπως τα ξέρετε!!! Τα ρουχαλάκια λέω να τα πάρω Αύγουστο που θα χει εκπτώσεις. Για το δωμάτιο θέλω να φτιάξω ντουλάπα και μετά θα γίνουν και τα υπόλοιπα. Θα μετακομισεις;; θα είναι λίγο κουραστικό αλλά καλύτερα τώρα, παρά με το μωρό που θα χεις αλλα τρεξίματα!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χαρμακι!!! Κ μένα απίστευτο μου φαίνεται που θα είμαι μανούλα!!!! Από ψώνια όπως τα ξέρετε!!! Τα ρουχαλάκια λέω να τα πάρω Αύγουστο που θα χει εκπτώσεις. Για το δωμάτιο θέλω να φτιάξω ντουλάπα και μετά θα γίνουν και τα υπόλοιπα. Θα μετακομισεις;; θα είναι λίγο κουραστικό αλλά καλύτερα τώρα, παρά με το μωρό που θα χεις αλλα τρεξίματα!!!

ΚΑλημερα Αννουλα μου!! Πρεπει να μετακομισουμε γιατι ειμαι στον δευτερο χωρις ανσασερ και δεν θα βολευει καθολου με τηη μικρη!!!!:D:D:D

Και εγω για ρουχαλακια πιο μετα λεω!!! κοντομανικα θα τους φοραμε εσωρουχακια εε?


nnHnp2.png

HAoFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...