Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Αυγούστου 2017


Recommended Posts

Καλημερα 

Μουστοκουλουρο όντως τα τελευταία χρονια γεννιούνται περισσότερα αγορια...

οταν γέννησα εγω στην κλινική μονο ενα κοριτσι υπήρχε....ολες οι φιλες μου γεννάνε αγορια με μια μικρη εξαίρεση...

Ροζαλι θες να βαζεις χρωμα ανάλογα με το φύλο που περιμένει η καθε κοπέλα να ξερουμε; εγω ειλικρινά δεν θυμαμαι ποια ξερει κ τι περιμένει η καθε κοπέλα..μην ρωτάω ή ρωτάμε συνέχεια...

  • Μου αρέσει 1

 FqBWp2.pngNRyFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, Calliope* said:

Καλημερα 

Μουστοκουλουρο όντως τα τελευταία χρονια γεννιούνται περισσότερα αγορια...

οταν γέννησα εγω στην κλινική μονο ενα κοριτσι υπήρχε....ολες οι φιλες μου γεννάνε αγορια με μια μικρη εξαίρεση...

Ροζαλι θες να βαζεις χρωμα ανάλογα με το φύλο που περιμένει η καθε κοπέλα να ξερουμε; εγω ειλικρινά δεν θυμαμαι ποια ξερει κ τι περιμένει η καθε κοπέλα..μην ρωτάω ή ρωτάμε συνέχεια...

Θα βάλω, ναι! Απλώς επειδή δεν είναι σίγουρο το φύλο στην αυχενική, είπαμε να το γράψουμε λίγο αργότερα που θα φαίνεται καλύτερα.

Εγώ έχω την Πέμπτη γιατρό. Αν μου κάνει υπέρηχο θα τον ρωτήσω και για το φύλο να δούμε αν φαίνεται τώρα καλύτερα. Πιστεύω ότι πλέον θα φαίνεται.

  • Μου αρέσει 2

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες, 2 μέρες σας διαβάζω!
χαχαχαχ τώρα είναι σα να σας ξέρω
Αλεξάνδρα έκανες τη σωστή επιλογή, και γω νομίζω το ίδιο θα έκανα στη θέση σου
Εγώ είμαι από τις μανούλες Ιουνίου 2014 και επειδή με μερικά από τα κορίτσια κάνουμε, φανταστείτε, ακόμα παρέα από τότε, μου άρεσε πολύ που μιλούσα με κοπέλες που περνάμε ακριβώς τα ίδια και είπα να κάνω join!
Εγώ δυστυχώς εδώ και 2 βδομάδες έχω πολλά θέματα με την εγκυμοσύνη αυτή, λόγω μικρού τραχήλου και άλλων θεμάτων αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη (δεν τα καταφέρνω πάντα και με παίρνει από κάτω, αλλά το παλεύω)!
Χάρηκα πολύ που σας βρήκα

  • Μου αρέσει 3

nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, fuego7 said:

Καλημέρα σε όλες, 2 μέρες σας διαβάζω!
χαχαχαχ τώρα είναι σα να σας ξέρω
Αλεξάνδρα έκανες τη σωστή επιλογή, και γω νομίζω το ίδιο θα έκανα στη θέση σου
Εγώ είμαι από τις μανούλες Ιουνίου 2014 και επειδή με μερικά από τα κορίτσια κάνουμε, φανταστείτε, ακόμα παρέα από τότε, μου άρεσε πολύ που μιλούσα με κοπέλες που περνάμε ακριβώς τα ίδια και είπα να κάνω join!
Εγώ δυστυχώς εδώ και 2 βδομάδες έχω πολλά θέματα με την εγκυμοσύνη αυτή, λόγω μικρού τραχήλου και άλλων θεμάτων αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη (δεν τα καταφέρνω πάντα και με παίρνει από κάτω, αλλά το παλεύω)!
Χάρηκα πολύ που σας βρήκα

Νομίζω ότι ο μικρός τράχηλος θέλει περισσότερη ξεκούραση και ξάπλα, ε; Πωπω! Κι έχεις κι εσύ μικρό γιο! Πώς την παλεύεις; Τουλάχιστον δείχνει κατανόηση; Καταλαβαίνει ότι πχ δεν μπορείς να χοροπηδάς σαν τον Ταρζάν ή να τον σηκώνεις; Ο δικός μου δεν καταλαβαίνει τίποτα!

  • Μου αρέσει 1

My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Rosali said:

Νομίζω ότι ο μικρός τράχηλος θέλει περισσότερη ξεκούραση και ξάπλα, ε; Πωπω! Κι έχεις κι εσύ μικρό γιο! Πώς την παλεύεις; Τουλάχιστον δείχνει κατανόηση; Καταλαβαίνει ότι πχ δεν μπορείς να χοροπηδάς σαν τον Ταρζάν ή να τον σηκώνεις; Ο δικός μου δεν καταλαβαίνει τίποτα!

δεν καταλαβαίνει ακριβώς... και λόγω της ιδιαίτερης κατάστασης δεν του ειπαμε οτι ειμαι εγκυος... απλα του λεω οτι με ποναει η μέση μου, πρεπει να ξεκουραζομαι... αυτος χαιρεται κιολας που δεν παω δουλεια...
εμενα πριν 2 βδομάδες περιπου μου είχαν πει 2 εμβρυολόγοι να κάνω διακοπή γιατί ρισκάρω τη μητρα μου κλπ κλπ (δεν εχω μονο μικρο τραχηλο εχω κι αλλα.... παρελκόμενα της καισαρικής και της απόξεσης λόγω μιας παλίνδρομης που είχα περισυ) και το μωρο να ειναι καλά και υγειεστατο εν τω μεταξυ... μια βδομάδα δεν κοιμόμουν, εκλαιγα συνέχεια... πήγαμε σε 6 ή 7 γιατρούς 
τώρα έχω την παρασκευη πάλι για να δούμε εξέλιξη...
ειπαμε, προσπαθώ να είμαι θετική!
Θέλω να διαβάζω και τα δικά σας καλά ή άλλες δύσκολες ιστορίες που τα κατάφεραν για να παιρνω κουράγιο!

  • Μου αρέσει 1

nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

28 minutes ago, fuego7 said:

δεν καταλαβαίνει ακριβώς... και λόγω της ιδιαίτερης κατάστασης δεν του ειπαμε οτι ειμαι εγκυος... απλα του λεω οτι με ποναει η μέση μου, πρεπει να ξεκουραζομαι... αυτος χαιρεται κιολας που δεν παω δουλεια...
εμενα πριν 2 βδομάδες περιπου μου είχαν πει 2 εμβρυολόγοι να κάνω διακοπή γιατί ρισκάρω τη μητρα μου κλπ κλπ (δεν εχω μονο μικρο τραχηλο εχω κι αλλα.... παρελκόμενα της καισαρικής και της απόξεσης λόγω μιας παλίνδρομης που είχα περισυ) και το μωρο να ειναι καλά και υγειεστατο εν τω μεταξυ... μια βδομάδα δεν κοιμόμουν, εκλαιγα συνέχεια... πήγαμε σε 6 ή 7 γιατρούς 
τώρα έχω την παρασκευη πάλι για να δούμε εξέλιξη...
ειπαμε, προσπαθώ να είμαι θετική!
Θέλω να διαβάζω και τα δικά σας καλά ή άλλες δύσκολες ιστορίες που τα κατάφεραν για να παιρνω κουράγιο!

Σοβαρά σου είπαν για διακοπή; Πάντως κι εγώ, ειλικρινά, πολύ δύσκολα θα έπαιρνα μια τέτοια απόφαση. Θα προσπαθούσα πάσει θυσία να το κρατήσω. Τώρα που έκλεισες το πρώτο τρίμηνο δεν σου είπαν ότι θα βελτιωθούν τα πράγματα;

 


My first son: October 2015/ My second son: August 2017/ New baby: September 2019

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fuego7 said:

δεν καταλαβαίνει ακριβώς... και λόγω της ιδιαίτερης κατάστασης δεν του ειπαμε οτι ειμαι εγκυος... απλα του λεω οτι με ποναει η μέση μου, πρεπει να ξεκουραζομαι... αυτος χαιρεται κιολας που δεν παω δουλεια...
εμενα πριν 2 βδομάδες περιπου μου είχαν πει 2 εμβρυολόγοι να κάνω διακοπή γιατί ρισκάρω τη μητρα μου κλπ κλπ (δεν εχω μονο μικρο τραχηλο εχω κι αλλα.... παρελκόμενα της καισαρικής και της απόξεσης λόγω μιας παλίνδρομης που είχα περισυ) και το μωρο να ειναι καλά και υγειεστατο εν τω μεταξυ... μια βδομάδα δεν κοιμόμουν, εκλαιγα συνέχεια... πήγαμε σε 6 ή 7 γιατρούς 
τώρα έχω την παρασκευη πάλι για να δούμε εξέλιξη...
ειπαμε, προσπαθώ να είμαι θετική!
Θέλω να διαβάζω και τα δικά σας καλά ή άλλες δύσκολες ιστορίες που τα κατάφεραν για να παιρνω κουράγιο!

Καλησπέρα fuego..

και τι σου λένε οι 6 ή 7 γιατροι? Π'οσο χαμηλος είναι ο τράχηλος σου? 

Γιατί λένε ότι ρισκάρεις τη μήτρα σου ενώ έχει περάσει ήδη ένας χρόνος απο προηγούμενη απόξεσης? Ενα τρίμηνο λένε να περιμένεις απ οτι διαβάζω..

 Θα το καταλαβαινα αν συνέβαινε εγκυμοσύνη κατευθείαν μετά απο καισαρική.. Μάλλον τα χω λάθος στο μυαλό μου!

Παντως καλό κουράγιο και καλή τύχη μέσα απ τη καρδιά μου!!


Lilypie
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα. Πως είστε?οι κοιλιτσες μεγάλωσαν?ή δική μου ναι και καμαρωνω!! προσπαθώ να προσαρμοστω στην καθημερινότητα μου τώρα που ξεμπερδεψα με το νοσοκομείο.βεβαια έχω ακόμα ολοημερη  αναγουλα αλλά κρατιεμαι.μετραω αντίστροφα  να δω το μωράκι μου.πεμπτη απόγευμα το μεγάλο ραντεβού.

Αλεξανδρα μου καλά αποτελέσματα να έχεις.να σου πω  ότι στην κουμπάρα μου στην αυχενική βρήκαν αυξημένη αυχενική και μεγακυστη όλα δλδ έδειχναν σύνδρομο ντάουν και τελικά έκανε λήψη χοριακών λαχνών και έχει ένα υγιέστατο γιο.και είχε και πολύ μεγαλύτερο ποσοστό από το δικό σου. Καλή δύναμη για την αναμονή και θετική σκέψη.

Fuego7 τι τραβας και συ κοπέλα μου.ευχομαι ολόψυχα να δικαιωθεις που κρατησες το σπορακι σου και να φτάσετε μαζί γέροι ως το τέλος της διαδρομής.

  • Μου αρέσει 2

r687p2.png

Link to comment
Share on other sites

Μουστοκουλουρο 51 κιλα ειμαι κ με 1.62 υψος θεωρούμε κανονικη.. Κ πηρα κ 3 μεχρι τωρα οποτε δε νομίζω να έδειξε ανεβασμενη γι αυτό.. Τώρα το μονο που κανω είναι υπομονη με τη σκεψη οτι ολα είναι καλα. Έσκασα γιατί δε πατάω κουμπί να ειμαι καλα αλλά προσπαθω για να μη κανω κακο στο μωρο. Κ σε μενα πάντως αγορι έχει πει 70%. Μολις βγει η εξεταση θα ηρεμήσω.. Να στε καλα ολες, να σκέφτεστε κ εσεις θετικα κ με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Αλεξάνδρα 828 said:

Μουστοκουλουρο 51 κιλα ειμαι κ με 1.62 υψος θεωρούμε κανονικη.. Κ πηρα κ 3 μεχρι τωρα οποτε δε νομίζω να έδειξε ανεβασμενη γι αυτό.. Τώρα το μονο που κανω είναι υπομονη με τη σκεψη οτι ολα είναι καλα. Έσκασα γιατί δε πατάω κουμπί να ειμαι καλα αλλά προσπαθω για να μη κανω κακο στο μωρο. Κ σε μενα πάντως αγορι έχει πει 70%. Μολις βγει η εξεταση θα ηρεμήσω.. Να στε καλα ολες, να σκέφτεστε κ εσεις θετικα κ με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας..

Όλα καλά θα πάνε.

θα δεις που θα μπεις να μας πεις ευχάριστα σε λίγες μέρες.. Μέχρι τότε προσπαθησε να ξεφευγεις να μην το σκεφτεσαι.. Εγω βλέποντας ταινίες μπόρεσα λίγο και ξεχαστηκα τις πρωτες εβδομάδες που είχα παααααρα πολύ άγχος!!!

  • Μου αρέσει 1

Lilypie
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι η Δεσποινα κ είμαι καινούρια στη παρέα σας.Είμαι 26 χρονών και έγκυος στο πρώτο μου.Ο γιατρός μου έχει δώσει ΠΉΤ στις 3/8 ενώ στην αυχενική μου έγραφε 30/7.Τώρα είμαι στη 14η εβδ.και 5η μερα.

:) :)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Spoina90 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια,

Ειμαι η Δεσποινα κ είμαι καινούρια στη παρέα σας.Είμαι 26 χρονών και έγκυος στο πρώτο μου.Ο γιατρός μου έχει δώσει ΠΉΤ στις 3/8 ενώ στην αυχενική μου έγραφε 30/7.Τώρα είμαι στη 14η εβδ.και 5η μερα.

:) :)

Καλως μας ηρθες! ΜΑζευτηκαμε πολλες σιγα σιγα!

 

  • Μου αρέσει 1

 Y8JZp2.png TL3Up2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, moustokoulouro είπε:

Καλησπέρα fuego..

και τι σου λένε οι 6 ή 7 γιατροι? Π'οσο χαμηλος είναι ο τράχηλος σου? 

Γιατί λένε ότι ρισκάρεις τη μήτρα σου ενώ έχει περάσει ήδη ένας χρόνος απο προηγούμενη απόξεσης? Ενα τρίμηνο λένε να περιμένεις απ οτι διαβάζω..

 Θα το καταλαβαινα αν συνέβαινε εγκυμοσύνη κατευθείαν μετά απο καισαρική.. Μάλλον τα χω λάθος στο μυαλό μου!

Παντως καλό κουράγιο και καλή τύχη μέσα απ τη καρδιά μου!!

Μουστοκούλουρο επειδη δυστυχως περασα απο εκει δεν είναι δεδομενο το 3μηνο που διαβάζεις γιατι όσο πιο προχωρημένη είναι η εγκυμοσυνη που θα διακοπει συνηθως ειναι καλό να αυξάνεται και ο χρόνος αναμονής ωστε να επανέλθει η μήτρα πλήρως. Εγώ μετα από πρόκληση τοκετού έκανα απευθείας απόξεση και το ιδανικό ήταν να περιμένω 6 μήνες φαντάσου. Τους πρωτους μήνες μετά απο μια εγχειριτικη επέμβαση - απόξεση το ενδομήτριο εχει υποστει ''βίαιο χειρισμό'' και είναι πολύ λεπτο, θέλει χρόνο να επανέλθει ωστε να μπορεί να παχαίνει για να στηρίξει ένα επόμενο έμβρυο.Εμεις παρακολουθουσαμε πως αναρρώνει το ενδομητριο καθε μηνα για την επιτευξη νέας εγκυμοσύνης . Τώρα κύηση μετά από καισαρική δεν έχω ιδέα γιατι μου είναι αγνωστο..

Fuego δυσάρεστη εμπειρία αυτή που πέρασες, εύχομαι παρόλα τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί όλα να πανε κατ ευχην και εξελιχθουν καλά μέχρι το τέλος.

Δέσποινα καλώς ήρθες!!

  • Μου αρέσει 1

FuIpp2.png
zmn9p2.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!
Παλίνδρομη είχα τον Ιούνιο, 9,5 βδομάδων ήμουν... είχα κάνει και μια απόξεση 40 μέρες μετά τη γέννα γιατί είχαν μείνει υπολειματα κι έτσι το τοίχωμα της μήτρας στο κατώτερο μέρος είναι πλέον πολύ λεπτό... 
επίσης και αυτή η εγκυμοσύνη είναι κάπως ιδιαίτερη αφού εκτός από τον σάκο με το έμβρυο υπάρχει και ένας δεύτερος γεμάτος πήγματα που ενώνεται με  το σάκο του μωρού... και βρίσκεται σχετικα χαμηλά και ίσως και πιεζει και την τομή... τζακποτ
και φοβάμαι πολύ κυρίως την υπερβολική προωρότητα του μωρού και τα τυχόν προβλήματα... νομίζω αυτός είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος... στην αυχενική το ποσοστό για αυτόματη έναρξη τοκετού πριν τις 34 ήταν 1:23... 
αυτά τα όμορφα


nzQbp2.png fxUip2.png

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, fuego7 said:

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια!
Παλίνδρομη είχα τον Ιούνιο, 9,5 βδομάδων ήμουν... είχα κάνει και μια απόξεση 40 μέρες μετά τη γέννα γιατί είχαν μείνει υπολειματα κι έτσι το τοίχωμα της μήτρας στο κατώτερο μέρος είναι πλέον πολύ λεπτό... 
επίσης και αυτή η εγκυμοσύνη είναι κάπως ιδιαίτερη αφού εκτός από τον σάκο με το έμβρυο υπάρχει και ένας δεύτερος γεμάτος πήγματα που ενώνεται με  το σάκο του μωρού... και βρίσκεται σχετικα χαμηλά και ίσως και πιεζει και την τομή... τζακποτ
και φοβάμαι πολύ κυρίως της υπερβολική προωρότητα του μωρού και τα τυχόν προβλήματα... νομίζω αυτός είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος... στην αυχενική το ποσοστό για αυτόματη έναρξη τοκετού πριν τις 34 ήταν 1:23... 
αυτά τα όμορφα

Νομίζω απλά να είσαι ξάπλα και να μην κάνεις τίποτα. Βιώσιμα είναι πλέον απο τις 23+5 εβδομάδες. Στην Ελλάδα νομίζω από τις 25. Αν δηλαδή αγχώνεσαι για πρόωρο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...