Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρες κι από εμένα!!

Πολύ καλή η θυρεοσφαιρίνη πριν το ιώδιο 1.2!!! Αλλά μετρήθηκε κατευθείαν μετά την επέμβαση ή πέρασε και ένα διάστημα;

Γενικά, η θυρεοσφαιρίνη δεν έχει καμία αξία πριν το χειρουργείο και μετά το χειρουργείο θέλει και ένα διάστημα να κατέβει. Για αυτό καλό είναι να μην μετράται κατευθείαν μετά την αφαίρεση του αδένα, απ'όσο θυμάμαι.

Εσύ έκανες Ιανουάριο Thyrogen για να μετρήσεις θυρεοσφαιρίνη; Ή για να μπεις στον θάλαμο ιωδίου; Συγνώμη αλλά μπερδεύομαι με τα τόσα μέλη και ξεχνάω ποιος έκανε τι και πότε.

Πάντως, γενικά μου είχαν πει νομίζω ότι καλό είναι να αποφεύγεται μέσα σε ένα χρόνο 2 φορές η Thyrogen γιατί είναι «μαστίγωμα» για τον οργανισμό αλλά από την άλλη «μαστίγωμα» είναι και η διακοπή του χαπιού μέσα σε έναν χρόνο. Οπότε, αν δεν έχεις κάποιο καρδιακό πρόβλημα μην σε ανησυχεί.

Στα ελληνικά δημόσια νοσοκομεία δεν μπορούν να στη χορηγήσουν 2 φορές μέσα σε έναν χρόνο γιατί «κλωτσάνε» και τα ταμεία, ίσως για αυτό την αποφεύγουν.

Καληνερα ars η θυροξινη μετρηθηκε μετα απο τις thyrogen προ ιωδιου. Ηρθαν χτες τα αποτελεσματα απο αγγλια βαση των δεδομενων μου Τ3Ν0Μ0 και εκει με ονομασαν low risk patien. Δεν χρειαζοταν το ιωδιο. Εχω προβλημα τωρα μου εκαναν επαναληψη tsh και ειμαι στο 2 μου αυξησαν την δοση γιατι βαζω κ κιλα απο 100 +125 μερα παρα μερα με εκανε 125 καθε μερα. Αυτο που με ανησυχει ειναι τι γινεται αν ξαναπαρω thyrogen σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα ιανουαριος με μαιος. Θα τους ρωτησω φυσικα. Με την ληψη της thyrogen η tsh πηγε 100???? Κ μετα ξανα απο αρχης να ξαναεπανελθω στο tsh 0.12 που ημουν. Αυτη τωρα ξαναμετρησε thyroglopoulin αφου παιρνω και θυροξινη κ την βρηκε 1 μου ειπε οτι αν πεσει κατω στο 0.27 δεν χρειαζεται να γινω πολυ υπερθυροειδικη. Δεν ξερω αλλες μεθοδους εκει. Προτιμησα να παω Λονδινο σε ενα ενδοξρινολογικο νοσοκομειο που εκει υπαρχουν οργανωμενες ομαδες απο ενδο πυρινικους κ ογκολογους. Εκει θα κανω και το πρωτο follow up. Δεν ειναι οτι υποτιμω τον τοπο μου απλα εχω ενα θεμα στην υποφυση που εκρινεται μια ορμονη τωρα απο εκει και θεωρω οτι ειναι πιο εμπειροι φυσικα με τις ευλογιες του ενδοκρινολογου μου το κανα οποτε και αυτος συνεργαζεται μαζι τους. Ειναι κεντρο ερευνων για καρκινους θυροειδη κ διαφορα αλλα ενδοκρινολογικα θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μην ανησυχείς για την Tsh. Με διακοπή χαπιού πηγαίνει άνω του 100, με thyrogen δεν ανεβαίνει τόσο γιατί είναι τεχνητή η διέγερσή της, όχι φυσική. Σε εσένα ανέβηκε άνω του 100 μετά τη thyrogen; Περίεργο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θα επανέλθει σιγά σιγά.

Κοίτα, σίγουρα αν υπήρχε ρίσκο δεν θα σου έλεγαν να ξανακάνεις thyrogen τόσο σύντομα. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά όπως σου είπα αν δεν έχεις καρδιακό πρόβλημα δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο. Απλώς ταλαιπωρείται λίγο ο οργανισμός.

thyroglopoulin δεν ξέρω τι είναι. Σε εμάς εδώ δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Πάντως όλα καλά πηγαίνουν αφού είσαι και Τ3Ν0Μ0 και χαμηλής επικινδυνότητας ασθενής δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Όλα θα πάρουν το δρόμο τους πλέον. Ασχολήσου με το θέμα της υπόφυσης και προς το παρόν μη σκέφτεσαι το άλλο. Το άλλο θέμα χρόνου είναι να ξεμπερδέψεις, όπως όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μην ανησυχείς για την Tsh. Με διακοπή χαπιού πηγαίνει άνω του 100, με thyrogen δεν ανεβαίνει τόσο γιατί είναι τεχνητή η διέγερσή της, όχι φυσική. Σε εσένα ανέβηκε άνω του 100 μετά τη thyrogen; Περίεργο, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θα επανέλθει σιγά σιγά.

Κοίτα, σίγουρα αν υπήρχε ρίσκο δεν θα σου έλεγαν να ξανακάνεις thyrogen τόσο σύντομα. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά όπως σου είπα αν δεν έχεις καρδιακό πρόβλημα δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο. Απλώς ταλαιπωρείται λίγο ο οργανισμός.

thyroglopoulin δεν ξέρω τι είναι. Σε εμάς εδώ δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο. Πάντως όλα καλά πηγαίνουν αφού είσαι και Τ3Ν0Μ0 και χαμηλής επικινδυνότητας ασθενής δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Όλα θα πάρουν το δρόμο τους πλέον. Ασχολήσου με το θέμα της υπόφυσης και προς το παρόν μη σκέφτεσαι το άλλο. Το άλλο θέμα χρόνου είναι να ξεμπερδέψεις, όπως όλοι μας.

ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Θυρογλοπουλιν ειναι το tg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!Για υπέρηχο παραθυροειδων ποιον ακτινοδιαγνωστη θα προτείνατε;

Σε ποια περιοχη (πολη)???


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!Για υπέρηχο παραθυροειδων ποιον ακτινοδιαγνωστη θα προτείνατε;
Σε ποια περιοχη (πολη)???
Αθήνα, (κεντρο , βόρεια -ανατολικα προάστια) :roll:

ΟΚ, ας απαντησουν τα μελη που εχουν γνωσεις απο Αθηνα.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα χρήματα που θες να διαθέσεις. Ο καλύτερος, κατά γενική ομολογία, είναι ο Καλοβιδούρης.

Αν δεν βρίσκεις ραντεβού υπάρχει και ο Πετρόπουλος, στη Βιοιατρική, που προτείνεται από κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τα χρήματα που θες να διαθέσεις. Ο καλύτερος, κατά γενική ομολογία, είναι ο Καλοβιδούρης.

Αν δεν βρίσκεις ραντεβού υπάρχει και ο Πετρόπουλος, στη Βιοιατρική, που προτείνεται από κάποιους.

Ευχαριστώ για την απάντηση.:)

Έχω ρωτήσει για ραντεβού στον Πετρόπουλο και το νωρίτερο είναι τέλος του μήνα (κάνει μόνο Τρίτες υπερηχους, για μια ώρα, το πρωί).Ψάχνω για πιο άμεσα γι αυτό ήθελα να δω ποιοι άλλοι προτείνονται..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Επεστρεψα. Εκανα τελικα την ολικη θυροειδεκτομη στο ΑΧΕΠΑ στις 13/2. Ολα καλα πηγαν απο οτι ειπε ο γιατρος..... Ευτυχως δεν υπηρξε καποια απο τις 3 σοβαρες παρενεργειες. Σε λιγες μερες βγαινει και η βιοψια. Εβγαλα και τα ραμματα...Ειμαι καλα αλλα λιγο αγχωμένος μεχρι να βγει το αποτελεσμα.... Ο ενδοκρινολογος περιμενει την βιοψια και μου αυξησε την δοση στο χαπι Τ4 απο 75 στο 112 mg.... Να ρωτησω κατι? Γιατι του φανηκε περιεργο που δεν μου εδωσαν στο νοσοκομειο χαπια ασβεστιου? Υπαρχει περιπτωση να μην χρειαστω ποτε χαπια ασβεστιου? :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Επεστρεψα. Εκανα τελικα την ολικη θυροειδεκτομη στο ΑΧΕΠΑ στις 13/2. Ολα καλα πηγαν απο οτι ειπε ο γιατρος..... Ευτυχως δεν υπηρξε καποια απο τις 3 σοβαρες παρενεργειες. Σε λιγες μερες βγαινει και η βιοψια. Εβγαλα και τα ραμματα...Ειμαι καλα αλλα λιγο αγχωμένος μεχρι να βγει το αποτελεσμα.... Ο ενδοκρινολογος περιμενει την βιοψια και μου αυξησε την δοση στο χαπι Τ4 απο 75 στο 112 mg.... Να ρωτησω κατι? Γιατι του φανηκε περιεργο που δεν μου εδωσαν στο νοσοκομειο χαπια ασβεστιου? Υπαρχει περιπτωση να μην χρειαστω ποτε χαπια ασβεστιου? :)

Συγχαρητηρια και αλη αναρρωση, Λαζο.

Κι εγω στο ΑΧΕΠΑ.

*Αν η τιμη του ασβεστιου σου μετα το χειρουργειο ειναι καλη και δεν εχουν αφαιρεθει παραθυροειδεις, δεν υπαρχει λογος να παρεις χαπι ασβεστιου.

Ουτε εγω πηρα.

*Επισης το γεγονος οτι ξεκινησες κατευθειαν Τ4 σημαινει οτι δεν συντρεχει λογος για υπαρξη καρκινων.

Κι εγω κατευθειαν Τ4

*Συνεπως πας πολυ καλα και τα αποτελεσματα θα ειναι επισης πολυ καλα.

Οταν κανεις εξετασεις (ΤSH) σε παρακαλω να μας ενημερωσεις.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...