Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

κορίτσια εγω με 2 παραθυροειδεις είμαι και το ασβέστιο είναι μια χαρα!!!! Απ ότι μου εχει πει ο γιατρός μέχρι και με 2 λειτουργεί μια χαρα οργανισμός, χωρις να χρειαζονται συμπληρώματα !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κορίτσια εγω με 2 παραθυροειδεις είμαι και το ασβέστιο είναι μια χαρα!!!! Απ ότι μου εχει πει ο γιατρός μέχρι και με 2 λειτουργεί μια χαρα οργανισμός, χωρις να χρειαζονται συμπληρώματα !!!

Γεια σου barbie το θεμα μου εδω ειναι οτι αυξηθηκε το ασβεστιο μου μεσα σε δυο ημερες και αυτο με ανησυχησε υπερβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μην παλαβωνεις!!! Τωρα πηραν μπρος οι παραθυρεοειδεις σου και δουλευουν στο φουλ!!!

Ναγια μου ευχαριστω πολυ τα παιξα.. δεν ξερω τπτ για ολα αυτα κ μπαινω μεσα στο διαδικτυο κ επαθα μπλακ αουτ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!!

Μαρία και Nancou καλώς ορίσατε!

Έχω χαθεί για έτρεχα με διάφορα αλλά είμαι καλά!

Μαρία είχα και εγώ διήθηση της κάψας και επέκταση στον περιθυρεοειδικό ιστό και tall cell variant (μια ποικιλία κυττάρων που δυσχεραίνει την πρόγνωση) αλλά είμαι μια χαρά. Μην ανησυχείς, όλα θα στρώσουν. 1 χρόνο και 8 μήνες μετά το χειρουργείο και τα έχω ξεχάσει όλα.

Εγώ έκανα παρακέντηση στον μεγαλύτερο λεμφαδένα και τα αποτελέσματα ήταν καλά. Κακοήθεια δεν υπήρχε. Αυτό που έδειξε ήταν αντιδραστική λεμφαδενίτιδα. Με τον καιρό όμως υποχώρησαν οι ενοχλήσεις, σταμάτησαν να με πονάνε και δεν το έψαξα περισσότερο αφού ούτως ή άλλως οι γιατροί μου είχαν πει ότι δεν μπορώ να πάρω κάτι φάρμακα κτλ.

Το θέμα είναι ότι είμαι μια χαρά. Για αυτό και λέω σε όλους: μην απογοητεύεστε...οι αλλαγές του θυρεοειδούς παίρνουν χρόνο. Είτε αλλαγή στη δόση του χαπιού, είτε αναπροσαρμογή του οργανισμού στην έλλειψη του οργάνου, θέλει χρόνο και πολύυυυ υπομονή. Στο τέλος όμως θα επανέλθετε. Κουράγιο λοιπόν.

Αν αργώ καμιά φορά να μπω στο φόρουμ δεν σας ξεχνώ. Τα π.μ. τα βλέπω πάντα. Χρύσα σου απάντησα.

Καλές γιορτές!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα....βλεπω εχετε γνωσεις για τον υποθυρεοειδη...ειχα υψηλη TSH 6,75 και εδω και ενα μηνα περνω θυροξινη για να την χαηλωσουμε.....το ερωτημα μου ειναι.....περνωντας το χαπακι παχαινουμε??εχω παρει μεσα σε ενα μηνα 4 κιλα....και το θεμα ειναι πως τρωω οτι ετρωγα....και κατι ακομη...ξηρους καρπους δεν κανει να τρωμε πολλους??(διαβασα καλα...)?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....βλεπω εχετε γνωσεις για τον υποθυρεοειδη...ειχα υψηλη TSH 6,75 και εδω και ενα μηνα περνω θυροξινη για να την χαηλωσουμε.....το ερωτημα μου ειναι.....περνωντας το χαπακι παχαινουμε??εχω παρει μεσα σε ενα μηνα 4 κιλα....και το θεμα ειναι πως τρωω οτι ετρωγα....και κατι ακομη...ξηρους καρπους δεν κανει να τρωμε πολλους??(διαβασα καλα...)?

Με υψηλη TSH ο μεταβολισμος ριχνει υπνπυς. Γι αυτο πηρες βαρος. Συνεχισε να προσεχεις τη διατροφη σου και μολις ρυθμισεις την τιμη της ορμονης, θα δουλεψει παλι νορμαλ (το ελπιζουμε παντα).

Ξηρους καρπους αποφευγουν να τρωνε αυτοι που προετοιμαζονται για θεραπεια με ιωδιο. Για μας τους υπολοιπους ισχυει οτι και για οσους κανουν υγιεινη διατροφη.... δλδ τρωμε ξηροκαρπια αναλατα και μονο αυτα που περιεχουν καλες ουσιες για τον οργανισμο μας (καρυδια, αμυγδαλα, φουντουκια). Γενικα δεν κανει να τρωμε ποσοτητες. Πχ επιτρεπεται 8-10 αμυγδαλα....ετσι!!!!

Για απαγορευτικο κατι ερχεται στη μνημη μου για τα φυστικα (επειδη μεγαλωνουν μεσα στο χωμα πραγμα που σημαινει οτι απορροφουν περισσοτερο ιωδιο) αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Αν ξερει καποιο αλλο μελος ας μας ενημερωσει.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Με υψηλη TSH ο μεταβολισμος ριχνει υπνπυς. Γι αυτο πηρες βαρος. Συνεχισε να προσεχεις τη διατροφη σου και μολις ρυθμισεις την τιμη της ορμονης, θα δουλεψει παλι νορμαλ (το ελπιζουμε παντα).

Ξηρους καρπους αποφευγουν να τρωνε αυτοι που προετοιμαζονται για θεραπεια με ιωδιο. Για μας τους υπολοιπους ισχυει οτι και για οσους κανουν υγιεινη διατροφη.... δλδ τρωμε ξηροκαρπια αναλατα και μονο αυτα που περιεχουν καλες ουσιες για τον οργανισμο μας (καρυδια, αμυγδαλα, φουντουκια). Γενικα δεν κανει να τρωμε ποσοτητες. Πχ επιτρεπεται 8-10 αμυγδαλα....ετσι!!!!

Για απαγορευτικο κατι ερχεται στη μνημη μου για τα φυστικα (επειδη μεγαλωνουν μεσα στο χωμα πραγμα που σημαινει οτι απορροφουν περισσοτερο ιωδιο) αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Αν ξερει καποιο αλλο μελος ας μας ενημερωσει.

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!ρωτησα χθες εναν παθολογο και με μπερδεψε λιγο...μου ειπε οτι για να μειωσουμε την tsh περνουμε θυροξινη οπως και περνω καθε πρωι!!και οτι δεν παχαινουμε περνωντας το χαπακι αλλα αδυνατιζουμε.....και οταν τον ρωτησα εγω γιατι παχυνα..μου ειπε οτι προφανος τρωω πιο πολυ...ενω εγω τρωω οτι ετρωγα....με τα δικα σου λεγομενα...παχυνα περνωντας το χαπακι...και τωρα περιμενω να ρυθμιστει η tsh μου και οταν ρυθμιστει θα αδυνατισω??(ευελπιστουμε δηλαδη...)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!!!ρωτησα χθες εναν παθολογο και με μπερδεψε λιγο...μου ειπε οτι για να μειωσουμε την tsh περνουμε θυροξινη οπως και περνω καθε πρωι!!και οτι δεν παχαινουμε περνωντας το χαπακι αλλα αδυνατιζουμε.....και οταν τον ρωτησα εγω γιατι παχυνα..μου ειπε οτι προφανος τρωω πιο πολυ...ενω εγω τρωω οτι ετρωγα....με τα δικα σου λεγομενα...παχυνα περνωντας το χαπακι...και τωρα περιμενω να ρυθμιστει η tsh μου και οταν ρυθμιστει θα αδυνατισω??(ευελπιστουμε δηλαδη...)

Αχ...τρελαινομαι..... ιδια απαντηση με το 1ο γιατρο μου που ενω επαιρνα βαρος με αγωγη χαμηλοτερη απο την απαιτουμενη ο γιατρος μου ελεγε οτι ειμαι μαι χαρα και οτι τρωω πολυ. Με βγαλμενο θυροειδη ειχα TSH 4,8 (ενω επρεπε να εχω τιμη 0,5 περπου) κι αυτος ελεγε οτι τρωω πολυ. Πηρα 19 κιλα σε 9 μηνες.

Η λυση: αλλαξα γιατρο, μου εδωσε τη σωστη δοση,. ρυθμισα την TSH μου και τωρα ολα καλα.

Με λιγα λογια, μολις ρυθμισεις την τιμη της ορμονης, θα λειτουργησει νορμαλ και ο μεταβολισμος σου αρα θα καις τις θερμιδες που πρεπει. Αρκει να μην λαμβανεις περισσοτερες απο οσες χρειαζεσαι.

Λογικα η επιθυμητη τιμη για σενα ειναι περιπου στο 2,5. Αν καποιος σου πει οτι εισαι καλα με 1 ή με 4 θα σου πω ....να παρεις δευτερη γνωμη γιατρου.

Επισης να σου πω οτι για να τεσταρεις αν η Χ δοση ειναι η απαιτουμενη για τον οργανισμο σου, θα πρεπει να παιρνεις το χαπακι σου επι 40-50 μερες περιπου.

Καθε πρωι σε αδειο στομαχι (20'-30' πριν απο γαλακτοκομικα) και αν ξεχασεις καποια δοση πρν το μεσημερι, παρτην κανονικα. Αν εχει περασει μεσημερι παει πεταξε το πουλακι. Καλο ειναι να ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ καμια δοση τουλαχιστο τωρα που εισαι σε φαση αναζητησης της σωστης δοσης. (βαλε υπενθυμιση με επαναληψη στο κινητο σου)

Για οποια απορια εχεις, ειμαστε στη διαθεση σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Αχ...τρελαινομαι..... ιδια απαντηση με το 1ο γιατρο μου που ενω επαιρνα βαρος με αγωγη χαμηλοτερη απο την απαιτουμενη ο γιατρος μου ελεγε οτι ειμαι μαι χαρα και οτι τρωω πολυ. Με βγαλμενο θυροειδη ειχα TSH 4,8 (ενω επρεπε να εχω τιμη 0,5 περπου) κι αυτος ελεγε οτι τρωω πολυ. Πηρα 19 κιλα σε 9 μηνες.

Η λυση: αλλαξα γιατρο, μου εδωσε τη σωστη δοση,. ρυθμισα την TSH μου και τωρα ολα καλα.

Με λιγα λογια, μολις ρυθμισεις την τιμη της ορμονης, θα λειτουργησει νορμαλ και ο μεταβολισμος σου αρα θα καις τις θερμιδες που πρεπει. Αρκει να μην λαμβανεις περισσοτερες απο οσες χρειαζεσαι.

Λογικα η επιθυμητη τιμη για σενα ειναι περιπου στο 2,5. Αν καποιος σου πει οτι εισαι καλα με 1 ή με 4 θα σου πω ....να παρεις δευτερη γνωμη γιατρου.

Επισης να σου πω οτι για να τεσταρεις αν η Χ δοση ειναι η απαιτουμενη για τον οργανισμο σου, θα πρεπει να παιρνεις το χαπακι σου επι 40-50 μερες περιπου.

Καθε πρωι σε αδειο στομαχι (20'-30' πριν απο γαλακτοκομικα) και αν ξεχασεις καποια δοση πρν το μεσημερι, παρτην κανονικα. Αν εχει περασει μεσημερι παει πεταξε το πουλακι. Καλο ειναι να ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ καμια δοση τουλαχιστο τωρα που εισαι σε φαση αναζητησης της σωστης δοσης. (βαλε υπενθυμιση με επαναληψη στο κινητο σου)

Για οποια απορια εχεις, ειμαστε στη διαθεση σου.

Kαλη μου δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε ευχαριστω για την ενημερωση!!!ακου ειμαστε σε διαδικασια για νινι.....και με ξεκινησε eythoriχ(αν το γραφω καλα..)0,75mg τις 10μερες επερνα μισο χαπακι και τωρα ολοκληρο...ετσι το περνω καθε πρωι..εχω βαλει ξυπνητηρι;)Εχω 1,5 μηνα που ξεκινησα θεραπεια...και μεσα σε αυτο το μηνα εχω παρει τα κιλα....εσυ τα εχασες???με διατροφη???λες να θελει πολυ χρονο για να ρυθμιστει??κοιτα αν τυχον εχω νινι θα πρεπει με ενημερωσε να μου δωσει μεγαλυτερη δοση..και μαλιστα πρεπει να το εχουμε στο 1-1,5 TSH...εαυτο ειναι το σωστο σε μια εγκυμοσυνη...να σου πω την αληθεια δεν προσεχω και παρα πολυ το τι τρωω....βασικα το τρωω αργα το βραδυ και κοιμαμαι...και ελεγα μηπως γιάυτο τα πηρα τα κιλα...αλλα τα τελευταια χρονια ετσι συνηθιζω να τρωω...το μονο που αλλαξα ειναι που προσθεσα το χαπακι του θυροειδη..

Και παλι σε ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλη μου δεν μπορεις να φανταστεις ποσο σε ευχαριστω για την ενημερωση!!!ακου ειμαστε σε διαδικασια για νινι.....και με ξεκινησε eythoriχ(αν το γραφω καλα..)0,75mg τις 10μερες επερνα μισο χαπακι και τωρα ολοκληρο...ετσι το περνω καθε πρωι..εχω βαλει ξυπνητηρι;)Εχω 1,5 μηνα που ξεκινησα θεραπεια...και μεσα σε αυτο το μηνα εχω παρει τα κιλα....εσυ τα εχασες???με διατροφη???λες να θελει πολυ χρονο για να ρυθμιστει??κοιτα αν τυχον εχω νινι θα πρεπει με ενημερωσε να μου δωσει μεγαλυτερη δοση..και μαλιστα πρεπει να το εχουμε στο 1-1,5 TSH...εαυτο ειναι το σωστο σε μια εγκυμοσυνη...να σου πω την αληθεια δεν προσεχω και παρα πολυ το τι τρωω....βασικα το τρωω αργα το βραδυ και κοιμαμαι...και ελεγα μηπως γιάυτο τα πηρα τα κιλα...αλλα τα τελευταια χρονια ετσι συνηθιζω να τρωω...το μονο που αλλαξα ειναι που προσθεσα το χαπακι του θυροειδη..

Και παλι σε ευχαριστω:)

Το να τρως αργα το βραδυ και να πεφτεις για υπνο ειναι πολυ κακο ΓΕΝΙΚΑ.

Ναι, αν μεινεις εγγυος πρεπει να ενημερωσεις το γιατρο σου για να σε παρακολουθει εκτενεστερα.Οι ορμονες κανουν παρτυ στην εγκυμοσυνη.

Τα κιλα δεν τα εχασα ολα γιατι κανω και γουρουνιασματα αλλα ειναι γεγονος οτι τα πηρα οταν ειχα ψηλα την TSH. Απο οταν ρυθμιστηκε, τα χανω σιγα σιγα και με δυσκολια. Εγω ομως ειμαι αλλη περιπτωση γιατι εχω να αντιμετωπισω και φαση κλημακτηριου (ειμαι λιγο μεγαλουλα βλεπεις)


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι σε ολους και ολες, σε ασθενεις και υγιεις, σε αμεσους και εμεσους ενδιαφερομενους του θεματος μας.....

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλες και όλους! Μας εύχομαι υγεία γιατί είναι το μεγαλύτερο και πολυτιμότερο δώρο, δύναμη για να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα και πίστη ότι θα βγούμε νικητές! Να χαίρεστε τις οικογένειές σας κι αυτούς που αγαπάτε! Καλές γιορτές και καλή χρονιά φιλαράκια μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...