Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Τι σου ειπαν ομως, απο τι ειναι? Απο πιεση ή σακχαρο? Καλά είμαι, περιμένω την Τετάρτη να δω πως είναι τα πράγματα ........

      Αυτό το έχω ξανακούσει...άρα πας ταυτόχρονα σε,2 γιατρούς? Και αν αυτά που σου λένε είναι  διαφορετικά? Ποιες οδηγίες ακολουθείς?

      Να σου πω δεν έχω φτάσει μέχρι αυτό το σημείο ακόμη.....

      Κάνε ότι σε κάνει νιώθεις ασφαλής κ σου δίνει σιγουριά. Όλα θα πάνε καλά!

Προσπαθώντας για δεύτερο μωράκι αφού ήρθε το πρώτο μωράκι εξωσωματικής


Recommended Posts

Ξεκινώ αυτό το θέμα αφού δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο. Έχω αποκτήσει το πρώτο μου μωράκι μετά από πολλές δυσκολίες και τελικά κατορθώσαμε να μείνουμε έγκυοι με εξωσωματική. Αποκτήσαμε το μωράκι μας και νιώθω πολύ ευλογημένη για αυτό το μικρό θαυματάκι.

Τώρα άρχισα να σκέφτομαι για δεύτερο μωράκι... Το θέλω πολυ πολύ αλλά με φοβίζει το να ξαναεπιστρέψω στις διαδικασίες εξωσωματικής, στα φάρμακα, στα προβλήματα που μπορεί να προκύψουν... Θα επιστρέψω απλά μοιράζομαι σκέψεις.

Επίσης νιώθω περίεργα να ξαναπάω πίσω στον εξωσωματικό μου!!! Δεν ξέρω γιατί! Έχει τύχει σε καμία κοπέλα να νιώθει έτσι? Νιώθω ότι οι αναμνήσεις με πνίγουν!!!! Πως νιώσατε εσείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giko καλησπέρα!

Βρίσκομαι ακριβως στην ίδια φάση...

Μετα απο πέντε εξωσωματικές ήρθε στον κόσμο η κορούλα μας... Τωρα εχω αρχίσει να σκέφτομαι για αδερφακι... Αρνούμαι ομως πεισματικά να ξαναμπώ στη διαδικασία της εξωσωματικης μιας και μας έλεγαν συνέχεια οτι δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα...

Δυστυχώς ακομα δεν εχει εμφανιστεί αδερφακι για το κοριτσακι μας...

Εσείς έχετε διαγνωσμενο πρόβλημα;


qpXAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι magpie Μου εμείς έχουμε τα ίδια προβληματα που μας οδήγησαν και την πρώτη φορά σε εξωσωματική. Προσπαθούμε δεν λέω αλλά πιθανόν να μην επιτευχθεί χωρίς βοήθεια.

Ξέρεις τι?? Ναι μεν έγινα μανούλα με την βοήθεια του Θεου... και λένε οτι αμα γίνεις μανούλα τότε είσαι πιο άνετη... Ναι δεν λεω, αλλά ακριβώς επειδή έγινα μανούλα η επιθυμιία για άλλο μωράκι παίρνει άλλη διάσταση!! Είναι πιο ήρεμη φάση αλλά η επιθυμία είναι πιο έντονη!

ΘΑ δώσεις κ άλλο χρονο στις προσπάθειες πριν καταλήξεις σε βοήθεια από κέντρο εξωσωματικής?

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως νοιωθεις... Όντως η επιθυμία για δεύτερο ειναι μεγαλύτερη... Βέβαια μεγαλώνοντας τη μικρη θελω να της τα δώσω ολα και φοβάμαι οτι με ενα δεύτερο μπορέι να την παραμελήσω και δεν το θελω καθόλου. Απο την άλλη νομιζω οτι και η ίδια θα ήθελε ενα αδερφακι...

Εμεις σκεφτόμαστε να το προσπαθήσουμε αρκετά ακομα αν και ηδη προσπαθούμε . Αν δούμε οτι δεν γίνεται τιποτα μπορει να δοκιμάσουμε κανένα φυσικο κύκλο γιατι δεν θελω καθόλου να παρω αλλα φάρμακα... Αλλα ποτε μη λες ποτε...

Πάντως εφόσον έχετε διαγνωσμενο πρόβλημα θα σου έλεγα να προχωρησεις με την επόμενη προσπάθεια ώστε και τα παιδάκια σου να ειναι κοντα και για να μη σε καίει η επιθυμία...


qpXAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς magpie μου επειδή υπάρχει το πρόβλημα με τρώει πραγματικα!!

Απο την μια θα ήθελα πολύ να αφιερωθώ εξολοκήρου στο γιο μου και αυτό κάνω!!! για αυτό ήθελα να περάσει λίγος χρόνος και μετά να ξαναμπω σε τέτοια διαδικασία.

Θα περιμένουμε και μεις ακόμα λίγο με δικές μας προσπάθειες και μετά βλέπουμε. Απλά δεν μπορώ να περιμένω όσο θα ήθελα να είναι η διαφορά ηλικίας τους διότι δεν ξέρω αν θα έρθει εκεί που το θες!!

Τι εννοείς φυσικό κύκλο? Καλή ιδέα σου αν εννοείς χωρίς φάρμακα... απλά στοιχίζει και έχει μικρότερες πιθανότητες? 'Η πιθανοτητες είναι ίδιες απλά επειδή μιλάμε για φυσικό κύκλο?

Πολύ καλή ιδέα πάντως! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο φυσικός κύκλος δεν εχει τις ίδιες πιθανότητες με την εξωσωματική αλλα τον προτείνουν οι γιατροί σε γυναίκες που έχουν ηδη παιδάκι και δεν θέλουν να πάρουν φάρμακα η που δεν μπορούν. Μπορει κανεις να μαζέψει μερικά ωάρια και να τα καταψύξει ή να χρησιμοποιεί ενα κάθε φορα. Στοιχίζει λιγότερο απο την εξωσωματική και αρκετά περισσότερο απο την σπέρματεγχυση.

Ο γιατρός σου ομως θα στα πει καλύτερα και πιο εμπεριστατομενα.

Καλη μας επιτυχία με τις προσπάθειες μας λοιπόν και ας ελπίσουμε οτι δεν θα χρειαστούμε βοηθεια!!!

Να χαίρεσαι και το γιοκα σου giko μου!


qpXAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια! τι κάνετε?

Να που τελικά είναι και άλλες μανούλες στην ίδια φάση με μένα...

Μagpie μου εμείς τα λέγαμε και σε άλλο θέμα αλλά από τότε που ήρθαν στη ζωή τα ζουζούνια μας, που καιρός για οτιδήποτε άλλο;)

Τι κάνει η μικρή σου πεταλουδίτσα?

Giko να χαίρεσαι το αγοράκι σου!

Λοιπόν κορίτσια η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα ήθελα πολύ ένα δεύτερο μωράκι.

θέλω να έχει η μικρή μου ένα αδερφάκι και μάλιστα έχω αρχίσει την προετοιμασία... την άλλη εβδομάδα, αν όλα πάνε καλά, περνάω επιτροπή για να πάρω τα φάρμακα. αν και έχω αγχωθεί αρκετά γιατί δεν έχω ξαναπεράσει.

Εγώ δεν φοβάμαι καθόλου τα φάρμακα και την όλη διαδικασία. Βέβαια ήμουν πολύ τυχερή και απέκτησα το κοριτσάκι μου με την πρώτη εξωσωματική.

Θα περάσω λοιπόν επιτροπή για να πάρω τα φάρμακα και μετά θα το προσπαθήσουμε ελεύθερα για 6-8 μήνες. αν δεν έρθει, τότε βουρ για εξωσωματική! και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ! αν και το μόνο που φοβάμαι είναι ότι πέρασα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και δεν θέλω να συμβεί πάλι το ίδιο.

αλλά ξεκινάμε με αισιοδοξία!:tongue:


HLddp2.png

fbtQ5Qf.jpgfbtQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα κορίτσια! τι κάνετε?

Να που τελικά είναι και άλλες μανούλες στην ίδια φάση με μένα...

Μagpie μου εμείς τα λέγαμε και σε άλλο θέμα αλλά από τότε που ήρθαν στη ζωή τα ζουζούνια μας, που καιρός για οτιδήποτε άλλο;)

Τι κάνει η μικρή σου πεταλουδίτσα?

Giko να χαίρεσαι το αγοράκι σου!

Λοιπόν κορίτσια η αλήθεια είναι ότι κι εγώ θα ήθελα πολύ ένα δεύτερο μωράκι.

θέλω να έχει η μικρή μου ένα αδερφάκι και μάλιστα έχω αρχίσει την προετοιμασία... την άλλη εβδομάδα, αν όλα πάνε καλά, περνάω επιτροπή για να πάρω τα φάρμακα. αν και έχω αγχωθεί αρκετά γιατί δεν έχω ξαναπεράσει.

Εγώ δεν φοβάμαι καθόλου τα φάρμακα και την όλη διαδικασία. Βέβαια ήμουν πολύ τυχερή και απέκτησα το κοριτσάκι μου με την πρώτη εξωσωματική.

Θα περάσω λοιπόν επιτροπή για να πάρω τα φάρμακα και μετά θα το προσπαθήσουμε ελεύθερα για 6-8 μήνες. αν δεν έρθει, τότε βουρ για εξωσωματική! και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ! αν και το μόνο που φοβάμαι είναι ότι πέρασα μια πολύ δύσκολη εγκυμοσύνη και δεν θέλω να συμβεί πάλι το ίδιο.

αλλά ξεκινάμε με αισιοδοξία!:tongue:

Κοριτσακι μου τι κανεις; Το κουκλάκι σου; Εχω δει φωτο και πραγματικα ειναι τελεια! Γράψε καμία λεπτομέρεια!

Σε θαυμάζω που εισαι τόσο ετοιμη για άλλη μια εξωσωματική... Εγω αρνούμαι... Ίσως ακομα δεν μπορω να δεχτώ οτι ενώ δεν υπαρχει κανένα φανερό πρόβλημα δεν μπορω να μείνω έγκυος... Και ίσως γι αυτο δεν μένω...

Εγω θα το παλέψω όσο αντέξω και βλέπουμε... Ελπίζω κι εσυ να μην χρειαστείς τα φάρμακα τελικα!

Η μικρούλα μου ειναι φανταστική... Δεν την χορταίνω... Τρέχει, παίζει, μιλάει -λεει οτι ακούει! Εχει τρελα με τα λουλούδια και τα μπαλόνια! Δεν θα μπορούσα να ειχα τελειοτερο παιδι! Δεν μας λείπουν οι γκρινιτσες βέβαια αλλα ολα αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα! Χεχε


qpXAp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Baby Girl

Μπράβο κορίτσι μου! Σου εύχομαι να πάνε ολα καλά είτε χρειαστεί η εξωσωματική ή όχι!!

Είναι αυτοί οι μήνες που βάζουμε ως χρονοδιαγράμματα που από την μια δεν ξέρω μπορεί να μας ηρεμούν μπορεί και όχι!! Νομίζω όμως είναι απαραίτητοι για να νιώθουμε ότι εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια και πλέον θα δικαιολογείται η κατάληξη σε εξωσωματική.

Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Με τη βοήθεια του Θεου θα είσαι μια χαρά στην επόμενη σου!!!

Και μεις προσπαθούμε και ψάχνω σημάδια η καημένη ότι κάτι θα μου συμβεί και θα είμαι έγκυος. Αλλά δυστυχώς η ακατανόμαστη δεν με προδίδει.. εκεί πάλι... γκρρρρρρ... και μου θυμίζει τα παλιά

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...