Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 23 minutes ago, Σποράκι said:

      Κορίτσια χρόνια πολλά!!! Χρόνια πολλά σε όσες είναι ήδη μανούλες, σε όσες θα είναι σύντομα και σε όλες εμάς που ακόμα προσπαθούμε και αργά ή γρήγορα θα γίνει! Μας αξίζει 🥰

      Χρόνια πολλά με υγεία !!! Να πραγματοποιηθούν όλα σου τα όνειρα και όλων τον γυναικών φυσικά !!!! Σύντομα να πετάς σε πελάγη ευτυχίας ! 

Αναζητώ γυναικολογο που να μην κλείνει "ραντεβου" για τον τοκετο!!!!


Recommended Posts

Καληςπερα σε ολες , θα ηθελα την πολύτιμη βοήθεια σας και εμπειρια σας!!!

Ειμαι εγκυος σε διδυμάκια μετα απο εξωςωματικη και διανύουμε την 20η εβδομαδα της κύησης !!!

Ο γιατρος που με παρακολουθεί ειναι ο εξωσωματικος μου , απο τον οποιο ειλικρινά δεν εχω κανενα παράπονο , ως προς την εξωσωματικη και ως προς την προσοχή που μου δινει καθε φορα που με εξετάζει η που εχει τύχει να τον ενοχλησω για κατι συσπασεις που ένιωθα!!!

Εκει που εγω ξενέρωσα λιγακι , οπως και ο συζηγος ηταν οταν πήγαμε προχθές για υπερηχο , και ηταν στο καθιστικό δυο μέλλουσες μαμάδες 35εβδομαδων σε διδυμα η μια και 37 εβδομαδων σε ενα μωρακι η αλλη και τις ακούσαμε που λέγανε οτι θα συναντηθούν την αλλη εβδομαδα στο μαιευτηριο για την καισαρικη τους! Και εκει μας δωθηκε η εντύπωση πως και αυτος ειναι άλλος ενας απο τους πολλούς που επιλέγουν την προγραμματισμένη καισαρικη και δεν το πανε μεχρι τέλους....

Βεβαια μπορει να κανω και λαθος , γιατι εμεις δεν εχουμε συζητήσει ακομα τιποτα που να αφορα τον τοκετο , ισως γιατι μεχρι τωρα ηταν πολυ νωρις! Αυτο λογικά θα συζητηθεί τον Σεπτέμβριο στο επομενο ραντεβου!

Το θεμα ειναι πως αν όντως ισχύουν οι σκέψεις μου , θα ηθελα να εχω στα υπόψιν γιατρο ο οποίος να μην παει κατ ευθείαν σε καισαρικη λογω δίδυμης κύησης ή αν αυτο δεν το καταφερω , να μην παω για προγραμματισμένη καισαρικη και να αφήσουμε τα μωρα και την φύση να αποφασίσει για την κατάλληλη στιγμή!

Γνωριζω απο έρευνες οτι τα διδυμάκια τις πιο πολλες φορες ειναι πρόωρα , αλλα με το να κανονιζουμε τοκετους νωριτερα απο το φυσιολογικο , υπαρχουν μεγαλύτερες πιθανοτητες να εμφανίσουν προβληματα υγείας!

Εννοείτε πως δεν ειμαι αρνητική στην καισαρικη , ειδικά οταν υπαρχει προβλημα υγείας των μαμάδων η των μωρων , δεν ειμαι χαζή ουτε ζω 200 χρονια πίσω που υπήρχε μεγαλη θνησιμότητα λογω μη εξέλιξης της επιστήμης,αλλα ας μην το παρακάνει πια αυτη η επιστήμη και οι γιατροι ( οι περιςςοτεροι τουλαχιςτον) που τα θυσιάζουν ολα στο βωμο του χρήματος!!!!

Για αυτο λοιπόν θα ηθελα , να μαθω αν απο την εμπειρια σας η απο γνωστούς σας , ξερετε γιατρους που να υποστηρίζουν και να προωθούν τον φυσιολογικο τοκετο και να καταφεύγουν σε καισαρικη αν δεν υπαρχει αλλη οδός ή αν τίθεται πραγματικό προβλημα υγείας!

Με ανυπομονησία θα περιμενω τις απαντησεις σας!!!


rPAUp2.pngZ2Lop3.png

kOowp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καληςπερα σε ολες , θα ηθελα την πολύτιμη βοήθεια σας και εμπειρια σας!!!

Ειμαι εγκυος σε διδυμάκια μετα απο εξωςωματικη και διανύουμε την 20η εβδομαδα της κύησης !!!

Ο γιατρος που με παρακολουθεί ειναι ο εξωσωματικος μου , απο τον οποιο ειλικρινά δεν εχω κανενα παράπονο , ως προς την εξωσωματικη και ως προς την προσοχή που μου δινει καθε φορα που με εξετάζει η που εχει τύχει να τον ενοχλησω για κατι συσπασεις που ένιωθα!!!

Εκει που εγω ξενέρωσα λιγακι , οπως και ο συζηγος ηταν οταν πήγαμε προχθές για υπερηχο , και ηταν στο καθιστικό δυο μέλλουσες μαμάδες 35εβδομαδων σε διδυμα η μια και 37 εβδομαδων σε ενα μωρακι η αλλη και τις ακούσαμε που λέγανε οτι θα συναντηθούν την αλλη εβδομαδα στο μαιευτηριο για την καισαρικη τους! Και εκει μας δωθηκε η εντύπωση πως και αυτος ειναι άλλος ενας απο τους πολλούς που επιλέγουν την προγραμματισμένη καισαρικη και δεν το πανε μεχρι τέλους....

Βεβαια μπορει να κανω και λαθος , γιατι εμεις δεν εχουμε συζητήσει ακομα τιποτα που να αφορα τον τοκετο , ισως γιατι μεχρι τωρα ηταν πολυ νωρις! Αυτο λογικά θα συζητηθεί τον Σεπτέμβριο στο επομενο ραντεβου!

Το θεμα ειναι πως αν όντως ισχύουν οι σκέψεις μου , θα ηθελα να εχω στα υπόψιν γιατρο ο οποίος να μην παει κατ ευθείαν σε καισαρικη λογω δίδυμης κύησης ή αν αυτο δεν το καταφερω , να μην παω για προγραμματισμένη καισαρικη και να αφήσουμε τα μωρα και την φύση να αποφασίσει για την κατάλληλη στιγμή!

Γνωριζω απο έρευνες οτι τα διδυμάκια τις πιο πολλες φορες ειναι πρόωρα , αλλα με το να κανονιζουμε τοκετους νωριτερα απο το φυσιολογικο , υπαρχουν μεγαλύτερες πιθανοτητες να εμφανίσουν προβληματα υγείας!

Εννοείτε πως δεν ειμαι αρνητική στην καισαρικη , ειδικά οταν υπαρχει προβλημα υγείας των μαμάδων η των μωρων , δεν ειμαι χαζή ουτε ζω 200 χρονια πίσω που υπήρχε μεγαλη θνησιμότητα λογω μη εξέλιξης της επιστήμης,αλλα ας μην το παρακάνει πια αυτη η επιστήμη και οι γιατροι ( οι περιςςοτεροι τουλαχιςτον) που τα θυσιάζουν ολα στο βωμο του χρήματος!!!!

Για αυτο λοιπόν θα ηθελα , να μαθω αν απο την εμπειρια σας η απο γνωστούς σας , ξερετε γιατρους που να υποστηρίζουν και να προωθούν τον φυσιολογικο τοκετο και να καταφεύγουν σε καισαρικη αν δεν υπαρχει αλλη οδός ή αν τίθεται πραγματικό προβλημα υγείας!

Με ανυπομονησία θα περιμενω τις απαντησεις σας!!!

Σε ενδιαφέρει για συγκεκριμένη πόλη;


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Ναι , να ειναι απο την Αθήνα.Εδω μένω .

Ήμουν σίγουρη! Δεν μπορώ να σε βοηθησω αλλά καλό θα είναι να έχετε κατά νου πως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα! Καλή επιτυχία! Ψαξτο σιγουρα θα υπάρχουν γυναικολόγοι που αναλαμβάνουν φυσιολογικό τοκετό κ σε δίδυμα! Η δικιά μου σιγουρα αλλά είναι σε άλλη πόλη!


vU2tp2.png

o0TFp2.png

hXmXp2.png

"Όταν γελάει ο κόσμος μου γελά..."

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη καλημέρα!

Υπάρχει μία ομάδα στο φατσοβιβλίο που υποστηρίζει το φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.Υποθέτω ότι θα υποστηρίζει Φ.Τ. και σε δίδυμα.Μπήκα γιατί έλπιζα ότι(όταν μείνω έγκυος) θα μπορούσα να κάνω φ.τ καθώς έχω κάνει ανοιχτό χειρουργείο για ινομυώματα.Ένας από τους γιατρούς της ομάδας(που είναι ξεκάθαρα υπερ του Φ.Τ) μου ξεκαθάρισε ότι στην περίπτωσή μου αποκλείεται και μόνο ο γιατρός που με χειρούργησε θα μπορούσε να το επιχειρήσει..Μου φάνηκε ειλικρινής.Θέλεις να μπεις στην ομάδα και να διαμορφώσεις άποψη μόνη σου?Όλες λένε καταπληκτικά λόγια για για μια μαία και για 1-2 γιατρούς.Μπορείς να τους ρωτήσεις κιόλας.Εκεί θα δεις και τις πιο κλασικές δικαιολογίες για να σου κάνουν καισαρική και η γνώση προφυλάσσει.Πάντως,ρώτα και το γιατρό σου στα ίσια!Πολλές γυναίκες επιλέγουν την καισαρική από μόνες τους!

Α αν θυμάμαι καλά πέτυχες με τη 2η φορά μετά το Αρεταίειο?Μου στέλνεις π.μ. το γιατρό(της επιτυχίας)?

Φιλάκια:-P


Qi0Mp3.png?ChdnBzhLZZCdp3.png?X2JaRTu1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν απο δυο χρονια περιπου αγκαλιασα για πρωτη μου φορα τα διδυμα κοριτσακια μου,γεννησα στην 35η εβδομαδα αφου μου εσπασαν τα νερα,δυο υγειεστατα μωρακια.Η θεση τους δεν ηταν η καταλληλη για φ.τ,οποτε καναμε καισαρικη,αλλα οπως εχω ξαναπει σε αλλο θεμα,ειχα επιλεψει απο μονη μου την καισαρικη,προτου καν ακουσω τον γιατρο μου!!Η εγκυμοσυνη προηλθε απο εξωσωματικη και δεν θα ρισκαρα μια διδυμη κυηση....το οικονομικο δεν υπηρχε για 2η προσπαθεια...για το ψυχολογικο κοστος...ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω!!Αυτη βεβαια ειναι προσωπικη μου αποψη,ο γιατρος μου ωστοσο ειναι του φ.τ απο εμπειρια φιλης που εχουμε τον ιδιο γιατρο.Στην περιπτωση της(οχι διδυμα)εφερε στον κοσμο ενα υγειες αγορακι,μετα ομως απο πολλες ωρες προσπαθειας,καταληξαν σε καισαρικη μετα απο επιμονη της φιλης μου που πια ειχε κουραστει κι οχι του γιατρου μου που την ενθαρρυνε να συνεχισει.

Με το καλο τα μωρακια σας,κουραγιο τωρα με την ζεστη και προσοχη με τις συσπασεις!Στο αναφερω γιατι απο την 30η εβδ.ειχα νοσηλευτει για να παιρνω ενδοφλεβια τα φαρμακα και ευτυχως μετα στο σπιτι με πολυ ξεκουραση συνεχισα με χαπια μεχρι τελους.Τα διδυμα ειναι απροβλεπτα θα στο εχει πει κι ο γιατρος σου,για αυτο να μην ζοριζεις καθολου τον εαυτο σου.Σου ευχομαι να γεννησεις οπως επιθυμεις και με εναν γιατρο που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη!!


498ap2.png

nZqvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...