Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 6 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

      Ακριβώς έτσι κ σε μένα!!

       

      4 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Το salospir σας έχει εξηγήσει γιατί σας το δινει? Εντελώς προληπτικά ή είδε κάτι στις εξετάσεις που είχατε κάνει παλιότερα? Αν ήταν εντελώς προληπτικα, τώρα με την αποκόλληση σας είπε να το σταματήσετε?

      Σχετικά με το σαλοσπιρ εμένα Μ είπαν ότι βοηθάει στην εμφύτευση αλλά και στην πρόληψη για προεκλαμψία.

Γοργόνες σε δίαιτα!


Recommended Posts

Μακάρι να με νικήσεις, έτσι θα πεισμώσω να σε νικήσω κι εγώ!!!!!!!!!!!!!!

Αχ, τι ωραία που θα ήταν να πατούσαμε ένα μαγικό κουμπί και να γινόμασταν κορμάρες.

Και το άλλο που με απασχολεί είναι η γυμναστική. Δεν μπορώ με τίποτα να μπω σε πρόγραμμα. Εγερτήριο κάθε μέρα 6 το πρωί και πάμε δουλειά, μετά τη δουλειά και τους παιδικούς σπίτι να περάσουμε χρόνο με τα παιδιά ή βολτούλες (τις περισσότερες μέρες είμαι μόνη μου), ύπνος τα παιδιά κατά τις 8 και μετά έχω να συμμαζέψω, να πλύνω πιάτα να μαγειρέψω για μας και για τον μικρό (του πηγαίνω εγώ φαγητό στο σχολείο γιατί δε θέλω με τίποτα να φάει ακόμη αλάτι), να ετοιμάσω να φάμε με το σύζυγο, μετά να ξαναπλύνω τα πιάτα (γιατί τώρα το καλοκαίρι δε λέει να μείνουν) κι έχει πάει η ώρα 10 και ξαπλώνω στον καναπέ κατάκοπη... συνήθως στο μισάωρο με έχει πάρει ο ύπνος και ξυπνάω κατά τις 11 - 11.30 να πάω πάνω για ύπνο. Ενδιάμεσα θα με ξυπνήσει και ο μικρός και μερικές φορές και η μεγάλη. Που να γυμναστώ γαμώτη μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 28k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maestria77

    2255

  • JENIA

    2242

  • mpap

    1708

  • tsipoura

    1624

Καλημέρα, γοργόνες συναγωνίστριες!

Κατερίνα, ναι, το νυφικό μου ο στόχος, γιατί ήμουν πέρσι που το φόρεσα 55 και ήμουν συλφίδα, πιστεύω το 'χω και ειδικά με το παρεάκι σας εδώ! Αλλά και τα παντελόνια μου τα αγαπημένα το ίδιο καλό κίνητρο μου είναι πιστεύω! Άλλωστε το νυφικό θα το φοράω σαν την τρελή μες στο σπίτι;! :mrgreen: Κοιτούσα χθες το πρώτο μου μήνυμα και έχω χάσει από τότε που σας γνώρισα 1,5 κιλό μέσα σε 3 εβδομάδες, δεν είναι κι άσχημα! Άντε άλλο μισό μέχρι τέλος Απριλίου μου βάζω, έτσι για να μη χαλαρώνω αφού μας μένουν 2 εβδομάδες ακόμα.

Μάτρι, μην αυτομαστιγώνεσαι, εκεί είναι όλο το μυστικό της δίαιτας: να διαγράφεις τις χθεσινές παρασπονδίες και με ηθικό ακμαίο να ξεκινάς απ' την αρχή!

Πηνελόπη, πάνω κάτω στα ίδια είμαστε! Δυναμικά θα τα καταφέρουμε!

Κατερίνα, ευχαριστούμε για τη δίαιτα που ξανάβαλες,περιλαμβάνει πολύ φαγητό πάντως! Τέλεια!

Μκσμ, καλά έκανες με τα ρούχα, κι εγώ πήρα 2 παντελόνια και τι κατάλαβα; Σακούλιασαν μέσα σε 1 εβδομάδα, τεσπα, θα ξαναγυρίσω στα δικά μου τα αγαπημένα να τελειώνουμε

Α, για σήμερα η μέρα μου έχει:

πρωινό

1 λεπτή φέτα μαύρο ψωμί σπιτικό με βιολογικό ταχίνι και ελάχιστο μέλι

1 εσπρέσσο φρέντο σκέτος

διάδρομος 40λ.-515 θερμίδες

1 ρόφημα τσουκνίδα σκέτο

μεσημεριανό

κοτόσουπα ζωμός με κοτόπουλο (χωρίς ζυμαρικό) + 1 φέτα μαύρο ψωμί λεπτή

απογευματινό

1 ακτινίδιο

1 εσπρέσσο φρέντο σκέτος

βραδινό

χόρτα βραστά με ελάχιστο λαδάκι/λεμονάκι


TKn0p3.png

WSmcbbw.png

Link to comment
Share on other sites

Μκσμ, όντως αδύνατο, έχεις εντατικό πρόγραμμα, αλλά χάρη στο τρέξιμο που έχεις με τα παιδιά μπορείς εύκολα να ξεχνιέσαι απ' το φαγητό, δες τα θετικά! Η γυμναστική ας περιμένει λίγο για το ΣΚ, και μια μέρα την εβδομάδα κέρδος θα 'ναι


TKn0p3.png

WSmcbbw.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το τρέξιμο με τα παιδιά είναι το εξής: τρέχεις όλη μέρα, δεν τρως όσο πρέπει γιατί δεν προλαβαίνεις και το βράδυ λυσσάς. Πέφτεις με τα μούτρα στο φαγητό, ανεβαίνει ο γλυκαιμικός και πεινάς ακόμη περισσότερο!!!!!!!!!!!!!

Γι΄αυτό το βράδυ είμαι ακόμη πιο επιρρεπής στο φαγητό!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλες το βράδυ μας πιάνει, τη μέρα αντέχεται! Κι εμένα το ίδιο, ειδικά αν έχω κοιμηθεί απογευματάκι, με το που ξυπνάω λυσσάω για γλυκό. Ευτυχώς χάρη στον μπέμπη μου δεν προλαβαίνω να κοιμάμαι πια μες στη μέρα :)))

Η λύση για το βράδυ πάντως που με βοηθάει είναι: τρως ό,τι έχεις από πριν κανονίσει και γρήγορα πλένεις δόντια και σε 10λ. το 'χεις ξεχάσει! Άσε που εγώ λέω, ό,τι θες να φας τώρα άσ' το να το φας αύριο για πρωινό! Και πιάνει, την άλλη μέρα το 'χω ξεχάσει, άσε που και να το φάω προστίθεται στις θερμίδες της επόμενης μέρας και μετριάζεται η ζημιά


TKn0p3.png

WSmcbbw.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρόβλημα με το τρέξιμο με τα παιδιά είναι το εξής: τρέχεις όλη μέρα, δεν τρως όσο πρέπει γιατί δεν προλαβαίνεις και το βράδυ λυσσάς. Πέφτεις με τα μούτρα στο φαγητό, ανεβαίνει ο γλυκαιμικός και πεινάς ακόμη περισσότερο!!!!!!!!!!!!!

Γι΄αυτό το βράδυ είμαι ακόμη πιο επιρρεπής στο φαγητό!!!!!!!!!!!!!!!

τέλεια!!!!

έτσι, θα σε νικήσω ευκολότερα!!! χιχιχιχι!!!!!

θυμήθηκα, κάποια χρόνια πριν

σε ένα άλλο φόρουμ, κάνανε διαγωνισμό μπικίνι,

πια κοπέλα δηλαδή θα χάσει τα περισσότερα μέσα στον ιούνιο.

καλό ήταν!!!!

(φυσικά δεν είχα νικήσει χαχαχ,

αλλά είχαμε κάτι τέτοιους διαλόγους που είχαν πολύ πλάκα: θα σε νικήσω, θα δεις την πλάτη μου, θα φας την σκόνη μου, και τέτοια χχχαχαχα..)


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε αφήσω, δε θα σε αφήσω, δε θα σε αφήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έρχεται και το Πάσχα που θα είμαστε μαζί με πεθεράκαι την άλλη τη συγγένισσα του άντρα μου και θα πρέπει να είμαι κάπως σουλουπωμένη.....γιατί η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει.... Βέβαια, την τεράστια διαφορά δε θα την κάνω το Πάσχα, αλλά θα είναι μια καλή αρχή για την επόμενη συνάντηση τον Αύγουστο!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σε αφήσω, δε θα σε αφήσω, δε θα σε αφήσω!!!!!!!!!!!!!!!!!! Έρχεται και το Πάσχα που θα είμαστε μαζί με πεθεράκαι την άλλη τη συγγένισσα του άντρα μου και θα πρέπει να είμαι κάπως σουλουπωμένη.....γιατί η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει.... Βέβαια, την τεράστια διαφορά δε θα την κάνω το Πάσχα, αλλά θα είναι μια καλή αρχή για την επόμενη συνάντηση τον Αύγουστο!!!!!!!!!!!!!!

αχχαχαχχα!!!!!

πω ρε!!! έχουμε και τις γκιόσες τις συγγέννισες το Πάσχα!!


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γοργόνες συναγωνίστριες!

Κατερίνα, ναι, το νυφικό μου ο στόχος, γιατί ήμουν πέρσι που το φόρεσα 55 και ήμουν συλφίδα, πιστεύω το 'χω και ειδικά με το παρεάκι σας εδώ! Αλλά και τα παντελόνια μου τα αγαπημένα το ίδιο καλό κίνητρο μου είναι πιστεύω! Άλλωστε το νυφικό θα το φοράω σαν την τρελή μες στο σπίτι;! :mrgreen: Κοιτούσα χθες το πρώτο μου μήνυμα και έχω χάσει από τότε που σας γνώρισα 1,5 κιλό μέσα σε 3 εβδομάδες, δεν είναι κι άσχημα! Άντε άλλο μισό μέχρι τέλος Απριλίου μου βάζω, έτσι για να μη χαλαρώνω αφού μας μένουν 2 εβδομάδες ακόμα.

.............................

Κατερίνα, ευχαριστούμε για τη δίαιτα που ξανάβαλες,περιλαμβάνει πολύ φαγητό πάντως! Τέλεια!

.......................κι

1,5 κιλό απώλεια !!!!!!!!!!!!!! σούπερ!!!!!!!!

τι πολύ φαγητό καλέ!!! εμένα μου φαίνεται λίγο!!! για δίαιτα βέβαια, καλά είναι!!!


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα κορίτσια τι κάνετε;

..............

Κατερινακι τωρα με την νηστεια την αλληβδομαδ ατι θα κανουμε οεο;

..................

αυτό τώρα, είναι ένα θέμα!!!

προσανατολίζομαι να νηστέψω Μ.Παρασκευή και Μ.Σάββατο μόνο.


1527894gvxcsdbcpz.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

έγραψα δύο φορές μήνυμα σήμερα αλλά ο χαζουπολογιστής δεν ήθελε να το δημοσιεύσει...

συνεχίζω την καθημερινή μου άσκηση, αυτό είναι το καλό νέο..

το κακό είναι ότι όλο και κάποια γουρουνιά κάνω.. αλλά δε με νοιάζει, μέχρι εκεί μπορώ./:rolleyes:

Έκοψα το κακάο μετά από τη συμβουλή της διατροφολόγου εδώ (ευχαριστούμε πολύ!!) και τώρα πίνω καφέ ντεκαφεινέ..

Το πράσινο τσάι είναι πάρα πολύ καλό!!εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να πιω απ ότι ανακάλυψα διότι είναι low risk , και όχι very low risk , οπότε δεν είναι και ό, τι καλύτερο για το θηλασμό. Αντ αυτού καφεδάκι και χαμομηλάκι!!

Πολύ καλή ιδέα το νυφικό!!! Εγώ βέβαια είχα ήδη πάρει την πάνω βόλτα, ήμουν 57 τότε

ΚΟρίτσια κι εγώ δε νομίζω να νηστεψω, άντε το πολύ δύο μέρες όπως λέτε.. Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς κρέας αφου...

mckm όντως φουλ πρόγραμμα, αλλά με όλο αυτό το τρέξιμο και τις δουλειές του σπιτιού, κάνεις οπωσδήποτε γυμναστική!!!

Κατερίνα σούπερ η διατροφή!! είναι διατροφολόγου? τι απώλειες δίνει?

Φιλάκια πολλά,καληνύχτα και κλειστά στομαχάκια εύχομαι !!<3 :D:D:D:D


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάρες!!!!!!!! Σήμερα έχει πινακάκι, ε; Αρχηγέ, ευπειθώς αναφέρω το βάρος των 62 κιλών!!!!!!!!! 3 κιλά για την κρεπούλα γιαμ - γιαμ!!!!!!

Jellyfish, μην αγχώνεσαι είσαι πολύ φρεσκομαμά. Επίσης, να ξέρεις ότι όταν γυμνάζεσαι δε χάνεις βάρος όσο όταν δεν γυμνάζεσαι για τον απλούστερο λόγο ότι το λίπος καιγεται και στη θέση του αναπτυσσονται οι μυς που ζυγίζουν περισσότερο, ωστόσο 1 κιλό μυς πιάνει λιγότερο χώρο απ' ότι 1 κιλό λίπους. Έτσι μια γυμνασμένη γυναίκα 64 κιλών θα είναι πια αδύνατη από μια γυναίκα 57 κιλών που είναι αγύμναστη (μιλάμε φυσικά για ίδιο ύψος).

Αρσινόη, εγώ έχω πολύ δρόμο για το νυφικό. Όταν το έραβα ήμουν 49 κιλά, αλλά δεν ήμουν και πολύ όμορφη κι έτσι αποφάσισα να πάρω 3 κιλάκια για το γάμο και κλείδωσα στα 52. Η ράφτρα μου είπε ότι είμαι η μόνη νυφη που στην τελευταία πρόβα αναγκάστηκε να της ανοίξει το φόρεμα (ήμουν όμως κορμάρα παρ' αυτά).

Χθες έκανα μια - ας πούμε - παρασπονδία. Ήθελα απεγνωσμένα κάτι γλυκό κι έτσι έφαγα μια χούφτα σταφίδες. Γενικά, δεν είναι ζήτημα, αλλά με την άτκινς στην πρώτη φάση απαγορεύονται... Αλλά δεν πειράζει το είχα ανάγκη. Αλλά αυτός που δεν παίζεται με τίποτα είναι ο άντρας μου. Πρωι - πρωι μου έρχεται με ντελιβερόχαρτο: "Ουουουου νέο μπεργκεράδικο στη γειτονιά. Το βράδυ σε κερνάω." "Δεν τρώω υδατάνθρακες σύνθετους". Κι αρχίζει να μου διαβάζει τον κατάλογο. Ευτυχώς δε ληγώθηκα και του το έκοψα. Έχει μου λέει και σαλάτες. Κοιτάω τη σαλάτα και του λέω: "Αυτή θα πάρω, χωρίς τα κρουτόν και το ντρέσινγκ". Μου απαντά: "WTF. Καλύτερα να μην παραγγείλεις τότε". "Έρχεσαι στα λόγια μου, baby. Τα λεφτά για τα ρούχα ΔΕΝ τα γλιτώνεις."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια!!!

Μκσμ, ο άντρας σου είναι ο :twisted: ο ίδιος!!! Με το νυφικό έτσι κι εγώ, ήμουν 55 πέρσι, αλλά κι εμένα τα 57 είναι τα καλά μου (αυτά που αρέσουν στον άντρα μου δηλ., γιατί εμένα και πιο αδύνατη μια χαρά μ' αρέσω), οπότε αυτά έβαλα στόχο για αρχή. Ε, τα καλοκαίρια ας πέφτω και στα 55, ποσώς μ' ενδιαφέρει.

Αλλά, ρε κορίτσια, εσείς που θηλάζετε, εμένα σίγουρα το στήθος ζυγίζει μισό κιλό παραπάνω, για να μην πω που δεν έχω αδιαθετήσει ακόμα, οπότε πιστεύω άλλο ένα 3κιλο και λίγα λέω θα χαθεί όταν κοπεί ο θηλασμός (σε κανένα χρόνο δηλαδή για μένα). Οπότε...θα είμαστε και μπροστά σε απώλεια κιλών όταν τον κόψουμε. Επίσης, αυτό το στήθος με δυσκολεύει πολύ και στο τρέξιμο, πρώτη φορά στη ζωή μου καταλαβαίνω τις γυναίκες με μεγάλο μέγεθος και δεν το λες και μεγάλο, πιο πολύ μεσαίο, τελοσπάντων. Πρέπει να κρατάς το στήθος για να τρέξεις, πολλή ταλαιπωρία.

Κάποια κοπέλα έγραψε για το πράσινο τσάι, εγώ μετά από συμβουλές της συμβούλου θηλασμού πίνω τσουκνίδα, γλυκάνισο (1 φορά την εβδομάδα), λουίζα, μελισσόχορτο, χαμομήλι το αποφεύγω λόγω αλλεργιών, μαύρο τσάι, πράσινο τσάι και τσάι βουνού (χωρίς φασκόμηλο). Αυτά όλα, γιατί μ' αρέσουν τα ροφήματα όπως καταλάβαμε και κανένα δεν έχει πειράξει τον μπεμπούλη. Αν τα εναλλάσσει κανείς συχνά μες στην εβδομάδα και πίνει το πολύ ένα φλυτζάνι τη μέρα δεν έχει προβλήματα. Και τώρα το καλοκαίρι σε μεγάλο ποτήρι με παγάκια είναι σούπερ!

Λοιπόν, για το πινακάκι μας εγώ 65,8 σήμερα κι ακόμα δεν τον έχω ταΐσει τον μπεμπούλη μου, αν σας προλάβω θα σας πω, κάπου στα 65,5 θα είμαι αλλά δεν πειράζει, το αφήνω και για το επόμενο πινακάκι.


TKn0p3.png

WSmcbbw.png

Link to comment
Share on other sites

Αρσινόη, δε θυμάμαι πόσο είναι ο μικρός σου, όμως μετά από λίγο που θα εδραιωθεί η γαλουχία το στήθος θα σταματήσει να είναι τόσο τούμπανο. Εμένα τουλάχιστον τώρα που ο μικρός είναι πλέον ενός είναι βέβαια πιο μεγάλο απ' ότι συνήθως, σε αυτό όμως συμβάλλει και το βάρος, καθότι αποτελείται από λιπώδεις ιστούς, αλλά όχι όπως τους πρώτους μήνες. Επίσης, εγώ αδιαθέτησα όταν ο μικρός ήταν 8 μηνών, νομίζω, αλλά δεν είδα καμία μεταβολή στο βάρος λόγω εμμηνόρροιας. Οπότε, άσε τους ευσεβής πόθους και συνέχισε τη διατροφή ;).

Εγώ πάντως το σύζυγο δεν τον ακούω. Μπορεί να μου λέει ότι με προτιμάει στα 60 κιλά, όμως όταν με γνώρισε ήμουν 48 - 50, δεν τον χάλαγα καθόλου. Παρέα για μασαμπούκες θέλει ο κύριος, αλλά δε θα του κάνω τη χάρη. Και να είναι ο :twisted: ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...