Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 9 λεπτά , Angot είπε:

      έφαγα λίγο πιροσκί με πατάτα που ειχα γιατί νηστεύω και μπυ φάνηκε τρομερά αλμυρό ! ενώ εχω φάει πάλι και μ ήταν μια χαρά , τώρα δεν μπόρεσα να το φάω!

      Χμ δεν ξερω..παντως μέτρα την πίεση να δεις πόσο έχεις 

Μανούλες Δεκεμβρίου 2016!


Recommended Posts

4700 ειναι και ο δικος μου 34 ημερων. Δεν εχει εντονους κολικους εχει ομως αερια και παλλινδρομηση.επισης εκανε και αιμα στα κακα οποτε πλεον θα πιει υποαλεργικο γαλα το οποιο λογικά λιγο θα βοθωσει την παλλινδρομηση... επισης καναμε πλαγιοκεφαλια θεσης δηλαφη στραβωσε πισω το κεφαλι του γιατι λογο παλλινδρομησης κοιμοταν απο την αριστερη πλευρα . Μας ειπε η γιατρος να τον εχω 2 φορες δεξιά μια αριστερη και θα στρωσει. Αυτά τ νεα μας.. οι υπολοιπες όλες καλά?

Παντως 120 ανα 3 ωρο δεν πινει ουτε για αστείο... 120 ανα 3 ωρο ειναι περιπου 1000 ml  το 24 ωρο εμενα πινει 700 περιπου


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 2,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας, μανούλες και μπεμπάκια! 

Εμείς είμαστε ακόμα στη διερεύνηση του προβλήματος με την καρδούλα. Την Τετάρτη θα πάμε σε ειδικό παιδοκαρδιολόγο.

Απορώ όμως... ο γιατρός που μου έκανε τη β επιπέδου δεν μπορούσε να το δει; ή δεν το είπε γιατί δεν μπορούσε να κάνει κάτι;

Συνεχίζουμε μικτή διατροφή. Θηλάζουμε κάθε 2,5, 3 ή 4 ώρες (ανάλογα τη διάθεση και πόσο την έχει ικανοποιήσει το στήθος λόγω ροής) και καπάκι πίνουμε και συμπλήρωμα φριζολάκ από 90 έως 150ml. Τις περισσότερες φορές πίνει 110.

Η παραγωγή μου βέβαια δεν πάει καλά. Θα το δω κι αυτό αν και τώρα με απασχολεί να πάρει βάρος που ειχαμε μεινει πίσω στην αρχή. Στις 29.12 , 36ημ ήταν 3700γρ. Νομίζω εχει πάρει κι άλλο. Τρώει με πολλή όρεξη. ☺

Αααα, πήρα και τη συσκευή απόφραξης για τις μύξες και δεν μπορώ με τίποτα να την δουλέψω. Εκνευρίζω και τη μικρή. 

Να σας ζήσει, melitoula! Πώς τον είπατε; εμείς σκεφτόμαστε για Φθινόπωρο -πρώτα ο Θεός... ☺


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

 Zillher πινει καταπληκτικα αν πιει ανα 2.5 με 3 ωρες τοσο...αρα σίγουρα θα πινει και αν δεν εχει που να μην εχει ποτε γοπ και αλεργιες σε κανα 2 μηνο θα γινει μπουμπουκαρα θα πονανε τα χερια σου. Ευχομαι απο καρδιάς να πανε ολα καλα με την καρδουλα. Εμένα πάντως λογω αυξημενης αυχενικης πτυχης 2.5 ειχε μη φανταστείς έκάνα μοριακο καρυοτυπο 13 εβδομάδων και 21 με ειδε ειδικός παιδοκαρδιολογος που κάνει εμβρυικα και θα με δει οταν γινει 3 με  4 μηνων ξανα.αλλα δεν ειχαμε κατι δοξα το θεο.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, alexia92 είπε:

 Zillher πινει καταπληκτικα αν πιει ανα 2.5 με 3 ωρες τοσο...αρα σίγουρα θα πινει και αν δεν εχει που να μην εχει ποτε γοπ και αλεργιες σε κανα 2 μηνο θα γινει μπουμπουκαρα θα πονανε τα χερια σου. Ευχομαι απο καρδιάς να πανε ολα καλα με την καρδουλα. Εμένα πάντως λογω αυξημενης αυχενικης πτυχης 2.5 ειχε μη φανταστείς έκάνα μοριακο καρυοτυπο 13 εβδομάδων και 21 με ειδε ειδικός παιδοκαρδιολογος που κάνει εμβρυικα και θα με δει οταν γινει 3 με  4 μηνων ξανα.αλλα δεν ειχαμε κατι δοξα το θεο.

Κι εμείς είχαμε κάνει καρυότυπο. Αναρωτιόμουν αν όταν ακούγαμε την καρδούλα της στα ραντεβού, θα μπορούσε κάποιος να διακρίνει το φύσημα.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για να ακουστει στον υπερηχο , δυσκολα.. πολυ δυσκολα.... στον εμβρυικο εννοω. Ομως ενδεχομενος αν σε εβλεπε ειδικος παιδοκαρδιολογος να το ειχε δει. Εσυ αν επιτρεπεται εκανες μοριακο καρυοτυπο υψηλης αναλυσης ληψη τροφοβλαστη ? Εγω εκανα παρολο που ημουν 24 τωρα ειμαι 24.5 και ειχα 1/3500 down και  1/20000 πιθανοτητες στα αλλα μετα απο 5 μερες ειχε βγει καθαρος σε ολα.


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, alexia92 είπε:

Για να ακουστει στον υπερηχο , δυσκολα.. πολυ δυσκολα.... στον εμβρυικο εννοω. Ομως ενδεχομενος αν σε εβλεπε ειδικος παιδοκαρδιολογος να το ειχε δει. Εσυ αν επιτρεπεται εκανες μοριακο καρυοτυπο υψηλης αναλυσης ληψη τροφοβλαστη ? Εγω εκανα παρολο που ημουν 24 τωρα ειμαι 24.5 και ειχα 1/3500 down και  1/20000 πιθανοτητες στα αλλα μετα απο 5 μερες ειχε βγει καθαρος σε ολα.

Ναι, έκανα λήψη τροφοβλάστη. Είμαι 39+ χρονών. Όλα καλά και σε μας.


StW9p2.png etcKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ZILIHER, μην αγχώνεσαι με παρακολούθηση όλα θα πάνε καλά.εγω έχω θέμα με την καρδιά,στένωση ισθμου αορτης και προσέχω να μην ανεβάσω πίεση( εξου και οι δύο καισαρικες που έκανα). Πήγαινα στο Ωνασειο από 15 ετών μια φορά το χρόνο σε μια πολύ καλή παιδοκαρδιολογο. Έπειτα όταν έμεινα έγκυος την πρώτη τη φορά λόγω του ιστορικού μου έκανα έμβρυικο υπερηχοκαρδιογραφημα κάπως έτσι το λένε και τελικά δεν είχε τπτ το πρώτο μου παιδί αφού δεν σύντεχει κληρονομικοτητα, στην δεύτερη εγκυμοσύνη περίμενα ως την β επιπέδου κα ι είχα πει στο γιατρό αν ακούσει το παραμικρό ή δει το παραμικρό να μου το πει για να κάνω το έμβρυικο υπέρηχο καρδιάς,αλλά δεν βρήκε τπτ, ούτε ο καρδιολογος που με παρακολουθεί εδώ στη Πάτρα και έτσι δεν το έκανα. Για να μην πολύλογω πάρε γνώμες από πολλούς. Εγώ πριν πάω στο Ωνασειο πηγαίνα στο παίδων Αγίας σοφιας και εκεί είπαν στους γονείς μου τότε να κανω  χειρουργείο. Αν είχα κάνει τότε χειρουργείο  θα είχα κάνει και άλλα σίγουρα λόγω ανάπτυξης. Και έτσι πήρε και άλλη γνώμη η μαμά μου και ως τώρα δεν έχει χρειαστεί να κάνω χειρουργειο.απλα το παρακολουθώ.

Πηγαμε παιδιατρο, για επανέλεγχο του μπεμπη και εμβόλιο της κόρης μου. Τι δεινοσαύρακι μου 5.280 και 59 πόντους με θηλασμό μόνο, βέβαια αγχώθηκα λίγο γιατί ήταν κίτρινος αλλά τελικά είναι λόγω θηλασμού και όχι προβλήματος συκώτιου. Τα μωρά που είναι κίτρινα και μετά το σαραντισμο είναι ύποπτο το κίτρινο χρώμα.

10 Φλεβάρη θα κάνει το πρώτο το υ εμβόλιο.

Πλενο κοθμομαστε καλά τα βράδια. Πάνω κάτω τις φτάνουμε τις 5 ώρες. Τώρα περνάει άλμα ανάπτυξης και κάθεται ξυπνιος από τις 7 ως 11μισή αλλά ευτυχώς ξερενεται μετά.τον ταιζω κοιμισμενο κατά τις 12 με 1 περίπου. Και κοιμάται ως το πρωί ξανατρωει και συνεχίσει τον ύπνο του. Φτου φτου.


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, καλή χρόνια σε όλες και τις οικογενειες σας!

εγω τρεχω με την μπεμπα, δυστυχως δεν θηλαζω αποκλειστικά δινω συμπληρωμα μπιμπερο 3-4 την ημερα.

κατα τ αλλα μας εχει παρει τα μυαλα, ειναι μια γλυκα 39 ημερων, 4900 και 56εκατοστά. Παλεύουμε τις τελευταιες μερες με κολικούς θα φτιαξω λιγο την διατροφη μου να δω τι γινεται, κοιμομαστε μαζι co sleeping και θηλάζει το βραδυ καθε τρεις η τέσσερις ωρες, απο αυριο σαραντιζουμε και θα βγαινουμε βολτουλες οταν εχει καλες μερες. 

 

Αυτα απο μας, ειμαι ενα πτωμα αλλα χαρούμενο πτωμα! Καλο κουραγιο σε ολες!


[sIGPIC][/sIGPIC]N3Znp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χαιρετω τις όμορφες μανουλες!!!!!

Σαραντησαμε σήμερα και ειμαστε πολυ χαρουμενοι!πηγαμε την πρωτη μας βολτα και ηπιαμε τον πρώτο μας καφε!!!

Ειμαι πολυ κουρασμένη.....αλλα και πολυ ευτυχισμενη!!

Ο μπεμπουλης μας μεγαλωνει καλα!!σχεδον 5κιλα μονο με το γαλα μου!!

Εχουμε λθγο ικτερο ακομη...ειναι κίτρινος..αλλα ειναι απο το γαλα μου..καναμε παθολογικές εξετασεις,ολα καλα!

Τωρα θα κανουμε εμβολιο γυρω στις 10 Φεβρουαριου.

Θελει να  πιπιλαει το ζιζι της μαμας και να κάθεται με τις ωρες....

Επίσης μας αρεσει πολυ η αγκαλίτσα!!και μαλιστα οχι να καθομαστε..αλλα .να κανουμε βόλτες στο σπίτι!

Ωραριο εχουμε αστατο ακομη....την ημερα κοιμάται μισαωρο...άντε μια ωρα..το βραδυ 1 3ωρο και τα αλλα 2ωρα..

Περναει ο καιρος πολυ γρήγορα μανουλες..αυτο βλεπω..προσωπικα εχω χασει μερες..ωρες...

Σας φιλω ολες σας!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περνάμε το άλμα ανάπτυξης της 8ης εβδομάδας.. Όλο θηλαζει ο μπεμπης τώρα 2 μέρες έχω εξαντληθεί.

Συν την νύχτα που ξυπνάει η κόρη μου τρομαγμενη κ τρέχει σα παλάβη μέχρι να με αγκαλιαζει


url=http://www.tickerclub.com/]68997032e9.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Σαραντησαμε χθες.μπραβο σε ολες μας ειτε θηλαζουμε ειτε οχι ειμαστε σκληρα αγωνιζομενες καθημερινα. Εμενα δεν παιρνει το αναμενόμενο βάρος ενός μεγαλου παιδιου γιατι γεννηθηκε 37 εβδομάδες σχεδον 4 κιλά αλλα παιρνει εστω λιγο αυτο μετραει. Χαιρομαι που αναπτύσσονται ολα τα μωρακια.

Κ εγω ταλαιπωρουμαι γιατί εχει παλλινδρομηση πνιγεται κλαιει καταπινει αερα ουρλιαζει αλλες φορες εμετο ελπιζω αυριο με τα μπουκαλια της dr brown να στρωσει λιγο να τρωει εστω λιγο καλυτερα.ανα 2 μιση έως 3 ωρες τρώει  ( αυτο το μαρτηρικο ταισμα που κανει )..τη νυχτα καποιες φορες ενα 2 ωρο με 3 ωρο απλα ουρλιαζει θέλει αγκαλια κ εγω ξαγρυπμω κανοντας τον βόλτες στο σπιτι.  εχω απομονωθει απο φιλους και γνωστους λογω ιωσεων θα τη βγαλω στο σπιτι μεχρι και πριν το τελος της ανοιξης και ας ειναι αυστηρο τι να κανω . Κ εγω παντως εξανλτημενη είμαι δυο παιδια ενα σπιτι σύζυγος δουλειες αποστειρωσεις ταισματα.. υπομονη λοιπον... περιμενω νεα σας


PdTZp3.png

gOBTp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μανούλες κ εμείς εδώ παρέα στο ξενύχτι. Έχουμε παλλινδρομηση... ξεκίνησα να της δίνω σιρόπι απο χθες. Κάναμε μικτη διατροφή κ στήθος κ λίγο συμπλήρωμα . Δεν επαιρνε πολυ βαρος κ νομιζαμε οτι εφταιγε κατι με το γαλα μου αλλα τελικα ηταν απο την παλλινδρομηση.  Τώρα προσπαθώ να μειώσω σιγά σιγα το συμπλήρωμα. Έχει πολύ κλάμα, γκρίνια.. αναγωγές, εμετο οχι πολυ συχνα ευτυχως. Εγώ τα εχω παίξει δεν ξέρω πως να την ηρεμήσω. .. :(  

Υπομονή...τι αλλο;;; 

 

 


BiJ9p2.pnguWCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...