Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Αδύνατα μωρα - Ομάδα στήριξης/επικοινωνίας


bebaki-eva

Recommended Posts

@mama16

Δ ξερω αν θα βοηθησει αυτο το σιροπι,δ μπορεσα να το παρω χθες,απλα ρωτησα την παιδιατρο γτ το ειδα στο φαρμακειο.ειναι της nutrigen  το growmega syrup,ειναι ιχθυελαιο βασικα με βιτ

Αν ενδιαφερεσαι για παιδοενδοκρινολογο,οχι αθηνα,εχω παει θεσ/νικη στον χριστοφοριδη,ειναι παρα πολυ καλος,επεξηγηματικος κ καθησυχαστικος.ευχομαι να μην ειναι τπτ

Γενικα μην ανησυχεις για τον θυροειδη,ακομη κ αν χρειαστει να παρει ενα χαπακι

Αλλες δυο κοπελες που γεννησαμε μαζι εχουν τα αγορια τους κ ξεκινησαν χαπι.μωρα τελειομηνα κ πολυ καλα στην αναπτυξη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 883
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, vikib είπε:

@mama16

Δ ξερω αν θα βοηθησει αυτο το σιροπι,δ μπορεσα να το παρω χθες,απλα ρωτησα την παιδιατρο γτ το ειδα στο φαρμακειο.ειναι της nutrigen  το growmega syrup,ειναι ιχθυελαιο βασικα με βιτ

Αν ενδιαφερεσαι για παιδοενδοκρινολογο,οχι αθηνα,εχω παει θεσ/νικη στον χριστοφοριδη,ειναι παρα πολυ καλος,επεξηγηματικος κ καθησυχαστικος.ευχομαι να μην ειναι τπτ

Γενικα μην ανησυχεις για τον θυροειδη,ακομη κ αν χρειαστει να παρει ενα χαπακι

Αλλες δυο κοπελες που γεννησαμε μαζι εχουν τα αγορια τους κ ξεκινησαν χαπι.μωρα τελειομηνα κ πολυ καλα στην αναπτυξη

Απλά αγχωνομαι γιατί κάθε φορά που πάω να της δώσω είτε κάποιο φάρμακο ή σίδηρο γίνεται μάχη.. Οπότε πως θα της δίνω καθημερινά?? Χάπι είναι οχι σιρόπι για το θυρεοειδή? Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα σε παιδοενδοκρινολογο, η παιδίατρος συμβουλεύεται κάποιον από Θεσ/νίκη. Εσείς πως κ πηγατε?? Έχει κάποιο απ τα παιδιά σου? Όσο για το σιρόπι θα ρωτησω κ εγώ την παιδίατρο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , mama16 είπε:

Απλά αγχωνομαι γιατί κάθε φορά που πάω να της δώσω είτε κάποιο φάρμακο ή σίδηρο γίνεται μάχη.. Οπότε πως θα της δίνω καθημερινά?? Χάπι είναι οχι σιρόπι για το θυρεοειδή? Η αλήθεια είναι ότι δεν πήγα σε παιδοενδοκρινολογο, η παιδίατρος συμβουλεύεται κάποιον από Θεσ/νίκη. Εσείς πως κ πηγατε?? Έχει κάποιο απ τα παιδιά σου? Όσο για το σιρόπι θα ρωτησω κ εγώ την παιδίατρο

Εμενα επαιρνε ευκολα το ποσιμο του σιδηρου κ τις σταγονες d,σπανια δυσανασχετουσε στο σιδηρο

Το χαπακι του φολικου που επαιρνε μισο το εβαζα με μια μπουκιτσα ψωμι

Το χαπακι του θυροειδη επειδη πρεπει νηστικος το τριβεις κ μπορεις κ με λιγο νερο σε ενα κουταλακι

Εγω εχω χασιμοτο,κ ενω δ επρεπε κανανε στην μικρη ελεγχο δυο μηνων που νοσηλευτηκε για αλλο λογο,κ βγηκαν ανεβασμενα καποια.σε επανελεγχο λιγο ακομη πανω.αλλα ο γιατρος ειπε οτι ηταν ακομη απο τον τοκετο.κ πραγματι λιγο καιρο μετα ηταν οκ

Κ τα δυο μου παιδια  θα ελεγχθουν στην εφηβεια λογω ιστορικου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vikib είπε:

Εμενα επαιρνε ευκολα το ποσιμο του σιδηρου κ τις σταγονες d,σπανια δυσανασχετουσε στο σιδηρο

Το χαπακι του φολικου που επαιρνε μισο το εβαζα με μια μπουκιτσα ψωμι

Το χαπακι του θυροειδη επειδη πρεπει νηστικος το τριβεις κ μπορεις κ με λιγο νερο σε ενα κουταλακι

Εγω εχω χασιμοτο,κ ενω δ επρεπε κανανε στην μικρη ελεγχο δυο μηνων που νοσηλευτηκε για αλλο λογο,κ βγηκαν ανεβασμενα καποια.σε επανελεγχο λιγο ακομη πανω.αλλα ο γιατρος ειπε οτι ηταν ακομη απο τον τοκετο.κ πραγματι λιγο καιρο μετα ηταν οκ

Κ τα δυο μου παιδια  θα ελεγχθουν στην εφηβεια λογω ιστορικου

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μακάρι να μην το κληρονομήσουν από σένα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Mama16 σε καταλαβαίνω έχω το ίδιο θέμα περίπου τον μικρό μου και τα χαπια αλλά εκεί που δεν το περιμένεις σε εκπλήσσουν πολλές φορές. Εμείς σήμερα πηραμε αποτελέσματα για οστική ηλικία. Λέει οστική ηλικία συμβατή με 3-3μιση ετών. Το παιδί είναι 4 ετών και 3 μηνών. Πήρα την παιδίατρο και μου είπε ότι αυτό είναι πολύ καλο και δείχνει ότι θα ψηλώσει. Εσείς τι λετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 16 λεπτά , Villaki είπε:

Γεια σας κορίτσια! Mama16 σε καταλαβαίνω έχω το ίδιο θέμα περίπου τον μικρό μου και τα χαπια αλλά εκεί που δεν το περιμένεις σε εκπλήσσουν πολλές φορές. Εμείς σήμερα πηραμε αποτελέσματα για οστική ηλικία. Λέει οστική ηλικία συμβατή με 3-3μιση ετών. Το παιδί είναι 4 ετών και 3 μηνών. Πήρα την παιδίατρο και μου είπε ότι αυτό είναι πολύ καλο και δείχνει ότι θα ψηλώσει. Εσείς τι λετε;

Αντε πολύ χαίρομαι για τα αποτελέσματα της εξέτασης.. Όντως το έχω ακούσει κ εγώ αυτό με την οστική ηλικία.. Οπότε μην αγχωνεσαι όλα καλά θα πάνε!!! Πως την κάνουν αυτήν την εξέταση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ναι βιλακι,αυτο ισχυει απο οσο ξερω κ εγω

Αφου η οστικη ηλικια ειναι μικροτερη απο την κανονικη του,δειχνει οτι εχει περιθωριο

4δ ειναι ο μικρος σου;μπορουν στο περιπου να προβλεψουν οι παιδιατροι τι υψος θα εχει οταν μεγαλωσει.δ σας εχουν πει περιπου;με βαση την καμπυλη του κ το υψος των γονιων;

Link to comment
Share on other sites

Μας έχουν πει. Δεν με νοιάζει να γίνει ψηλός. Όταν έχει μάνα 1.47 το παιδι δεν έχω απαιτήσεις. Απλά φοβήθηκα μήπως έχουμε θέμα αυξητικής ορμόνης διότι είναι πιο κοντουλης από όλα τα συνομηλικα του.Ας είναι καλά μόνο. Ο μπαμπάς του ειναι 1 80. Έτσι για την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 4 months later...

Κορίτσια καλησπέρα κ από μένα! Έχω κ εγώ ένα αγοράκι 23μηνων, γεννήθηκε μεγάλο μωρό κ έχει συρρικνωθεί...σε όλα ύψος βάρος κεφάλι....κάναμε τις πρώτες εξετάσεις αίματος κ είναι πάρα πολύ καλός.. κ σίδηρο κ d κ θυροειδή, ψυχοκινητική μια χαρά κ εκεί....πάμε κ εμείς σε ενδοκρινολόγο 24/9..γενικά όμως πολλά παιδάκια πέφτουν καμπύλες έτσι;;; Με αγχωσαι κ ο παλιός παιδίατρος που μου είπε ότι τον αφήνω πίσω λόγω θηλασμού κ επειδή δεν έδινα σκονοκρεμες....όντως μπορεί;;; Γεννηθηκε βάρος στην 50η (3760) κ έχει πέσει στην 10η(10600) ύψος στην 90η(54ποντους) κ ειναι 84...πολύ άγχος...κ η κόρη μου δε επέμενε πολύ βάρος αλλα ήταν 10ποντους πιο ψιλή σε ίδια ηλικία, με σκονογαλο μόνο, κρέμες ούτε σε εκείνη εδωσα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κ από μένα! Έχω κ εγώ ένα αγοράκι 23μηνων, γεννήθηκε μεγάλο μωρό κ έχει συρρικνωθεί...σε όλα ύψος βάρος κεφάλι....κάναμε τις πρώτες εξετάσεις αίματος κ είναι πάρα πολύ καλός.. κ σίδηρο κ d κ θυροειδή, ψυχοκινητική μια χαρά κ εκεί....πάμε κ εμείς σε ενδοκρινολόγο 24/9..γενικά όμως πολλά παιδάκια πέφτουν καμπύλες έτσι;;; Με αγχωσαι κ ο παλιός παιδίατρος που μου είπε ότι τον αφήνω πίσω λόγω θηλασμού κ επειδή δεν έδινα σκονοκρεμες....όντως μπορεί;;; Γεννηθηκε βάρος στην 50η (3760) κ έχει πέσει στην 10η(10600) ύψος στην 90η(54ποντους) κ ειναι 84...πολύ άγχος...κ η κόρη μου δε επέμενε πολύ βάρος αλλα ήταν 10ποντους πιο ψιλή σε ίδια ηλικία, με σκονογαλο μόνο, κρέμες ούτε σε εκείνη εδωσα!

Από τη στιγμή που οι εξετάσεις είναι καλές κ ψυχοκινητικα πάλι είναι καλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς.. πολλά παιδάκια πέφτουν καμπύλες, είναι μικρός ακόμα, μετά τα 3-4 πιστεύω θα αρχίσει να τρώει! Κάνατε κ πιο ειδικές εξετάσεις πχ κοιλιοκάκη? Το ότι μένει πίσω στο βάρος επειδή θηλάζεις κ δεν δίνεις κρέμες ασχολιαστο... Αν έπινε δλδ σκόνη κ πάλι ήταν αδύνατος τι θα έλεγε???

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mama16 είπε:

Από τη στιγμή που οι εξετάσεις είναι καλές κ ψυχοκινητικα πάλι είναι καλά δεν χρειάζεται να ανησυχείς.. πολλά παιδάκια πέφτουν καμπύλες, είναι μικρός ακόμα, μετά τα 3-4 πιστεύω θα αρχίσει να τρώει! Κάνατε κ πιο ειδικές εξετάσεις πχ κοιλιοκάκη? Το ότι μένει πίσω στο βάρος επειδή θηλάζεις κ δεν δίνεις κρέμες ασχολιαστο... Αν έπινε δλδ σκόνη κ πάλι ήταν αδύνατος τι θα έλεγε???

Βασικά το ύψος με αγχωνει πολύ, βάρος κ η αδερφή του έτσι πήγαινε λιγο πιο πάνω..όμως ήταν ψιλή! Αυτός έχει πέσει σε όλα μέχρι κ το κεφάλι... είναι μικροσωμος πολύ δεν έχω δει ηλικιακά άλλο παιδάκι έτσι, γενικά τρώει όχι ποσότητες αλλά τα βασικά τα τρώει...δεν έχω κάνει ακόμα ειδικές εξετάσεις περιμένω την ενδοκρινολόγο που είναι στο Παίδων να δω πως θα με κατευθύνει...όσο για τον γιατρό τον έχω αλλάξει αλλά έχω γεμίσει ενοχές...μήπως όντως φταίω κάπου...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, lameleni είπε:

Βασικά το ύψος με αγχωνει πολύ, βάρος κ η αδερφή του έτσι πήγαινε λιγο πιο πάνω..όμως ήταν ψιλή! Αυτός έχει πέσει σε όλα μέχρι κ το κεφάλι... είναι μικροσωμος πολύ δεν έχω δει ηλικιακά άλλο παιδάκι έτσι, γενικά τρώει όχι ποσότητες αλλά τα βασικά τα τρώει...δεν έχω κάνει ακόμα ειδικές εξετάσεις περιμένω την ενδοκρινολόγο που είναι στο Παίδων να δω πως θα με κατευθύνει...όσο για τον γιατρό τον έχω αλλάξει αλλά έχω γεμίσει ενοχές...μήπως όντως φταίω κάπου...

Σε καμία περίπτωση δεν φταις που έδινες δικό σου γάλα στο παιδί κ ούτε που δεν έδινες κρέμες. Κ καλά έκανες που τον άλλαξες εφόσον εσύ ανησυχείς για το παιδί κ αυτός σε κατηγορεί χωρίς να φταις. Απλά αυτός χρηματίζεται κ ήθελε να δίνεις συγκεκριμένα γάλατα κ μάρκες. Στον ενδοκρινολόγο γιατί πας αφού ο θυρεοειδής είναι καλός?? Κοιταται για κάτι άλλο? Ρωτάω γιατί κ εμένα η δικιά μου έχει πτώση. Γεννήθηκε βέβαια πρόωρα κ ήταν κάνω σε καμπύλες, στον πρώτο μήνα μπήκε σε ύψος κ σε κεφάλι, στον δεύτερο περίπου μπήκε κ στο βάρος αλλά από τον 5 μήνα άρχισε να πέφτει, ύψος παραμένει στην 10η θέση με μια μικρή πτώση κάποια στιγμή στην 3η αλλά βάρος είμαστε 1,5 κιλό κάτω από την 3η και περίμετρο κεφαλιού πλέον έχει πέσει πιο κάτω απ' την τρίτη. Η παιδίατρος βέβαια δεν με κάνει να ανησυχώ πολύ, λέει ότι εφόσον είναι ψυχοκινητικα καλή κ παίρνει κάθε μήνα έστω κ 2 χιλιοστά δεν πειράζει. Είχαμε κάνει πιο παλιά κ υπέρηχο εγκεφάλου αλλά ήταν φυσιολογικός.. κάποια όμως πιο ειδική εξέταση δεν κάναμε. Εσένα σε ποια καμπύλη είναι περίμετρος κεφαλιού κ ύψος? Πάντως αν σε παρηγορεί κ εμένα όλοι όταν βλέπουν την μικρή μου απορούν που περπατάει γιατί νομίζουν ότι θα είναι το πολύ ένα χρόνων ενώ είναι 20 μηνών. Τον προηγούμενο μήνα που πήγαμε παιδίατρο ήταν 7200 βάρος, 77εκατοστα ύψος και περίμετρο κεφαλιού 43,9. Τώρα θα πάω πάλι τέλη της εβδομαδας αλλά από βάρος όπως την ζυγίζω εγώ (τρελή μάνα που έχει αγοράσει μέχρι κ ζυγαριά βρεφική :tongue:) δεν έχει πάρει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι τύψεις δεν φεύγουν εύκολα κ για αυτό θέλω να το ψάξω να βεβαιωθω ότι δεν φταιω! Κοίτα έχω μια παιδίατρο που είναι υπέρ του θηλασμού κ σε ότι στηρίζω αυτη μου λέει οτι το παιδί τείνει να πιάσει τις καμπύλες του....όμως η πτώση με αγχωνει έτσι πήρα κ άλλη γνώμη ο οποίος μου είπε ότι δεν τον ανησυχεί κάτι κ οι εξετάσεις του είναι οι καλύτερες που έχει δει σε 2χρονο, όμως για να ηρεμήσω μου κανόνισε το ραντεβού στο Παίδων, θέλω να τα κάνω να τελειωνω! Το κεφάλι στις τελευταίες μετρήσεις ήταν ελάχιστα εκτός 45.6 αν δεν κάνω λαθος, όμως γεννήθηκε στην μέση....21μηνων ειμασταν 10300 82 πόντους! Σε ποιες κούνιες πατε να κάνουν παρέα τα μικρά χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...