Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλημέρα είμαι μανούλα διδύμων με δανικά ωράρια. Παλιά στο σπορ, μιας και τα μωράκια μου έφτασαν κιόλας 3,5 ετών. Λέμε με των άντρα μου να κάνουμε άλλη μια προσπάθεια (τελευταια) για να κάνουμε ακόμα ενα μωράκι. Εχου με βλαστοκυστες d5 Kai d6 αλλά μετά από τόσο χρόνια δεν θυμάμαι καθόλου τι θα πει αυτό... είμαι καλές πιστευετε?

ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ!!!


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Pingu είπε:

Καλημερα κοριτσάκια. Τι ωραία μέρα που έχει σήμερα. 

Γεωργία μου ο διαιτολογος μου λεει να τρώω γραβιέρα και κασέρι για γαλακτοκομικο. Όχι light. Όντως δεν προσφέρει τίποτα. Όσο για την χοληστερίνη αν τρως σε κανονικές ποσότητες δεν θα έχεις πρόβλημα. 

Νατασσάκι μου γλυκό πόσο δίκιο έχεις για το αγχος. Δεν σε αφήνει να χαρείς τίποτα. Φιλιά στον όμορφο μπούτια. 

Μελενια μου αδειουλα και Άγιος ο Θεός! 

Δημητρουλα με γεια το μαλλί. Καλά αποτελέσματα στις εξετάσεις σου και όλα να πάνε καλά!!! 

Εγω μετράω ώρες να φύγουμε αύριο το πρωί. 

Φιλιά σε όλες!!! 

Και τρελαινομαι για γραβιερα. Θα την τιμησω κι αυτη, αν κι εχει πολυ αλατι. Θα τρωω λιγο.

Να περασετε ομορφα στην εκδρομη σας και να ξεκουραστειτε! Ελπιζω να πηγαινετε χωρις τα πεθερικα. Για να το χαιρεσαι τοσο πολυ, μαλλον τη γλυτωσες, ε;

Ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις. Αρα καλα το παω με τα γαλακτοκομικα. Δεν ηξερα miss sunny πως και πριν τη συλληψη πρεπει να τρως τα πληρη. Ενδιαφερον.

Να κοιμηθεις και να ξεκουραστεις ολο το τριημερο. Πως ηταν η γιορτη; Τα πιτσιρικια;


4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 2 λεπτά , Georgia1972 είπε:

Και τρελαινομαι για γραβιερα. Θα την τιμησω κι αυτη, αν κι εχει πολυ αλατι. Θα τρωω λιγο.

Να περασετε ομορφα στην εκδρομη σας και να ξεκουραστειτε! Ελπιζω να πηγαινετε χωρις τα πεθερικα. Για να το χαιρεσαι τοσο πολυ, μαλλον τη γλυτωσες, ε;

Χαχαχα. Ναιιιιι χωρίς αυτούς!!! Σε ευχαριστώ πολύ! 

Εγω παίρνω ηπείρου του Καραλη και δεν είναι τόσο αλμυρή. Δοκίμασε την αν θες. 30γρ μου έχει να τρώω. Είναι σχεδόν δυο δάχτυλα. 

  • Μου αρέσει 1

xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι ζωντανια που εχει σημερα η παρεουλα μας!!! :)

Κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για τα συγχαρητηρια του διορισμου!

Λινα οχι δε ειναι στην Αθηνα ο διορισμος μου. Στην επαρχια μενω.

Δημητρουλονι μου ωραια περασατε λοιπο !!!κ του χρονουουου.... κ φυσικα περισσοτεροι!!! 

Νατασακι μου, μου αρεσει παρα πολυ ο τροπος που αντιμετωπιζεις τη ζωη! Εχεις δικιο, ειναι μια περιοδος που πρεπει να τη χαρουμε κ αντ' αυτο (εγω ειδικα) τρελαινομαστε στο αγχος! 

Pingudaki ετοιμαζεις ταξιδακιιιι.. τι ωραια!!! Να περασετε υπεροχα!!!

Miss ωραια περασετε στη γιορτη; Τωρα σ/κ θα ξεκουραστεις!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Pingu καλο ταξιδι να περασετε τελεια ευχομαι!!!!

Κοριτσια ενταξει δεν ξετρελαθηκα με τη γιορτη.. Φασαρια γινοταν,δεν ακουγες τα παιδια και οκ οσο ναναι αν δεν εχει μουσικο το σχολειο να υπαρξει κ μια χορωδιουλα,εγω γιορτη δεν νιωθω.. Νταξει καλα να ναι κ του χρονου κι εμεις με μωρα χαχα! Καποιοι γονεις ειχαν φερει κ μωρακια ετσι στην αγκαλια κ τα βλεπα αχ τι χαριτωμενα ενα τετοιο θελωωωω ελεγα μεσα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερχοντε κορίτσια τα μπεμπε τα ζουμπουρλούδικα 

Εγω τώρα σκέφτομαι η ερμη θα πίνω φυλικό κανα χάπι για το θυρεοειδή να παει εκει που θέλω αντε κ βιταμίνες κ στα καπάκια της εξωσ...πωωωωωω τρέλλαααα χαχαχα 

Το μαλλί βγήκε άψογο καστανό με λίγο ανοιχτές άκρες κουρευτηκα να φυγουν οι ουρές τώρα πάω για νύχι ααααχχχ ανανεωθηκα η γυναικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miss Sunny είπε:

Pingu καλο ταξιδι να περασετε τελεια ευχομαι!!!!

Κοριτσια ενταξει δεν ξετρελαθηκα με τη γιορτη.. Φασαρια γινοταν,δεν ακουγες τα παιδια και οκ οσο ναναι αν δεν εχει μουσικο το σχολειο να υπαρξει κ μια χορωδιουλα,εγω γιορτη δεν νιωθω.. Νταξει καλα να ναι κ του χρονου κι εμεις με μωρα χαχα! Καποιοι γονεις ειχαν φερει κ μωρακια ετσι στην αγκαλια κ τα βλεπα αχ τι χαριτωμενα ενα τετοιο θελωωωω ελεγα μεσα μου!

Ευχαριστώ κορίτσι μου!! 

Σε λίγους μήνες θα έχεις ενα μωράκι και εσυ στην αγκαλια σου!!! 


xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Vasso_k είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!πρώτη φορά γράφω οπότε δε γνωρίζω πολύ καλά τη διαδικασία και αν γράφω με το σωστό τρόπο!

Καλησπέρα Βάσω καλώς μας ήρθες...μια χαρά γράφεις!!!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για τις εγκυουλες!!

Είναι η στιγμή που ο υπέρηχος στο ιατρείο του γυναικολόγου σου επιβεβαιώνει την ένδειξη του τεστ ότι υπάρχει εγκυμοσύνη. Το μητρικό  ένστικτο ξυπνάει από το πρώτο κιόλας  λεπτό που βλέπεις  την καρδούλα να αναβοσβήνει στην οθόνη του υπερήχου και το μόνο που θέλεις  είναι να προσφέρεις  στο παιδί σου ότι καλύτερο μπορείς για να το φέρεις  στη ζωή γερό και υγιές. Ο ενθουσιασμός σου περιπλέκεται με το άγχος και δημιουργούνται ερωτηματικά για τα πρέπει και τα δεν στη διατροφή σου.

Κατά την διάρκεια της κύησης υπάρχουν περίοδοι που χρειάζεται να δίνεις περισσότερη έμφαση σε συγκεκριμένα θρεπτικά στοιχεία για να βοηθήσεις τον έμβρυο να φτιάξει τους διάφορους ιστούς του.  Οι πρώτες ύλες μέσω της διατροφής σου θα το βοηθήσουν να φτιάξει τις κυτταρικές του μεμβράνες, τα όργανα, το κεφάλι, τα οστά, τα άκρα κλπ. Η σωστή διατροφή θα εξυπηρετήσει τόσο τις ανάγκες του εμβρύου που αναπτύσσεται όσο και τις ιδιαίτερες απαιτήσεις σου ως εγκυμονούσα.

Πιο συγκεκριμένα, αρκετές μητέρες στην αρχή της κύησης νιώθουν αναγούλες και έχουν τάση για εμετό. Ευτυχώς στις περισσότερες περιπτώσεις τα συμπτώματα αυτά σταματούν μετά την 12η εβδομάδα. Για την ανακούφιση των συμπτωμάτων η μητέρα οφείλει να κάνει μικρά και συχνά γεύματα κατά την διάρκεια της ημέρας και στα ενδιάμεσα να καταναλώνει σνακ που να έχουν βάση το ψωμί (παξιμάδι, κράκερς, κουλούρι, φρυγανιές κ.α.). Επιπλέον, ο δυόσμος και το χαμομήλι φαίνεται ότι συμβάλουν στην μείωση των συμπτωμάτων.

Η δυσκοιλιότητα και οι καούρες που συχνά ταλαιπωρούν αρκετές έγκυες είναι απόρροια της έκκρισης μιας ορμόνης, της προγεστερόνης. Σκοπός της ορμόνης αυτής, μεταξύ άλλων, είναι να χαλαρώνει τις λείες μυϊκές ίνες του γαστρεντερικού σωλήνα για να επιτυγχάνεται η μέγιστη απορρόφηση των θρεπτικών συστατικών στο λεπτό έντερο. Αυτή η επιβράδυνση δυστυχώς δεν εστιάζεται  μόνο στο λεπτό έντερο αλλά κατά μήκος του πεπτικού σωλήνα με αποτέλεσμα να επηρεάζεται τόσο το παχύ έντερο προκαλώντας δυσκοιλιότητα όσο και ο κατώτατος οισοφαγικός σφιγκτήρας  δημιουργώντας καούρες. Η δυσκοιλιότητα αντιμετωπίζεται με εμπλουτισμό της δίαιτας με φυτικές ίνες (ψωμιά και δημητριακά ολικής, φρούτα και λαχανικά), αρκετό νερό και ήπια άσκηση, ενώ οι καούρες υποχωρούν με μικρά γεύματα και αποφυγή κατάκλισης αμέσως μετά το φαγητό. Επίσης τα τηγανιτά, τα λιπαρά, η σοκολάτα, τα πατατάκια, τα αναψυκτικά, οι όξινοι χυμοί φρούτων (πορτοκαλιού, λεμονιού, ντομάτας), τα καρυκεύματα, το τσιγάρο, το αλκοόλ και η μέντα θα πρέπει να αποφεύγονται ή να περιορίζονται στο ελάχιστο.

Το σημαντικότερο θρεπτικό στοιχείο σε μια εγκυμοσύνη είναι το φυλλικό οξύ. Πρόκειται για μια βιταμίνη του συμπλέγματος Β (Β9), που διαδραματίζει σπουδαίο ρόλο στην ανάπτυξη του εμβρύου. Η έλλειψη του μπορεί να προκαλέσει στο έμβρυο βλάβες που σχετίζονται με το νευρικό σύστημα και με τη σύνθεση του DNA. Το φυλλικό οξύ μπορούμε να το βρούμε στα πράσινα φυλλώδη λαχανικά όπως σπανάκι, λάχανο, μπρόκολο, κουνουπίδι, μαρούλι, στους ξηρούς καρπούς, στα όσπρια (ιδιαίτερα στη φάβα) στα αβγά, στα πορτοκάλια, στις μπανάνες και στα εμπλουτισμένα δημητριακά.

Κατά την 13η έως την 16η εβδομάδα δημιουργούνται  τα κύτταρα του εγκεφάλου, το νευρικό σύστημα,  και ο αμφιβληστροειδής χιτώνας  του ματιού του εμβρύου. Αυτά τα όργανα χρειάζονται τα απαραίτητα ω3 και ω6 λιπαρά οξέα για να δημιουργηθούν. Σ΄ αυτό το διάστημα εμπλούτισε την διατροφή σου με λιπαρά ψάρια, ξηρούς καρπούς, λιναρόσπορο, ελαιόλαδο και τρεύλα.

Ο σίδηρος πολλές φορές δίνεται συμπληρωματικά από την αρχή της κύησης μαζί με το φυλλικό οξύ αν οι αιματολογικές εξετάσεις δείξουν ότι χρειάζεται. Κατά το τελευταίο τρίμηνο της εγκυμοσύνης είναι απαραίτητο για όλες της μέλλουσες μητέρες διότι σ΄αυτό το διάστημα το έμβρυο αποθηκεύει στο συκώτι του σίδηρο τον οποίο θα χρησιμοποιήσει στο πρώτο εξάμηνο της ζωής του. Επειδή το γάλα της μητέρας είναι φτωχό σε σίδηρο (και δεν εμπλουτίζεται με σίδηρο κατά την διάρκεια του θηλασμού ακόμα και αν η μητέρα παίρνει συμπλήρωμα ή τρώει κάθε μέρα κρέας), θα πρέπει να φροντίσει μέσω της διατροφής της να «γεμίσει» τις αποθήκες σιδήρου του νεογνού όσο βρίσκεται ακόμα στην κοιλιά της. Αυτό επιτυγχάνεται κατά κύριο λόγο με κόκκινο κρέας, ψάρι, κοτόπουλο και κατά δεύτερον με σπανάκι, φακές, πατάτα με την φλούδα, αποξηραμένα φρούτα και εμπλουτισμένα δημητριακά, όλα τους συνδυασμένα με μια πηγή βιταμίνης C και σε ξεχωριστό γεύμα με τρόφιμα που περιέχουν ασβέστιο.

Έμφαση θα πρέπει να δοθεί στην πρόσληψη βιταμίνης D. Πλέον η αιματολογική εξέταση στην αρχή της κύησης για τα αποθέματα της βιταμίνης στο αίμα της μητέρας είναι απαραίτητη. Παρόλο που ζούμε σε μια χώρα με πάρα πολύ ήλιο φαίνεται ότι η πλειοψηφία δεν καταφέρνει να έχει επαρκή ποσότητα βιταμίνης D στο αίμα. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν φτάνει η ηλιακή ακτινοβολία στην επιφάνεια του σώματος όπως θα έπρεπε. Η κατάχρηση αντηλιακών, η μολυσμένη ατμόσφαιρα και η αιθαλομίχλη έχει επιτείνει το πρόβλημα της έλλειψης βιταμίνης D. Επιπλέον ο σύγχρονος τρόπος ζωής, μας βρίσκει συνεχώς κάτω από μια στέγη. Θα βγεις από το σπίτι, θα μπεις στο αυτοκίνητο, θα κατέβεις στο γραφείο για να ξαναμπείς στο αυτοκίνητο, να οδηγήσεις μέχρι το γυμναστήριο και να γυρίσεις ξανά στο σπίτι. Αναρωτήθηκες ποτέ πόσο σε έχει δει ο ήλιος σε όλη τη μέρα; Πόσο μάλλον όταν ως έγκυος πια προσπαθείς να αποφύγεις τις άσκοπες μετακινήσεις πιστεύοντας λανθασμένα ότι έτσι θα έχεις μια ευκολότερη κύηση. Τα χαμηλά επίπεδα βιταμίνης D σχετίζονται με επιπλοκές του παραθυροειδή αδένα στην μητέρα και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γεννηθεί ένα παιδί με έλλειψη σε βιταμίνη D. Παλαιότερα η βιταμίνη D ήταν γνωστή μόνο για τον καταλυτικό της ρόλο στην απορρόφηση του ασβεστίου και στην υγεία των οστών. Τα τελευταία χρόνια  η επιστημονική κοινότητα ανακάλυψε ότι ο ρόλος της είναι πολύ πιο σπουδαίος και σύνθετος.  Εκτός από ραχίτιδα στα παιδιά και οστεοπόρωση στους ενήλικες, η έλλειψη της μπορεί να σχετίζεται με διάφορα ήδη καρκίνου, με νεανικό διαβήτη, υπέρταση, καρδιαγγειακά νοσήματα και εύκολες λοιμώξεις του αναπνευστικού. Τα τρόφιμα που περιέχουν βιταμίνη D είναι πολύ λίγα. Θα την βρεις στον  κρόκο του αβγού, στα λιπαρά ψάρια, στα εμπλουτισμένα δημητριακά, στο συκώτι και στο μουρουνέλαιο. Τα δύο τελευταία όμως ως εγκυμονούσα δεν μπορείς να τα πάρεις επειδή εμπεριέχουν μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α, τόση που μπορεί να βλάψει το έμβρυο ενώ μέσα στα δημητριακά ενδέχεται να υπάρχουν μεγάλες ποσότητες σακχάρων. Επιπλέον τα λιπαρά ψάρια καλό θα ήταν να μην τα καταναλώνεις πάνω από 2 φορές την εβδομάδα διότι εμπεριέχουν ποσότητα υδραργύρου που επίσης είναι τοξικό για το έμβρυο. Φαίνεται ότι η έκθεση στην ηλιακή ακτινοβολία ή η συμπληρωματική χορήγηση της βιταμίνης είναι η πιο αξιόπιστες λύσεις για να καλύψεις τις ανάγκες σου.

Το συκώτι είναι η πλουσιότερη πηγή σιδήρου όμως όπως προανέφερα η μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α  που περιέχει είναι ασύμβατη με την φυσιολογική ανάπτυξη του εμβρύου γι’ αυτό το συκώτι θα πρέπει να αποφεύγεται καθ’ όλη την διάρκεια της κύησης. Τα ωμά αβγά και τα τρόφιμα που τα περιέχουν μέσα τους ωμά, όπως πχ η σπιτική μαγιονέζα, διάφορες σάλτσες και η πουτίγκα και τα μαλακά τυριά όπως είναι το  brie, το camembert  και το  blue cheese θα πρέπει επίσης  να αποφεύγονται. Τα φρέσκα  λαχανικά θα πρέπει να είναι πάντα πολύ καλά πλυμένα και όλα τα κρέατα να είναι πολύ καλά ψημένα, ιδιαίτερα τα πουλερικά. Τα μεγάλα ψάρια όπως είναι ο ξιφίας, ο καρχαρίας, το βασιλικό σκουμπρί, ο τόνος, η παλαμίδα και ο μεγάλος κολιός συσσωρεύουν υδράργυρο που είναι τοξικός για το έμβρυο. Τα ωμά και καπνιστά θαλασσινά, όπως το σούσι, και οστρακοειδή που δεν έχουν μαγειρευτεί ενδέχεται να περιέχουν λιστέρια, ένα επικίνδυνο βακτήριο γι’ αυτό θα πρέπει να αποκλείονται και αυτά από τη διατροφή της εγκύου.

Τέλος, είναι σημαντικό να ακολουθήσεις μια διατροφή περισσότερο ποιοτική και λιγότερο ποσοτική. Δεν θα έχει κανένα όφελος το παιδί σου αν τρώς για δύο. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αυξήσεις το βάρος σου. Τα κιλά που θα πρέπει να πάρεις κατά την διάρκεια της κύησης σχετίζονται με τον Δείκτη Μάζας Σώματος που είχες όταν έμεινες έγκυος. Για παράδειγμα, αν ξεκίνησες την κύηση με ΔΜΣ >30  (Παχύσαρκη) θα πρέπει να πάρεις μόνο 7 κιλά. Αν ξεκίνησες με ΔΜΣ 26-29 (υπέρβαρη) τότε το βάρος που θα πρέπει να πάρεις κυμαίνεται από 7 έως 12 κιλά. Αν ξεκίνησες με ΔΜΣ 20-25 (φυσιολογική) μπορείς να πάρεις 12 με 16 κιλά και τέλος αν ξεκίνησες την κύηση με ΔΜΣ<19 (ελλειποβαρής) θα πρέπει να πάρεις από 12 έως 18 κιλά.

  • Μου αρέσει 4

xsSnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Vasso_k είπε:

Καλώς σας βρήκα!! Δεν είμαι ακόμη μανούλα αλλά ελπίζω σύντομα να γινω!!!

Μπήκες στην σωστή παρέα και εύχομαι πολύ σύντομα να μας πείς τα ευχάριστα!!!!


Qshbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αρχικά να ρωτήσω αν έτυχε σε καποια  μανούλα τα συμπτώματα να ξεκινήσουν πριν καν υπάρξει καθυστέρηση... η απλά είναι ολ α παιχνίδια του μυαλού μου απ την ανυπομονησία???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...