Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Ειμαι εγκυος η οχι...συλληψη και γονιμες μερες


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Πρόσφατα έκανα ένα τεστ φαρμακείου (πιθανότητα βρίσκομαι στην εβδομάδα 9-10, μετά από την πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου, μετά από μια σχετικά κανονική περίοδο, αλλά με ελαφριά αιμορραγία).

Το αποτέλεσμα βγήκε "αχνά" θετικό (σύμφωνα με τις οδηγίες είναι θετικό) και πήγα την ίδια μέρα στον γυναικολόγο για εξετάσεις. Μου έκανε υπέρηχο και δεν είδε τίποτα, ούτε έμβρυο, ούτε σάκο...

Ο ίδιος απέρριψε την πιθανότητα εγκυμοσύνης και δεν με παρέπεμψε για β χοριακή.

Εκτός αυτού, έκανα και έναν έξτρα υπέρηχο σε άλλο ιατρείο και μου είπαν πως δεν είδαν κάτι...

Παρόλα αυτά, παρατηρώ εδώ και καιρό πως έχω πολλά συμπτώματα και δεν ξέρω που μπορεί να οφείλονται...

Σύμφωνα με τον κύκλο μου (πολύ σταθερός) θα έπρεπε να είχα κανονικά περίοδο στο διάστημα που έκανα το τεστ. Οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα.

Πιστεύετε πως θα πρέπει να κάνω μια χοριακή ούτως ή άλλως; ή οι υπέρηχοι είναι αρκετοί;..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 10k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Katerina800 είπε:

Καλησπέρα!

Πρόσφατα έκανα ένα τεστ φαρμακείου (πιθανότητα βρίσκομαι στην εβδομάδα 9-10, μετά από την πρώτη μέρα της τελευταίας μου περιόδου, μετά από μια σχετικά κανονική περίοδο, αλλά με ελαφριά αιμορραγία).

Το αποτέλεσμα βγήκε "αχνά" θετικό (σύμφωνα με τις οδηγίες είναι θετικό) και πήγα την ίδια μέρα στον γυναικολόγο για εξετάσεις. Μου έκανε υπέρηχο και δεν είδε τίποτα, ούτε έμβρυο, ούτε σάκο...

Ο ίδιος απέρριψε την πιθανότητα εγκυμοσύνης και δεν με παρέπεμψε για β χοριακή.

Εκτός αυτού, έκανα και έναν έξτρα υπέρηχο σε άλλο ιατρείο και μου είπαν πως δεν είδαν κάτι...

Παρόλα αυτά, παρατηρώ εδώ και καιρό πως έχω πολλά συμπτώματα και δεν ξέρω που μπορεί να οφείλονται...

Σύμφωνα με τον κύκλο μου (πολύ σταθερός) θα έπρεπε να είχα κανονικά περίοδο στο διάστημα που έκανα το τεστ. Οπότε σκέφτηκα ότι μπορεί να υπάρχει πιθανότητα.

Πιστεύετε πως θα πρέπει να κάνω μια χοριακή ούτως ή άλλως; ή οι υπέρηχοι είναι αρκετοί;..

 

ποτε εκανες δλδ τεστ;

για να δουν κτ στον υπερηχο θα πρεπει η χοριακη να ειναι πανω απο 1000,μετα τις 5εβδ,κ εκει βλεπεις μονο σακο αρχικα

αν ηταν η αρχη μιας εγκυμοσυνης,ισως να εβλεπε παχυ ενδομητριο

εσυ ειχες περιοδο τοτε,σωστα;εστω αιμορραγια,κ μικρη.αν ειδε κ λεπτο ενδομητριο,γι αυτο απερριψε την εγκυμοσυνη

δ εχω καταλαβει αν σε αυτες τις 10εβδ εχεις περιοδο κανονικα

τι συμπτωματα εχεις;

εφοσον ο κυκλος σου ειναι σταθερος,ο υπερηχος στις 6εβδ πχ θα εδειχνε.δ ξερω κατα ποσο μπορεις να το αμφισβιτησεις αυτο

κ γτ σκεφτεσαι την χοριακη.ανωμαλιες στον κυκλο ειτε λογω ιωσεων,ειτε ορμονικων συμβαινουν χωρις να ειναι κτ σοβαρο πολλες φορες

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, vikib said:

ποτε εκανες δλδ τεστ;

για να δουν κτ στον υπερηχο θα πρεπει η χοριακη να ειναι πανω απο 1000,μετα τις 5εβδ,κ εκει βλεπεις μονο σακο αρχικα

αν ηταν η αρχη μιας εγκυμοσυνης,ισως να εβλεπε παχυ ενδομητριο

εσυ ειχες περιοδο τοτε,σωστα;εστω αιμορραγια,κ μικρη.αν ειδε κ λεπτο ενδομητριο,γι αυτο απερριψε την εγκυμοσυνη

δ εχω καταλαβει αν σε αυτες τις 10εβδ εχεις περιοδο κανονικα

τι συμπτωματα εχεις;

εφοσον ο κυκλος σου ειναι σταθερος,ο υπερηχος στις 6εβδ πχ θα εδειχνε.δ ξερω κατα ποσο μπορεις να το αμφισβιτησεις αυτο

κ γτ σκεφτεσαι την χοριακη.ανωμαλιες στον κυκλο ειτε λογω ιωσεων,ειτε ορμονικων συμβαινουν χωρις να ειναι κτ σοβαρο πολλες φορες

Δεν έχω κάνει καθόλου χοριακή ως τώρα, οπότε εάν ακόμα μπορεί να βρεθεί τιμή πάνω από το "αρνητικό", που να επιβεβαιώνει ύπαρξη εγκυμοσύνης, ίσως ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Η αλήθεια είναι πως είχα κάτι σαν περίοδο, αλλά αφού τα συμπτώματα συνέχισαν, θεώρησα πως απλά ήταν κάποιου άλλου είδους αιμορραγία και όχι κάτι ανησυχητικό.

Έπειτα είχα επισκεφτεί και ένα δεύτερο ιατρείο για υπέρηχο και μου είπαν πως ούτε αυτοί είδαν σημάδια εγκυμοσύνης. (9-10 εβδομάδα μετά την περίοδο που έγινε πριν γίνει η σεξουαλική επαφή) <-- τότε έκανα και το τεστ.

Τα συμπτώματα μου είναι: πονοκέφαλος, αναγούλες, έντονο πρήξιμο με πόνους στην περιοχή της μήτρας, ευερέθιστο στήθος, σε κάποια φάση είχα και συχονουρία, πόνος κάτω στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Katerina800 είπε:

Δεν έχω κάνει καθόλου χοριακή ως τώρα, οπότε εάν ακόμα μπορεί να βρεθεί τιμή πάνω από το "αρνητικό", που να επιβεβαιώνει ύπαρξη εγκυμοσύνης, ίσως ξεκαθαρίσει τα πράγματα.

Η αλήθεια είναι πως είχα κάτι σαν περίοδο, αλλά αφού τα συμπτώματα συνέχισαν, θεώρησα πως απλά ήταν κάποιου άλλου είδους αιμορραγία και όχι κάτι ανησυχητικό.

Έπειτα είχα επισκεφτεί και ένα δεύτερο ιατρείο για υπέρηχο και μου είπαν πως ούτε αυτοί είδαν σημάδια εγκυμοσύνης. (9-10 εβδομάδα μετά την περίοδο που έγινε πριν γίνει η σεξουαλική επαφή) <-- τότε έκανα και το τεστ.

Τα συμπτώματα μου είναι: πονοκέφαλος, αναγούλες, έντονο πρήξιμο με πόνους στην περιοχή της μήτρας, ευερέθιστο στήθος, σε κάποια φάση είχα και συχονουρία, πόνος κάτω στη μέση.

9-10εβδ μετα την περιοδο,αν ειχες μεινει σε εκεινον τον κυκλο θα ειχε κτ φανει

απο τοτε εχεις αδιαθετησει ξανα,η μονο εκεινη την αιμορραγια που δ εισαι σιγουρη οτι ηταν περιοδος;

επειδη ειχες κανει υπερηχο,πιστευω οτι ηταν καποια ανωμαλια του κυκλου κ ηταν διαφορετικη η περιοδος σου

οσο για τα συμπτωματα,πολλες φορες μοιαζουν με κτ αλλο,η δινουμε παραπανω σημασια σε κτ που δ διναμε πριν

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, vikib said:

9-10εβδ μετα την περιοδο,αν ειχες μεινει σε εκεινον τον κυκλο θα ειχε κτ φανει

απο τοτε εχεις αδιαθετησει ξανα,η μονο εκεινη την αιμορραγια που δ εισαι σιγουρη οτι ηταν περιοδος;

επειδη ειχες κανει υπερηχο,πιστευω οτι ηταν καποια ανωμαλια του κυκλου κ ηταν διαφορετικη η περιοδος σου

οσο για τα συμπτωματα,πολλες φορες μοιαζουν με κτ αλλο,η δινουμε παραπανω σημασια σε κτ που δ διναμε πριν

Είχα ξαναδιαθετήσει περίπου 1,5 εβδομάδα μετά τη σεξουαλική επαφή, αλλά επειδή άρχισα να παρατηρώ συμπτώματα και επειδή η επόμενη περίοδος ήταν πολύ ελαφριά είπα να κάνω τεστ. κυρίως γιατί είχα ακούσει περίεργες περιπτώσεις που ενώ υπήρχε εγκυμοσύνη οι κοπέλες είχαν περίοδο και είπα να ελέγξω..

η εξέταση στον γιατρό έγινε μετά την ελαφριά περίοδο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Katerina800 είπε:

Είχα ξαναδιαθετήσει περίπου 1,5 εβδομάδα μετά τη σεξουαλική επαφή, αλλά επειδή άρχισα να παρατηρώ συμπτώματα και επειδή η επόμενη περίοδος ήταν πολύ ελαφριά είπα να κάνω τεστ. κυρίως γιατί είχα ακούσει περίεργες περιπτώσεις που ενώ υπήρχε εγκυμοσύνη οι κοπέλες είχαν περίοδο και είπα να ελέγξω..

η εξέταση στον γιατρό έγινε μετά την ελαφριά περίοδο..

δυσκολο.ηταν κ η επαφη αργα σχετικα

δ πιστευω με οσα εχεις πει να υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης

μια περιεργη περιοδος ηταν.αν οι επομενες ειναι οκ,δ ηταν κτ

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, vikib said:

δυσκολο.ηταν κ η επαφη αργα σχετικα

δ πιστευω με οσα εχεις πει να υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης

μια περιεργη περιοδος ηταν.αν οι επομενες ειναι οκ,δ ηταν κτ

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Θα περιμένω προς το παρόν να δω εάν ξεκινήσει ξανά καινούριος κύκλος και ίσως μιλήσουμε και με τον γιατρό μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κορίτσια , σας παρακολουθώ εδώ και καιρό . Και είπα να μοιραστώ μαζί σας τον προβληματισμό μου . 
Εδω και κάτι μήνες έχω περίοδο με κύκλο 28-32 μέρες . Και έχω πόνους περιοδου μια εβδομάδα πριν την περίοδο που κρατάνε μια μέρα . 
Να πω ότι έχω ήδη 2 παιδάκια . Πιάστηκα έγκυος και τις 2 φορές με μια μόνο επαφή σε τύχαια μέρα του κύκλου και επειδή έχωαρκετά χαμηλό βάρος σώματος είχα συμπτώματα πολύ νωρίς και θετικό τεστ μια εβδομάδα πριν την περίοδο . 
Τελευταια περίοδο είχα στις 17/6 και ελεύθερη επαφή με εξπερματωση εντός στην 10η μέρα του κύκλου . Την επόμενη είχα ραντεβού με τον γυναικολόγο για τυπικό ελεγχο . Είδαμε 2 ωοθηλακια έτοιμα να πέσουν σε περίπου 4-5 μέρες . 6/7 κόλλησα κάποια ίωση από τα παιδιά και είχα διάρροια . Από εκείνη την μέρα δεν έχω ηρεμίσει. Έχω τσιμπήματα αριστερά ,πόνο στη μέση .Έντονο φούσκωμα στην κοιλιά και επι τρεις μέρες έχω 2φορες εμετό το απόγευμα .έκανα τεστ σήμερα το πρωί το οποίο ήταν αρνητικό . Λέτε να με ταλαιπωρεί ακόμα η ίωση ; Ίσως μα είμαι έγκυος και να μην διχνει ακόμα ; Να πω ότι οι συνηθισμένοι πόνοι περιόδου που έχω κάθε μήνα 1 εβδομάδα πριν την περίοδο είναι άφαντοι . Μόνο κάτι εξάψεις έχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια μου επανέρχομαι και πάλι...έχω κάνει ήδη 3 φορές προσπάθεια.με femara και δεν είχα κάποιο αποτελεί..είπαμε με τον γιατρό να προσπαθήσουμε άλληια.αθτον τον μήνα και μετά α να κάνω ένα διάλειμμα μιας που θα έρθουν και οι διακοπές...στις 11/07 έκανα υπέρηχο είχα ένα μεγάλο ωοθηλακιο την ίδια μέρα έκανα ovitrelle και ήρθε σε επαφήε τον άντρου και στις 10/7 και στις 12/07.29η μέρα τώρα και ακόμη περίοδος δεν εχοετεδθει..να σημειώσω ότι έχω πολυκυστικες όχι με μεγάλη απόκλιση στις περιόδους μπυυπχ 30-32 μέρες και στους τελευταίους # κύκλους  είχε ρυθμιστεί στις 28 μέρες( με inofer και glucophage). Σήμερα το πρωί έκανα εμετό,έχω ενοχλήσει στην κοιλιά ,λίγα υγρά ...Λέτε να έχουμε ελπίδες για ένα μωρακι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 27/7/2022 at 7:31 ΜΜ, Ελενακι91 είπε:

Κορίτσια μου επανέρχομαι και πάλι...έχω κάνει ήδη 3 φορές προσπάθεια.με femara και δεν είχα κάποιο αποτελεί..είπαμε με τον γιατρό να προσπαθήσουμε άλληια.αθτον τον μήνα και μετά α να κάνω ένα διάλειμμα μιας που θα έρθουν και οι διακοπές...στις 11/07 έκανα υπέρηχο είχα ένα μεγάλο ωοθηλακιο την ίδια μέρα έκανα ovitrelle και ήρθε σε επαφήε τον άντρου και στις 10/7 και στις 12/07.29η μέρα τώρα και ακόμη περίοδος δεν εχοετεδθει..να σημειώσω ότι έχω πολυκυστικες όχι με μεγάλη απόκλιση στις περιόδους μπυυπχ 30-32 μέρες και στους τελευταίους # κύκλους  είχε ρυθμιστεί στις 28 μέρες( με inofer και glucophage). Σήμερα το πρωί έκανα εμετό,έχω ενοχλήσει στην κοιλιά ,λίγα υγρά ...Λέτε να έχουμε ελπίδες για ένα μωρακι;

Κορίτσια καλησπέρα,  27 Ιουλίου είχα περίοδο η οποία κράτησε 3 με 4 ημέρες , την 3η μέρα περιόδου είχα ελάχιστο αίμα που συνήθως έχω αρκετό,  και την 4η μέρα Τέλος..  (εμένα μου κρατάει 6 μερες η περίοδος. Και έχει Τώρα 2 μέρες μου έρχονται κόκκινα υγρά και κομμάτια αιματος, αλλά δεν είναι περίοδος..  Δεν περιμένω να έρθει ακόμα..  μίλησα με τη γυναικολόγο μου με μηνύματα και με ρωτησε αν πρόκειται για εγκυμοσύνη και της λέω δεν ξέρω,  και μετά μου είπε να πάω αύριο να κάνω μια χοριακη.

Λέτε να παίζει κάτι τετοιο;  Η Ούτε καν;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Katerina P. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,  27 Ιουλίου είχα περίοδο η οποία κράτησε 3 με 4 ημέρες , την 3η μέρα περιόδου είχα ελάχιστο αίμα που συνήθως έχω αρκετό,  και την 4η μέρα Τέλος..  (εμένα μου κρατάει 6 μερες η περίοδος. Και έχει Τώρα 2 μέρες μου έρχονται κόκκινα υγρά και κομμάτια αιματος, αλλά δεν είναι περίοδος..  Δεν περιμένω να έρθει ακόμα..  μίλησα με τη γυναικολόγο μου με μηνύματα και με ρωτησε αν πρόκειται για εγκυμοσύνη και της λέω δεν ξέρω,  και μετά μου είπε να πάω αύριο να κάνω μια χοριακη.

Λέτε να παίζει κάτι τετοιο;  Η Ούτε καν;

Γεια σου! Σε παρόμοια κατάσταση βρίσκομαι κι εγώ οπότε καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι.Ειχα και εγώ μια περίεργη περίοδο και λίγα καφε μέσα στον κύκλο..Έχεις γενικά αλλά συμπτώματα πέρα από το αίμα?Σίγουρα η χοριακη θα ξεδιαλύνει το τοπίο..Εγώ έχω πάρει ένα τέστ αλλά ακόμη δεν το έκανα..Πάντως υπάρχουν κοπέλες που είχαν δει αίμα και μετά θετικό τεστ/χοριακη..Καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω δεν παρατήρησα αλλά συμπτώματα γιατί δεν το είχα στο μυαλό μου για να προσπαθήσω να παρατηρήσω. Φοβάμαι μην είναι κάτι άλλο πέρα από εγκυμοσύνη. Ξέρω γω... μην έπαθα τίποτα..  να πάω αύριο να κάνω χοριακη ή απλό τεστ εγκυμοσύνης; 

Η γιατρός μου είπε να κάνω χοριακη μια και καλή για να είναι λογικά πιο αξιόπιστο 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina P. είπε:

Δεν ξέρω δεν παρατήρησα αλλά συμπτώματα γιατί δεν το είχα στο μυαλό μου για να προσπαθήσω να παρατηρήσω. Φοβάμαι μην είναι κάτι άλλο πέρα από εγκυμοσύνη. Ξέρω γω... μην έπαθα τίποτα..  να πάω αύριο να κάνω χοριακη ή απλό τεστ εγκυμοσύνης; 

Η γιατρός μου είπε να κάνω χοριακη μια και καλή για να είναι λογικά πιο αξιόπιστο 

χοριακη.ετσι ωστε αν βγει αρνητικη να σε δει ο γιατρος.μπορει να ειναι ενας μικρος πολυποδας,μια κυστη.δ ειναι κτ τραγικο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα έκανα απλό τεστ το πρωί και βγήκε αρνητικό.  Θα κάνω την Δευτέρα μια χοριακη για να το επιβεβαιωσω.  Μήπως είναι νωρίς για τεστ και χοριακη και να δειξουν κάτι λανθασμενο;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katerina P. είπε:

Τελικά σήμερα έκανα απλό τεστ το πρωί και βγήκε αρνητικό.  Θα κάνω την Δευτέρα μια χοριακη για να το επιβεβαιωσω.  Μήπως είναι νωρίς για τεστ και χοριακη και να δειξουν κάτι λανθασμενο;;

Αν έχεις μείνει από τον προηγούμενο κύκλο θα έδειχνε πιστεύω γιατί έχουν περάσει αρκετες μέρες..Η χοριακη βέβαια θα σου λύσει κάθε απορία και μπορείς να την κάνεις και άμεσα ,δεν χρειάζεται να περιμένεις την άλλη εβδομάδα..Αν από την άλλη μιλάμε για αυτόν τον κύκλο,θα σου έλεγα ότι είναι πάρα πολύ νωρίς και δεν θα δείξει κανένα τεστ ακόμη,ούτε καν η χοριακη..Αν κατάλαβα καλά περιμένεις τέλη Αυγούστου?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...