Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

      Μπράβο υπέροχα !!! Όλα καλα είναι μην ανησυχείς !!! Εγώ καλα αναμένω να περάσουν οι μέρες ! 

      Καλημέρα κοπέλα μου ! Εδώ στην αναμονή … περιμένω να περάσουν οι μέρες ! Εαυ όλα καλα Ε ;;; 

      Όλα καλά να πάνε εύχομαι! Με μια ζουμπουρλουδικη χοριακη!! 💕

Μανούλες Ιουνίου - Ιουλίου 2009


m4ril0u

Recommended Posts

επιτέλους, ο μικρός κοιμήθηκε! όταν τον αφήνω αρκετά στους γονείς μου μαθαίνει όλο αγκαλιά και δεν ξεκολλάει! η μαμά μου έχει λυσάξει να τον βάλει σε πρόγραμμα και τον κοιμίζει, τον ξυπνάει τον ταίζει με το ζόρι συγκεκριμένες ώρες. εγώ δε μπορώ έτσι ρε κορίτσια. το παιδί μια έτσι μια αλλιώς γίνεται νευρικό. τα χω πάρει!!!!!!

sorry που θα στο πω αλλά μήπως να εξηγήσεις στην μαμά σου ότι το παιδί δεν είναι ρομποτάκι...κάποια στιγμή θα δημιουργήσει από μόνο του το δικό του πρόγραμμα...αυτό είναι και το σωστό..το να κοιμίζεις,να ξυπνάς και να ταίζεις το μωρό με το ζόρι είναι απλά απαράδεκτο...εγώ πάντα σκέφτομαι "εμένα θα μου άρεσε να με ταίζουν με το ζόρι όταν εγώ δεν πεινάω?","θα μου άρεσε να με περιορίζουν στο πάρκο όταν εγώ θέλω να περπατήσω?" και κάπως έτσι λειτουργώ με το παιδί...δεν της κάνω κάτι που δεν θα μου άρεσε να μου κάνουν κι εμένα....φιλικά στα λέω πάντα και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις...:):)


MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 23,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • katerina26

    3392

  • anna_ath

    2130

  • fatsaki

    1775

  • Smouts

    1513

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Ελπιζω να μην αρχισετε απο τωρα να ανησυχειτε για περπατημα κλπ.

Μεχρι 15 μηνων ειναι φυσιολογικο να κανουν τα πρωτα βηματα, το καθε παιδι στη δικη του ωρα.

Ο δικος μου δε θελει με τιποτα να ειναι σε παρκο, κουνια και γενικα εγκλωβισμενος, μπουσουλαει για να φτασει οπου θελει, πιανεται, σηκωνεται και κανει πλαινα βηματα για να παει εκει που θελει και να αρπαξει ο,τι του γυαλιζει.

Με τη δεσποινα δεν ειχα τοσο αγχος, τωρα ψιλοτρελαινομαι γιατι παντου υπαρχουν παιχνιδια της δεσποινας που ειναι επικινδυνα για τον μικρο.

Παλαμακια κανει πολυ και γελαει, κουπεπε δεν κανει.

Παιδικο πηγε και τα νεα προς το παρον ειναι καλα.

Τρωει, παιζει στο πατωμα, χαμογελαει σε ολους και η δεσποινα ειναι απλως πανευτυχης που ειναι ο αδελφος της στο σχολειο.

Της κοπηκαν και τα νευρα και η γκρινια.

Τελικα ολη της η σκασιλα (που την πληρωνα εγω) ηταν γιατι εφευγε ενω ηθελε να ειναι με τον αδελφο της.


yey2p2.png BN4cp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κας μηπως εκλαιγε επειδη αυτη εφευγε γνωριζοντας οτι πισω μενει ο μπεμπης μονος του με τη μαμα;Και ξεροντας οτι η μαμα ασχολειται τωρα μονο με εκεινον;Ενω τωρα ησυχασε βλεποντας οτι και ο αδελφος της ειναι στην ιδια μοιρα με αυτην....:wink:

Επεξεργάστηκαν by αργ7

1v0n7ypa5y9lur77.png
Link to comment
Share on other sites

Είδες,Κασσιανή μου,όλα καλά..τώρα κι εσύ θα είσαι πιο ήρεμη και πιο χαλαρή,και τα παιδάκια σου θα παίζουν μαζί ευτυχισμένα και ο άντρας σου θα ξεκουραστεί καλύτερα.....ελπίζω να άρχισες να παίρνεις τα πάνω σου τώρα....

Όσο για τα "περπατήματα" είπαμε,το κάθε μωρό έχει τον ρυθμό του...εμάς κάνει κουπεπε,παλαμάκια,χορεύει,μας δίνει τα παιχνίδια της στο χέρι όταν της τα ζητήσουμε,της βάζουμε ψωμάκι σε ψίχουλα μπροστά της και το παίρνει με 2 δάχτυλα και το βάζει στο στόμα,τα κλασσικά μπουσουλάει,περπατάει,σκαρφαλώνει κλπ....θεωρώ ότι έχουμε πολύ καλή κινητική και ψυχική ανάπτυξη....


MRIip3.png

xnmwp3.png

Link to comment
Share on other sites

sorry που θα στο πω αλλά μήπως να εξηγήσεις στην μαμά σου ότι το παιδί δεν είναι ρομποτάκι...κάποια στιγμή θα δημιουργήσει από μόνο του το δικό του πρόγραμμα...αυτό είναι και το σωστό..το να κοιμίζεις,να ξυπνάς και να ταίζεις το μωρό με το ζόρι είναι απλά απαράδεκτο...εγώ πάντα σκέφτομαι "εμένα θα μου άρεσε να με ταίζουν με το ζόρι όταν εγώ δεν πεινάω?","θα μου άρεσε να με περιορίζουν στο πάρκο όταν εγώ θέλω να περπατήσω?" και κάπως έτσι λειτουργώ με το παιδί...δεν της κάνω κάτι που δεν θα μου άρεσε να μου κάνουν κι εμένα....φιλικά στα λέω πάντα και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις...:):)[/quote

καθόλου δε σε παρεξηγώ! συμφωνώ απόλυτα! πώς να το εξηγήσω όμως δεν καταλαβαίνει! όλο μαλώνουμε! όσο είναι μαζί μου το μωρό ακολουθεί τα δικά του ωράρια και όταν τον κρατάει προσπαθεί με το έτσι θέλω να του βάλει πρόγραμμα! σήμερα ο μικρός είναι όλο νεύρα!ποιός όμως ακούει???κανείς!


HZBPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το θέμα προγράματος μωρού είμαι στα πρόθυρα να τσακωθώ με την πεθερά μου....το θέμα έχει ως εξής....η μικρή τρώει βραδυνό γύρω στις 9-9:30 κ κοιμάται μετά μέχρι το πρωί...έχει τύχει να την δει η πεθερά μου που κατα τις 8:30 να χασμουριέται κ να γκρινιάζει κ μου λέει να τη βάλω για ύπνο...κ της λέω όχι γιατί μετά θα ξυπνήσει μέσα στο βράδυ κ μου απαντάει ότι τυρανάω το παιδί επειδή χασμουριέται κ δεν το βάζω για ύπνο....Εντωμεταξύ η μικρή δεν τρώει κιόλας πριν περάσουν 3-3,5 ώρες από το προηγούμενο γεύμα οπότε ούτε να την αφήσω νηστική να κοιμηθεί γίνεται ούτε να περιμένω να ξυπνήσει στις 5 τα χαράματα για να φάει....κάνω υπομονή παίζουμε με τα αγαπημένα της παιχνίδια κ κοιμάται την προγραματισμένη ώρα της κ ήμαστε όλοι μια χαρά! Νευρική δεν είναι καθόλου ίσα ίσα που αν της χαλάσω το πρόγραμμα μεταμορφώνεται σε τερατάκι....Δεν θα την αφήσω να κοιμηθεί στις 2 ενώ είναι να φάει στις 2:30 και θα την ξυπνήσω στις 5:30(για να φάει απογευματινό αφού κοιμάται από τις 3).....Είμαι λοιπόν υπερ του προγράμματος στα παιδιά γιατί αν δεν τους μάθει κάποιος ότι το βράδυ που κοιμούνται η μαμά κ ο μπαμπάς πρέπει να κοιμούνται κ αυτα δεν θα το μάθουν μόνα τους....κ το ίδιο ισχύει κ με τις ώρες φαγητού....:)


sjCrp3.pngUhiNp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι υπερ του προγραμματος, αλλα νομιζω οτι πρεπει να ακολουθουμε και τους ρυθμους του παιδιου. Εμεις εχουμε στανταρ ωρες πανω κατω που τρωει, κοιμαται κλπ., αλλα μερικα παιδια δεν το θελουν ετσι και ειναι καλυτερα χωρις καποιο ιδιαιτερο προγραμμα. Ευτυχως εμας παει μια χαρα, και ειμαστε ολοι πολύ καλα και απο υπνο και απο διαθεση.

Αλλα και μενα η μανα μου ρε παιδια, οτι θελει κανει, δεν πα να λεω γω. Αφου προχτες μου λεει, αχ τι κριμα που δουλευω και θα παει παιδικο σταθμο το παιδι, και της απαντησα, οτι και να μην δουλευε, παλι παιδικο σταθμο θα πηγαινε. Δεν θα της την αφηνα.

Ασε που μου λεει, μην αφηνεις το παιδι να μπουσουλησει, γιατι θα αργησει να περπατησει. Και της λεω ε και? Θα δειξει οτι ειναι εξυπνοτερο αν περπατησει ενα μηνα νωριτερα? Τι κολληματα ειναι αυτα?

Εμας η μικρη μπουσουλαει κανονικα και γρηγορα γρηγορα, πιανεται και σηκωνεται, κανει βηματακια σιγα σιγα πιασμενη ειτε απο επιπλα ειτε απο εμας.

Απο δοντια οπως ειπα και προχτες ουτε δειγμα ακομα.

Σημερα εφαγε φακες πρωτη φορα και της αρεσανε πολυ. Ευτυχως δεν μου εχει βγαλει την πιστη με το φαι το πουλακι μου.


4Rnfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Τι κάνετε?Εγώ ψιλοτρέχω με τη μικρή.Σήμερα ήθελα να κάνω κάτι εξωτερικές δουλειές αλλά δεν πρόλαβα να βγώ γιατί ήμουν όλη μέρα στην κουζίνα.Είχα΄πάρει χθες απο τη λαική φράουλες και είπα να κάνω μαρμελάδα.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά πρέπει να μου πέτυχε,μετά να μαγειρέψω για τη μικρή και μετά να φτιάξω και το δικό μας φαγητό,πέρασε η ώρα.Είχαμε και κολυμβητήριο σήμερα και πριν απο λίγο γυρίσαμε και η μικρή βέβαια έχει ξεραθεί στον ύπνο.Πήρα 6 πακέτα pampers active-fit αυτά που παίρνω πάντα και ανοίγοντας σήμερα το ένα πακέτο είχε μέσα ενα χαρτάκι που έγραφε οτι μερικές φορές αντικαθιστούνε το τωρινό προιόν με ενα άλλο και καλά να το δοκιμάσουμε και να τους πούμε τη γνώμη μας.Είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό ενα σχόλιο στο troktiko και τώρα είδα οτι έτυχε και σε μένα.Και η αναγνώστρια που το είχε γράψει μάλιστα έκανε παράπονα γιατί η pampers να κοροιδεύει και με το έτσι θέλω να πλασάρει στους γονείς αυτό το νέο προιόν?Και είχε και δίκιο.Ούτε εμένα μου άρεσε αυτό που είδα.Και στο κάτω-κάτω ακόμα κι'έτσι να θέλουν να κάνουν γιατί πρέπει όλο το πακέτο να είναι νέο προιόν και όχι μερικά pampers?


SI5Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Τι κάνετε?Εγώ ψιλοτρέχω με τη μικρή.Σήμερα ήθελα να κάνω κάτι εξωτερικές δουλειές αλλά δεν πρόλαβα να βγώ γιατί ήμουν όλη μέρα στην κουζίνα.Είχα΄πάρει χθες απο τη λαική φράουλες και είπα να κάνω μαρμελάδα.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά πρέπει να μου πέτυχε,μετά να μαγειρέψω για τη μικρή και μετά να φτιάξω και το δικό μας φαγητό,πέρασε η ώρα.Είχαμε και κολυμβητήριο σήμερα και πριν απο λίγο γυρίσαμε και η μικρή βέβαια έχει ξεραθεί στον ύπνο.Πήρα 6 πακέτα pampers active-fit αυτά που παίρνω πάντα και ανοίγοντας σήμερα το ένα πακέτο είχε μέσα ενα χαρτάκι που έγραφε οτι μερικές φορές αντικαθιστούνε το τωρινό προιόν με ενα άλλο και καλά να το δοκιμάσουμε και να τους πούμε τη γνώμη μας.Είχα διαβάσει πριν λίγο καιρό ενα σχόλιο στο troktiko και τώρα είδα οτι έτυχε και σε μένα.Και η αναγνώστρια που το είχε γράψει μάλιστα έκανε παράπονα γιατί η pampers να κοροιδεύει και με το έτσι θέλω να πλασάρει στους γονείς αυτό το νέο προιόν?Και είχε και δίκιο.Ούτε εμένα μου άρεσε αυτό που είδα.Και στο κάτω-κάτω ακόμα κι'έτσι να θέλουν να κάνουν γιατί πρέπει όλο το πακέτο να είναι νέο προιόν και όχι μερικά pampers?

γεια σας κι απο μενα!!!

μμμ μαρμελαδα φραουλα

τι δοση εβαλες? ζαχαρης κ φραουλας?

προπερσυ ειχα κανει κ εγινε υπεροχη

περσυ με την κοιλια στο στομα εκανα κερασι

εμενα δεν μου αρεσε αλλα αρεσε στον αντρα μου...:tongue::tongue:

φετος μου υποσχεθηκε να παμε στην Κατερινη να παρουμε απο κατι γνωστους που εχουν θερμικηπια

ελπιζω να τρωει κ ο μικρος μου μεχρι τον χειμωνα!!!


as1cEZlx03-1110MjQyZHwwMDA2NDk1ZHxvIG5pa29sYXMgbW91ISEhISE.gif

το αγορακι μου!!!!! ο ερωτας μου!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα!!!

μμμ μαρμελαδα φραουλα

τι δοση εβαλες? ζαχαρης κ φραουλας?

προπερσυ ειχα κανει κ εγινε υπεροχη

περσυ με την κοιλια στο στομα εκανα κερασι

εμενα δεν μου αρεσε αλλα αρεσε στον αντρα μου...:tongue::tongue:

φετος μου υποσχεθηκε να παμε στην Κατερινη να παρουμε απο κατι γνωστους που εχουν θερμικηπια

ελπιζω να τρωει κ ο μικρος μου μεχρι τον χειμωνα!!!

Mπράβο κορίτσια!! Χαρά στην όρεξή σας!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol:


0b1qp2.pngPaB8p3.png

qjfzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν Βατραχάκι πανεύκολη συνταγή.

1 kg φράουλες

1 kg ζάχαρη

1 λεμόνι στυμένο.

Βράζουμε τις φράουλες με τη ζάχαρη για ΄40 λεπτά περίπου και λίγο πριν βγάλουμε απο τη φωτιά ρίχνουμε το λεμόνι.Εγώ έβαλα 700 γρ ζάχαρη γιατί δεν μου αρέσουν τα πολύ γλυκά.Α!Και αποστειρώνουμε και το γυάλινο βάζο που θα τη βάλουμε.


SI5Yp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!!

σασ εχασα...εδω και 2 μερεσ δεν ειχα νετ και δεν μπορουσα να μαθω νεα σασ..

Αχ βρε Ειρηνάκι,πολύ μου άρεσε που είπες πάλι για τις "πεταλουδίτσες" στην κοιλίτσα....φαντάζομαι όσες φορές και να το νιώσεις πάλι ανεπανάληπτο είναι,ε??

ναι μπιζελακι ειναι φοβερο συναισθημα!!!!

Σημερα πηγα τον ντρουλη μου πρωτη μερα στον παιδικο.

Ενθουσιαστηκε με τα παιδακια και χαμογελουσε στις δασκαλες.

Εγω παντως ημουν ντιπ καταντιπ βουρκωμενη και ηθελα να τον παρω αγκαλια, να σταματησω να δουλευω και να παμε σπιτι μας:(

Ειχαν παρασταση καραγκιοζη και την ειδα κι εγω γιατι η κορη μου ενθουσιαστηκε που ημουν εκει και ουτε λογος να φυγω.

καλη αρχη του ντρουλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κας μηπως εκλαιγε επειδη αυτη εφευγε γνωριζοντας οτι πισω μενει ο μπεμπης μονος του με τη μαμα;Και ξεροντας οτι η μαμα ασχολειται τωρα μονο με εκεινον;Ενω τωρα ησυχασε βλεποντας οτι και ο αδελφος της ειναι στην ιδια μοιρα με αυτην....:wink:

μολισ τωρα αυτο πηγα να πω κι εγω...:rolleyes:

εγω παλι απο το πρωι εχω ξεθεωθει στισ δουλειεσ,εφτιαξα και μια πορτοκαλοπιτα γιατι περιμενω επισκεψεισ...

κ μεσα σε ολα εχω εναν πονοκεφαλο πολυ δυνατο απο χτεσ!!:(


DnfMp3.pngqTarp3.png

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως την ειχα κανει κι εγω λιγοτερη ζαχαρη γιατι δεν μου αρεσει πολυ γλυκια!!!!!

αφριζε οταν εβραζε? τι κανεις? εγω ειχα κανει χαλια τα ματια της κουζινας:(:(

τα βαζα ομως δεν τα αποστειρωσα:rolleyes::rolleyes: πως? με νερο ζεστο?

να κατεβασω τον αποστειρωτη του μπεμπη?!?!?!?!?


as1cEZlx03-1110MjQyZHwwMDA2NDk1ZHxvIG5pa29sYXMgbW91ISEhISE.gif

το αγορακι μου!!!!! ο ερωτας μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη κάτσε ήσυχη και άσε τις πολλές δουλειές....είσαι έγκυος...το ξέχασες?:tongue::tongue::tongue:

Τα βάζα τα αποστειρώνουμε ως εξής:

Βάζουμε τα βάζα όρθια μέσα σε ταψί (χωρίς το καπάκι) και γεμίζουμε το ταψί μέχρι την μέση με νερό, τα ψήνουμε για 1 ώρα στους 150 βαθμούς.

Μόλις τα βγάλουμε όπως είναι καυτά τα γεμίζουμε με την ζεστή μαρμελάδα.

Τα καπάκια τα βράζουμε για 10 λεπτά και τα σκουπίζουμε καλά.

Προσοχή να μην μπει νερό μέσα στα βάζα.

Μετά κάνουμε κονσερβοποίηση, δηλαδή:

αφού γεμίσουμε τα βάζα τα κλείνουμε καλά με το καπάκι και τα γυρνάμε ανάποδα για να φύγει ο αέρας.

Αν θέλετε μπορείτε εναλλακτικά να τα πλύνετε στο πλυντήριο των πιάτων σε υψηλή θερμοκρασία και τα γεμίζετε πάλι καυτά...μετά κονσερβοποίηση.

Καλή επιτυχία κορίτσια:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσάρες....σήμερα πολύ υγρασία εδώ και δεν μπορέσαμε να πάμε πουθενά...ήρθε και κατσικώθηκε και η πεθερά εδώ να δει την μικρή και δεν λέει να φύγει σε λίγο 3ωρο κλείνουμε...ο άντρας μου είναι στο νοσοκομείο με τον μπαμπά του και αυτή είπε να ανέβει να δει την μπέμπα πρώτη φορά στα χρονικά

μην ανησυχείτε κι εμένα δεν αρκουδεύει απλά στέκεται όρθια...όλα στην ώρα τους...

Άννα ελπίζω να μην σας κρατήσουν τα χρήματα αν και δεν νομίζω αλλά ελπίζω να βρείτε εισητήρια και να κάνετε το ταξιδάκι που θέλετε στην Γερμανία ελπίζω και τα πράγματα να πάνε καλύτερα στην δουλειά του άντρα σου

σας αφήνω βλέπω και τα μυστικά...φιλάκια


nAcmp3.png

uZRep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...