Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Δε κατάλαβα πως υπολόγισε τις  βδομάδες....πως υπολογίζονται??? Η γιατρός τι σας είπε?πόσες μέρες να μείνει σπίτι??? Ότι πει η γιατρός!!!!! Αααα 30/5 ξανά!!!! Αντε με το καλό!!! Τι ωραία!!! Εσύ μπορείς να πάρεις ηρεμιστικά τυχερέ...εμείς απαγορεύεται 😄😄

      Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι η οδηγηση που ειναι 1 πήγαινε 1 έλα και έχει λακουβες. Όλη η Ελλάδα μια λακουβα!!!

      Ευτυχώς!!! Στις ηλεκτρονικές αγορές μπορείς να το κάνεις. Λογικό να μην ξέρεις ποιες να πάρεις...προσπαθείς για το καλύτερο...πόσα να γνωρίζουμε πχια!😁

      Καλά ναι, έχουμε μερικούς δρόμους στις λακούβες μας γενικά στην Ελλάδα..

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, dimitroula30 είπε:

Κορίτσια απο χθες βράδυ νιώθω πόνο στη μέση που φτανει μέχρι κάτω στο ποδι , εκανα ομως δουλειές και Κουράστηκα.λετε να είναι απο αυτό; με πονά ε επισης και οι προσαγωγοι μου

Περαστικά σου βρε κορίτσι, σε καταλαβαίνω, έχεις κουραστεί, είσαι και στην τελική ευθεία, λογικό είναι να πονάμε παντού πλέον... απλά δώσε σημασία στα σημάδια, μην είναι τίποτα άλλο και νομίζεις ότι είναι από την κούραση.. έτσι στον γιό μου είχα πάθει, ένας συνδυασμός κούρασης και συσπάσεων,πρωταρα και γω δεν ήξερα,και τελικά έφτασα να έχω διαστολή και να ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού πριν την αναμενόμενη ημερομηνία... αλλά όπως και να χει εσύ δεν πρέπει να ανησυχείς τόσο, είσαι στον μήνα σου ε; ξεκουράσου βέβαια, ότι έγινε, έγινε τώρα..

7 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημερα κοριτσια!!εμεις ειμαστε παλι αρρωστοι οικογενειακως!! Η μικρη μου πολυ πυρετο και βηχα, ο αντρας μου συναχι κι εγω απο μερες ενα μπουκωμα που δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι απο την εγκυμοσυνη ή ειναι κρυωμα... το θεμα ειναι οτι ειμαι παλι μονη μου με τη μικρη η οποια εχει πυρετο και θελει ολο αγκαλιτσα!

Πω πω το χειρότερο μου!!! Περαστικά στο παιδάκι σου πάντως.αν επιτρέπεται τί δουλειά κάνει ο άντρας σου; γιατί πολύ συχνά μας λες ότι είσαι πάλι μόνη σου.. και είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό.. και γω πολλές ώρες της ημέρας είμαι μόνη με τα παιδιά, πολύ κουραστικό και μονότονο όλο αυτό και ειδικά όταν είσαι και έγκυος εκεί περνάς και τα όρια σου πολλές φορές..

  • Μου αρέσει 2

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 27 λεπτά , november rain είπε:

Περαστικά σου βρε κορίτσι, σε καταλαβαίνω, έχεις κουραστεί, είσαι και στην τελική ευθεία, λογικό είναι να πονάμε παντού πλέον... απλά δώσε σημασία στα σημάδια, μην είναι τίποτα άλλο και νομίζεις ότι είναι από την κούραση.. έτσι στον γιό μου είχα πάθει, ένας συνδυασμός κούρασης και συσπάσεων,πρωταρα και γω δεν ήξερα,και τελικά έφτασα να έχω διαστολή και να ξεκινάει η διαδικασία του τοκετού πριν την αναμενόμενη ημερομηνία... αλλά όπως και να χει εσύ δεν πρέπει να ανησυχείς τόσο, είσαι στον μήνα σου ε; ξεκουράσου βέβαια, ότι έγινε, έγινε τώρα..

Πω πω το χειρότερο μου!!! Περαστικά στο παιδάκι σου πάντως.αν επιτρέπεται τί δουλειά κάνει ο άντρας σου; γιατί πολύ συχνά μας λες ότι είσαι πάλι μόνη σου.. και είναι πολύ ψυχοφθόρο όλο αυτό.. και γω πολλές ώρες της ημέρας είμαι μόνη με τα παιδιά, πολύ κουραστικό και μονότονο όλο αυτό και ειδικά όταν είσαι και έγκυος εκεί περνάς και τα όρια σου πολλές φορές..

Ο αντρας μου ειναι παιδοχειρουργος και τα ωραρια του ειναι αντιστοιχα με αυτα ενος γυναικολογου για να καταλαβεις... οταν βαζει χειρουργειο ειναι στο νοσοκομειο πρωι απογευμα μεχρι να παρει εξιτηριο το παιδι συν τις εφημεριες συν το ιατρειο... αυτες τις ημερες ομως εκατσε να λειπουν και ολοι που θα μπορουσαν να βοηθησουν! Η μαμα μου και η αδερφη μου λειπουν και η πεθερα μου κραταει το αλλο της εγγονι που εχει coxsacki και δεν κανει να ερθει καθολου σε επαφη μαζι μας!!! Ετσι ξεμεινα μονη....

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με έχει Πιάσει μια αγωνια και ενα αγχος μηπως και δεν καταλάβω ποτε θα φτανει η ωρα. Νιώθω κάτι μικρα πονάκια περιόδου Αλλά μπορεί να είναι και απο την πιασμενη μου μέση. Σιδέρωνα δυο ώρες και μολις καθισα. Εαν ξεκινήσουν οι πόνοι θα πρέπει να εχω και συσπάσεις; θα το καταλάβω ρε κορίτσια;

  • Μου αρέσει 1

HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

@dimitroula30 νιωθω ετσι ακριβώς! Προχθες ημουν στον καρδιοτοκογράφο και μου λενε οι μαιες.."εχετε συσπάσεις..τις αισθάνεστε? " και λέω οχι..τις αισθανόμουν λιγο τα βραδια..αλλά σήμερα το βράδυ εχω πολλές και συχνές και μαλιστα με πόνο..εχω πάρει κινητό διπλα να τις χρονομετράω όπως είπε και η @CME2205! Αλλά και πάλι...δεν ξερω τι να κάνω! 

  • Μου αρέσει 1

gLKFp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Biscottinomum εφόσον αισθάνεσαι τις συσπάσεις μάλλον η μπισκοτινα σου έρχεται!!! Χρονιμετρησε λοιπον και αναλογα πράττεις. Εμενα με πονάει ο προσαγωγούς μου δεξια η μέση και η λεκάνη. Συσπάσεις δεν έχω. Δεν νιώθω τουλαχιστον. Ο μπεμπης κλωτσαει. πιστεύω πως ποναω επειδή ανοιγει η λεκάνη και προετοιμάζεται το σώμα. 


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@CME2205περαστικα σας κοριτσακι μου κ υπομονη.

@dimitroula30κ εγω το ιδιο αγχος εχω αλλα ολοι μου λενε οτι οταν ερθει η ωρα θα το καταλαβω.κ εγω στον καρδιοτοκογραφο ειχα ακανονιστες συσπασεις μου το ειπε ο γιατρος γτ εγω δεν τις καταλαβαινω.ποναω κ στους προσαγωγους αλλα αυτο το παθαινω απο τον 5ο μηνα, η μεση μου με ποναει οταν κουραζομαι.το αυχενικο μου ομως με πεθαινει καθε βραδυ.κ αυπνιεεεεεες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

@dimitroula30 @Μανιταρι Μαγικοπιστέψτε με θα το καταλάβετε όταν θα έρθει.. πάντως οι ακανόνιστες συσπάσεις δεν είναι ενδεικτικές τοκετού. Την προηγούμενη εβδομάδα που έκανα το ντόπλερ είπα στο γιατρό ότι έχω πολλές συσπάσεις και φοβάμαι ότι θα γεννήσω νωρίτερα αλλά μου είπε πως δεν σημαίνει κάτι, μπορεί να έχεις συσπάσεις πολύ καιρό χωρίς να γεννάς. Πάντως οι συσπάσεις και τα πονάκια που έχω τώρα που τα νιώθω καθημερινά και κυρίως όταν κουράζομαι δεν έχουν καμία σχέση με τους πόνους της γέννας. Αυτοί έχουν πολύ διαφορετική αίσθηση.

Αφήστε τι έπαθα χθες!! Σας είπα ότι η μικρή είναι άρρωστη, ε λοιπόν χθες μου έκανε τέτοιο χουνέρι που δεν μου το έχει κάνει ούτε βρέφος! Πήγε αργά για ύπνο γιατί προσπαθούσα να την πείσω να πιει λίγο γάλα ή έστω λίγο νερό γιατί δεν είχε φάει και δεν είχε πιει τίποτα όλη μέρα. Στις 11.30 την έβαλα για ύπνο, κοιμήθηκε μία ώρα και μετά ξύπνησε ουρλιάζοντας. Δεν είχε πυρετό ή κάτι άλλο, απλά ήθελε να την έχω αγκαλιά. Την είχα λοιπόν αγκαλιά στην καρέκλα, την έπαιρνε ο ύπνος, με το που πήγαινα να την βάλω στην κούνια χάλαγε τον κόσμο! Έκανε σαν να τη σφάζουν! Δοκίμασα τα πάντα! Τελικά την έβαλα στο κρεβάτι μαζί μου, όπου ξεράθηκε κατευθείαν, όμως δεν ήθελα να την αφήσω να κοιμηθεί εκεί. Πρώτον γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν θέλω να μάθει πως υπάρχει τέτοια επιλογή και δεύτερον γιατί φοβόμουν μην τη χτυπήσω, αφού κάνω πολύ ανήσυχο ύπνο και θέλω γερανό να γυρίσω πλευρό!. Για να μη σας τα πολυλογώ, με χίλια βάσανα κατάφερα να την πείσω να μπει στην κούνια της αλλά δεν με άφηνε να φύγω από το δωμάτιό της! Κοιμόταν και με το που πήγαινα να φύγω έβαζε τα κλάματα! Προσπαθούσα να φύγω σαν τον Τομ Κρουζ στις επικίνδυνες αποστολές αλλά με καταλάβαινε! Τελικά τα κατάφερα στις 4.30 το πρωι, μετά από 4 ώρες ταλαιπωρίας!!! 

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσακια πως ειστε σημερα;;εγω παλι παλεψα πολυυυυ για να κοιμηθω η αληθεια ειναι.ευτυχως οταν με παιρνει επιτελους ο υπνος κοιμαμαι σχετικα καλα κ μεχρι το μεσιμερι.

@CME2205τι τραβηξες βρε κοπελα μου κ εσυ;μαλον η μικρη καταλαβαινει οτι ερχεται το αδερφακι κ θα χασει την αποκλειστικοτητα κ κοιταει να την εχει οσο μπορει τωρα!κουραγιοοοο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο και η μικρή μου έχει κι αυτή coksacki! Δεν είναι τίποτα αλλά ταλαιπωρείται γιατί έχει κάνει φουσκάλες στο λαιμό και δεν μπορεί να φάει. Με μάλωσε όμως η παιδίατρος γιατί κι εγώ δεν προσέχω. Μου είπε πως σε αυτή τη φάση όσο γίνεται να αποφεύγω τους κλειστούς χώρους με παιδιά γιατί αν κολλήσω κάτι και γεννηθεί το μωρό κινδυνεύει να το κολλήσει άμεσα και αυτό! Γιαυτό κορίτσια μου να προσέχεται κι εσείς όσο γίνεται!

  • Λυπημένη/-ος 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , CME2205 είπε:

Μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο και η μικρή μου έχει κι αυτή coksacki! Δεν είναι τίποτα αλλά ταλαιπωρείται γιατί έχει κάνει φουσκάλες στο λαιμό και δεν μπορεί να φάει. Με μάλωσε όμως η παιδίατρος γιατί κι εγώ δεν προσέχω. Μου είπε πως σε αυτή τη φάση όσο γίνεται να αποφεύγω τους κλειστούς χώρους με παιδιά γιατί αν κολλήσω κάτι και γεννηθεί το μωρό κινδυνεύει να το κολλήσει άμεσα και αυτό! Γιαυτό κορίτσια μου να προσέχεται κι εσείς όσο γίνεται!

Κρίμα η καημένη, περαστικά στο παιδάκι σου.και ο Θεός να βάλει το χέρι του μην κολλήσεις και σύ..

Αυτό είναι κάτι που τρέμω κορίτσια... δεν με πειράζει αν δεν εδραιωθεί ο θηλασμός ή ότιδηποτε άλλο, αυτό με τις ιώσεις φοβάμαι πιο πολύ, μην αρρωστήσει το βρεφακι και μετά θέλουμε νοσοκομείο.3γνωστες μου το έχουν βιώσει πέρυσι αυτό και τις κρατάνε 15-20 μέρες μέσα...

  • Μου αρέσει 1

BA6wp2.png

NXc7p2.png

u26tp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, november rain είπε:

Κρίμα η καημένη, περαστικά στο παιδάκι σου.και ο Θεός να βάλει το χέρι του μην κολλήσεις και σύ..

Αυτό είναι κάτι που τρέμω κορίτσια... δεν με πειράζει αν δεν εδραιωθεί ο θηλασμός ή ότιδηποτε άλλο, αυτό με τις ιώσεις φοβάμαι πιο πολύ, μην αρρωστήσει το βρεφακι και μετά θέλουμε νοσοκομείο.3γνωστες μου το έχουν βιώσει πέρυσι αυτό και τις κρατάνε 15-20 μέρες μέσα...

Κι εμενα φιλης μου το μωρο 20 ημερων επαθε κοκκυτη που τον κολλησε απο τη μητερα της!! Η γυναικα ειχε μονο εναν ξηρο βηχα και τελικα ηταν κοκκυτης! Κι εμενα πιο πολυ με ανησυχει οτι καποιες ιωσεις αλλιως φαινονται στους ενηλικες και αλλιως εκδηλωνονται στα παιδια! Πριν απο λιγο τσακωθηκα με την αδερφη μου γιατι της ελεγα οτι οταν ερθει το μωρο για το πρωτο 3μηνο και τα 2 μου παιδια δεν θα ερχονται σε επαφη σε κλειστο χωρο με παιδια που πανε σχολειο. Μου ελεγε οτι ειμαι υπερβολικη και η κορη μου θα παθει ψυχολογικα που δεν θα την αφηνω για 3 μηνες να βλεπει τις ξαδερφες της!!!!


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

@CME2205 περαστικά στην μικρουλα Σου είναι σε έξαρση φέτος απ οτι γνωρίζω!! Εγώ κοριτσια σήμερα ήμουν όλη μέρα στο ποδι και πάλι τωρα το βράδυ νιώθω πονο στη μέση και χαμηλά στην κοιλιά. Έχω κανονικα συμπτωματα περιοδου.η γιατρος μου μου είπε οτι είναι φυσιολογικά. Να ξεκουραστω λιγάκι και βλέπουμε.


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εγώ χτες γέννησα....το μωράκι μου είναι στην θερμοκοιτιδα...πριν 20 μέρες ήταν 2200 στον υπέρηχο κ γεννήθηκε 2200 χτες...δεν καταλαβαίνω τέτοια απόκλιση....ευτυχως μου έκανε καισαρικη γιατι το κοριτσι μου είχε τριπλή περιτυλιξη μωρου κ το ανακαλύψαμε μόλις την είδαμε.. .Από εκεί λοιπόν που ο γιατρός με έκλεισε σε 3 βδομαδες για επισκεψη  με έστειλε για καρδιοτοκογραφο κ οι συσπασεις βαρουσαν κοκκινο....δεν έχω καταλάβει ότι έχω γεννήσει.κατεβαινω στη μενθ να τη δω κ πιάνεται η ψυχή μου...ονειρευομουν τόσους μήνες αλλιώς τη στιγμή που θα την έβλεπα.....απο την άλλη δεν είναι κ τραγικά τα πράγματα η πριγκίπισσα μου έχει πολύ καλές πιθανοτητες ως 35 κ 2 εβδομαδων...

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@ZinaLove καλως δεχτηκες το μωράκι σου! Υγεία να εχει και μια χαρά ειναι τα κιλά του! Όλα καλά θα πάνε! Σου στέλνουμε οοοοοολη τη θετική μας ενέργεια!

Και στα δικά μας οι υπόλοιπες!!!* :)


gLKFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , ZinaLove είπε:

Κοριτσια μου εγώ χτες γέννησα....το μωράκι μου είναι στην θερμοκοιτιδα...πριν 20 μέρες ήταν 2200 στον υπέρηχο κ γεννήθηκε 2200 χτες...δεν καταλαβαίνω τέτοια απόκλιση....ευτυχως μου έκανε καισαρικη γιατι το κοριτσι μου είχε τριπλή περιτυλιξη μωρου κ το ανακαλύψαμε μόλις την είδαμε.. .Από εκεί λοιπόν που ο γιατρός με έκλεισε σε 3 βδομαδες για επισκεψη  με έστειλε για καρδιοτοκογραφο κ οι συσπασεις βαρουσαν κοκκινο....δεν έχω καταλάβει ότι έχω γεννήσει.κατεβαινω στη μενθ να τη δω κ πιάνεται η ψυχή μου...ονειρευομουν τόσους μήνες αλλιώς τη στιγμή που θα την έβλεπα.....απο την άλλη δεν είναι κ τραγικά τα πράγματα η πριγκίπισσα μου έχει πολύ καλές πιθανοτητες ως 35 κ 2 εβδομαδων...

 

Συγχαρητηρια!!! Μην τα σκεφτεσαι αυτα για το πως εγινε, δεν εχει καμια σημασια. Οι αποκλισεις στον υπερηχο μπορει να ειναι εως και 1 κιλο! Μια χαρα ειναι και το βαρος και η εβδομαδα που γεννηθηκε!!!σκεψου πως σε λιγες μερες θα αρχισετε τις αγκαλιτσες και θα τα ξεχασεις ολα!!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...