Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες!

Απ΄οτι βλεπω ολες μας ταλαιπωρει ο θηλασμος...εγω ειμαι μονιμως με το στηθος εξω και τον ταιζω..του δινω και μπουκαλι βεβαια αναλογα με τα κουραγια μου. Ποτε του δινω 1 φορα τη μερα ,αλλες φορες 2 αλλες φορες καμια.Χθες βραδυ με ταραξε ανα 2 ωρες τον ταιζα ενω συνηθως κοιμοταν 4 ωρες σερι...εχω  φτασει σε σημειο να λεω δεν αντεχω αλλο, εχω ομως πολυ γαλα οποτε τον βαζω στο στηθος για να αδειαζω και εγω λιγο...δεν μπορω ακομα να τον βαλω σε ενα προγραμμα με το ταισμα, αλλα οπως λενε ο θηλασμος ειναι απεριοριστος...δεν εχει ωρα δεν εχει ποσοτητα....ελπιζω συντομα να βρουμε τον ρυθμο μας γιατι ειναι πολυ ταλαιπωρια τελικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 21/6/2018 at 8:13 ΜΜ, Diana. είπε:

Τι ωραία μωρέ! Πόσο είναι η μικρη; Εμένα τον θέλει αλλά είναι λίγο άγαρμπη και τα φοβάμαι κ τα 2 μαζί!

Είναι τριών ετών.  Και τα δύο μαγιατικα είναι! Κι εγω ψιλοφοβαμαι οταν τα αφήνω μονα τους και απλά έχω το νου νου γιατι καταλάθος ποτέ δεν ξέρεις...


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 12:05 ΠΜ, vikib είπε:

τα κοχυλια ειναι πολυ βολικα για το σπιτι αν τρεχουν γαλατα

για εξω υπαρχουν κ υφασματινα επιθεματα,ειχα παρει απο λητω

μαι ται ειχα στον μικρο,πολυ του αρεσε για βολτες-υπνο.κ δ ειναι δυσκολο να θηλασεις,απλα το χαλαρωνεις λιγο για να ερθει το μωρο πιο χαμηλα στο στηθος(κανονικα ειναι πιο ψηλα,φτανεις να φιλησεις το κεφαλακι απλα σκυβωντας).επειδη δ ειναι δεμενο στην "σωστη"θεση,κ λογω οτι ειναι πολυ μικρα ακομη τα μωρακια σας,εχεις το ενα χερι στην πλατη του μωρου,να υποστηριζεις το κεφαλι αν χρειαστει

Εγω βαζω και μια μικρη πετσέτα τυλιγμένη γύρω από το αυχένα του για καλύτερη στήριξη και κάνω δουλειές στο σπίτι μαζί με το μωρό.  Θηλασμο ακομα δεν εχω κάνει στο μάρσιπο. 

On 22/6/2018 at 5:12 ΜΜ, vikib είπε:

το ξερω ειναι δυσκολο να ποναει το μωρακι κ να μην μπορεις να το βοηθησεις,αλλα θα ηρεμησει μεγαλωνοντας

αυτα που λες συνηγορουν σε γοπ

εχεις δοκιμασει να κοψεις τα γαλακτοκομικα;καμια φορα ειναι πιο ηπια τα συμπτωματα αν το κανεις

θα βοηθησει παρα πολυ κ το μαι ται να το θηλαζεις ορθιο κ να μενει ετσι μεχρι να ρευτει

για το βραδυ σε καποιες περιπτωσεις η ξαπλωτη σταση,ξαπλωμενοι κ οι δυο κοιλια με κοιλια,δ δημιουργει προβλημα,αλλα εξαρταται απο την ενταση του προβληματος.η κλιση στο στρωμα βοηθαει

@evaki_ κάνω όσα γράφει η Βίκυ. Με το ρέψιμο εμένα  είναι εύκολος αλλά μετά από λίγο κλαίει γιατί θα ξαναρευτει και θα βγάλει ρουκέτες.  Γενικά βγάζει πάρα πολλές ρουκέτες και εμετούς κάνει εμένα. Προς το παρόν έκοψα γαλακτοκομικά  (και τα κρυφά) και θα πάω στον γιατρό να δούμε. Κι εμένα μάλλον σιρόπι θα πάρει.  Γιατί έχεις τύψεις με αυτο; από το να υποφέρει και να είσαι κι εσύ συνέχεια με το φόβο... Του δίνεις και ξενο; 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που το μωρό της να έχει υποψία για ΓΟΠ; και να βγάζει συνέχεια γουλιες;

Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Θα βάλω να δω αν με βολεύουν.  Για λίγο καιρό θα ναι εξ'αλλου μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μας. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 7:41 ΜΜ, katsif είπε:

Παιδιά θηλασα και εγώ ξαπλωμένη και με πήρε ο ύπνος. ... Θέλει προσοχή! 

Ξαπλωμένη στο πλάι κι εμένα με παίρνει ο ύπνος και δεν υπάρχει κίνδυνος.  Το συζήτησα και με την σύμβουλο θηλασμού. @vikib ξαπλωμένη στα πλάγια κοιλιά με κοιλιά με το μωρό, υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Τώρα αν κάποια έχει πολύ μεγάλο στήθος δεν ξέρω. Είμαι έτσι πάντα που τα ρουθούνια του μωρό είναι μακριά από το στήθος μου έχω μικρό σχετικά στήθος. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Εγω βαζω και μια μικρη πετσέτα τυλιγμένη γύρω από το αυχένα του για καλύτερη στήριξη και κάνω δουλειές στο σπίτι μαζί με το μωρό.  Θηλασμο ακομα δεν εχω κάνει στο μάρσιπο. 

@evaki_ κάνω όσα γράφει η Βίκυ. Με το ρέψιμο εμένα  είναι εύκολος αλλά μετά από λίγο κλαίει γιατί θα ξαναρευτει και θα βγάλει ρουκέτες.  Γενικά βγάζει πάρα πολλές ρουκέτες και εμετούς κάνει εμένα. Προς το παρόν έκοψα γαλακτοκομικά  (και τα κρυφά) και θα πάω στον γιατρό να δούμε. Κι εμένα μάλλον σιρόπι θα πάρει.  Γιατί έχεις τύψεις με αυτο; από το να υποφέρει και να είσαι κι εσύ συνέχεια με το φόβο... Του δίνεις και ξενο; 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που το μωρό της να έχει υποψία για ΓΟΠ; και να βγάζει συνέχεια γουλιες;

Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Θα βάλω να δω αν με βολεύουν.  Για λίγο καιρό θα ναι εξ'αλλου μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μας. 

Και εγω νομιζω οτι εχουμε γοπ....γτ ειτε στηθος ειτε μπιμπερο που εχει δικο μ η ξενο...καποιες φορες γκρινιαζι...την πιανει ενα .κλαμα για δευτερα σταματα και ξανα ξεκιναει..αλλα με μπερδευει γτ καμια φορα το κανει και οταν νυσταζει και δν.ξερω το κανει απο νυστα η απο την γοπ..βγαζει γουλιες ..ρουκετα μια φορα και αμα συνηθως οταν τρωει πολυ και γρηγορα....τεταρτη εχουμε ραντεβου και θα δουμε ...

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, katsif είπε:

Να σου ζησει η μπεμπουλα σου! Και σε είχα μεγάλη αγωνία!  Μπραβο φιλεναδα!

Της πατσουρου που το βρήκες βρε θηρίο?  Είναι είδος προς εξαφάνιση. ....

Εμεις κορίτσια πήραμε παιδιατρο χτες γιατί βγάζει κάτι γουλιες και της είπαμε βάρος κλπ και είναι ευχαριστημένη. Οπότε φτου φτου ίσως καταφέρουμε με βυζι μόνο.  Με έχει διαλύσει όμως ε.....

Τι σου είπε για τις γουλιες; γιατί σε έχει διαλυσει;; 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ξαπλωμένη στο πλάι κι εμένα με παίρνει ο ύπνος και δεν υπάρχει κίνδυνος.  Το συζήτησα και με την σύμβουλο θηλασμού. @vikib ξαπλωμένη στα πλάγια κοιλιά με κοιλιά με το μωρό, υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Τώρα αν κάποια έχει πολύ μεγάλο στήθος δεν ξέρω. Είμαι έτσι πάντα που τα ρουθούνια του μωρό είναι μακριά από το στήθος μου έχω μικρό σχετικά στήθος. 

Και εγω εχω κοιμηθη ετσι...προτιμο αυτο παρα..να ειμαι σε ορθι γωνια και να πεσω οπως και πηγε να γινει....απλα προσεχω το στηθος μ γτ εγω το εχω μεγαλο..απλα τραβιεμε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 μα σου ζήσει η κορούλα σου!!! Ζητά να σου δείχνουν συνεχειανπως να τοποθετείς σωστά το μωρό στο στήθος..πρεπει να πιάνει θηλή και θηλεα αλω αλλιώς τραυματιζεσαι  και μετά είναι μαρτύριο ο θηλασμός.  Θες και σχετικά βίντεο από YouTube.  Ζητά  και απο τον παιδίατρο εκεί στην κλινική να ελέγξει για χαλινό.  

Η @Elena** είναι η επομενη; ή μήπως γέννησε;;;

  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Ξαπλωμένη στο πλάι κι εμένα με παίρνει ο ύπνος και δεν υπάρχει κίνδυνος.  Το συζήτησα και με την σύμβουλο θηλασμού. @vikib ξαπλωμένη στα πλάγια κοιλιά με κοιλιά με το μωρό, υπάρχει κάποιος κίνδυνος; Τώρα αν κάποια έχει πολύ μεγάλο στήθος δεν ξέρω. Είμαι έτσι πάντα που τα ρουθούνια του μωρό είναι μακριά από το στήθος μου έχω μικρό σχετικά στήθος. 

υπαρχουν καποιοι κανονες για την ασφαλη συνκοιμηση

αυτη ειναι η σταση που βολευει κιολας

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Εγω βαζω και μια μικρη πετσέτα τυλιγμένη γύρω από το αυχένα του για καλύτερη στήριξη και κάνω δουλειές στο σπίτι μαζί με το μωρό.  Θηλασμο ακομα δεν εχω κάνει στο μάρσιπο. 

@evaki_ κάνω όσα γράφει η Βίκυ. Με το ρέψιμο εμένα  είναι εύκολος αλλά μετά από λίγο κλαίει γιατί θα ξαναρευτει και θα βγάλει ρουκέτες.  Γενικά βγάζει πάρα πολλές ρουκέτες και εμετούς κάνει εμένα. Προς το παρόν έκοψα γαλακτοκομικά  (και τα κρυφά) και θα πάω στον γιατρό να δούμε. Κι εμένα μάλλον σιρόπι θα πάρει.  Γιατί έχεις τύψεις με αυτο; από το να υποφέρει και να είσαι κι εσύ συνέχεια με το φόβο... Του δίνεις και ξενο; 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που το μωρό της να έχει υποψία για ΓΟΠ; και να βγάζει συνέχεια γουλιες;

Κοχύλια δεν έχω δοκιμάσει ποτέ. Θα βάλω να δω αν με βολεύουν.  Για λίγο καιρό θα ναι εξ'αλλου μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός μας. 

Αληθεια ειναι..απο το να υποφερει προτιμοτερο ειναι ..δεν ξερω μαλλον εχω θεμα..νιωθω ασχημα επειδη ειναι ενα τοσο δα ανθρωπακι..και έκτος απο την παλινδρομηση του προκαλεσα κατιντιαση και του βαζω και γι αυτο φαρμακο..μαλλον ειναι ολα μαζι..

Ρουκετες μονο 2 φορεσ ευτυχως μου χει βγαλει πριν 2 βδομαδες.. μονο κατι γουλιες μου βγαλε σημερα απειροελαχιστες..

Απο κρυφα γαλακτοκομικα τι εκοψες;;

Αυτο με τα γαλακτοκομικα το εχω απορια στην παλινδρομηση παντως.. πριν γεννησω μονο για τους κολικους το ειχα ακουσει.. :/

Θηλαζουμε αποκλειστικα προς ωρας εχω υπερπαραγωγη οποτε δε χρειαστηκε να σκεφτω το συμπληρωμα..

Εμενα τα κοχύλια της chicco μου ειναι μικρα..πιανουν μονο θηλαια αλω και θηλη με αποτελεσμα η θηλη να ακουμπάει το κοχυλι και να μην αεριζεται 100%... τραγικο μαλλον..

Δοκιμασε της  medela που εχουν τις καλυτερες κριτικες!!

Ερωτηση κρισης: ποτε σταματαμε να σταζουμε γαλα;;;; μετα τις 40 μερες;;;; πειτε μου ναι σας παρακαλω ..πρεπει να βαλω μια μπλουζα σαν ανθρωπος καποια στιγμηηηη....:/


tt1dc2c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια εμείς μπήκαμε στην λάμπα σήμερα :( δεν τον γλύτωσε τον ικτερο γτ εγώ με ματωμενες θηλες δυσκολευομουν να θηλαζω για ώρα και εφόσον η μικρή δεν διαμαρτυροταν και έκανε και κακά δεν έδινα καθόλου ξένο...Σήμερα ξεκίνησε τρέχει το στηθος μου οπότε βγάζω με θηλαστρο κάθε 3 ώρες και την θηλασα και δύο φορές... Αύριο θα ξέρουμε λογικά πόσο θα πρέπει να μείνει στην λάμπα... Θα καλέσω σίγουρα σύμβουλο όταν την πάρω σπίτι γτ έχω πολύ μεγάλο στήθος και θηλες και στάνταρ δεν την βάζω σωστά... 


Link to comment
Share on other sites

@KarMar84 ευχομαι γρηγορη αναρρωση και να παρεις την κουκλιτσα σου σπιτι.

@Farmakotriftena χαχαχα.οχι δεν γεννησα ακομα...και δεν υπαρχουν σημαδια ακομα...ο μπεμπης μου δεν θελει να βγει:(

την @Korina12 περιμενουμε...

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, evaki_ είπε:

Αληθεια ειναι..απο το να υποφερει προτιμοτερο ειναι ..δεν ξερω μαλλον εχω θεμα..νιωθω ασχημα επειδη ειναι ενα τοσο δα ανθρωπακι..και έκτος απο την παλινδρομηση του προκαλεσα κατιντιαση και του βαζω και γι αυτο φαρμακο..μαλλον ειναι ολα μαζι..

Ρουκετες μονο 2 φορεσ ευτυχως μου χει βγαλει πριν 2 βδομαδες.. μονο κατι γουλιες μου βγαλε σημερα απειροελαχιστες..

Απο κρυφα γαλακτοκομικα τι εκοψες;;

Αυτο με τα γαλακτοκομικα το εχω απορια στην παλινδρομηση παντως.. πριν γεννησω μονο για τους κολικους το ειχα ακουσει.. :/

Θηλαζουμε αποκλειστικα προς ωρας εχω υπερπαραγωγη οποτε δε χρειαστηκε να σκεφτω το συμπληρωμα..

Εμενα τα κοχύλια της chicco μου ειναι μικρα..πιανουν μονο θηλαια αλω και θηλη με αποτελεσμα η θηλη να ακουμπάει το κοχυλι και να μην αεριζεται 100%... τραγικο μαλλον..

Δοκιμασε της  medela που εχουν τις καλυτερες κριτικες!!

Ερωτηση κρισης: ποτε σταματαμε να σταζουμε γαλα;;;; μετα τις 40 μερες;;;; πειτε μου ναι σας παρακαλω ..πρεπει να βαλω μια μπλουζα σαν ανθρωπος καποια στιγμηηηη....:/

Κάπου στις 40 μέρες εδραιώνεται ο θηλασμός.  Την Πέμπτη  εγώ 40ντιζω αλλά δε βλέπω καμία καλυτέρευση. Εσύ που έχεις και θέμα υπερπαραγωγής  ίσως αργήσεις.  

Στα κρυφά ότι είναι έτοιμο τρόφιμο κοιτάς πάντα τα στατιστικά..δυστυχως τα περισσότερα έχουν. Είναι ψιλομαρτυριο αυτό δεν μπορούμε να φάμε και πολλά... εγω λατρεύω και το γιαούρτι και δεν μπορώ να φάω...

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Οπότε είναι ασφαλής στη συγκοιμηση ε;;;

ναι ειναι.ασφαλης σταση,πολυ βολικη για θηλασμο

το ιδανικο ειναι το μωρο να μην ειναι αναμεσα στην μαμα κ τον μπαμπα,αλλα στη μαμα κ τον τοιχο,η πχ να ειναι η κουνια στο τελος εκεινης της πλευρας

χωρις πολλα μαξιλαρια κ σκεπασματα

παντα οι αποψεις διιστανται για την συνκοιμηση στο ιδιο κρεβατι,αλλα πολλες φορες ειναι ο μονος τροπος για να κοιμηθουν μωρο κ μαμα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...