Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Aangelika8 είπε:

      Είναι πολύ πιθανό απλά να μη σου ταίριαξε το πρωτόκολλο. Εγω εκανα ωοληψια με arvekap γιατί έχω ιστορικό με υπερδιεγερσεις κ ενώ βλέπαμε γύρω στα 13 πήραμε 7 από τα οποία ήταν μόνο 4 καλά κανένα δεν προχωρησε. 2 μήνες μετά νέα ωοληψια με arvekap κ ovitrelle, αποφύγαμε την υπερδιέγερση, πήραμε 16 ωάρια ήταν ώριμα τα 13 κ τώρα περιμένω αποτελέσματα προεμφυτευτικου από 8 βλαστοκυστες!! Μην απογοητεύεσαι κ έχεις κ 3 που περιμένεις να δεις τι θα γίνει! 

      Καλησπέρα! Είναι ανάμεικτα τα συναισθήματα.. ισως γιατι δεν περιμενα οτι ηταν πιθανο να συμβει αυτο με τετοιο αριθμο ωαριων...περιμενα την πιθανή αποτυχία μετέπειτα αλλα οχι απο τωρα.. φαντάζομαι κ εσυ πως θα ένιωσες την πρωτη φορα! τελος παντων προχωράω οπως λες και περιμένω γιατι κανεις δεν ξερει πως θα εξελιχθει και θα προσπαθησω να ειμαι αισιοδοξη!!

      Καλή επιτυχια σου εύχομαι αυτη τη φορα!!!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

9 ώρες πρίν, Clue είπε:

 

Κι εγώ που δεν είχα δίδυμα γεννησα στις 34 εβδομάδες κι ήμουν 33.

Τώρα ειμαι 34 μισό κι η μικρή 17 μηνών βεβαια!!! Μεγαλώνουμε!

Κορίτσια σας διαβάζω και χαίρομαι πάρα πολύ! Συγχαρητήρια κι εύχομαι να τα κρατήσετε όλες αγκαλιά τα μωράκια σας! Κι είναι και πολλά! Χεχε

Μόνο οι μικρές μας μεγαλώνουμε. Εμείς είμαστε πιπίνια, χιχι!

Η δικιά μου είχε κατσικωθει  στην κοιλιά μου κ αν δεν την έβγαζε με καισαρική ο γιατρός αυτή δεν θα κουνιόταν. Πολύ τεμπελιά βρε παιδι μου:mrgreen:

Just now, angel23 είπε:

Καλημέρα συντρόφισσες, συνοδοιπόροι και εν δυνάμει μανούλες.

Πρώτα θέλω να συγχαρώ όλα τα κορίτσια με θετικό αποτέλεσμα και να τους ευχηθώ μια ομαλή, ήρεμη και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Κατανοώ το ότι είστε συγκρατημένες και προχωράτε βήμα - βήμα αλλά μην επιτρέψετε στον φόβο να ζήσετε στο έπακρο τη χαρά και

όλα τα άλλα συναισθήματα που νιώθετε. Εγώ από τη στιγμή που είχα θετικό και ειδικά μετά τον υπέρηχο ένοιωθα μέσα μου ότι

όλα θα πάνω καλά και δεν φοβόμουνα. Βέβαια, η ανησυχία σας έχει σε επιφυλακή και καλά κάνετε και παρατηρείτε όλα τα σημάδια.

@anoulious Καλή μου Αννούλα, αν είχα ακούσει τον ακτινοδιαγνώστη που μου είχε κάνει υπέρηχο αλλά κυρίως τον σουπερ-ντούπερ Καθηγητή που πήγα και είδα για να μου αφαιρέσει τα ινομυώματα, τώρα όχι δεν θα είχα τις νεραιδούλες μου αλλά δεν θα είχα καθόλου μήτρα αφού η πρόταση ήταν ολική αφαίρεση. και καλά ο ακτινολόγος δεν ήταν η ειδικότητα του, ο άλλος όμως; Είδε ηλικία, είδε τη μαγνητική και με πήρε τηλέφωνο 10 παρά τη νύχτα (ενώ άλλα έλεγε στην επίσκεψη στο ιατρείο του) για να μου πει ότι προτείνει επιθετική αντιμετώπιση. Δηλ.; ολική αφαίρεση. Μα άλλα μου είπατε στην επίσκεψη και σας είπα ότι θέλω να γίνω μάνα .... αυτό προτείνω.

Δεν γνωρίζω την κα Τσεκούρα, από εσάς διαβάζω καλές κριτικές και εμπειρίες αλλά και οι γιατροί έχουν καλές και κακές μέρες όπως εμείς. Μπορεί να είναι φορτισμένοι, κουρασμένοι, να τσακώθηκαν σπίτι τους πρωί- πρωί, να πιέζονται από τον τρόπο που λειτουργούν και έτσι λένε το πιο εύκολο που τους έρχεται στο κεφάλι ή και να γίνονται κυνικοί πολύ συχνά.  Εμένα δεν με νοιάζει τι λέει η κάθε κα τάδε, άλλωστε έχω καταλάβει ότι δεν είναι γυναικολόγος, στη παρούσα φάση με ενδιαφέρει η δική σου ψυχολογία που σε κάνει ευάλωτη σε κάθε τέτοια παρατήρηση ή μάλλον στο κάθετι που λέει ο καθένας.Το ξέρω αυτό και το έχω κάνει. Εσύ ξάχνεις κάτι θετικό για να πιαστείς, μια ενθαρρυντική κουβέντα και αντί αυτού δέχεσαι τέτοια σχόλια που είναι και τίποτα γιατί δεν ξέρεις σε τι κατάσταση ήταν ο άλλος όταν τα είπε και αυτό όχι σε ρίχνει αλλά σε κάνει λιώμα. Κοίτα, μίλα και ξαναμίλα με τον γιατρό σου. Οκ, έχει πολλή δουλειά αλλά δείξε του πως έχεις ανάγκη να σου πει αντικειμενικά αν πιστεύει πως θα τα καταφέρεις. Αν θυμάμαι καλά είπε ότι απλώς δεν ήταν η τυχερή σου φορά. Να πω και κάτι άλλο. Από τη στιγμή που προχωράς με δωρεά και δεν μπαίνεις σε διαδικασίες που θα ήταν επιβαρυντικές για σένα, δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάει ο καθένας για το μέχρι πότε θα προσπαθείς. Θα κατανοούσα την ανησυχία ενός γιατρού αν έκανες πολλές προσπάθειες που θα μπορούσαν να έχουν άσχημες επιπτώσεις. Θα σου πω τι βοήθαγε εμένα. προσπαθούσα πάντα να καλλιεργώ μια εναλλακτική είτε αυτό ήταν να πάρω άλλη γνώμη ή να κοιτάξω την υιοθεσία. Εγώ είχα και την πίεση του χρόνου που βάζει ο νόμος, μέχρι που πολύ εύσχημα και με ωραίο τρόπο μου πέρασαν το μήνυμα ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα διότι έχουν κέντρα σε γείτονες χώρες που δεν έχουν τέτοια νομοθετικά όρια. Για να το κλείσω, μην υπερμεγενθύνεις το κάθε αρνητικό σχόλιο. Προσπάθησε σιγά σιγά να ανασυγκροτηθείς και να σχεδιάσεις τα επόμενα βήματα. Τα κορίτσια εδώ και η άνοιξη που έρχεται θα σε βοηθήσει στην ψυχολογία (τα lockdowns δεν βοηθάνε αλλά προσπάθησε να οργανώνεις αποδράσεις).

... όσο για τις απόψεις τύπου Χειλάκη, οκ άποψη του είναι και δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο σημαντικός ο τύπος και πρέπει να τη λαμβάνω υπόψη μου αλλά είναι τόσο απλοική η προσέγγιση ότι θα πάνω καρκίνο μετά τα 60 και θα πεθάνω ..... δυστυχώς παθαίνουν καρκίνο και πριν τα 60 .... καλή σας μέρα, καλή συνέχεια σε όλες, με αισιοδοξία, πίστη, υπομονή και επιμονή. Σας φιλώ, είστε υπέροχές!

Γλυκια αγαπημένη μας Angel! Εισαι ο φύλακας αγγελος. μας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα! Σας είχα πει για την φιλεναδα μου που ετοιμάζεται να κάνει μεταφορά με δωρεά ωαρίων.

Της έδωσε ο γιατρός ημερομηνία μεταφοράς για την επόμενη εβδομάδα, είναι στο Εmbryolab Θεσσαλονίκη. Ενώ τα είχαν καταψυξει τα εμβρυακια 3ων ημερων της είπε ο γιατρός τωρα να τα ξεπαγωσουν ολα και να δουν ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες. 

Και αναρωτιέμαι εγώ, αφού ήθελε βλαστοκυστες ο γιατρός γιατί εξ αρχής δεν άφηνε να δει ποσα θα φτάσουν και να τα παγωσει μετά? Δεν της είπα τίποτα προφανώς, αλλά δεν μου άρεσε αυτή η στρατηγική. 

Έχει καμία κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία από εκεί? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Σας είχα πει για την φιλεναδα μου που ετοιμάζεται να κάνει μεταφορά με δωρεά ωαρίων.

Της έδωσε ο γιατρός ημερομηνία μεταφοράς για την επόμενη εβδομάδα, είναι στο Εmbryolab Θεσσαλονίκη. Ενώ τα είχαν καταψυξει τα εμβρυακια 3ων ημερων της είπε ο γιατρός τωρα να τα ξεπαγωσουν ολα και να δουν ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες. 

Και αναρωτιέμαι εγώ, αφού ήθελε βλαστοκυστες ο γιατρός γιατί εξ αρχής δεν άφηνε να δει ποσα θα φτάσουν και να τα παγωσει μετά? Δεν της είπα τίποτα προφανώς, αλλά δεν μου άρεσε αυτή η στρατηγική. 

Έχει καμία κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία από εκεί? 

Εγω λαγουδάκι μου, τα είχα κατεψυγμένα ήδη σε βλαστοκυστες. Δηλ γονιμοποιήθηκαν κ κάθε μερα με έπαιρνε η εμβρυολογος κ μου έλεγε την εξέλιξη. Την 5η μερα κ μετά τα καταψύξαμε. 

Ημουν κ εγω στο Embryolab με γιατρό τον Ν. Χριστοφ.....

Ποιο γιατρό έχει η φίλη σου;

Παντως κ έτσι όπως το κάνει η φίλη σου μια χαρα θα προχωρήσουν σε βκαστοκυστες

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , MaryH είπε:

Μόνο οι μικρές μας μεγαλώνουμε. Εμείς είμαστε πιπίνια, χιχι!

Η δικιά μου είχε κατσικωθει  στην κοιλιά μου κ αν δεν την έβγαζε με καισαρική ο γιατρός αυτή δεν θα κουνιόταν. Πολύ τεμπελιά βρε παιδι μου:mrgreen:

Η δικιά μου πάλι το ακριβώς αντίθετο!! 

Επειδή τρώω συχνά, ανά δίωρο, στη μία ώρα μετά το φαγητό κοπανιέται κ πίνω κ τα φάρμακα ενδιάμεσα. Της λέω παιδί μου τι κοπανιέσαι, σίδηρος είναι όχι φαΐ!!! 

Α πα πα 

Όλο της μιλάω, Ο άντρας μου γελάει μου λέει δε βαριέσαι?? Χαχα 

Λέω τι να βαρεθώ, τη χαιρομαι τώρα που μπορώ! 

Just now, playbunny είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Σας είχα πει για την φιλεναδα μου που ετοιμάζεται να κάνει μεταφορά με δωρεά ωαρίων.

Της έδωσε ο γιατρός ημερομηνία μεταφοράς για την επόμενη εβδομάδα, είναι στο Εmbryolab Θεσσαλονίκη. Ενώ τα είχαν καταψυξει τα εμβρυακια 3ων ημερων της είπε ο γιατρός τωρα να τα ξεπαγωσουν ολα και να δουν ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες. 

Και αναρωτιέμαι εγώ, αφού ήθελε βλαστοκυστες ο γιατρός γιατί εξ αρχής δεν άφηνε να δει ποσα θα φτάσουν και να τα παγωσει μετά? Δεν της είπα τίποτα προφανώς, αλλά δεν μου άρεσε αυτή η στρατηγική. 

Έχει καμία κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία από εκεί? 

Εγώ δεν έχω από εκεί αντίστοιχη εμπειρία όμως πολλές φορές, εμβρυακια παίρνουν μπρος μετά την απόψυξη. Πχ το ένα δικό μου. Βέβαια καταψυχθηκε ως βλαστοκυστη αλλά αναπτύχθηκε πολύ μετά!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Thia1985 είπε:

Η δικιά μου πάλι το ακριβώς αντίθετο!! 

Επειδή τρώω συχνά, ανά δίωρο, στη μία ώρα μετά το φαγητό κοπανιέται κ πίνω κ τα φάρμακα ενδιάμεσα. Της λέω παιδί μου τι κοπανιέσαι, σίδηρος είναι όχι φαΐ!!! 

Α πα πα 

Όλο της μιλάω, Ο άντρας μου γελάει μου λέει δε βαριέσαι?? Χαχα 

Λέω τι να βαρεθώ, τη χαιρομαι τώρα που μπορώ! 

Εγώ δεν έχω από εκεί αντίστοιχη εμπειρία όμως πολλές φορές, εμβρυακια παίρνουν μπρος μετά την απόψυξη. Πχ το ένα δικό μου. Βέβαια καταψυχθηκε ως βλαστοκυστη αλλά αναπτύχθηκε πολύ μετά!! 

Α κι η δικιά μου κλωτσούσε συνέχεια. Όμως θα δεις ότι δεν θα θέλει ν αποχωρήστει  την κοιλιτσα. Στρογγυλοκαθήσε κ η δικιά σου

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα! Σας είχα πει για την φιλεναδα μου που ετοιμάζεται να κάνει μεταφορά με δωρεά ωαρίων.

Της έδωσε ο γιατρός ημερομηνία μεταφοράς για την επόμενη εβδομάδα, είναι στο Εmbryolab Θεσσαλονίκη. Ενώ τα είχαν καταψυξει τα εμβρυακια 3ων ημερων της είπε ο γιατρός τωρα να τα ξεπαγωσουν ολα και να δουν ποια θα φτάσουν βλαστοκυστες. 

Και αναρωτιέμαι εγώ, αφού ήθελε βλαστοκυστες ο γιατρός γιατί εξ αρχής δεν άφηνε να δει ποσα θα φτάσουν και να τα παγωσει μετά? Δεν της είπα τίποτα προφανώς, αλλά δεν μου άρεσε αυτή η στρατηγική. 

Έχει καμία κοπέλα αντίστοιχη εμπειρία από εκεί? 

Εχω αντίστοιχη εμπειρία. Είχα κατεψυγμένα 6 τριών ημερών γιατί ο γιατρός θεωρούσε οκ τα των 3 ημερών μετά την ωοληψια. Μετά την αποτυχία της πρώτης εμβρυομεταφορας ήθελε τα επόμενα τρία να τα αφήσει να γίνουν βλαστοκυστες. Δυστυχώς κανένα δεν επιβίωσε. Δεν θα μάθω ποτέ αν ήταν υγιή και δεν άντεξαν την κατάψυξη απόψυξη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λάθος ή σωστό. Όλη η διαδικασία είναι θέμα στατιστικής και αν ένα εμβρυακι έχει δυναμική ούτως η άλλως θα προχωρήσει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν επιβιώσουν μέχρι την 5η μέρα με κατάψυξη, απόψυξη είναι πολύ δυνατά. Εγω βέβαια λόγω ψυχολογίας άλλαξα γιατρό μετά. Ακόμα άκρη δεν έχω βρει. Για αυτό θα πάω με δανεικά την επόμενη φορά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH said:

Εγω λαγουδάκι μου, τα είχα κατεψυγμένα ήδη σε βλαστοκυστες. Δηλ γονιμοποιήθηκαν κ κάθε μερα με έπαιρνε η εμβρυολογος κ μου έλεγε την εξέλιξη. Την 5η μερα κ μετά τα καταψύξαμε. 

Ημουν κ εγω στο Embryolab με γιατρό τον Ν. Χριστοφ.....

Ποιο γιατρό έχει η φίλη σου;

Παντως κ έτσι όπως το κάνει η φίλη σου μια χαρα θα προχωρήσουν σε βκαστοκυστες

Μακάρι Μαιρούλα μου! Ειναι στον Ανεσ.... αριθμητικά δεν έχει πολλά, είναι 3 για αυτο φοβάμαι μη τυχον και γίνει καμια στραβη. Αν το πλανο ειναι βλαστοκυστες, τοτε καλυτερα εξ αρχης να τα αφησουν ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

Just now, Fifo said:

Εχω αντίστοιχη εμπειρία. Είχα κατεψυγμένα 6 τριών ημερών γιατί ο γιατρός θεωρούσε οκ τα των 3 ημερών μετά την ωοληψια. Μετά την αποτυχία της πρώτης εμβρυομεταφορας ήθελε τα επόμενα τρία να τα αφήσει να γίνουν βλαστοκυστες. Δυστυχώς κανένα δεν επιβίωσε. Δεν θα μάθω ποτέ αν ήταν υγιή και δεν άντεξαν την κατάψυξη απόψυξη. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λάθος ή σωστό. Όλη η διαδικασία είναι θέμα στατιστικής και αν ένα εμβρυακι έχει δυναμική ούτως η άλλως θα προχωρήσει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν επιβιώσουν μέχρι την 5η μέρα με κατάψυξη, απόψυξη είναι πολύ δυνατά. Εγω βέβαια λόγω ψυχολογίας άλλαξα γιατρό μετά. Ακόμα άκρη δεν έχω βρει. Για αυτό θα πάω με δανεικά την επόμενη φορά. 

Πω... λυπαμαι πολυ βρε κοπελα μου. Αυτο ακριβως το ενδεχομενο με τρομαζει κι εμενα μην της τυχει και πως θα το διαχειριστει ψυχολογικα γιατι περιμενει πως και πως την μεταφορα. :-(

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Μακάρι Μαιρούλα μου! Ειναι στον Ανεσ.... αριθμητικά δεν έχει πολλά, είναι 3 για αυτο φοβάμαι μη τυχον και γίνει καμια στραβη. Αν το πλανο ειναι βλαστοκυστες, τοτε καλυτερα εξ αρχης να τα αφησουν ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

Πω... λυπαμαι πολυ βρε κοπελα μου. Αυτο ακριβως το ενδεχομενο με τρομαζει κι εμενα μην της τυχει και πως θα το διαχειριστει ψυχολογικα γιατι περιμενει πως και πως την μεταφορα. :-(

Είναι δύσκολο πολύ. Όμως είναι καλύτερα να μην προχωρήσει αν δεν είναι σωστά τα εμβρυα. Το ποσοστό να μην προχωρήσουν τα εμβρυακια στην απόψυξη είναι 10% μου είχε πει η εμβρυολογος. Και γενικά το ποσοστό τα γονιμοποιημενα να φτάσουν σε βλαστοκυστη είναι 30%. Εύχομαι να είναι γερά και τα τρία.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Fifo said:

Είναι δύσκολο πολύ. Όμως είναι καλύτερα να μην προχωρήσει αν δεν είναι σωστά τα εμβρυα. Το ποσοστό να μην προχωρήσουν τα εμβρυακια στην απόψυξη είναι 10% μου είχε πει η εμβρυολογος. Και γενικά το ποσοστό τα γονιμοποιημενα να φτάσουν σε βλαστοκυστη είναι 30%. Εύχομαι να είναι γερά και τα τρία.

Ναι εχεις δικιο, σε ευχαριστώ πολυ! Θα στείλω νεα πως πηγε την επομενη εβδομαδα και ελπιζω να ειναι καλα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, playbunny είπε:

Μακάρι Μαιρούλα μου! Ειναι στον Ανεσ.... αριθμητικά δεν έχει πολλά, είναι 3 για αυτο φοβάμαι μη τυχον και γίνει καμια στραβη. Αν το πλανο ειναι βλαστοκυστες, τοτε καλυτερα εξ αρχης να τα αφησουν ωστε να ξερεις τι σου γινεται.

Πω... λυπαμαι πολυ βρε κοπελα μου. Αυτο ακριβως το ενδεχομενο με τρομαζει κι εμενα μην της τυχει και πως θα το διαχειριστει ψυχολογικα γιατι περιμενει πως και πως την μεταφορα. :-(

Τον ξερω το γιατρό. Γιατί τόσα λίγα; Αδύναμο σπερμα; Εγω τριών ημερών είχα οχτώ. Μήπως τα έχει μοιράσει τα ωάρια;

Just now, Fifo είπε:

Είναι δύσκολο πολύ. Όμως είναι καλύτερα να μην προχωρήσει αν δεν είναι σωστά τα εμβρυα. Το ποσοστό να μην προχωρήσουν τα εμβρυακια στην απόψυξη είναι 10% μου είχε πει η εμβρυολογος. Και γενικά το ποσοστό τα γονιμοποιημενα να φτάσουν σε βλαστοκυστη είναι 30%. Εύχομαι να είναι γερά και τα τρία.

Το ποσοστό δεν είναι παντα έτσι. Συνήθως είναι 40%. ΣΕ με ένα όμως ήταν 60%. Είναι αναλόγως την ποιοτητα

Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH said:

Τον ξερω το γιατρό. Γιατί τόσα λίγα; Αδύναμο σπερμα; Εγω τριών ημερών είχα οχτώ. Μήπως τα έχει μοιράσει τα ωάρια;

Ναι εχει θεματακι το σπερμα αλλα εκαναν μικρογονιμοποιηση οποτε πιστευαν οτι θα πανε καλυτερα. Το σκεφτηκα αυτο που λες για τα ωαρια, αλλα δεν ηθελα να της δημιουργησω εξτρα σκεψεις. Γενικα η ιδια εχει επιλεξει εναν πιο χαλαρο δρομο, που δεν το ψαχνει πολυ και δεν ρωταει στατιστικα κτλ οποτε σεβομαι κι εγω την επιλογη της και δεν συζηταμε σχετικα. Απλα απο οτι ακουω εδω οι περισσοτερες (αν οχι ολες) κοπελες πανε απευθειας με βλαστοκυστες οπως εγινε και με εσενα στον Χριστοφ.. μου εκανε εντυπωση οτι εγινε η καταψυξη στις 3 ημερες. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2021 at 12:57 ΠΜ, Blondie 2020 είπε:

Κοριτσακιααααα ακουσαμε 2 κσρδουλες! Μπηκα γισ υπερηχο κ ειχα σπαραξει στο κλαμα γιατι νομιζα οτι.ολα τελειωσαν. Αλλα εινσι εκει κ τα 2! Ακομα δεν το εχω πιστεψει, η καρδια.μου ειναι γεματη απο αγαπη ηδη. Μακαρι να πανε ολα κσλα. Τωρα ζω για τον επομενο υπερηχο! Θα ηρεμησω μολις φτασω τη δεκατη εβδομαδα!

Σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δωσατε. Μαιρη μου δεν μπορεις να φανταστεις ποσο με εχεις βοηθησει ψυχολογικσ. Σε ευχαριστω!

Εχω μακρυ δρομο αλλα σημερα ειμαι ευτυχισμενη!!

Μπράβο κοριτσάκι μου, ολα να κυλήσουν ήρεμα στην εγκυμοσυνη σου! Μετα την αυχενική θα πάρεις μεγαλη ανάσα 


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , MaryH είπε:

Α κι η δικιά μου κλωτσούσε συνέχεια. Όμως θα δεις ότι δεν θα θέλει ν αποχωρήστει  την κοιλιτσα. Στρογγυλοκαθήσε κ η δικιά σου

Ναι μη τη χασουμε από πελάτισσα 

Χαχαχαχα 

Η ψυχολόγος μου είπε πως όταν γεννηθεί θα πάθει ένα σοκ που αποχωρίστηκε τη μανούλα της αλλα μόλις τη βαλουν στο στήθος μου θα συνέλθει αμέσως! 

Just now, playbunny είπε:

Ναι εχει θεματακι το σπερμα αλλα εκαναν μικρογονιμοποιηση οποτε πιστευαν οτι θα πανε καλυτερα. Το σκεφτηκα αυτο που λες για τα ωαρια, αλλα δεν ηθελα να της δημιουργησω εξτρα σκεψεις. Γενικα η ιδια εχει επιλεξει εναν πιο χαλαρο δρομο, που δεν το ψαχνει πολυ και δεν ρωταει στατιστικα κτλ οποτε σεβομαι κι εγω την επιλογη της και δεν συζηταμε σχετικα. Απλα απο οτι ακουω εδω οι περισσοτερες (αν οχι ολες) κοπελες πανε απευθειας με βλαστοκυστες οπως εγινε και με εσενα στον Χριστοφ.. μου εκανε εντυπωση οτι εγινε η καταψυξη στις 3 ημερες. 

Αν υπάρχει θέμα στο σπέρμα ή μικρογονιμοποιηση ξεπερνά μόνο το σκόπελο της γονιμοποίησης. 

Ο δικός μου γιατρός μου είχε πει ότι μέχρι την Τρίτη ημέρα ζωής, ρόλο παίζει το ωάριο και από την τρίτη ημέρα κ μετά καθώς κ το αν θα γινουν βλαστοκυστες το καθορίζει το σπέρμα. 

Στα τόσα χρόνια υπογονιμοτητας κ με βαση τα όσα πέρασα πιστεύω ακράδαντα πως όσο καλό κι αν είναι το ωάριο, αν δε βοηθά το σπέρμα, καλό έμβρυο δεν έχεις. Εγώ θα μιλήσω για τη δική μας δότρια που ο γιατρός μου είπε ότι είχε νέα κ γερά ωαρια, από τα δεκα(που προσωπικά πιστεύω ήταν παραπάνω),  γονιμοποίησε τα έξι κι από τα έξι πήραμε 4 βλαστοκυστες κ μόνο η μια έδωσε εγκυμοσύνη. Ξέρω κοπέλες που πήγαν με δότρια με καλό σπέρμα κ πήραν τουλάχιστον έξι βλαστοκυστες κ έμειναν με την πρώτη. Με χίλια δυο προβλήματα, με μήτρα, θρομβοφιλια, θυρεοειδή, ζάχαρο κλπ. Εγώ δεν είχα τπτ από αυτα πριν μείνω έγκυος κι έγκυος δεν έμενα.

Της εύχομαι πολύ καλή επιτυχία αλλά προσωπικά χίλιες φορές να άφηναν τα έμβρυα από δικό μου υλικό την περίοδο 2016-2019 να γίνουν Βλαστοκυστες ώστε να ξέρουμε ξεκάθαρα από νωρίς κάποια πράγματα, παρά τις αποτυχημένες εμβρυομεταφορες, τις ελπίδες, τις προσδοκίες κι ολα τα επακολουθα.

 

  • Μου αρέσει 4

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...