Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Mishka είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και ένα ακόμη μεγάλο ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τη στήριξη.

Χθες πέρασα παραγωγικά τη μέρα μου να κλαίω μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή σήμερα με τη βοήθεια σας έχω αρχίσει να κάνω κάποια σχέδια για την επόμενη μέρα. Εκλεισα το ραντεβού με το γιατρό μου την Παρασκευή και λέω να πάω και την ερχόμενη εβδομάδα ίσως σε ένα από τα κέντρα που μου συστήσατε. Αλλωστε από ότι μου είπαν μάλλον μέχρι Φεβρουάριο δεν μπορώ να κάνω κάποια προσπάθεια οπότε να ο χρόνος να συνέλθω αν και τρελλαίνομαι ότι είναι χρόνος που χάνεται.

Σας ευχαριστώ λοιπόν για το κουράγιο και τη στήριξη είναι ανεκτίμητα πραγματικά.

Αγαπητή angel23 σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά που περιέγραψες όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παίζουμε το παιχνίδι του κάθε ανάγωγου και αναξιοπρεπή που τολμά να μας κάνει να αισθανθούμε ότι φταίμε αντί να μας στηρίξει σε αυτήν την προσπάθεια. Αν όμως έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό και θέλεις να κάνεις την προσπάθεια μαζί του μην αφήσεις αυτή την κυρία να σε αποτρέψει. Πάντως τα ποσοστά είναι απλά νούμερα κι εμένα μου είχαν πει πιθανότητα 2% να μείνω έγκυος κι έμεινα και μετά 33% να είναι υγιές το μωρό και δεν ήταν.. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε την προσπάθεια με τις καλύτερες προυποθέσεις και με βάση αυτό να αποφασίσεις εσύ ψύχραιμα ποιες είναι αυτές για σένα.

Τα πμ τα διαβάζεις από το λογαριασμό σου εδώ δε χρειάζεται κάτι επιπλέον εγώ πχ που χρησιμοποιώ κινητό πάω πάνω δεξιά στις επιλογές και από εκεί μπαίνω.

Και πάλι καλημέρα σε όλες καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

Mishka εύχομαι με το καλό να κάνεις την προσπάθεια σου.Έχεις χρόνο να θρηνήσεις και να μιλήσεις για αυτο και να συνεχίσεις.Και εγω το καλοκαιρι έμεινα εγκυος και έκανα αναγκαστική διακοπή κύησης λόγω συνδρομου Εντουαρντς,1 στις 6000 γυναικες και λόγω πλήρους γονιδιακού ελέγχου που είχαμε κάνει και οι δυο 1 στις 60.000.Όμως σκέφτηκα ότι κάποια θα ήταν αυτή η μια και ήμουν εγώ.Το αποδέχτηκα,μίλησα για την απώλεια μου,εδω,σε φίλους,συγγενείς καιφαντασου οτι καποιοι δεν ηξεραν καν οτι ήμουν εγκυος.Αλλα ηθελα να σπάσω αυτό το ταμπού που δεν μιλάμε για την αποβολή!Μιλάμε και πάμε παρακάτω και πήγα.Είμαι εγκυος σε διδυμα,με δωρεα ωαριου και νοιωθω ο πιο τυχερος ανθρωπος στον κοσμο τουτο!Τον δε γιατρο μου τον συστήνω ανεπιφύλαχτα και τον ευγνωμονω!Ειναι ο Τσιρ.απο Εμβρ.

Σε συγχαίρω για την δύναμη που δείχνεις και εύχομαι γρήγορα να φωλιάσουν και ένα και δύο μωράκια στην κοιλίτσα σου.Καλή συνέχεια και είμαστε όλες εδώ!Φιλιά

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

9 ώρες πρίν, angel23 είπε:

 

Δάφνη θέλω να σε ρωτήσω το εξής: τι αρβεκάπ θα κάνει; την τρίμηνη; Επειδή δεν το θυμάμαι αλλά δεν έχει και τόση σημασία,

την προσπάθεια σου την κάνεις Θεσσαλονίκη ή θα πας Αθήνα. Όπως και να έχει καλή επιτυχία σε σένα αλλά και σε όλες μας!!!

φιλιά

Γλυκιά μου καταρχήν θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια για την γαιδουριά της 'κυρίας'. Απαράδεκτη. Να της απαντάς καταλλήλως!

Λοιπόν, ξέρω απλά ότι η άρβεκαπ που θα κάνω κάνει καταστολή. Λεπτομέρειες δεν ξέρω, δεν ρώτησα καν.  Μπορούν τα άλλα κορίτσια να μας διαφωτίσουν κι εσένα κι εμένα??? :shock:

Αθήνα θα πάω.  Από πέρσι ήδη άλλαξα γιατρό, ήμουν σε κέντρο Θεσσαλονίκης αλλά με κέρδισε γιατρός στην Αθήνα. Επιτυχία θα χουμε, τέλος! Σε φιλώ πολύ πολύ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , NINA78 είπε:

Mishka εύχομαι με το καλό να κάνεις την προσπάθεια σου.Έχεις χρόνο να θρηνήσεις και να μιλήσεις για αυτο και να συνεχίσεις.Και εγω το καλοκαιρι έμεινα εγκυος και έκανα αναγκαστική διακοπή κύησης λόγω συνδρομου Εντουαρντς,1 στις 6000 γυναικες και λόγω πλήρους γονιδιακού ελέγχου που είχαμε κάνει και οι δυο 1 στις 60.000.Όμως σκέφτηκα ότι κάποια θα ήταν αυτή η μια και ήμουν εγώ.Το αποδέχτηκα,μίλησα για την απώλεια μου,εδω,σε φίλους,συγγενείς καιφαντασου οτι καποιοι δεν ηξεραν καν οτι ήμουν εγκυος.Αλλα ηθελα να σπάσω αυτό το ταμπού που δεν μιλάμε για την αποβολή!Μιλάμε και πάμε παρακάτω και πήγα.Είμαι εγκυος σε διδυμα,με δωρεα ωαριου και νοιωθω ο πιο τυχερος ανθρωπος στον κοσμο τουτο!Τον δε γιατρο μου τον συστήνω ανεπιφύλαχτα και τον ευγνωμονω!Ειναι ο Τσιρ.απο Εμβρ.

Σε συγχαίρω για την δύναμη που δείχνεις και εύχομαι γρήγορα να φωλιάσουν και ένα και δύο μωράκια στην κοιλίτσα σου.Καλή συνέχεια και είμαστε όλες εδώ!Φιλιά

Γλυκουλα μου !! Πως είστε ;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Mishka είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια και ένα ακόμη μεγάλο ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τη στήριξη.

Χθες πέρασα παραγωγικά τη μέρα μου να κλαίω μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή σήμερα με τη βοήθεια σας έχω αρχίσει να κάνω κάποια σχέδια για την επόμενη μέρα. Εκλεισα το ραντεβού με το γιατρό μου την Παρασκευή και λέω να πάω και την ερχόμενη εβδομάδα ίσως σε ένα από τα κέντρα που μου συστήσατε. Αλλωστε από ότι μου είπαν μάλλον μέχρι Φεβρουάριο δεν μπορώ να κάνω κάποια προσπάθεια οπότε να ο χρόνος να συνέλθω αν και τρελλαίνομαι ότι είναι χρόνος που χάνεται.

Σας ευχαριστώ λοιπόν για το κουράγιο και τη στήριξη είναι ανεκτίμητα πραγματικά.

Αγαπητή angel23 σε καταλαβαίνω απόλυτα και είναι απαράδεκτη η συμπεριφορά που περιέγραψες όμως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να παίζουμε το παιχνίδι του κάθε ανάγωγου και αναξιοπρεπή που τολμά να μας κάνει να αισθανθούμε ότι φταίμε αντί να μας στηρίξει σε αυτήν την προσπάθεια. Αν όμως έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό και θέλεις να κάνεις την προσπάθεια μαζί του μην αφήσεις αυτή την κυρία να σε αποτρέψει. Πάντως τα ποσοστά είναι απλά νούμερα κι εμένα μου είχαν πει πιθανότητα 2% να μείνω έγκυος κι έμεινα και μετά 33% να είναι υγιές το μωρό και δεν ήταν.. Το ζητούμενο είναι να κάνουμε την προσπάθεια με τις καλύτερες προυποθέσεις και με βάση αυτό να αποφασίσεις εσύ ψύχραιμα ποιες είναι αυτές για σένα.

Τα πμ τα διαβάζεις από το λογαριασμό σου εδώ δε χρειάζεται κάτι επιπλέον εγώ πχ που χρησιμοποιώ κινητό πάω πάνω δεξιά στις επιλογές και από εκεί μπαίνω.

Και πάλι καλημέρα σε όλες καλό κουράγιο και καλή συνέχεια!

Mishka μου γεια! Και το κλάμα και η στενοχώρια μέσα στο παιχνίδι είναι. Τα συναισθήματα εναλλάσσονται, εγώ προσωπικά αφήνομαι σε όλα. Και κλαίω αλλά και είμαι power άλλες στιγμές, συνήθως το δεύτερο πλέον! Σωστές οι κινήσεις σου με τα ραντεβού. Με αποφασιστικότητα και δύναμη παίρνεις την τύχη σου στα χέρια σου και θα νικήσεις, να το θυμηθείς. Πολλά φιλιά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

@angel23 ποια είναι αυτή η "υπεύθυνη" που σου φέρθηκε έτσι; Απαράδεκτη και μην την αφήνεις να σε επηρεάζει. Και αμάν πια με την καραμέλα της "ψυχολογίας". Ιατρική πράξη είναι η εξωσωματική, όχι διαγωνισμός καραόκε να κερδίζει ο πιο κεφατος. Δεν ξέρω τι δουλειά κάνει η υπεύθυνη -εγω για ότι χρειάζομουν μιλούσα στις μαίες. Να ζητήσεις άλλη υπεύθυνη. Αν σου αρέσει ο γιατρός μην αλλάξεις για αυτήν. 

@Mishka λυπάμαι πολύ κορίτσι μου. Θα συμφωνήσω με ότι σου είπαν τα κορίτσια. Πάρε το χρόνο σου και προχωρά στο επόμενο βήμα. Αν μπορούμε να βοηθήσουμε σε κάτι εδώ είμαστε. 

πρίν από 11 λεπτά , Daphne259 είπε:

Λοιπόν, ξέρω απλά ότι η άρβεκαπ που θα κάνω κάνει καταστολή. Λεπτομέρειες δεν ξέρω, δεν ρώτησα καν.  Μπορούν τα άλλα κορίτσια να μας διαφωτίσουν κι εσένα κι εμένα??? :shock:

Η averkap γίνεται ώστε να μην λειτουργησει η διαδικασία ωορρηξίας του οργανισμού ώστε ο γιατρός να ρυθμίσει εκείνος τα επίπεδα των ορμονών και να ενισχύσει το ενδομήτριο. Στη δική μου περίπτωση ο γιατρός υπολόγισε με βάση τον δικό μου κύκλο και ξεκίνησα τα φάρμακα 1 Οκτωβρίου. Ξεκίνησα με κάτι αντιβίωσεις, filicin και cyclacur και λίγο πιο μετά και προγεστερόνη. Η δότρια ξεκίνησε τη δική της διαδικασία κάπου στις 3 Οκτωβρίου -υπολογιζω, αφού η ωοληψια έγινε στις 17/10. Εγώ λίγο πριν την έμβρυομεταφορα άρχισα και τις αντιπηκτικες, καθώς και mendrol. Εξακολουθώ να παίρνω όλα τα φάρμακα, από αύριο θα μειώνονται τα cyclacur που θα τα παίρνω καμια βδομάδα ακόμα αλλά προγεστερόνη θα παίρνω μέχρι και παραμονή Χριστουγέννων. Τις αντιπηκτικες μου είπε ο γυναικολόγος που με παρακολουθεί πια θα τις κάνω μέχρι τέλους. Ο εξωσωματικος το άφησε πάνω του. Δεν ξέρω αν απαντάω στην ερώτηση σου. Νομίζω θα αρχίσεις τα φάρμακα προετοιμασίας περίπου δύο βδομάδες πριν την ωοληψια της δότριας. 

Στα δικά μου νέα κορίτσια, είδα χτες ροζ και φοβήθηκα αρκετά πρέπει να ομολογήσω, σε συνδυασμό με τους πόνους περιόδου που είχα από την Κυριακή το βράδυ. Ο γιατρός μου δεν ήταν καθησυχάστικος και το μόνο που είπε είναι ότι πρέπει να το δούμε. Πάμε λοιπόν σήμερα στο Ιασώ (γιατί θα ήταν εκεί για χειρουργείο) για υπέρηχο. Τα καλά νέα είναι ότι το μωρό είναι ακόμα εκεί, 9 χιλιοστά, με ανεπτυγμένη καρδούλα που την είδαμε και την ακούσαμε να χτυπάει! Τα λιγότερα καλά νέα είναι ότι έχω δύο μικρές αποκόλλησεις. Και εφόσον παίρνω ήδη προγεστερόνη η μόνη άλλη οδηγία του γιατρού είναι ξάπλα -απο το κρεβάτι στον καναπέ και αποκλειστικά εντός σπιτιού. 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε... Μόλις μίλησα με το κέντρο μου και με ενημέρωσαν ότι η δοτρια μου αυτές τις μέρες περιμένει να αδειαθετησει... Οπότε είμαστε στην τελική ευθεία.. το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι όταν ρώτησα εγώ αν πρέπει να κάνω , μου είπαν ακόμα τίποτα.... Και εδώ ρωτάω εσας ποτέ ξεκινήσατε τις ενέσεις και τα φάρμακα?

Με το καλό εύχομαι!Μην ανησυχείς για την αγωγη που θα πάρεις συνήθως ξεκινουν η λιγο πριν την εμβρυομεταφορα η λιγο μετα.Αν εννοεις τις ενέσεις προγεστερονης,εγω της ξεκινησα την ημερα που εκανε ωοληψια η δοτρια.Είναι λιγο περιεργο ιδιαιτερα αν εχεις κανει εσυ αλλη φορα την διαδικασια της εξωσωματικης,εννοω ωοληψια κτλ.Αλλα σκεψου οτι στο σωμα σου θα επιτελεστει το θαυμα της ζωης,τα 8 κυτταρα θα γινουν ενα ανθρωπακι,που θα το φιλοξενησεις για εννια μηνες!Χαλάρωσε και όλα θα πανε καλά!Φιλακια πολλα 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/19/2018 at 5:49 PM, angel23 said:

καλησπέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα.

Πριν λίγο γύρισα από την επίσκεψη μου στο γιατρό. Το αποτέλεσμα είναι ότι

σύντομα μπορώ να ξαναπροσπαθήσω. Για την ακρίβεια θα είμαι σε αναμονή.

Ο γιατρός είναι ευγενής άνθρωπος με πολύ ανθρώπινη πλευρά. τον ρώτησα με

έμφαση τι νομίζει ότι πρέπει να κάνω ώστε να μην έχω και άλλη αποτυχία.

Δεν θεωρεί ότι πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο. Μου είπε να τον αφήσω να κάνει

το καλύτερο που μπορεί για να με βοηθήσει και το εκτίμησα. Βέβαια με πολύ πολύ

ευγενικό τρόπο όταν χαιρετηθήκαμε μου είπε ότι πρέπει να είμαι έτοιμη για παν ενδεχόμενο ....

Τον εμπιστεύομαι το γιατρό και τον εκτιμώ και θέλω να πιστεύω ότι θα κάνει το καλύτερο που μπορεί.

Το πρόβλημα μου είναι άλλο. Η υπεύθυνη ... μου διέλυσε την ψυχολογία. Από το καλοκαίρι

που λόγω των διακοπών τους άρχισαν τις καθυστερήσεις χωρίς να το λέει ξεκάθαρα, η σχέση μας περνάει από έντονες φάσεις.

Σήμερα η συζήτηση μας κράτησε πάνω από μια ώρα και με διέλυσε (διαμαρτυρόμενη ότι έχει πολλή δουλειά ...).

Το πνεύμα ήταν ότι δεν έχω κατανοήσει τι σημαίνει εξωσωματική (δηλ. δεν έχω κατανοήσει/αποδεχτεί ότι δεν πετυχαίνει πάντα ...) και πρέπει να ωριμάσω

και να είμαι ρεαλίστρια ??? και έχω την ηλικία που έχω και είμαι μεγάλη και η κατάσταση της μήτρας μου είναι αυτή που είναι (έχω

αφαιρέσει πολλά ινομυώματα) και μήπως να έβλεπα κάποιον ειδικό για την ψυχολογία ... διότι αυτοί δεν είναι ειδικοί και φαίνεται δεν μου δίνουν να κατανοήσω τι

είναι εξωσωματική. Απάντηση δική μου: η κατάσταση μου ήταν ίδια και την πρώτη φορά αλλά μου είπατε ότι είναι καλά τα πράγματα και έχω 50% πιθανότητα επιτυχίας.

Όχι μόνο είμαι ρεαλίστρια αλλά στην εμβρυομεταφορά με βρίσανε γιατί ήμουν απαισιόδοξη ?! Τη ρώτησα μήπως αισθάνονται πιεσμένοι από μένα ότι τους

ζητάω το θαύμα και προσπαθούν να μου πουν ότι θα αποτύχω εκ νέου? και αν οι πιθανότητες μου δεν είναι 50-50 αλλά 80-20 ας μου το πουν. Επίσης δεν είναι

δυνατόν να μου λένε αν δεν βελτιώσεις την ψυχολογία σου δεν θα σε βάλουμε σε πρόγραμμα και να μου τη διαλύουν οι ίδιοι θυμούμενοι ξαφνικά την ηλικία μου

και ότι άλλο. και ότι αυτομαστιγώνομαι και μόνη και δεν έχω ανάγκη εκείνη για να το κάνω.Κορίτσια δεν έβγαλα άκρη διότι μόλις πήγαινε το θέμα στην ψυχολογία

μου έλεγε "θες να το σκεφτείς μήπως δεν είσαι έτοιμη και να δεις κανένα ειδικό και να με πάρεις τηλέφωνο ....". Να μην τα πολυλογώ της είπα ότι μπορεί να είμαι σε ότι κατάσταση είμαι

αλλά δεν τα παρατάω ποτέ και δεν έφτασα εδώ που έφτασα αν δεν είχα επιμονή. Θα προχωρήσω γιατί επείγομαι και να μου τηλεφωνήσει όταν είναι να ξαναρχίσω διότι δεν έχω να σκεφτώ κάτι.

Σε ειδικό δεν προλαβαίνω να πάω διότι θα θέλει 2-3 χρόνια ανάλυση από την εποχή που ήμουν εγώ έμβρυο. Ανάλυση κάνω και μόνη μου, στη σύνθεση υστερώ... Είμαι πολύ προβληματισμένη.

Καταλαβαίνω γιατί το κάνουν. Σε περίπτωση επόμενης αποτυχίας να είναι καλυμμένοι .... αλλά βλέπεις έναν άνθρωπο που προσπαθεί να ανασυνταχτεί κι να ξαναπροσπαθήσει και του

λες τέτοια πράγματα; Με αυτή τη γυναίκα αισθάνομαι ότι είμαι σε συνεχή κόντρα και μάλλον το προκαλώ εγώ διότι διαισθάνομαι ότι της δημιουργώ την εντύπωση ότι δεν τους

εμπιστεύομαι. Πιστέψτε με δεν άφησα την παραμικρή αιχμή για την αποτυχία μου. Ήμουν πολύ προσεκτική.

Είμαι σίγουρη ότι θα έχετε μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια από μένα. Με νευρίασε πάρα μα πάρα πολύ.

Angel καλησπέρα.

Δεν χρειάζεται να επαναλάβω όσα είπαν ήδη τα κορίτσια. Επιεικώς απαράδεκτη η κυρία και κακή επαγγελματίας. Μα για τις δύσκολες περιπτώσεις υπαρχει η λύση της εξωσωματικής, δεν καταλαβαίνω γιατί  σου τονίζει τις δυσκολίες και μόνο. Καλό να ειναι ειλικρινείς οι ανθρωποι που αποτεινόμαστε αλλά υπάρχει τρόπος να ειπωθούν και τα πιο δύσκολα ή τα λιγότερο ευχάριστα.

Αν βλέπεις ότι δεν είσαι ευχαριστημένη από την υπεύθυνη δεν είναι κακό να ζητήσεις να αναλάβει κάποιος -α άλλος -η  τον συντονισμο της όποιας προσπάθειας. Και αυτό γιατί, όπως λες, είσαι ικανοποιημένη απο το γιατρό σου και πιστεύεις σ'αυτόν. Αν ήταν αλλιως τα πράγματα θα σου πρότεινα να δεις κάπου αλλού. Η ψυχολογία είναι το άλφα και το ωμέγα και δεν θέλουμε να έχουμε εκνευρισμούς και κακή επικοινωνία με τους ανθρώπους που θα μας καθοδηγήσουν. Όταν λες υπεύθυνη ποιά είναι η ιδιότητά της; Είναι μαία ή κατι άλλο;

On 11/19/2018 at 9:23 AM, Mishka said:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια σας παρακολουθώ αρκετό καιρό από τότε που κι εγώ ενημερώθηκα για τη δυνατότητα δωρεάς και η αλήθεια είναι τρόμαξα αρχικά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα μπορούσα να πάρω μία τέτοια απόφαση.

Εχοντας κλείσει τα 43 με 2 αποτυχημένες προσπάθειες συλλογής ωαρίων και με πολύ κακούς δείκτες κι εγώ μου είπαν οτι είναι η μόνη μου ελπίδα και διαβάζοντας τις ιστορίες σας άρχισα να το βλέπω πολύ θετικά είπα θα κάνω μία τελευταία προσπάθεια μόνο με δικά μου να νιώσω ότι εξάντλησα τις πιθανότητες. Δυστυχώς πριν το καλοκαίρι είχα μία βιοχημική κι έτσι είπαμε να ξεκινήσουμε το Σεπτέμβριο. Αγόρασα τα φάρμακα ήμουν έτοιμη και τελικά ήμουν έγκυος φυσιολογικά! Δεν το πίστευα σκέφτηκα θαύματα γίνονται τελικά. Για να μη σας κουράζω πριν 10 μέρες έκανα διακοπή λόγω τρισωμίας 21. Τελικά το θαύμα ήταν εφιάλτης.. Τώρα δεν μπορώ να συνέλθω δεν ξέρω αν και πως και πότε να ξανακάνω και τι προσπάθεια αν έχω το κουράγιο και το σθένος να ξαναπεράσω τη στενοχώρια.

Χαίρομαι για όλες εσάς που έχετε θετική εξέλιξη στις δύσκολες προσπάθειες σας και σας θαυμάζω όλες απεριόριστα και σας ευχαριστώ για τη συντροφιά που μου προσφέρατε όλο τον καιρό που παρακολουθώ τις ιστορίες σας.

Γειά σου Mishka, καλώς ήρθες στην παρέα μας!  

Λυπάμαι για ό,τι σου συνέβη. Αν διαβάσεις τα σχόλια θα διαπιστώσεις ότι όλες οι κοπέλες - λίγο - πολύ έχουμε περάσει δύσκολες καταστάσεις - παρόμοιες με τη δική σου. Γι΄'αυτό και καταλαβαίνουμε τον πόνο και τη ματαίωση που νιώθεις. 

Από δω μεσα όμως μπορέσαμε και πήραμε κουράγιο για να συνεχίσουμε και στην συνεχεια δίνουμε κουράγιο στα νέα μέλη. Εγώ βοηθηθηκα πολύ. Εδώ κατέφυγα όταν μου πρότεινε ο γιατρός μου τη δωρεά ωαρίων για πρώτη φορά. Ηθελα να μιλήσω με κοπέλες που το δοκίμασαν, που τα κατάφεραν ή που δεν τα κατάφεραν.

Οι κοπέλες που περασαν από αυτη τη δοκιμασία μου έδωσαν θάρρος να συνεχίσω. Θελει χρόνο όμως. Χρειάζεται να πάρεις το  χρόνο σου για  να πενθήσεις για την απώλεια, να ανασυνταχθείς. Γιατί και το επόμενο βήμα θέλει θάρρος, θετική σκέψη και ετοιμότητα - σωματική και ψυχολογική. Tip που εμένα με βοηθησε να φτιαξω την ψυχολογία μου: γυμναστική!;-)

Ελπίζω να ξεπεράσεις σύντομα το "πένθος" σου και να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα όταν θα είσαι έτοιμη. Καλό βράδυ!:)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, alina80 είπε:

@angel23

@Mishka

 

Στα δικά μου νέα κορίτσια, είδα χτες ροζ και φοβήθηκα αρκετά πρέπει να ομολογήσω, σε συνδυασμό με τους πόνους περιόδου που είχα από την Κυριακή το βράδυ. Ο γιατρός μου δεν ήταν καθησυχάστικος και το μόνο που είπε είναι ότι πρέπει να το δούμε. Πάμε λοιπόν σήμερα στο Ιασώ (γιατί θα ήταν εκεί για χειρουργείο) για υπέρηχο. Τα καλά νέα είναι ότι το μωρό είναι ακόμα εκεί, 9 χιλιοστά, με ανεπτυγμένη καρδούλα που την είδαμε και την ακούσαμε να χτυπάει! Τα λιγότερα καλά νέα είναι ότι έχω δύο μικρές αποκόλλησεις. Και εφόσον παίρνω ήδη προγεστερόνη η μόνη άλλη οδηγία του γιατρού είναι ξάπλα -απο το κρεβάτι στον καναπέ και αποκλειστικά εντός σπιτιού. 

καλημέρα φίλες μου,

Αλίνα μην φοβάσαι όλα θα πάνε πολύ καλά.

Σας φιλώ όλες.

 

 

 

16 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε... Μόλις μίλησα με το κέντρο μου και με ενημέρωσαν ότι η δοτρια μου αυτές τις μέρες περιμένει να αδειαθετησει... Οπότε είμαστε στην τελική ευθεία.. το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι όταν ρώτησα εγώ αν πρέπει να κάνω , μου είπαν ακόμα τίποτα.... Και εδώ ρωτάω εσας ποτέ ξεκινήσατε τις ενέσεις και τα φάρμακα?

Dggs μην ανησυχείς και σε μένα έτσι έγινε. Επειδή όπως ανέφεραν τα κορίτσια πρέπει να μας συγχρονίσουν με τη δότρια θα σου πουν αυτοί πότε θα ξεκινήσεις.

Βλέπω ότι λίγο πολύ όλες τα ίδια κάνουμε μόνο που μπορεί να παίρνουμε διαφορετικό σκεύασμα αλλά τις ίδιες δραστικές ουσίες (προγεστερόνη) ή σε διαφορετική μορφή.

Εμένα με ξεκίνησαν με cyclacure και dermestil και μετά (μάλλον αφού έκαναν την ωοληψία) ξεκίνησα και outrogestan.

12 ώρες πρίν, Daphne259 είπε:

Γλυκιά μου καταρχήν θα συμφωνήσω με όλα τα κορίτσια για την γαιδουριά της 'κυρίας'. Απαράδεκτη. Να της απαντάς καταλλήλως!

Λοιπόν, ξέρω απλά ότι η άρβεκαπ που θα κάνω κάνει καταστολή. Λεπτομέρειες δεν ξέρω, δεν ρώτησα καν.  Μπορούν τα άλλα κορίτσια να μας διαφωτίσουν κι εσένα κι εμένα??? :shock:

Αθήνα θα πάω.  Από πέρσι ήδη άλλαξα γιατρό, ήμουν σε κέντρο Θεσσαλονίκης αλλά με κέρδισε γιατρός στην Αθήνα. Επιτυχία θα χουμε, τέλος! Σε φιλώ πολύ πολύ.

ρώτησα για την Αρβεκαπ γιατί είχα κάνει τρίμηνη και επειδή από την εμπειρία τους πάντα κρατάει παραπάνω, ποντάρουμε σε αυτό να ξαναπροσπαθήσω άμεσα αλλά από χθες

αισθάνομαι πόνους περιόδου .... και δεν ρώτησα τον γιατρό αν λήξει η δράση της πως θα εκδηλωθεί σε μένα ώστε να το καταλάβουμε δεδομένου ότι έχω αδιαθετήσει ήδη

μετά που έκοψα τα φάρμακα. δεν τηλεφωνώ να ρωτήσω διότι δεν είμαι καλά ακόμη και γιατί ... ας περιμένω μερικές μέρες.

κορίτσια, όταν μιλάω με τους δικούς μου και τους φίλους μου ξεπερνάω το τελευταίο επεισόδιο και λέω το αγνοώ και πάω να κάνω αυτό που θέλω να κάνω. μετά υποτροπιάζω

πάλι ... χθες βράδυ έβλεπα κακά όνειρα και ξύπνησα με το άγχος ¨έίσαι γρια δεν θα πετύχεις τίποτε¨" .... φρίκη. Ελπίζω να τα καταφέρω.

Σας ευχαριστώ για τη στήριξη σας.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλα τα κορίτσια...

@Dggs καλή αρχή στην προσπάθεια σου, πάνω κάτω όλες τα ίδια κάναμε, όλα θα πάνε καλά!

@angel23 δεν θα πω κάτι παραπάνω από τα κορίτσια, απαράδεκτη η υπεύθυνη, που κανονικά θα έπρεπε να σε σ έχει στα πως πως με θέμα συμπεριφοράς! Τόσα χρήματα δίνουμε και αλίμονο να ακούνε τέτοιες βλακείες!στην θέση μου θα ζητούσα άλλη, ή  να μην είχα επαφή!θα πρέπει να είσαι ήρεμη και όχι αγχωμένη όταν την βλέπεις!

@Mishka Καλώς ήρθες και από μένα, τα είπαμε και λίγο σε μήνυμα!

@alina80 συνοδοιπορε μου, καταλαβαίνω την αγωνία σου, αλλά θα ακούσεις τον γιατρό σου και θα ξεκουραστεις , δυστυχώς αυτές οι σποκολλησεις συμβαίνουν, όμως περνάνε! Θα έχεις στο μυαλό σου, τον γλυκό ήχο της καρδούλα του μωρού και θα σκέφτεσαι θετικά! Τώρα ξανά είδες ροζ; όλα θα πάνε καλά!!

Σας φιλώ όλες και εγώ έχω την αγωνία μου, να είναι όλα οκ την Παρασκευή!!

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα πέρα από τις ευχαριστίες θέλω να εκφράσω και τον απέραντοοο θαυμασμό μου για τη δύναμη και το κουράγιο που έχετε και το θάρρος να συνεχίζετε!

Σήμερα κι εγώ είμαι καλύτερα σωματικά μια και σταμάτησε το αίμα από την απόξεση και θα εφαρμόσω το tip της inglaterra θα πάω για γυμναστική!

@angel23 είμαι βέβαιη ότι όλα θα πάνε καλά αργά ή γρήγορα οπότε προσπάθησε να κοιμάσαι ήρεμα γιατί όταν θα μείνεις έγκυος εκεί να δεις όνειρα που θα βλέπεις κάθε βράδι δυο τρεις ταινίες μεγάλου μήκους τουλάχιστον! 

@zoel77 περιμένουμε τα καλά σου νέα την Παρασκευή για να παίρνουμε κι εμείς κουράγιο!

Καλή συνέχεια σε όλους

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας καιρό αλλά δεν έγραψα ποτέ για μένα. Αφορμή για να γράψω στάθηκε η Mishka μιας και γω έχω κλείσει τα 43 και έχω στο ιστορικό μου τρεις προσπάθειες που ξεκινούσαν πολύ καλά αλλά κατέληγαν άσχημα. Στην τελευταία προέκυψε χοριακή αλλά στη συνέχεια παλινδρόμησε. Τώρα σκέφτομαι τον τροποποιημένο φυσικό κύκλο και τα δανεικά ωάρια. Γενικά νιώθω και γω την έντονη πίεση του χρόνου και, να σας πω την αλήθεια, κατά βάθος νιώθω ότι δε θα τα καταφέρω ποτέ. Το παλεύω βέβαια και με λίγη ψυχολογική υποστήριξη και με λίγη γυμναστική και καταφέρνω να έχω καλές στιγμές που ξεχνιέμαι και νιώθω ότι δε χάθηκε κι ο κόσμος...

Οι συζητήσεις σας εδώ και η αισιοδοξία σας με κάνουν να νιώθω καλύτερα και μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω την προσπάθεια!

Εύχομαι σε όλα τα κορίτσια που τα κατάφεραν, να πάνε όλα τέλεια και να ξεχάσουν όλες τις δυσκολίες και τις στεναχώριες που πέρασαν!

Σε εμάς που προσπαθούμε εύχομαι δύναμη, κουράγιο και λίγη τύχη!!:-)

Καλή σας συνέχεια!!!

 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας. Καλή επιτυχία πρώτα απ'όλα σε όσες περιμένουν αποτελέσματα και σε όσες προετοιμάζονται.  Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όσες δεν είχαν καλή εξέλιξη.. 

Είμαι κι εγώ στην 9η μέρα μετά την εμβρυομεταφορα- μεταφέραμε 3 εμβρυάκια και περιμένω.. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια με δανεικά ωάρια κι ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχην. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Hope_* είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας. Καλή επιτυχία πρώτα απ'όλα σε όσες περιμένουν αποτελέσματα και σε όσες προετοιμάζονται.  Καλή δύναμη και καλό κουράγιο σε όσες δεν είχαν καλή εξέλιξη.. 

Είμαι κι εγώ στην 9η μέρα μετά την εμβρυομεταφορα- μεταφέραμε 3 εμβρυάκια και περιμένω.. Είναι η πρώτη μου προσπάθεια με δανεικά ωάρια κι ελπίζω να πάνε όλα κατ'ευχην. 

Καλή επιτυχία! Εύχομαι μια τριψηφια χοριακη! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Dggs είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε... Μόλις μίλησα με το κέντρο μου και με ενημέρωσαν ότι η δοτρια μου αυτές τις μέρες περιμένει να αδειαθετησει... Οπότε είμαστε στην τελική ευθεία.. το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι όταν ρώτησα εγώ αν πρέπει να κάνω , μου είπαν ακόμα τίποτα.... Και εδώ ρωτάω εσας ποτέ ξεκινήσατε τις ενέσεις και τα φάρμακα?

Εγώ Dggs είχα ήδη ξεκινήσει με daronda και cyclacur και μια μέρα πριν την ωοληψια ξεκίνησα utrogestan . Τη μέρα της εμβρυομεταφορας ξεκίνησα οοολα τα υπόλοιπα.

πρίν από 18 λεπτά , palmoira είπε:

Καλή επιτυχία! Εύχομαι μια τριψηφια χοριακη! 

Σε ευχαριστώ πολύ palmoira. Εσυ είσαι ήδη εγκυουλα από ό,τι διάβασα πιο Πίσω? Σε ποιά εβδομάδα βρίσκεσαι? Κάτι διάβασα για αποκολλησούλες.Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα , να πανε όλα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Hope_* είπε:

Εγώ Dggs είχα ήδη ξεκινήσει με daronda και cyclacur και μια μέρα πριν την ωοληψια ξεκίνησα utrogestan . Τη μέρα της εμβρυομεταφορας ξεκίνησα οοολα τα υπόλοιπα.

Σε ευχαριστώ πολύ palmoira. Εσυ είσαι ήδη εγκυουλα από ό,τι διάβασα πιο Πίσω? Σε ποιά εβδομάδα βρίσκεσαι? Κάτι διάβασα για αποκολλησούλες.Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα , να πανε όλα καλα και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!

Είχα προβληματάκια και είμαι ακόμη πολύ προσεκτική αλλά ευτυχως η εγκυμοσυνη μου προχωράει. Περιμένω μια όμορφη μπουμπου και διανύω την 26η εβδομάδα! 

  • Μου αρέσει 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...