Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 58 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπάρχει κ η επίκτητη θρομβοφιλια εκτός της κληρονομικής που είναι γονιδιακή. Εμένα η αιματολογος μου μου είπε ότι πέρα από αυτό που έχω που είναι γονιδιακό, πρέπει αν μείνω έγγυος ν κάνω εξετάσεις για επίκτητη θρομβοφιλια. Υπάρχει κ το αυτοάνοσο αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο που προκαλεί θρομβωσεις.

      Για αυτό μου ειχε γραψει η αιματολογος στη βεβαίωση που μου είχε δώσει παλιότερα ότι σε εγκυμοσυνη μεταξύ 8-12 εβδομάδα να πάω για να γίνει έλεγχος για αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο? Τώρα την έψαξα και είδα ότι το σύνδρομο το ονομάζει επίκτητη-αυτοανοση θρομβοφιλια. Το θυμόμουν ότι πρέπει να πάω αλλά δεν θυμόμουν τι έγραφε η βεβαίωση...άρα ναι πρέπει να γίνει έλεγχος από αιματολογο ξανά στην κύηση.

Συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση??? κορίτσια την βοήθεια σας παρακαλώ!!!


Recommended Posts

Just now, sofiadu είπε:

εγω παλι το αναποδο, σημερα νιωθω οτι δεν πετυχα τον σκοπο..βασικα προετοιμαζομαι ψυχολογικα μη μου ερθει ξαφνικο. Καλυτερα να πιστευω οτι δεν ειμαι κ να μου κανει εκπληξη παρα να πιστεψω οτι ειμαι κ να μην ειμαι. Ειδα κ τα ονειρα κ λεω οκκ ας αρχισω να προετοιμαζομαι! Εξαλλου το εχω πει, ειμαι σιγουρη οτι θα το νιωσω οταν θα εχω μεινει...

Ελπιζω Τατακι να μη χρειαστει να σου πουμε τπτ τετοιο αυριο!! Μονο μπραβο κ συγχαρητηρια να σου πουμε!!! :wub:

Εγώ πάντως κάθε φορά που εμένα έγκυος χαμπάρι δεν έπαιρνα,το βλέμμα της αγελάδας πήγαινε 8 μέρες καθυστέρησης σε τρεις από τις τέσσερις εγκυμοσύνες για να κάνω τεστ και μου φαινόταν κ περίεργο που δεν ερχόταν περιοδος.ελεγα μπα κάτι σοβαρό μου συμβαίνει ..να πάω στα έκτακτα...κ άλλες φορές πάθαινα ανεμογκαστρι κ έκανα εμετούς.

Just now, Ellidr είπε:

Εγώ πάλι καμιά αισιοδοξία 

Μια επαφή την 10 μέρα και αυτά που άκουσα από τον γυναικολόγο 

Και είμαι και στον μπαμπά μου οπότε ούτε όρεξη για επαφες αφού δεν τον βλέπω και τον άντρα 

Οπότε άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε 

Δε πείραζει τον άλλο μήνα

Τι έπαθε ο μπαμπάς;;;;περαστικά εύχομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Emilly said:

Εγώ πάντως κάθε φορά που εμένα έγκυος χαμπάρι δεν έπαιρνα,το βλέμμα της αγελάδας πήγαινε 8 μέρες καθυστέρησης σε τρεις από τις τέσσερις εγκυμοσύνες για να κάνω τεστ και μου φαινόταν κ περίεργο που δεν ερχόταν περιοδος.ελεγα μπα κάτι σοβαρό μου συμβαίνει ..να πάω στα έκτακτα...κ άλλες φορές πάθαινα ανεμογκαστρι κ έκανα εμετούς.

αυτο με το ανεμογκαστρι μπορεις να μου το εξηγησεις;; πως συμβαινει; τετοια αυθυποβολη κανουμε στους εαυτους μας κ τη νιωθουμε γιατι κ εγω απο τη περασμενη κυριακη εχω εντονη ναυτια κ δεν ειναι ιδεα μου! κ το επαθα κ τον ιουλιο που κρατιομουν μη κανω εμετο! Να ειναι κρυωματα κ να παιρνουν τα μυαλα μας αερα;;; τι μπαχαλο;;;

 

Just now, Ellidr said:

Εγώ πάλι καμιά αισιοδοξία 

Μια επαφή την 10 μέρα και αυτά που άκουσα από τον γυναικολόγο 

Και είμαι και στον μπαμπά μου οπότε ούτε όρεξη για επαφες αφού δεν τον βλέπω και τον άντρα 

Οπότε άλλα λόγια ν αγαπιόμαστε 

Δε πείραζει τον άλλο μήνα

Εχεις πολλα στο μυαλο σου εσυ μικρη μου! ειναι δυσκολος αυτος ο καιρος , ευχομαι να βγειτε νικητες κ να του χαρισεις το καλυτερο δωρακι του μπαμπακα σου!!! κουραγιο και δυναμη σας ευχομαι!!!

Εμενα αν δεν πετυχουμε τωρα ολος ο Νοεμβρης ειναι νυχτερινη βαρδια ο συζυγος...μας βλεπω να τον καιμε εκτος αν τη μερα ωορρηξιας πω μια μπουρδα εδω κ φυγω νωριτερα κ παω για ενα γρηγορο πριν επιστρεψει το παιδι.. αλλιως Δεκεμβρη κ μακαρι να κατσουν οι γονιμες σε αδεια γιορτων!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu είπε:

αυτο με το ανεμογκαστρι μπορεις να μου το εξηγησεις;; πως συμβαινει; τετοια αυθυποβολη κανουμε στους εαυτους μας κ τη νιωθουμε γιατι κ εγω απο τη περασμενη κυριακη εχω εντονη ναυτια κ δεν ειναι ιδεα μου! κ το επαθα κ τον ιουλιο που κρατιομουν μη κανω εμετο! Να ειναι κρυωματα κ να παιρνουν τα μυαλα μας αερα;;; τι μπαχαλο;;;

 

Είναι αυτό που είπες σε συνδιασμό με τις ορμόνες που ούτως η άλλως εκκρινονται...μετά την ωορηξια εκκρίνεται προγεστερόνη που σου δίνει κ τα συμπτώματα που είναι ίδια με της εγκυμοσύνης.καμια διαφορά απλά κοντά στην καθυστέρηση αν αρχίζει κ υπάρχει εγκυμοσύνη κ αυξηθεί πολύ η προγεστερόνη βλέπεις μετά τρέλα συμπτώματα.εγκυες νιώθουμε ούτως η άλλως από τις ίδιες ορμόνες που βγαίνουν στις φάσεις.κλαφτα.εγω πριν είδα μια καλή βλενα 12 μέρα κ παίρνω γιατρό κ αύριο θα πάω να με δει.ωχ...δεν θέλω να μου κάνει αυτό το πράγμα...σιχαίνομαι....

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έκανα πάλι τεστ ωορρηξίας και πάλι είναι θετικό...μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται αυτό  2 μέρες συνεχόμενα και μόλις το κάνω αμέσως κοκκινίζει η θετική γραμμή πολύ έντονα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly said:

Είναι αυτό που είπες σε συνδιασμό με τις ορμόνες που ούτως η άλλως εκκρινονται...μετά την ωορηξια εκκρίνεται προγεστερόνη που σου δίνει κ τα συμπτώματα που είναι ίδια με της εγκυμοσύνης.καμια διαφορά απλά κοντά στην καθυστέρηση αν αρχίζει κ υπάρχει εγκυμοσύνη κ αυξηθεί πολύ η προγεστερόνη βλέπεις μετά τρέλα συμπτώματα.εγκυες νιώθουμε ούτως η άλλως από τις ίδιες ορμόνες που βγαίνουν στις φάσεις.κλαφτα.εγω πριν είδα μια καλή βλενα 12 μέρα κ παίρνω γιατρό κ αύριο θα πάω να με δει.ωχ...δεν θέλω να μου κάνει αυτό το πράγμα...σιχαίνομαι....

 

Μωρε ας σου τη κανει να δεις ποτε κανεις ωορρηξια να σκοραρετε σε καλες μερες! μηπως εχει κουραστει κ το σπερματακιμε τοσες επαφες κ δεν αντεχει! Δεν ξερω αν λεω κοτσανα αλλα ισως αν 1-2 μερες κανετε ενα διαλλειμα πριν την ωορρηξια , μετα το σπερμα ειναι δυνατο κ πετυχετε. Πηγαινε για αρχη να δουμε τι θα σου πει. 

Just now, Τονιαα said:

Κορίτσια έκανα πάλι τεστ ωορρηξίας και πάλι είναι θετικό...μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται αυτό  2 μέρες συνεχόμενα και μόλις το κάνω αμέσως κοκκινίζει η θετική γραμμή πολύ έντονα; 

βαλτα ολα μαζι σε μια φοτο στο προφιλ να τα δουμε να σου πουμε...μπορει κ να αργει να πεσει η LH δεν ειναι ανησυχητικο! Για βαλε να δουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, sofiadu said:

Μωρε ας σου τη κανει να δεις ποτε κανεις ωορρηξια να σκοραρετε σε καλες μερες! μηπως εχει κουραστει κ το σπερματακιμε τοσες επαφες κ δεν αντεχει! Δεν ξερω αν λεω κοτσανα αλλα ισως αν 1-2 μερες κανετε ενα διαλλειμα πριν την ωορρηξια , μετα το σπερμα ειναι δυνατο κ πετυχετε. Πηγαινε για αρχη να δουμε τι θα σου πει. 

βαλτα ολα μαζι σε μια φοτο στο προφιλ να τα δουμε να σου πουμε...μπορει κ να αργει να πεσει η LH δεν ειναι ανησυχητικο! Για βαλε να δουμε...

Το ίδιο είναι όλα πολύ έντονα απλά στο ενα χρόνο που τα χρησιμοποιο πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να είναι τόσο έντονα και αμέσως μόλις το κάνω το τεστ για αυτο αναρωτιέμαι μήπως Σ αυτό έπαιξαν ρόλο οι βιταμίνες;

Για βοηθήστε κορίτσια να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Τονιαα said:

Το ίδιο είναι όλα πολύ έντονα απλά στο ενα χρόνο που τα χρησιμοποιο πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό να είναι τόσο έντονα και αμέσως μόλις το κάνω το τεστ για αυτο αναρωτιέμαι μήπως Σ αυτό έπαιξαν ρόλο οι βιταμίνες;

Η αληθεια ειναι δεν ξερω να απαντησω σε αυτο το θεμα με τις βιταμινες, ισως να παιζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly said:

Είναι αυτό που είπες σε συνδιασμό με τις ορμόνες που ούτως η άλλως εκκρινονται...μετά την ωορηξια εκκρίνεται προγεστερόνη που σου δίνει κ τα συμπτώματα που είναι ίδια με της εγκυμοσύνης.καμια διαφορά απλά κοντά στην καθυστέρηση αν αρχίζει κ υπάρχει εγκυμοσύνη κ αυξηθεί πολύ η προγεστερόνη βλέπεις μετά τρέλα συμπτώματα.εγκυες νιώθουμε ούτως η άλλως από τις ίδιες ορμόνες που βγαίνουν στις φάσεις.κλαφτα.εγω πριν είδα μια καλή βλενα 12 μέρα κ παίρνω γιατρό κ αύριο θα πάω να με δει.ωχ...δεν θέλω να μου κάνει αυτό το πράγμα...σιχαίνομαι....

 

 

 

 

Φυσικα η προγεστερονη μας κανει διαφορα μετα την ωορρηξια και το γεγονος οτι δινουμε πλεον σημασια στα τερτιπια της ενω αλλες φορες δεν τα παρατηρουσαμε. Δεν τρελαθηκαμε ολες ξαφνικα απο την επιθυμια ενος παιδιου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, TATAKI said:

Φυσικα η προγεστερονη μας κανει διαφορα μετα την ωορρηξια και το γεγονος οτι δινουμε πλεον σημασια στα τερτιπια της ενω αλλες φορες δεν τα παρατηρουσαμε. Δεν τρελαθηκαμε ολες ξαφνικα απο την επιθυμια ενος παιδιου. 

Επισης κ κατι αλλο, κρυωνω εδω κ 2-3 μερες. Δεν μετραω θερμοκρασια. Αυτο δεν ειναι κ τοσο καλο ε;; που κρυωνω εννοω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τονιαα είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα!!!

Λοιπόν χθες έκανα δύο τεστ ωορρηξίας ένα στης 11 το πρωί  και ένα 7 το απόγευμα πρώτη φορά ήταν τόσο εντονη η θετικη γραμμή....δλδ με το που το έκανα η γραμμή κοκκινίζε αμέσως στο ενα χρόνο που τα χρησιμοποιο ένα χρόνο τώρα...αναρωτιέμαι εάν όντως έπαιξαν ρόλο η βιταμινες;Θα ξανα κάνω και άλλο τεστ το μεσημέρι για να δω εάν έγινε η ωορρηξία τελικά...περιμένω να μου πείτε την γνώμη σας!

όταν πέσει η lh τοτε θα γινει η ωορρηξία, όταν είναι υψηλα σημαίνει ότι θα γίνει, οχι οτι εχει γινει. 

Just now, sofiadu είπε:

Επισης κ κατι αλλο, κρυωνω εδω κ 2-3 μερες. Δεν μετραω θερμοκρασια. Αυτο δεν ειναι κ τοσο καλο ε;; που κρυωνω εννοω.

κοίτα εγώ πχ σε μην εγκυμοσύνη κρυωνα σε εγκυμοσύνη ζεσταινομουν αλλα δεν θυμαμαι αν ήταν γενικα ή λιγο πριν το μάθω...για την ζέστη ειμαι σιγουρη για το κρύο νομιζω 2 με 3 μερες πριν έρθει. 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, *ζουζουνα*!!! said:

όταν πέσει η lh τοτε θα γινει η ωορρηξία, όταν είναι υψηλα σημαίνει ότι θα γίνει, οχι οτι εχει γινει. 

Το ξέρω αυτό απλά με προβλημάτισε το απότομο το χρώμα της θετικής γραμμής και ότι πρώτη φορά επίσης πετυχενω 2 μέρες συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα πάντα την επόμενη ήταν αρνητικό το τεστ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! said:

κοίτα εγώ πχ σε μην εγκυμοσύνη κρυωνα σε εγκυμοσύνη ζεσταινομουν αλλα δεν θυμαμαι αν ήταν γενικα ή λιγο πριν το μάθω...για την ζέστη ειμαι σιγουρη για το κρύο νομιζω 2 με 3 μερες πριν έρθει. 

να το ονειρο λοιπον, βγαινει σιγα σιγα χαχαχα

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Τονιαα είπε:

Το ξέρω αυτό απλά με προβλημάτισε το απότομο το χρώμα της θετικής γραμμής και ότι πρώτη φορά επίσης πετυχενω 2 μέρες συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα πάντα την επόμενη ήταν αρνητικό το τεστ 

συνηθως μετράς το 1ο θετικο για τις ωρες αλλα κ σε μενα που έχει τύχει 2 μερες συνεχόμενα 

Just now, sofiadu είπε:

να το ονειρο λοιπον, βγαινει σιγα σιγα χαχαχα

οχι βρε δεν είπα αυτό, μπορει κ να μην έχει σχέση ειναι η εγκυμοσύνη κάθε φορά κ η γυναίκα, εμενα πχ η μαμά μου κρυωνε πριν μάθει ότι ειναι έγκυος, ειναι ανάλογα.βαλτα προφιλ να τα δω .συνηθως οταν στεγνώσει εκει φαίνεται πιο ξεκάθαρο το θετικο

  • Μου αρέσει 2

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu said:

να το ονειρο λοιπον, βγαινει σιγα σιγα χαχαχα

Αχ αχ....όσο δεν βλέπεις περίοδο ελπίζεις....μην πιανεσε από σημάδια...σκέψου εσύ οτι εισαι έγκυος...σκέψου θετικα

Just now, *ζουζουνα*!!! said:

συνηθως μετράς το 1ο θετικο για τις ωρες αλλα κ σε μενα που έχει τύχει 2 μερες συνεχόμενα 

οχι βρε δεν είπα αυτό, μπορει κ να μην έχει σχέση ειναι η εγκυμοσύνη κάθε φορά κ η γυναίκα, εμενα πχ η μαμά μου κρυωνε πριν μάθει ότι ειναι έγκυος, ειναι ανάλογα.

Ζουζουνα εμένα πρώτη φορά τόσο έντονη θετική γραμμή και επειδή είναι και η πρώτη φορά που παίρνω τις βιταμίνες για αυτο αναρωτιέμαι μήπως δεν ήταν τυχαία συνδυασμό...

Link to comment
Share on other sites

Just now, sofiadu said:

Επισης κ κατι αλλο, κρυωνω εδω κ 2-3 μερες. Δεν μετραω θερμοκρασια. Αυτο δεν ειναι κ τοσο καλο ε;; που κρυωνω εννοω.

Και εγω εχω κρυαδες, φοραω διαφορα επανω μου και μετα αρχιζω να τα πεταω γιατι σκαω και μετα παλι να κρυωνω...εγω μετραω οταν αδιαθετω, οταν εχω ωορρηξια και λιγες μερες πριν αδιαθετησω. Δεν κανω θερμοδιαγραμμα απλα την μετραω να δω τι παιζει. Το πρωι πριν σηκωθω. Παραμενει ως σημερα υψηλη σε σχεση με την α φαση του κυκλου. Ειναι στο 36.9 Μετραω και βραδυ ετσι για την πλακα. Μου δειχνει δεκατα περιπου στο 37.2 αυτες τις μερες αλλα δεν πιανεται το βραδυ. Τον προηγουμενο μηνα ειχα δει πτωση 2 μερες πριν αδιαθετησω. Οπως και να εχει ειναι δυσκολο για μενα τουλαχιστον η παρακολουθηση μεσω θερμοκρασιας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...