Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Ιουλίου του 19!!!!


Eleni2512

Recommended Posts

Just now, happysmile είπε:

Θα του πω να δωσω αυτο για αλλαγη,

Βολτες εμενα να δεις τρεις τεσσερις την νυχτα περα δωθε τον διαδρομο η καλυτερη του ειναι το καροτσι οσες ωρες ειμαστε με το καροτσι ουτε για να φαει δν ξυπναει!!

Τα μωρακια με παλινδρομηση συνηθως ξεκινανε πιο νωρις εμενα μου πε απτον τεταρτο!εντομεταξυ εχει τοσο τελειες κρεμες κ το δικο μ θα τρωει τα ανοστα με ελειψη γαλατος λογω της αλλεργιας!

Ο γαστρεντερολογος μας είπε ότι θα κάνουμε μια δοκιμή στους 6 μήνες. Ίσως ο μικρός σου το δεχτεί τότε. 25/10 μας είπε εμάς(4,5μηνων) εφ όσον νευροκινητικα είναι σε θέση ξεκινάμε φρούτοκρεμα. Βέβαια όπως μου εξήγησε μέχρι να φάει 3 γεύματα κανονικά θα φτασει 6 μηνών. Αχ δεν θα στρώσω χάλια στην κουζίνα φέτος.... :)

Πάντως μπορεί να μου λένε ότι δεν τον πειράζει το αίμα αλλά εγώ ανυπομονώ να μην πίνει τοσο γαλα γιατί τον λυπαμε. Πάλι θα δίνουμε κατά ζήτηση γάλατακι βέβαια. Αλλά πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα να θηλάζει μόνο πρωί βράδυ 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έμας κορίτσια μας έπιασε πυρετός από το εμβόλιο ...κάνανε εχθές το απόγευμα ,38 και πριν λίγο 37.8 αλλά μαλλον το προλάβαμε με το ντεπον και δεν ανέβηκε ... 

Κάνανε κ το πρώτα μας πυρετό λοιπόν...

Τι κάνετε εσείς πώς είστε ? 

  • Λυπημένη/-ος 1

 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, happysmile said:

μαζι παρεα εμενα 16 σεπτεβρη γντ 2 μηνων

Και εμείς 17 Σεπτεμβρίου πάμε για εμβόλιο!! 

7 hours ago, Elenit said:

Τι να πω...  Οπότε εσύ τρως κανονικά έτσι; 

Ούτε πάνω σου μπρούμυτα; Εγώ στο λίκνο δεν τη βάζω μπρούμυτα αλλά πάνω μας κοιμάται κάποιες φορές με μια μικρή κλίση.

Ο πρώτος παιδίατρος που είχα πάει μου είχε πει οκ μπρούμυτα πάνω σου γιατί συγχρονίζει η καρδιά του με την δικιά μου οπότε αποφεύγετε ο αιφνίδιος θάνατος. Τώρα αυτή που πηγαίνω μάλλον μου είπε όχι για να μην μου πέσει το παιδί ςπι την αγκαλιά.. να σημειώσω ότι πρώτη φορά πήγα σε άλλο γιατρό που μου σύστησε η τωρινή παιδίατρος γιατί αυτή έλειπε σε διακοπές. Τις έβαλα όλες τις τροφές και βλέπουμε. Είπα αρχικά να το πάω λαού λαου. Δεν θα το παραπάνω μετά γαλακτοκομικά, μια μερίδα την μέρα θα τρώω και από ξηρούς καρπούς που γενικά τρώω άπειρους, θα πίνω μόνο γάλα αμύγδαλου. Αν δω ότι γίνονται χειρότερα θα ξαναμιλήσω με παιδίατρο. 

Σήμερα κορίτσια θα τον βγάλω μόνη μου με τον αυτοκίνητο να το πάω στο μαιευτήριο για οφθαλμολογικό έλεγχο. Είναι μισή ώρα με το αυτοκίνητο ελπίζω να μην σταματήσω στην Κηφισίας για θηλασμό!!! Άντε να δούμε πως θα πάει..


Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot said:

Και εμείς 17 Σεπτεμβρίου πάμε για εμβόλιο!! 

Ο πρώτος παιδίατρος που είχα πάει μου είχε πει οκ μπρούμυτα πάνω σου γιατί συγχρονίζει η καρδιά του με την δικιά μου οπότε αποφεύγετε ο αιφνίδιος θάνατος. Τώρα αυτή που πηγαίνω μάλλον μου είπε όχι για να μην μου πέσει το παιδί ςπι την αγκαλιά.. να σημειώσω ότι πρώτη φορά πήγα σε άλλο γιατρό που μου σύστησε η τωρινή παιδίατρος γιατί αυτή έλειπε σε διακοπές. Τις έβαλα όλες τις τροφές και βλέπουμε. Είπα αρχικά να το πάω λαού λαου. Δεν θα το παραπάνω μετά γαλακτοκομικά, μια μερίδα την μέρα θα τρώω και από ξηρούς καρπούς που γενικά τρώω άπειρους, θα πίνω μόνο γάλα αμύγδαλου. Αν δω ότι γίνονται χειρότερα θα ξαναμιλήσω με παιδίατρο. 

Σήμερα κορίτσια θα τον βγάλω μόνη μου με τον αυτοκίνητο να το πάω στο μαιευτήριο για οφθαλμολογικό έλεγχο. Είναι μισή ώρα με το αυτοκίνητο ελπίζω να μην σταματήσω στην Κηφισίας για θηλασμό!!! Άντε να δούμε πως θα πάει..

Καλή επιτυχία! :)

Just now, Giosotpk said:

Έμας κορίτσια μας έπιασε πυρετός από το εμβόλιο ...κάνανε εχθές το απόγευμα ,38 και πριν λίγο 37.8 αλλά μαλλον το προλάβαμε με το ντεπον και δεν ανέβηκε ... 

Κάνανε κ το πρώτα μας πυρετό λοιπόν...

Τι κάνετε εσείς πώς είστε ? 

Περαστικά σας...κ γω τον φοβάμαι τον  πυρετό αλλά πρέπει να συνηθίζουμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, demmikot είπε:

Και εμείς 17 Σεπτεμβρίου πάμε για εμβόλιο!! 

Ο πρώτος παιδίατρος που είχα πάει μου είχε πει οκ μπρούμυτα πάνω σου γιατί συγχρονίζει η καρδιά του με την δικιά μου οπότε αποφεύγετε ο αιφνίδιος θάνατος. Τώρα αυτή που πηγαίνω μάλλον μου είπε όχι για να μην μου πέσει το παιδί ςπι την αγκαλιά.. να σημειώσω ότι πρώτη φορά πήγα σε άλλο γιατρό που μου σύστησε η τωρινή παιδίατρος γιατί αυτή έλειπε σε διακοπές. Τις έβαλα όλες τις τροφές και βλέπουμε. Είπα αρχικά να το πάω λαού λαου. Δεν θα το παραπάνω μετά γαλακτοκομικά, μια μερίδα την μέρα θα τρώω και από ξηρούς καρπούς που γενικά τρώω άπειρους, θα πίνω μόνο γάλα αμύγδαλου. Αν δω ότι γίνονται χειρότερα θα ξαναμιλήσω με παιδίατρο. 

Σήμερα κορίτσια θα τον βγάλω μόνη μου με τον αυτοκίνητο να το πάω στο μαιευτήριο για οφθαλμολογικό έλεγχο. Είναι μισή ώρα με το αυτοκίνητο ελπίζω να μην σταματήσω στην Κηφισίας για θηλασμό!!! Άντε να δούμε πως θα πάει..

Θα σου πω αύτο που μας είπε ο γαστρεντερολογος και αν θες το κάνεις. Τις αλλεργιογονες τροφές βαλτα ανά 15 μέρες. Για να ξέρεις τι τον πείραξε αν έχεις αντίδραση. Και η σειρά που μου είπε εμένα είναι ψάρι, αυγό, Ξηροί καρποί, γαλακτοκομικα. Αλλά μου είπε όταν λέμε ψάρι και θαλασσινά θα τρως αν όχι μερα πάρα μέρα κάθε 3 μέρες. Για να περάσει ποσότητα στο γαλα. 

Το κάθισμα που το βάζεις; στο συνοδηγό; εγώ μια φορά τον έβαλα μόνη μου να πάω Πειραιά πίσω και με την πλάτη προς εμένα και εκλεγε σε όλο το δρόμο. Δεν απενεργοποιειτε ο αερόσακος μου και δεν μπορώ να τον βάλω στο συνοδηγό. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

@Anna17 σωστό αυτό που λέει ο γαστρενερολογος αλλά αφού δεν έχω δει αίμα λέω να μην το κάνω. Άσε που γενικά από την αρχή του θηλασμου τα αποφεύγω όλα αυτά και τα έχω παίξει. Χωρία που δεν τρώω λαχανικά και όσπρια για να αποφύγω τους κολικούς. Δεν μένει και τίποτα κρέας και ψωμι μένει. Έτσι όπως το παω θα αρχίσω να παίρνω και άλλα κιλά όχι να χανω. 

Ούτε εμένα απενεργοποίειτε ο αερόσακος άσε που δεν έχω isofix. Σακαρακα το δικό μου αυτοκίνητο. Πήρα όμως του άνδρα μου που έχει όλα τα νέα συστήματα. Που δεν λέω σε βοηθάνε αλλά χάνεις την βολή σου. Το καλό είναι ότι είναι αυτόματο και είχα ελεύθερο χέρι να του βάζω την πιπίλα όταν του έπεφτε. Εντάξει βολεύει η μπροστινή θέση αλλιώς είναι μαρτύριο ειδικά αν κλαίει ούτε να του πιάσεις το χεράκι δεν μπορείς. Λοιπόν η βόλτα μας πήγε μια χαρά. Κοιμήθηκε στο πήγαινε κάποια στιγμή δηλαδή που γκρινιαξε του έβαλα πιπίλα και τσουπ τον πήρε ο ύπνος. Καλά με το που μπήκα στο πάρκινγκ του μαιευτηρίου πατάει κάτι κλάματα άλλο πράγμα και εγώ δεν ήξερα πως ξεκλειδώνει η πόρτα του συνοδηγού. Ότι να ναι . Τελικά με βοήθησε ένα παιδί από το πάρκινγκ να το βρούμε. Αισθάνθηκα σαν τα ανέκδοτα που λένε για τις ξανθιές αν και είμαι καστανή..

Τώρα στον οφθαλμολογικό έλεγχο... Εντάξει τον εξέτασε τρεις φορές και την πρώτη φορά κάθησα μέσα στην εξέταση .. εντάξει σοκ. Βγήκα και έβαλα τα κλάματα .. δεν σαν λέω τι τους κάνουν. Εγώ θα το βλέπω εφιάλτη..

ευτυχώς όλα καλά με τα ματάκια του. Κάθησα τον άλλαξα τον θηλασα και ηρεμισε ο μικρός .. γυρίσαμε και κοιμόταν συνέχεια σοκ την εξάντληση ο μικρος. Γυρίσαμε και πάλι τον θηλασα.. έχει πάθει ένα σοκ το παιδί μου .. 

Η οφθαλμίατρος μου είπε το πρώτο συνηδητο χαμόγελο τον 3ο με 4ο μήνα. Μου λέει θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα σου σκάσει κάτι χαμόγελα και θα σου κάνει κάτι νάζια άλλο πράγμα.. άντε να δούμε.. επίσης μου είπε να βάζω φυσιολογικό ορό στην μύτη του πριν από κάθε θηλασμό. Θέλει 9 με 10 φορές την μέρα γιατί λέει μάτια μύτη αυτιά επικοινωνούν σε ευθεία κιόλας και θα βοηθήσει και τα μάτια και τα αυτιά από τις μολύνσεις..

Αυτά από εμάς. Παει και αυτό.  Το θετικό είναι ότι θα παίρνω το αυτοκίνητο του άνδρα μου πλέον όταν θα βγαίνω με τον μπέμπη.. lol

  • Χαχα 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, demmikot said:

@Anna17 σωστό αυτό που λέει ο γαστρενερολογος αλλά αφού δεν έχω δει αίμα λέω να μην το κάνω. Άσε που γενικά από την αρχή του θηλασμου τα αποφεύγω όλα αυτά και τα έχω παίξει. Χωρία που δεν τρώω λαχανικά και όσπρια για να αποφύγω τους κολικούς. Δεν μένει και τίποτα κρέας και ψωμι μένει. Έτσι όπως το παω θα αρχίσω να παίρνω και άλλα κιλά όχι να χανω. 

Ούτε εμένα απενεργοποίειτε ο αερόσακος άσε που δεν έχω isofix. Σακαρακα το δικό μου αυτοκίνητο. Πήρα όμως του άνδρα μου που έχει όλα τα νέα συστήματα. Που δεν λέω σε βοηθάνε αλλά χάνεις την βολή σου. Το καλό είναι ότι είναι αυτόματο και είχα ελεύθερο χέρι να του βάζω την πιπίλα όταν του έπεφτε. Εντάξει βολεύει η μπροστινή θέση αλλιώς είναι μαρτύριο ειδικά αν κλαίει ούτε να του πιάσεις το χεράκι δεν μπορείς. Λοιπόν η βόλτα μας πήγε μια χαρά. Κοιμήθηκε στο πήγαινε κάποια στιγμή δηλαδή που γκρινιαξε του έβαλα πιπίλα και τσουπ τον πήρε ο ύπνος. Καλά με το που μπήκα στο πάρκινγκ του μαιευτηρίου πατάει κάτι κλάματα άλλο πράγμα και εγώ δεν ήξερα πως ξεκλειδώνει η πόρτα του συνοδηγού. Ότι να ναι . Τελικά με βοήθησε ένα παιδί από το πάρκινγκ να το βρούμε. Αισθάνθηκα σαν τα ανέκδοτα που λένε για τις ξανθιές αν και είμαι καστανή..

Τώρα στον οφθαλμολογικό έλεγχο... Εντάξει τον εξέτασε τρεις φορές και την πρώτη φορά κάθησα μέσα στην εξέταση .. εντάξει σοκ. Βγήκα και έβαλα τα κλάματα .. δεν σαν λέω τι τους κάνουν. Εγώ θα το βλέπω εφιάλτη..

ευτυχώς όλα καλά με τα ματάκια του. Κάθησα τον άλλαξα τον θηλασα και ηρεμισε ο μικρός .. γυρίσαμε και κοιμόταν συνέχεια σοκ την εξάντληση ο μικρος. Γυρίσαμε και πάλι τον θηλασα.. έχει πάθει ένα σοκ το παιδί μου .. 

Η οφθαλμίατρος μου είπε το πρώτο συνηδητο χαμόγελο τον 3ο με 4ο μήνα. Μου λέει θα ξυπνήσεις ένα πρωί και θα σου σκάσει κάτι χαμόγελα και θα σου κάνει κάτι νάζια άλλο πράγμα.. άντε να δούμε.. επίσης μου είπε να βάζω φυσιολογικό ορό στην μύτη του πριν από κάθε θηλασμό. Θέλει 9 με 10 φορές την μέρα γιατί λέει μάτια μύτη αυτιά επικοινωνούν σε ευθεία κιόλας και θα βοηθήσει και τα μάτια και τα αυτιά από τις μολύνσεις..

Αυτά από εμάς. Παει και αυτό.  Το θετικό είναι ότι θα παίρνω το αυτοκίνητο του άνδρα μου πλέον όταν θα βγαίνω με τον μπέμπη.. lol

Ψυχούλες μωρέ...ευτυχώς όλα καλά. Συνειδητά χαμόγελα μ έχει ξεκινήσει εμένα κ μάλιστα συνήθως πρωί όπως λέει η οφθαλμίατρος από το τέλος του 2ου μήνα. Είναι ξεκάθαρα πλατιά χαμόγελα κ φαίνεται κ η γλωσσίτσα του. :wub:

Κορίτσια σήμερα τ έβαλα ένα πανάκι παρηγοριάς δίπλα του την ώρα π κοιμάται. Θέλω σιγά σιγά να δεθεί με κάτι απαλό κ να παρηγοριέται με αυτό, ειδικά όταν λείπω π βέβαια συμβαίνει σπάνια. Λένε οτι είναι καλό να δεθεί με κάτι.

Εσείς το κάνετε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenpap είπε:

Ψυχούλες μωρέ...ευτυχώς όλα καλά. Συνειδητά χαμόγελα μ έχει ξεκινήσει εμένα κ μάλιστα συνήθως πρωί όπως λέει η οφθαλμίατρος από το τέλος του 2ου μήνα. Είναι ξεκάθαρα πλατιά χαμόγελα κ φαίνεται κ η γλωσσίτσα του. :wub:

Κορίτσια σήμερα τ έβαλα ένα πανάκι παρηγοριάς δίπλα του την ώρα π κοιμάται. Θέλω σιγά σιγά να δεθεί με κάτι απαλό κ να παρηγοριέται με αυτό, ειδικά όταν λείπω π βέβαια συμβαίνει σπάνια. Λένε οτι είναι καλό να δεθεί με κάτι.

Εσείς το κάνετε;

Όχι δεν το κάνω αλλά τώρα που το είπες θα το κάνω έχω και εγώ ένα τέτοιο πανακι μαλακό και με ένα αλογάκι ψιλά ...ο θεός να το κάνει αλογάκι αυτό ...

Αλλά απλά το βάζεις δίπλα του όταν κοιμάται ? 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giosotpk said:

Όχι δεν το κάνω αλλά τώρα που το είπες θα το κάνω έχω και εγώ ένα τέτοιο πανακι μαλακό και με ένα αλογάκι ψιλά ...ο θεός να το κάνει αλογάκι αυτό ...

Αλλά απλά το βάζεις δίπλα του όταν κοιμάται ? 

Πως μοιάζει δλδ αυτό το αλογάκι; είμαι περίεργη...:-P

Σήμερα πρώτη φορά το έκανα, του το έβαλα απλά δίπλα την ώρα π κοιμάται για να αρχίσει σιγα σιγα να το συνηθίζει κ ίσως κ να το αγαπάει. :wub:

Τώρα οι περισσότερες ειμαστε αυτοκόλλητες με τα μωράκια αλλά αργά η γρήγορα θα τα αφήνουμε με άλλους κάποιες φορές οπότε είναι καλό να χει κάτι π του δίνει ασφάλεια. Το άγχος αποχωρισμού θα ναι μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ρε κοριτσια εσας τν πιασαν κατευθειαν την πιπιλα?ποια πηρατε?εμενα δντην.θελει καθολου την φτυνει αναγουλιαζει τα χω παιξει.πηγα διαιτολογο σημερα μου πε ναπαρω γιαουρτια ολυμπος χωρις λακτοζη κ γαλα αμυγδαλου!εχει κ τυρι ολυμπος χωρις λακτοζη γτ το ευλογημενο δν τρωγεται με τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Εγώ πάλι είχα ξεκινήσει να οδηγώ λίγο πριν μείνω έγκυος, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης φοβόμουν να οδηγήσω μην γίνει τίποτα λόγω απειρίας και τώρα προφανώς φοβάμαι να βάλω το μωρό μέσα και να πάω κάπου μετά από ένα χρόνο που έχω να οδηγήσω. Θέλω σιγά σιγά να το παίρνω μόνη μου και όταν αισθανθώ 100% σίγουρη να το κάνω. Αν και με τον αποκλειστικό θηλασμό πόσο να την αφήνω μόνη;

Εμάς πάντως μια βδομάδα χωρίς γαλακτοκομικά, της φύγανε τα σπιθουρακια αλλά βλέννες έχουμε ακόμη. 

Εμείς της έχουμε βάλει μέσα στο λίκνο της Παναγιάς τα μάτια, ο αντρας μου δηλαδή. Ό,τι κουκλάκι αρκουδάκι βρει της το βάζει μέσα. Βέβαια τα έχουμε βάλει όλα στην κάτω πλευρά και δεν τη φτάνει τίποτα. Το μόνο που έχω κοντά της για να το συνηθίζει είναι ένα θαλάσσιο αλογάκι της fisher price με φως και μουσική και μια κουδουνιστρα αρκουδάκι και της αρέσουν μπορώ να πω γιατί κάθεται μέσα στη μέρα από 10-15 λεπτά κάθε φορά, με το αλογάκι να παίζει και να της κουνάω την κουδουνιστρα.

Εμάς έχει αρχίσει τα χαμόγελα εδώ και μια βδομάδα περίπου και η παιδίατρος μας είπε ότι είναι συνειδητά πλέον.

Τέλος, ενώ είχε υποχωρήσει η μαστίτιδα ξαναέκανα δέκατα χθες και πόνο το στήθος. Η μαία μου είπε μήπως έχει κοντο χαλινο η μικρή, γιατί 1) καμία φορά με πονάει ακόμα από το αριστερό όταν πιάνει 2) μπορεί να ματώσει και 3) έπαθα τη μαστίτιδα. Αυτά είναι σημάδια. Το επόμενο είναι να μειωθεί η παραγωγή. Οπότε θα την πάμε να το δούμε προληπτικά.

 

Just now, happysmile είπε:

Ρε κοριτσια εσας τν πιασαν κατευθειαν την πιπιλα?ποια πηρατε?εμενα δντην.θελει καθολου την φτυνει αναγουλιαζει τα χω παιξει.πηγα διαιτολογο σημερα μου πε ναπαρω γιαουρτια ολυμπος χωρις λακτοζη κ γαλα αμυγδαλου!εχει κ τυρι ολυμπος χωρις λακτοζη γτ το ευλογημενο δν τρωγεται με τπτ!

Δεν την έπιασε αμέσως. Θέλει επιμονή. Και πάλι τη φτύνει εμένα κάποιες φορές γιατί δεν της τη δίνω συνέχεια. Από όσες δοκίμασα κράτησε της avent αυτές που έχουν καλύτερη ροή αέρα και της πήρα χθες και τις ultra soft να έχουμε να αλλάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει πιάσει από την αρχή πιπίλα οποία και να του δώσω. Εντάξει του την κρατάω λίγο γιατί στην πρώτη την φτύνει στην δεύτερη την φτύνει ε στην τρίτη την πιάνει και γίνεται χαμός..  όταν αποκοιμηθεί επίσης την φτύνει. Στον τρίτο μήνα πιάνουν όλα τα μωράκια. Εμεις παίρνουμε της mam που είναι μέσα σε αποστειρωτικο κουτάκι για φούρνο μικροκυμάτων. Επειδή δεν έχουμε κσαν αποστειρωτη.

Άσχετο αλλά μετά το δεύτερο θα ξεκινήσω να αντλώ λίγο γάλα να του δίνω με μπιμπερο δύο φορές την εβδομάδα για να μάθει έτσι ώστε αν χρειαστεί να τον αφήσω κάπου να μπορώ ( λένε τώρα σιγά μην τον αφήσω). Όπως είπα αποστειρωτη δεν έχουμε αλλά σκέφτομαι να αποστειρωνω τα μπουκάλια στον ατμόμσγειρα. Υπάρχει και το βράσιμο δεν λέω αλλά είδα ότι αποστειρωτες και ατμόμσγειρες δουλεύουν το ίδιο γιατί να γεμίζω συσκευές; 

Όσο για την παρηγοριά το πανακι και εγώ θέλω κάποια στιγμή να έχει Ντουντού (έτσι τα λέμε εμείς στην οικογένεια) αλλά έχω πρώτα αλλά προβλήματα να λύσω θα έρθει και αυτό σιγά σιγά.

Κορίτσια μην βάζετε στη κούνια κουκλάκια και τέτοια το απαγορεύουν οι παιδίατροι. Όσο μακριά και να είναι το βράδυ μπορεί να κάνουν κολοτουμπες αυτά. Τώρα δεν κάνουν αλλά σε λίγο; Το λέω γιατί μπορεί να κλείσουν την μυτούλα τους τα αρκουδάκια.. εγώ δεν έχω τίποτα στο λίκνο μέσα εκτός από πάντα. Βέβαια είπαμε το λίκνο το έχει κλασμενο ο δικός μου..

 

  • Χαχα 1

Cyo8p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια δεν την περνει την πιπίλα ...έχω δοκιμάσει της ΜΑΜ της NUK μόνο της Avent δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλά εφόσον δεν της θέλει αυτές γιατί μιλάμε για 6 διαφορετικές πιπίλες (είχε μανία ο άντρας μου να.περνει πιπίλες ) δεν θα την ζορισω περισσότερο αργότερα ίσως κάνω καμιά προσπάθεια πάλι στον 4-5 μήνα ... 

Εγώ που την βάζω στην κούνια στο επόμενο ξύπνημα την βρίσκω εντελώς διαφορετικά ...μερικές φορές εκεί που είχε το κεφάλι έχει τα πόδια ... Πώς το κάνει αυτό δεν ξέρω ... 

Πλέον την ντύνω της βάζω ένα παντελονάκι ειδικά το βράδυ δεν είναι άλλο με τα μπουτακια έξω ... Και μας κάνουν και τα ρουχαλακια για τριών μηνών ... 

Να ρωτήσω ...εφόσον μπουν η στέρεες σε πόσα γεύματα μειώνεται ο θηλασμός μετά ? 

 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...