Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Οκτωβρίου 2019!


Recommended Posts

Κι ομως @Farmakotriftena και @Giotitsa γινονται...απλα ο γυναικολογος και ο παιδιατρος ειπαν οτι δεν ειναι τοσο εντονες. Οι συσπασεις που προκαλει ο θηλασμος ειναι τοσο μικρες που δεν ειναι επικινδυνες, ομως συσπασεις μπορουν να γινουν για διαφορους λογους....


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 15,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Penny...

    1828

  • winspert

    1791

  • Mamacita Alina

    1638

  • tsilona

    1294

πρίν από 8 λεπτά , Evangeliaa είπε:

Κι ομως @Farmakotriftena και @Giotitsa γινονται...απλα ο γυναικολογος και ο παιδιατρος ειπαν οτι δεν ειναι τοσο εντονες. Οι συσπασεις που προκαλει ο θηλασμος ειναι τοσο μικρες που δεν ειναι επικινδυνες, ομως συσπασεις μπορουν να γινουν για διαφορους λογους....

Θα συμφωνησω απολυτα! Φυσικά και γίνονται συσπάσεις το πρωτο τρίμηνο! Ο οργανισμός βλέπει την εγκυμοσύνη σαν κάτι ξένο στη μήτρα και προσπαθεί να το αποβάλλει. Απλα εμεις δεν τις καταλαβαίνουμε! Γι'αυτο το λογο το πρωτο τρίμηνο απαγορεύονται και οι επαφές,για να μην συσπαται η μήτρα! Εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη έπαιρνα 9 μαγνησία τη μέρα απο την 8η βδομάδα!

  • Ευχαριστώ 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δλδ είναι λάθος αυτό που μου ειπαν; μου το είπε η σύμβουλος θηλασμού και με τη σειρά μου όταν το είπα στον γυναικολόγο (γιατί μου.ελεγε να κόψω τον θηλασμο) μου είπε πως ναι ισχύει ότι στο 1ο τρίμηνο δε γίνονται συσπάσεις αλλά έλεγε τα δικά του περί θηλασμού. Το σεξ όμως με τις συσπάσεις τι σύνδεση εχουν; ακόμα και σε οργασμό να έρθει μια γυναίκα οι συσπάσεις είναι πάρα πολύ ήπιες. Βασικά είτε συσπάσεις από θηλασμό είτε από οργασμό είναι πάρα πολύ ήπιες μορφής.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Δλδ είναι λάθος αυτό που μου ειπαν; μου το είπε η σύμβουλος θηλασμού και με τη σειρά μου όταν το είπα στον γυναικολόγο (γιατί μου.ελεγε να κόψω τον θηλασμο) μου είπε πως ναι ισχύει ότι στο 1ο τρίμηνο δε γίνονται συσπάσεις αλλά έλεγε τα δικά του περί θηλασμού. Το σεξ όμως με τις συσπάσεις τι σύνδεση εχουν; ακόμα και σε οργασμό να έρθει μια γυναίκα οι συσπάσεις είναι πάρα πολύ ήπιες. Βασικά είτε συσπάσεις από θηλασμό είτε από οργασμό είναι πάρα πολύ ήπιες μορφής.

Οχι δεν σου ειπαν λαθος...γινονται συσπασεις ηπιας μορφης...ο γυναικολογος για ποιο λογο σου ειπε να σταματησεις τον θηλασμο?


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Παει ο ήλιος παει η ζέστη παλι κρύο γρρρρρρ νεύρα 

Μια χαρα θα είναι όλα θα το δεις κορίτσι μου

εδω όλη μερα εβρεχεεεε

12 ώρες πρίν, elpida20 είπε:

Δεν εμπιστεύομαι άλλη γυναικολόγο για να πάω... Την Τετάρτη έχω ραντεβού... Υπομονή θα κάνω... Και ας ελπίσω ότι είναι καλα

ολα θα ναι καλα μπουμπου

7 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Βρε πάλι για φαγητά μιλούσατε χθες;;; χαχα

Κορίτσια νομίζω ότι στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, δεν γίνονται συσπάσεις. Αυτό το ξέρω από τον θηλασμό. Επειδή λένε ότι ο θηλασμός μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις αλλά από το 2ο τρίμηνο και μετά γιατί στο 1ο τρίμηνο δεν γίνονται έτσι κι αλλιώς συσπάσεις.

@elpida20 κι εγώ παθαίνω κάτι τρελές κράμπες κάποιες νύχτες την ώρα που αλλάζω πλευρό πχ. Τι είναι αυτό δεν ξέρω.. Επίσης κι εγώ αν θυμάσαι είχα ξυπνήσει μια μέρα χωρίς συμπτώματα και είχα φοβηθεί αλλά όλα καλά.

Αναγουλες κτλ σε μένα καλά κρατούν. Με αηδιαζουν ακόμα τα παντα. Βρήκα παρηγοριά στη σόδα. Αλλά μια ερώτηση να κάνω... Από χθες έχω λίγο πιο έντονους πόνους. Αρχικά νόμιζα πως ήταν έντερο αλλά μάλλον δεν είναι. Εσείς κορίτσια πονατε;;

εγω ποναω αλλα τη μεση μετραει;;; χαχαχ

6 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Θα συμφωνησω απολυτα! Φυσικά και γίνονται συσπάσεις το πρωτο τρίμηνο! Ο οργανισμός βλέπει την εγκυμοσύνη σαν κάτι ξένο στη μήτρα και προσπαθεί να το αποβάλλει. Απλα εμεις δεν τις καταλαβαίνουμε! Γι'αυτο το λογο το πρωτο τρίμηνο απαγορεύονται και οι επαφές,για να μην συσπαται η μήτρα! Εγώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη έπαιρνα 9 μαγνησία τη μέρα απο την 8η βδομάδα!

9??? αμαν


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Οχι δεν σου ειπαν λαθος...γινονται συσπασεις ηπιας μορφης...ο γυναικολογος για ποιο λογο σου ειπε να σταματησεις τον θηλασμο?

Όχι μου είπαν ότι δε γίνονται συσπάσεις στο πρώτο τρίμηνο. Οι συσπάσεις ξεκινούν από το 2ο. Τώρα ο γιατρός  γιατί μου είπε να σταματήσω τον θηλασμό ασε.... κλασικός γιατρός με συμβουλές κάποιων δεκαετιών πίσω. Φαντάσου πως όταν τους έλεγα πως δεν θα το σταματήσω έλεγε η "μαια" στον γιατρό , Ναι άσε τώρα ούτε το χαπι μπορει να πάρει αλλά ούτε το στήθος μπορεί να δέσει!!!! Τρατζικ απλά. Κ φυσικά μου έλεγαν πως μετά το 6μηνο το γάλα γίνεται νεράκι. Ότι να'ναι δλδ και απλά άλλαξα θέμα.


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marioula1234 είπε:

εδω όλη μερα εβρεχεεεε

ολα θα ναι καλα μπουμπου

εγω ποναω αλλα τη μεση μετραει;;; χαχαχ

9??? αμαν

Και τα έπαιρνα μέχρι τις 38 βδομάδες που γεννησα!

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

Όχι μου είπαν ότι δε γίνονται συσπάσεις στο πρώτο τρίμηνο. Οι συσπάσεις ξεκινούν από το 2ο. Τώρα ο γιατρός  γιατί μου είπε να σταματήσω τον θηλασμό ασε.... κλασικός γιατρός με συμβουλές κάποιων δεκαετιών πίσω. Φαντάσου πως όταν τους έλεγα πως δεν θα το σταματήσω έλεγε η "μαια" στον γιατρό , Ναι άσε τώρα ούτε το χαπι μπορει να πάρει αλλά ούτε το στήθος μπορεί να δέσει!!!! Τρατζικ απλά. Κ φυσικά μου έλεγαν πως μετά το 6μηνο το γάλα γίνεται νεράκι. Ότι να'ναι δλδ και απλά άλλαξα θέμα.

τρατζικ οντως! 


83tdp2.pngcWE4p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Όχι μου είπαν ότι δε γίνονται συσπάσεις στο πρώτο τρίμηνο. Οι συσπάσεις ξεκινούν από το 2ο. Τώρα ο γιατρός  γιατί μου είπε να σταματήσω τον θηλασμό ασε.... κλασικός γιατρός με συμβουλές κάποιων δεκαετιών πίσω. Φαντάσου πως όταν τους έλεγα πως δεν θα το σταματήσω έλεγε η "μαια" στον γιατρό , Ναι άσε τώρα ούτε το χαπι μπορει να πάρει αλλά ούτε το στήθος μπορεί να δέσει!!!! Τρατζικ απλά. Κ φυσικά μου έλεγαν πως μετά το 6μηνο το γάλα γίνεται νεράκι. Ότι να'ναι δλδ και απλά άλλαξα θέμα.

Κι εμενα ειναι λιγο παλαιων αρχων ο γυναικολογος μου και μου ειπε να διακοψω τον θηλασμο γιατι το γαλα απο ενα σημειο και μετα χαλαει ποιοτητα (μαλλον την ιδια σχολη με τον δικο σου εχει τελειωσει)...οχι ομως οτι προκαλει κατι στην εγκυμοσυνη! Ευτυχως εχω παιδιατρο νεο και ψαγμενο και μου ειπε οτι φυσικα αυτο και δεν ισχυει. Το γαλα σε καθε φαση προσαρμοζεται στις αναγκες του μωρου! Ουτε καν εχω σκεφτει ακομα ποτε θα αρχισω τον αποθηλασμο...εχω δεθει συναισθηματικα και μου ειναι πολυ δυσκολο. Νομιζω πιο δυσκολο θα ειναι για μενα παρα για το μωρο...


verzp2.pngYgrLp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 23/2/2019 at 1:28 ΠΜ, Mamacita Alina είπε:

Κοριτσια σημαντική ανακοίνωση!!!

Έφαγα σήμερα ναι ναι καλά διαβάσατε... Δεν έχω βγάλει ακόμη τα έντερα μου και επιτέλους εγώ η λιχουδω μασαμπουκωσα ανελέητα!!!

Τι κάνετε; πώς είστε; 

@Giwtouli1990 δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ουτρο. Εγώ πχ δεν θα έπαιρνα αλλά είδα αίμα και καφέ υγρά οπότε μου τα έδωσε. 

@winspert με ηρεμισες να ξέρεις γιατί νόμιζα πως μόνο ο δικός μου γιατρός είναι λιγομίλητος και με έπιασαν οι ζήλειες. Ακόμη και στον άντρα μου το είπα κοίτα λέω τα κορίτσια στο φόρουμ ξέρουν παλμούς ξέρουν χιλιοστά κι εμένα μόνο όλα οκ μου είπε και κλαψουριζα κιόλας. Άτιμες ορμόνες χαχα.

Καλώς ήρθατε καινούργια κορίτσια. Ακόμη και "μεγαλύτερη" εγκυμοσύνη να έχετε από εμάς είστε ευπρόσδεκτες στην όμορφη παρεούλα μας, διότι εκει που είμαστε ήσασταν που λέει και η παροιμία οπότε οι συμβουλές σας είναι  πραγματικά πολύτιμες. Ειδικά στις πρώτο εγκυμονουσες μας (εδώ δεύτερο εγκυμονούσα και πάλι φρικαρω ώρες ώρες με το παραμικρό χιχι) Βέβαια επειδή πραγματικά καταλαβαίνω και την αγωνία σας να μοιράζεστε το στάδιο που ακριβώς βρίσκεστε και ίσως να μη ξέρουμε ακόμη εκ πείρας να σας απαντήσουμε σε κάτι επειδή είμαστε ολίγον τι αρχάριες μπορεί να υπάρχει κατηγορία καφέ με Πητ στον μήνα που γεννάτε όπως είμαστε εμείς του Οκτωβρίου (οι μισές τέλη Σεπτεμβρίου αλλά το παραβλέπουμε χιχι) να είστε και στα δύο θέματα να παρεΐζουμε ατελείωτα!! Γιατί η αλήθεια είναι πως εμείς εδώ ακόμη ασχολούμαστε με τα βυζιά μας που λέει η Ραφαέλα οπότε είμαστε σε στάδιο αρχικό χαχαχα.

Φιλιά πολλά σε ολεεεες και στις κοιλιτσες!! :)

θέα μαμασιτα μ....κσλημερααασ...χλαπακιασες καλε???? τι βλέπω...χαχαχαχ τι καλα που εκανες...μπράβο σ....

χαχαχαχαχα κατω τα χέρια από τα βυζια σας κοριτσια μ...χαχαχαχχα 

On 23/2/2019 at 8:04 ΠΜ, elpida20 είπε:

Καλημέρα κουκλίτσες.. Ρε σεις αυτές τις μέρες που και που έχω έντονες κράμπες.. Πάω να σηκωθώ σαν να πιάνεται η κοιλία μου και να μην μπορώ να κουνηθω... Η και κάθομαι και μετά από ώρα με πιάνει... ανησύχησα λίγο.. Πήρα την γυναικολόγο μου αλλά είναι εκτός Θεσσαλονίκης και μου είπε η βοηθός του να πάρω μαγνισιο.. Δεν πήρα βέβαια την Τετάρτη έχουμε ραντεβού μήπως και ακούσουμε καρδιά.... Επίσης οι τρομερή αναγουλα υποχώρησε... Δεν έχω όρεξη για όλα τα φαγητά βέβαια με πιάνει που και που... Και νιωθω ότι το στήθος μου δεν είναι πια τοοοοσο πρισμενο όσο ήταν... Τι γίνεται ρε κοριτσια λέτε να με εκδικειτε το έμβρυο επειδή έκανα ένα τσιγάρο; :-P(αστειάκι) πείτε μου γνώμες.. 

ελπίδακι καληνερα μικρομανα μ....Πώς είσαι χαρα μ σήμερα....να ξεκουράζεσαι πολυ....ναι??? κ άσε τα βυζια σ υσηχα σ λεω...κατω τα χέρια από τα βυζια σ...ολα καλά ειναι....σε όλες μας ετσι πάνε...πάνω κάτω πάνω κάτω....χι χι...απλώς σε παιδεύει το μπιζελακι σ το όμορφο...σ κάνει τσαλίμι από τώρα....φιλακια γλυκια μ κ μην μ ανχωνεσαι ολα πάνε καλά...

22 ώρες πρίν, gogouli_ είπε:

Κι εδώ χαλιααα, πολύ αέρα και ρίχνει καμία νιφάδα που και που! Και τόσες μέρες ήταν τέλεια, είχε ανέβει η διάθεση μας!

 

Ελπιδακι μου, όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς. Κι εμένα μια πρηζεται και πονάει πολύ, μια λιγότερο. Σε λίγο θα δεις το σποράκι και θα ηρεμησεις! @Rafaelatarzan καταρχήν γλυκιά μου χαίρομαι που συνήλθες και είσαι καλά! Κατά δεύτερον, πες της τη μαγική φράση να στρώσει!

κσλημερααασ....κατω τα χέρια από τα βυζια σας...χαχαχαχ

..ναι ειμαι ποκυ καλητερα ευτυχως....εσυ όλα καλά ζουνα μ????

21 ώρες πρίν, Evangeliaa είπε:

Ελπιδακι μου η γιατρος σου μαλλον φοβαται για συσπασεις...αυτες οι κραμπες που λες ισως ειναι συσπασεις που φυσικα εσυ δεν μπορεις να ξεχωρισεις αφου δεν εχεις εμπειρια...οι συσπασεις μπορει να προκαλεσουν αποβολη γι αυτο σου ειπε να παρεις μαγνησιο. Και η Τεταρτη ειναι μακρια. Γι αυτο εγω θα σου ελεγα να κανεις ο,τι σου ειπε η γιατρος σου και να παρεις το μαγνησιο! Ετσι κι αλλιως σιγα σιγα ολες θα το ξεκινησουμε! Ενταξει, αισιοδοξια πανω απ ολα αλλα πρεπει να κανουμε και αυτο που πρεπει! Ολα καλα θα πανε σιγουρα...δεν φταιει το ενα τσιγαρακι, μην νιωθεις τυψεις...

 

Ελα η ομαδα να μην πεφτει λογω καιρου!!! Η ανοιξη ειναι κοντα!!!

κσλημερααασ...που είναι η άνοιξη οεοοοοο???σκατα καιρο κ δω....αλλλα μ αρέσει εμενα ....χααχαχαχαχ

19 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Βρε πάλι για φαγητά μιλούσατε χθες;;; χαχα

Κορίτσια νομίζω ότι στο 1ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, δεν γίνονται συσπάσεις. Αυτό το ξέρω από τον θηλασμό. Επειδή λένε ότι ο θηλασμός μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις αλλά από το 2ο τρίμηνο και μετά γιατί στο 1ο τρίμηνο δεν γίνονται έτσι κι αλλιώς συσπάσεις.

@elpida20 κι εγώ παθαίνω κάτι τρελές κράμπες κάποιες νύχτες την ώρα που αλλάζω πλευρό πχ. Τι είναι αυτό δεν ξέρω.. Επίσης κι εγώ αν θυμάσαι είχα ξυπνήσει μια μέρα χωρίς συμπτώματα και είχα φοβηθεί αλλά όλα καλά.

Αναγουλες κτλ σε μένα καλά κρατούν. Με αηδιαζουν ακόμα τα παντα. Βρήκα παρηγοριά στη σόδα. Αλλά μια ερώτηση να κάνω... Από χθες έχω λίγο πιο έντονους πόνους. Αρχικά νόμιζα πως ήταν έντερο αλλά μάλλον δεν είναι. Εσείς κορίτσια πονατε;;

Καλημέρα mother ....Πώς είσαι....ναι εγώ αυτές τις μέρες πονάω λίγο πιο ποκυ κατω χαμηλά κοιλιά....Αλλά ξέρω απ οτι τι είναι σε εμένα...περιμένω κ καλά την κοκκινομουρα ( που επιτέλους δεν θα έρθει η σκασμενη κ καλά να πάθει) χαχαχαχα ...οπότε μ φαίνεται λογικό σε μένα....εσυ το ακριβώς νιωθεις???

9 ώρες πρίν, Sofiapantze είπε:

Είμαι η σοφία είμαι 7εβδομαδων και κάτι ψηλά τα λέτε από εδώ; Υπάρχει ομάδα στο fb?με το καλό τα νινι μας

Καλώς την κ Καλώς ήρθες...με το καλό το νινί σ....το πρώτο σ???? υγεία κ αγαπη....

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσιαααααα μου....ομορφη Κυριακή με υγεία κ με το καλο τα μωράκια μας...Πώς εισται σημερα..??? ολα καλα???

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΥΖΙΑ ΣΑΣ....

αχαχαχαχα...σας φιλώ ολες σας κ τα μπεμπακια σας...

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

Καλημέρα κοριτσιαααααα μου....ομορφη Κυριακή με υγεία κ με το καλο τα μωράκια μας...Πώς εισται σημερα..??? ολα καλα???

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΥΖΙΑ ΣΑΣ....

αχαχαχαχα...σας φιλώ ολες σας κ τα μπεμπακια σας...

Καλημέρα ταρζανακι μου... Γίνεται να μην τα πιανουμε;;; χαχαχα, γινεται ελεγχος καθε μερα... 

Καλημερα κορίτσια.... Κρυυυυυοοοοο!!!!!! 

  • Χαχα 1

kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , winspert είπε:

Καλημέρα ταρζανακι μου... Γίνεται να μην τα πιανουμε;;; χαχαχα, γινεται ελεγχος καθε μερα... 

Καλημερα κορίτσια.... Κρυυυυυοοοοο!!!!!! 

χαχαχαχα....κ δω πολυ κρυοοοοοο....Σήμερα είναι ο άντρας μ εδω κ κάνει ολες τις δουλειές...μ έχει ανάψει το τζάκι καθομαι μπροστα κ με περιποιείται από το πρωί...τι ευτυχία....Πόσο τον αγαπώ....κ σε λίγο θα κάνει τα μαγικά τ για ένα θεσπέσιο ντελιβερι...χαχαχαχα   

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

χαχαχαχα....κ δω πολυ κρυοοοοοο....Σήμερα είναι ο άντρας μ εδω κ κάνει ολες τις δουλειές...μ έχει ανάψει το τζάκι καθομαι μπροστα κ με περιποιείται από το πρωί...τι ευτυχία....Πόσο τον αγαπώ....κ σε λίγο θα κάνει τα μαγικά τ για ένα θεσπέσιο ντελιβερι...χαχαχαχα   

Τελεια κοριτσακι μου, πολυ ωραια εικονα... 

Εμενα σημερα  ο αντρουλης κοβει ξυλα οποτε εχει αναλαβει την περιποιηση η μανουλα. Εχω ερθει στο πατρικο μου ξαπλα στον καναπε, μπροστα στη σομπα.... Τελεια ειναι... Κ η μαμα μαγειρευει τα άλλοτε αγαπημενα μου ντολμαδακια... Ελα όμως που τα μυρίζω κ ανακατευομαι τωρα... Ειμαι καθημερινά με αναγουλες, ολη μερα... Με μικρα διαλείμματα. Δεν κανω εμετο ομως... 


kF5Ep3.pngkXAzp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...