Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα!  τρίτη εχω ραντεβού 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Πολύ γραφειοκρατία στην Ελλάδα βρε παιδί μου. Διαβάζω και αγχώνομαι μόνο που τα διαβάζω και για την καθεμία ισχύει κάτι άλλο. Στην Κύπρο είναι πολύ πιο απλά. Από τις 25 εβδομάδες και μετά περνεις ένα χαρτί στον γιατρό σου το όποιο συμπληρώνει μετά ο εργοδότης σου και το στέλνει. 

Εάν δουλεύες 2 χρόνια και είχες κανονικά τα ένσημα από τον εργοδότη σου θα πληρωθείς αλλιώς τον πουλο.

Η άδεια μας κρατάει μόνο 18 έβδομαδες. 2 εβδομαδες υποχρεωτικά πριν την ΠΗΤ και 4 μήνες μετά 

  • Μου αρέσει 4

uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ginpuam είπε:

Πολύ γραφειοκρατία στην Ελλάδα βρε παιδί μου. Διαβάζω και αγχώνομαι μόνο που τα διαβάζω και για την καθεμία ισχύει κάτι άλλο. Στην Κύπρο είναι πολύ πιο απλά. Από τις 25 εβδομάδες και μετά περνεις ένα χαρτί στον γιατρό σου το όποιο συμπληρώνει μετά ο εργοδότης σου και το στέλνει. 

Εάν δουλεύες 2 χρόνια και είχες κανονικά τα ένσημα από τον εργοδότη σου θα πληρωθείς αλλιώς τον πουλο.

Η άδεια μας κρατάει μόνο 18 έβδομαδες. 2 εβδομαδες υποχρεωτικά πριν την ΠΗΤ και 4 μήνες μετά 

διαφορερικα κ εσύ...ε ρε ρι γίνεται..χαμός...χαθηκε ο κοσμος να ναι ένα μονο χαρτι κ τερμα...αππαπαπαπα χαμος...

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, KNecky είπε:

 

Απο ιδιωτη δεν γινεται κοριτσια εκτος αν είναι συμβεβλημμενος με εοππυ αποσο ξερω εστω. Εγω αναγκαστικα πηγα σε γιατρο του ικα αλλα 5 λεπτα παιρνει. Επισης εγω εκανα λιγο διαφορετικά τα χαρτια κ μου φαινεται περιεργο. Ουσιαστικα το χαρτι του γιατρου που εγκρινει την ΠΗΤ, το χαρτι υπευθυνη δηλωση δικη μου κ του εργοδοτη πως σταματαω δουλεια ταδε του μηνος ειναι σε ενα φυλλο με 3 χωριστα μερη που μου εδωσε ο γιατρος του ικα που το συμπληρωσε. Φωτοτυπια iban κ ενσημα ηταν ιδια κ σ μενα. Επισης ζητησαν τα βιβλιαρια αν κ με τον ΑΜΚΑ ειδανε στο ιντερνετ τις ιδιες πληροφοριες για επιβεβαιωση. Ή το ικα εδω ειναι πισω ή δεν ξερω τι..συγγνωμη αν σας μπερδευω, παραξενευομαιβμε τις διαφορές κ γω..

Καλημερα κοιρτσια. Στον γιο μου πριν 3 χρονια απο ιδιωτη την πηρα την βεβαιωση, αλλα οπως ειπες κ εσυ , πρεπει να ειναι συμβεβλημμενος με τον εοππυ. Δεν νομιζω να αλλαξε κατι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, eleniart είπε:

Καλημερα κοιρτσια. Στον γιο μου πριν 3 χρονια απο ιδιωτη την πηρα την βεβαιωση, αλλα οπως ειπες κ εσυ , πρεπει να ειναι συμβεβλημμενος με τον εοππυ. Δεν νομιζω να αλλαξε κατι.

Εγώ θα πάρω κι από τον γιατρό μου που είναι συμβεβλημένος με τον Εοπυ κι από την γιατρό στο κέντρο μάνας και παιδιού, που έχω ραντεβού για να μου υπογράψει τα χαρτιά που θα δώσω στη δουλειά μου για την άδεια.....κι ας κρατήσουν όποιο θέλουν... Αμάν πια με τα γραφειοκρατικά τους... Άσε που από ότι έχω καταλάβει παίζει ρόλο και σε τι υπάλληλο θα πέσεις...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γλυκιές μανούλες! Τι κάνετε; Εγώ σε 5 εβδομάδες έχω ΠΗΤ! Ανυπομονώ να γνωρίσω το μωράκι μου, τον Νικολάκη μου που από το πρωί δε σταμάτησε να κουνιέται :wub:

Εσείς πώς θα ονομάσετε τα μπεμπάκια σας; 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσάκια! Να σας ρωτήσω, έχετε καθόλου συσπάσεις από τώρα, προπαρασκευαστικές εννοώ, τα λεγόμενα "πετρώματα" της κοιλιάς; Κι αν ναι, πότε ξεκίνησαν; Προσπαθώ να θυμηθώ από πότε τα είχα στην κόρη μου. Σ'αυτήν την εγκυμοσύνη νομίζω ότι μόνο μια φορά έχω αισθανθεί πέτρωμα στην κοιλιά. Είναι άραγε φυσιολογικό; Σε 8 μέρες μπαίνω στον 8ο.


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλησπέρα κοριτσάκια! Να σας ρωτήσω, έχετε καθόλου συσπάσεις από τώρα, προπαρασκευαστικές εννοώ, τα λεγόμενα "πετρώματα" της κοιλιάς; Κι αν ναι, πότε ξεκίνησαν; Προσπαθώ να θυμηθώ από πότε τα είχα στην κόρη μου. Σ'αυτήν την εγκυμοσύνη νομίζω ότι μόνο μια φορά έχω αισθανθεί πέτρωμα στην κοιλιά. Είναι άραγε φυσιολογικό; Σε 8 μέρες μπαίνω στον 8ο.

Καλησπέρα! Εγω έχω νιώσει μόνο όσες φορές κουράζομαι να πετρώνει η κοιλιά κ αυτό σπάνια.. τωρα στις 32 εβδ που πήγα στο γιατρό κ με έβαλε κ καρδιοτοκογραφο δεν είδαμε καμία σύσπαση... μου είπε οτι είναι φυσιολογικό 

πρίν από 15 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Γεια σας γλυκιές μανούλες! Τι κάνετε; Εγώ σε 5 εβδομάδες έχω ΠΗΤ! Ανυπομονώ να γνωρίσω το μωράκι μου, τον Νικολάκη μου που από το πρωί δε σταμάτησε να κουνιέται :wub:

Εσείς πώς θα ονομάσετε τα μπεμπάκια σας; 

Κ εγω ανυπομονώ σαν τρελή! Όσο σκέφτομαι οτι σε ένα μήνα απο τωρα κατα πασα πιθανότητα θα έχω γεννήσει τρελαίνομαι!! Ακομα να χωνέψω οτι έχω ένα έτοιμο μωράκι στην κοιλιά μου! Εμείς θα τον πούμε θεμη απο τον πεθερό μου, επειδή είναι αρκετές γενιές τα ονόματα κ μ αρέσει σαν συνέχεια... 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλησπέρα! Εγω έχω νιώσει μόνο όσες φορές κουράζομαι να πετρώνει η κοιλιά κ αυτό σπάνια.. τωρα στις 32 εβδ που πήγα στο γιατρό κ με έβαλε κ καρδιοτοκογραφο δεν είδαμε καμία σύσπαση... μου είπε οτι είναι φυσιολογικό 

Κ εγω ανυπομονώ σαν τρελή! Όσο σκέφτομαι οτι σε ένα μήνα απο τωρα κατα πασα πιθανότητα θα έχω γεννήσει τρελαίνομαι!! Ακομα να χωνέψω οτι έχω ένα έτοιμο μωράκι στην κοιλιά μου! Εμείς θα τον πούμε θεμη απο τον πεθερό μου, επειδή είναι αρκετές γενιές τα ονόματα κ μ αρέσει σαν συνέχεια... 

Είναι πολύ ωραίο όνομα το Θέμης. Είσαι πολύ τυχερή που έχει τέτοιο όνομα ο πεθερός!! ;):P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sweet_child said:

Καλησπέρα κοριτσάκια! Να σας ρωτήσω, έχετε καθόλου συσπάσεις από τώρα, προπαρασκευαστικές εννοώ, τα λεγόμενα "πετρώματα" της κοιλιάς; Κι αν ναι, πότε ξεκίνησαν; Προσπαθώ να θυμηθώ από πότε τα είχα στην κόρη μου. Σ'αυτήν την εγκυμοσύνη νομίζω ότι μόνο μια φορά έχω αισθανθεί πέτρωμα στην κοιλιά. Είναι άραγε φυσιολογικό; Σε 8 μέρες μπαίνω στον 8ο.

Κ γω σε 1 μηνα μπαινω στον 9ο κ ανυπομονώ για το doppler να δουμε αν τελικα θα περιμενουμε τοσο ή λιγοτερο για την μπουμπου! Συσπασεις ανωδυνες εχω αρκετες οταν κουραζομαι κ οταν αργω να παω τουαλετα..κ με ελαφρύ πόνο ειχα 1-2 νυχτες για κανα 30ωρο γιατι ειχα κουραστει πολυ κ δν μπορουσα να βολευτω στο κρεβατι με τίποτα. Παντως στον γιο μου ως μια βδομαδα πριν γεννησω δεν ειχα ιδιαιτερα προπαρασκευαστικες κ ξαφνικα ειχα ολη μερα τετοιες κ ολη νυχτα κανονικες... Για ονομα ακομα δεν εχουμε καταληξει πληρως παντως!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Κ γω σε 1 μηνα μπαινω στον 9ο κ ανυπομονώ για το doppler να δουμε αν τελικα θα περιμενουμε τοσο ή λιγοτερο για την μπουμπου! Συσπασεις ανωδυνες εχω αρκετες οταν κουραζομαι κ οταν αργω να παω τουαλετα..κ με ελαφρύ πόνο ειχα 1-2 νυχτες για κανα 30ωρο γιατι ειχα κουραστει πολυ κ δν μπορουσα να βολευτω στο κρεβατι με τίποτα. Παντως στον γιο μου ως μια βδομαδα πριν γεννησω δεν ειχα ιδιαιτερα προπαρασκευαστικες κ ξαφνικα ειχα ολη μερα τετοιες κ ολη νυχτα κανονικες... Για ονομα ακομα δεν εχουμε καταληξει πληρως παντως!

Έχετε τουλάχιστον ωραία ονόματα από παππουδογιαγιάδες ή θα κινηθείτε σε κάτι δικό σας;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula said:

Έχετε τουλάχιστον ωραία ονόματα από παππουδογιαγιάδες ή θα κινηθείτε σε κάτι δικό σας;;

Εχουμε ωραια ονοματα αλλα θελουμε κατι διαφορετικο μωρε! Σαν το Θεμης δεν εχουμε παντως. Εσεις καταληξατε?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Εχουμε ωραια ονοματα αλλα θελουμε κατι διαφορετικο μωρε! Σαν το Θεμης δεν εχουμε παντως. Εσεις καταληξατε?

Ναι, έχουμε καταλήξει σε άσχετο, δικό μας που μας αρέσει.. Δεν το γράφω δημόσια γιατί είναι σχετικά σπάνιο και ποτέ δεν ξέρεις ποιος διαβάζει...χαχαχ θα σου πω ιδιωτικώς... :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες νιώθετε πόνο κάτω στο ισχιο; Βασικά νιώθω πόνο στα κόκαλα στην περιοχή του αιδοίου λες και είχα ανοιχτά τα πόδια μου επί ώρες αχαλίνωτου ****

Περιττό ότι από τότε που έμεινα εγγύος δε με ακούμπησε ο άντρας μου. Βασικά τους 4 πρώτους μήνες ταλαιπωρηθηκα με εμετούς όλη την ώρα εεε μετά κάπου το συνεχίσαμε το πράγμα. Προσωπικά δεν με πειράζει αντέχω ο σύζυγος λίγο μου το φέρνει κουβέντα αλλά κάνω πως δεν ακούω.


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 19/1/2020 at 3:21 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Είμαι ασφαλισμένη στον άντρα μου εγώ αλλά και άνεργη, ναι. Δεν ξέρω πού να ρωτήσω αλλά όταν μπήκα στο σάιτ να δω την ασφαλιστική μου ικανότητα, υπήρχε ενότητα όπου μπορείς να συντάξεις κείμενο και ρώτησα εκεί. Μόλις λάβω ενημέρωση, μπορώ να σου πω.

Έμαθα σημερα ότι αν και έχω ασφαλιστική ικανότητα ως 29/2/20, θα επεκταθεί για ακομη 1 χρονο λόγω του αριθμού των ενσήμων μου! Το εμαθα σημερα απο το ΙΚΑ 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Κοπέλες νιώθετε πόνο κάτω στο ισχιο; Βασικά νιώθω πόνο στα κόκαλα στην περιοχή του αιδοίου λες και είχα ανοιχτά τα πόδια μου επί ώρες αχαλίνωτου ****

Περιττό ότι από τότε που έμεινα εγγύος δε με ακούμπησε ο άντρας μου. Βασικά τους 4 πρώτους μήνες ταλαιπωρηθηκα με εμετούς όλη την ώρα εεε μετά κάπου το συνεχίσαμε το πράγμα. Προσωπικά δεν με πειράζει αντέχω ο σύζυγος λίγο μου το φέρνει κουβέντα αλλά κάνω πως δεν ακούω.

Ναι, εγώ το νιώθω αυτό τον τελευταίο καιρό. Πόνο στους προσαγωγούς σαν να έκανα γυμναστική. Και πόνο στα ισχία. Καλά όταν κάνω δουλειές, δεν το συζητώ, πιάνομαι τόσο πολύ που δεν μπορώ να καθίσω, μετά δεν μπορώ να σηκωθώ, και γενικά πηγαίνω σαν χ€σμ€νη! 

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...