Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Ανεπαρκεια τραχηλου


Recommended Posts

Καλησπέρα με λένε Ιωάννα και είμαι αρκετά αγχωμένη. Είμαι 27+6 εβδομαδων σε διδυμη κυηση και στη τελευταία εξέταση είχα τράχηλο 24 ο γιατρός μου είπε να βρίσκομαι σε ακινησία και αύξησε το μαγνήσιο που έπαιρνα και μου έδωσε και ενέσεις προγεστερόνη. Διαβάζω αρκετά στο ίντερνετ και βλέπω  ότι στις δίδυμες κτήσεις δεν είναι αποτελεσματική η χρήση της προγεστερόνη. Υπάρχει κάποια κοπελα με παρόμοια εμπειρία...Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

Καλημέρα Ιωάννα! 

Εγώ είμαι στην 25 εβδομάδα δίδυμης κύησης με αγόρι και κορίτσι και δεν εμπιστεύομαι καθόλου την προγεστερόνη. Για αρχή της κύησης οκ αλλά τώρα σε προχωρημένη όχι. Ακόμη και ο γιατρός της ξαδερφης μου που έκανε δίδυμα της απαγορεψε να πάρει προγεστερόνη σε προχωρημένη κύηση διότι μπορεί να βλάψει τα γεννητικά όργανα του αρσενικού εμβρύου. Δεν γνωρίζω αν περιμένεις αγόρι η αγόρια. Ή κάθε κοπέλα οφείλει να προσέχει και να ενημερωθεί όπου μπορεί. Ο γιατρός που δεινει προγεστερόνη ενώ περιμένει η έγκυος αγόρι είναι σίγουρο ότι θα σου επιβεβαιώσει ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Εγώ όταν έπαιρνα Utrogestan από το στομα, μετά από έναν μήνα είχα θέμα στο συκώτι και πήρα prolutex ενέσιμα πριν τα κόψω σταδιακά. Και επανήλθε! Όσο για το μαγνήσιο εγώ παίρνω τώρα το trofocard δύο φορές τη  ημέρα. Έχεις κι εσύ συσπάσεις  Braxton hicks; εγώ από την 22η εβδομάδα αλλά και να ξαπλώνω έχω αρκετές. Δεν ξέρω! Μερικοί λένε ότι είναι καλό γιατί μεταφέρει οξυγόνο στο έμβρυο που κινείται πολύ και άλλοι λένε προσοχή στον τράχηλο. Θα ήθελα πολύ να γεννήσω μετά τις 38 εβδομάδες. Εγώ έχω και στους δύο σάκους πολύ αμνιακό υγρο. Εύχομαι να μην γίνει περισσότερο. 

Μάρθα 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...