Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

Just now, Anna_k είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:

 


πριν την λήψη                   92

 

1 ώρα μετά                         186

 

2 ώρες μετά                       124

 

 

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.

Καλημέρα κορίτσια!

Εγω από μετρήσεις είχα:

64

145

74

Εμενα ο γιατρός μου είπε να τρώω ότι θέλω αλλά υποχρεωτικά μικρά κ πολύ συχνά γεύματα για να μην πάθω υπογλυκαιμία.Λογω του ότι η πρώτη μέτρηση ήταν πολύ χαμηλή.Εγω βέβαια δεν έτρωγα μέχρι τότε καθόλου γλυκά κ ζυμαρικά - ρύζι γιατί δεν τα ήθελα.Τωρα τρώω κ από αυτά αν εξαιρέσετε τα γλυκά που μου τα έκοψε για 15 μερες λόγω του ότι έκανα τις ενεσεις κορτιζόνης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna_k είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:

 


πριν την λήψη                   92

 

1 ώρα μετά                         186

 

2 ώρες μετά                       124

 

 

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.

Γεια σου κοριτσι μου!ειναι λιγο τσιμπημενη η 1η ωρα οντως..κανω διατροφη για διαβητη κυησης απο την αρχη.απαγορευεται να κοψεις τους υδατανθρακες..σε καθε γευμα απαραιτητα πρεπει να υπαρχουν (αλλα τους μετρας)..ολικης ψωμι μακαρονια κλπ οχι ασπρα.. καθε 3ωρο γευματα, όχι γλυκα κλπ.. σε καθε γευμα συνδυαζεις πρωτεινη, σαλατα και υδατανθρακες..το μελι μπορεις να το δοκιμασεις να μετρηθεις μετα απο 1 ωρα και να δεις αν σε ανεβαζει..εννοειται οχι φρυγανια με μελι μπορει να σε ανεβασει.. γλυκα για διαβητικους με μετρο (να είναι με στεβια όχι με αλλα γλυκαντικα) και παλι θα μετριεσαι μετα για να βλεπεις τι γινεται..1 ωρα μετα την εναρξη του γευματος πρεπει να εισαι απο 90 εως 120...αυτα πανω κατω κανω εγω και εχει ρυθμιστει πολυ καλα μεχρι στιγμης..γενικα λιγο προσοχη στην αρχη μεχρι να το ρυθμισεις να δεις τι σε ανεβαζει και τι οχι..καλυτερα να πας σε αλλον διαβητολογο να σε καθοδηγησει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny said:

Mια χαρα ειναι το προγραμμα σου! Σου ειπε ο ενδοκρινολογος να κανεις μετρησεις?

Κοιτα, γενικα μου ειπε γλυκα οχι, δεν μου ειπε συγκεκριμενα για μελι.. βεβαια απο την αρχη της εγκυμοσυνης μου εφερναν πολυ καουρα τα γλυκα και η ζαχαρη γενικως οποτε δεν ετρωγα. Λιγουρευτηκα παγωτο προχτες και εκανα το εξης: μιση μπανανα σε κομματακια στην καταψυξη, αφου παγωσει καλα την εβαλα στο μπλεντερ μαζι με ενα κουταλακι αγλυκο κακαο και λιγο γαλα. Και το εκανα σαν παγωτο/milkshake σοκολατα/μπανανα. Πολυ καλο! :wub:

Προσεξε το λιγο με τα γλυκα των διαβητικων, γιατι δεν ειμαστε διαβητικοι κατα βαση. Ο διαβητης κυησης στην τεραστια πλειοψηφια του ειναι παροδικος. Μια ξαδερφη μου αγορασε μαρμελαδα για διαβητικους και η μετρηση της εφτασε 220. :cry:

Ναι για αυτό συμφώνησε και εκείνη με το πρόγραμμα της διατροφολόγου

Όχι δεν μου μίλησε καθόλου για μετρήσεις. Θέλει να βλέπουμε με τον γιατρό μου κάθε 2 εβδομάδες το μωρό και να την ενημερώνουμε.

Και ο γιατρός μου θέλει να κάνω μετρήσεις. Θα μιλήσει σήμερα μαζί της και θα μου πει.

Μου φαίνεται και εμένα περίεργο γιατί μίλησα και με την δική μου ενδοκρινολόγο (αυτή είναι μια που συνεργάζεται ο γιατρός μου) και μου είπε να κάνω μετρήσεις,

Κοίτα σου είπα ότι η συνεννόηση ήταν λίγο κακή με την συγκεκριμένη κυρία.

Ήταν και σε καραντίνα και δεν μπορούσε να με δει ούτε από κοντά. Όχι πως θα άλλαζε και κάτι.

Όσο για τα γλυκά… ή ίδια μου είπε να τρώω ένα γλυκό την εβδομάδα η στις 2 εβδομάδες για διαβητικούς.

Ή ένα κομματάκι μαύρη σοκολάτα (με πάνω από 70% κακάο) το βράδυ. Όχι κάθε βράδυ αλλά θέλω κάτι που να μυρίζει σαν γλυκό μπορώ να φάω μια στις τόσες. Γιατί γλυκό δεν το λες, πικρό μάλλον.

Just now, Nansy29 said:

Γεια σου κοριτσι μου!ειναι λιγο τσιμπημενη η 1η ωρα οντως..κανω διατροφη για διαβητη κυησης απο την αρχη.απαγορευεται να κοψεις τους υδατανθρακες..σε καθε γευμα απαραιτητα πρεπει να υπαρχουν (αλλα τους μετρας)..ολικης ψωμι μακαρονια κλπ οχι ασπρα.. καθε 3ωρο γευματα, όχι γλυκα κλπ.. σε καθε γευμα συνδυαζεις πρωτεινη, σαλατα και υδατανθρακες..το μελι μπορεις να το δοκιμασεις να μετρηθεις μετα απο 1 ωρα και να δεις αν σε ανεβαζει..εννοειται οχι φρυγανια με μελι μπορει να σε ανεβασει.. γλυκα για διαβητικους με μετρο (να είναι με στεβια όχι με αλλα γλυκαντικα) και παλι θα μετριεσαι μετα για να βλεπεις τι γινεται..1 ωρα μετα την εναρξη του γευματος πρεπει να εισαι απο 90 εως 120...αυτα πανω κατω κανω εγω και εχει ρυθμιστει πολυ καλα μεχρι στιγμης..γενικα λιγο προσοχη στην αρχη μεχρι να το ρυθμισεις να δεις τι σε ανεβαζει και τι οχι..καλυτερα να πας σε αλλον διαβητολογο να σε καθοδηγησει

Σε ενδοκρινολόγο με έστειλε ο γιατρός μου και αυτή αρχικά μου είπε κομμένα όλα.

Αφού της έστειλα το πρόγραμμα της διατροφολόγου μου συμφώνησε με αυτό που κάνω εδώ και 3 μήνες.

Δεν μου μίλησε καθόλου για μετρήσεις όμως και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. Επειδή είναι συνεργάτιδα του θα μιλήσει αυτός αρχικά σήμερα μαζί της και θα μου πει τι να κάνω.  

Ήταν λίγο κακή η συνεννόηση μαζί της. Πολύ κακή.

Σήμερα θα μιλήσω με τον γιατρό μου και θα μου πει πότε και πόσες φορές να κάνω μετρήσεις.

Δεν ανησυχεί και ιδιαίτερα πάντως.

Είναι ικανοποιημένος με το πρόγραμμα που κάνω εδώ και 3 μήνες.

Το μωρό και εγώ ήμαστε καλά

Δεν ξεφεύγω.

Έτσι και αλλιώς από την αρχή έτρωγα 1 γλυκό κάθε 1 με 2 εβδομάδες.

Αλλά έτρωγα και λίγο μέλι 1 φορά την εβδομάδα πάνω σε γιαούρτη.

Θα ήταν πολύ επικίνδυνο να έκοβα τελείως τους υδατάνθρακες για 3 μήνες. Μου το είπε και η δική ενδοκρινολόγος. Η οποία θα με έβαζε να κάνω μετρήσεις.

  • Μου αρέσει 1

FIi1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna_k said:

Ναι για αυτό συμφώνησε και εκείνη με το πρόγραμμα της διατροφολόγου

Όχι δεν μου μίλησε καθόλου για μετρήσεις. Θέλει να βλέπουμε με τον γιατρό μου κάθε 2 εβδομάδες το μωρό και να την ενημερώνουμε.

Και ο γιατρός μου θέλει να κάνω μετρήσεις. Θα μιλήσει σήμερα μαζί της και θα μου πει.

Μου φαίνεται και εμένα περίεργο γιατί μίλησα και με την δική μου ενδοκρινολόγο (αυτή είναι μια που συνεργάζεται ο γιατρός μου) και μου είπε να κάνω μετρήσεις,

Κοίτα σου είπα ότι η συνεννόηση ήταν λίγο κακή με την συγκεκριμένη κυρία.

Ήταν και σε καραντίνα και δεν μπορούσε να με δει ούτε από κοντά. Όχι πως θα άλλαζε και κάτι.

Όσο για τα γλυκά… ή ίδια μου είπε να τρώω ένα γλυκό την εβδομάδα η στις 2 εβδομάδες για διαβητικούς.

Ή ένα κομματάκι μαύρη σοκολάτα (με πάνω από 70% κακάο) το βράδυ. Όχι κάθε βράδυ αλλά θέλω κάτι που να μυρίζει σαν γλυκό μπορώ να φάω μια στις τόσες. Γιατί γλυκό δεν το λες, πικρό μάλλον.

Καταλαβα τι λες, νομιζω να μην το ρισκαρεις [δεν μας μενει και πολυς καιρος ακομα] και να ακουσεις την δικια σου γιατρο στο να κανεις τις μετρησεις. Που θα ειναι καλες, αλλα θα εχεις το κεφαλακι σου ησυχο. Κι εγω τηλεφωνικα εκανα ολες τις συνεννοήσεις γιατι τα ιατρεια ειναι κλειστα, και στελνω τα αποτελεσματα μεσω email στον ενδοκρινολογο του γιατρου και μεσω viber στον δικο μου. :mrgreen:

Σοκολατα με 70% ειναι μια χαρα. Εχω παρει να εχω στο συρταρι ενα σακουλακι με τα μικρα μαυρα σοκολατακια παυλιδη. Ακομα δεν μου εχει ερθει λιγουριτσα,, αλλα στον αντρουλη ερχεται καθημερινα και τα εχει τσακισει!! χαχα - μπορεις να κανεις το ιδιο. 

Η στεβια που λες επιτρεπεται με μετρο μου ειπε ο δικος μου ενδοκρινολογος αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρη αν επιτρεπεται στην εγκυμοσυνη [υπαρχουν καποια στοιχεια που μαλλον αντενδεικνυται η στεβια για κυηση] ειπα να μην το ρισκαρω. Λιγη μπανανα, σοκολατα μαυρη και δοκιμασε και το μελι να δεις πως επηρεαζει οπως ειπε η @Nansy29 θα εισαι μια χαρα. 

Υπομονη... :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Anna_k είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:

 


πριν την λήψη                   92

 

1 ώρα μετά                         186

 

2 ώρες μετά                       124

 

 

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.

Καλησπέρα κορίτσι μου εμένα είναι: 0': 81, 60': 134 και 120': 102

Τι εβδομάδα είσαι;

 


dUCPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Anna_k είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα

Έχω μπλέξει λίγο με τους γιατρούς και με έχουν τρελάνει.

Όλα είναι καλά. Το μωρό είναι καλά.

Είναι αγόρι. Δεν θυμάμαι αν το έχω πει εδώ αλλά ναι είναι αγόρι. Μας το είπαν μας το ξαναείπαν. Ο άντρας μου ήθελε κορίτσι, παρόλο που είναι το πρώτο μας και συνήθως οι άντρες θέλουν αγόρι, ο δικός μου κάνει την διαφορά. Και επειδή ολοι μου λέγανε ότι θα είναι κορίτσι (έτσι όπως με έβλεπαν) το είχαμε πιστέψει.

Όλα καλά όμως. Γερό να είναι. Προσπάθησα λίγο να διαβάσω τις συνομιλίες σας όσο καιρό δεν έχω μπει αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα σχετικά με την Καμπύλη Ζαχάρου.

Κάνατε?

Όλα καλά?

Θέλω να δω λίγο τα νούμερα σας,

Τα δικά μου είναι:

 


πριν την λήψη                   92

 

1 ώρα μετά                         186

 

2 ώρες μετά                       124

 

 

 

Ο γιατρός μου είπε ότι δεν έχω Διαβήτη κύησης αλλά θα πρέπει να προσέχω γιατί αυτή η 1 ώρα μετά είναι λίγο ανεβασμένη και δεν θέλει. Με έβαλε να μιλήσω με ενδοκρινολόγο.

Η οποία ήθελε αρχικά να μου κόψει τα πάντα

-          Ψωμί

-          Ρύζι

-          Μακαρόνια

-          Πατάτες

-          Ζάχαρη

-          Και μέλι

 

 

Τόσο που και ο γιατρός μου ξαφνιάστηκε. «και τι θα φας ?» με ρώτησε…..

Εσάς ποια ήταν τα νούμερα σας?

Γενικά θέλω να δω γιατί ο συγκεκριμένος με έχει σε ειδική διατροφή από τότε που ξεκίνησα. Δεν ήθελε να πάρω πάνω από 10 κιλά με τίποτα. Και με έχουν τρελάνει λίγο με την διατροφή αυτή.

Με αγχώνουν για κάτι το οποίο εμένα δεν με νοιάζει. Και ξεκίνησα στα 70 κιλά και είμαι 1.70.

Κοριτσι μου νομίζω οτι δεν πρεπει να ανησυχείς.. Εμενα ηταν τα εξής :

86

171

138

Ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι άψογες. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/4/2020 at 4:11 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου ! τι κάνετε; να ρωτησω οσες εργαζεστε με ΙΚΑ ποια είναι η διαδικασία για την άδεια τοκετου; Μου έδωσε ο γιατρός το χαρτι με την ΠΗΤ το έστειλα στην λογιστρια και μου ειπε ότι ξεκιναει η αδεια μου 20/04.. αλλα δεν ξερει τωρα λογω της καταστασης πως ακριβως γινεται η διαδικασια; ξερει καμια;

καλησπερα κοριτσι μου!

αχ και εγω με αυτο ασχολουμαι τωρα. μιλησα με τον γιατρο μου ο οποιος δεν ειναι συμβεβλημενος με εοππυ και μου ειπε οτι αυριο θα μου δωσει ενα χαρτι βεβαιωσης που θα αναγραφει την ΠΗΤ και να το παω σε γιατρο που ειναι συμβεβλημενος για να μου δωσει βεβαιωση για το ικα. εντωμεταξυ πηρα τηλ σε μια που βρηκα στο ιντερνετ και μου ειπε οτι οταν παω εκει θα πρεπει να μου κανει εναν απλο υπερηχο για να κανει τη γνωματευση και να μου δωσει το χαρτι και οτι κοστιζει 40 ευρω :-|  

αυριο θα παρω τηλ στο ικα να κλεισω ραντεβου να δω πως και τι. Η αδεια ποτε ξεκιναει? Για παραδειγμα εμενα η 56η ημερα πριν την ΠΗΤ ειναι 20 Απριλιου .Τοτε ξεκιναει κ η αδεια μου? :-D


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary_k είπε:

καλησπερα κοριτσι μου!

αχ και εγω με αυτο ασχολουμαι τωρα. μιλησα με τον γιατρο μου ο οποιος δεν ειναι συμβεβλημενος με εοππυ και μου ειπε οτι αυριο θα μου δωσει ενα χαρτι βεβαιωσης που θα αναγραφει την ΠΗΤ και να το παω σε γιατρο που ειναι συμβεβλημενος για να μου δωσει βεβαιωση για το ικα. εντωμεταξυ πηρα τηλ σε μια που βρηκα στο ιντερνετ και μου ειπε οτι οταν παω εκει θα πρεπει να μου κανει εναν απλο υπερηχο για να κανει τη γνωματευση και να μου δωσει το χαρτι και οτι κοστιζει 40 ευρω :-|  

αυριο θα παρω τηλ στο ικα να κλεισω ραντεβου να δω πως και τι. Η αδεια ποτε ξεκιναει? Για παραδειγμα εμενα η 56η ημερα πριν την ΠΗΤ ειναι 20 Απριλιου .Τοτε ξεκιναει κ η αδεια μου? :-D

Ωχ μπέρδεμενο είναι να πρέπει να πας και σε άλλον γιατρό.εμενα δεν μου είπε κάτι τέτοιο.λογικα με καλύπτει. Πότε έχεις ΠΗΤ; Αν έχεις 15/06 όπως εγώ τοτε ναι ξεκιναει 20/04  αλλά καλύτερα αν έχεις κάποιο λόγιστη να ρωτήσεις η την εταιρεία που εργάζεσαι.και αν μαθεις κάτι παραπάνω πες μας γιατί η δική μου λογιστρια δεν ήξερε και πολλα.Στο ΙΚΑ της περιοχής σου θα πάρεις τηλ;

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι ο γιατρος που θα σου δωσει τη βεβαιωση που πρεπει να προσκομισεις στο ικα πρεπει να ειναι συμβεβλημενος με εοππυ, αλλιως δεν γινεται. Εγω εχω ΠΗΤ 16/6. Ναι θα παρω τηλ αυριο και στη λογιστρια και στο ικα της περιοχης μου να δω τι θα μου πουνε και αν εχω κατι νεοτερο θα σας ενημερωσω :)

  • Μου αρέσει 2

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

Σημερα, λοιπον, πηρα τηλ στο ικα φυσικα δεν απαντησαν ποτε αλλα εκανα αιτημα στο e-efka μενουμε σπιτι οποτε περιμενω να με παρουν τηλ να κλεισω ραντεβου. ΜΙλησα και με τη λογιστρια μου και μου ειπε οτι ο γιατρος που θα ειναι συμβεβλημενος με τον εοππυ θα μου δωσει ενα εντυπο που θα εχει 3 μερη. Στο πρωτο μερος θα αναγραφεται η βεβαιωση του γιατρου με την ΠΗΤ κλπ , στο δευτερο μερος θα ειναι η βεβαιωση που θα πρεπει να υπογραψει ο εργοδοτης και να βαλει σφραγιδα κλπ οτι ταδε του μηνα σταματαω την εργασια μου και στο τριτο μερος θα πρεπει να βεβαιωνεται απο εμενα οτι σταματαω απο την ταδε δουλεια κλπ κλπ. Με αυτο λοιπον το εντυπο που εχει αυτα τα 3 μερη, πηγαινω στο ικα, το προσκομιζω και τελος. :grin:

15 ώρες πρίν, Nansy29 είπε:

Ωχ μπέρδεμενο είναι να πρέπει να πας και σε άλλον γιατρό.εμενα δεν μου είπε κάτι τέτοιο.λογικα με καλύπτει. Πότε έχεις ΠΗΤ; Αν έχεις 15/06 όπως εγώ τοτε ναι ξεκιναει 20/04  αλλά καλύτερα αν έχεις κάποιο λόγιστη να ρωτήσεις η την εταιρεία που εργάζεσαι.και αν μαθεις κάτι παραπάνω πες μας γιατί η δική μου λογιστρια δεν ήξερε και πολλα.Στο ΙΚΑ της περιοχής σου θα πάρεις τηλ;

 

κοριτσι μου τελικα εμενα απο 21/4 ξεκιναει η αδεια μου και πρεπει να παω τοτε οχι πιο νωρις. 


a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary_k είπε:

καλημερα κοριτσια!

Σημερα, λοιπον, πηρα τηλ στο ικα φυσικα δεν απαντησαν ποτε αλλα εκανα αιτημα στο e-efka μενουμε σπιτι οποτε περιμενω να με παρουν τηλ να κλεισω ραντεβου. ΜΙλησα και με τη λογιστρια μου και μου ειπε οτι ο γιατρος που θα ειναι συμβεβλημενος με τον εοππυ θα μου δωσει ενα εντυπο που θα εχει 3 μερη. Στο πρωτο μερος θα αναγραφεται η βεβαιωση του γιατρου με την ΠΗΤ κλπ , στο δευτερο μερος θα ειναι η βεβαιωση που θα πρεπει να υπογραψει ο εργοδοτης και να βαλει σφραγιδα κλπ οτι ταδε του μηνα σταματαω την εργασια μου και στο τριτο μερος θα πρεπει να βεβαιωνεται απο εμενα οτι σταματαω απο την ταδε δουλεια κλπ κλπ. Με αυτο λοιπον το εντυπο που εχει αυτα τα 3 μερη, πηγαινω στο ικα, το προσκομιζω και τελος. :grin:

κοριτσι μου τελικα εμενα απο 21/4 ξεκιναει η αδεια μου και πρεπει να παω τοτε οχι πιο νωρις. 

Καλημέρα!!Α τέλεια χρήσιμες πληροφορίες! Ευχαριστώ!!εμενα για αυτό το έντυπο που λες δεν μου είπε κάτι η λογιστρια..να μπω κι εγώ από τώρα λες να κάνω αιτημα στο e efka; η οταν ξεκινησει η αδεια;;;τι τούς έγραψες; Πότε έχεις πητ κλπ; 

Επίσης είχε καμία αναρρωτική άδεια;;κανονικά έπρεπε να με καλέσουν τον Μάρτη για επιτροπη αλλά τωρα λόγω της κατάστασης τα έχουν πάει όλα πίσω και δεν με έχει πάρει κανεις τηλ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου..

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟΣ ΠΙΝΑΚΑΣ :wub:ΟΜΑΔΑΣ

 

ΔΙΔΥΜΟΜΑΝΟΥΛΕΣ

ΦΟΥΦΗ ♡ ΠΗΤ:16-6-20♡♡ ΑΓΟΡΙ & ΚΟΡΙΤΣΙ

NANSY29 ♡ΠΗΤ: 15 -6-20 2 ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ

ZINA21 ♡ ΠΗΤ:18-6-20♡♡ ΑΓΟΡΙ& ΚΟΡΙΤΣΙ

PLAYBANNY♡ΠΗΤ:26-6-20 ΑΓΟΡΙ&ΚΟΡΙΤΣΙ

KERMIT82 ♡ΠΗΤ:18-6-20♡♡ ΑΓΟΡΙ& ΚΟΡΙΤΣΙ

BUTERFLY19ΠΗΤ:  ;♡ΑΓΟΡΙ & ΚΟΡΙΤΣΙ

 

 ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΕΝΑ ΝΙΝΙ

 

COMET   ΠΗΤ:  2-6-20♡ΑΓΟΡΑΚΙ♡

NICOOL♡ΠΗΤ:17-6-20♡ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

DAISYZ♡ ΠΗΤ:8-6-20♡ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ♡

NANSYMAR♡ΠΗΤ:20-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ

KANGAN♡ΠΗΤ:  7-6-20♡ΑΓΟΡΆΚΙ ♡

VILA♡ΠΗΤ: 29-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ

IRO20♡ΠΗΤ:17-6-20♡ΑΓΟΡΑΚΙ

RAFA24♡  ΠΗΤ:15-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ♡

ANTI19♡ΠΗΤ 6-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ

MELODY90♡ΠΗΤ:4-7-20♡ΑΓΟΡΑΚΙ

PAKAKI♡ΠΗΤ:28-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ♡

ΑNNA_ K♡ΠΗΤ:  26-6-20♡ΑΓΟΡΑΚΙ♡

ΆΝΝΑ.ΚΡΗΤΗ♡ΠΗΤ:2-6-20♡ΑΓΟΡΑΚΙ♡

ΝΙΝΑ94♡ ΠΗΤ:20-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ

MARY_ K♡ ΠΗΤ:16-6-20♡ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ

BOUBOU93♡ ΠΗΤ: 7-6-20 ♡ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ♡

TONI@♡ ΠΗΤ:28-6-20♡ ΑΓΟΡΑΚΙ♡

JERINA♡ ΠΗΤ:23-6-20♡ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ♡

  •  
  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 1

I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Καλημέρα!!Α τέλεια χρήσιμες πληροφορίες! Ευχαριστώ!!εμενα για αυτό το έντυπο που λες δεν μου είπε κάτι η λογιστρια..να μπω κι εγώ από τώρα λες να κάνω αιτημα στο e efka; η οταν ξεκινησει η αδεια;;;τι τούς έγραψες; Πότε έχεις πητ κλπ; 

Επίσης είχε καμία αναρρωτική άδεια;;κανονικά έπρεπε να με καλέσουν τον Μάρτη για επιτροπη αλλά τωρα λόγω της κατάστασης τα έχουν πάει όλα πίσω και δεν με έχει πάρει κανεις τηλ..

εγω λεω για αρχη να κλεισεις ραντεβου με ενα γιατρο που ειναι συμβεβλημενος στον εοππυ και να τον ρωτησεις για αυτο το εντυπο αν στο δινει εκεινος η αν πρεπει να το παρεις απο το ικα. συνηθως το δινουν οι γιατροι.

Ναι να κανεις τωρα αιτημα στο e efka γιατι δεν ξερεις ποτε θα σε παρουν τηλ..οσο πιο γρηγορα κανεις τις διαδικασιες τοσο πιο γρηγορα θα σου βαλουν τα χρηματα πιστευω. ,μην το καθυστερησεις. δηλ 20-21 απριλιου να εχεις το εντυπο με τα 3 μερη για να το πας στο ικα. εγω τους εγραψα στο αιτημα οτι θελω να κλεισω ραντεβου γιατι το θεμα μου επειγει καθως 21 απριλιου ειναι η 56η μερα απο την πητ και ξεκιναει η αδεια μου. ΠΗΤ εχω 16/6 μια μερα μετα απο σενα γι αυτο εγω θα παω 21 απριλιου η αν δεν προλαβω στη χειροτερη 22. 

 

  • Ευχαριστώ 1

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...