Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Lila ki είπε:

      Κορίτσια μου να σας ενημερώσω και εγώ για όσες ήμαστε κοντά στις εβδομάδες κ όσες έχουν εμπειρία ότι σήμερα είμαι 7 και 1 αλλά ο υπέρηχος με έδειξε 6… αρχικά λέει άδειος σάκος … μετά λέει βλέπω εμρυακα στοιχεία είναι πολύ μικρό μου είπε καρδιά να παλεύει ούτε λόγος δεν φαινόταν το έμβρυο κε ψάξιμο το είδαμε …μ είπε ίσως σταματησε να αναπτύσσεται ίσως ίσως … τέλος πάντων μου είπε να πάω σε μια εβδομάδα πάλι να δούμε τι γίνεται … αυτααααααααααα….. τι να κάνουμε αισιοδοξία και προχωράμε …  και να μην πάνε όλα καλα το έχω ξανά περάσει και κάπως το έχω πάρει ψύχραιμα … 

      Και μένα εχθές ο υπέρηχος το μέτρησε ως 6wd2 ενώ η γιατρός στα χαρτιά έγραφε 7w. Άρα και γω είμαι πιο πίσω όπως και συ. Επίσης επειδή είναι μικρό δε μπορέσαμε να ακούσουμε καρδια με κολπικό υπέρηχο μόνο με κοιλιακό. Στην αρχή το μηχάνημα έδειχνε ότι βρηκε 143 παλμούς αλλά δεν ακουγόταν ούτε φαινόταν το ζιγκ ζαγκ που κάνει όταν ακούς καρδια. Ακουσαμε αλλα οχι αμεσως και ευκολα...Αρα θα ακούσετε την επόμενη εβδομάδα!!!! 🙏

      πρίν από 12 λεπτά , Antonia_ είπε:

      Υπομονή ! Εύχομαι να πάει όσο περισσότερο μπορεί! Όλα καλά θα πάνε!!

       

      Εγώ σήμερα πήγα για υπέρηχο να δούμε ενδομήτριο και πάλι δεν ήταν κατάλληλο. Δεν φαίνονταν οι 3 ζώνες που θα έπρεπε. Μου είπε να αφήσουμε μια περίοδο να έρθει να περάσει κ να δούμε την επόμενη. Απογοητεύομαι με αυτό το πραγμα. Στις άλλες 3 φορές που κάναμε δεν είχαμε τέτοιο θέμα. Όλο κάτι θα προκύπτει δλδ ; Δεν ξέρω

      Σε καταλαβαινω όμως είναι πολύ σημαντικό να έχετε το κατάλληλο ενδομητριο. Μπράβο που σταματάνε τη διαδικασία και νοιάζονται και δε στα βάζουν βιαστικά. Μήπως πρέπει να σου δώσουν άλλη αγωγή ώστε να το βοηθήσουν? Κάνε μια συζήτηση. Εύχομαι γρήγορα να έχεις θετικά αποτελέσματα!!!

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Ιούνιου 2020♡


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! Νομίζω στην καισαρική επειδη είναι χειρουργείο δεν θελει βαμμένα νύχια, κρεμες, αρωματα, μακιγιάζ κλπ επειδη υπάρχει το ενδεχόμενο της ολικής νάρκωσης. Στον ΦΤ δεν έχουμε θεμα. Φαντάζομαι οτι λογικα θα μας τα πουν οι γιατροί μας πιο κοντά στις ΠΗΤ. :)

Εγω στην καισαρικη ημουν και βαμμενη και με φτιαγμενα νυχια και κρεμες. αρωμα κλπ...κιουρια. Τι σχεση εχουν αυτα με τη ναρκωση; Εγω και σε χειρουργειο με ολικη ναρκωση και με μεθη, παλι ετσι ημουν...

Μετα τη γεννα βεβαια με τον πονο που περασα, δεν με ενδιεφερε τιποτα...οχι το μακιγιαζ...τιποτα σου λεω..χαχαχαχ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Εγω στην καισαρικη ημουν και βαμμενη και με φτιαγμενα νυχια και κρεμες. αρωμα κλπ...κιουρια. Τι σχεση εχουν αυτα με τη ναρκωση; Εγω και σε χειρουργειο με ολικη ναρκωση και με μεθη, παλι ετσι ημουν...

Μετα τη γεννα βεβαια με τον πονο που περασα, δεν με ενδιεφερε τιποτα...οχι το μακιγιαζ...τιποτα σου λεω..χαχαχαχ 

Και εμένα πάντως όταν έκανα χειρουργείο απαγορευόταν ρητα από νοσοκομείο όλα αυτα! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Εγω στην καισαρικη ημουν και βαμμενη και με φτιαγμενα νυχια και κρεμες. αρωμα κλπ...κιουρια. Τι σχεση εχουν αυτα με τη ναρκωση; Εγω και σε χειρουργειο με ολικη ναρκωση και με μεθη, παλι ετσι ημουν...

Μετα τη γεννα βεβαια με τον πονο που περασα, δεν με ενδιεφερε τιποτα...οχι το μακιγιαζ...τιποτα σου λεω..χαχαχαχ 

Δεν ειμαι γιατρος αλλα μεχρι τωρα οι προεγχειρητικες οδηγιες των γιατρων που εχω λαβει ειναι παγκοσμιως πολυ συγκεκριμενες. 

Για παραδειγμα: 

- Επιτρέπεται το πλύσιμο των δοντιών αλλά χωρίς να πιείτε νερό (το πρωί πριν απο την επέμβαση).

- Μπορείτε να κάνετε ντους ή μπάνιο πριν την επέμβαση.

- Μην φοράτε μακιγιάζ, κρέμες, δερματικές αλοιφές και αρώματα.

- Μη φοράτε φακούς επαφής. Εάν πρέπει να φορέσετε φακούς επαφής φέρετε μαζί και τα γυαλιά σας καθώς και το αντίστοιχο δοχείο διατήρησης των φακών με το ειδικό υγρό.

- Αφαιρέστε τη βαφή των νυχιών με ακετόνη. Φροντίστε το νύχι (του δείκτη) από την αντίθετη πλευρά από την οποία θα πραγματοποιηθεί η επέμβαση να είναι απαλλαγμένο από οποιανδήποτε τεχνητή προσθήκη(π.χ ακρυλικά νύχια).Στο νύχι αυτό θα τοποθετηθεί μία συσκευή που αποκαλείται οξύμετρο με την οποία μετράται συνεχώς ο κορεσμός του αίματος σε οξυγόνο κατά τη διάρκεια της επέμβασης.

- Αφαιρέστε όλα τα κοσμήματα από το σώμα σας (βέρα,δακτυλίδια,αλυσίδες,σκουλαρίκια).

Προσωπικα, σε προγραμματισμενο χειρουργειο προτιμω να ειμαι οσο ασφαλης γινεται παρα κοκετα, αλλα προφανως ο καθενας πραττει κατα συνειδηση. Τωρα αν ειμαι στα μπουζουκια και μου τυχει ατυχημα και πρεπει να χειρουργηθω οκ.Στην τελικη ειναι το περι ορεξεως που λενε χεχεχε :)

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Δεν ειμαι γιατρος αλλα μεχρι τωρα οι προεγχειρητικες οδηγιες των γιατρων που εχω λαβει ειναι παγκοσμιως πολυ συγκεκριμενες. 

Για παραδειγμα: 

- Επιτρέπεται το πλύσιμο των δοντιών αλλά χωρίς να πιείτε νερό (το πρωί πριν απο την επέμβαση).

- Μπορείτε να κάνετε ντους ή μπάνιο πριν την επέμβαση.

- Μην φοράτε μακιγιάζ, κρέμες, δερματικές αλοιφές και αρώματα.

- Μη φοράτε φακούς επαφής. Εάν πρέπει να φορέσετε φακούς επαφής φέρετε μαζί και τα γυαλιά σας καθώς και το αντίστοιχο δοχείο διατήρησης των φακών με το ειδικό υγρό.

- Αφαιρέστε τη βαφή των νυχιών με ακετόνη. Φροντίστε το νύχι (του δείκτη) από την αντίθετη πλευρά από την οποία θα πραγματοποιηθεί η επέμβαση να είναι απαλλαγμένο από οποιανδήποτε τεχνητή προσθήκη(π.χ ακρυλικά νύχια).Στο νύχι αυτό θα τοποθετηθεί μία συσκευή που αποκαλείται οξύμετρο με την οποία μετράται συνεχώς ο κορεσμός του αίματος σε οξυγόνο κατά τη διάρκεια της επέμβασης.

- Αφαιρέστε όλα τα κοσμήματα από το σώμα σας (βέρα,δακτυλίδια,αλυσίδες,σκουλαρίκια).

Προσωπικα, σε προγραμματισμενο χειρουργειο προτιμω να ειμαι οσο ασφαλης γινεται παρα κοκετα, αλλα προφανως ο καθενας πραττει κατα συνειδηση. Τωρα αν ειμαι στα μπουζουκια και μου τυχει ατυχημα και πρεπει να χειρουργηθω οκ.Στην τελικη ειναι το περι ορεξεως που λενε χεχεχε :)

 

Προφανως και να ειμαστε ασφαλεις. Δεν νομιζω να αποκλειει το ενα το αλλο υποχρεωτικα. Εξαλλου οτι σου πει ο εκαστοτε γιατρος θα κανεις. Εμενα κανενας δεν μου απαγορευσε κατι απο ολα αυτα οσες φορες εχω χειρουργηθει. Και γενικα και στις προετοιμασιες των χειρουργειων ποτε δεν μου ειπε κατι τετοιο ουτε ο γιατρος, ουτε νοσοκομα, ουτε ο αναισθησιολογος, ουτε η μαια ή γενικα καποιος στο νοσοκομειο. Μαλιστα καποια στιγμη που ειχα ρωτησει το γυναικολογο αυτο που λενε για τα νυχια, να φανει αν μελανιασουν, μου ειπε χαρακτηριστικα εν ετει 2020 αλιμονο αν περιμεναμε να ελεγξουμε τις ζωτικες σου λειτουργειες απο το χρωμα των νυχιων σου.. Τωρα, προφανως και καθενας κανει οτι τον συμβουλευει ο γιατρος του, οποτε ρωτα τον δικο σου για σιγουρια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Άννα.Κρήτη είπε:

Εγω πήρα από celestino 3 νυχτικες γιατί θα κάνω καισαρικη οποτε δεν βολεύει η πυτζαμα..

Ναι γλυκια μου αλλά από τα νύχια δεν απορροφάται τιποτα γιατί είναι νεκρα κύτταρα, δεν είναι ζωντανός οργανισμός.. 

Συμφωνώ μαζί σου το γνωρίζω αλλά δεν πειράζει... περάσαμε τόσα για να έχουμε τα μωράκια στην κοιλίτσα μας μια μικρή θυσία είναι και αυτή! Χαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω κι άλλη απορία... τώρα εμείς που πρώτα ο θεος θα γεννήσουμε μαιο- Ιούνιο τι θα φορέσουμε στα νινακια μας; Δλδ φανελάκι κοντομάνικο, φορμάκι και σκούφο; Μήπως θα σκάσει το βρέφος με τόσα πάνω του; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nina94 είπε:

Εχω κι άλλη απορία... τώρα εμείς που πρώτα ο θεος θα γεννήσουμε μαιο- Ιούνιο τι θα φορέσουμε στα νινακια μας; Δλδ φανελάκι κοντομάνικο, φορμάκι και σκούφο; Μήπως θα σκάσει το βρέφος με τόσα πάνω του; 

Για να το παρεις απο μαιευτηριο εννοεις;Δεν νομίζω να κάνει τόση ζεστη..σκουφάκι εγώ προσωπικα όχι το θεωρώ υπερβολικό για την εποχή..θα έχω κοντομάνικο κορμακι και μακρυμανικο φορμακι και καλτσουλες..αναλογα τι καιρο θα κάνει τα ντυνω ανάλογα..Αλλά νομίζω σίγουρα θα θέλει κοντομάνικο κορμακι και από πάνω φορμακι..

Να ρωτήσω κάτι σερβιετες για το μαιευτήριο ποιες πήρατε η θα πάρετε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 είπε:

Για να το παρεις απο μαιευτηριο εννοεις;Δεν νομίζω να κάνει τόση ζεστη..σκουφάκι εγώ προσωπικα όχι το θεωρώ υπερβολικό για την εποχή..θα έχω κοντομάνικο κορμακι και μακρυμανικο φορμακι και καλτσουλες..αναλογα τι καιρο θα κάνει τα ντυνω ανάλογα..Αλλά νομίζω σίγουρα θα θέλει κοντομάνικο κορμακι και από πάνω φορμακι..

Να ρωτήσω κάτι σερβιετες για το μαιευτήριο ποιες πήρατε η θα πάρετε;

Εγώ πήρα της sani sensitive super...! Μια συσκευασία 10τμχ έχει μέσα τώρα αν φτάνει το ένα πακέτο αν είναι βολικές ιδέα δεν εχω! Και πήρα και ένα πακέτο σερβιετες κανονικές νυχτος

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nansy29 said:

Να ρωτήσω κάτι σερβιετες για το μαιευτήριο ποιες πήρατε η θα πάρετε;

Εγω πηρα, για αρχη, απο το Λητω 2 πακετα τις σερβιέτες λοχείας TENA® Lady Maxi Instadry. Καπου διαβασα οτι το αιμα μετα είναι σαν 1η-2η μερα περιοδου (μεγαλη ροη) και μπορεί να κρατήσει εως και 15 ημερες. (Ελπίζω να μην ισχύει αυτο)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Εγω πηρα, για αρχη, απο το Λητω 2 πακετα τις σερβιέτες λοχείας TENA® Lady Maxi Instadry. Καπου διαβασα οτι το αιμα μετα είναι σαν 1η-2η μερα περιοδου (μεγαλη ροη) και μπορεί να κρατήσει εως και 15 ημερες. (Ελπίζω να μην ισχύει αυτο)

Εγω πιρα κατι αγνωστες απο το φαρμακειο λοχειας.Στο μικρο στιν κλινικι ειχα πολυ αιμα και με βολεψαν.Στο σπιτι πιο λιγο.Φορουσα τις γνωστες.Συνολικα κρατισε Μηνα αλλα προς το τελος ιταν λιγο και καφε.

Εγω παλι απο χτες ειμαι χειροτερα.Πολυ δυσκοιλιοτιτα και η καουρα στα χειροτερα τις.Οτι και να φαω υποφερω.Ειδικα μετα το μεσημερι σκεφτομαι ποτε θα παει βραδυ.

  • Λυπημένη/-ος 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Nina94 είπε:

Κορίτσια τι νυχτικες αγοράσατε; Βασικά πήρατε νυχτικες ή πιτζάμες; 
Ψαχνω να αγοράσω κ ή θα είναι σαν αυτές που φοραει η γιαγιά μου ή θα είναι σατέν με δαντέλα που δεν εχω βάλει ποτε και ντρέπομαι να κυκλοφορώ έτσι 

εγω πηρα 2 νυχτικιες εγκυμοσυνης , μια ρομπα και μια πυτζαμα απο ιντερνετ. καλα μη φανταστεις οτι ειναι για τρελες περιπετειες :D αλλα τη δουλεια τους την κανουν. πηρα βαμβακερες οχι σατεν κλπ που εχουν ανοιγμα για τον θηλασμο 

Just now, Nansy29 είπε:

Για να το παρεις απο μαιευτηριο εννοεις;Δεν νομίζω να κάνει τόση ζεστη..σκουφάκι εγώ προσωπικα όχι το θεωρώ υπερβολικό για την εποχή..θα έχω κοντομάνικο κορμακι και μακρυμανικο φορμακι και καλτσουλες..αναλογα τι καιρο θα κάνει τα ντυνω ανάλογα..Αλλά νομίζω σίγουρα θα θέλει κοντομάνικο κορμακι και από πάνω φορμακι..

Να ρωτήσω κάτι σερβιετες για το μαιευτήριο ποιες πήρατε η θα πάρετε;

εγω πηρα κατι σερβιετες λοχειας απο mothercare ., αλλα σκεφτομαι σοβαρα να παρω και πανες βρακακι να υπαρχουν .

σε διαφορα site που εχω ψαξει ειδα  οτι εχουν βολεψει πολλες κοπελες σε αυτη τη φαση και οτι ειναι πολυ απορροφητικες και ανετες.

  • Μου αρέσει 1

a85np3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Εγω πιρα κατι αγνωστες απο το φαρμακειο λοχειας.Στο μικρο στιν κλινικι ειχα πολυ αιμα και με βολεψαν.Στο σπιτι πιο λιγο.Φορουσα τις γνωστες.Συνολικα κρατισε Μηνα αλλα προς το τελος ιταν λιγο και καφε.

Εγω παλι απο χτες ειμαι χειροτερα.Πολυ δυσκοιλιοτιτα και η καουρα στα χειροτερα τις.Οτι και να φαω υποφερω.Ειδικα μετα το μεσημερι σκεφτομαι ποτε θα παει βραδυ.

Ωχ ωχ, δοκιμασες με το παγωτο μηπως βοηθήσει? Ο γιατρός μου αφήνει Μαλοξ ή Gaviscon. Ρωτα τον δικο σου αν επιτρέπει καποιο μήπως και σε ανακουφισει λιγακι. :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Ωχ ωχ, δοκιμασες με το παγωτο μηπως βοηθήσει? Ο γιατρός μου αφήνει Μαλοξ ή Gaviscon. Ρωτα τον δικο σου αν επιτρέπει καποιο μήπως και σε ανακουφισει λιγακι. :(

Εδω και Μηνες παιρνω maloox 3 φορες τι μερα και παγωτο αλλες 2. (Αν δεν ετρωγα κι αυτο δεν θα ειχα παρει ουτε αυτα τα 3 κιλα).Το παγωτο εκανε Καλη δουλεια αλλα τωρα πια οχι τοσο,για 2 ωρες και μετα ξανα καουρα.Ειναι και πολυ ψιλα ακομι το μωρο.Υπομονι...50 μερες ακομη... Το πολυ...


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Comet said:

Εδω και Μηνες παιρνω maloox 3 φορες τι μερα και παγωτο αλλες 2. (Αν δεν ετρωγα κι αυτο δεν θα ειχα παρει ουτε αυτα τα 3 κιλα).Το παγωτο εκανε Καλη δουλεια αλλα τωρα πια οχι τοσο,για 2 ωρες και μετα ξανα καουρα.Ειναι και πολυ ψιλα ακομι το μωρο.Υπομονι...50 μερες ακομη... Το πολυ...

Ναι.. Λιγο υπομονη ακομα κοριτσακι. Φαγαμε τον  γαιδαρο που λεει, η ουρα εμεινε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!! Μήπως μπορει κάποια να με διαφωτίσει για το πώς θα βάλω κι εγω αυτο το τικερακι μου;; πρέπει να κατεβάσω αυτήν την εφαρμογή λιλιπάι; απ ό.τι ειδα είναι κατόπιν πληρωμής και θέλει να έχεις λογαριασμό στο πλει στορ :/

  • Μου αρέσει 1

m8pQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...