Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Εμπειρίες από το Έλενα Βενιζέλου


Renez

Recommended Posts

Τα νοσοκομεία (ιδιωτικά και δημόσια) δεν εξυπηρετούν, αλλά νομίζω πως στα διαγνωστικά κέντρα γίνονται κανονικά οι υπέρηχοι.

Δεν είμαι ειδική βέβαια για το αν χρειάζεται ή όχι, αναλόγως και με τι σου χουν πει. Καλή συνέχεια και υπομονή! Πού θα πάει θα περάσει!

  • Μου αρέσει 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 579
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

38 minutes ago, Brigitt said:

Δεν ξέρω αν λόγω κορωνοϊου δεν κάνουν πουθενά εξετάσεις γιατί μια κοπέλα είπε πως ούτε στα ιδιωτικά κάνουν υπερηχους μόνο γέννες άρα είναι ένα μέτρο και για δημόσια και ιδιωτικά απ ότι κατάλαβα οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι μόνο υπομονή.. 

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε εσένα.. Στον τελευταίο υπέρηχο δεν μου έβαλαν αυτή τη λειτουργία γτ είχα το ντοπλερ μετά από δύο εβδομάδες αλλά το μωρό αναπτυξιακά ήταν σχεδόν μια εβδομάδα μεγαλύτερο στις μετρήσεις οπότε λέω και γω λογικά μεγαλώνει και τρέφεται κανονικά 

Μια χαρά τότε, μην ανησυχείς..  το χειρότερο είναι για τις κοπέλες που αγωνιούν για αυχενική κ β επιπέδου... Εμείς τον φάγαμε τον γάιδαρο μας, έμεινε η κυρά..  γερά μωράκια σε όλες!!


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ntepaki22 είπε:

Μια χαρά τότε, μην ανησυχείς..  το χειρότερο είναι για τις κοπέλες που αγωνιούν για αυχενική κ β επιπέδου... Εμείς τον φάγαμε τον γάιδαρο μας, έμεινε η κυρά..  γερά μωράκια σε όλες!!

Όντως αλλά εγώ ανησυχώ που θα γεννηθεί σε αυτό το περιβάλλον πόσο θα κινδυνεύει και πως δεν ξέρουμε πως θα έχουν τα πράγματα μέχρι τότε γτ είναι και κοντά... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt said:

Όντως αλλά εγώ ανησυχώ που θα γεννηθεί σε αυτό το περιβάλλον πόσο θα κινδυνεύει και πως δεν ξέρουμε πως θα έχουν τα πράγματα μέχρι τότε γτ είναι και κοντά... 

Μόλις γεννηθούν με το καλό σπίτι και καραντινα... Ούτε επισκέψεις, ούτε τίποτα..  μην ανησυχείς , όλα θα πάνε καλά..  τώρα που είναι στην κοιλίτσα μας είναι καλύτερα!!!

  • Μου αρέσει 1

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα τα πράγματα... Υπομονή κορίτσια. Δείτε μήπως κάνουν στα ιδιωτικά τύπου βιοϊατρική υπέρηχους να δείτε την εξέλιξη των μωρών σας. Όλα καλά να σας πάνε με το καλό να δείτε τα μωράκια σας απο κοντά!!! 

Οι κοπέλες που έχετε δικό σας γιατρο στο Έλενα σας είπε αν μπορείτε να τους βλέπετε ιδιωτικά κάπου; Γιατί αλλιώς τι θα κάνετε; Θα ψάχνετε ιδιώτη; 

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Πολύ δύσκολα τα πράγματα... Υπομονή κορίτσια. Δείτε μήπως κάνουν στα ιδιωτικά τύπου βιοϊατρική υπέρηχους να δείτε την εξέλιξη των μωρών σας. Όλα καλά να σας πάνε με το καλό να δείτε τα μωράκια σας απο κοντά!!! 

Οι κοπέλες που έχετε δικό σας γιατρο στο Έλενα σας είπε αν μπορείτε να τους βλέπετε ιδιωτικά κάπου; Γιατί αλλιώς τι θα κάνετε; Θα ψάχνετε ιδιώτη; 

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ είχα γιαυτό την τα ταρτη το ορωι στο Ελενα. Με οηρε σήμερα τηλ να το κάνουμε Παρασκευή για να μην μαζεύονται πολλές έγκυες μαζί. Αυτό μόνο. Επικρατεί ένας πανικός ΠΑΝΤΟΎ. Και αυτό γτ είμαστε Έλληνες και δε καταλαβαίνουμε. Πρέπει δηλαδή να χτυπήσει την πόρτα ο κορονοιος σε δικούς μας για να μάθουμε? Έλεος δηλαδή με μερικούς και μερικές. Και γω θέλω να βγω έξω να περπατήσω κ γω έχω ένα μωρό στο σπίτι το οποίο το κρατάμε μέσα αναγκαστικά και το απασχολώ με ότι μπορείτε να φανταστείτε γτ είναι μόνο 21 μηνών. Αλλά έτσι πρέπει να γίνει. 

Έχουν επιταξει ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΙΒΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ στην Αθήνα τουλάχιστον γτ φοβούνται ότι τα 600 κρεββάτι μενθ δεν μας φτάνουν... (σας το λέω από έγκυρη πηγή)... 

Δε γεννάω τώρα όχι. Μέσα Ιούνιου γεννάω αλλά ναι φοβάμαι από τώρα. 

Οι έγκυες ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες θα έπρεπε τα μαιευτήρια να τα έχουν ΑΝΟΙΧΤΆ και σε ετοιμότητα. Κακός ακυρώνουν υπέρηχοuς και doppler. 

 

Δεν είμαι υπερβολική πιστεύω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ είχα γιαυτό την τα ταρτη το ορωι στο Ελενα. Με οηρε σήμερα τηλ να το κάνουμε Παρασκευή για να μην μαζεύονται πολλές έγκυες μαζί. Αυτό μόνο. Επικρατεί ένας πανικός ΠΑΝΤΟΎ. Και αυτό γτ είμαστε Έλληνες και δε καταλαβαίνουμε. Πρέπει δηλαδή να χτυπήσει την πόρτα ο κορονοιος σε δικούς μας για να μάθουμε? Έλεος δηλαδή με μερικούς και μερικές. Και γω θέλω να βγω έξω να περπατήσω κ γω έχω ένα μωρό στο σπίτι το οποίο το κρατάμε μέσα αναγκαστικά και το απασχολώ με ότι μπορείτε να φανταστείτε γτ είναι μόνο 21 μηνών. Αλλά έτσι πρέπει να γίνει. 

Έχουν επιταξει ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΙΒΤΙΚΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ στην Αθήνα τουλάχιστον γτ φοβούνται ότι τα 600 κρεββάτι μενθ δεν μας φτάνουν... (σας το λέω από έγκυρη πηγή)... 

Δε γεννάω τώρα όχι. Μέσα Ιούνιου γεννάω αλλά ναι φοβάμαι από τώρα. 

Οι έγκυες ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες θα έπρεπε τα μαιευτήρια να τα έχουν ΑΝΟΙΧΤΆ και σε ετοιμότητα. Κακός ακυρώνουν υπέρηχοuς και doppler. 

 

Δεν είμαι υπερβολική πιστεύω. 

Εγώ συμφωνώ μαζί σου γιατί οι εξετάσεις αυτές δεν είναι κάτι που μπορεί να περιμένει δλδ μπορεί το μωρό να μην έχει πάρει θέση προσωπικά δεν ξέρω αν έχει πάρει θέση και δεν ξέρω και αν θα μάθω πότε.. Ας ακυρωναν τεστ παπ κτλ που δεν επειγουν... Εσύ τι ακριβώς έχεις δικό σου γιατρό και έχετε πει να σε βλέπει πρωί το λέω γτ απ ότι διάβασα κιόλας όταν μου ακύρωσαν εμένα το ραντεβού ότι δεν θα λειτουργούν καθόλου τα εξωτερικά ιατρεία (πρωινά και απογευματινά) μόνο τα επείγοντα δεν το καταλαβαίνω αυτό πως θα γίνει.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brigitt είπε:

Εγώ συμφωνώ μαζί σου γιατί οι εξετάσεις αυτές δεν είναι κάτι που μπορεί να περιμένει δλδ μπορεί το μωρό να μην έχει πάρει θέση προσωπικά δεν ξέρω αν έχει πάρει θέση και δεν ξέρω και αν θα μάθω πότε.. Ας ακυρωναν τεστ παπ κτλ που δεν επειγουν... Εσύ τι ακριβώς έχεις δικό σου γιατρό και έχετε πει να σε βλέπει πρωί το λέω γτ απ ότι διάβασα κιόλας όταν μου ακύρωσαν εμένα το ραντεβού ότι δεν θα λειτουργούν καθόλου τα εξωτερικά ιατρεία (πρωινά και απογευματινά) μόνο τα επείγοντα δεν το καταλαβαίνω αυτό πως θα γίνει.. 

Εχω δικό μου γιατρό ναι. Ανέκαθεν με έβλεπε στα πρωινά. Κ απλά μου άλλαξε την ημέρα. Οι έγκυες θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα. Και τα υπόλοιπα ας περιμένουν. Όχι να ακυρώνουν τσ έγκυες. Ήμαρτον δηλαδή. Τσ ευπαθείς ομάδες τσ βοηθάμε. Και σένα αν σε πιάσουν οι πόνοι δηλαδή που θα γεννήσεις? Ανοργάνωτοι λίγο σε αυτό το θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Εχω δικό μου γιατρό ναι. Ανέκαθεν με έβλεπε στα πρωινά. Κ απλά μου άλλαξε την ημέρα. Οι έγκυες θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα. Και τα υπόλοιπα ας περιμένουν. Όχι να ακυρώνουν τσ έγκυες. Ήμαρτον δηλαδή. Τσ ευπαθείς ομάδες τσ βοηθάμε. Και σένα αν σε πιάσουν οι πόνοι δηλαδή που θα γεννήσεις? Ανοργάνωτοι λίγο σε αυτό το θέμα. 

Μου έρχεται να πάρω στο υπουργείο υγείας τηλέφωνο!!! Γτ αντε να πάνε όλα καλά και να γεννήσω φυσιολογικά αλλά άμα συμβεί κάτι και πρέπει να κάνω καισαρική λέμε τώρα και δεν το έχω καταλάβει δλδ φαίνεται μόνο με τον υπερηχο τι θα κάνω εγώ μετά ναι έχω τρελαθεί! Ο Κορωναίος μπορεί να κρατησει και μήνες δεν γίνεται αυτό το πράγμα.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mpimpikos είπε:

Εχω δικό μου γιατρό ναι. Ανέκαθεν με έβλεπε στα πρωινά. Κ απλά μου άλλαξε την ημέρα. Οι έγκυες θα έπρεπε να έχουν προτεραιότητα. Και τα υπόλοιπα ας περιμένουν. Όχι να ακυρώνουν τσ έγκυες. Ήμαρτον δηλαδή. Τσ ευπαθείς ομάδες τσ βοηθάμε. Και σένα αν σε πιάσουν οι πόνοι δηλαδή που θα γεννήσεις? Ανοργάνωτοι λίγο σε αυτό το θέμα. 

Επειδή δε καταλαβα, ισχύουν τα πρωινά ραντεβού τελικά  και σου άλλαξε μέρα ή θα σε δει στα επείγοντα;

Just now, Brigitt είπε:

Μου έρχεται να πάρω στο υπουργείο υγείας τηλέφωνο!!! Γτ αντε να πάνε όλα καλά και να γεννήσω φυσιολογικά αλλά άμα συμβεί κάτι και πρέπει να κάνω καισαρική λέμε τώρα και δεν το έχω καταλάβει δλδ φαίνεται μόνο με τον υπερηχο τι θα κάνω εγώ μετά ναι έχω τρελαθεί! Ο Κορωναίος μπορεί να κρατησει και μήνες δεν γίνεται αυτό το πράγμα.... 

Προσπάθησε να μείνεις ψύχραιμη κοπέλα μου γιατί αναστατώνονται και τα μπεμπακια μας όταν αγχωνόμαστε πολύ.

Αν υπάρχει δυνατότητα, πάρε μια γνώμη από ιδιώτη και αν χρειαστεί κάνε τις εξετάσεις σου έξω μέχρι να ισιωσει κάπως η κατάσταση ή μέχρι να έρθει η ώρα και να πας στην εφημερία να γεννήσεις. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου , και αυτό θα κάνω κι όλας εάν δε μπορέσω τελικά να συναντηθώ με το γιατρό που με παρακολουθεί στα απογευματινά.

  • Ευχαριστώ 1

BA68p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, FofiK είπε:

Επειδή δε καταλαβα, ισχύουν τα πρωινά ραντεβού τελικά  και σου άλλαξε μέρα ή θα σε δει στα επείγοντα;

Προσπάθησε να μείνεις ψύχραιμη κοπέλα μου γιατί αναστατώνονται και τα μπεμπακια μας όταν αγχωνόμαστε πολύ.

Αν υπάρχει δυνατότητα, πάρε μια γνώμη από ιδιώτη και αν χρειαστεί κάνε τις εξετάσεις σου έξω μέχρι να ισιωσει κάπως η κατάσταση ή μέχρι να έρθει η ώρα και να πας στην εφημερία να γεννήσεις. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου , και αυτό θα κάνω κι όλας εάν δε μπορέσω τελικά να συναντηθώ με το γιατρό που με παρακολουθεί στα απογευματινά.

Δε ξέρω αν ισχύουν ή όχι εμένα ημέρα μου άλλαξε μόνο. Αντί για τέταρτη πρωί να πάω Παρασκευή πρωί. Θα τον ρωτήσω κορίτσια να δω τι γίνεται και θα σας ενημερώσω την Παρασκευή. Γιατί και γω έχω αγωνία. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, FofiK είπε:

Επειδή δε καταλαβα, ισχύουν τα πρωινά ραντεβού τελικά  και σου άλλαξε μέρα ή θα σε δει στα επείγοντα;

Προσπάθησε να μείνεις ψύχραιμη κοπέλα μου γιατί αναστατώνονται και τα μπεμπακια μας όταν αγχωνόμαστε πολύ.

Αν υπάρχει δυνατότητα, πάρε μια γνώμη από ιδιώτη και αν χρειαστεί κάνε τις εξετάσεις σου έξω μέχρι να ισιωσει κάπως η κατάσταση ή μέχρι να έρθει η ώρα και να πας στην εφημερία να γεννήσεις. Εγώ αυτό θα έκανα στη θέση σου , και αυτό θα κάνω κι όλας εάν δε μπορέσω τελικά να συναντηθώ με το γιατρό που με παρακολουθεί στα απογευματινά.

Πραγματικά θα περιμένω μέχρι αρχές του επόμενου μήνα αν δεν έχουν ανοίξει ακόμα θα επικοινωνήσω με την γιατρό που έβλεπα ιδιωτικά μέχρι τον 6ο και εφόσον έχει ανοιχτό το ιατρείο θα πηγαίνω εκεί και μόνο στη γέννα στο νοσοκομείο. 

Link to comment
Share on other sites

Στο fb ανέβασε μια κοπέλα ότι στην πόρτα (δεν ξέρω για πιο νοσοκομείο βέβαια) αφήνουν μόνο έγκυες να μπουν για τσ υπέρηχος κτλ.  Για καμιά άλλη εξέταση... Τεστ παπ κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

την Παρασκευή 13/3 χρειάστηκε να πάω το βράδυ στα επείγοντα του Έλενα... άφησαν μόνο εμένα να περάσω και αυτό αφού με θερμομέτρησαν και μου έκαναν και έναν έλεγχο με ερωτήσεις... ωστόσο επειδή είχε περπάτημα από την πύλη έως τα επείγοντα, ζήτησα να με μεταφέρει μέσα με το αυτοκίνητο ο άντρας μου και μας άφησαν... όλοι ήταν με μάσκες και γάντια... μάλιστα σε ένα δωμάτιο μέσα είχαν και μια κοπέλα ως ύποπτο κρούσμα κορονοϊού και περίμεναν ΕΚΑΒ να τη μεταφέρει στο Αττικό...  είπαν ότι όσο είμαι εκεί να μην την βγάλουν έξω από το δωμάτιο... επίσης δεν άφηναν να μπει καμία μέσα με πυρετό... μια κοπέλα που ήρθε εμπύρετη και την θερμομέτρησαν στην πύλη τους άκουσα που έδωσαν εντολή από κει που ήμουν να πάει κατευθείαν Αττικό... ο άντρας μου που ήταν απέξω και παρακολούθησε το σκηνικό μου είπε ότι έγινε φασαρία επειδή ήθελε η κοπέλα να μπει... αλλά τα μέτρα είναι σαφή... δεν μπορούν να αφήσουν να ριψοκινδυνέυσουν οι γιατροί, ούτε για τους ίδιους αλλά ούτε και για τις εγκύους και τις λεχώνες που παρακολουθούν εκεί...

το Σάββατο το μεσημέρι τελικά βρέθηκα στο Μητέρα για περίδεση τραχήλου... εκεί ο άντρας μου περίμενε στην υποδοχή μέχρι να τον ενημερώσει ο γιατρός και μετά ανέβηκε μαζί μου στο δωμάτιο... επιτρέπεται 1 συνοδός για κάθε γυναίκα... εκεί βρήκα μια κοπέλα με αποκόλληση και τη μέρα που έβγαινα ήρθε στο δωμάτιο και μια άλλη κοπέλα επίσης για περίδεση... οπότε επεμβάσεις κάνουν αλλά φαντάζομαι μόνο τις επείγουσες...

πιστεύω ότι για τους υπερήχους πρέπει να αναζητήσουμε ιδιωτικά ιατρεία όπου δεν θα πέσουμε σε συνωστισμό... αυτό και για τη δική μας προστασία αλλά και των γιατρών...  το πρώτο μέλημα μας πρέπει να είναι η μη διασπορά του ιού... 

  • Μου αρέσει 5

cZfsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...