Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, marianna1986 είπε:

Κορίτσια τι ωραία συζήτηση τα μωροψωνια!

Το καλύτερο είναι τα νυχτικά με κουμπάκια ας μην είναι θηλασμού με αρκετά κουμπάκια μπροστά αρκεί... Εγώ είχα πάρει κάτι γεροντιστικες και ντρέπομαι να τις κυκλοφορήσω ξανά οπότε θα πάρω καινούριες. 

Νομίζω μια καλή αρχή για ψώνια είναι μετά την β επιπέδου... Να υπάρχει χρόνος γιατί στα μεγάλα καταστήματα πχ λητω, Ήρα δεν είναι πάντα ετοιμοπαραδοτα και κάνουν να έρθουν κάνα μήνα... Η βαλίτσα του μαιευτηρίου καλό είναι να έτοιμη τον εβδομο μήνα γιατί υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο ενός προωρου τοκετού (μακριά από μας)

Χμμμ σωστή παρατήρηση σου για το ότι δεν είναι όλα έτοιμοοαραδοτα δε το είχα σκεφτεί!! Ααα κορίτσια όταν αρχίσουμε τις έρευνες να κάνουμε κ συγκρίσεις αγορών ε?! Πχ σε ρελαξ,λίκνο κτλ τιμές κτλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Irinoula86 είπε:

ναι είναι και αυτό και με τη ζέστη και ότι τον Αυγουστό θα είναι κλειστα....νομίζω θα αρχίσουμε σοβαρά μετά την Β επιπέδου.... είναι μια καλή περίοδος......όσο για τα απαραίτητα και μη οντως οι νεες νομιζω θα θέλαμε μια βοηθεια....εγω διαβάζω αλλα κάποια μου είναι τελείως άγνωστα.... δεν ξέρω τι είναι καν.... δεν ξερω αν είναι όντως απαραίτητα......Κυριώς έχω μπερδευτεί με τα πιο ακριβά πράγματα......για το τι πρπρ να πάρω......ας πούμε να πάρουμε κουνια που να γίνεται και κρεβατι μετα, καλαθούνα παίρνουμε, καθισματακι αυτοκινήτου παίρνουμε για βρέφη και μετα αλλάζουμε??? λίκνο ?είναι πολλές οι απορίες.....πρπ να μπουν όλα σε μια σειρά.....

 

Για καρότσι -λικνο-καθισμα(αυγό είναι το βρεφικό)-καλαθουνα εγώ πήρα ένα καρότσι που έχει καλαθουνα,κάθισμα- αυγό και καρότσι για όταν κάθεται το παιδάκι. Σε αυτή τη καλαθουνα τον κοιμιζα και είχα πάρει κ μια βάση με ροδάκια κ το είχα σταθερά σπίτι. Για γρήγορες βόλτες (χειμώνας που να πας) πήγαινα με το κάθισμα κουμπωμενο στο καρότσι.

 

Κούνια κοιτούσα κι εγώ πολυμορφικη στην αρχή(όχι δηλαδή απλή που να γίνεται απλό κρεβατάκι κοιτούσα υπερπαραγωγες) αλλά κατέληξα σε απλή κούνια από φυσικό ξύλο που έχει δύο επίπεδα για το στρωματακι κ ανεβοκατεβαίνει το κάγκελο. Ίσως όμως είναι καλή επιλογή να πάρεις κούνια που γίνεται απλό κρεβατάκι μετά!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

ναι είναι και αυτό και με τη ζέστη και ότι τον Αυγουστό θα είναι κλειστα....νομίζω θα αρχίσουμε σοβαρά μετά την Β επιπέδου.... είναι μια καλή περίοδος......όσο για τα απαραίτητα και μη οντως οι νεες νομιζω θα θέλαμε μια βοηθεια....εγω διαβάζω αλλα κάποια μου είναι τελείως άγνωστα.... δεν ξέρω τι είναι καν.... δεν ξερω αν είναι όντως απαραίτητα......Κυριώς έχω μπερδευτεί με τα πιο ακριβά πράγματα......για το τι πρπρ να πάρω......ας πούμε να πάρουμε κουνια που να γίνεται και κρεβατι μετα, καλαθούνα παίρνουμε, καθισματακι αυτοκινήτου παίρνουμε για βρέφη και μετα αλλάζουμε??? λίκνο ?είναι πολλές οι απορίες.....πρπ να μπουν όλα σε μια σειρά.....

 

Λοιπόν εγώ δε θα πάρω λίκνο γιατί θα έπρεπε να πάρω 2! Θα βάλω τη μια κούνια στην κρεβατοκάμαρα κ θα κοιμούνται εκεί όσο χωράνε.... κάθισμα αυτοκινήτου θα πάρω από 0-36 γιατί τα καρότσια για διδυμα δεν παίρνουν αυγό! Θα πάρω 2 κούνιες που γίνονται κρεβάτι για να τα έχουν κ μετά στο δημοτικό. Τώρα δεν ξέρω στο σαλόνι που θα βόλευε να τα έχω;;;; Επίσης οι παλιές να μας πουν κ τι ηλεκτρικά χρειάζονται αποστείρωτες ηλ. Θήλαστρα κλπ

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irinoula86 είπε:

ναι είναι και αυτό και με τη ζέστη και ότι τον Αυγουστό θα είναι κλειστα....νομίζω θα αρχίσουμε σοβαρά μετά την Β επιπέδου.... είναι μια καλή περίοδος......όσο για τα απαραίτητα και μη οντως οι νεες νομιζω θα θέλαμε μια βοηθεια....εγω διαβάζω αλλα κάποια μου είναι τελείως άγνωστα.... δεν ξέρω τι είναι καν.... δεν ξερω αν είναι όντως απαραίτητα......Κυριώς έχω μπερδευτεί με τα πιο ακριβά πράγματα......για το τι πρπρ να πάρω......ας πούμε να πάρουμε κουνια που να γίνεται και κρεβατι μετα, καλαθούνα παίρνουμε, καθισματακι αυτοκινήτου παίρνουμε για βρέφη και μετα αλλάζουμε??? λίκνο ?είναι πολλές οι απορίες.....πρπ να μπουν όλα σε μια σειρά.....

 

Αγάπη μου αν κ εγώ τα μαθαίνω τώρα πολλά λόγω του αδερφού μου κ από τη κουμπαρουλα μ που ήδη έχει γεννήσει ξέρω ότι τα βασικά είναι : λικνο(για να κοιμάται στο δωμάτιο σας τους πρώτους μήνες γτ φυσικά δε χωράει όλη η κούνια του πέρα δοθε αν πατήσεις λίκνο στο ίντερνετ θα δεις πως είναι πολύ εύχρηστο κ ελαφρύ) κούνια εννοείται για το δωμάτιο του (καλύτερα πολυμορφικες που τις έχουν μέχρι κ δημοτικό άνετα γτ γίνονται μετά κρεβατάκια με γραφείο κ κομοδίνο αλλιώς βέβαια οποία σ αρέσει) μπανάκι για το μπάνιο του ( αν κ αυτό μετά το πρώτο μήνα που θα πέσει ο αφαλός γτ πριν το κάνεις στο χέρι για να μη βρέχεται ο αφαλός!) Και ρελαξ ή φωλιά κάτι να κάθεται το νινι στο πάτωμα ή τον καναπέ αν θες να το βάλεις κάπου..αυτά είναι τα κυριότερα κ σκέψου κούνια κ μπανάκι τον πρώτο μήνα δε σου χρειάζονται καν ουσιαστικά!! 

Τώρα θα μας βοηθήσουν κ οι πιο έμπειρες από εδώ εννοείται οταν έρθει η ώρα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Irinoula86 είπε:

ισχύει αυτό? το έχω ακουσει......

Έτσι ελπίζω κι εγώ που έχω λίγες ενοχλήσεις πως θα έχει λίγη τρίχα να στολίζουμε!!!! 

Οπότε αν ισχύει εσένα σίγουρα θα έχουν μαλλάκι!!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Λοιπόν εγώ δε θα πάρω λίκνο γιατί θα έπρεπε να πάρω 2! Θα βάλω τη μια κούνια στην κρεβατοκάμαρα κ θα κοιμούνται εκεί όσο χωράνε.... κάθισμα αυτοκινήτου θα πάρω από 0-36 γιατί τα καρότσια για διδυμα δεν παίρνουν αυγό! Θα πάρω 2 κούνιες που γίνονται κρεβάτι για να τα έχουν κ μετά στο δημοτικό. Τώρα δεν ξέρω στο σαλόνι που θα βόλευε να τα έχω;;;; Επίσης οι παλιές να μας πουν κ τι ηλεκτρικά χρειάζονται αποστείρωτες ηλ. Θήλαστρα κλπ

Αποστειρωτη δεν πήρα ποτε! Μπιμπερο είναι ακόμη στις συσκευασιες εκτός από ένα που το δοκίμασα δύο φορές αλλά δεεεεν. Θηλαστρο πήρα πολύ πιο μετά αλλά δεν ήπιε πότε αντλημενο. Μόνο μέσα στη φρουτοκρεμα που του έβαζα όταν ξεκινήσαμε στέρεες τροφές.

Μόνο ενδοεπικοινωνια πήρα που εντάξει θα άντεχα κ χωρίς αυτή!!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Λοιπόν εγώ δε θα πάρω λίκνο γιατί θα έπρεπε να πάρω 2! Θα βάλω τη μια κούνια στην κρεβατοκάμαρα κ θα κοιμούνται εκεί όσο χωράνε.... κάθισμα αυτοκινήτου θα πάρω από 0-36 γιατί τα καρότσια για διδυμα δεν παίρνουν αυγό! Θα πάρω 2 κούνιες που γίνονται κρεβάτι για να τα έχουν κ μετά στο δημοτικό. Τώρα δεν ξέρω στο σαλόνι που θα βόλευε να τα έχω;;;; Επίσης οι παλιές να μας πουν κ τι ηλεκτρικά χρειάζονται αποστείρωτες ηλ. Θήλαστρα κλπ

Έχετε κ αυτά τα διπλά εσείς!! Για συσκευές παίζει ρόλο αν θα θηλασουμε ή όχι .... Γτ αν θηλάζεις μονο πχ δε θες αποστείρωτη αν όμως δίνεις κ ξένο θες.. αν θηλάζεις θες θηλαστρο αν όχι δε θες...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Λοιπόν εγώ δε θα πάρω λίκνο γιατί θα έπρεπε να πάρω 2! Θα βάλω τη μια κούνια στην κρεβατοκάμαρα κ θα κοιμούνται εκεί όσο χωράνε.... κάθισμα αυτοκινήτου θα πάρω από 0-36 γιατί τα καρότσια για διδυμα δεν παίρνουν αυγό! Θα πάρω 2 κούνιες που γίνονται κρεβάτι για να τα έχουν κ μετά στο δημοτικό. Τώρα δεν ξέρω στο σαλόνι που θα βόλευε να τα έχω;;;; Επίσης οι παλιές να μας πουν κ τι ηλεκτρικά χρειάζονται αποστείρωτες ηλ. Θήλαστρα κλπ

Ρωτά αν έχεις φίλες και συγγενείς για κάποια από τα πράγματα, κι εμένα μου έδωσαν συγγενείς κ γνωστοί κάποια πράγματα που είχαν κ δεν χρειάζονται πια! Ανακύκλωση!!:wink:

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anastasia05 είπε:

Πολύ μαλλί για κοτσιδακια!!!:x

Εγώ πάντως που έχω σγουρά μαλλιά γεννήθηκα καραφλή! Κ όταν άρχισα να βγάζω μαλλιά ήταν από εκείνα τα πολύ σγουρά ήμουν σαν αφρικανανακι αλλά κάτασπρη σαν το γάλα!! 

Just now, Renez είπε:

Έχετε κ αυτά τα διπλά εσείς!! Για συσκευές παίζει ρόλο αν θα θηλασουμε ή όχι .... Γτ αν θηλάζεις μονο πχ δε θες αποστείρωτη αν όμως δίνεις κ ξένο θες.. αν θηλάζεις θες θηλαστρο αν όχι δε θες...

Εγώ θέλω να θηλάσω.... αλλά τ α διδυμα πολλές φορές τα κρατάνε θερμοκοιτίδα όποτε πρέπει να πηγαινεις γάλα! Η θα μπορώ μα τα θηλάζω; Δε ξέρω; Κ αν χρειαστεί να λείψω λίγο δε θα πρέπει να έχω αφήσει γάλα; Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι θα έχω κ γάλα, επειδή έχω πολύ μικρό στήθος φοβάμαι κ αυτό!


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ πάντως που έχω σγουρά μαλλιά γεννήθηκα καραφλή! Κ όταν άρχισα να βγάζω μαλλιά ήταν από εκείνα τα πολύ σγουρά ήμουν σαν αφρικανανακι αλλά κάτασπρη σαν το γάλα!! 

Εγώ θέλω να θηλάσω.... αλλά τ α διδυμα πολλές φορές τα κρατάνε θερμοκοιτίδα όποτε πρέπει να πηγαινεις γάλα! Η θα μπορώ μα τα θηλάζω; Δε ξέρω; Κ αν χρειαστεί να λείψω λίγο δε θα πρέπει να έχω αφήσει γάλα; Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι θα έχω κ γάλα, επειδή έχω πολύ μικρό στήθος φοβάμαι κ αυτό!

Αν είναι θερμοκοιτίδα πηγαίνεις κ αντλείς γάλα,σου δινουν στο μαιευτήριο θηλαστρο αν δεν κάνω λάθος! Όταν δυναμώσουν λίγο θα μπορούν να θηλάζουν και μόνα τους!! Το γαλα δεν εξαρτάται από το μέγεθος του στήθους, μην σε ανησυχεί αυτό! Που θα γεννήσεις?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Jasmine@ είπε:

Εγώ πάντως που έχω σγουρά μαλλιά γεννήθηκα καραφλή! Κ όταν άρχισα να βγάζω μαλλιά ήταν από εκείνα τα πολύ σγουρά ήμουν σαν αφρικανανακι αλλά κάτασπρη σαν το γάλα!! 

Εγώ θέλω να θηλάσω.... αλλά τ α διδυμα πολλές φορές τα κρατάνε θερμοκοιτίδα όποτε πρέπει να πηγαινεις γάλα! Η θα μπορώ μα τα θηλάζω; Δε ξέρω; Κ αν χρειαστεί να λείψω λίγο δε θα πρέπει να έχω αφήσει γάλα; Όλα αυτά προϋποθέτουν ότι θα έχω κ γάλα, επειδή έχω πολύ μικρό στήθος φοβάμαι κ αυτό!

Ααααα μην ακούω για τα βυζάκια μας!! Κ μένα που να φανταζόταν ο άντρας μου πως για να χαρεί στήθος θα έπρεπε να με αφήσει έγκυο πρώτα χαχαχα κάτι έχει γίνει τώρα σε μέγεθος αχχαχαχ

Πάντως μην αγχώνεσαι δεν έχει καθόλου να κάνει το μέγεθος. Στο λέω γτ το έχω ψάξει πολύ λόγω του ότι κ εγώ έχω μίνι :-)

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μία τι θα χρειαστεί είναι θέμα υποκειμενικό! Πολλά πράγματα αχρειαστα που τελικά χρειάστηκαν για πολύ λίγο ή και καθόλου. Εγώ δεν είχα καρότσι 3 σε 1. Σκετο καρότσι κ πήρα μια καλαθουνα με βαση μέχρι 3 μηνών κ μετά κούνια, κάθισμα αυτοκινήτου από 0-18 kg γιατί τα αυγά είναι μέχρι τον πρώτο χρόνο μετά αλλάζεις. 

Τώρα για τα θηλαστρα και για αποστειρωτες βλέποντας και κάνοντας. Επειδή δεν θήλασα κατά ευθειαν το πρώτο δίμηνο είχα θηλαστρο που νοίκιασα από την κλινική. Επίσης μπουκάλια αποστειρωτες κλπ τα αγόρασα μέσα στο μαγαζί του Ρέα τη μέρα που έφυγα.

Jasmine η νυφη μου με τα δίδυμα γέννησε 36 εβδ. Το αγόρι 2.500 και το κορίτσι 1.500 (αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις γιατί από ένα σημείο και μετά το ένα αναπτύσσεται πιο πολύ απ' το άλλο). Το αγόρι το πήρε κατ'ευθειαν σπιτι, το κορίτσι έκατσε ένα μήνα στη μονάδα και πήγαινε αντλημενο γάλα στο μαιευτήριο 2 φορές τη μέρα.


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Κάθε μία τι θα χρειαστεί είναι θέμα υποκειμενικό! Πολλά πράγματα αχρειαστα που τελικά χρειάστηκαν για πολύ λίγο ή και καθόλου. Εγώ δεν είχα καρότσι 3 σε 1. Σκετο καρότσι κ πήρα μια καλαθουνα με βαση μέχρι 3 μηνών κ μετά κούνια, κάθισμα αυτοκινήτου από 0-18 kg γιατί τα αυγά είναι μέχρι τον πρώτο χρόνο μετά αλλάζεις. 

Τώρα για τα θηλαστρα και για αποστειρωτες βλέποντας και κάνοντας. Επειδή δεν θήλασα κατά ευθειαν το πρώτο δίμηνο είχα θηλαστρο που νοίκιασα από την κλινική. Επίσης μπουκάλια αποστειρωτες κλπ τα αγόρασα μέσα στο μαγαζί του Ρέα τη μέρα που έφυγα.

Jasmine η νυφη μου με τα δίδυμα γέννησε 36 εβδ. Το αγόρι 2.500 και το κορίτσι 1.500 (αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις γιατί από ένα σημείο και μετά το ένα αναπτύσσεται πιο πολύ απ' το άλλο). Το αγόρι το πήρε κατ'ευθειαν σπιτι, το κορίτσι έκατσε ένα μήνα στη μονάδα και πήγαινε αντλημενο γάλα στο μαιευτήριο 2 φορές τη μέρα.

Ακριβώς, η κάθε μία βολεύεται διαφορετικά, εμένα με είχε βοηθήσει πολύ που άκουγα γνωμες από άλλες κοπέλες πάντως κ κατέληξα σε ότι πίστευα ότι θα βολεψει εμένα καλύτερα! :)


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...